Leon pita: U zgradi je potrebno zamjeniti dotrajalu stolariju, ulazi voda u zajedničke prostorije je li potreban potpis 100% stanara, jer neki ne stanuju u zgradi tj, žive u inozemstvu te ih nikad ni nema. (21.5.2012)

Nije potrebna suglasnost svih suvlasnika. Tu se može raditi čak i o nužnom zahvati sa čime je dovoljno upoznati ostale suvlasnike i pozvati ih da sudjeluju u odabiru najpovoljnijeg riješena.U odabiru je dovoljan odluka natpolovične većine po udjelu u vlasništvu.

Josip pita: Molio bi da mi odgovrite na slijedeća 2. pitanja:
1. dali je za postavljanje montažnih (aluminijskih) stepenica koje bi vodile sa balkona kuće na krov kuće sa ravnim krovom nužno ishođenje dozvola?
2. dali je moguće na ravnom krovu kuće montažnim principom dograditi neki zatvoreni prostor bez prethodnog ishođenja dozvola? Pritom se pod montažnim pricipom podrazumjeva dogradnja korištenjem materijala poput aluminija, stakla, PVC-a, bez korištenja betonskih elemenata. (21.5.2012)

Najbolje je da se sa tim pitanjem javite nadležnom odjelu za urbanizam.

zorica pita: Predstavnik je skupio 6 od 10
potpisa i iznajmio zajednički
dio terase ugostitelju.Lokal se
nalazi ispod mog stana i ja sam
protiv.Ne želi dostaviti ugovor
te neznam odrednice ugovora.Što
da radim?GSK ne želi pomoći.
Kome da se obratim.Tko može
pomoći u sudskom postupku?
hvala (21.5.2012)

Ostaje vam da vaše pravo zaštitite u redovnom sudskom postupku.
Obratite se jednim dopisom i uredu za gospodarstvo koji je izdao riješenje za obavljanje djelatnosti kojom se bez vaše suglasnosti izdalo riješenje za rad. Morate imati dokaz da se radi o zajedničkom vlasništvu svih suvlasnika zgrade.

emini pita: dali je dozvoljeno iskljucenje
vode na osnovu duga za objekte. (21.5.2012)

Ako su iscrpljena sva zakonska sredstva, da. Znači, ako e komunalno društvo sprovelo sve radnje sa ciljem redovne ili prisilne naplate duga.

IVNA pita: Poštovanje!
Na fasadi naše stambene zgrade nalazi se reklama.U trenutku potpisivanja ugovora o najmu fasade stanari su bili suglasni (100%),međutim nizom god.kasnije savovi nekih stanara su se promijenili.Da bi obnovili i produžili ugovor o najmu, u kolikom postotku suvlasništva trebamo sakupiti suglasnost stanara?Unaprijed hvala! (21.5.2012)

Trenutno su na snazi propisi koji zahtijevaju 100% suglasnost. Međutim u praksi ima dosta slučajeva gdje ta suglasnost nije 100%.
Ako se davanjem prostora za postavljanje reklame djeluje štetno na pojedince, oni imaju opravdani razlog za odbijanje mogućnosti daljnjeg produživanja ugovora.

Ako se temeljem odluke većine potpiše novi ugovor, oni koji su protiv imaju pravo da eventualnu štetnost ugovora dokazuju na sudu. U pravilu, ako nisu oštećeni, teško će svoj stav opravdati pred sudom.
Do sada nismo imali evidentiran nijedan slučaj da je netko pokrenuo takav postupak.

Magdalena pita: Puklo je koljeno od zajednicke vertikale koje se nalazi u nasem hodniku, stan je poplavio i sav namjestaj je unisten,
u stambenom kazu da imam pravo dio dobiti iz pricuve, a predstavnik suvlasnika se ne slaze,
imam li pravo dobiti dio novaca za saniranje stete? (21.5.2012)

U ovakvim slučajevima se uglavnom štete saniraju sredstvima police osiguranja (pod uvjetom da imate kvalitetnu policu). U protivnom, šteta će se morati podmiriti sredstvima pričuve, ako nema subjektivne odgovornosti vas ili neke druge osobe.

