antonio pita: živim u zgradi sa dva stana da li smo dužni plaćati pričuvu. naime dio krova koji je curio sam sam popravio,stubište sam isto tako sam poearbao,vrata na pročelju zgrade sam sam kupio i zamijenio a rasvjetu na stubište sam iz svog stana proveo i priključio. hvala na odgovoru. (10.5.2012)

Zakon je kazao da sve više-stambene jedinice trebaju imati upravitelja. Nije kazao da to budu dva, tri ili više suvlasnika.
U svakom slučaju i bez upravitelja ,po logici stvari,dva suvlasnika održavaju nužno one zajedničke dijelove koji se ne mogu posebno izdvojiti. Naročito kad se radi o etažama. Vlasnik u prizemlju mora sudjelovati u održavanju krova i drugoj zajedničkih dijelova.

Kornelija pita: Vlasnici smo stana u kojemu je dimnjak koji bi koristili nefukcionalan, odnosno nedovršen. Postao je nefunkcionalan kada je jedan od suvlasnika zgrade izgradio etažu ali pri tome nije dogradio i postojeći dimnjak, iz razloga što tada prethodni vlasnik stana i drugi stanari-korisnici tog dimnjaka isti nisu koristili. Tko je u ovom slučaju dužan izgraditi dimnjak i dovesti ga u uporabno stanje? (10.5.2012)

Vlasnik stana koji je vršio nadogradnju,odnosno promjene stanja. Ako to ne učini dragovoljno pokrenite sudski postupak koji će sigurno rezultirati rješenjem o obvezi tog suvlasnika.

Željko pita: Stanujem na vrhu stubišta koje ima stakleni krov oko 20m2 na dvije vode napravljen od U profila postavljenih jedni na druge tako da čine četvrtastu cijev 250x80mm. Radi zaštite od vrućine u otvore cijevi planiramo ubaciti reflektirajuću alu foliju ukupne težine 3 kg, kakva se stavlja ispod vjetrobrana u autu. Time ću ujedno i zamračiti oko 75% staklene površine. Imam suglasnost 11 od 12 stanara. Ne mijenjam vanjski izgled niti izvodim građevinske zahvate. Može li mi to 1 stanar zabraniti? (10.5.2012)

Ako na taj način ne štetite tom suvlasniku, možete izvesti zahvat. Svaki suvlasnik ima pravo na zajedničkim dijelovima zgrade izvesti zahvate radi poboljšanja kvaliteta življenja u svom posebnom djelu ako na taj način ne šteti ostalim suvlasnicima. Štetnost drugi suvlasnici mogu dokazati u sudskom postupku.

Ivan pita: Ispravite me, molim, ako grijesim, s obzirom da povlacenje potpisa nije definirano medjuvlasnickim ugovorom, primjenjuju se zakoni u kojima uopce nije definiran pojam povlacenja potpisa zbog promjene misljenja, jedino je moguce ponoviti postupak, tj. donijeti nove odluke temeljem nadpolovicne vecine stanara? Hvala! (10.5.2012)

Da. Novo izjašnjavanje je pravilan postupak.

Gogo pita: Može li upravitelj poduzimati bilo kakve radnje na objektu i iste naplatiti iz pričuve ili na drugi naćin bez suglasnosti suvlasnika, i tko treba tu suglasnost potpisati sa upraviteljem (svi suvlasnici ili predstavnik stanara)? (10.5.2012)

Nužne i hitne zahvate, upravitelj je dužan organizirati u dogovoru sa predstavnikom . Predstavnik je dužan upoznati sve ostale suvlasnike u što kraćem roku. Ako ima potrebe i vremena za odabir ponude za rješavanje, to je upravitelj sa predstavnikom dužan provesti na način da se suvlasnici izjasne o najpovoljnijoj soluciji.

boris pita: Može li Upravitelj naložiti geodetsko lociranje zgrade radi upisa u katastarske knjige, navodno je zemljište na kojoj se nalazi zgrda upisano pod pašnjak. Mora li tražiti pristanak suvlasnika? Navodo su 4 različita upravitelja (svaki ulaz ima svojeg)međusobno se dogovorivši zatražili usluge Geomatike d.o.o. te podjelili trošak! (9.5.2012)

Usklađivanje gruntovnice i katastra je zakonska obveza. To je slučaj i kod vas. Suglasnost suvlasnika je potrebna samo u slučaju odabira najpovoljnijeg izvršitelja tog posla.

Josipa pita: Zanima me dal je upraviteljica zgrade dužna obaviti posao oko uporabne dozvole? Zgrada je etažirana bez uporabne dozvole, a građena je 96 godine. (9.5.2012)

Obratite se nadležnom odjelu za urbanizam. To je obveza investitora, ali ako to nije učinio a vi niste ugovorom prilikom kupnje to dogovorili, postoji vjerojatnost da ćete to morati raditi o svom trošku.

