goran.m. pita: poštovani
Pokušao sam na Vašoj web stranici naći Priručnik i "skinuti" ga kako bih ga mogao imati i u digitalnom obliku, a po potrebi ga isprintati. Mislim da je prije bio na web stranici, gdje je sada ?
P.S. Na taj način i Vi biste sebi smanjili troškove izdavanja Priručnika, ali i distribucije.
Pozdrav (28.7.2012)

Nastojimo da najprije dobiju oni koji nemaju mogućnost na način koji vi predlažete.

m.goran pita: kupio sam sta prije 7god.sada prilikom potraživanja osobne na adresu stana,kažu da je kupoprodajni zastario. a i da stan nije upisan u knjigu položenih ugovora. šta uraditi? hvala (28.7.2012)

Morate otići sa ugovorom u gruntovnicu i zahtijevati upis. Tu ćete dalje dobiti sve potrebne informacije.

m.goran pita: suvlasnici koji smo se odvojili od zajedničke kotlovnice želimo plačati instaliranu snagu kotlovnice,a ne dogovoreni paušal. tko to može riješiti? novac od pričuve je utrošen na naftu - šta uraditi?hvala (28.7.2012)

Samo suvlasnici između sebe. Dobro bi bilo da se razmisli i o ulaganju u noviju tehnologiju jer nafta nije ni cijenom ni ekološki prihvatljiv energent.

Borislav pita: Zašto ne uvedete FAQ. (Listu najčešćih pitanja) ovako je dosta nepregledno te je teško naći konkretan odgovor na pojedina pitanja. A i sama pitanja se ponavljaju. Hvala. (28.7.2012)

Radi se volonterski i u skoroj budućnosti ćemo nastojati i to pitanje postaviti na pravo mjesto. Hvala.

Saša pita: Poštovani, živim u stanu u novoj zgradi sa 40 stanova. Svaki stan ima svoje vlastito otvoreno vanjsko parking mjesto upisano u vlasnički list. Zanima me da li trebamo prikupiti suglasnost svih vlasnika stanova ako si nas par stanara želimo na svojim vlastitim vanjskim parking mjestima staviti nadstrešnicu za zaštitu od padalika i vručina? Hvala puno na pomoći. (27.7.2012)

Ne treba vam suglasnost ostalih, ali morate tražiti od nadležnog tijela za urbanizam uvjete pod kojim to možete izvesti.

gordana pita: Molim Vas da li je zamjena grilja moguća iz sredstava pričuve?Naime na susjednoj zgradi poslije nevremena upravitelj je zamjenio grilje po stanovima,a upravitelj naše zgrade govori da se to ne financira iz pričuve. (27.7.2012)

Ako imate pravog upravitelja, on je u vaše ime sklopio kvalitetnu policu osiguranja koja pokriva štete koje su nastale kao posljedica nevremena.
Grilje su zajednički dijelovi zgrade i uslijed dotrajalosti se temeljem odluke suvlasničke zajednice ( ne samo predstavnika ili neke druge osobe) mijenjaju sa sredstvima pričuve.

Dejana pita: Upravitelj je dostavio ponudu
za nadogradnju nadstrešnice
bez da je obrazložio zbog čega
smatra da je to nužno. O svemu
se je prvo dogovorio sa
investitorom, dobavio ponudu
za radove, te nakon toga
obavjestio našeg predstavnika
stanara.Predstavnik je
kontaktirao građ.inspekciju
koja je utvrdila da do curenja
po zidu dolazi zbog
nekvalitetne izvedbe krovišta,
a upravitelj tvrdi da za
radove ne treba građ.dozvola.
Smatram da želi sve podmetnuti
predstavniku stanara. Kome se
obratiti za pomoć (27.7.2012)

Jednostavno!
Upravitelj nema pravo nametanja rješenja posebice ako postoje činjenice koja ukazuju na protupravno postupanje.
Imate pravo na mišljenje da će se sutra odgovornost staviti na teret predstavnika jer bi on trebao svojim potpisom i ovjerom pačatom u ime svih vas suvlasnika biti odgovoran za eventualne posljedice.
Nema potrebe da se obraćate nekom drugom za pomoć. Dovoljno je da sa slučajem upoznaju svi suvlasnici te da se sa donese odluka od strane natpolovične većine po udjelu u vlasništvu koja će biti izvršna odnosno nalog upravitelju za postupanje. Kako bi izradili prijedlog za riješenje, predlažemo da angažirate neovisnoga stručnjaka građevinske struke da va predloži riješenje.

