Tomi pita: Poštovani!Nedavno smo dobili novog upravitelja zgrade,te več dolazi i druga rata za plaćanje pričuve.Dosad novi upravitelj nije čistačici nabavio sredstva za čišćenje niti je izdvojio određeni iznos za sredstva za čišćenje več čistačica,zasad,nabavlja sredstva o svojem trošku.Pitanje je,dali je upravitelj dužan odvajati određeni iznos novaca za sredstva za čišćenje ili ih kupovati i na koji način se određuje ta svota koja se treba odvajati?Dali upravitelj mora vratiti čistačici novce? HVALA (24.5.2012)

Morate i vi kao suvlasnici konačno shvatiti da je upravitelj dužan izvršavati one obveze koje su mu date kao nalog ugovorom o upravljanju. Vi izdvajate novac i odlučujete o načinu njegovog ulaganja za potrebe održavanja zgrade. Znači, vi morate donijeti odluku o tome kako će se nabavljati sredstva za čišćenje i sl.

andrea pita: postovani,
kucnim redom zgrade zabranjeno je drzanje zivotinja na balkonu. kome se obratiti ukoliko vlasnik stana konstantno drzi 2 psa na balkonu, a ti psi lajanjem i cviljenjem (jer su isfrustrirani) ometaju ostale stanare.veterinarska inspekcija je intervenirala, no medjutim oni ne mogu nista ukoliko ih vlasnik ne pusti u stan da izvide situaciju,a vlasnik ih naravno nije pustio u stan.policija takodjer ne moze nista bez naloga za ulazak u stan.kome se jos obratiti? (24.5.2012)

Tražite hitan sudski postupak. Sud donosi riješenje koje obvezujuće. Prilikom ponošenja prijave sudu, dostavite sve dokaze o dosadašnjim radnjama (veterinarska inspekcija, policija i druge mjere koje stre poduzimali).

Velimir pita: Može li manjinski dio (manje od 50% suvlasnika)formirati Odbor, koji u ime svih suvlasnika sa izabranim projektantom potpisje ugovor o izradi projektne dokumentacije za rekonstrukciji grijanja putem nove zajedničke kotlovnice i toplinskih podstanica,i već avansno tom projektantu i platiti dio po ugovoru, bez da je prije taj odbor imao 100 % suglasnost suvlasnika, i bez potpisa upravitelja zgrade kao zastupnika. (24.5.2012)

Rekonstrukcija sustava opskrbe toplinskom energijom je redovno održavanje i dovoljno je suglasnost natpolovične većine po udjelu vlasništvu (51%).
Nije nužan potpis upravitelja.

Filip pita: Treba li vlasnik placati
ciscenje zajedničkih dijelova
zgrade ako nitko ne zivi u
stanu? (24.5.2012)

Logično je da čišćenje plaćaju oni koji onečišćuju. Ipak ne možete u potpunosti biti oslobođeni obveze jer se čisti ono što je trag atmosferskih utjecaja.

Dva pita: Susjedova kuća je na međi i kad otvorim vrata na dva metra od mene je zid njegove kuće. Nema fasadu i ružan je. Posadila sam bršljan koji je fino uspio i pokrio barem dio tog rugla, no susjed sad hoće da ga maknem "da mu zid ne navuče vlagu". Trebam li ukloniti bršljan? Treba li on urediti svoj zid? Kako riješiti problem na obostrano zadovoljstvo - ako je moguće? Čija je to uopće obveza? (24.5.2012)

Sve ovisi o vašim među-susjedskim odnosima. Takva pitanja nisu regulirana nikakvim pripisima

Katarina pita: Poštovanje. U zgradi, koja se vodi kao stambena postoji jedan poslovni prostor. Dali je moguće prenamjeniti ga u stambeni i koja je procedura? (24.5.2012)

Obratite se nadležnom odjelu za urbanizam. Za to vam nije potreban suglasnost ostalih suvlasnika. Bitno je da ne postoje zapreke propisane urbanističkim uvjetima.

GP pita: Predstavnik suvlasnika je počeo s farbanjem fasade u zgradi sa ca. 20 stanova. Trošak po stanu je približno 7000 kn. On traži da se sve to plati u gotovini i to do kraja mjeseca, inače ovrha (već se dogodilo). Pribavio je suglasnost više od 50% suvlasnika zgrade.
1. Moj otac, penzioner, nema tih novaca.
2. Kako se može provjeriti ukupni trošak radova?
3. Da li je farbanje fasade opravdano ako u isto vrijeme propušta krov i oluci?
4. Gdje da moj otac potraži pomoć?
5. Zar da gladuje zbog fasade? (24.5.2012)

Prema opisanom stanju, iako ima suglasnost natpolovične većine po udjelu u vlasništvu, nije se smjelo ići u opisane radove dok se ne riješe problemi koji se tretiraju kao nužni zahvati. Najprije se mora riješiti krov!
Ako se radi samo o farbanju fasade, upitno je dali se to može provesti bez odluke svih suvlasnika. Ako se radi samo o estetskom učinku, nema logike. Danas je nužno da se rade termo-izolacijske fasade, ali i to tek onda kad je krov u redu.
Ovakvim investicijskim zahvatima, ne smije se ugrožavati socijalni status pojedinih suvlasnika.
Predlažemo da se konzultirate sa stručnom osobom o potrebi farbanja fasade, i ako se ustanovi da se to ne mora raditi, ne morate ni sudjelovati u razlici pričuve koja se investira u taj zahvat.
Čudna je i odluka da s mora izvršiti jednokratna uplata?

