dabar pita: bog,u wc-u moramo promijeniti ventile ,zanima me da li pričuva snosi troškove.hvala (11.2.2012)

Nije definirano. Negdje stoji da je zajednička infrastruktura do ventila a od ventila do trošila pripada posebnom dijelu (stanu). U praksi se najčešće to vodi kao zajednički dio zajedničke infrastrukture.

Hrvoje pita: Poštovani,

Meni treba pravni savjet radi brisanja društvenog vlasništva. Ja sam vlasnik stana u zgradi sa još tri stana.U zemljišnjoj knjizi je upisano društveno vlasništvo za kuću i dvor i pravo korištenja za grad Zagreb, iako su svi stanovi otkupljeni.Ja sam 2001 godine podnio prijedlog za brisanje društvenog vlasništva, ali mi je prijedlog odbijen jer je grad Zagreb upisan u zemljišnju knjigu.Zanima me dali mogu ponovo podnjeti prijedlog za brisanje društvenog vlasništva ili to trebaju podnjeti svi vlasnici stanova, ili treba na neki drugi način?
Kako izbrisati pravo korištenja grada Zagreba na predmetnoj nekretnini. Potrebno mi je srediti gruntovno stanje radi etažiranja zgrade i upisa moga stana u zemljišnu knjigu.
Molim brzi pismeni odgovor.
hvala. (10.2.2012)

U gradskom uredu za stambena pitanja biste trebali dobiti odgovor na to pitanje.

Vedrana pita: Poštovanje
Opet ja...
Ukoliko zelim smjeniti predstavnicu stanara trebam 51 posto potpisa u kvadraturi...
Što je sa stanovima koji imaju dva vlasnika?
Dali trebaju obadva potpisa? (10.2.2012)

Ne nužno. Potpisnik solidarno odgovara za postupke u suvlasništvu posebnog dijela.

Saša pita: Poštovani,
Živimo u zgradi u kojoj smo suvlasnici te se koristi kotlovnica za grijanje. Kako je distributer toplinske energije vršio određene radove na kotlovnici, tako se nama dogodio poremećaj u cirkulaciji u radijatorima i sada nam dva radijatora praktički ne griju, što predstavlja polovinu od svih članaka radijatora u stanu. Distributer ne želi uvažiti činjenicu da prije tih radova nismo imali tih problema i sada su oni trenutno neznaju kako riješiti naš problem, barem ne prije završetka ogrjevne sezone, a do tada neka se strpimo, s tim da nisu sigurni da li će im to uspjeti jer oni navodno nemaju projekt zgrade i neznaju gdje se on nalazi te nam ne mogu garantirati riješavanje nastalog problema, te problem prebacuju na nas kao vlasnike stana iako prije tih radova nije bilo tih problema.
Što sada mi možemo napraviti glede toga jer je istim problem zahvaćen i susjedni stan, da li možemo od distributera očekivati da će nam taj problem riješiti i na koji način ih pritisnuti da ga riješe jer temperatura u tim prostorijama ne prelazi 16-17 stupnjeva kada vani vladaju temperature ispod ništice, u dnevnom režimu, a po noći je još hladnije.
Pošto taj problem grijanja u ta dva stana postoji sada već neko duže vrijeme i pošto smo samo mi problem, distributer bi nam dao suglasnost za izdvajanje iz zajedničkog sustava za grijanje jer oni ne znaju riješiti taj problem i zato što smatraju da bi riješavanje i traženje problema bio veći trošak ostalim suvlasnicima. Sada nas zanima što bismo mogli uraditi ukoliko nam ostali suvlasnici ne daju pristanak,odnosno ukoliko se pojavi netko tko je protiv, a imamo suglasnost distributera. Da li nam tu može pomoći HERA ili netko drugi, ili je to neizvedivo?
Ukoliko bi dobili sve potrebne suglasnosti bez problema, da li je distributer dužan ukloniti sve cijevi vezane za distribuciju topline, jer ako oni tvrde da smo zadnji u sustavu, to bi trebalo značiti da se navedene cijevi mogu ukloniti iz stana bez da smetaju sustavu grijanja,odnosno taj završetak bi se dao napraviti u stanu iznad nas,pretpostavljam.
Hvala unaprijed! (10.2.2012)

Morate utvrditi stvarno stanje. Vaš upravitelj treba u ime i za račun suvlasnika angažirati stručnu osobu koja će utvrditi stvarno činjenično stanje.Nakon toga možete pojedinačno ili kao suvlasnika zajednica donijeti odluku o eventualnoj pravnoj zaštiti.