Boris pita: Može li si upravitelj naplatiti iz pričuve naknadu za nadzor nad izvođenim radovima za poboljšanje objekta? Da li mu je mu potrebna pisana suglasnost sustanara ili to može na "svoju ruku"?
Naime isti je za instalaciju novih vodomjera sebi isplatio 3000 kn. (9.5.2012)

Bez odluke i suglasnosti suvlasnika, ne! Istina je da upravitelj ima dodatne troškove, ali suvlasnici sa tim moraju biti upoznati i odobriti taj trošak.

gordana pita: da li se po zakanu smije naplačivati zajedničke kućne režije (struja zgrade, voda, lift i čistačica) za kućne ljubimce. (9.5.2012)

Zakon tu nije uređivao odnose. Međutim, pojedine vrste kućnih ljubimaca imaju potrebe gotovo koliko i ljudi. Trebaju vodu za piće i higijenu,izlaze u šetnju i pritom koriste lift i zajedničku struju. Ovisno o vrsti i odgoju, sudjeluju u onečišćenju stubišta i hodnika.
Iz navedenog možete zaključiti da i životinje stvaraju troškove, pa je uputno da se neka pravila prilagode jer uglavnom troše manje nego ljudi. U redu je ako se plaćaju zajednički troškovi, i to bi bilo uputno da bude po dogovornom koeficjentu.

marijana pita: Poštovani, živim u splitu u
maloj stambenoj
zgradi.predstavnik stanara sam
je sebe izabrao uzurpirao je
vanjski i unutarnji prostor
zgrade.nasilno provalio u
ormarič o struje koji se
nalazi u ulazu i promjenio
bravu sad samo on ima
ključ,poremetio vanjsku
rasvjetu sve odluke donosi sam
račune ne prikazuje sastanke
nesaziva a na upit zašto takvo
ponašanje odgovara da ima
pravo i još vrijeđa.molim vas
ima li on pravo na sve to i
dali ja kao stanar uopće imam
pravo glasa i kako stati na
kraj.hvala (9.5.2012)

To je stanje u koje ulaze svi suvlasnici koji se ne uključuju u upravljanje. Čekate ili tražite da netko drugi umjesto vas nešto poduzme.
Najprije,morate sa ostalim suvlasnicima razmotriti stanje i po potrebi donijeti odluku o promjeni predstavnika. Potom morate izabrati novog ili dogovorno nekoliko osoba koje će se se rotirati na mjestu predstavnika.
Nakon izbora novog predstavnika, tu odluku proslijedite upravitelju. Većina po udjelu u vlasništvu može donijeti odluku o utvrđivanju štetnih posljedica zbog ne primjerenog ponašanja smjenjenog predstavnika, te po potrebu pokrenuti sudski postupak.
Svi suvlasnici imaju pravo glasa i sudjelovanja u upravljanju zgradom.

Silvije pita: Poštovani,živim u zgradi sa dvorištem i parkingom te sve to dijeli 17 stanara.Neki su podstanari a neki od nas su vlasnici.Premda posjedujemo ukupno 8 vozila a na parkingu ima mjesta za 6 vozila, postoji li neki pravilnik tko ima pravo na parking te dal netko može braniti da se netko parkira unutra.
Unaprijed Hvala (9.5.2012)

Nema pravilnika ako se ne radi o javnoj površini. Ako se radi o parkiralištu na okućnici, nažalost , suvlasnici samo moraju sporazumno rješavati taj problem.

Irena pita: Poštovani,
predstavnica sam suvlasnika stanara zgrade u Zagrebu (Trešnjevka). Zgrada je sagrađena 2001. bez odgovarajuće termoizolacije. Zbog toga je zbor stanara odlučio uložiti novac u fasadu koja će riješiti taj problem.
Zanima me da li postoji neka vrsta potpore za te svrhe, primjerice oslobađanje plaćanja PDV-a, povoljniji kredit ili subvencija? Ako postoji, na koji se način ostvaruje?
Unaprijed zahvaljujem,
Irena Vukušić
(9.5.2012)

Trenutno nema nekih posebnih programa, ali se nadamo da će to uskoro biti. Poznato nam je da resorno ministarstvo pokušava pronaći modele za zgradarstvo koje pripada privatnom sektoru. Pratite vijesti i događaje u narednom periodu. Nastojat ćemo da ih objavljujemo na našem portalu.

višnja pita: Živim u kući koja se nalazi na suvlasničkom dvorištu. Tri smo vlasnika i od kojih je jedan iznajmio objekt tvrtki koja se bavi telemarketingom u kojoj radi nekih 20 ljudi. Poslovni prostor ima ulični ulaz no djelatnici koriste ulaz za stanare, parkiraju bicikle u dvorište te po cijele dane razgovaraju i na taj način oduzimaju mir ostalim stanarima. Što su naša prava, dali im možemo zabraniti ulaz i prakiranje u dvorištu s obzirom da za taj prostor postoji ulaz sa ulice. (8.5.2012)

