Jadranka pita: Poštovani
Lijepo molim odgovor na
pitanje
85% suvlasnika u zgradi je za
individualnu kotlovnicu, a
ostali za etažno grijanje.
Da li manjina može poništiti
odluku većine.
Za isključenje iz centralne
kotlovnice je potpisalo 100%
suvlasnika, da li netko može
povući svoj potpis
Hvala (28.4.2012)

Svi imaju pravo na odlučivanje. Odgovor imate u jednom od prethodnih pitanja.

Cvjetana pita: Molim odgovor. Od kaliko do koliko sati građani imaju šravo na svoj dnevni mir, a da susjedi ne stvaraju buku, npr. kosilicom, varenjem i sl. Hvala. (28.4.2012)

Izgubilo se negdje u vremenu pravilo na određeni period. Suvlasnici u zgradama vlastitom odlukom o kućnom redu mogu ta pitanja regulirati. Ono što dolazi izvana i ima obilježja prekršaja protiv javnog reda i mira, procjenjuje policija.

Branka pita: Živim u zgradi sa 34 stana,
prošli mjesec zbog bolesti
predstavnik stanara je prestao
obavljati dužnost, o čemu smo
obaviješteni i putem
upravitelja. Nitko u zgradi
neće da preuzme te poslove, pa
me zanima na koji način ili
tko je dužan osigurati da se
računi za zajedničku potrošnju
i dalje plaćaju, a bez
izabranog predstavnika
stanara. (27.4.2012)

Bilo bi nužno da se odlukom suvlasnika ,određene ovlasti prenesu na upravitelja. Naravno, ako upravitelj na to pristane.

Anun pita: Lijep pozdrav!

Ukratko, zgrada ima 4 ulaza i
svaki vodi svoj račun i radi
na svome ulazu po svome planu.
Međutim, ulaz koji je zadnji u
nizu (zadnji) ima ugao zgrade
na koji je ugovorio
reklamiranje na fasadi (ako se
ne varam ona je zajednička
briga i trošak), ali taj ulaz
dobiva na svoj račun novce od
te reklame. Dakle, pitanje:
prihod od fasade
(reklamiranja) je zajednički
od svih ulaza ili je samo od
ulaza na čijem dijelu se
fasada nalazi? (26.4.2012)

U zakonu stoji da prihode dijele suvlasnici zgrade idealnim dijelovima. Nigdje ne stoji da je jedan ulaz za sebe samostalna cjelina.

Dado pita: Molim vas odgovorite mi da li je za sanaciju krova koja nije hitna a košta oko 10 000 EURA, potrebna suglasnost svih stanara ili samo 51%.
Još jedno pitanje. U nekoliko stanova su podstanari već godinama, a za zajednčke odluke se pita vlasnike koji ne stanuju u zgradi. Da li podstanari koji plaćaju pričuvu imaju pravo glasa ili vlasnik koji ne stanuje u našoj zgradi? HVALA. (26.4.2012)

Ako je krov dotrajao, i zahtjeva troškove, najbolje je izvršiti generalnu rekonstrukciju. za to je potrebna suglasnost od 51% suvlasnika po udjelu u vlasništvu.

Pravo glasa imaju samo vlasnici bez obzira dali borave u stanu ili ne.

Mladen pita: Poštovani,
možete li mi molim vas reći,je li moguće iz sredstava zajedničke pričuve zamijeniti dotrajali krovni prozor u stanu?Naime,zamijenio sam dotrajali krovni prozor o vlastitom trošku i nedavno sam saznao da su pojedinci u zgradi isto to obavili na trošak zajedničke pričuve.Imam li ja pravo na povrat novca iz zajedničke pričuve kao redovni platiša uz predočenje troškovnika i na koji način?Hvala. (25.4.2012)

Pitanje koje se često ponavlja! Ako su krovni prozori ugrađeni po projektu u fazi izgradnje objekta, onda se vanjski dijelovi održavaju sredstvima pričuve. Ako su ugrađeni naknadno, održava ih investitor.

Jadranka pita: Poštovani
Predstavnik sam stambene
zgrade od 51-og stana.
Izdvajamo se iz centralne
kotlovnice,85%suvlasnika želi
individualnu kotlovnicu na
zgradi,a 15% želi etažno
grijanje.
Da li mora biti 100% potpisa
za donošenje odluke o tome?
Hvala (24.4.2012)

Ostaje na suvlasnicima da donesu odluku. Ako nije 100%, sredstva za investiciju osiguravaju 85% suvlasnika kao poseban izdatak. Ako se netko od preostalih 15 % odluči naknadno na priključenje, morati će uplatiti idealni dio troškova koji ostali suvlasnici mogu uzeti kao svoj novac ili ista usmjeriti na održavanje sustava.
Za investiciju se sredstva mogu staviti u masu novca pričuve, ali oni koji ne sudjeluju plaćaju umanjenu pričuvu u visini idealnog udjela u troškovima.

