Ana pita: Pisala sam jučer vezano za vanjsku jedinicu klima uređaja koji je postavljen u vanjski dio ulaza.Kao odgovor ste mi napisali da treba natpolovična većina da bi se sudski postupak naplatio iz pričuve,ali s obzirom da su naša 2 susjeda(od ukupno 3)uvijek u "kompi" i sve rade zajedno ne možemo dobiti natpolovičnu većinu nikako.pa me zanima da li se mogu obratiti nekoj instituciji osim suda(koji bi trebali sami platiti, a nismo trenutno u mogućnosti).Jer klima stvara jaku vrućinu u stubišnomProstoru (12.4.2012)

Obratite se sanitarnoj inspekciji.
Detaljnije im pojasnite problem, i ako oni utvrde da postoje imisije koje su štetne za zdravlje ljudi, mogu izdati riješenje. Međutim , iz iskustva znamo da ni sanitarna inspekcija ne može kvalitetno utvrditi stvarno stanje. To jedino može sud odlukom o vještačenju.

Ana pita: Zahvaljujem na odgovoru od 11.04. Te Vas ujedno molim odgovor na pitanje: Da li pričuva (GSKG) podliježe zastari, i ako da u kojem roku (vremenskom periodu). Jer sam negdje pročitala da GSKG ne podliježe zastari pa mi nije jasno jer sve (plin, struja, voda itd.) podliježu zastari.Unaprijed hvala na odovoru.
(12.4.2012)

GSKG ne određuje pričuvu. Ta je zakonom propisana obveza i GSKG je samo provodi na zakonit način. Zastara nastupa tri godine od nastanka duga pod uvjetom da u tom periodu nije pokrenut postupak za prisilnu naplatu. Prisilna naplata se može izvršiti i nekoliko godina kasnije uz još dodatno nastale troškove postupka. Zato savjetujemo! Plaćajte pričuvu jer ne oštećujete državu nego vaše susjede koji redovito zdvajaju svoja sredstva za siguran krov nad glavom.

miroslav pita: Molim da mi pomognete
informacijom jeli za
postavljanje reklame na zgradi
sa vanjske strane zgrade
potreban potpis svih suvlasnika
ili je dovoljno 51%.
Hvala (12.4.2012)

Ako je do godinu dana , može se prihvatiti odluka natpolovične većine. Ako je duže ,potrebna je suglasnost svih suvlasnika. U formalnom smislu, najčešće se događa da se odluke provode bez formalno izražene suglasnosti svih suvlasnika. u takvim slučajevima je bitno da se ne osporava odluka. Naša preporuka e da se gleda na korist koja se dobiva, a ne da se osobe suprotstavljaju samo zato da budu "protiv".

Zdenka pita: Ispod stambene zgrade imamo garažu iz koje imamo ulaz u samu zgradu.
Vrata između zgrade i garaže su vatrogasna ali na samom ulazu je ocrtano parkirno mjesto (koje je investitor upiso na svoje ime i izdaje ga za naknadu) tako da se stanari provlače da bi ušli u zgradu a osobe sa invaliditetom i dječja kolica
nemogu proći nikako.Kome da se obratimo po ovom pitanju? (12.4.2012)

Tražite na uvid građevinsku dokumentaciju. Tu bi trebali vidjeti eventualne nepravilnosti. Pristup zgradi mora biti omogućen na način da ga mogu nesmetano koristiti suvlasnici i tijela i službe od javnog interesa. Ako utvrdite nepravilnosti, zahtijevajte od investitora da ih ispravi, a ako ne , tražite sudskim putem da se donese riješenje o dovođenju u ispravno stanje pristupa zgradi.

marijana pita: živim u splitu na žnjanu.svaki
stan ima svoje interno
mjerilo.predstavnik stanara ne
želi očitavati ta mjerila nego
izračunava po članovima.po mom
mjerilu i izračunu po
odgovarajučoj tarifi potrošnja
vode u mom stamu ne prelazi
90,00 kn a po članovima plačam
duplo.ima li predstavnik
stanara pravo zahtjevati da
se plača po članovima iako
svaki stan ima svoje interno
mjerilo i dali sam dužna
plačati takav način
obraćunavanja premda nisam to
potrošila. Hvala na odgovoru. (12.4.2012)

Predstavnik stanara nema prvo donositi pravila. Suvlasnici donose odluku o načinu raspodjele. Dozvoljeno je kombinirao (na temelju očitavanja individualnih vodomjera gdje su postavljeni i da su ispravni ili po broju članova kućanstva).
Ako svi imaju ugrađene interne vodomjere, odlukom natpolovične većine po udjelu vlasništvu obavežite predstavnika na način raspodjele potrošnje.

Marina pita: Vlasnik ima lokal u stambeno-poslovnoj zgradi širine 3 metra. Želi postaviti terasu izvan granica svog lokala na zemljištu koje se proteže uz samu zgradu, a koje pripada vlasnicima stanova. Želi na vanjske zidove zgrade (to su vanjski zidovi šupa stanara), ali izvan granica svog lokala postaviti tendu. Dio stanara se tome protivi. Trebaju li mu za to što namjerava potpisi i suglasnost svih vlasnika stanova? (11.4.2012)

Potrebna mu e suglasnost svih suvlasnika.Naravno, moraju znati što potpisuju.

