ivica pita: Stanari su izrazili želju da se iz srestava pričuve financira izmjena starih zatvora u svim stanovima zgrade.Koje preduvjete moramo steći za taj postupak i da li je potrebna 100% suglasnost ? (20.4.2012)

Zatvori, na što ste mislili?

MIRJANA pita: Da li,i ukojem postotku treba prikupiti suglasnost stanara za obavljanje hitnih radova na balkonskim fasadama zgrade zbog mogučnosti povrede trećih lica? (20.4.2012)

U ovom slučaju se radi o obveznim zahvatima bez odlaganja. To znači da bi svatko tko donese odluku protiv takvog zahvata mogao biti zakonski odgovoran za posljedice.
Međutim, to su značajniji troškovi pa se mora pribaviti više ponuda. U odabiru, odnosno prihvaćanju ponude sudjeluju svi suvlasnici. O prihvaćanju ponude odlučuje se odlukom većine po udjelu u vlasništvu.

Braco pita: Poštovani, da li GSKG u
Zagrebu ima pravo uvjetovati
da Suvlasnici ne mogu direktno
ugovarati izvođenje radova sa
izabranim izvoditeljem, nego
to mora ići preko GSKG.
Također GSKG daje određene
uvjete kojima izvoditelj mora
dokazati sposobost za
izvođenje radova, što do sada
nije bio slučaj. Mislimo da
ovakvim nastupom GSKG štiti
svoj monopol i prisiljava nas
kao suvlasnike da uzmemo
izvoditelja sa njihove liste,
koji su puno skuplji od
ostalih. Da li na to imaju
pravo (20.4.2012)

Upravitelj je dužan postupati sukladno zakonu , ali i u duhu "dobrog gospodara".
Prilikom odabira izvođača, konačna odluka je na suvlasnicima koji odlukom daju ovlast predstavnika da ovjeri ugovor sa odabranim izvođačem.

Edita pita: Molim Vas da me savjetujete kako da postupim u slučaju preinake zajedničke prostorije u privatnu sobu koju je stanar naše zgrade samoinicijativno prisvoio prije 20-tak godina , a za to niti plača pričuvu niti je dobio nikakvu suglasnost stanara.Kome da se obratim da se prostorija vrati u prvobitni položaj i kakve su sankcije za bezpravno korištenje zajedničkog prostora 20godina.Srdačan pozdrav i hvala unaprijed. (20.4.2012)

Pitanje može pokrenuti suvlasnička zajednica. Ako je to odluka natpolovične većine po udjelu u vlasništvu, pokreće se sudski postupak. Troškovi za postupak se uzimaju iz pričuve. Ako postupak pokreće pojedinac, plaća sam . U oba slučaja, sud u konačnom rješenju može izreći obvezu plaćanja svih troškova okrivljenom.

TOMISLAV pita: DALI JE OBAVEZNO IMAT NA SVAKOM KATU STAMBENE ZGRADE APARAT ZA GASENJE POZARA I JEL SE MOZE SNOSITI KAKVA FINACISKA KAZNA AKO NEMAMO NA SVAKOM KATU. (20.4.2012)

Odgovor na to potanje možete dobiti u Policijskoj upravi, odjel za zaštitu od požara. Svaka zgrada ima svoje specifičnosti, pa nije jedinstven odgovor za sve slučajeve.

R.R pita: Poštovani,
Koji su uvjeti za pokretanje tužbe protiv jednog suvlasnika stanara koja maltretira, (konstantno lupa na vratima i prozoru, vrijeđa stanare, pušta vodu i dr.) a mjere poduzete od strane Centa za socijalnu skrb ne utječu na promjenu ponašanja dotičnog. Unaprijed hvala (Molim Vas za anonimnost, hvala na razumjevanju) Renata (20.4.2012)

Opisano stanje sa svim dokazima služe za pokretanje postupka pred nadležnim sudom sa prijedlogom za isključenje iz suvlasničke zajednice.
Ako postupak pokreće pojedinac, sud u prvostupanjskom rješenju može prijavljenom izreći mjere i pravila ponašanja.
Ako predmetni nastavi sa istim ponašanjem, u drugostupanjskom postupku sud može izreći isključenje iz suvlasničke zajednice.
Ako postupak ide temeljem odluke suvlasničke zajednice, već u prvostupanjskom rješenju sud može izreći mjeru isključenja iz suvlasničke zajednice.

