D.D pita: Postovani,
Zbog problema sa vodovodnim instalacijama u zgradi u stanu zid kroz koji prolaze vodovodne cijevi je konstanto u vlaznom stanju (zuta vlazna povrsina oko 3 m2). Obizirom da se radi o problemu prouzrokovanim od vod. instalacija u zgradi kontaktirao sam predstavnika stanara i zahtjevao hitnu sanaciju problema. Unatoc obecanjima nista se nije uradilo na tom pitanju. Pitanje: Dali ja kao vlasnik stana mogu angazovati sanaciju (i preko koje ustanove) i ko ce snositi troskove. (15.4.2012)

Ako se posljedice vlaženja javljaju prije zapornog ventila ispred trošila u vašem stanu, taj dio se mora rješavati sredstvima pričuve ili policom osiguranja ako se utvrdi puknuće cijevi.
Ako želite nešto sami poduzimati, morate prethodno imati sve tragove da ste tražili redovnim putem rješavanje problema. Po rješenju , možete zahtijevati da vam se iz pričuve refundiraju troškovi. Ako to ne bude moguće, ostaje vam sudski postupak protiv odgovorne osobe (ili osoba).

Klaudije pita: Nakon smrti majke u stanu ne živi nitko od 2005 god., Kako sam naslijednik stana, u dva navrata su stanari zahtijevali da plaćam vodu za jednog člana, čemu sam se suprostavio, a unazad 5 mj. ponovo su me prijavili u vodovodu za potrošnju na 1 člana.Isto sam objasnio i vodovodu, ali su rekli da me prijavio predstavnik statara.Napominjem u stanu ne živi nitko od 2005 te iako sam se protivio vodovod mi i dalje šalje račune sa paušalnim očitaanjem sa zajedničkog brojila.Da li moram plaćati te račune (15.4.2012)

Vodu plaća onaj tko je troši. Ako bude potrebno, na sudu morate dokazati da stanu nitko ne živi i bit ćete oslobođeni obveze.

Nataša pita: Dobar dan.Živim u zgradi i susjed me prijavio za jednog člana i sada nas je 4 to je u redu,ali stan ispod nas nije prijavio,a isto ih je 4.Naš "redar"u zgradi se ponaša kao da ga nije briga ili drži za ostale stanare.Zanima me kome da se obratim i šta dalje?Unaprijed HVALA. (15.4.2012)

Jednostavno, vaš predstavnik (ili kako ga zovete "redar") je odgovoran za to stanje. Nažalost jedini mehanizam za rješavanje problema je njegova smjena ili eventualna tužba za nanošenje štete stavljanjem tuđeg dijela troškova na vaš osobni račun.

maric pita: Postovanni, u stambenoj zgradi sa 3 ulaza sa po 10stanova, na jednom ulazu jedan suvlasnik i jedan korisnik stana u najmu koriste zajednicke prostorije, bez da to dozvoljavaju i ostalim stanarima,drugi problem je sadjenje zelenila uz tudje balkone da bi se srijecio prolaz uz zgradu stanarima sa prva dva ulaza.(navedene osobe nezive u prizemlju)..svaki dan dolazi do verbalnog obracuna.
Kome se obratiti za rjesenje ove vrste problema?
Hvala! (14.4.2012)

Za korisnika stana u najmu je pravilo da se obavjesti vlasnik stana i od istog zahtjeva da odredi pravila ponašanja najmoprimcu.
Kad je u pitanu vlasnik stana, tu ostaje samo tužba sudu za ometanje normalnog korištenja svom posebnog dijela stana i pripadajućih prostorija i zemljišta u idealnom dijelu.

Damir pita: Poštovani, možda Vam je promaklo jedno moje pitanje. U Međuvlasničkom ugovoru imamo dogovorene koeficijente za plaćanje pričuve (stambeni, poslovni prostor itd). Jedan od suvlasnika, sudeći po podacima iz baze podateka na internetu, ali i po pločici na poštanskom sandučiću stan koristi i kao poslovni prostor.
1) Treba li plaćati povećanu pričuvu?
2) Treba li na ulaznim vratima imati pločicu - nema ni pločice od tvrtke ni od vlasnika?
Hvala na odgovoru. (14.4.2012)

Postoji riješenje ustavnog suda u kojem stoji da svi suvlasnici, bez obzira dali se radi o stambenom ili poslovnom prostoru plaćaju pričuvu po istom koeficijentu.
Drugi propisi određuju uvjete za prenamjene prostora (stanovanje ili djelatnost) tako da nije bitno što nekom piše na vratima.

