Tomislav pita: Postovanje!
Kupio sam stan (visoko potkrovlje) u zgradi koja je izgradjena 2005. god. Krovni prozori (3 kom) mi prokisnjavaju jer su upitne kvalitete. Da li imam pravo na zamjenu tih krovnih prozora iz sredstava zajednicke pricuve s obzirom da sam novi stanar/suvlasnik. Hvala na odgovoru! (7.4.2012)

Pogledajte dobro uvjete pod kojima je prethodni suvlasnik kupio stan. Postoji vjerojatnost da su prozori izvedeni na njegov zahtjev i u tom slučaju ih sam održava.
Morate vidjeti i građevinsku dozvolu sa projektnom dokumentacijom, te elaborat o etažiranju. Ako svi dokumenti potvrđuju da je to izvedenom po zakonu, imate pravo zahtjevati održavanje tih prozora sredstvima pričuve.

robi pita: Suvlasnici smo na jednoj ćestici nas desetak s omjerima od 10/192 do 36/192. Na čestici su tri kuće zgrade sa po 4 stana.Nema pričuve, upravitelja niti je etažirano. Jedna suvlasnica 10/192 je na svoju ruku krenula u obnovu krova.sada traži samo od suvlasnika u prizemlju kuće pola troškova?zar ne bi trebala tražiti od svih? ili od nikog jer je obnavljala svoj krov i tavan iznad stana. (7.4.2012)

Da, svi moraju sudjelovati u održavanju zgrade. međutim , ako je predmetna voljna ,ona može preuzeti obveze u idealnom djelu za bilo kojeg suvlasnika. Ako postupa drugačije, niste dužni sudjelovati u idealnom dijelu koji pripada dugim suvlasnicima. Znači, ako se radi o idealnim površinama, vi ste dužni sudjelovati u jednoj četvrtini troškova.

danijela pita: poštovani,u stanu iznad mene nema pločica u kupaoni,na zidovima je stiropor,na podu obični linoleum do kade i kada samo naslonjena na zid i taj stan se uredno iznajmljuje i kad se ljudi tuširaju, voda curi i natapa pod tj.moj plafon i već mi je počeo otpadati beton a vlasnik ne želi ništa poduzeti niti se pojaviti da se dogovorimo.iz pričuve mi ne žele pomoći jer je on dužan napraviti kupaonu a ja ću uskoro imati stanare kad mi propadnu odozgora skupa sa kadom.molim za pomoć (7.4.2012)

Suvlasnik svoj stan ne smije koristiti na škodljiv način za ostale. Prema tome, morate ga natjerati sudskim putem da to riješi, Sud mu može izreći obvezu naknade ukupne štete koja je nastala zbog njegovog nemara.

Stjepan pita: Kao predstavnik stanara dobio sam od MUP-a odgovor da smo dužni postaviti vatrogasne aparate na stubište,a ne držati ih u stanovima kao do sada.
Da li smijem,bez suglasnosti ostalih stanara,(a zbog svoje odgovornosti predstavnika)kupiti vatrogasne ormariće novcem iz pričuve te aparate postaviti u iste na stubište?
Hvala (6.4.2012)

Morate izvršiti riješenje MUP-a. Vaša je obveza prema suvlasnicima da to riješite pod najpoviljnijim uvjetima. Znači prikupite informacije , sa istima upoznajte suvlasnike. Ako imajte više ponuda, neka se suvlasnici izjasne o prihvaćanju najpovoljnije.

Ariana pita: Zahvaljujem na odgovoru i zamolila bih da mi objasnite kako ostvariti to pravo zaštite putem suda(kojeg?) zbog neodržavanja onog djela građevine(fasade)iz koje mi dolazi vlaga i u toj mjeri oštetila stan da sam se morala preseliti mami jer se u mom stanu više ne može živjeti.
Unaprijed hvala. (5.4.2012)

-Odgovornost se može tražiti od svih suvlasnika ako ne pristaju dragovoljno na rješavanje tog problema.
-Ako se upoznali predstavnika suvlasnika , a on ignorira vaš zahtjev i ne traži izjašnjavanje ostalih , postaje izravno odgovoran.
-Ako su suvlasnici osigurali sredstva i donijeli legitimnu odluku te dali nalog upravitelju a on to ne izvrši, odgovoran je u cijelosti i dužan je nadoknaditi eventualnu štetu suvlasnicima.

jozo pita: U kući sa četiri stana koja nije etažirana jedna od suvlasnica obnovila je pola krova bez suglasnosti ostala 2 vlasnika. Sada od vlasnika stana u prizemlju potražuje pola troškova? Je li to moguće bez suglasnosti i ikakvih utjecaja na radove, troškovnik i sl.hvala (5.4.2012)

Ako je obavijestila ostale suvlasnike a oni nisu pristali na sudjelovanje, ima pravo. Sanacija krova je uglavnom nužni zahvat koji se mora provesti. Sudjeluju svi suvlasnici u idealnom dijelu.