Plamen pita: Postoji li zakonska obaveza premještanja plinskih brojila izvan stana? Zgrada je iz 83g. te ima brojila unutar stana te distributer zahtjeva da ih sada premjestimo na hodnik ispred stana o svom trošku. Plin se inače koristi u stanovima samo za kuhanje tako da investicija od cca 2000kn po stanu se ne čini isplativom. (23.5.2012)

Koliko je nama poznato, ne. Vjerovatno distributer koristi svije pravo na određivanje uvjeta za distribuciju plina.

ljiljana pita: U našoj zgradi ima neprodanih stanova, neki su u najmu od Grada Zagreba, a neki su vlasnici stanova. U porizemlju zgrade se otvorio kafic i na pored ulaza u zgradu postavio terasu. Na upit nadležnima dobili smo odgovor da je Zagrebački holding dao dozvolu za otvaranje terase jer nisu prodani svi stanovi u zgradi. Pitanje, kako je Zg.holding mogao dati suglasnost bez potpisa vlasnika stanova?
cit:
priložio suglasnost Zagrebačkog holdinga za postavljanje iste, budući da cijela zgrad nije useljena (23.5.2012)

Ako ste suvlasnici prostora na kojem je postavljena terasa, nisu je smjeli postavljati bez suglasnosti svih suvlasnika

GPP pita: Predstavnik suvlasnika "koči" uvođenje Bnet-a iz nepoznatog razloga. Infrastruktura postoji, objekt (kao i cijelo naselje su novi)i svi ulazi osim ovog imaju sređen priključak. Što se može poduzeti, obzirom da se ovime narušava zdrava konkurencija, a ujedno se priključak može uzeti samo kod najskupljeg operatera? (23.5.2012)

Svaki suvlasnik ima pravo na usluge po vlastitom odabiru. Nitko mu ne može zabraniti postavljanje i korištenje dodatne infrastrukture ako je postavlja na neškodljiv način za ostale.

jelena pita: Kako je u tijeku adaptacija mog stana, koja je sama po sebi bučna, strogo pazim da se držim kućnoga reda te se radovi ne izvode za vrijeme popodnevnog odmora (15-18h) i poslije 22h navečer. No, problem pravi predstavnik stanara kojemu osobno smeta buka te je samovoljno na oglasnu ploču izvjesio da se radovi na adaptaciji stana izvode 7-15h, što je meni, zbog koordinacije majstora ne moguće te ponekad radove izvode i 18-22h. Mogu li imati kakvih zakonskih poteškoća? (23.5.2012)

Buka ne bi smjela prelaziti 50 decibela a radovi se mogu izvoditi do 19,00 sati (nema strogo oderđenih pravila). Predstavnik bez utvrđivanja jačine buke od strane ovlaštenih stručnih osoba, ne može samoinicijativno donositi takve odluke.

Gordana pita: U kući sa 3 etažirana stana,
vlasnici 2 stana su prijatelji
i jedan od njih je predstavnik
stanara.Bez da pitaju i nas,
jer su oni većina, pričuvu
troše kako žele, na stol i
klupe koje postavljaju na
zajedničkoj okućnici, aparat
za puhanje lišća, pumpu za
bunar za prskanje trave (
imamo vodovod ),drže svoje
privatne stvari posvuda.Sad
žele izgraditi sjenicu
(naravno bez naše
suglasnosti)kako bi nas još
više uznemiravali.Kućni red je
obješen, ni njega ne
pridržavaju.Kako si pomoći? (23.5.2012)

Nažalost , ostaje vam jedino da svoja prava štitite pred nadležnim sudom. Prema opisanom,imate dovoljno razloga za takav postupak.
Pogledajte na našem portalu u Uredbi o održavanju zgrada za što se sve smiju koristiti sredstva pričuve.

Mersija pita: Da li može u zgradi od 80
suvlasnika, Upravni odbor kojeg
čini 4-5 osoba koji su
suvlasnici manjih stanova
donijeti odluku da kredit za
renoviranje lifta se otplaćuje
po kvadraturi stana a ne
solidarno, bez obzira na broj
članova obitelji? (23.5.2012)

Ne! Upravni odbor može izraditi prijedlog koji je valjan ako ga prihvati natpolovična većina suvlasnika po udjelu u vlasništvu.

