Ivana pita: Poštovani, živim u zgradi od 10 stanova. u dvorištu je 6 zidanih garaža(legalnih) i 3 montažne napravljene naknadno, dakle samo jedan stan(moj) nema garažu. Tražila sam suglasnost stanara da i ja napravim garažu u preosalom djelu dvorišta( poput ovih 3), ali se ne slažu jer su u tom djelu napravili vrt. Jedna je osoba uz podršku predstavnika zgrade sebi oko kuće napravila cvijetnjak, uredila veliki vrt, napravila garažu, a ja nemam di parkirati auto. prema gruntovnom izv.imam 42m2 dvoršta. HELP (3.6.2012)

Ako je okućnica u vlasništvu suvlasničke zajednice, možete zahtijevati da se etažiranjem odredi i vaš idealni dio. To bi značilo podjelu površina ako je to izvedivo, ili bi ostalo samo u opisanom stanju cijele nekretnine.

Silvija pita: Naša predstavnica je jednom stanaru smanjila broj članova vode na 0 ( trenutno nitko ne živi u tom stanu), dali je to zakonski uopće moguće?? Naime, dok se mi nismo uselili u naš stan imali smo prijavljenog barem jednog člana za vodu. (3.6.2012)

Zakonodavac ta pitanja nije regulirao . Samo je kazao da se suvlasnici unutar zajednice dogovaraju o načinu raspodjele potrošnje u situacijama kad svali suvlasnik nema svoje zakonito mjerilo.
Predstavnik suvlasnika ne smije samostalno donositi takve odluke nego se one donose na razini suvlasničke zajednice i usvajaju odlukom natpolovične većine po udjelu u vlasništvu.

goran pita: zgrada ima 37 stanova. 16 suvlasnika se odvojilo od zajedničke kotlovnice.dobijamo i dalje račun od 50 kn,a nitko nezna kolika je instalirana snaga kotlovnice i kako obračunati šta da plačamo i koliko.šta uraditi.? (2.6.2012)

Zgrada u projektnoj dokumentacijom ima podatke o instaliranoj snazi.To je ona snaga koja je potrebna da se zadovolje potrebe zgrade. Podatke iz te dokumentacije koristi distributer toplinske energije.
Ako smatrate da to nije dobar izračun, imate pravo na angažiranje ovlaštene stručne osobe koja će ponovno izvršiti mjerenje i napraviti točan izračun.

SINIŠA pita: Zgrada stra 4 godine u kojoj većinu suvlasničkih udjela i dlaje ima investitor, tvrtka koja je blokirana.
Investitor, vlasniik većine ne plaća pričuvu, iznajmljuje stanove na crno, na temelju većine mijenja raskida i ugovara nove ugovora o upravljanju prenoseći dugove, odbija prikazati projektnu dokumentaciju. Što učiniti? (2.6.2012)

Iako ste u manjini, morate se dogovoriti i pokrenuti sudski postupak protiv investitora koji ujedno i suvlasnik kako ne bi došlo do zastare potraživanja. Pričuvu mora plaćati bez obzira što je u blokadi.

Marija pita: Poštovani,kupujem stan koji je bio u vlasništvu grada tj. otplačujem ga na rate,imam ugovor,upisana sam u zemljišnu knjigu i sve šta ide uz to.Imam li pravo glasa na sastankima sa stanarima zgrade u vezi donošenja odluka vezanih uz zgradu i vrijedi li moj potpis kod donošenja tih istih odluka pošto stan nisam otplatila do kraja? Hvala (1.6.2012)

Da.

