Marko pita: Poštovani,
pukla je odvodna cijev u mojoj kupaonici i poplavila susjedu ispod mene.Bili su majstori iz hitnih intervencija i popravili isto ali su mi vratili keramiku u sasvim drugoj boji i sada mi kuponica izgleda kao"cirkus".zanima me i da li imam pravo da mi se zamjene pločice da sve bude jednolično,predstavnik mi je predložio da sami kupimo pločice a zgrada će platiti majstore.da li je to u redu i ako možete navesti da li postoji članak u zakonu po kojem se sve mora vratit u početno stanje (13.6.2012)

Nakon intervencije, stanje u vašem kupatilu se moralo dovesti u prvobitno stanje. Predstavnik je trebao vama na vrijeme ukazati na mogućnost da vi kupite pločice. Tako bi se značajniji dio troškova pokrio policom osiguranja, a samo razlika sredstvima pričuve. Ovako se radi o duplom trošku što nije bilo potrebno.

Plamen pita: Postoji li mogućnost ugradnje fasadnog bojlera za grijanje neovisno o drugim suvlasnicima? Zgrada ima 10 katova, 66 stanova. Ja sam na 5. katu. U Termoplinu, distributeru plina, me uvjeravaju da ne mogu individualno se odlučiti za tu opciju centralnog grijanja. Zanima me kome se obratiti za ev. dozvole i suglasnosti te kojim pravilnicima podlježe ova tematika. Hvala Vam (13.6.2012)

Nitko vam ne može zabraniti da uvedete etažno grijanje. Međutim, kad ste u zgradi sa sustavom opskrbe toplinskom energijom , ostaje vam obveza plaćanja udjela instalirane snage za gradu.
Vaš predstavnik u zgradi je dužan izvršiti uvid nakon što stručna osoba vaš stan fizički odvoji od sistema za grijanje, te podatke dostaviti nadležnom subjektu za raspodjelu potrošnje toplinskom energijom.

Branka pita: Poštovani,
u najmu sam stana Grada
Opatije.Susjeda je svojevoljno
onemogućila slobodan pad vode
prilikom kišnih dana
postavivši zaštitnu plastiku
vezujući se na terasu stana u
kojem se nalazimo.
Tko joj može uvjetovati da
isto ukloni.
Branka Weber (11.6.2012)

Najprije morate obavijestiti vlasnika stana (Grad Opatija). Vlasnik poduzima daljnje potrebne mjere.

I. pita: Poštovani,
u zgradi imamo zaštićenog stanara,koji u vrtu zgrade drži svoju mačku koja po cijelom dvorištu vrši nuždu.Na usmene zamolbe da je makne iz dvorišta jer se tamo igraju djeca se oglušuje. Što nam je činiti? (11.6.2012)

Suvlasnici u zgradi bi trebali imati odluku o načinu korištenja dvorišta. Ista bi trebala obuhvatiti i pitanje držanja životinja. Temlejem Odluke, može se tražiti i sudska zaštita.

tanja pita: prijateljicin sin je
pokusavajuzi otvoriti ulazna
vrata, prosao rukama kroz
staklo. u zgradi ima 14 stanova.
tko to placa, ide iz pricuve
ili... (11.6.2012)

Ako netko namjerno ošteti zajedničku stvar, dužan je nadoknaditi štetu.

BLAŽENKA pita: U zgradi sa 10 apartmana , susjed u prizemlju želi zatvoriti terasu i napraviti na tom mjestu kuhinju, ako se večina stanara složi mogu li ja zabraniti takvu izgradnju bilo zidanu ili pvc jer sam tik do njega i meni to direktno nagrđuje izgled zgrade Hvala. (10.6.2012)

Svaku promjenu na građevini treba odobriti nadležni odjel za urbanizam temeljem prethodne suglasnosti svih suvlasnika.