Nenad pita: Postovani.
Susjedi su na stubiste iznijeli stol i stolice te si napravili "balkon" gdje provode vecinu dana i puse. Kako su se oglusili na visestruke zamolbe i upozorenja da to ne cine zanima me sta se moze uciniti u vezi toga. Kome se mozemo obratiti dali zvati policiju ili ima kakva inspekcija koja postupa po zakonu o zabrani pusenja?

Hvala. (5.4.2012)

Nažalost , nijedno državno tijelo ili služba nisu nadležni za to pitanje. Morate samo zahtijevati od suda da donese riješenje po vašoj prijavi, ako drugačije ne može

Marija pita: Na koji način se izračunava zaštićena najamnina za najmoprimca koji stanuje u poslovnoj zgradi u Zagrebu i ima stanarsko pravo za taj stan a nije podnio zahtjev za otkup stana.
Hvala (5.4.2012)

To je pitanje koje uzajanno rješavaju najmodavac i najmoprimac.

jadranka pita: Poštovani,
u zgradi je 1 od suvlasnika(otkupljeni stanovi)izgradio prije 20ak godina nelegalnu šupu,5-6 m2 u zajedničkom dvorištu, spojenu na vanjski zid zgrade.Usmeno je izražavao spremnost da je ukloni,ali nije poduzeo ništa.Kako smo u postupku etažiranja u kojem će dvorište postati suvlasništvo svih u idealnim dijelovima,pitanje je:kome se obratiti,kako ga "natjerati" da navedeni objekt ukloni do etažiranja,hoće li nakon etažiranja steći prava na legalizaciju protivno volji ostalih suvlasnika (5.4.2012)

Odgovor na to pitanje će vam dati stručna osoba koja će provoditi etažiranje nakon uvida u stanje na licu mjesta.

U svakom slučaju, nakon dvadeset godina ,nije ostvario pravo na uknjižbu vlasništva.

darko pita: STambena zgrada ima 6 ulaza, 8 katova. Svaki od ulaza uspjeli smo razdvojiti kod uopravitelja da nas se tretira kao posebnu zgradu sa svojim brojem i svojim računom. Želimo sanirati obnoviti fasadu i etažirati. Durgi ne žele. Možemo li to sami temeljem projekta, elaborat...
(5.4.2012)

Ako se radi o jednoj zgradi bez obzira na broj ulaza, vi možete obavljati samom one poslove koji su izravno vezani za vaš ulaz. Za sada nema nekih posebnih zabrana , ali vjerovatno će se to pitanje uskoro ozbiljnije rješavati. Polazimo sa stanovišta da zgrada mora imati jedinstven vizualni izgled.
Mogu se vršiti parcijalna etažiranja.

Petra pita: Jedan stanar skuplja potpise da dobije pravo da si prisvoji zajedničku prostoriju.Dali mu trebaju svi potpisi ili samo od polovice stanara?i dali nas ostale stanare koji imaju pravo na tu prostoriju treba isplatiti? (4.4.2012)

Bez suglasnosti svih ostalih , ne može ostvariti to pravo. Svaki suvlasnik u idealnom dijelu raspolaže zajedničkim dijelovima ali na neškodljiv način za ostale.

Svaki suvlasnik odlučuje o tome dali će se odreći besplatno ili će zahtjevati naknadu u visini vrijednosti pripadajućeg udjela.

Katarina pita: Na skupu stanara rečeno je da
svi moramo isprazniti tavan
radi zaštite od požara. Sada
tavan koristi taj isti stanar,
koji je nas sve potjerao i ne
zna se što gore radi. Kako
postupiti? Koja inspekcija je
nadležna za to? Što ako nisu
svi stanari složni oko akcije
prema njemu? (4.4.2012)

Nema inspekcije na privatnomu vlasništvu. Jedino suvlasnici imaju prava odlučivanja o korištenju zajedničkih dijelova zgrade.
Svaki suvlasnik koji je oštećen, svoja prava mora rješavati sudskim putem. Ako stanari u većinskom smislu nisu složni, pitanje može pokrenuti pojedinac ili grupa suvlasnika.

Dolores pita: Postovani,
Na privatnoj kuci je radjena fasada,ali se tokom izvedbe pojavio "visak" m2.Izvodjaci nas nisu obavjestili o kojoj je kolicini i iznosu rjec vec kad je sve bilo gotovo dosli sa racunom od 20.500kn samo za matrijal!"Zabunili" su se u 150m2 od tuda taj nedostatak materijala koji smo mi platili ali oni od nas sad traze da im isplatimo jos i ruke za te m2! U predracunu je bila ponuda sa mat.,izmjerom 420m2 i rukama 140.000kn,a sad ispada 190.000kn!!
Molili bi Vas za savjet.

Lijep pozdrav (4.4.2012)

Ugovor je akt između vas i izvođača i u njemu vam stoji koje su uzajamna prava i obveze. Dobro ga pročitajte sada ako niste prilikom potpisivanja. Često se zanemari činjenica da izvođač ima pravo na "nepredviđene" troškove, i gotovo uvijek se oni pojave pri konačnom obračunu.

