Biserka pita: Poštovani,
Na sastanku suvlasnika, predstavnica suvlasnika predaje nam Obračun prihoda i rashoda računa zajedničke pričuve zgrade, unatrag tri godine. U rashodima izmedju ostalih stoji: Naknada ovlaštenoj osobi …. I nakon toga zadnja stavka, Porez i prirez ugovora o djelu…. Na Moje pitanje sa kime imamo sklopljen Ugovor o djelu dobivam odgovor samnom.
U MV ugovoru Gđa. Je navedena kao predstavnik i određena je visina naknade za taj rad.
Pitanje da li je potrebno sklopiti i Ugovor o djelu sa predstavnikom. Porez i prirez plaća se sa računa kuće. Tko je od suvlasnika potpisao te uvjete nemam saznanja.
Šta kaže zakon na to.
Hvala, (7.2.2012)

Možda trebate preciznije odrediti uvjete za naknadu predstavniku suvlasnika u međuvlasničkom ugovoru.Ugovor sa predstavnikom potpisuje upravitelj na temelju vaše odluke.Zakonska je obveza i plaćanje svih davanja vezanih za naknadu.

sanja pita: Poštovani,
Prije 6 godina kupila sam stan na zadnjem katu (3 kat)u zgradi izgrađenoj 1980. Iznad stana je neka vrsta potkrovlja koja odgovara površini stanova ispod (ulazi se kroz neku vrstu malih vratanaca (40x80). U biti je to neka vrsta kosog krovišta po kojemu se moguće relativno normalno kretati na otpr. 10 m2. Bivši vlasnik stana, kao i ostali vlasnici stanova na zadnjim katovima "prisvojili" su na neki način taj prostor za različite namjene: neki za odlaganje garderobe, neki za sušenje mesa, neki za odlagalište za stare televizore i sl. Napominjem, prostor je bez dnevnog svjetla (i struje), a, prešutno su svi (ostali)stanari s nižih katova prešutno podržali takvo stanje i time posredno dopustili pravo korištenja ovog prostora stsnarima sa zadnjih katova. Ono što mene zanima je sljedeće: budući da zgrada nedavno etažirana mogu li ja zatražiti otkup ovog prostora (ako da, kako) ili pravo korištenja trebam temeljiti na nekoj vrsti dosjelosti?
S poštovanjem, Sanja (7.2.2012)

Možete otkupom ili uz suglasnost svih suvlasnika. Radi se o zajdničkim dijelovima, i u slučaju otkupa isplaćujete ostale suvlasnike u idealnom dijelu.

Vesna pita: Da li je iznos od 2,61 kn/m2 za pričuvu, zakonom propisani iznos? (6.2.2012)

Ne.
Naša preporuka je da se visina pričuve određuje sukladno potrebama za redovno upravljanje i održavanje. To znači da treba kroz pričuvu osigurati sredstva za upravljanje, redovno održavanje, osiguranje i za hitne i neodložive zahvate. Odluka se donosi na temelju prosudbe koju predloži upravitelj, a prihvati je natpolovična većina suvlasnika po udjelu u vlasništvu.
Za izvanredne poslove određuje se na temelju procjene troškova. Odluku donose svi suvlasnici. Zanemariti treba one suvlasnike koji se negativno izjašnjavaju i na taj način štetno djeluju u suvlasničkoj zajednici.

Krešo pita: Živim u zgradi sa 40-tak stanova .imamo zajedničko mjerilo za vodu,kako sam postao vlasnik stana želio bih postaviti svoj vodomjer i to tako da sam financiram ugradnju priključka u moj stan ,te bi se isključio sa zajedničkog vodomjera,zanima me što sve treba,da to mogu učiniti. (6.2.2012)

Zakonito mjerilo možete ugraditi ako za to postoje uvjeti Glavni uvjet je da imate priključno mjesto na rubu javne i privatne površine.
Međutim, ako ste spojeni na zajedničku infrastrukturu u zgradi, možete imati samo individualno mjerilo koje vam služi za mjerenje udjela u ukupnoj potrošnji vode isporučene zgradi. U tom slučaju ostajete u obvezi raspodjele u slučaju prekomjerne potrošnje vode.

