Snježana pita: Živim u zgradi sa 32 stanara.Ispred zgrade imamo parkić. Djeca iz raznih dijelova grada dolaze te igraju nogomet. Riječ je o mlađim maloljetnicima koji stvaraju izuzetno veliku buku. Policiji smo prijavljivali i dobili odgovor da su oni nemoćni.Kome se obratiti za pomoć jer zbog buke niti djeca a niti starije bolesne osobe nemaju mira vrlo često do ponoći i kasnije. Zahvaljujem (17.8.2012)

Ako se radi o javnoj površini, to je u nadležnosti grada.¸Preko mjesnog odbora i gradskog vijeća zahtjevajte donošenje odluke o načinu korištenja te površine. Tek nakon toga mogu se primjenjivati ostale zakonske odredbe o sprečavanju narušavanja javnog reda i mira i ostalih oblika ometanja građana u korištenju svojih stanova.

Srećko pita: 1. Da li je nekim zakonom
regulirano držanje bicikla u
zajedničkim prostorima zgrade.
Naime svojevoljno je
predstavnik zgrade stavio
zabranu da se ne smiju držati
bicikli u zgradi a da o tome
nismo nikad raspravljali ni na
jednom sastanku. Inače ima
dovoljno prostora da neometano
bicikli budu pravilno
"parkirani" u jednom dijelu
zgrade. 2. Da li se
dimnjačarska služba mora
najaviti prilikom redovitog
godišnjeg održavanja i dali
tada mora biti potpisan
zapisnik o radovima od
predstavnika zgrade? (16.8.2012)

U zajedničkim dijelovima zgrade smiju se držati samo one stvari o kojima je donesena odluka svih suvlasnika.Pogledajte na našem portalu ogledni primjerak Odluke o kućnom redu. U svakom slučaju, ako dođe to štetnih posljdica prouzročenih držanjem predmeta u zajedničkim dijelovima zgrade, odgovornost snosi vlasnikpredmeta.
Ako ne postoji Odluka , dobro je da zahtjev predstavnia shvatite kao dobronamjerni savjet.

Za redoviti godišnji pregled dimnjaka mora se sačiniti zapisnik.

Stjepan pita: Uselio sam u novu zgradu sa 8 stanara. Supe se nalaze u podrumu koji se zakljucava ali nema prozore niti ventilaciju. (supe se zatvaraju vratima koja su iz dana u dan sve pljesnjivija. Neke od supa (blize ulici)su vlazne i do 30 cm od poda.
Mora li podrum imati ventilaciju. (16.8.2012)

Očigledno da je potrebno poduzeti zahvate kojima će se sprečiti opisane posljedice. Te zahvate provode suvlasnici o vlastitom trošku, odnosno sredstvma pričuve.

Petra pita: Poštovani, zanima me da li se puknuče kanalizacije u stanu plaća iz pričuve ili na vlastiti trošak? (16.8.2012)

U pravilu , sva puknuća ili lomovi bi trebali ići na teret police osiguranja ( pod uvjetom da je sklopljena kvalitetna polica).
U svakomslučaju, posebnom odlukom suvlasnika može se definirati održavanja kanalizacijskog sustava. Može se odrediti da to bude kompletan sustav kanalizacje do priključnog mjesta na javnoj infrastrukturi, a može se odrediti da suvlaasnici održavaju do priklučnog mjesta na zajadnički sustav odvodnje, a ostatak sredstvima pričuve.

ivana pita: Zanima me kome se mogu obratiti ako imam opravdane sumnje da se zajednicke rezije previse naplacuju i ako nikad nismo kao suvlasnici vidjeli racun za iste. Hvala (16.8.2012)

Dužnost osobe koja provodi poslove objedinjene naplate je dužna svakom suvlasniku predošiti sve račune. Ako imate takvu osobu, vrijeme je da je promjenite i posao da preuzme osoba koja će otvoreno voditi te poslove. Ako se naknadno ustanove malverzacije na štetu suvlasnika, možete podnijeti kaznenu prijavu.