Marko pita: Da li kafić u zgradi plaća veći iznos grijanja jer ima ventilaciju 10X izmj. zraka (zbog t.uvjeta) (4.4.2012)

Nema pravila po tom pitanju. Za takve slučajeve bi bilo najbolje da se ugrade razdjelnici potrošnje (individualni kalorimetri).
Pravilnik koji je sada u primjeni poznaje kategorije plaćanja po m/2 grijane površine ili na temelju raspodjele po očitanju razdjelnika.

goran pita: kako izračunati plačanje instalirane snage toplane.od 37 suvlasnika 14 se odvojilo od toplane. (4.4.2012)

Instalirana snaga se obračunava na temelju izračuna prilikom projektiranja sustava opskrbe toplinskom energijom. Međutim , u stvarnosti ima dosta izmjena i odstupanja od tih projekta. Mnogi suvlasnici su mjenjali grijaća tijela, neki su izključivali pojedine radijatore, neki nadograđivali i još tog dosta. Da bi se utvrdilo stvarno stanje, potrebno bi bilo da ovlašteni projektant ispita stanje te da napravi novi projekt. Takav projekt treba prihvatiti distributer toplinske energije.

Još uvijek ne znamo odgovor na pitanje do kraja. Radi se o pitanjima na kojima najviše rade udruge potrošača.
Čekamo pravomoćna sudska riješena.

silvana pita: postovanje...u nasoj zgradi u jednom stanu prijavljeno je dvoje ljudi,a zivi ih puno vise i to vec duze vrijeme.da li je potrebno to prijaviti i da li njihovo neprijavljivanje ima veze sa placanjem rezija......zahvaljujem (3.4.2012)

Obaveza je vlasnika stana da prijavi sve članove kućanstva. dali su to članovi obitelji ili druge osobe nije bitno. Prijava boravka je obvezna po zakonu. Osim toga, ako je u pitanju raspodjela potrošnje vode ili ostali zajednički troškovi, to se najčešće radi na temelju broja članova koji borave u stanu.

Zdenko pita: Poštovani,
vlasnik sam stana u zgradi (3 stana)od 80 godina koja vapi za obnovom fasade, balkona, krova,.
U ostalim stanovima se nalaze posjednici koji se zbog dugogodišnjeg ostavinskog spora ne mogu upisati kao vlasnici. Budući da je hitno potrebno izvršiti popravke zbog ugroze ljudi i imovine, na moj prijedlog o sanaciji se oglušuju.Kontaktirajući građ. inspekcije, oni su mi rekli da mogu naložiti hitne mjere sanacije , ali samo meni kao jedino poznatom vlasniku, dok ne i ostalima. Što činiti? (3.4.2012)

Nažalost, to je problem koji još nije riješen na pravi način. Nitko ne želi preuzeti obvezu održavanja zgrade, mada bi to bilo primjereno. ddali jedinica loklanne samouprave ili države, nije bitno.
Riješenje je u tome da se investira u zgradu, a kad dođe konačno do toga da se zna tko je nositelj stvarnih prava , ispostaviti mu i račun za sve troškove koji su nastupili do donošenja konačnog riješena. Znači, stvarni vlasnik bi trebao platiti za to što mu je netko sačuvao nekretninu, u što bi i sam morao ulagati da je imao čisti dokaz o vlasništvu.

Vama predlažemo da uložite u zgradu, ali da po mogućnosti dodate u predmet utvrđivanja vlasništva dokaz o vašem ulaganju te da to sud prilikom konačnog riješena uzme u obzir te da vas se obešteti.
Za sve što radite na zajedničkim dijelovima zgrade, morate imati dokaze (računi, procjene vještaka, driješenja inspekcije i dr.

mario pita: da li je obavezno plačati
pričuvu (3.4.2012)

Da. Zista neobično pitanje!

Tonći pita: Mogu li se postaviti solarne
ploče i bojler na krov zgrade.
Kamena zgrada ima tri kata i
prizemlje.Nalazi se u užem
gradskom predjelu.Nije pod
nijednom
zaštitom(graditeljskom,povjesn
om,kulturnom...).Ako je
postavljanje moguće od koga
zatražiti dozvolu i dali je
ista potrebna. (3.4.2012)

Ovaj program je još u početnoj fazi, pa bolje je malo pričekati. Još uvjek se službe nisu konsolidirale

Damir pita: Je li međuvlasnički ugovor pravovaljan ako ga je prihvatila natpolovična većina suvlasnika prema udjelu, a neki su greškom zaboravili uz datum staviti i godinu? S obzirom da se radilo i o promjeni upravitelja, napominjem da ga je prethodni upravitelj prihvatio bez pogovora. (3.4.2012)

Ako su potpisi na suglasnosti autentični i pripadaju trenutnim suvlasnicima imaju valjani pravni učinak bez obzira na datum potpisa međuvlasničkog ugovora.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više