GORAN pita: Da li postoji zakonska obveza osiguranja zgrade ? Ako da , da li je to obveza upravitelja i od kojih rizika se mora osigurati zgrada ? (6.2.2012)

Zgrada mora imati primjereno osiguranje. To je zakonska obveza upravitelja. Od kojih sve rizika mora biti osigurana, nije navedeno ali se u pravili osigurava od posljedica požara, loma stakala, strojeva,instalacija i sl.

Lari pita: Posjedujem stan u zgradi koja ima zajedničko grijanje, a pošto u stanu nitko ne živi i radijatori su ugašeni da li je potrebno plaćati račune za grijanje. (6.2.2012)

Potrošnju niste dužni plaćati, ali ste sukladno Pravilniku o raspodjeli potrošnje toplinske energije dužni plaćati instaliranu snagu u paušalnom iznosu.
Morate imati dokaz da su radijatori isključeni. Sa tim mora biti upoznat predstavnik suvlasnika i distributer toplinske energije.

Verdan pita: Poštovani,
Prijatelj me zamolio da vas se obratim sa jednim pitanjem.
Radi se o slijedećem. U zgradi gdje on živi ima 6 suvlasnika koji još do danas nisu našli upravitelja, nemaju ovlaštenu osobu a ni otvoreni žiro račun za plaćanje pričuve. Sve poslove na održavanju rade o svom trošku, odnosno po vlastitom nahođenju. Što im je potrebno da počnu živiti u suvlasničkoj zajednici i po Zakonu? (6.2.2012)

Najbolje je da se odluče i izaberu upravitelja. Potpisuje se međuvlasnički ugovor, bira se predstavnik i potpisuje ugovor o upravljanju. Preko INJFO centra Udruge stanara u Hegedušićevoj 5-a mogu dobiti popis upravitelje. Preporuke se ne daju iz objektivnih razloga.

daniel pita: Poštovani, vlasnik trgovine probio je zid i stavio vanjsku jedinicu klima uređaja u moj ulaz. Napomenuo bih da je njegova trgovina prva u nizu u zgradi koja spojena sa mojom hoću reći da njegova trgovina niti ne spada u moju zgradu. Imam potporu stanara i planiramo privatnu tužbu. Zanimam me vaše mišljenje. Hvala unaprijed! (6.2.2012)

Da, ostaje vam pravo na tužbu.

Mirjana pita: Poštovani
Naš predstavnik stanara je bez ičijeg znanja, mimo upravitelja i dogovora sa suvlasnicima, dogovorio uređenje stubišta.Račun za obavljeni posao duplo je veći od iznosa pričuve kojeg imamo na računu, što je prestavnik morao znati. Za plaćanje bi naravno trebali kredit, a suglasnost nitko od suvlasnika ne želi potpisati. Smatramo da je krivica za nastali račun isključivo na predstavniku. Zanima me postoji li ikakva odgovornost sa naše strane (ostalih suvlasnika) u slučaju sudske tužbe od strane izvođača radova? (5.2.2012)

Niste dužni ispunjavati takve obveze ako se nije radilo o nužnom hitnom zahvatu. Posljedice takvih ugovora snosi predstavnik koji ih potpisuje bez prethodno dobivene suglasnosti suvlasnika.

janja pita: poštovani,
ako želimo izvršiti prenamjenu prostora koliki postotak stanara mora dati svoj pristanak?
Naime,
imamo u najmu prostor od Grada u samom centru oko deset godina i skoro isto toliko pokušavamo dobiti prenamjenu za otvoriti ugostiteljski objekt (sada je galerija), ali jedan susjed (od njih 11) nam ne želi dati suglasnost.
da li postoji ikakva mogućnost za obaviti prenamjenu usprkost tome?