Raul pita: Zahvaljujem na odgovoru od 3/29/2012 23:5:2 "Pravoslužnost prolaza se ne može naplaćivati ako za to ne postoje posebni uvjeti." Molim Vas da mi pojasnite koji su to posebni uvjeti i možemo li nakon razdvajanja očekivati neke nove troškove (s obzirom na prolaz kroz uličnu zgradu do dvorišne). Inače, zgrade od 1932. postoje kao zajednica nekretnina. (11.4.2012)

Ako vlasnik mora trpjeti štetu prolaskom drugih.

Ivana pita: Stanar iznad nas preuredio je tavan u stan. Loše je izolirao pod tako da čujemo svaki korak. Kojoj instituciji se možemo požaliti? U upravi za inspekcijske poslove Ministarstva zaštite okoliša i graditeljstva su nam rekli da oni s tim nemaju veze.
Ivana (11.4.2012)

Ostaje vam isključivo zaštita vaših prava sudskim putem. Ipak, ako je predmetni sve napravio bez odgovarajuće dokumentacije (dozvole nadležnog tijela za urbanizam), mislim da bi tu građevinska inspekcija trebala postupiti na vašu dojavu.

Branak pita: Kome da se obratimo za reklamaciju popravka krovišta koje je bilo prije cca 5 mjeseci? GSKG ne regira?
Možemi li ih prijaviti udruzi za zaštitu potrošača?
Hvala,
Branka Horvat (11.4.2012)

Isključivo tužbom sudu protiv odgovornih osoba. Odgovorna osoba je u svakom slučaju izvođač radova. Međutim postoje i osobe koje su omogućile takav način rada i iste su suodgovorne.

Aztec pita: Trebao bih parcelirati zemljiste na kojem je kuća sa više stanova(vlasnika) da bi se tek onda stanovi mogli etažirati. Jedan vlasnik koci oba dva procesa, pa me zanima da li postoji neki nacin da se to napravi bez njega? Ili da ga se sudski natjera da sudjeluje?
Taj vlasnik ne zivi u tom stanu i ucjenjuje ostale svojim potpisom.
Nije problem ni da mi ostali platimo parcelaciju i etaziranje ali nam na kraju treba jos taj jedan potpis. (11.4.2012)

Da. Ako nema dogovora, etažiranje se provodi temeljem sudskog rješenja.

Mate pita: Zbog radova na sanaciji
zajedničke terase upravitelj
je dao ponudu od građevinskog
obrta u visini od 20900 kn da
bi na moju intervenciju
pojedine stavke iz iste ponude
smanjene na ukupni iznos od
17500 kn.Po završetku radova
bez znanja predstavnika
stanara ispostavlja se račun
na 21200 kn. Moje pitanje se
odnosi dali je upravitelj
morao upoznati predstavnika
stanara sa nastalom situacijom
te što mi preporučate u
zaštitu svojih prava. (11.4.2012)

Pitanje je kad će suvlasnici shvatiti da sami odlučuju o nekim stvarima. Nitko vam ne može nametnuti nepovoljnije uvjete nego li ih vi sami možete pronaći. Prema tome,svaka odluka upravitelja bez vašeg pristanka može biti nezakonita ako se time oštećuje suvlasnička zajednica.

Postavite sebi pitanje;
-Da imate svoju kuću, dali bi dozvolili drugima da gospodare na taj način sa vašim sredstvima?

alida pita: Što mora pribaviti suvlasnik u zgradi (7 stanova) da bi mogao promjeniti prozore. Želi plastične na zgradi iz 1880. Konzervatori ne obustavljaju zamjenu koja se obično radi vikendom niti ne kažnjavaju.
Što ostali suvlasnici mogu učiniti (11.4.2012)

U vašem pitanju je i odgovor. Postoje propisi, ali nitko ne nadgleda provedbu istih.

Ostali suvlasnici se mogu svađati i međusobno optuživati, ali to nije riješenje.

Ana pita: Živim u zgradi gdje su ukupno 3 stana.Moj stan je ispod potkrovlja,a krovište se nalazi u kritičnom stanju.Kad smo predložili sanaciju krovišta oni su odbili i krenuli u uređenje stepeništa koje je plaćeno,ali nije dovršeno i preuzeto.ove godine je krov opet procurio i nanjeo štetu u stanu.na zajedničkom računu nema novaca dovoljno za sanaciju jer su ga potrošili.s obzirom da ta 2 stana čine većinu mi ne možemo ništa pa vas molim za savjet što da napravimo.da li postoji nešto osim privatneTužbe? (10.4.2012)

Dužni su sudjelovati. Ako ne žele,ostaje vam sudskim putem. Ako slučajno sami sanirate krov svojim sredstvima, račune upotrijebite kao dokaz u sudskom postupku. Bilo bi korisno da krov pregleda stručna osoba i o tome da se sačini zapisnik i fotoelaborat.