BokiPula pita: u zgradi sa 12 stanova jedan suvlasnik rijetko boravi te ne želi plaćati troškove čistaćice, da li je dužan plaćati te troškove iako je samo povremeno prisutan.
Takođe dogovorili smo među suvlasnicima da ćemo odvajati 10 kuna u fond zgrade radi kupovine žarulja i sl. te isti ne želi ni to plaćati iako se većina složila. (26.7.2012)

Pitanje na koje se ne može odgovoriti sukladno postojećim propisima jer to nije zakonski regulirano. Ostaje pravo suvlasnika da to riješe posebnim odlukama.
Logično je da se zgrada redovno mora čistiti kad u njoj žive ljudi. Međutim, i uslijed atmosferskih prilika i drugih faktora iz urbane sredine, dolazi do onečišćenja. Iz tog razloga, teško je nekoga osloboditi obveze.
Ne preporučamo skupljanje novca u paušalnom iznosu. predlažemo da se sijalice i slične potrepštine kupuju sredstvima pričuve. To je redovna praksa. Predstavnik osobno može kupiti sijalice i račun dostaviti upravitelju da provede nalog za plaćanje.

željko pita: Ukoliko ne postoji međuvlasnički ugovor, člankom 3. uredbe o održavanju zgrada definiraju se zajednički dijelovi i uređaji zgrade. U uredbi stoji da se zajedničkim dijelom zgrade smatra i "zajednička instalacija centralnog grijanja i centralne pripreme tople vode do radijatorskog ventila odnosno ventila trošila u stanu ....". Moje pitanje glasi: Da li radijatorski ventil i prigušnica na grijanju i podžbukni ventil prije bojlera ulaze u zajedničke dijelove ili ne? (26.7.2012)

Nigdje nije to točno definirano. Uglavnom s spominje "do zapornog ventila". Čiji je ventil, nije definirano, ali u praksi je uglavnom to tretira kao dio zajedničke infrastrukture.
Po tom pravili postupaju i osiguravajuće kuće koje ventil smatraju dijelom zajedničke infrastrukture.

Sanja pita: U prizemlju nebodera je prostorija u kojoj su kontejneri za smeće.Da li je moguće kontejnere držati na ulici ispred nebodera, a prostoriju koristiti za držanje motocikala stanara zgrade? (26.7.2012)

Takve odluke mogu donositi isključivo svi suvlasnici jednoglasno.

slavica pita: zgrada je u groznom stanju,susjed koji je uvijek pijan vrši nuždu na hodniku obavjestili smo predstavnika ništa nije učinio po tom pitanju zanima me što točno možemo učinit.ako mu nešto kažemo on i njegova žena napadaju sve .Oni žive u općinskom stanu može li se tražit od općine da ih isele. hvala (25.7.2012)

Da! Jedini pravi put prema riješenu je da se od vlasnika stana (grada) zahtjeva da se stan koristi na neškodljiv način za ostale. Bez obzira što se radi o vlasništvu grada, isti je samo suvlasnik kao i vi i podliježe zakonskim pravilima. Ukoliko nema dragovoljnog riješenja, pravo potražite sudskim putem prijavom protiv vlasnika koji je dao neodgovornoj osobi stan na korištenje.

dean pita: Možete li mi molim Vas odgovoriti da li u Zgb postoji udruga zaštićenih najmodavaca. Znam da nije pitanje za Vas ali ukoliko imate informaciju bio bih zahvalan. Naime imam zaštićene najmoprimce koji ne žive u kući a obzirom je kuća u lošem stanju susjedi se stalno obraćaju meni, a ja nemam niti pristup kući niti ključeve iste. Hvala unaprijed (25.7.2012)

Koliko nam je poznato, takva udruga ne postoji. Međutim vi imate pravo kao vlasnik sudskim putem zahtijevati da vam se oslobodi vaš stan od osoba i stvari ako se isti koristi na nezakonit način, odnosno da se koristi na način da šteti ostalim suvlasnicima u zgradi.

Tomislav pita: Poštovani,

postoji li zakon i uredba koja OBVEZUJE kućepazitelja na trajnu i potpunu dezinsekciju zgrade - svih stanova i prostorija (žohari su vječni problem)? Je li to Uredba o održ. zgrada ili ima još nešto? Postoji li kakva sanitarna inspekcija koja može kućepazitelja i vlasnike prisiliti da se riješe gamadi? Je li natpolovična većina stanara dovoljna da se donese odluka da SVI plate dodatnih 100 kn za dezinsek. svog stana ako u budžetu zgrade nema dovoljno novca?

Hvala!

Tomislav Miljak (25.7.2012)

Sredstvima pričuve vrši se dezinsekcija zajedničkih dijelova stambene zgrade. Bilo bi uputno da se istodobno obuhvate i svi stanovi, kako bi se postigao potpuni učinak. Problem se javlja zbog činjenice da e jako teško osigurati sve suvlasnike da budu istodobno dostupni.
Neke jedinice lokalne samouprave osiguravaju sredstva iz vlastitog proračuna, ali to nije njihova zakonska obveza.
Jedino što možemo napomenuti jest činjenica da se za obavljanje poslova dezinsekcije nema monopola i da se slobodno možete obratiti nekoj od tvrtki koja vrši te poslove. Podatke možete dobiti i preko Zavoda za javno zdravstvo.

nada pita: da li je za postavljanje nadstrešnice iznad ulaza (cca 6X2) potrebna suglasnost svih suvlasnika (25.7.2012)

Najprije provjerite mogućnost postavljanja nadstrešnice u nadležnom uredu za urbanizam Grada Rijeke. iza toga možete pristupiti prikupljanju suglasnosti.