Gordana pita: Poštovani.Bivši predstavnik
stanara i investitor zgrade,
ostavio mi je u sandučić
poruku da u garaži, vlasništvo
njega,sina i kćeri dolazi do
istjecanja vode fekalnog
sadržaja koje se javlja kroz
otvore koji su u betonom zidu
ostali od proturnih cijevi
zatega za oplatu i t u visini
15 cm od poda do visine od 175
cm od poda, i da se radi o
nosivom armirano.betonskom
zidu te da stalni dotok vode
može narušiti stabilnost
objekta.Da li je to obveza
izvođača radova s obzirom na
garanciju od 10 godina (1.6.2012)

Da, ako je u garantnom roku.

Tomislav pita: U stanbenoj zgradi nod 5 katova
sa po 3 stana po katu, na 5 katu
stanar želi pregraditi dio
hodnika do njegovih vrata kako
bi povećao stan. Da li mu je
potreban pristanak ostatka
stanara? (1.6.2012)

Da.

zbunjeni pita: Upravitelj nam ne dopusta promjenu ovlastene osobe, ne zeli predati dokumentaciju novoizabranoj osobi i jednostavno ignorira misljenje vecine vlasnika stanova. Sto u tome slucaju napraviti? Hvala! (1.6.2012)

Ako ste odluku donijeli na zakonit način, ona je obvezujuća za upravitelja. Odluka je zakonita ako su je potpisali knjižni vlasnici stanova u odnosu od najmanje 51% suvlasnika po udjelu u vlasništvu.
Nakon takve odluke, prestaju sve ovlasti smjenjenog predstavnika i upravitelj je dužan postupiti po takvoj odluci.

Damira pita: Može li kućepazitelj na svoju ruku prijaviti umjesto dvije osobe koje žive u stanu, tri, bez da obavijesti vlasnika stana vezano, uz plaćanje vode. Na istoj adresi je registrirana Udruga i nekih 10-tak ljudi tjedno maksimum uđe u prostor. te pretpostavljam da je na temelju toga kućepazitelj samoinicijativno i bez obavijesti i razgovora prijavio treću osobu na svoju ruku. Funkciniranje udruge nema nikakve veze sa potrošnjom vode.

Hvala (1.6.2012)

Ne. Ali postoji potreba da se donese odluka na razini suvlasničke zajednice o načinu plaćanja potrošnje vode u slučajevima gdje to nisu stalni korisnici, odnosno potrošači.
Ipak se tu potroši određena količina vode. Vjerovatno i članovi udruge koriste sanitarni čvor ili barem peru ruke.
zato bi se kućepazitelj trebao tražiti riješenje temeljem odluke suvlasnika a ne samoinicijativno.

klara pita: Postovani,

Dali je potrebna 100% suglasnost stanara za naknadnu ugradnju lifta (zgrada je radena 1983 i ima 4 kata)za koju je potrebna građevinska dozvola. Za izradu okna za lift potrebno je izrezati postojece vanjske balkone. Hvala (1.6.2012)

Da. po trenutno važećim propisima.

jasminka pita: poštovani!blagajnik samu zgradi
od 39 stanova.svi uredno plaćaju
režiju(čišćenje,predstavnika
stanara i blagajnika,iznos od 45
kn),ali dvije obitelji ne
plaćaju već preko 2 godine.šta
možemo napraviti? (31.5.2012)

Ne znamo što vam savjetovati jer se očigledno radi o plaćanju "na ruke". Navedene obveze se po zakonu moraju plaćati na zakonom predviđeni način, i tek onda postoji osnova za pokretanje postupka za prisilnu naplatu.

zbunjeni pita: Upravitelj nam ne dopusta promjenu upravitelja, iako imamo nadpolovicnu vecinu potpisa stanara (prema povrsini stanova). Medjuvlasnickim ugovorom nije regulirana promjena, a upravitelj tvrdi da jedino ovlastena osoba moze traziti raskid. Buduci da smo isto tako nadpolovicnom vecinom izabrali nove ovlastene osobe, koje nam upravitelj ne priznaje, ne znamo kako to rijesiti. Sto mozemo uciniti? Hvala! (31.5.2012)

Prilikom donošenja odluka o promjeni upravitelja, dužan je i sudjelovati predstavnik.