Ana pita: Poštovani,

Susjed je u predprostoru (zajedničkom prostoru ispred ulaznih vrata) stavila vanjsku jedinicu klima uređaja koja u ljetnim mjesecima puše strašno vruć zrak. U više navrata je susjed zamoljen da ukloni vanjsku jedinicu, ali se oglušio na to. Stoga Vas molim da me uputite na isnstituciju ili nekoga kome se mogu obratiti da se navedeni vanjski dio klima uređaja ukloni.
(10.4.2012)

Morate imati Odluku suvlasničke zajednice da kojom je to pitanje regulirano. Za ne poštivaje takve odluke, pokreće se sudski postupak. Postupak se pokreće sredstvima pričuve temeljem odluke natpolovične većine.Ako nema takve odluke, postupak pokreće pojedinac o svom trošku.

Ivan pita: Pitanje vezano uz ovlaštenog predstavnika i predstavnika stanara iz zgrade.Uvidom u plačanje pričuve ovlašteni predstavnik stanara prima godišnju naknadu za usluge u iznozu od 2500 kn.Dali predstavnik stanara u zgradi ima pravo tražiti od ovlaštenog predstavnika naknadu za troškove održavanja (telefon itd.)od tih 2500kn ili može tražiti da mu se troškovi pravdaju od same pričuve za zgradu.Dogovor između stanara je taj da se na ruke isplačuje 250kn mj.predstavniku zgrade što je po meni nepotrebno (10.4.2012)

Pitanje nejasno
-Predstavnik stanara?
-Ovlašteni predstavnik?

To je u pravilu jedna osoba. Može primati naknadu temeljem odluke suvlasnika a isplauje se na zakonit način preko upravitelja.
Plaćanje "na ruke" je protuzakonito.

Dolores pita: Postovani,
postavili smo Vam pitanje vezano uz "visak"m2 koji se pojavio na kraju obracuna prilikom izrade fasade i hvala Vam na odgovoru.Medjutim,radi se o tome iako je to prijavljena firma mi smo isli u investiciju na temelju ponude u kojoj je sve bilo obracunato od materijala,m2 do izrade sa pdv-om i nismo potpisali nikakav ugovor.Odgovor izvodjaca je da su malo pogrijesili u izmjeri,samo 50.000kn!Da li postoji kakav postotak odstupanja od konacnog racuna?
Hvala Vam na odgovoru (10.4.2012)

Ako je to sporno pitanje, vjerovatno ćete da ga morati rješiti dogovorno ili sudskim putem jer niste to precizirali ugovorom na vrijeme.

Ema pita: Poštovani,
zanima me ima li susjed pravo ulaziti u moj vrt i sijeću zelenu ogradu jer mu navodno zatvara pogled na cestu.Napominjem da zelenilo ne prelazi na njegovu stranu dvorišta (to smo uredno obrezali). (9.4.2012)

Pitanje nije naslovljeno na pravu adresu. Ako nema dogovora, ide se na sud.

zabrinuta pita: Izbio nam je požar u stanu.Upravitelj zgrade je izašao na uviđaj, te drugi dan poslao i ljude iz Osiguravajućeg društva s kojim posluje.Obećano nam je da će od naknade koju Upravitelj dobije od osiguranja,biti isplaćena naknada za trošak građevinske obnove,koju smo sami odradili.Kako otplaćujemo raniji dug za PRIČUVU, Upravitelj sada odbija platiti trošak obnove,a na osnovu požara u NAŠEM stanu je dobio novce od Osiguranja.Ima li pravo uskratiti nam pomoć u podmirenju troškova za građ.obnovu? (9.4.2012)

Imate pravo na pokriće štete, ali morate biti svjesni da ste svojim ponašanjem izazvali reakciju koja nije poželjna. Plaćanje pričuve je obveza ne samo zakonska nego i moralna jer su vaši susjedi uplaćivali sredstva kojima je plaćena polica osiguranja.
Upravitelj nema pravo zadržavati sredstva koja su odobrena za sanaciju štete preko police osiguranja.

Damir pita: Poštovani, molim Vas detaljniji odgovor na ranije postavljeno pitanje glede popravaka vodovodnih cijevi. Odgovorili ste da se iz pričuve plaća sve do ventila u stanu. Kako u stanovima ne postoje glavni ventili, smatra li se da je popravak moguć za sve cijevi u zidu i za ventile prije trošila?
Hvala na odgovoru kao i na dosadašnjim. (9.4.2012)

Da, zajednička infrastruktura je do ventila prije trošila.

Marko pita: Šta mogu učiniti protiv stanara(vlasnik stana) koji cijepa drva u svome stanu svaki dan, koje su nadležne institucije? (7.4.2012)

Ako se na taj način remeti mir u zgradi, nazovite policiju.
Problem je u tome što policija mora zateći opisano stanje. Može4te se koristiti i svjedocima kako bi se mogao pokrenuti prekršajni postupak.
Ako se radi o dugotrajnom i upornom ometanju, morate se obratiti i nadležnom sudu sa tužbom protiv počinitelja.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više