ivek pita: Imamo stan u zgradi,ali ne
zivimo u stanu od
2009.Potrosnja vode na nasim
kucim mjerilima je
0 m3 od 2009g ,ali imamo dokaz
i o 0 kwh struje vec cetvrtu
godinu.
Do prije nekoliko mjeseci smo
placali trosak struje za
stubiste,vodu za 1 clana ,te
cistacicu.Prestali smo placati
struju stubista i nepotrosenu
vodu za jednog clana te nam
sada predstavnik stanara
prijeti upraviteljem i ovrhom
.Da li je ovrha moguca s
obzirom da mi nemamo potroska
vode ? (19.4.2012)

-Vodu plaća onaj tko je troši.
-Struja je zajednička i služi ne samo stanarima nego i drugim osobama (policija, vatrogasci, hitna pomoć i dr), a suvlasnici su im dužni osigurati normalne uvjete za intervencije.

predstavnik pita: Koliki je zakonski garancijski rok na krov zgrade,obzirom da je na 2 godine staroj zgradi s dimnjaka počela padati žbuka? Da li imamo zakonsko pravo na reklamaciju i sanaciju istog od strane izvođača radova? (19.4.2012)

Postoji redovni garancijski. On nije striktno zakonski određen.
Međutim , postoji mogućnost rješavanja i nakon isteka galantnog roka ako se ustanovi da se radi o prikrivenim nedostacima.

Ivana pita: Poštovani,
imam dva kratka pitanja: koliko suglasnosti je potrebno za izradu rukohvata ispred ulaza?
Nadalje, 4 ulaza imaju odvojene pričuve, ali imaju zajedničku šetnicu i dvorište i objedinjena su kao stambeno poslovni kompleks na jednoj odnosno istoj katastarskoj čestici, pa me zanima kome se plaća najam štekata na toj našoj šetnici, svima ili samo ulazu ispred kojeg je štekat? Zahvaljujem na odgovoru. (18.4.2012)

Iz vašeg pitanja se vidi da se radi o jednoj zgradi. U pravilu je to jedna samostojeća cjelina i sva prava i obveze koji proizlaze iz zajedničkog vlasništva su u idealnom dijelu prava i obveze svakog suvlasnika.

Suzana pita: Koji postotak potpisa stanara je dovoljan za promjenu upravitelja stambene zgrade? Je li ugovor potpisan od strane predstavnika stanara bez supotpisa stanara s novim upraviteljem vazeci? Hvala unaprijed! (18.4.2012)

Takav ugovor nije pravno valjan.

Dubravko pita: Živim u zgradi sa 10 stanova. NA balkonima (8 stanova) mijenjala se zaštitna ograda koje je podmirena iz pričuve.Ništa se nije potpisivalo(suglasnost). Prije par godina ja i još jedan suvlasnik zaštitnu ogradu mijenjali smo iz sigurnosnih razloga koju smo platili sami, jer nam je rečeno da ne može ići iz pričuve ( "balkon je moje vlasništvo" ). Da li smo oštećeni i kako povratiti sredstva? Hvala. (18.4.2012)

Ako su na drugim balkonima mijenjali ogradu sredstvima pričuve, onda je trebalo i na vašem balkonu.

Problem se može pojaviti u činjenici da niste redovnim putem zahtijevali rješavanjima ograde sredstvima pričuve, pa vas se može osporavati da niste dobili odluku usvojenu od ostalih suvlasnika.
Naravno, oštećeni ste jer su sredstva pričuve zajednička, što znači da se na ostalim balkonima mijenjalo i sa novcem koji ste vi izdvajali za pričuvu.

Ariana pita: Opet dva pitanja:
1. Da li imam pravo da mi se iz pričuve plati sanacija zidova spavaće sobe koji su oštećeni zbog vlage čiji je uzrok dotrajala fasada
2. Da li znate možda koliko traje sudski postupak odnosno koliko se čeka da se prijava riješi u slučaju da podnesem tužbu protiv suvlasnika koji ne žele pristati na podizanje kredita za sanaciju fasade
Unaprijed hvala (17.4.2012)

Posljedice koje nastaju zbog neodržavanja zgrade, snose suvlasnici. Morate zahtijevati preko predstavnika suvlasnika sanaciju sredstvima pričuve, a ako to suvlasnici prihvaćaju, morate svoje pravo tražiti sudskim putem.

