Slavica pita: Poštovani, predstavnica sam suvlasnika proteklih četiri mjeseca. Prilikom primopredaje nije mi predočeno stvarno stanje dugovanja, završeno, a neplaćeno etažiranje od strane upravitelja. Mi suvlasnici potpisali smo sporazum da će se ti troškovi podmiriti nakon prodaje kotlovnice, no do toga nije došlo, a sad je u ovo krizno vrijeme i sve neizvjesnije da će se uspjeti obaviti. Cijeli postupak traje više od 7 godina, firma koja je radila etažiranje meni daje na uvid tabele s troškovima a ne fakture. Molim Vas da mi odgovorite kako moram sad postupiti jer ne mogu vjerovati da će upravitelj voditi brigu o interesima suvlasnika jer je netransparentno vodio cijeli postupak. Hvala! (23.2.2012)

Logično je da se pozabavite analizom financijskog stanja i troškova. Sve podatke vam je upravitelj dužan staviti na raspolaganje. Ako ustanovite da upravitelj ne upravlja na na zakonit način , možete mu dati trenutni otkaz a ako je upravljao na vašu štetu, možete tražiti i naknadu štete.

Nina pita: Poštovani, predstavnik stanara je mimo svih suvlasnika u zgradi dogovorio čišćenje stubišta sa trećom osobom, te plaćanje ''na ruke''. Osim toga, proizvoljno su dogovorili visinu naknada po kvadraturi stana (veća kvadratura, veća naknada, iako smo mi na prvom katu i po logici prljamo najmanji dio stubišta, a zbog veće kvadrature odlučeno je da plaćamo najveći iznos). Osim što je to protuzakonito, molim vas da mi objasnite na koji način se određuje visina plaćanja i da li svaki stan, po zakonu, treba plaćati isti iznos? (23.2.2012)

U sudskoj praksi već postoje riješena koja su donesena protiv osoba koje su djelovale na opisani način.
Čišćenje nije zakonom predviđena kategorija pa se obavlja na temelju odluka suvlasnika.

Krešo pita: Poštovani, već sam vam pisao vezano za situaciju gdje je investitor vecinski vlasnik. Kako investitor placa pricuvu po 4 puta manjem koeficijentu od nas stanara, mozemo li sudskim putem ishoditi povecanje njihovog koeficijenta buduci da necemo uskoro imati vecinu(60ak prodanih stanova od 180). Svakako smo spremni investirati u pravnu pomoc, samo imamo jako malu podrsku posto ljudi nisu sigurni da uopce mozemo nesto napraviti bez vecine. Molio bih vas bar za privatan odgovor putem maila. (22.2.2012)

Pojedinačno ili kao grupa možete podnijeti tužbu protiv većinskog vlasnika ako ne izvršava obveze iz Ugovora o među vlasničkim odnosima. Ako nemate taj ugovor, nema ni osnova za pokretanje bilo kakvog postupka, a to znači da ni vi ne plaćate obveznu pričuvu.

Borislav pita: Dali postoji zakonska regulativa po kojoj zajednički prostor (hodnik) stanari moraju održavati ili čistiti jednom tjedno,te kolika može biti pričuva poslovnom subjektu (Diona),stanarima je 3 kune trenutno.Diona je samovoljno renovirala krov svog prostora bez znanja suvlasnika te je napravila račun od 29 000 tisuća i koji je u dogovoru sa gradskim stambenim htjela kompezirati kroz pričuvu od 555 kuna.To znači da Diona neplaća pričuvu a gradsko stambeno ih knjigovodstveno tereti za pričuvu. (22.2.2012)

Svi suvlasnici su ravnopravni i investicija Dione je izvan zakonskih okvira, tj. ne oslobađa ih obveze plaćanja pričuve. Djelomičnima sanacija nije ni primjerena te nemaju pravo tražiti vaše sudjelovanje retroaktivno.

DOMAGOJ pita: Poštovani, tri pitanja imam
1)Predstavnik stanara podigao je kredit bez suglasnosti svih stanara na 10god. Razlog podizanja kredita je obnova balkona( nove pločice, krečenje istog )na zgradi. Pričuva se povečala sa 90 na 166kn. Predstavnik stanara je pritom sklopio ugovor sa uprateljem zgrade isto tako na 10god. bez suglasnosti svih stanara.
2)Do sada je predstavnik stanara obavljao i čišćenje u zgradi. Budući da je sada upravitelj zgrade preuzeo uslugu čišćenja na sebe,da li navedeni predstavnik stanara može i dalje u upraviteljevo ime obavljati čišćenje, iako je samo fizička osoba te nije zaposlenik upravitelja
3)Može li sa s obzirom na gore navedeni kredit promijeniti upravitelja zgrade te na koji način? (21.2.2012)

Predstavnik stanara ništa od navedenog ne smije raditi bez prethodne suglasnosti suvlasnika.