P. pita: Poštovani, u zgradi se potaknulo pitanje kupnje nove elektronike za lift za koju se treba podignuti kredit od 70000kn, treba li potpis vecine ili 100% stanara? Napominjem da stari lift radi, ali bi se ovim činom njegova brzina podigla. Hvala. (20.5.2012)

Nažalost, potrebna je suglasnost svih suvlasnika jer se radi o izvanrednom poslu (poboljšanje, što je apsurdna odredba u Zakonu).

MILAN pita: Kako plaćati čistačice i predstavnike suvlasnika ako inspekcija rada tvrdi da je svaki ugovor o djelu nezakonit? (20.5.2012)

Suvlasnici donose odluku kojom obvezuju upravitelja da po ugovoru o radu za potrebe zgrade osigura osobu za čišćenje ili da se potpiše ugovor sa pravnom osobom koja obavlja tu djelatnost.
Problem je u tome što za taj dio posla, naknadu ne bi smjeli osigurati iz sredstava pričuve jer čišćenje nije u redovnim poslovima upravljanja i održavanja ( još jedna nelogičnost u Zakonu odnosno Uredbi o održavanu zgrada).

Željko pita: Poštovani.Investitor je zgradu
etažirao i svakom je stanu
pripalo jedno parkirno mjesto
ili jedno garažno mjesto.
Podijelom parkirnih mjesta,
ostalo je jedno mjesto viška,
koje investitor svojata da je
njegovo, iako on ima 4 mjesta
u garaži.Na koji način
riješiti taj problem, tj. kome
se obratiti za rješenje istog.
2.pitanje-imamo li šanse
predati dokumentaciju
inspektoratu vezano za račune
naplaćivane iz pričuve, da se
utvrdi da li su isti korišteni
za potrebe zgrade ili privatne
potrebe.Hvala (19.5.2012)

1.Vi imate pravo na ono što vam stoji u ugovoru. U Elaboratu o etažiranju mora stajati što su zajednički dijelovi zgrade i eventualno okućnice.

2. Vi kao suvlasnik preko predstavnika imate pravo zatražiti na uvid financijsko stanje i sve transakcije koje su izvršene sa računa pričuve. Ako se ustanovi da je novac sa računa pričuve ulagan u neke druge poslove, ostaje vam tužba nadležnom sudu, i upravitelje je dužan nadoknaditi svu štetu koju pretrpi suvlasnička zajednica

Martina pita: Poštovani,
rečeno nam je da ne možemo mijenjati upravitelja zgrade i da to mora biti GSG Velika Gorica. Je li moguće imati takav monopol?!
Hvala (19.5.2012)

Ne. Suvlasnici odlukom natpolovične većine po udjelu u vlasništvu odlučuju o tome. Nitko nema pravo nametanja upravitelje osim ako ga suvlasnici ne izaberu. U tom slučaju jedinica lokalne samouprave imenuje prinudnog upravitelje. Prestanak funkcije prinudnog upravitelje nastaje u trenutku kad suvlasnici potpišu među-vlasnički ugovor, izaberu predstavnika i donesu odluku o odabiru redovnog upravitelje. Za upravitelja mogu izabrati bilo koju pravnu ili fizičku osobu koja ispunjava potrebne uvjete.

Ana-Marija pita: Zivim u zgradi koja je u derutnom stanju no to je koliko tolko i podnosljivo da mi nije krenulo jedan dio stana se urusavat posto zivim u potkrovlju.Stan se nalazi u Medvedgradskoj pa me zanima kome da se obratim za pomoc ? (18.5.2012)

Pismenim putem upoznajte predstavnika suvlasnika i upravitelj. Ako ne reagiraju, pozovete građevinsku inspekciju.
Pošto se radi o hitnom nužnom zahvatu, trebali bi postupiti i ostalim suvlasnicima prenijeti obvezu da se osiguraju financijska sredstva za sanaciju.