Dragutin pita: Poštovani!
Zanima me koji dokumenat/zakon/akt mogu predočiti stambenom servisu kako bi oni preuzeli sanaciju krovnih prozora u mom stanu (što oni kategorički odbijaju, kao i predstavnik stanara). Naime, Uredba o održavanju zgrada ne precizira to striktno, a i Međuvlasnički ugovor je prilično općenit. Dakle, na što se točno mogu pozvati u vezi sanacije kr.prozora, a da to bude izravno i jasno?
Hvala! (10.6.2012)

Uredbom se smatra zajedničkim dijelom zgrade vanjski dio prozora (žaluzine ili roletne).
Krovni prozor je u određenom smislu takđer zajednički dio (ima funkciju kao i normalan krov). Međutim , vlasnik stana ga koristi i za provjetravanje i može se smatrati da se usljed korištenja javljaju određene posljedice.
Pošto nikakvim propisima nije strogo određeno pravilo postupanja u tim slučajevima, ostaje samo da se predloži riješenje o sufinanciranju troškova osobnim sredstvima i sredstvima pričuve.
Postoji i situacija u kojoj je suvlasnik sam dužan u cijelosti snositi troškove, a radi se o slučajevima naknadne ugradnje prozora. To je slučaj ako prozori nisu postojali u vrijeme izgradnje objekta, već ih je netko naknadno ugradio,

T.Knez pita: U stambenoj zgradi pokvaren je parlafon sa el.bravom za ulazna vrata. Stanar kod kojeg je utvrđen kvar nije dopustio popravak, pa je, da bi ostali mogli upotrebljavati parlafon njegov uređaj isključen (zvono mu ne zvoni). Može li takvo stanje ostati, i, ako se utvrdi da je kvar namjerno napravljen, snosi li taj stanar troškove popravka? (9.6.2012)

Ako je kvar namjerno izazvan, počinitelje je kazneno odgovoran. Ako se ustanovi njegova odgovornost, dužan je snositi troškove popravka. On odgovara za svoje postupke, ali vi mu ne smijete uskratiti ostala prava.

NN pita: Zanima me koja su moja prava vezana za odluke o održavanju zgrade?Živim u zgradi kojoj je vlasnik Grad Zagreb i u kojoj je skoro 99% iznajmljenih stanova i svi sa ugovorom o najmu na.Budući da predstavnica stanara govori da nemamo nikakva prava oko odluka u vezi održavanja i ostalog te da će sastanke i odluke donositi samo s vlasnicima,njih 3,zanima me da li je to istina,i što nam je činiti?
Hvala (6.6.2012)

Većinski vlasnik donosi odluke (Grad Zagreb), ali zaštićenim najmoprimcima može dati u nadležnost rješavanja određenih pitanja.

D pita: Koja je točna procedura prebacivanja zajedničke potrošnje struje (stubište i garaža) sa Investitora na suvlasnike? (6.6.2012)

Predstavnik suvlasnika (ili upravitelj) dostavi distributeru potrebne podatke o suvlasnicima. Distributer može predložiti podjelu zajedničke potrošnje na temelju broja članova kućanstva ili na temelju pripadajuće površine stana.

J. pita: Poštovani,
Upravitelj i predstavnik stanara uplaćuju naknadu predstavniku na privatnu tvrtku i na to ne uplaćuju doprinose. Uz to isplaćuju puno veće iznose od ugovorenih do te mjere da je račun pričuve gotovo ispražnjen.
Neki radovi u zgradi su plaćeni višestruko od tržišnih.S računa zgrade su plaćani popravci koji su ulazili u garanciju. Kojim institucijama se može prijaviti ovakva sprega upravitelja i predstavnika?
Hvala unaprijed. (6.6.2012)

Suvlasnici moraju imati međuvlasnički ugovor kojim se regulira pitanje odlučivanja o naknadama, ulaganjima, i sl. Prihvaćaju Ugovor o upravljanju koji potpisuju predstavnik
i upravitelj.
Primjerak međuvlasničkog ugovora bi trebao imati svaki suvlasnik.
Ako dođe do kršenja odredbi iz međuvlasničkog ugovora i ugovora o upravljanju pa nastupe stvarne posljedice, svaki suvlasnik može pokrenuti sudski postupak za naknadu štete.
Iz vašeg pitanja je vidljivo da bi najprije trebalo imenovati novog predstavnika i nakon utvrđivanja stvarnog stanja donijeti odluku o pokretanju postupka za naknadu štete.

