zdenko pita: Za uvođenja etažnog grijanja uzgradi od 10 katova ,63 stana,dali je moguče izvesti ako se oluči 90 posto stanara.Kojim zakonom ili propisom je to uređeno.
Ulaskom u Evropsku uniju navodno se neče moči uvesti etažno grijanje u zgrade više od 6 katova.dali je to točno,dali postoji prelazno razdoblje. (20.6.2012)

Po trenutno važećim propisima, svaki suvlasnik ima pravo na neškodljiv način za ostale uvesti etažno grijanje. Ako to želite napraviti na opisani način, morati ćete to raditi sa posebnim financijskim sredstvima. Sredstva pričuve se ne mogu uopoterbljavati ako nisu svi suvlasnici suglasni.

Juraj pita: Pričuvu u zgradi plaćam redovno preko 10. godina.
Stan mi je u potkrovlju, a zbog bure svake godine sam mijenjao cca. 100 crijepova.
Pošto su vanjski zidovi propuštali vodu, izvršio sam o svom trošku kompletnu sanaciju kupatila (pločice su bile otpale), dnevne i spavaće sobe uz izmjenu drvenih prozora termoaluminijskim.
Sada je sve u redu.
Pričuva ne želi mi refundirati dio utrošenih sredstava, govoreći da oni nemaju sredstava. Što da radim dalje.
Hvala.
(19.6.2012)

Za sve učinjeno morate imati račune. Upoznajte sve suvlasnike i zahtijevajte sudjelovanje u snošenju troškova. Ako ne ide, morati ćete sudskim putem.

Ana pita: Zgrada pored naše drži svoja 4
velika kontejnera za smeće ispod
našeg balkona, kome se obratiti,
što nam je činiti? Hvala
unaprijed. (19.6.2012)

Gradskom komunalnom društvu za odvoz smeća i vijeću mjesnog odbora na području kojeg stanujete.

Andrijana pita: Stanujem na 1. katu zgrade, već godinama mi kapa iz klima uređaja susjeda iz viših katova pa ljeti patim od neispavanosti. Pokušala sam ustanoviti iz kojih je to stanova te usmenim kontaktima moliti da se kapanje ukloni, jer je bučno i nemoguće je odmoriti se danju, a pogotovu noću, a slala sam i neformalna pisma, bez uspjeha. Predstavnik stanara mi tvrdi da ne postoji nikakva zakonska osnova da zgrada, odnosno upravitelj intervenira. Može li se išta učiniti, i što? (19.6.2012)

Tražite od grada da to pitanje regulira Odlukom o komunalnom redu. Voda bi se morala sabirati u cijevi za odvodnjavanje. Obavjestite i sanitarnu inspekciju

Iva pita: U stanu iznad mog postavljena je podna klima na način da je cijev za vodu pružena samo duž balkona (malo duže od kraja balkona) i tako kapa preko mog balkona dolje na pločnik ispred zgrade što nagrđuje vanjski izgled zgrade i smeta mi jer voda kapa s visine od nekih 3 metra dolje preko mog balkona. Vlasnik to ne želi napraviti na neki drugi način.
Da li je to dozvoljeno i šta mogu učinit protiv toga? (18.6.2012)

Pitanje bi trebala obuhvatiti odluka o komunalnom redu kojom je zabranjeno na opisani način odvoditi vodu iz klima uređaja. provjerite u JLS, dali je to pitanje regulirano.
Obavijestite i sanitarnu inspekciju.

Damira pita: Poštovani,

postoji li zakon po kojem se može kućnog ljubimca (pas od 7 kg) staviti kao dodatnog čalana kućanstva vezano uz naplatu vode samoinicijativno od strane 2 stanara i kućepazitelja. Kako je zakonom regulirano to područje? Inače, prosječnog psa se kupa 1 puta mjesečno, a dnevno popije 2 dcl vode.

hvala
lp (18.6.2012)

Raspodjelu potrošnje vode unutar suvlasničke zajednice mogu vršiti suvlasnici temeljem posebne odluke. Odluka može obuhvatiti i pitanje potrošnje za održavanje higijene kućnih ljubimaca. Nema standarda po kojima se mjeri količina potrošene vode, ali se mora uzeti u obzir da osim kupanja i pijenja, voda se troši i za održavanje čistoće prostora u kojem pas obitava.

Sandra pita: Poštovani, zanima me po kojem pravilniku se provodi hidroinspekcija zgrade i da li je ona obvezna (provjera hidro mreže i sustava koji u slučaju požara mora biti osposobljen na način da je tlak vode dostatan za gašenje požara na zadnjem katu zgrade)? (18.6.2012)

Zakonom o zaštiti od požara, predviđeno je da zgrade moraju imati ispravan sustav (hidranti, oprema za gašenje požara). Nadležnost nadzora ima MUP.