Ankica pita: Poštovani!
Za popravak pristupnoga nogostupa zgradi povećana je pričuva i dignut kredit uz suglasnost natpolovične većine suvlasnika. Je li ipak za tu vrstu popravka trebala 100% suglasnost, osobito jer je nogostup bio star samo 6 godina i u vrlo dobrom stanju, te imam li pravo ne plaćati uvećani iznos pričuve? Hvala na odgovoru. (24.4.2012)

Pristupni nogostup nije zgrada,pa prema tome, upitno je trošenje sredstava pričuve za rješavanje tog problema. Za to su se sredstva trebala osigurati na drugi način. Pogledajte Uredbu o održavanu zgrada gdje vam je nabrojeno za što su sve namijenjena sredstva pričuve.

Vesna pita: Poštovani,
pričuvu u zgradu smo uplaćivali na žiro račun u banci,i imali predstavnika suvlasnika za raspolaganje koji je sada dao ostavku, izabrani su novi prredstavnici, a on je blokirao raspolaganje sredstvima, tužio nas ponaosob za neplaćanje mj naknade za koju u međuvl. ug stoji:predstavniku pripada mjesečna naknada od / % od 1/12 god. fonda a usmeni dogovor je bio da nas predstavlja bez naknade. što dalje? (24.4.2012)

To je posljedica nedorečenosti ZOV-a. Kaže se da suvlasnici mogu za upravitelja izabrati jednog ili nekolicinu suvlasnika između sebe. Međutim, nigdje nije propisano kakvu aktivnu legitimaciju.
Ako nemate pismenu odluku o naknadi, predmetni nema pravo potraživanja. U slučaju da odbije predati financijska sredstva koja su na njegovom privatnom računu. Iako smo do sada evidentirali više sličnih slučajeva, nemamo povratnih informacija sa konačnim ishodom takvih spornih pitanja.

tihomir pita: prije 2 godine sam uveo
brojilo u stan i placao sam po
njemu,medjutim zadnji mi je
racun dosao da placam po clanu
jer su vlasnici ostali stanova
potpisali peticiju da se meni
od sad obracunava voda po
clanu jer mi se potrosnja
krece od 3 do 7 m3 a imamo 4
clana a potrosnja je tako mala
zato sto cesto nebudemo u
stanu od 5 do 20 dana pa me
zanima kome da se obratim i
mogu li ih tuziti i da li je
njihova peticija
valjana.unaprijed hvala (23.4.2012)

Tužba sa vaše strane nije riješenje. Zakon nije dovoljno jasno definirao ovo pitanje pa vam ostaje mogućnost da se branite u slučaju tužbe protiv vas. Jedno sigurno morati imati u vidu da je brojilo koje koristite ispravno sukladno Zakonu.

Melissa pita: Nakon godinu dana od useljenja u novi stan, zgrada ima 5 stanova (ista je bila useljena već godinu dana prije našeg dolaska) došlo je do vlaženja zidova u našem i još u dva stana (otpada žbuka sa zidova), a sve zbog loše hidroizolacije terase susjeda na zadnjem katu.Susjed ne želi dozvoliti popravak njegove terase niti platiti trošak (svi ostali suvlasnici su suglasni da se kvar mora otkloniti). Koje su nam mogućnosti protiv susjeda koji ne želi riješiti problem ostalih stanara? (23.4.2012)

Postoji mogućnost da se radi i o prikrivenom nedostatku prilikom građenja, za što bi mogao biti odgovoran investitor. To mora utvrditi stručna osoba (vještak građevinske struke). Ako je ta mogućnost isključenja, ostaje vam traženje prisilnoga riješenja sudskim putem.(Tužba protiv suvlasnika koji ne dozvoljava otklanjanje nedostataka).

Ivan pita: Postovani

Vlasnik sam stana u zgradi od 9 stanova.
Susjedu ispod mene vlazi se plafon a isto tako i meni u kupaonici.Totalna je zbrka jer se ne zna sto dalje.Odlucio sam pozvati nekoga da pregleda moju kupaonicu tako da bar mogu eliminirati curenje uzrokovano mojim vodoinstalacijama.
Dali mi mozete predloziti koga zvati za ispitivanje vodoinstalacija i kolika je okvirna cijena cijelog postupka.
unaprijed hvala
Ivan (23.4.2012)

Vaš upravitelj bi trebao znati postupak.
Očiglednio se radi o mnenekom kvaru na vertikali ili djelu instalacije. Ako se štetne posljedice vide na vašem plafonu i susjedu koji kat ispod vas, bilo bi dobro da se izvrši stručni pregled instalacija po cijeloj vertikali.

Kod dobrog upravitelja se ne može dogoditi da nema odgovor na to pitanje!
Moguće da je došlo negdje do puknuća cijevi ili odvodnoga sustava. Takve kvarove najčešće pokriva polica osiguranja. Ali ako se radi o dotrajalosti, pokriva se sredstvima pričuve.

