Damir pita: Može li se iz pričuve plaćati kredit kojim bi se istodobno izvršila nužna sanacija dimovodnih kanala, ali i nabavka bojlera suvlasnicima, te je li u tom slučaju potrebna 100%-tna suglasnost (zbog bojlera)? Većina stanara je kreditno nesposobna. (3.4.2012)

Za sanaciju dimovoda da.
Za kupnju bojlera, ne!. Radi se o opremi za individualnu uporabu. Međutim , ako se svi suvlasnici slože, oni mogu donijeti odluku da se na pričuvu dodaju nova namjenska sredstva kako bi u paketu po pristupačnijim cijenama dobili bojlere.

Damir pita: Predstavnik suvlanika ne prima naknadu za svoj posao, ali mu je natpolovična većina (prema udjelima) suvlasnika posebnim aneksom međuvlasničkom ugovoru priznala troškove telefona do određene svote te mu se isti isplaćuju iz pričuve. Predstavnik redovito šalje telefonske račune upravitelju. Je li to zakonski u redu? (3.4.2012)

Suvlasnici imaju pravo odlučivanja o načinu upravljanja i održavanja pa i o naknadi za rad. Nužno je da suvlasnici imaju kvalitetnog predstavnika. Ako kvalitetno obavlja poslove, predstavnik mora imati i troškove te za to je logično da ima i naknadu.

Ariana pita: Štovani, imam dva pitanja:
1. Da li je za podizanje kredita za popravak krova potrebna suglasnost svih suvlasnika stanova ili samo većine?
2. Da li mogu odbiti plačanje kredita koji bi se podigao zbog djelomičnog popravka krova budući se meni odbija sanacija djela dotrajale fasade koja uzrokuje vlagu na zidovima dviju soba moga stana koji senalazi u visokom prizemlju pa sam primorana da sanaciju tog djela fasade izvršim na vlastiti trošak. Koje bih posljedice snosila za neplaćanje kredita? (2.4.2012)

Ako se radi o nužnom zahvatu, manji popravci, nije potrebna suglasnost. To je obveza upravitelja.
Ako su u pitanju veći zahvati sa značajnijim troškovima,isti se moraju obaviti kao nužni, ali s prilikom odabira izvođača traži najpovoljnije riješenje. odabir izvođača se može potvrditi odlukom natpolovične većine po udjelu u vlasništvu.

Nemate pravo odbijanja izvršavanja obveze plaćanja kredita, ali imate pravo zaštite putem suda zbog neodržavanja onog dijela građevine iz kojeg vam dolazi neposredno štetno djelovanje.

Cecilija pita: Poštovani,

vlasnici smo stana iznad kafića sa kojim smo imali problema zbog buke i bušenja rupe za ventilaciju ispod prozora naše spavaće sobe iako je susatv za ventilaciju već postojao. Pozvali smo sanitarnu i inspektorat, međutim najmoprimac je u međuvremenu napustio prostor i prepustio ga drugom najmoprimcu koji zahtjeva mjerenje buke. Da li smo ga dužni dopustiti, ili možemo tražiti da prvo zatvore ventilaciju koja je naknadno otvorena bez ikakvih dozvola?
Unaprijed zahvaljujem. (2.4.2012)

Niste dužni dopustiti ono što vas ometa u noralnom korištenju vašeg stana. Poziv sanitarnoj inspekciji možete ponoviti.

Damir pita: Imate li slučajeva da 4 od 22 suvlasnika inzistiraju na formiranju kontrolno-savjetodavnog vijeća prema predstavniku suvlasnika i prema upravitelju? Ima li za to zakonske podloge? Svojim pismima maltretiraju ostale suvlasnike. (1.4.2012)

Svaka inicijativa sa ciljem zaštite prava suvlasnika je moguća i opravdana. Prema tome, četvorica mogu pokrenuti inicijativu i ako je prihvati nadpolovična većina po udjelu u vlasništvu, a odnosi se na poslove redovitog upravljanja i održavanja, ista je legalna.