boris pita: dali vodovod ima prvo naplaćivati svakom stanaru(125) fiksni dio za vodu ako imamo samo jedan priključak ili vodomjer.Kako iseliti iz nadstojničkog stana osobu koja neželi potpisati ugovor,koja nikada nije bila domar i koja ima nekretninu u zagrebu .Što znači vlasništvo u gruntovnici,a što u katastru jer je došlo do velikih građevinskih problema,statika terase te kanalizacije.Tko je odgovoran za održavanje.Mamutica parcela 1107/1,zaprudski otok k.č. (5.6.2012)

1. Odlukom Vlade RH, na redovnu potrošnju dodana je i fiksni trošak. Pitanje trenutno razmatraju Udruge potrošača,

2. Suvlasnici moraju donijeti odluku o utvrđivanju vlasništva nad pomenutom prostorijom , i nakon toga postupiti. Ako je prostorija zajednička, pokreće se sudski postupak za prisilno izseljenje.

3.Gruntovnica; dokaz vlasništva, Katastar, mjesto (zajedno jedna cjelina).

4. Za održavanje odgiovorni suvlasnici preko predstavnika i upravitelja.

JOSIP pita: Hitno!U gradskom stanu iznad mojeg stana u kojem bespravno stanuje najmoprimka došlo je do izljeva vode zbog puknuća fleksibilne cijevi bojlera.
Prinudni upravitelj je obavio izvid i troškovnik i dostavio osiguranju.Osiguranje je odgovorilo da je odštetni zahtjev neosnovan jer je došlo do smrzavanja fleksibilne cijevi. Ja u to sumnjam,jer zastupnik nije uopće bio u gradskom stanu nego je razgovarao s referentom GSKG.Što treba sada sljedeće poduzeti, dali tužiti Grad ili najmoprimku.
Hvala. (5.6.2012)

Posljedice događaja treba riješiti upravitelj. Moraju se vama riješiti posljedice preko police osiguranja ili pričuve. Ako je nužno, upravitelj može pokrenuti postupak utvrđivanja uzroka izliva i ako se ustanovi odgovornost osobe, tužbom se može tražiti naknada troškova koji su nastupili. Šteta je nastupila prolaskom vode kroz zajedničke dijelove zgrade (međukatna konstrukcija).

Gordana pita: Poštovani.S obzirom da u
međuvlasničkom ugovoru između
upravitelja i nas stanara
stoji samo održavanje
zajedničkih dijelova (garaže
su privatne)i nema navedenog
iznosa, niti koeficijenta za
uplatu pričuve za zatvorena
garažna mjesta(koja se nalaze
ispod zgrade), a u kojima
dolazi do propusta
kanalizacionih voda, a
garancija za radove je 10
godina (sada je prošlo 3
godine od uporab.dozvole) na
čiji trošak ide sanacija
garaža (privatno vlasništvo)
Srdačan pozdrav. (5.6.2012)

Ako se radi o nedostacima koji su ustanovljeni nakon isteka garantnog roka, postoji mogućnost da to riješi investitor (tkz. prikriveni nedostatci). To treba ustanoviti stručna osoba.
Ako svi suvlasnici imaju garažna mjesta, sve se može svrstati u redovne poslove održavanja u sklopu zgrade. U protivnom , za to vlasnici moraju izdvajati posebna sredstva.
Ako šteta nastupa izljevom iz stambenog dijela, imate pravo na sanaciju od redovite pričuve zgrade ili preko police osiguranja.
Malo se bolje informirajte kod vašeg upravitelja.