D.S. pita: U spavaćoj sobi osjeća se neugodan miris sličan fekalijama, više nedefiniran. Ima veze s promjenom tlaka, temp., svjetla i dolazi iz jednog mjesta iz vanjskog zida sobe. Na zidu sobe nalazi se impregnacija Sipol, te obojano Sipol bojom+fungicid. Stan je u prizemlju zgrade koja ima termo fasadu. U zgradi ima problema s gljivicama, kondenzatom po prozorima, vlažnimn uglovima, procurila terasa. Do sobe se nalazi kuhinja, sifon uredan,čuje se klopotanje suđerice kad izbacuje vodu. Kako riješiti? (14.4.2012)

Zaista neuobičajeno pitanje. Morate pozvati stručnjaka građevinske struke koji bi mogao djelomično odgovoriti na pitanje. (vlaga,curenje).
Mirisi? Probajte postaviti pitanje sanitarnoj inspekciji pod sumnjom o evenetualnoj ugrozi zdravlja.

ana pita: molim vas da mi odgovorite što možemo učiniti glede susjedskog psa koji konstantno laje ili na balkonu ili u spavaćoj sobi što se čuje u svim stanovima preko radijatora? (14.4.2012)

Nažalost teško će se taj problem riješiti bez sudskog postupka. U svakom slučaju , obavijestite policiju koji mogu usmeno upozorenje vlasniku, a ujedno će moći procijeniti dali ima zakonom predviđenih obilježja prekršaja ili kaznenog djela.

Ivana pita: Poštovani,
problem je stan iznad koji nam konstantno poplavljuje plafon kupaone jer nemaju pofugiran rub svoje kade (znamo da je taj uzrok jer se vidjelo na vlastite oči-hitne intervencije, a i sve cijevi su zamijenjene prošle godine). Nakon svih upozorenja, oni ne mare i nastavljaju. Svakodnevno kapa voda s plafona. Što učiniti? Nije valjda jedini izlaz privatna tužba kako su mi predložili u GSKG? (14.4.2012)

Nažalost da morate ići privatnom tužbom.

Ana pita: Molim Vas za Vaše stručno mišljenje: radi se o zgradi koja ima 2 ulaza (2 različita kućna broja) za koja su uvijek suvlasnici govorili da se radi o 2 zgrade i izabran je predstavnik stanara za oba ulaza pri čemu u jednom ulazu (zgradi) je odluku potpisala potrebna većina suvlasničkih udjela, a u drugom ulazu (zgradi) nije-manje od 50%, a taj predstavnik je potpisao Ugovor o upravljanju-da li je ugovor valjan? U ugovoru o upravljanju se govori o 2 zgrade, a i upravitelj vodi 2 računa pričuve. (13.4.2012)

Predstavnik može biti za pojedine zgrade ako je imenovan na propisan način. Ako se radi o dvije zgrade, može biti također predstavnik za obje ali temeljem dvije posebne odluke.
U vašem slučaju je malo čudna situacija. Jedna zgrada sa dva ulaza! To je jedan objekt vez obzira na broj ulaza. Ima isti krov, fasadu i pretpostavljam zajedničku infrastrukturu. Svaki ulaz za sebe bi mogao odvojeno voditi određene poslove održavanja i korištenja zajedničkih dijelova.
Sada bi trebalo postaviti pitanje vama; kako ćete rješavati zajedničke probleme kad imate dva računa. Postoji li neki ugivor između dva ulaza?!