Sandra pita: Poštovani, zanima me tko su sve ovlašteni upravitelji zgradama u Rijeci?
Da li imate neki popis i da li mi ih možete navesti?
Hvala (25.7.2012)

Postoji popis koji nije kvalitetno ažuriran jer ne postoji registar upravitelja. Nazovite Četvrtkom od 17,30 d0 18,30 sati na br. 051 684-632. Dobit ćete kontakt brojeve telefona.
Preporuke ne dajemo!

Biserka pita: stan od 45 m2 u potkrovlju zgrade željela bih proširiti na granični prostor koji je sad šupa s kojom dijelim isti zid.Što treba poduzeti kako bih postupila zakonski i ishodila svu dokumentaciju.Treba li osim suglasnosti stanara ishoditi građevinsku dozvolu.Što je najelegantnije rješenje i koliko bi koštalo da zadatak povjerim stručnoj osobi. Imate li kakvu preporuku? (25.7.2012)

U gradskom odjelu za urbanizam možete dobiti odgovor na ovo pitanje.

nada pita: poštovsni, želim se isključiti sa sistema gradskog centralnog grijanja i postaviti električne radijatore. živim u zgradi, zadnji kat, iznad na krovu su ekspanzione posude-valjda se tako zovu. Podnijela sam pismeni zahtjev Toplani, al oni su već unaprijed rekli da se jednostavno ne mogu isključiti. Imam li ikakve šanse da se isključim (25.7.2012)

Možete isključiti grijača tijela (radijatore). Međutim po važećim propisima, ostajete u sustavu opskrbe toplinskom energijom jer ste u zgradi koja je vezana za sistem. Morate plaćati instaliranu snagu.
Ovo pitanje je zaista problem, ne samo vaš nego i i mnogim drugim slučajevima. Nadamo se da će doći do promjena koje će nam omogućiti slobodan izbor.

FILIP pita: U našoj zgradi se uvodi etažno
grijanje. 20 od 24 vlasnika
stana idu u taj projekat. 4
vlasnika koja ne idu, ne žele
sudjelovati u sanaciji
dimnjaka (cca 3.500,00 kn po
stanu). Pismenom odlukom
suvlasnika, cca 70%, je
odlučeno da svaki suvlasnik
pojedinačno sudjeluje u
financiranju sanacije. Kako
prisiliti one (4 suvlasnika)
koji ne želi platiti sanaciju
dimnjaka. (25.7.2012)

Upravo pripremamo prijedlog promjena u Zakonu koje bi otklonile takve smetnje.
Ako se radi o poboljšicama koje su potrebne za novi način opskrbe toplinskom energijom, prema trenutno važećim propisima, vi koji ste odlučili uvesti promjene to morate izvršiti vlastitim sredstvima Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima). Sredstva možete udružiti, ali ne možete prisiliti one koji to ne žele. Međutim bitno je da oni neće moći bez vaše suglasnosti koristiti novu infrastrukturu, odnosno morati će naknadno sudjelovati u troškovima.

Gordana pita: Poštovani.Kao predstavnik
stanara dobila sam niz dopisa
od investitora zgrade koji ima
u vlasništvu dio stanova u
kojima su zidovi mokri,i
garaža u kojima dolazi do
curenja"kanalizacionih voda".S
obzirom da upravitelj nije
ništa poduzeo a sve je
znao,pozvala sam građ.insp.
koja je utvrdila da su to
nedostaci prilikom gradnje,te
je nakon toga upravitelj
poslao ponude za sanaciju čija
suma nije mala.Čije mišljenje
bi bilo relevantno i u slučaju
suda da potvrdi da li je
ponuda upravitelja valjana (25.7.2012)

Nevjerojatno je da vam se obraća investitor koji je izravno odgovoran za propuste zbog kojih su nastupile posljedice! Pravilno ste postupili kad ste pozvali građevinsku inspekciju. To vam je argument kojim ćete obvezati investitora da nedostatke otkloni o svom trošku. Ako posljedice trpe i drugi suvlasnici, a investitor odbija rješavanje problema, možete ga na to prisiliti sudskim putem.
Važno je da znate da se prikriveni podatci moraju riješavati i nakon isteka garantnog roka.

Zdenka pita: Molimo da nam odgovorite, do kojeg iznosa sa uključenim pdv-om predstavik suvlasnika može prihvatiti ponudu- račun te isti platiti sa sredstava zajedničke pričuve zgrade za poslove od većinskog interesa suvlasnika i gdje je to definirano Zakonom.
Unaprijed se zahvaljujem (24.7.2012)

Ta pitanja se rješavanju odlukom natpolovične većine suvlasnika po udjelu u vlasništvu. U pravili , predstavnik može potpisivati samo manje naloge za otklanjanje sitnih kvarova. Visina iznosa je uglavnom navedena u ugovoru o uzajamnim odnosima i najčešće se radi visini od 2.000,00 do 5,000,00 Kn.
Pogledajte vaš ugovor i ako te odredbe nema, nastojte je anexom unijeti u sadržaj.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više