Branko pita: Poštovani, u stambenoj zgradi u kojoj živim postoje tri suvlasnika-ja stanujem u viskokom prizemlju a dvoje suvlasnika (otac i kći) na prvom katu i mansardi. Zanima me mogu li dvoje suvlasnika (znači otac i kći) na zajedničkim stepenicama koje vode na prvi kat i zajednički tavan postaviti nadzornu kameru bez da su tražili moju suglasnost?Koje uvjete moraju ispuniti i od koga trebaju ishoditi dozvolu jer mislim da postavljanjem kamere bez moje suglasnosti ometaju moju privatnost.Što mi je činiti? (17.6.2012)

To je jedno od novih pitanja za koja smo u dilemi jer zakonom nije nigdje određeno pravilo ponašanja.Obratite se sudu.

Marijana pita: Korisnici poslovne prostorije u prizemlju već više godina ne koriste dimnjak. Vrata dimnjaka za vađenje čađe su u toj prostoriji.Uvijek se je redovito čistilo i nije bilo problema. Sada su došli na ideju da ja, vlasnica stana iznad njih, stavim "deku" ispod dimnjaka( ložimo na drva)tako da čađu vadim iz svog stana.A ako se ti isti u buduće predomisle ( ili neki novi zakupvi ) onda bi ja morala razbijati tu "deku" da bi oni mogli opet koristiti dimnjak. Molim savjet.
(15.6.2012)

Nitko nema pravo na promjene koje su izvedene. Međutim kad ste se veće dogovorili, valjda neće biti problema ako to budete jednog dana morali mijenjati.

Ksenija pita: Poštovani,
Zgrada sa 4 etaže, na 4. je
stan mansarda,krov propušta i
potreban je popravak.Dali svi
stanari trebaju plačati za taj
dio krova koji služi samo za
taj stan i više nikomu.
Postoji još i dio krova koji
je odvojen od mansardnoga i
niži je za 1 metar.
(15.6.2012)

Ako krov ne služi nikome na nižim atežama (ako je pokriva izdvojeni tlocrtni dio), održava ga isključivo vlasnik.

Milivoj pita: Poštovani,
živim u privatnoj kući sa dva stana i u postupku je razvrgnuće suvlasništva nakon ostavinske.Brat ima 2/3 vlasništva, a ja 1/3. Iako dioba još nije fizički provedena očigledno je da ću ja koristiti dio vrta koji sam i do sada koristio razmjerno toj 1/3. Ja svoj dio vrta obrađujem i uređujem međutim moj brat to ne radi (njegov dio vrta je zapušten, pun šikare i korova).Zanima me postoji li neka odredba koja bi ga "natjerala" da barem redovito čupa korov iz tog dijela vrta? (15.6.2012)

Jedino se može primjeniti Odluka o komunalnom redu jedinice lokalne samouprave ako obuhvaća i uređenje okućnica. Drugog o propisa trenutno nema.

Tea pita: Poštovani,

tko je dužan imati primjer glavnog projekta i dozvole, predstavnik ili upravitelj zgrade, te od koga ga može zahtjevati, investitora ili tvrtke koja ga zastupa pri kupovini stana?
Te jos jedno pitanje; ukoliko investititor nije napravio rampu između parking mjesta poslovnog prostora u prizemlju i parking mjesta stanara koja je predviđena u glavnom projektu, da li stanari imaju osnove za žalbu na zahtjev za Rj. o izvedenom stanju koju sada pokušava ishoditi za poslovni prostor?
lp (15.6.2012)

Primjerak glavnog projekta bi trebali imati suvlasnici, ili investitor ako je ostao većinski vlasnik. Sa istim moraju biti upoznati svi suvlasnici.
Sve što je u projektu, trebalo je biti izvedeno pa prema tome imate osnove za tužbu protiv investitora.

Jana pita: molim Vas da mi pojasnite razliku između stanarskog i vlasničkog prava na imovinom, večisnki smo vlasnici kuće (koja predstavlja nedjeljivu cjelinu).
za preostalih cca 10 m2 vec se sudimo 15 ak godina jer isto mozemo steci samo preko javne dražbe na temelju vlasničkog prava.
kad smo adaptirati morali smo tražiti odobrenje na temelju stanarskog prava...
srdačan pozdrav
zbunjena (15.6.2012)

Jednostavno; Stanarsko pravo ne postoji. Postoji zaštićeni najmoprimac koji može koristiti tuđe vlasništvo pod posebnim uvjetima, bez prava promjena i prenamjena prostora. Znači za sve promjene i prenamjene mora tražiti odobrenje od vlasnika (druga fizička ili pravna osoba).

Ema pita: Postovani,po kojoj osnovi je dozvoljeno mijenjanje procelja zgrade tj. rusenje nosivog zida zbog preinake prozora u vrata radi lakseg pristupa privatnom vrtu,te postavljanje kamina rostilja.
Susjed rostilja,a nama su stanovi puni dima.Opomenuli smo ga,no on kaze da moze sta god hoce jer je to njegovo vlasnistvo.
Molim konkretan odgovor kome se obrati jer sve sluzbe se ogradjuju.
Unaprijed hvala (14.6.2012)

Promjene se ne smiju vršiti bez odobrenja nadležnog tijela za urbanizam na temelju suglasnosti svih suvlasnika. Pozovite građevinsku inspekciju.

bozidar pita: zgrada ima 19 stanova i 4 poslovna prostora imamo plinsko etažno grijanje svaki stan za sebe pošto ovi dana je doša zemni plin u zadar nas 18 stanara je za zemni plin a jedan na 4 katu ne želi dali mi ostali možemo pošto smo vecina da se priključimo (14.6.2012)

Možete se priključiti, ali sa posebnim financijskim sredstvima. Znači na postojeću pričuvu dodajte nova sredstva. Svatko tko se želi naknadno priključiti, morati će vama platiti za to.