Marko pita: Vlasnik sam poslovnog prostora u prizemlju (poseban ulaz sa ulice)i stana iznad.Poslovni prostor je duže vrijeme nekorišten, nemože se prodati niti iznajmiti.Troškovi režija su sada veliki.Da li mogu isključiti vodu, struju i grijanje i još neke režije koje mogu (odvoz smeća npr.) a sa produžnim kabelom spojiti struju iz stana u poslovni prostor za povremeno korištenje.Ako to ne ide da li bih na nadstrešnicu mogao postaviti solarnu ćeliju (nevidljico izvana)+ pretvarač i akumulator unutra?Hvala (11.8.2012)

Potgrošnja u vašem prostoru je indvdualna i to trebate riješavati sa distributerima (struja, voda, odvoz smeća. Što se tiče grijanja, trenutno postoji odredba u Pravilniku o raspodjeli potrošnje toplinske energije da svi suvlasnici u zgradi bez bzira dali troše grijanje ili ne moraju plaćatio udo u paušalnom iznosu za instaliranu snagu.
Za postavljanje uređaja i opreme na zgradu potrebna je suglasnost suvlasnika ao se isti postavljaju na načn kojim bi se promjenili uvjeti krištenja građevine.

ITA pita: Poštovani,
suvlasnik sam zgrade od 6 stanova, nismo uknjiženi kao vlasnici stanova jer zgrada nije legalizirana ni sačinjen elaborat o etažiranju. Da li je moguće pokrenuti postupak legalizacije zgrade bez sačinjavanja međuvlasničkog ugovora o plaćanju pričuve. Hvala. (11.8.2012)

U nadležnom odjelu za urbanizam možete dobiti pravi odgovor.
Pričuva i međuvlasnički ugovor nisu bitni za postupak.

RAB pita: Poštovani, da li je plaćanje pričuve i sačinjavanje međuvlasničkog ugovora za pričuvu obvezno imati za pokretanje postupka legalizacije te iste zgrade koja nije legalizirana kao ni sačinjen elaborat etažiranja. Ukoliko preko ljeta stan iz iste zgrade dajem u najam)registrirani sam iznajmljivač, ali nemam tvrtku za isto, da li sam obvezna plaćati pričuvu za poslovni prostor koja iznosi 4,50 kn po m2 cijelu kalendarsku godinu. Zahvaljujem.
(11.8.2012)

Pričuva je zakonska obveza i plaća se neovisno o bilo kojoj djelatnosti ili načinu korištenja stanova. Visinu određuju suvlasnici odlukom natpolovične većine po udjelu u vlasništvu.

RAB pita: Poštovani, da li je plaćanje pričuve i sačinjavanje međuvlasničkog ugovora za pričuvu obvezno imati za pokretanje postupka legalizacije te iste zgrade koja nije legalizirana kao ni sačinjen elaborat etažiranja. Ukoliko preko ljeta stan iz iste zgrade dajem u najam)registrirani sam iznajmljivač, ali nemam tvrtku za isto, da li sam obvezna plaćati pričuvu za poslovni prostor koja iznosi 4,50 kn po m2 cijelu kalendarsku godinu. Zahvaljujem.
(11.8.2012)

Tanja pita: Poštovani!Da li u stambenoj zgradi koja ima zajednički vodomjer za sve stanare(potrošnja prema članovima domaćinstava)jedan stanar u svom stanu može dati ugraditi zaseban vodomjer i ako da kolika je cijena i da li to financira sam?Zahvaljujem,
Lp,TP. (9.8.2012)

Suvlasnici donose odluku o načinu raspodjele potrošnje vode u zgradama. Uobičajeno je da se koristi raspodjela po individualnim vodomjerima ili članovima kućanstva, odnosno kombinirano.
Ako se individualni vodomjeri ugrađuju sredstvima pričuve, moraju biti suglasni svi suvlasnici. U pojedinačnim slučajevima, osobnim sredstvima.