U ovako složenim slučajevima, predlažemo da se razmotri trajno riješenje u smislu izdvajanja iz sustava i investiranje u novi vlastiti sustav za opskrbu toplinskom energijom. Potrebno je analizirati prethodne troškove i usporediti ih sa investicijom koja bi bila dugoročno riješenje. Za nova riješena prema zakonu potrebna je suglasnost svih suvlasnika. to je gotovo nemoguće, ali ne smije se dozvoliti da pojedinci ili "oportunisti" budu kočnica za poboljšanje uvjeta življenja.

Nataša pita: Štovani!
Je li predstavnik suvlasnika pravna ili fizička osoba te po kojem kriteriju snosi odgovornost za svoje postupke? Ako je pravna osoba, dijeli li OIB koji je pojedincu dodijeljen kao fizičkoj osobi?
Hvala! (10.2.2012)

Fizička osoba . Odgovoran je prema suvlasničkoj zajednici i za provođenje odluka i radnji prema trećim osobama.

ana pita: Poštovani,
Vlasnik sam poslovnog prostora koji nosi istu anagrafsku oznaku kao i stambeni ulaz u istom objektu, iako je riječ o fizički potpuno odvojenim dijelovima sa zasebnim ulazima odvojenim pješačkim prolazima, udaljenim cca 20m.
Dakle ni na koji način se ne koristim stambenim ulazom iste anagrafske oznake.
Nadpolovičnom odlukom suvlasnika odabran je predstavnik suvlasnika te je pored pričuve koju uredno podmirujem donesena odluka o plaćanju mjesečnih troškova predstavniku suvlasnika (čistačica, sredstva za čišćenje, troškovi telefona, faksa i emaila (?!) itd. koje usluge poslovni prostori ne koriste!) najprije na ruke predstavnika, kasnije na žiro račun na njegovo ime, uz njegovu obvezu izdavanja računa za svaku uplatu.
Moje pitanje je slijedeće:
Jesu li ovakvi troškovi, kao i način njihove naplate, obzirom da su utvrđeni natpolovičnom većinom obvezujući i zakoniti?
Ukoliko jesu, koji je najjednostavniji način oslobađanja od obveze plaćanja istih (osim natpolovične suglasnosti suvlasnika, koju nije moguće postići), s obzirom da se ne koristim ni jednom od specificiranih usluga a poslovni prostor i okoliš čistim o svome trošku?

S poštovanjem
(10.2.2012)

Možete zahtijevati oslobođenje od djela troškova jer je to vaše zakonsko pravo.
Sva plaćanja, odnosno naknade za rad moraju biti sukladne zakonskim odredbama.Plaćanje "na ruke" zakonodavac ne priznaje kao legalan oblik.

Miroslav pita: Poštovanje.
Javljam vam se kao predstavnik suvlasnika zgrade i zamolio bih vas odgovor. U našoj zgradi postoje poslovni prostori kojima su stakla na vratima i prozorima (vanjska) razbijena. Na čiji račun ide ostakljivanje istih, vlasnika ili pričuve zgrade.
Zahvaljujem. (10.2.2012)

U pravili su stakla osigurana, i rješava se putem police osiguranja. Ako to nemate, rješava se sredstvima pričuve. Međutim , ako dolazi do posljedica zbog nečijeg nemara, potrebo je ustanoviti osobnu odgovornost.

Nataša pita: Štovani!
Iako sam pročitala Odluku o komunalnom redu, još mi uvijek nije jasno kome se trebamo obratiti želimo li na našu stambenu zgradu postaviti pločicu s kućnim brojem, te treba li na njoj pisati i ime ulice ili je samo broj zgrade dovoljan!?!
Hvala! (9.2.2012)

U gradskom odjelu za urbanizam.