1. Nije uopće jasno kako netko može dizati kredit u ime suvlasničke4 zajednice bez potrebne suglasnosti. Kako dizati pričuvu bez suglasnosti suvlasnika?
Konzultirajte se sa odvjetničkim uredom radi eventualne kaznene odgovornosti predstavnika.
2. Čišćenje zgrade spada u poslove redovnog održavanja i ne bi se trebalo plaćati sredstvima pričuve,
3. Opisano u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima čl.379.

NIKOLINA pita: Uselili smo u dvoetažni stan u kojem je potkrovlje neuređeno.Etaža ima 2 balkona i jedan je sanitan prije par godina a drugi koji je na našoj strani nije saniran i kroz popucane pločice (najvjerojatnije) prokišnjava nama u stan i voda curi direktno u instalacije od struje.Zgrada nema predstavnika i u gradsko komunalnom rečeno mi je da mi 50% stanara mora potpisati da su suglasni da se to sanira iz pričuve.S obzirom da su susjedi nekulturni i bezobrazni i neće potpisati zanima me koje su moje pravne mogučnosti da mi se problem rješi.Samo da napomenem jučer je voda kapala direktno po štekeru od struje u koji je ukopčan televizor a u stanu imam dvoje djece od kojih jedno ima 9 mjeseci.Molim Vas savjet. (21.2.2012)

Obveza suvlasnika je da zajedničkim sredstvima održavaju zajedničke dijelove zgrade bez obzira dali imali upravitelja ili ne. Vi na primjeren način zatražite od suvlasnika da sudjeluje u troškovima sanacije. Ako ne, morate to pitanje riješvati sudskim putem.

Željko pita: Kako ide proces preuzimanja zgrade.korak po korak.znaći kao da imam firmu za upravljanje stanovima.Bito je da znam trenutak preuzimanja zgrade. (20.2.2012)

Kad odluku donese natpolovična većina suvlasnika po udjelu u vlasništvu, izabrani upravitelj redovnim putem preuzima upravljanje i dokumentaciju od prethodnog upravitelja.

damir pita: Poštovani,
Prije par dana napisao sam jedno pitanje ali mi nitko nije odgovorio.
Molim Vas da mi kažete , ako usljed bure crijep sa zgrade padne na automobil i ošteti ga, dali je zgrada dužna platiti štetu prouzročenu usljed pada crijepa na vozilo?
Hvala unaprijed (19.2.2012)

Ako zgrada ima policu osiguranja s pokrićem odgovornosti prema trećim osobama, imate pravo na taj način .
Ako polica ne obuhvaća tu vrstu odgovornosti, naknadu štete možete zahtijevati od suvlasnika stambene zgrade.
Pravo naknade štete nemaju suvlasnici iste zgrade jer se smatra da su subjektivno odgovorni za nastalu štetu.

Ante pita: Poštovani.
živim u zzgradi s 58 stanova.Prije nekoliko dana predstavnik stanara naručio je promjenu ulaznih vrata na jedinom ulazu u zgradu.Prilikom ugradnje ja i nekolicina suvlasnika primjetili smo da je širina svjetlog otvora samo 79 cm iako su stara vrata bila široka 90 cm. Skrenuli smo pozornost na sigurnosni aspekt ali i nemogućnost unošenja krupnijeg pokućstva, predstavniku stanara i izvođaču.Na naše sugestije isti su se oglušili. Molim vas da mi odgovorite dali postoje nekakvi obvzujući propisi o širini ulaznih vrata kao i nadležnu inspekciju kojoj se može prijaviti slučaj. Napominjem da su navedena vrata jedini ulaz u zgradu kojim se služi cca 300 stanara.
Zahvaljujm na odgovoru,
Ante Roso (18.2.2012)

Ako su vrata dotrajala, zamjena istih se vrši sredstvima pričuve po programu redovnog održavanja. Za taj zahvat potrebno je prikupiti nekoliko ponuda, a odluku o izboru donose suvlasnici usvajanjem od strane natpolovične većine po udjelu u vlasništvu.
Iz vašeg pitanja je vidljivo da predstavnik nije postupio po zakonu, te možete od njega zahtijevati da o svom trošku izvede zamjenu vrata sukladno dimenzijama koje su već ranije zadane kroz projektnu dokumentaciju.