Lucijano pita: Na susjednoj zgradi koja je
udaljena manje od 50m
postavljena je nova privatna
svjetleća reklama zbog
oglašavanja apartmana u istoj.
Smatram da je jačina i
usmjerenje reklame
neprihvatljiva za noćno
vrijeme pošto bezobzirno
osvjetljava susjede te svjetlo
ulazi u prostorije. Može li se
prijaviti "svetlosno
zagađenje" budući se radi o
tamnom i mirnom mjestu te
kojim mjerodavnim
institucijama?
Zahvaljujem. (13.4.2012)

Obratite se sanitarnoj inspekciji.

ljerka pita: Stanujem na zadnjem katu
zgrade. Upravo se izvode
radovi na kompletnoj sanaciji
terase. Da li se iz sredstava
zajedničke pričuve saniraju i
oštećenja plafona i zidova u
mom stanu do kojih je došlo
radi prokišnjavanja. Što
trebam poduzeti ukoliko je
protiv toga predstavnik
stanara? Pozdrav i hvala na
odgovoru. (13.4.2012)

Da, u visini štete koja je izravno nastupila kao posljedica prokišnjavanja.

snjezana pita: promjena glavnog ventila ...da
li ide na teret
pričuve (neki su stanari to
napravili o vlastitom trošku).
Glavni ventil se nalazi u
kupaonici. (13.4.2012)

Sredstvima pričuve ili preko police osiguranja. obratite se predstavniku,odnosno upravitelju.

novak pita: Poštovani, nakon poplave u stanu odobrena mi je odšteta sa police osiguranja zgrade za zamjenu parketa. Moram li pristati na majstore koje mi želi poslati gradsko stambeno, ili mogu sama izabrati majstore i dostaviti račun za naplatu? (13.4.2012)

Ovisi o ugovoru o upravljanju. Ako je to stavljeno u nadležnost upravitelja, trebate prihvatiti. Ako to pitanje nije ugovorno određeno, imate pravo na izvođača po osobnom izboru. Bitno je da se posao obavi u visini procijenjene štete što će osiguravajuća tvrtka isplatiti na račun zgrade,a odatle dalje izvođač

Marija pita: Zbog starosti i dotrajalosti ustanovljeno je u zgradi da je nemjereni dio instalacije neispravan te je glavni ventil plina zatvoren. Da li je potrebna suglasnost sustanara za popravak postojeće instalacije i u kojem omjeru,te da li je potrebno pribaviti 3 ponude izvođača radova i 3 ponude od projektanata ovlaštenih od Energa? (13.4.2012)

Radi se o nužnom zahvatu što se mora izvršiti. Odluka je bitna samo pri odabiru rješenja, odnosno cijeni koštanja zahvata. Nije nužno da tražite izvođače preko "Energa". Od njih možete dobiti popis obraštenih , a vi vršite odabir u dogovoru sa upraviteljem.

Barbara pita: U zgradi sa 10 stanova, koliko je potrebno potpisa suvlasnika da se povisi iznos pričuve? Dosadašnja pričuva iznosi 2,00 kn/m2 i nije dovoljna za financiranje predstojećih sanacija i popravaka zgrade. U kojem zakonu i članku se to može naći jer neki suvlasnici nisu za povećanje i tvrde da je potrebno sakupiti 100% potpisa i radi toga ne žele potpisati suglasnost ? (12.4.2012)

Potrebna je suglasnost natpolovične većine po udjelu u vlasništvu (Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima).

Sandra pita: Predstavnik stanara nebodera želi obnoviti fasadu i uvjerio je stanare da je to nužno da bi dobili energetski certifikat i da to moramo napraviti. Kako od 70 stanova njih samo 30 ima ugrađenu pvc stolariju, a ostalih 40 stare, derutne prozore, čitajući o energetskoj učinkovitosti vidim da bi prioritet trebala biti zamjena stare stolarije, ili ugradnja mjerača, a ne obnova fasade za koju on želi zadužiti stanare na rok otplate od 10 god. Susjedi mu slijepo vjeruju, kako dokazati da nije u pravu? (12.4.2012)

Pravilno razmišljate. Međutim, ako se budu svi pojedinci čekali da zamjene svoju stolariju, nikad nećete daleko stići. Postavljanjem nove fasade, vlasnici stanova sa kvalitetnom stolarijom će postići značajnu uštedu, a time će i ostali biti motivirani za ulaganje. Sa kvalitetnom fasadom i stolarijom , uštedjeti će se energije približno rati kredita koja je potrebna za zamjenu prozora.
Od nečeg se mora početi.