Vedrana pita: Poštovani

Živim u Zagrebu u zgradi sa 9 ulaza od kojih svaki ulaz ima 28 stanova.
Predstavnica stanara je prije 4 mj. organizirala krečenje unutrašnjosti zgrade. Krečenje je obavila neka mala firmica ili obrt s troje četvero zaposlenika. a poslje tog je neka druga firmica obavila čišćenje(što je mogla napraviti i naša čistačica jer ove nisu napravile ništa posebno)i to je sve plaćeno iz pričuve.
Dali je to predstavnica mogla napraviti bez ikakvog natječaja jer ja i suvlasnici s kojim sam u kontaktu unaprijed nismo o ničemu obaviješteni? Dali su joj bili potrebni potpisi suvlasnika za te radove?
Dali je potrebna suglasnost svih suvlasnika ili samo predstavnika ulaza za iznajmljivanje zajedničkih prostorija?

Hvala na odgovorima.
(9.2.2012)

Predstavnica nije smjela sklapati takve poslove bez potrebne suglasnosti ostalih suvlasnika.
Prvo, svi suvlasnici su trebali biti upoznati sa uvjetima.
Drugo, prihvaćanjem ponude od strane nadpolovične većine po udjelu uvlasništvu, predstavnica je mogla potpisati ugovore o izvođenju radova.

Za dugoročno iznajmljivanje zajedničkih prostorija, potrebna je suglasnost svih suvlasnika.

Samir pita: Poštovani,živim u stambenoj zgradi (god.gradnje 1976.)koja broji 15 stanova.Fasada do sada nije obnavljana i u lošem je stanju.Dobili smo ponudu za obnovu fasade u iznosu od 213000 kn.Na zgradi ima 1405 m kvadratnih, od toga je oko 700 kvad.metara predviđeno za izolaciju stiroporom od 10 cm, a ostalo su balkoni, pregrade balkona, cokl (temelj) i gornji vijenac na zgradi.Smatramo da je ponuda i više nego realna,ako uzmemo u obzir da nam grad plaća kamate na kredit koji je na 10 godina (svakom stanaru bi se pričuva povećala za 116 kn).S obzirom da veći broj stanara ne želi obnovu,zanima nas postoji li način da se ostali stanari primoraju na obnovu dotrajale fasade i na koji način?
Postoje i drugi problemi.Stanarima s vanjskih strana se pojavljuje vlaga i kondenz unutar stana zbog dotrajale fasade.
Neki stanari su mišljenja da bi mi (vanjski stanari) trebali platiti veći iznos troškova obnove fasade.
Koja su naša prava? Imamo li pravo tražiti namirivanje štete od vlage iz sredstava pričuve ili ići privatnom tužbom pred nadležnim sudom protiv stanara koji odbijaju sanirati fasadu?
Zahvaljujem na odgovoru i srdačan pozdrav.
Samir Mehičić
(9.2.2012)

Za prihvaćanje ponude za izvođenje radova, potrebna vam je suglasnost nadpolovične većine suvlasnika po udjelu u vlasništvu. Svi ostali, pod uvjetom da su upoznati sa svim činjenicama, moraju prihvatiti takvu odluku. Oni koji ne prihvaćaju takvu odluku , bit će na to prisiljeni sudskom odlukom , a ujedno će biti obvezni nadoknaditi štetu koja nastane zbog neizvršavanja obveze sa njihove strane.

Marko pita: Da li su potrebni potpisi suvlasnika za uvođenje video-nadzora u stambenoj zgradi od 35 stanova i u kojem postotku ?
Hvala (9.2.2012)

Potrebna je suglasnost svih suvlasnika.

Svjetlana pita: Poštovani, suvlasnica sam u zgradi (ulazu)sa 35 stanova , a ujedno i predstavnica suvlasnika. Dok nisam preuzela taj "posao" o ulazu se slabo brinulo i "propadao" je. Preuzimanjem sam promijenila upravitelja, podigli smo kredit za sanaciju, napravili neke sitne radove i sl., a o svemu sam usmeno i/ili pismeno izvještavala suvlasnike i prikupila potpise za suglasnost (osim za sitne radove o kojima je dogovor bio usmeni). Većina suvlasnika je zadovoljna mojim radom, novonastalom situacijom i vidljivim promjenama. Međutim, iz meni nepoznatih razloga, jedan suvlasnik(a uza sebe ima još dvojcu) konstantno je nezadovoljan optužujući me za malverzacije, neodgovornost, nemar, da sve radim na svoju ruku i sl., a u posljednje vrijeme je verbalne napade i vrijeđanje proširio i na prijetnje fizičkim nasiljem. Molim vas za savjet koja su prava i mogućnosti reagiranja predstavnika suvlasnika u takvoj situaciji? (8.2.2012)