Damir pita: Većina stanara nije kreditno sposobna, a potrebno je sanirati dimovodne kanale i nabaviti kondenzacijske bojlere. Može li se uzeti kredit da bude uključena i sanacija i nabavka bojlera? Je li u slučaju Vašeg pozitivnog odgovora potrebna 100%-tna suglasnost? (1.4.2012)

Ako neki suvlasnici ne žele ili ne mogu sudjelovati u ovakvom obliku posla, investitoru su oni koji to mogu i žele. U tom slučaju, posao mora biti objavljen na neškodljiv način za one koji ne sudjeluju. To podrazumijeva i izvedbu radova na način da svaki suvlasnik koji se naknadno želi priključiti može to nesmetano učiniti. To je posebno značajno kod postavljanja dimovodnih kanala. Znači svaki suvlasnik koji se naknadno priključuje, mora imati mogućnosti iste kao i oni koji su to prethodno učinili.

Damir pita: Mogu li se iz pričuve, ako natpolovična (po kvadraturi) većina suvlasnika odluči, sanirati i vodovodni i kanalizacijski kvarovi u stanovima (u zidovima)? (1.4.2012)

Od priključnog mjesta za opskrbu zgrade vodom do zapornog ventila prije trošila je zajednička instalacija i održava se sredstvima pričuve bez obzira dali ona prolazila kroz zajedničke ili posebne dijelove zgrade (stanove ili druge prostorije).
Puknuća dotrajalost ili neki drugi nenamjerno izazvani kvarovi se smatraju nužnim zahvatima i nije potrebna suglasnost ostalih suvlasnika. Jedino se mora voditi računa o tome da se uvijek odabere kvalitetan izvođač i usluga plati po realnim cijenama.

manuela pita: da li se većina u stambenoj
zgradi od 51% glasova racuna i
gleda po kvadraturi ili po broju
potpisa ako nas ima 14 stanara
mora li biti osam potpisa za
većinu ili može i sedam ako se u
zakonu uvažava kavdratura kao
većina (31.3.2012)

Računa se po udjelu u vlasništvu (kvadratura).

Jasminka pita: Da li je ispravno da izvođač
radova za izvršene popravke
ispostavlja račun upravitelju
zgrada(nalazi se u sustavu PDV-
a) i koji propisi uređuju ovo
područje. (30.3.2012)

Prije ispostave računa predstavnik suvlasnika mora ovjeriti nalog izvođača da je posao napravljen po uvjetima kako to odgovara suvlasničkoj zajednici. Ovjera naloga za isplatu dolazi do upravitelja koji obavlja svoju redovnu obvezu i provodi se plaćanje. Ne postoje poslovi za ke se naknada plaće bez PDV-a.

natanael pita: Tko određuje kako se dijeli zajednički prostor ipred zgrade.Da li je razlika ,ako je stan na korištenje od grada ili privatni.Da li ista prava ima prizemlje i prvi kat.Naime u pitanju je stara vila,zgrada sa samo šest stanova,dva u prizemlu od kojih jedan ja koristim kao najmoprimac.Tko to određuje ? (30.3.2012)

Pravila određuju vlasnici.

natanael pita: dobio sam stan od grada na korištenje na 15 godina.Stara vila sa šest stanova.dva su u prizemlju,jedan koristim ja.Veliki je prostor ispred.Zanima me kako se dijeli prostor isored zgrade,ja želim ispod svog prozora staviti stol i stolice i to na mjesto gdje je i bivši stanar to tako koristio.Predstavnik stanara,susjeda prizemno do mene koristi gotovo polovicu.Ovo što ja tražim je desetina prostora.Pred.stanara me šalje u grad Rijeku,da oni to rješavaju.Tko je nadležan ? bivšim stanarom (30.3.2012)

Grad Rijeka.

Filip pita: Mijenjam postojeće drvene petokrilne prozore novim četverokrilnim PVC prozorima. Trebam li tražiti suglasnost obzirom da je dio stanara već učinio slična rješenja na zgradi. (30.3.2012)

U pravilu , vanjski dijeli, a to su i poletne ili grilje, moraju biti iste. Međutim, ostaje pitanje dali će netko jednog dana reagirati na pojavu koja je uzela velike razmjere.