Milena pita: Zivim u stambenoj zgradi u kojoj su 5 stanova, u prizemlju zgrade otvara se restoran koji je postavio kuhinjsku napu, cijev nape prolazi ravno ispred moga prozora samo jedan metar od prozora i zaklanja svijetlost moje prostorije uz to stan je na zadnjem katu i odvod nape zavrsava isto tako kod prozora i sav dim i neugodni mirisi ulaze u kucu ako se otvori prozor. Dali se sto moze poduzeti da se ta cijev od nape ukloni? (18.2.2012)

Možete izvijestiti sanitarnu inspekciju koja će vam na licu mjesta dati odgovor na pitanje.

Branka pita: Lijepo Vas molim da mi odgovorite jesu li stanari obvezni mjesečno plaćati iz svog džepa upravitelja, domara i čistačicu ako redovito plaćaju stambenu pričuvu u iznosu od 112 kuna mjesečno. Može li ta pričuva u ovim recesijskim vremenima biti i manja i o kome to ovisi? (17.2.2012)

Plaćanje na ruke je protuzakonito.
Naknada upravitelju treba biti regulirana Ugovorom o upravljanju.

Krešo pita: Poštovani,
Nas nekoliko stanara nije zadovoljno visinom pričuve za neprodane stanove koju su dogovorili investitor i upravitelj. Možemo li po članku 89 zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima zatražiti da sud odredi visinu(koeficijent) pričuve i postoje li kakva iskustva vezano na tu temu?
Unaprijed hvala! (14.2.2012)

Visinu pričuve određuju suvlasnici na temelju stvarne procjene potreba osiguranja financijskih sredstava za održavanje zgrade. Odluke donosi natpolovična većina suvlasnika po udjelu u vlasništvu.
Ako su takve odluke štetne za pojedince ili manjinu po udjelu u vlasništvu, isti svoja prava mogu zaštititi sudskim putem.
Ovakvi oblici određivanja visine pričuve, karakteristični su za nove zgrade u kojima investitori donose odluke, imenuju upravitelja i ujedno određuju visinu pričuve. To su odluke iz vremena kada je investitor većinski vlasnik.
U slučajevima promjene vlasničkih odnosa, gdje investitor više nije većinski vlasnik, odluke se voljom nove većine mogu mijenjati ako su štetne za suvlasničku zajednicu.

Hrvoje pita: Poštovanje,živim u privatnoj kući, u kojoj se nalaze četiri etaže, svaka ima posebnog vlasnika. Nadam se da moj problem spada pod vašu stručnost, nisam našao na internetu drugo mjesto di bi se obratio za savjet. Nedavno je susjedu iznad mene pukla kanalizacijska cijev, te je voda navlažila zidove od moje divje sobe koje se nalaze ispod te cijevi, uz to je voda curila po fasadi i slijevala se na moj prozor, kako je vani bilo hladno to se sve sledilo, te ostetilo moj prozor i roetu, ne u velikoj mjeri, ali oštećenja su vidljiva. Uz sve to, u obje sobe se sada osjeti smrad fekalija, koje nikako ne mogu ukoniti. Možete li mi reći koja su moja prava, koji zakon mogu proučiti što se toga tiče? Unaprijed zahvaljujem na odgovoru! (12.2.2012)

Susjed je dužan sanirati posljedice štetnog događaja u vašem stanu. U organiziranim zgradama ta pitanja su uglavnom riješena međuvlasničkim ugovorima, a puknuća cijevi policom osiguranja ili pričuvom.
Ako vaš susjed ne želi sanirati štetu, morate pravo ostvarivati sudskim putem.

sime pita: kome pripada prisupni put do zgrade nakon prodaje stanova?
Put je kupljen od strane investitora i pripadao je drugoj katastarskoj cestici (12.2.2012)

Vlasnik je uknjižen u gruntovnici. Vi biste trebali u kupoprodajnom ugovoru imati upisanu pravoslužnost pristupnog puta. Ni to nije nužno, jer u građevinskoj dokumentaciji postoji dokument u namjeni te čestice, a to je pristupni put građevini.

Josipa pita: POštovani,
suvlasnik sam stana u stambenoj zgradi u kojoj je investitor upisan kao vlasnik tehničkog dijela podruma kvadratura cca 500 m2. U zgradi ima ukupno 18 stanova. Nedavno je investitor tražio da stanari potpišu suglasnost " o legalizaciji podruma" . Većina je stanara potpisala, ne znajući točno o čemu se radi. U razgovoru sa drugim stanarima, došli smo do informacija da su ulazna vrata u podrum zazidana i preseljena na vanjski ulaz, s druge strane grade - nakon što je investitor dobio uporabnu dozvolu 2010. Vrata u podrum su bila u samoj zgradi, na stubištu...Je li moguće da mi suvlasnici imamo pravo na korištenje podrumskih prostorija, i na etažiranje istih? i da nas je investitor prevario , te sada želi prenamijeniti podrum u neku drugu svrhu ili ga prodati? Inače, imamo li pravo koristiti podrum, ako je sastavni dio stambene zgrade, i je li vlasništvo investitora u ovom smislu neosporno? Hvala na brzom odgovoru, da možemo reagirati! (12.2.2012)

Ako je vlasnik upisan, niste prevareni. Vjerovatno mu potpisi trebaju za neke promjene radi prenamjene prostora.