U mnogim zgradama se pojavljuju pojedinci ili grupice vječitih "KONTRAŠA". Vi samo nastavite na način kako ste to činili do sada, a oni neka svoje pravo traže sudskim putem ako za to imaju osnove.
Ukoliko bude ne primjerenog ponašanja, prijetnji ili ometanja normalnog života, vi osobno ili suvlasnička zajednica mogu zatražiti sudsku zaštitu, a kao krajnje riješenje može se tražiti i isključenje iz suvlasničke zajednice onih koji štetno djeluju.

Mirna pita: Poštovani,
živim u manjoj zgradi gdje je susjed u prizemlju nadogradio aluminijski zimski vrt na svojoj terasi koji po meni narušava izgled zgrade. Konkretno mene nitko nije obavijestio ni tražio suglasnost za navedeni rad.
U našoj zgradi od 7 stanova, 4 vlasnika su prijatelji i jedan od njih je i voditelj stanara. Tako da se i inače ponašaju kao neprikosnovena većina.
Da li su susjed ispod i voditelj stanara (zbog ne traženja suglasnosti) prekšili zakon? Ako da, što mi je činiti?
Hvala! (8.2.2012)

Ako su vaša prava ugrožena od strane većine , možete zatražiti sudsku zaštitu.
Za nadogradnju je najprije potrebna suglasnost svih suvlasnika. To je samo osnova za podnošenje zahtjeva nadležnom tijelu za urbanizam za izhodovanje dozvole za građenje.

Dragana pita: Poštovani,
Zanima me koja je procedura u slučaju kad stanari odluče za upravitelja imenovati nekoga između sebe?
Ukoliko su do tada imali angažiranu neku pravnu osobu za upravitelja kako s njom raskinuti ugovor?
Zahvaljujem u nadi brzog odgovora!
(8.2.2012)

Zakonodavac nije dovoljno kvalitetno regulirao ovo pitanje. Zakonn predviđa taj model upravljanja, ali u jednom dijelu navodi se da upravitelj mora biti registriran za upravljanje. Nem određenom mjesta niti registra u kojem se vodi kategorija upravitelja iz suvlasničkih zajednica. Ovo nas navodi na to da vas uputimo da odluku donesete sami jer nigdje nisu predviđene nikakve sankcije. Drugi problem se javlja u trenutku otvaranja žiro računa i dodjele OIB-a. Zgrade nisu pravne osobe i ne može se dobiti OIB.
Trenutno na ovo pitanje ne možemo dati u potpunosti zadovoljavajući odgovor.

Na našem portalu možete vidjeti "Inicijativu" i "Zaključke" temeljem kojih tražimo izmjene određenih zakonskih odredbi i donošenje Zakona o stanovanju

Malina pita: Susjedi podstanari u stanu iznad našeg poplavili su kupaonicu tako da su nama nanjeli štetu na plafonu, mi smo stan u prizemlju,sada imamo vlagu u kupaonici osim što je ružno za vidjet jer je velika fleka užasno smrdi vlaga zagušujuće, kako i od koga tražiti štetu na koji način? Razgovarala sam s kućepaziteljem u zgradi i on je rekao da to sami riješimo. Vlasnik stana u kojem su podstanari nije htio niti pogledati štetu koju su njegovi stanari napravili u našem stanu. (8.2.2012)

Radi se o hitnom i nužnom zahvatu. Predstavnik sa upraviteljem mora poduzeti hitne mjere da se sanira ju oštećenje u stanu iznad vas te se posljedice u vašem stanu saniraju preko police osiguranja, ili sredstvima pričuve. Ako je uzrok nemar suvlasnika, naknadu troškova od istog se može tražiti sudskim putem. Da bi ubrzali postupak, pozovite i sanitarnu inspekciju

JASMINA pita: Poštovani,
šta učiniti kada zgrada od 134 stana ima ugovorenih vanrednih prihoda (primjerice od iznajmljivanja krova oglasivačima, tj. mobilnim operaterima ili radio postajama), a koji prelaze zakonskih 85.000,00 kn limita za ulazak u sustav PDV-a.
U razgovoru sa poreznim savjetnikom rečeno nam je da se zgrada mora prijaviti u sustav PDV-a što nema logike, jer zgrada nije ni fizička ni pravna osoba, te nema niti OIB.
Unaprijed Vam zahvaljujem na odgovoru. (8.2.2012)