Sasa pita: Stigla je ovrha zbog neplacene pricuve iz 2004. na ime prethodne vlasnice stana koja je preminula 2004. i od cijeg naslijednika smo kupili stan 2005. godine. Tko je duznik po toj ovrsi? Mi kao sadasnji vlasnici? Ili prethodni vlasnici stana? (30.3.2012)

Vi osobno niste dužni platiti pričuvu za neke druge osobe , ako tu obvezu niste pruzeli kupnjom, što bi trebalo stajati u kupoprodajnom ugovoru.

Darko pita: Da li se servis i zamjena glavnih (zajednickih) garaznih vrata u stambenoj zgradi moze financirati iz pricuve svih vlasnika stanova (dio vlasnika stanova je suvlasnik garaznih prostora)? (30.3.2012)

Pogledajte malo Uredbu o održavanju zgrada i ako je moguće primijenite odredbu iz čl.3. Radi se o zajedničkoj imovini, ali postoji mogućnost da suvlasnici donesu i drugačije odluke.

Nenad pita: DA LI SVAKA ZGRADA BEZ OBZIRA NA GOD.IZGRADNJE MORA IMATI PANIK(NUŽNU)RASVJETU NA STUBIŠTU? (30.3.2012)

Da.

Đani pita: Imam stan za posljednjem katu
nebodera sa centralnim grijanjem
imam li pravo na umanjenu cijenu
grijanja pošto kod mene
završavaju cijevi centralnog
grijanja . (30.3.2012)

Nažalost, nema zakonom predviđenih odredbi koje bi vas zaštitile. To je isključivo volja ostalih suvlasnika da prilikom raspodjele na sebe preuzmu dio vaših troškova.

Raul pita: Suvlasnik sam stana u dvorišnoj zgradi, koja je u zajednici nekretnina s uličnom. Predstavnik suvlasnika je iz ulične zgrade. Loše radi i netransparentno troši zajednička sredstva iz pričuve. Tako suvlasnici dvorišne zgrade ulažu 43%, a godinama ostaju zakinuti jer se na njihovu zgradu potroši puno manje. Na zahtjev da odstupi, neodgovorni predstavnik prijeti razdvajanjem, pri čemu će dvorišna kuća navodno morati participirati 30% na ime služnosti prolaza. Je li to uistinu tako? (29.3.2012)

Čudno je da su dvije zasebne zgrade u jednom sustavu. Logično je da svaka zgrada ima svoj račun i svoj sustav održavanja i upravljanja.
Paravoslužnost prolaza se ne može naplaćivati ako za to ne postoje posebni uvjeti.

Jasmina pita: Da li zaštićeni najmoprimci moraju poštivati međuvlasnički ugovor vezano uz kućni red i način korištenja zajedničkih dijelova zgrade(konkretno, zaštićeni najmoprimac pere motor na zajedničkim dijelovima (zelenim površinama u dvorištu), a to je zabranjeno u međuvlesničkom ugovoru. Hvala na odgovoru! (29.3.2012)

Odredbe kućnog reda se odnose na sve osobe bez obzira dali su suvlasnici ili ne. Među-vlasnički ugovor se odnosi na suvlasnike. Najmodavac u ugovoru sa najmoprimcem regulira obvezne odnose. Prigovor na ponašanje zaštićenog najmoprimca se podnosi vlasniku i isti je indirektno odgovoran za sve posljedice koje nastanu ponašanjem njegovim ponašanjem.

Marko pita: Dajte ispravite ograničenje do 100 znakova. Ne mogu vam postaviti pitanje! (28.3.2012)

Uvažit ćemo vašu primjedbu, ali ipak ćemo nastojati da pitanja budu kratka jasna i sažeta. Često smo suočeni sa raznim pitanjima u obliku komentara na koja je jako teško i odgovoriti. Pitanja ima jako puno i nastojimo zadovoljiti svakog posjetitelja ovog portala.

KRISTINA pita: KOME SE MOŽE PRIJAVITI
PREDSTAVNIK KOJI NA OGLASNU
PLOČU STAVLJA DUŽNIKE ZA
PRIČUVU? (28.3.2012)

Nema nadležne službe. Postupak se pokreće privatno. Tko se osjeća oštećenim, pokreće postupak pred sudom. U praksi još nismo imali takve slučajeve.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više