Jadranka pita: Zgrada s 51. stanom isključena je iz centralne kotlovnice za grijanje jer prelazimo na individualnu kotlovnicu,za sada koristimo samo uslugu zagrijavanja vode.
Da li smo dužni plačati iinstaliranu snagu po stanu koja se plača za grijanje.
Hvala
(7.8.2012)

Ne ako su suglasni svi suvlasnici (100%).

Jagoda pita: Poštovani,
vlasnica sam stana u zgradi sa 6 stanova, na otoku Rabu, mjesto Barbat. Zgrada nema uporabnu dozvolu i u postupku smo legalizacije.Moje pitanje je da li se prije postupka legalizacije treba potpisati međuvlasnički ugovor za pričuvu. Drugo pitanje je da li ja koja dajem u najam taj stan u 7. i 8. mj trebam plaćati pričuvu za poslovni prostor. Napominjem da za najam nije registrirana tvrtka već samo izdato rješenje i za isto plaćam propisani porez. Hvala. (7.8.2012)

Kod vas je stanje zaisa loše. Ništa se ne odvija legalno.
Ipak, pokušajte se međusobno organizirati. Možete vi potpisati međuvlasnički ugovor i naći upravitelja te krenuti prema ispunjavanju zakonskioh obveza. To što vi plaćate porez ukazuje na činjenicu da postojeći propisi nisu usklađeni sa stvarnim stanjem i potrebama..

Božena pita: Poštvani,
živimo u dvokatnici sa 7 stanova. Trenutno nemamo odgovornu osobu u zgradi jer je predstavnica stanara preminula i ostao je neki dug. Predlozili su nas kao predstavnike ali mi ne zelimo i tako da je zgrada u rasulu. Susjedi ne placaju pricuvu tako da je iznos duga porasao na 20000 kuna. Fasada nam se raspada, skure od susjeda su prijetnja za ljude na ulici, u dvoristu su nam stare mreze za ribolov od covijeka koji uopce ne zivi u zgradi i imamo stakore. Sto nam je poduzeti? (6.8.2012)

Pokušajte se oraganizirati i odlukama većine po udjelu u vlasništvu pokušajte normalizirat stanje. Ne vidimo iz pitanja da mate upravitelja. Ako ga imate, obratite mu se sa zahtjevom da sve suvlasnike upozna sa eventualnim posljedcama neodržvanja zgrade. Ako nemate upravitelja, pod hitno ga odaberite među postojećim u gradu Rjeci. To su vam preduvjeti za daljnje korake ka popboljšanju stanja.
Ako budete čekali da se situacija sama po sebi riješava, to će doći tek kad nastupe posljedice

Damir pita: Pored pričuve svaki mjesec na stambenoj zgradi osvane poziv za plaćanje zajedničke rasvjete, struje toplinske stanice blagajnice i čistačice koje bi morao plaćati u gotovini bez računa uz primitak „priznanice za plaćanje komunalija“ .
Postavlja se pitanje da li je navedeni način plaćanja „na ruke“ bez primitka računa zakonit, te dali troškovi zajedničke rasvjete i struje toplinske stanice ne bi trebali biti u sastavu pričuve kao i za druge zgrade u Zagrebu.
(6.8.2012)

Naveli ste više oblika plaćanja
-zajednička potrošnja struje se plaća na račun opskrbljivaća. Nije bitan način prikupljanja sredstava. Prema vašećim propisima, potrošnja se ne može plaćati sredstvima pričuve osim u slučaju da suvlasnici posebnom odlukom svih suvlasnika oderede takav način plaćanja.
-Za plaćaje blagajnice i čistačice, također se može prikupiti novac ali isti mora biti uplaćen na žiro račun kako bi se mogle podmiriti porezne i druge obveze iz dohotka.