U naravi se radi o tome da zgrada nije dobila novac nego svi suvlasnici u idealnim dijelovima. Sama odluka o tome da se novac uplaćuje na na zajednički račun u sebi sadrži te bitne elemente (dobiveni iznosi novca su zbroj svih idealnih pripadajućih udjela pojedinih suvlasnika. .
Javlja se problem od dana kad se uvodi OIB. Zgrade ostaju bez poreznog broja, i računi su vezani za OIB upravitelje.
Ove okolnosti su dovele do nejasne situacije te je nužno potrebno zakonski to pitanje bolje riješiti.

miroslav pita: koje su standardne temperature ( prema preporuci HEP-a )na dolaznom vodu u objekt sustava centralnog grijanja - ovisno o vanjskoj temperaturi ? (8.2.2012)

Nema zakonom određenih standarda.

Dado pita: Koji su po posebni zahvati u zgradi za koje je potrebno 100% suglasnost stanara?
Hvala.
ODGOVOR:

Čl. 8. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima.

Poštovani ovaj članak ne piše o tome. Bio bih zahvalan kada bi stavili link. Hvala (8.2.2012)

Radi se o čl.87.

Izvanredni poslovi su poboljšice ili promjene koje nisu postojale ( npr. ugradnja dizala, plinskih instalacija ako ranije nisu postojale i sl).

Ivan pita: Zanima me kako saznati tko je vlasnik poslovnog prostora koji je već duže zapušten u stambenoj zgradi.Molim da mi probate pomoći gdje se takvo nešto može provjeriti.Hvala (8.2.2012)

Gruntovnica.hr (internet pretraga)
Unesite adresu vaše zgrade i tražene podatke koje možete pronaći i u vašem vlasničkom listu. Dobit ćete popis svih vlasnika.

Mirna pita: Poštovani, postavila sam vam pitanje pred 12 dana, zaista nam je HITNO potreban savjet.
Novi suvlasnik neovlašteno adaptira-rekonstruira stan u zgradi izgrađenoj 1957.godine. Ne želi nam pokazati projektnu dokumentaciju, pa smatramo da je nema. Napravio je izmještanje (by pass) za dva metra, fekalne vertikale koja služi i za oborinsku odvodnju s ravnog krova, te vertikale za dovod hladne vode, bez suglasnosti ostalih suvlasnika. U stanu je skinut plinomjer i brojilo za struju, a da niti Gradska plinara niti HEP nisu zaprimili obavijest o radovima na navedenoj adresi. Nije kontaktirao niti dimnjačara. Kupaonu je premjestio u spavaću sobu uz zid prema mojem stanu, te je u njega uštemao cijevi za centralno grijanje, a na fasadi je probušio rupu za fasadnu dimovodnu cijev, iako je iznad njega još jedan kat. Radove vrše nestručni ljudi s ulice, pa su neki dan provalili u zajednički dimnjak. O svemu je obaviještena Gradska plinara Zagreb, Elektra Zagreb, Građevinskoj inspekciji predali smo Prijavu, Požurnicu, dopunu Prijave, te usmenu prijavu u uredovni dan. Državnom inspektoratu prijavili smo rad na crno, te nepoštivanje radnog vremena, jer radovi traju do kasno u noć. Policija je do sada više puta intervenirala, no u subotu su nam rekli da ih više ne zovemo, jer oni ne mogu zabraniti radove. Upravitelj GSKG odbija napisati tužbu, iako u međuvlasničkom ugovoru piše da nas zastupaju u sudskim postupcima i do sada su uredno pisali tužbe zbog neplaćanja pričuve. Traže da pričekamo rješenje inspekcije, koja će inspekcijski nadzor možda izvršiti tek za tri mjeseca. Što da radimo dalje?
(8.2.2012)

Osobno morate ići i dalje. Morate imati pismene dokaze da ste obavijestili sve navedene te sa istima ići na općinski sud i tražiti hitnu zaštitu prava.
Jako je bitno da za sve imate pisane tragove i dokaze da ste na vrijeme obavještavali odgovorne.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više