Koliko taje sudski postupak? I mi imamo isto pitanje, ali odgovor ne!

Marko pita: Postovani , dali smo obavezni
placati ciscenje stubista u zgradi za
dijete od 9mjes. da li tu odluku
donesi predstavnik stanara ili
postoji pisani pravilnik. (17.4.2012)

Sve odluke vezane za redovito održavanje donose suvlasnici natpolovičnom većinom po udjelu u vlasništvu.
Čišćenje je čak izvanredni posao o čemu odlučuje zajednica To pitanje nije regulirano posebnim propisima.

Edo pita: kome da se obratim u vezi postavljanja reklame na moj zid zgrade,tacnije dvije reklame(jedna ispod prozora,druga svijetleca u visini prozora),naravno to je uradjeno bez mog dopustenja.hvala (17.4.2012)

Nije nam poznato na koji način je to pitanje rješeno u BiH. Kod nas su zgrade suvlasničke zajednice koje čine više fizičkih ili pravnih osoba. Suvlasnici donose oluke korištenju zajedničkih dijelova zgrada (pročelja , krovovi, zajedničke prostorije i sl) sukladno valjanim zakonskim propisima.
U RH za postavljanje reklamnih panoa na zgradama, na temelju odluke suvlasnika, najmoprimac podnosi zahtjev za lokacijsku dozvolu nadležnom tijelu za urbanizam.

Darko pita: Može li se dobiti uporabna dozvola bez izvedbenog projekta?
Mora li investitor ili netko drugi čuvati izvedbeni projekt i koliko dugo? (17.4.2012)

Odgovor na ovo pitanje možete dobiti u gradskom odjelu za urbanizam.
Izvedbeni projekt bi trebao trajati koliko i građevina!

Dolores pita: Postovani,
molili bi Vas za jos jedan savjet.Dakle radi se o privatnoj kuci na kojoj je radjena fasada i sad se je pojavilo nepredvidjenih 50.000kn.U investiciju se uslo na temelju predracuna sa fiksnom cijenom bez ugovora.Kako smo mi platili dodatni materijal od 20.500kn od izvodjaca smo trazili da sve dogovore potpise.Sad oni traze jos za ruke iako se nismo tako dogovorili i niti smo potpisali.Da li njihov potpis vrijedi u cijeloj toj prici?
Hvala (17.4.2012)

Pitanje u kojem treba utvrditi sve činjenice što mi ne možemo sa naše pozicije. Da imate ugovor, sve bi bilo jasno, na ovaj način se otvaraju dodatna pitanja koja treba rješavati sporazumno ili sudskim putem.

maja pita: sto raditi u slucaju kad se ostane bez grijanja iako uredno placeno a zbog ostaalih neplatisa u zgradi. (16.4.2012)

Gruntovčani!
Nažalost zakonodavac nije predvidio institut koji bi to pitanje rješavalo bez suda. Veoma komplicirano jer oštećeni ste vi i vama slični a krivci su vaši susjedi. U pravilu , oštećeni podnose sudu tužbu protiv krivaca.

nevenka pita: da li se moraju plaćati zajed.
režije za tek rođenu djecu koja
sada imaju 6mj.jedno dijete je
od blagajnice.kako to riješiti (16.4.2012)

Ako malo analizirate, vidjet ćete da su dana troškovi za malo dijete veći nego za odrasle osobe.
Apsurdno je da živimo u vremenu kada postajemo krivi što imamo dijete!

romano pita: poštovani,moj problem je u kanalizaciji naime kanalizaciske cijevi se malo malo štopaju u dijelu od šahta do kolektora,zanima me tko je dužan snosit trošak odštopavanja i saniranja istog,radi se o privatnoj kući,hvala. (15.4.2012)

Vlasnik kuće jer je odvodna infrastruktura njegova obveza do priključka na kolektor.

Josip pita: Da li suvlasnik može "povući"
svoj potpis sa Međuvlasničkog
ugovora i time onemogućiti
promjenu Upravitelja ( po izliko
da nije znao što potpisuje)? (15.4.2012)

Nažalost ,u praksi ima dosta potpisa na neke liste i tek kad nastupe posljedice, pitaju se mnogi " što smo mi to potpisali, ja to nikad nisam ni pročitao"!.
To se vjerovatno dogodilo i vama. ostaje vam da se angažirate na promjeni takvog stila upravljanja zgradom i bit će4 vam sve puno jasnije i jednostavnije.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više