Ao trenutni predstavnik ne želi sudjelovati u postupku
ide se na promjenu predstavnika zbog ne izvršavanja obveza, istodobno se donosi odluka o imenovanju novog predstavnika.
Novi predstavnik sa odlukom odlazi kod upravitelja. Predstavlja se kao novi predstavnik i kao dokaz prilaže novu odluku i razrješenju prethodnog predstavnika. Kao novi predstavnik dobiva aktivnu legitimaciju i za provođenje ostalih odluka, pa time i zahtjeva za raskid ugovora o upravljanju ako je donesena odluka od strane natpolovične većina suvlasnika po udjelu u vlasništvu.
Ove odluke su od posebnog značenja i treba voditi računa da se donose na legitiman način. Pravovaljane su ako su usvojene i potpisane od strane stvarnih vlasnika, <

Lončarić pita: Poštovani

nakon smrti oba vlasnika stana koji su umrli u malom vremenskom razmaku, vodi se sudski postupak oko razdiobe vlasništva već 10 godina. U tom vremenskom periodu za navedeni stan ne plaća se pričuva jer se nezna tko je vlasnik. Po završetku sudskog postupka da li budući vlasnik treba nadoknaditi neplaćenu pričuvu i ako treba da li je to za svih 10 godina sa kamatom ili ne? (31.5.2012)

Nažalost postoji rupa u zakonu, i to pitanje nije nigdje definirano.
To je jedno od pitanja za koje ćemo tražiti točniju definiciju kroz promjene u zakonu.

Ksenija pita: Poštovani

Molim vas koji je postupak za promjenu predstavnika suvlasnika u zgradi. Da li je dovoljno da je s tim suglasno 51 posto suvlasnika? Postoji li otkazni rok i da li je potrebna ikakva primopredaja? Hvala (31.5.2012)

Dovoljna je odluka 51% suvlasnika po udjelu u vlasništvu. Odluka stupa na snagu danom donošenja. Primopredaja nije zakonom predviđena, a niti nužna jer kod upravitelja mora postojati evidencija svih poslovanja i događanja vezano za vašu zgradu.

Branko pita: U zgradi postoje tri stana( suvlasnika),u prizemlju,I katu i na mansardi.Zgrada nije etažirana.Stanar sa I kata i stanar na mansardi(to su otac i kći)počeo je pregrađivati stepenice između prizemlja( tu stanujem)i I kata na način da postavlja vrata i čelićnu ogradu (tz."kavez")kao pregradu,a kako bi se preprekom odvojio od prizemlja.O tome nije tražio moju suglasnost niti me je obavijestio.Molim da mi odgovorite smije li to raditi i što mi je dalje činiti.Imamo i zajednički tavan na mansardi. (31.5.2012)

Bez izvršenog etažiranja, ne smiju se fizički odvajati zajednički dijelovi. To je posebno je bitno ako su stepenice i prilaz krovnoj površini koja je zajednička.

TK pita: Poštovani! U zgradi sa zajedničkim brojilom neko vrijeme dobivamo velike račune. Pregledom zgrade i stanova smo uklonili kvar, osim u jednom gdje vlasnik ne želi promjeniti slavine (2 cure, ustanovljeno prilikom pregleda stana). Upravitelj zgrade nas uvjerava da je to problem stanara. Stanari ga ne mogu natjerati da promjeni slavine. Pročitao sam u savjetima da se može tražiti isključenje iz suvlasničke zajednice. Kako to napraviti? Suđenje ili postavljanje brojila nemamo novaca. Unaprijed hvala (31.5.2012)

Ako ste ustanovili da su sve instalacije i trošila ispravni u cijeloj zgradi, donesite odluku kojom će se teretiti za gubitke onaj tko ne dozvoli kontrolu ispravnosti instalacija i trošila u svom stanu.
Odluku prenesite u nadležnost za postupanje upravitelju.