Barbara pita: Suvlasnik sam stana u staroj zgradi sa 10 stanova. Nedavno je procurio plin i Energo ga je isključio jer je nemjereni dio instalacije neispravan.Samo 4 stana koriste gradski plin.Jedan od suvlasnika želi zabraniti sanaciju plinske instalacije jer po njemu to nije prioritet,a isti nije korisnik. Da li je potrebna suglasnost suvlasnika i u kojem postotku ili uopće nije potrebna jer je to hitna intervencija te je nužnost popravka. Na koji zakon i članak se mi korisnici možemo pozvati da se sanira ? (12.4.2012)

Postojeća infrastruktura se održava sredstvima pričuve bez obzira dali je netko korisnik ili ne. Plinska instalacija je ugrađena po projektu u zgradu i svi koji su otkupili stanove su u idealnom dijelu vlasnici i ujedno obveznici održavanja iste. Propuštanje plina zbog neispravnosti instalacija može se smatrati nužnim zahvatom. Ako se radi nova, nužna je suglasnost svih suvlasnika.

Radovan pita: Molim vas da li je negdje regulirano odjavljivanje pojedinih članova domaćinstva sa potrošnje vode(npr.godišnji odmori,putovanja i slično)jer imamo zajedničko brojilo za 100 stanova,a u cijeni vode su uz utrošenu vodu i naknade za pročistače,održavanje mreža,izgradnju infrastrukture i drugo. Puno hvala unaprijed (12.4.2012)

U suvlasničkoj zajednici vrijede dogovorna pravila. Nažalost, do sada u praksi neka pitanja nisu uopće rješavana.
Logično je da se ne plaća potrošnja onoga u čemu niste sudjelovali. Tako ni vodu ne trebaju plaćati oni koji je nisu trošili.
Predstavnik suvlasnika nije osoba sa diskrecijskim pravom o odlučivanju kako izvršitelji raspodjelu. Odluku o načinu raspodjele donose suvlasnici a provodi je predstavnik uz prenošenje obveza na upravitelja.
Odlukom se mogu regulirati i pitanja povremene i stalne potrošnje .

Ivana pita: Pozdrav, banka našoj zgradi naplaćuje troškove slanja izvoda odnosno mailove koje šalje upravitelju i koji upraviteljevoj financijskoj službi trebaju za obavljanje poslova. Dakle, mi mjesečno platimo banci najmanje 50 kuna tih mailova koji su potrebni upravitelju za njegov posao oko naše zgrade. Zar ne bi bilo logično da te mailove plati upravitelj od naknade koju mu mjesečno plaćamo za vođenje zgrade? Molim Vaše mišljenje o ovoj praksi. Hvala (12.4.2012)

Logično je ono što proizlazi iz titulara vlasništva. Vlasnik (ujedno suvlasnik u zgradi) se treba ponašati kao i svaki građanin koji ima samostojeću kuću čiji je jedini vlasnik.

nera pita: dio stanara želi obnovu fasade za što treba podići kredit u banci na rok otplate od 10 god. Ukoliko ti stanari imaju više od 50% vlasništva u zgradi da li ostali moraju pristati na to? U slučaju podizanja kredita svaki stanar mora banci potpisati mjenicu. Da li moram potpisati tu mjenicu?
Time bi nam pričuva iznosila 500 kn za stan od 67 m2 (12.4.2012)

U svakom slučaju, za takve odluke e potrebna suglasnost natpolovične većine po udjelu u vlasništvu.

Kreditiranje je jedno interesantno pitanje koje nas već godinama navodi na pitanje;

-Zašto je potrebno dvostruko jamstvo?

Zakonom je predviđena obveza plaćanja pričuve i mehanizam za prisilnu naplatu ( u roku od tri godine d nastanka duga, mora se pokrenuti postupak za prisilnu naplatu).

Ipak, dok je praksa potpisivanja mjenica u uporabi, potpišite jer nemate nikakvog rizika ( DO DANAS NIJE DOŠLO U NIJEDNOM SLUČAJU DO PRISILNE NAPLATE NA TERET OBVEZNIKA KREDITA ZA ODRŽAVANJE STAMBENIH ZGRADA).

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više