Ako se radi o dvorištu koje pripada i vama u idealnom dijelu, možete zahtijevati da se dvorište koristi na vama neškodljiv način. Sa ostalim stanarima možete donijeti odluku sa pravilima korištenja dvorišta, i ona je obvezujuća i prema vlasniku poslovnog prostora. Nepoštivanje takvih odluka se riješava sudskimputem

Sanja pita: Štovani, živim u zgradi u
kojoj jedan stanar odbija
plaćati već 7 godina
zajedničke troškove (nekoliko
godina je u tome bila i voda).
Ja sam odbila više plaćati za
njega, ali mi se sada taj dio
koji se odnosi na njega vodi
kao dug i rečeno mi je da sam
obvezna to platiti. Zanima me
koja su moja prava, budući da
kućepazitelj smatra da je moja
obveza da platim, da svi to
rasporedimo, a ostali nemaju
pojma da to i plaćaju. Hvala
na odgovoru (7.5.2012)

Obveza svakog suvlasnika je zakonom određena. Savjetujemo da plaćate pričuvu, a od upravitelja tražite da obavlja svoju dužnost u koju dolazi i obveza pokretanja postupka za prisilnu naplatu pričuve.

Emil pita: Zanima me da li osiguranje
pokriva lom prozorskoga stakla?
Stan se nalazi u
prizemlju.Staklo je razbijeno
ili nepažnjom drugih stanara ili
slučajnih prolaznika.Razbijena
su oba vanjska stakla.Unutrašnja
su cijela.Hvala. (7.5.2012)

Porate pogledati opseg pokrića police osiguranja za vašu zgradu (preko predstavnika tražiti odgovor od upravitelja.
U pravilu je to obvezna stavka u polici osiguranja. Ako to nije obuhvaćeno tražite obrazloženje od upravitelaja.

NN pita: Poštovani,
zgrada je u vlasništvu grada, etažirana. Predstavnik zgrade želi kopije svih osobnih iskaznica i vlasnikih listova radi promjene vlasnika zgrade sa grada na nas, vlasnike stanova. Što to znači za nas? Dobijamo li time dodatne novčane obveze? (7.5.2012)

Radi se o zakonskoj obvezi usklađivanja podataka iz katastra i gruntovnice. To je jednokratni trošak koji ide na teret suvlasnika.

Davorka pita: Dobar dan.
Živim na trećem katu stambene zgrade koja ima četiri kata. Na stropu kupaonice je već godinama mrlja od vlage. Sad je počela kapati voda ispod te mrlje na mjestu gdje je otvor za ventilaciju zraka. Mora li ovo sanirati vlasnica stana iznad mene? Mogu li se sredstva namiriti iz stambene pričuve? Ja sam inače podstanar, ali pričuvu uredno plaćam. (7.5.2012)

Odgovor na pitanje će vam dati upravitelj nakon utvrđivanja stanja pregledom stana iznad vas.

ivana pita: dali upravitelj koji je dao
ostavku ima pravo traziti
retrogradno isplatu naknade (7.5.2012)

Za vrijeme obnašanja funkcije upravljanja,da! Dalje ne!

Ivana pita: Postovani,
Imam stan u stambenoj zgradi koji je
do sad bio ordinacija isti bi
prenamjenila u mini hostel ... Dali je
za obavljanje te nove djelatnosti
potrebno trazit suglasnost sustanara. (6.5.2012)

Za prenamjenu prostora ne morate tražiti suglasnost ostalih pod uvjetom da tijekom obavljanja djelatnosti ne koristite zajedničke dijelove. Uvjeti za obavljanje djelatnosti su propisani i ako ih ne ispunjavate, nadležno tijelo vam neće zdati dozvolu za rad.

Andrea pita: Živimo u prizemlju stambene zgrade i željeli bi dograditi balkon.Zgrada je starije izgradnje te u prizemlju nije predviđen balkon.Sa svojom dogradnjom nebismo izlazili iz gabarita balkona koji se nalazi na katu iznad nas.Ne želimo graditi ilegalno pa vas molimo detaljno pojašnjenje kome se obratiti i koje su nam sve dozvole potrebne.Samo da napomenem da više od pola stanara ima zatvorene balkone PVC-om bez ikakvih suglasnosti te nas nagovaraju da dograđujemo bez dozvola jer je to nemoguća misija (6.5.2012)

Prva faza je prikupljanje suglasnosti od svih suvlasnika. Sa dobivenom suglasnosti idete u nadležni odjel za urbanizam. Tek nakon dozvole nadležnog odjela, možete pristupiti poslu.

Ili! Kao i svi ostali, pa što bude?
( ne preporučamo jer je to protivno zakonskoj regulativi).

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više