Dunja pita: Susjeda je odlučila uvesti centralno na plin, što zahtijeva preinake na dimnjaku. Tko bi trebao snositi troškove? Drugi susjed je u svjetlik probio fasadni dimnjak bez suglasnosti suvlasnika. Smije li probijati fasadu na svoju ruku? (14.6.2012)

Ako susjed želi preinake, može ih provesti na neškodljiv način ali o svom trošku.

Melita pita: Poštovani, odgovorili ste mi na upit o promjeni stolarije. Zaboravila sam napomenuti da je moj kućni broj dio stambenog niza od 10-ak kućnih brojeva, na kojim je već velik dio vlasnika izvršio promjenu stolarije (bez konzultacije sa stanarima i urbanistima) svatko po svojem nahođenju.I na mom ulazu dva su stanara promijenila prozore bez konzultacije, ali naš predstavnik stanara sada inzistira da ja sve ostale moram pitati za dozvolu. Da li je to u redu? Unaprijed hvala (14.6.2012)

Trebali poštivati urbanističke uvjete, tj. stolarija vizualno mora biti kao i prethodna. Znači, dozvoljen je upotreba drugih materijala, ali oblik i boja se ne bi smjeli mijenjati.
Predstavnik ne može samovoljno određivati pravila, ako ne providi odluke natpolovične većine.po udjelu u vlasništvu, odnosno ako ne provodi odredbe Uredbe o održavanu zgrada i ZOV-a

KSENIJA pita: U ZGRADI S 5 STANOVA IMAMO
STATUS "ZAJAMĆENOG
NAJMOPRIMCA"-VLASNICI S NAMA
NISU HTIJELI POTPISATI UGOVOR
O NAJMU PA NE PLAĆAMO
NAJAM,NITI ETAŽU.PLAĆAMO SAMO
SVOJE RAČUNE. MOGU LI NAS ZBOG
TOGA ISKLJUČITI IZ
SUVL.ZAJEDNICE?RADI SE O
VRAĆENOJ KONFISCIRANOJ IMOVINI
KOJA JE PRODANA TREČIM OSOBAMA
BEZ DA SU NAS O TOME
OBAVIJESTILI, A MI SMO IMALI
PRAVO PRVOKUPA KOJE NAM NISU
PONUDILI. SAD SU SE NOVI
VLASNICI OD 2011.G. UPISALI U
ZEMLJIŠNE KNJIGE. ŠTO SAD?
POSNOSIMO STRAŠNU BUKU ZBOG
ADAPTACIJE DANIMA. (14.6.2012)

Nažalost, vi niste članovi suvlasničke zajednice i nemate nikakva stvarna prava prema tome ne može se ni primjeniti mjera isključenja iz suvlasničke zajednice.
Vaš slučaj je još jedan u nizu neriješenih te vas status zaštićenog najmoprimca ne štiti doviljno kvalitetno.
Imate pravo na zaštitu vezano za ometanje normalnog života u stanu. Pretjerana buka u vrijeme aktivnog odmora nije dozvoljena.

T.Knez pita: Postavio sam pitanje o kvaru el. zvona parlafona i dobio Vaš odgovor. Ali, kako ćemo znati je li kvar namjerno izazvan ili ne ako stanar ne dopušta ulazak u stan? Bio je majstor i parlafon je popravio tako da je dotičnog stanara isključio, a to plaćamo svi mi iz pričuve. Postoji li neka obveza-propis stanara da zvono stana bude ispravno s obzirom na poštu, dostavu, sigurnost i sl. Mislim da propisi postoje za isticanje imena na ulaznim vratima i poštanskim sandučićima? (13.6.2012)

Nažalost, nema propisa kojima se konkretno pitanje regulira. Radi se o kaznenom djelu oštećenja stvari po nepoznatom počinitelju (ako niste sigurni da je to predmetni počinio). Prijavu podnosite nadležni policijskoj postaji.
Na dosta pitanja ne možemo odgovoriti jer ne postoje valjani zakonski propisi. Nadamo se da ćemo uspjeti u namjeri da se donese Zakon o stanovanju koji bi trebao regulirati neka bitna pitanja.

bubica pita: Poštovani, suprug i ja smo u iznajmljenom stanu 7 godina. prije 3 godine smo oličili stan. Za mjesec dana izlazimo iz stana jer više nismo u financijskoj mogućnosti biti najmoprimci. Jesmo li mi dužni oličiti stan prije izlaska. (13.6.2012)

To je pitanje ugovora ili dogovora između vas i najmodavca. Zakonom ta pitanja nisu regulirana.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više