Josip pita: Došlo je do izljeva vode iz stana iznad moga.ReferentGSKG (prinudni upravitelj)tvrdi da je došlo do puknuća fleksi-bilne cijevi bojlera zbog smrzavanja,a u što sumnjam. Napravljen je očevid u mom stanu i troškovnik,podnesena prijava štete osiguranju. Osiguranje je odbilo odštetni zahtjev,jer nije pokriven Uvjetima za osiguranje od požara i nekih drugih opasnosti.Zanima me tko je odgovoran za štetu u moms stanu dali osiguranje, najmoprimac, grad Zagreb koji ima pravo korištenja zgrade ili GSKG. (5.8.2012)

To je dio opreme kućanstva i ako nije u opsegu pokrića policom osiguranja, vlasnik snosi troškove.

goran.m. pita: poštovani,koji je postupak za osnivanje udruge stanara-suvlasnika? (4.8.2012)

Dovoljno je da se pokrene inicijativa od najmanje tri osobe. Poželjno je da to bude grupa od najmanje 8 građana. Održi se osnivačka skupština, imenuju tijela te se zapisnik i zahtjev za upis u registar dostave nadležnom urdu državne uprave u sjedištu osnivanja udruge.

ana pita: Stanujem ispod zajedničke nenatkrivene sušione. Nekoliko puta mi je prokišnjavao krov.Nakon što je saniran,neki stanari i dalje stavljaju namještaj i koriste sušionu kao dnevni boravak iako je na sastanku stanara odlučeno daće se ista koristiti samo za susenje robe.Neki susjedi su se o to oglušili. Predstavnik kaže da sušiona mora biti prohodna i da ju ne smije zaključati. Na njoj je i nezaštićen izlaz na krov.Smije li se susiona zakljucati i jer mi se unistava vlasništvo? Hvala! (3.8.2012)

O načinu korištenja zaedničkih prostorija, suvlasnici donose odluku. Svatko tko krši odluku, može snositi odgovornost za eventualne posljedice. Odgovornost se utvrđuje sudskim putem. Prijavu podnosi pojedinac ili grupa o vlasttom trošku, ili odlukom natpolovične većne kda se postupak vodi na teret pričuve.
Ako je potrebno iz sigurnosnih razloga, prostorije se mogu zaključavati ili ako to zahtjeva situacija, trebaju biti stalno otključane.

slavica pita: Poštovani!Hvala na predhodnom odgovoru.
1.prije par godina izgorio je susjedni stan svim susjedima je izvršena sanacija iz zajedničke pričuve ili iz osigaranja stana u kojem je izbio požar, a u moj stan niko nije došao sama sam ga morala sanirat
zato što sam imala privatno osiguranje uprvitelj zgrade je htjeo moju policu da naplati osiguranje kad sam ga odbila rekao je da si onda sama saniram stan. da li je to bilo u skladu sa zakonom i dali sam ja oštćeana po pitanju tega.unaprijed hvala (29.7.2012)

Ne može se ista šteta naplatiti po dvije police osiguranja. Ako je zajednička polica osiguranja pokrila štetu na ostalim stanovima, po istoj je trebalo riješiti i vaš slučaj. Savjetujte se sa pravnom službom osiguravajuće kuće kod koje imate privatnu policu i oni će vas uputiti u detalje. Upravitelj nema pravo donositi odluke kojima se nekom uskraćuje pravo. Dužan je prijaviti štetu osiguravajućoj kući a njihove stručne osobe donose konačnu odluku.

Boris pita: u prizemlju stambene zgrade sa 12 stanova otvorio se kafić koji radi duže od radnog vremena
buka od galame i glazbe je prestrašna i dolazi do ružnih scena
policija nije ništa pomogla
inspekcija još manje-kome se obratiti i riješti ovaj veliki problem
hvala. (29.7.2012)

Podnesite zahtjev nadležnom uredu za izdavanje odobrenja za tu vrstu djelatnosti sa obrazloženjem problema koji su prisutni.Evidentirajte svaki poziv policiji i sanitarnoj inspekciji (kad se radi o pretjeranoj buci). Ako ne dobijete pozitivno riješenje redovnim putem, preostaje vam sudski postupak u kojem će vam to sve poslužiti kao dokazni materija.

goran.m. pita: postoji li u puli udruga stanara ili slično? hvala (28.7.2012)

Ne, mada je u više navrata dolazila inicijativa za osnivanje. Ukoliko postoji zainteresirana skupina građana, voljni smo pomoći u formiranju udruge.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više