Ivanka pita: Poštovani,kupila sam stan 50
m2 sa zajedno sa idealnim
dijelom zajedničkih dijelova
koje mu pripadaju.Međutim
bivši vlasnik koristi na
tavanu 1 prostoriju kojoj je
vlasnik posmrtna pripomoć.Nema
nikakav dokaz da mu je to dato
ili poklonjeno .Ne živi više u
toj zgradi a ne želi otići iz
tog prostora.Na koji dio i u
kojem omjeru m2 mogu ja
koristiti taj zajednički
prostor.Zahvaljujem (18.5.2012)

Ako je vlasnik Posmrtna pripomoć,obratite se njima. Tu ne odlučuju ostali suvlasnici.

ivanov pita: zanima me držanje kućnih ljubimca, odnosno 2 psa u stanu od 65m2 u stambenoj zajednici./vječni laveži neugodni mirisi/

Hvala (18.5.2012)

Problem koji je jako osjetljiv jer su u pitanju životinje.
Međutim,može se tražiti o vlasnika da ih drži na način da ne remete normalan život ostalima.
Možete tražiti savjet sanitarne inspekcije.
Ako ne bude dobre volje za rješavanje ovog problema, možete se obratiti sudu koji bi trebao odrediti pravila ponašanja vlasniku životinja.

teodora pita: susjeda u stanu okuplja
narkomane, a ona je psihički
nestabilna, nasilna,...stanari
strahuju za sebe i
djecu.policija je upletena u
slučaj, ona trenutno ima zabranu
približavanja. možemo li pisat
peticiju, da se nju odseli iz
zgrade, tj prisili da ode, proda
stan putem suda.hvala (17.5.2012)

Prema opisanom stanju, vi bi trebali sudskim putem tražiti isključenje iz suvlasničke zajednice. Taj zahtjev se podnosi odlukom natpolovične većine suvlasnika po udjelu u vlasništvu na teret sredstava pričuve. Ako postupak pokreće pojedinac ili manja skupina, ide se na osobni trošak.
Pisanje peticija i drugi slični postupci su samo gubljenje vremena.

igalo pita: Postivani,da li je pravno valjan
ugovor koji komunalno preduzece
nudi na potpis meni,kao potrosacu
vode, gdje uz utrosak vode
uracunavaju po prvi put usluge
odvodnje otpadnih voda ako postoji
kanalizacioni sistem?U mojem
mjestu ne postoji kanalizacioni
sistem niti kolektor vec imam
vlastiti saht kojeg
ispumpajem.Takoder,do sada nije
postojao nikakav ugovor o isporuci
vode vec samo racun s brojem
brojila kojeg su dostavljali.U
ugovoru prijete iskljucenjem vode
samo u slucaju neplacanja racuna. (17.5.2012)

Poštovani!
U Republici Hrvatskoj je to pitanje propisima uređeno. Kako je to uređeno u B i H, nije nam poznato, ali smatramo da nema logike da plaćate nešto što nemate.

Ivana pita: Da li je u prostoru hodnika, prizemlja koje je ujedno i ulaz u stan dozvoljeno postavljanje željeznog stalka svojevoljno od samog stanara i uopće ostavljanje bicikala. Da li stanari sami odlučuju u kućnom redu kada je vrijeme za odmor,tj. zabrana galame i ostalo ili je to propisano nekim zakonom.
Zanima me da li postoji neki zakon koji regulira takve stvari, ostavljanje bicikala i dr. stvari po hodnicima. (17.5.2012)

Pogledajte na našem portalu ogledni primjer "Odluke o kućnom redu".
Ta pitanja bi trebali rješavanji odlukama sa zakonskom snagom. Međutim , naši zakoni nisu dovoljno dorečeni, pa se ne zna tko će izvršiti nadzor o provedbi odluke o kućnom redu. Tako nam se događa da zakon funkcionira tek kad nastupe posljedice.
U svakom slučaju, vika i galama su stvar za intervenciju policije, ali za držanje bicikli i sl. ostaju međusobne tužbe suvlasnika i to sigurno nije pravo riješenje.