Ana pita: Iznad moga stana se nalazi stan i dio terase susjeda. Odvod s terase nije dobro riješen, slabe je propusnosti te usljed jače kiše dolazi do prodora vode (odvod se zaštopa ili ne može prihvatiti količinu vode).
Vlasnik stana živi inozemstvu (nemam kontakt), u stanu je podstanar. Zadnji sličaj poplavljivanja je bio ovaj vikend. Zgrada već nekoliko godina nema predstavnika stanara!! Vlasnik zgrade je Gradsko stambeno Zagreb. Kome se obratiti i kako riješiti problem. Imam li pravo na naknadu štete? (4.6.2012)

Vlasniku zgrade, odnosno upravitelju. To je kod vas Gradsko stambeno zasgreb.

Lana pita: Poštovani,

lijepo bih molila ako mi možete odgovoriti kada su suvlasnici jednog stana dvije osobe i to svaki u polovici stana, međutim oko nekog pitanja vezano za upravljanje zgradom se ne slažu na način da jedan potpiše odluku suvlansika a drugi ne želi, da li se u tom slučaju priznaje potpis suvlasnika koji je potpisao i rzamjerno tomu i polovica kvadrata stana ili je nužno da kao suvlasnici oba suvlasnika potpišu.

Najljepše zahvaljujem

Lana (4.6.2012)

Osoba koja potpisuje preuzima solidarnu odgovornost. Takav potpis je pravno-valjan. Ako se time ošteti druga osoba, ona ima pravo na sudsku zaštiti u postupku između njih dvoje.

Melita pita: Poštovani,
Želim promijeniti stolariju u stanu - postojeća je stara koliko i zgrada, 20-ak godina. Odlučila sam se za PVC bijelu umjesto dosadašnje drvene u zelenoj boji. Da li trebam pismeni pristanak ostalih vlasnika stanova na kućnom broju (ukupno nas je 12) ili moram poduzeti neka druga postupanja (kod upravitelja zgrade ili sl.)?
(4.6.2012)

Ne radi se o pristanku suvlasnika nego o urbanističkim uvjetima u mjestu gdje živite. U građevinskoj dokumentaciji stoji kakva je stolarija.
Postavljanje stolarije u drugoj boji, je ne primjereno. Međutim , nije toliko nužno od kakvog su materijala.
Danas se ta pitanja rješavaju da se upotrijebi materijal koji je vizualno identičan originalu. Smatramo da nije problem PVC ali u istoj boji izvedbi kao i ostala stolarija.

Ivan pita: Poštovani,
koliki je postotak glasova obavezan ili dovoljan za odluku suvlasnika oko izgradnje dizala? (3.6.2012)

100% ako želite da se to riješi sredstvima pričuve.
Ako nemate punu suglasnost (obično oni iz prizemlja ne žele) zainteresirani mogu posebnim sredstvima izgraditi dizalo. Oni koji ne žele sudjelovati, mogu osporiti pravo ostalima jedino ako se dizalo radi na način da ima izravne štetne posljedice za njih.

buba pita: Po mom zahtjevu od strane ovlaštenog vodoinstalaterskog obrta,otpojena su mi grijaća tijela( radijatori) u stanu, što je svojim potpisom potvrdio i predstavnik suvlasnika zgrade,a sve iz razloga što je stan prazan a distributer toplinske energije nema ugovor sa suvlasnicima stambene zgrade za opskrbu toplinskom energijom.Da li me može distributer toplinske energije ukoliko sklopi ugovor sa suvlasnicima naterati da ponovno spojim radijatore i koristim njihovu uslugu koju ne želim. Pozdrav! (3.6.2012)

Ne. Ostaje samo obveza (koju ni mi ne možemo prihvatiti kao realnu) da plaćate mjesečnu naknadu za instaliranu snagu zato što živite u zgradi koja je u sustavu opskrbe toplinskom energijom.

buba pita: Kao suvlasnici stambene zgrade dobili smo godišnje financijsko izvješće za 2011 godinu, u kojemu je upravitelj zgrade podigao visinu naknade za održavanje zgrade u odnosu na 2010 godinu. Da li upravitelj na svoju ruku može povećati naknadu za upravljenje zgradom (pričuvu), bez da obavijesti suvlasnike stambene zgrade? (3.6.2012)

Pričuvu definitivno nije smio podići bez suglasnosti natpolovične većine suvlasnika po udjelu u vlasništvu.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više