Alen pita: Imamo problema sa
susjedom.Stvar je da imamo
garsonjeru i nemamo mjesta za
obuću u stanu,pa smo kupili
ormarić i stavili na hodnik do
našeg ulaza u stan i
napominjem nikome ne smeta
osim susjedi koja je tek
stigla terorizira ljude.zanima
me dali možemo koristiti taj
dio hodnika da držimo ormar
sa cipelama.Unaprijed Hvala!!! (23.4.2012)

Nažalost, ne možemo vam pomoći jer svi suvlasnici odlučuju o korištenju zajedničkih dijelova zgrade.

vesna pita: Poštovani!
S obzirom da upravitelj zgrade po zakonu može biti i fizička osoba koja je registrirana za obavljanje djelatnosti upravljanja zgradom, zanima me kako se registrira za obavljanje navedenih poslova, tj. može li netko od stanara biti upravitelj i pod kojim uvjetima?
Unaprijed hvala! (23.4.2012)

Zakon je nedorečen.
Po ZOVU, može, ali gdje će biti registriran nije određeno.
Pokrenuli smo inicijativu da se i to pitanje pojasani.

Zoran pita: Prošle godine distributer odlučio naplatu plina vršiti putem jednog jedinog računa naslovljen na kotlovnicu zgrade. U zgradi je je 40 stanova, a jedan račun. Do prošle godine distributer je svakom pojedinačno slao račune. Pojavljuje se mnogo prolema oko toga. Navodno da mu to neki propis omogućuje. Kako riještiti situaciju? (22.4.2012)

Problem za koji ne postoji pravilnik.
Suvlasnici moraju samo donijeti odluku o načinu raspodjele potrošnje. Pokušajte primijeniti odredbe Pravilnika o raspodjeli potrošnje toplinske energije koji je u primjeni za ovlaštene distributere. (Pravilnik imate na našem portalu).
Ako odlukom većine suvlasnika po udjelu vlasništvu donesete odredbe o načinu raspodjele, one su obvezne za sve suvlasnike.

pavo pita: prije2 dana smo otkrili dan nam curi voda na glavnom sahtu posto je na tom sahtu prikljucene 2 kuce sa 2 sata kod susjeda je doslo do curenja poslje sata a kon nas poslje sata tako da je sva voda isla preko naseg sata pa me zanima tko placa tu vodu,posto je mi nismo potrosili i kome se obratiti u slucaju da je mi moramo platiti hvala (22.4.2012)

Ako je došlo do puknuća cijevi poslije glavnog sata, šteta je na teret suvlasnika zgrade koja je vlasnik glavnog brojila (sata).
Pošto se ne radi o nemaru pojedinca niti svjesnom odnosu suvlasnika prema šteti, možete donijeti odluku da se izgubljena količina vode plati sredstvima pričuve tako da se dodatno ne terete stanari.

roko pita: natpolovična večina suvlasnika
želi ugraditi novi
portafon.Iako u pričuvi za to
ima dovoljno novca predstavnik
tvrdi da treba čuvati taj
novac za popravak krovne
terase ukoliko ista procuri
jer da se to može očekivati
obzirom da je ista stara
tridesetak godina.On tvrdi da
je to prioritet i da ukoliko
samo jedan suvlasnik stavi
veto na tu večinsku odluku
daje ona pravno
neprovediva.Dali jedan
suvlasnik ili upravitelj može
u ovom slučaju stopirati
odluku večine. (22.4.2012)

Da. To je izvanredni posao i potrebna je suglasnost svih suvlasnika.

Dražen pita: Kome da se obratimo kao suvlasnici zgrade i šta nam treba od dokumenata za otvaranje računa pričuve ? (21.4.2012)

Zbog nedorečenosti zakona, ostaje vam da po svom modelu izaberete upravitelja i otvorite račun zgrade. neke banke ne pristaju na otvaranje računa, a neke imaju uvjete da se račun otvori na jednog od vlasnika sa ovlastima za plaćanje koja glasi na više osoba koje su supotpisnici naloga za plaćanje.

Marija pita: Uz svoj stan čiji sam vlasnik imam u hodniku zgrade pregrađenu prostoriju ( 4 m2)koju koristim 21 godinu.Niko od stanara, ima ih u zgradi 19, nije nikad stavio prigovor. Kakva su moja prava za daljnje korištenje. U zgradi to imaju još 3 stanara. Hvala (21.4.2012)

Uz suglasnost ostalih suvlasnika, možete se knjižiti i na taj dio.

Marko pita: Da li je za prenamjenu lokala u stambeno-poslovnoj zgradi iz trgovine u caffe-bar potrebna suglasnost stanara? Ako da, kolika? Hvala. (20.4.2012)

Ne. Bitno je da se postupi po propisima koji reguliraju pitanje te vrste djelatnosti.
Ako vršite promjene stanja u građevinskom smislu i zadire te u zajedničke dijelove zgrade, onda je potrebna suglasnost svih suvlasnika.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više