Željko pita: Poštovani.Predstavnik
suvlasnika je bez suglasnosti
ostalih stanara sklopio ugovor
sa upraviteljem bez da znamo
kolika je njegova naknada,
nije postavio kućni red, nema
vatrogasnih aparata, a u
polici osiguranja, osigurana
su stakla samo poslovnog
prostora koji je u vlasništvu
sina predstavnika suvlasnika,
ugradio je za svoje potrebe
sat.antenu iz sredstava
pričuve, koja su naša prava i
kome da se obratimo za zaštitu
istih. Srdačan pozdrav (30.5.2012)

Vaš predstavnik je prema opisanom stanju počinio kazneno djelo jer je sredstva pričuve upotrijebio za osobne potrebe, i pogodovanje pojedinim suvlasnicima.
Odlukom natpolovične većine po udjelu u vlasništvu, možete smijeniti predstavnika i nakon utvrđene štete koja je nastupila, podnosite prijavu nadležnom sudu.
Sudski postupak može pokrenuti pojedini suvlasnik, ili manjinska skupina. U tom slučaju troškove postupka snose sami. Ako se postupak pokreće odlukom natpolovične većine po udjelu u vlasništvu, postupka se pokreće na trošak pričuve.

Miroslav pita: Poštovani,

Na auto mi je pao dio fasade sa zgrade, sa susjednog balkona....oštećena je hauba auta. Od osiguranja zgrade sam dobio obavijest da polica osiguranja zgrade pokriva rizik odgovornosti prema TREĆIM osobama, ali da se ja ne smatram treća osoba pošto sam stanar zgrade, molim Vas da mi kažete što mi je dalje ćiniti......plačamo pričuvu zgrade, da li da podignem privatnu tužbu protiv predstavnika stanara zbog neodržavanja zgrade

Hvala (30.5.2012)

Nemate pravo naknade preko police osiguranja kao suvlasnik u zgradi. Ako je postoji odluka o sanaciji balkona, a ona nije provedena, potrebno je utvrditi odgovornost predstavnika. Međutim, predstavnik ne mora uvijek biti odgovoran , naročito ako su svi suvlasnici znali da se radi o potrebnom nužnom zahvatu, a od nikoga nije došla inicijativa. To se odnosi i na vas. Ako ste znali da je balkon u lošem stanju, i vi ste suodgovorni.
Sa naše pozicije, teško je kazati o postojanju subjektivne odgovornosti pojedinca.

Barbara pita: Pošovani,
Suvlasnik sam jednog stana u obiteljskoj kući, koja se nalazi u društvenom vlasništvu. Svi imamo vlasničke listove, ali stanovi i zemljište nisu etažirani. Jedan stanar koji ima nekoliko šupa na toj parceli (ne koristi ih 20 godina niti stanuje ovdje) sada se pojavio i ruši zid po zid i nešto zida bez znanja ostalih stanara. Šupe su uvijek bile zaključane i nitko ih nije koristio iako su tamo dugi niz godina. Smije li to raditi? Što mogu stanari učiniti? (30.5.2012)

Pozovite građevinsku inspekciju ako se grade novi objekti.
Ako se radi o društvenom vlasništvu, pretpostavljamo da je to gradsko zemljište, obavjestite nadležnu službu gradskoj upravi.

Ivan pita: Poslovni prostori koriste
zajedničko dvorište bez
suglasnosti 100% suvlasnika, a
neki su postavili nadstrešnicu
te imaju Rješenje građ.
inspekcije da se ukloni što nisu
učinili. Pozivan je DI da izvrši
kontrolu nezakonitog pružanja
usluga ali isti se oglušuju.
Kome se obratiti. (30.5.2012)

Ostaje vam tužba sudu ako se radi o dvorištu u vlasništvu stanara. Prilikom podnošenja tužbe, podnesite dokaze o dosad poduzetim mjerama.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više