MarinaB pita: Poštovani,
Odlukom većine stanara u zgradi od sljedećeg mjeseca počinjemo plaćati pričuvu. Većina stanara se slaže da u cijeni pričuve plaćamo i redovno čišćenje stubišta, budući da inače taj prostor nitko od stanara ne čisti. Međutim, manji dio stanara se protivi plaćanju čistačice. Trenutno ne žive u našoj zgradi već na drugim adresama, pa im prljavština ne smeta. Možemo li ih mi ostali stanari nekako 'prisliti' na plaćanje čišćenja zajedničkog prostora u iznosu pričuve? (15.5.2012)

Potanje koje nigdje zakonom nije regulirano pa ostaje da se dogovorno to pitanje riješi. Ima neke logike da čišćenje ne plaćaju oni koji ne žive u zgradi, ali ipak u jednom dijelu ostaje i činjenica da samo stanari suvlasnici nisu u cijelosti odgovorni jer se prilikom generalnog uređenja čisti i ono što je posljedica atmosferskih i drugih faktora. Tu bi trebali sudjelovati i oni koji stalno ne stanuju, a suvlasnici su u zgradi.

Antonija pita: Poštovani,
da li je potrebna suglasnost stanara zgrade za izgradnju peći na drva unutar stana?Jedan od problema je u tome što dimnjak od peći grije zid uz koji stoji frižider od drugog stana, a i ne znamo koliko je to sigurno napravljeno zbog požara.Ujedno je taj isti susjed na terasi svog stana sazidao veliki roštilj (opet "sam svoj majstor),a dim ide direktno u gornji stan.Kako nemam namjeru biti zatvorena cijelo ljeto, molim Vas za pomoć kome da se obratim u svezi ovih problema? (15.5.2012)

Svi zahvati u zgradi su dozvoljeni ako se na taj način ne ugrožava pravo ostalih suvlasnika i ne mijenja stanje koje je određeno urbanističkim uvjetima prilikom izgradnje zgrade.
Ako se korištenjem roštilja ometa normalan život, imate pravo zahtijevati da se isti ne koristi.
Što se tiče dimnjaka, konzultirajte se sa ovlaštenom dimnjačarskom tvrtkom.

Željka pita: Što napraviti sa stanarima koji konstantno zatvaraju prozore na stubištu, ali samo iz njihovog inata? Postoji li kakav pravilnik o ponašanju stanara osim kućnog reda i o pravima i dužnostima predstavnika stanara?
Hvala (15.5.2012)

Pravila donose suvlasnici. Nitko iz javnog sektora nema pravo na određivanje takvih pravila.
Kad je ponašanje pojedinca u pitanju i to na škodljiv način za drugog, ostaje samo pravo na traženje sudskog riješena.
(pojavljuju nam se stanja kao kod "gruntovčana").

Petar pita: Da li je vlasnik poslovnog prostora sa zasebnim ulazom dužan plaćati "pogonske troškove" zgrade obzirom da ne koristi zajedničke dijelove zgrade na koje se ti troškovi odnose. Da li ima pravo na izuzimanje od plaćanja spomenutih troškova?
Da li troškovi čišćenja zajedničkih dijelova zgrade predstavljaju izvanredni trošak i da li je u tom smislu za donošenje odluka potrebna suglasnost svih suvlasnika?
Da li je upravitelj aktivno legitimiran zastupati u postupku ostvarenja naplate tih troškova (15.5.2012)

Vlasnik posebnog dijela koji ne koristi sve što i ostali , može biti djelomični oslobođen tih troškova ( npr. stubišna rasvjeta). To se može obračunati u nekom periodu (polugodišnje ili godišnje). Ostali svi redovni troškovi ostaju.
Kad je u pitanju čišćenje, tu sredstva ne bi trebala ići iz pričuve. Trebala bi suglasnost svih suvlasnika , ali smatramo da je to zakonska nelogičnost, i u praksi je najčešće u primjeni pravilo odluke natpolovične većine, a oni kojima to ne odgovara ostaje da suprotno dokažu u eventualnom sudskom postupku.
Za upravitelja je Odluka suvlasnika nalog za izvršenje.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više