Marko pita: Racune za jedan stan primam na drugu adresu.
Racune pricuve dobivam neredovito, a kako se to ne desava s drugom postom, ocito je problem s upraviteljem zgrade (Upravitelj gradnja, Zagreb) koja ih nemarno izdaje.
Kroz par godina sam ih nekoliko puta bezuspjesno pismeno upozoravao, na sto bi dobio razna opravdanja, a zbog neredovitosti placanja povremeno dobijam i opomene (koje ipak pravovremeno dobijem na dobru adresu!).

Kako ih prisiliti na normalan poslovni odnos i redovito izdavanje racuna? (22.5.2012)

Ako zbog toga pretpite štetu, možete podnijeti tužbu protiv upravitelja za naknadu iste.

Gordana pita: Poštovani. U novoizgrađenoj
stambenoj zgradi koja ima 2
ulaza, a svaki ulaz 6 stanova,
nema aparata za gašenje
požara. Na upit investitoru
zašto...odgovor je da prilikom
tehničkog pregleda vatrogasni
inspektor nije zahtijevao uz
obrazloženje da su hidranti u
blizini zgrade.U projektnoj
dokumentaciji predviđeni su
aparati, a u istoj zgradi bio
je i požar, što nikoga očito
previše ne zanima. Molim vas
odgovor i kome se obratiti za
pomoć. Hvala (22.5.2012)

Obratite se nadležnoj policijskoj upravi, odjelu za zaštitu od požara.

Hrvoje pita: Da li u hodnicima i kosini stepeništa smiju stajati stvari (kolica, romobili, lopate, kantice, bicikli) zbog zaštite od požara. Čula sam da se to u biti ne smije (22.5.2012)

Naravno da ne smije. Međutim, ne postoji sustav koji bi preventivno djelovao i donio riješenje o obveznom uklanjanju tih predmeta. Nažalost, riješenje se donosi tek kad nastupe posljedice i to kroz dugotrajne sudske postupke.
Nadamo se skorim promjenama u Zakonu.

Roman pita: Zgrada s po jednim stanom u
priz i na još 2 kata. Vlasnik
prizemnog stana je ujedno i
valsnik cijelog dvorišnog
prostora(vlas. ostala 2 stana
imaju pravo prolaska do svojih
ulaza). Vlasnik u priz
postavlja montažnu samostojeću
tendu 3x3 metra, visine 2,60,
na svojem zemljištu, uz terasu
svog stana. Je li mu neophodna
bilo kakva suglasnost ostalih
stanara ? (22.5.2012)

Ako je vlasnik dvorišta , nije dužan tražiti suglasnost. Vi možete jedino postupiti ako time ometa normalno korištenje vaših stanova. U tom slučaju, pokrećete sudski postupak.

mara pita: Molim Vas za žuran odgovor.Suvlasnik sam zgrade odnosno vlasnik stana u zgradi od 18 stanova.Investitor 2005g je napravio vise stanova nego je predvideno u gradevnoj dozvoli ali je zgrada ostala u gabaritima po gradevinskoj dozvolii ,etažirao i uknjižio i kao takve svi smo kupili i uknjižili se na stanove.Sada želimo legalizirati zgradu kao takvu i nas 16 vlasnika se slažemo ali njih 2 se ne slazu ,prijavili su isnpekciji .
Pitanje je možemo li mi kao vecina bez njihove suglasnosti legalizi (22.5.2012)

Pošto je još novi zakon u pripremi, ne možemo vam dati konkretan odgovor. Ipak , provjerite u nadležnom uredu za urbanizam nadležnom po mjestu građenja.

Nino pita: Poštovani,
Raskinuli smo ugovor o upravljanju sa starim upraviteljem, potpisali sa novim upraviteljem, prošao je otkazni rok od 3 mjeseca.
Stari upravitelj još nije napravio primopredaju sa novim upraviteljem.

Pitanje:
Koja je nadležna institucija kome se treba prijaviti upravitelj zbog kršenja ugovora o upravljanju i zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima? (22.5.2012)

Vi morate donijeti odluku kojom dajete nalog novom upravitelju da pokrene postupak pred nadležnim sudom. U eventualnom postupku, možete sudskim putem tražiti nadoknadu eventualne štete i svih nastalih troškova.

Magdalena pita: Vezano uz puknuce koljena od zajednicke vertikale,
polica osiguranja pokriva samo parkete i zidove, nitko nije odgovoran za puknuce,
veci dio stete planiramo sami sanirati a od pricuve trazimo 2500kn no nas predstavnik suvlasnika ne zeli potpisati za isplatu tih novaca.
Sto nam je ciniti da dobijemo te novce koji nam fale? (22.5.2012)

Odluku o isplate sa računa pričuve ne smije donositi sam predstavnik. Za to mora dobiti suglasnost ostalih suvlasnika.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više