Ivana pita: Poštovani, u poslovnom prostoru u prizemlju naše zgrade se otvara kafić koji ispred zgrade želi postaviti terasu. Nismo sigurni kome pripada površina ispred zgrade - zgradi ili gradu. Međutim, ukoliko utvrdimo da pripada zgradi koliko stanara mu mora dati suglasnost, a ukoliko pripada gradu mora li svejedno tražiti suglasnost stanara? Zahvaljujem. (12.2.2012)

Ako zemljište pripada zgradi, potrebna je 100% suglasnost.

Kristijan pita: Poštovani, u novosagrađenoj zgradi bez upravitelja potrebno je regulirati status zgrade. Molim da mi odgovorite na koji način je moguće postaviti za upravitelja zgrade jednog ili više suvlasnika. Da li je dovoljno donijeti odluku u međuvlasničkom ugovoru na isti način kao što se imenuje predstavnik? Ili je potrebna odluka nekog tijela državne uprave o statusu upravitelja? Da li taj upravitelj može otvoriti račun zgrade u banci i može li sklopiti ugovor za osiguranje zajedničkih dijelova zgrade? Pročitao sam Zakon, međutim nije naznačen postupak kako fizička osoba može biti izabrana za upravitelja. Unaprijed zahvaljujem na odgovoru. (11.2.2012)

Dobro ste primijetili. Zakon je nedorečen. Možete izabrati upravitelja između sebe, i sve će biti dobro do nekog većeg problema. Upravitelj nema kvalitetnu aktivnu legitimaciju niti pravnu zaštitu.
Nadamo se da će uskoro doći do zakonskih promjena.

Marina pita: Poštovani,
vlasnici smo stana u stambenoj zgradi sa 6 stanova i 6 različitih vlasnika. Dvoje vlasnika stanova žele nadograditi svoje stanove, čija nadogradnja bi se direktno vezala na naš balkon. Mi i susjed iznad nas smo protiv takve nadogradnje. Unatoč tome, susjedi su započeli s radovima.
Što pravno možemo poduzeti? (11.2.2012)

Najprije moraju dobiti suglasnost svih suvlasnika, a zatim se sa zahtjevom obratiti nadležnom uredu za urbanizam koji ocjenjuje zakonitost i mogućnost. To znači da su radovi započeli na nezakonit način i možete pozvati građevinsku inspekciju.

Tomislav pita: Poštovani,

zanima me da li mogu uvesti posebno mjerilo za vodu, samo za svoj stan? Ako da kakva je zakonska procedura? Imamo zajedničeko mjerilo za cijeli ulaz, ukupno 9 stanova.U zadnje vrijeme dolaze preveliki računi za vodu(preko 100%) .Dolazili su vodoinstalateri, međutim utvrdili su da nije došlo do puknuća cijevi.

Hvala

Lp (11.2.2012)

Možete po uvjetima koje vam daje komunalno društvo. To je moguće ako se možete izravno priključiti na granici javne i privatne površine.
Ako želite staviti mjerilo u stanu na priključku na zajedničku vodovodnu instalaciju, to je onda samo razdjelnik i važi za raspodjelu unutar suvlasničke zajednice.

Darko pita: Poštovani,

živim u neboderu koji ima centralno grijanje i vlastitu kotlovnicu. Nekoliko mjeseci upozoravamo predstavnika stanara da su cijevi trošne, tražili smo da se angažira kompetentna osoba koja će procijeniti eventualnu štetu na cijevima kako ne bi došlo do puknuća istih, ali nemamo povratnu informaciju. Pogotovo što je ta osoba angažirana od strane Stanouprave i ne živi u mojoj zgradi. Šta napraviti u ovoj situaciji i tko će snositi troškove eventualnog puknuća sustava? Još jedno pitanje, gdje se mogu detaljno upoznati sa zakonima a pogotovo s pravima stanara naspram poduzeća koja upravljaju zgradama? Unaprijed zahvaljujem (11.2.2012)

Osigurajte dokaze da ste na vrijeme izvijestili odgovorne osobe.
Na našem portalu imate Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima i Uredbu o održavanu zgrada. Imate i druge akte koji vas mogu zanimati ( rubrika -"ostalo").

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više