Unaprijed hvala na odgovoru (5.2.2012)

Suglasnost vam je potrebna u slučaju da želite izvršiti promjene u građevinskom smislu. Ako ništa ne mijenjate, morate samo ispunjavati zakonom predviđene uvjete za dobivanje dozvole za tu vrstu djelatnosti.

MARIJAN pita: Poštovani,predstavnik sam suvlasnika u zgradi u naselju Središće,u ulazu koji broji 16 stanova.Vrlo smo složni i disciplinirani vlasnici i do sada je sve bilo uglavno pod kontorlom.No pojavio se problem sa povečanom potrošnjom hladne vode i to unazad četiri mjeseca.Naime u prosjeku smo od početka 2011 do kolovoza 2011 imali potrošnju vode između 100 i 150 m3 na broj osoba između 27 i 30 u cijelom stubištu.Od rujna pa do danas potrošnja je bila po mjesecima 247,250,310 i sada zadnja 313 m3 a broj osoba i nadalje je između 27 i 30.Napominjem da kao predstavnik strogo vodim kontrolu oko broja osoba i svi podstanari uredno su prijavljeni.Početkom rujna u ranim jutarnjim satima nakratko je nestalo vode, nakon čega je bila nekoliko sati žuta i puta smeća.Na upit u vodoopskrbi su rekli da oni nisu vršili nikakve radove, stanari na sastanku nijeću bilo kakve radove toga dana.S obzirom da nam je potrošnja dva, pa skoro i tri puta veća stanari traže da ispitam o ćemu se radi i negoduju.U dva navrata dolazile su ekipe GSKG za vodu ispitati vodomjer,zamolili smo sve stanare da zatvore vodu kako bi provjerili ne curi li negdje u stanu, ali vodomjer je mirovao.U šahtu je sve suho, nema ilegalnih priključaka.Poslali smo službeni dopis vodoopskrbi,zamolivši da nam pomognu otkriti eventulni kvar, ali ni nakon 30 dana nismo dobili nikakav odgovor.Vodomjer je promjenjen 2009 god.Stanari su i nadalje nezadovoljni, jer ispada da jedna osoba mjesećno potroši više od 10 m3 vode.Molim Vas da me savjetujete što još mogu poduzeti i da li je tolika potrošnja normalna.Napominjem da su svi stanari mahom "normalni, sređeni ljudi" prilagođeni urbanom načinu življenja.Unaprijed zahvaljujem, Marijan Bartolić (5.2.2012)

Prema opisanom stanju, vjerovatno jed došlo do pucanja cijevi između glavnog vodiomjera i vas potrošača u zgradi. To je na djelu infrastrukture koju održavaju suvlasnici sredsvima pričuve (ili je pokriveno policom osiguranja). Hitno morate ispitati zajednički dio instalacija. Danas postoje i precizni uređaji za detekciju kvara i nebi smjelo biti komplicirano riješenje vašeg slučaja. Stručnu osobu za otkrivanje kvara vjerujem da možete i samo pronaći u jačim tvrtkama koje se bave vodoinstalaterskim poslovima. Vjerujem da podatke za takve osobe možete dobioti i preko GSKG.

Dalibor pita: Može li predstav.suvlasnika zgrade jednostavno izvjesiti popis zaduženja stanara(ne samo vlasnika nego i unajmitelja i ostalih stanara koji nisu vlasnici stsnova)za čišćenje snijega ispred zgrade,određuje li on to od oka(jesu li penzići izuzeti),jesu li nemoćni starci dužni naći nekog da to očisti.Predstavnik sam isad mi neki stanari prijete da ću napraviti prekršaj ako pozovem neku firmu jer sam na svoju ruku napravio aneks ugovora s firmom koja inače čisti stubište.Kaže da postoji neki zakon po kojem su stanari(da li i ovi koji nisu vlasnici)dužni čistiti snijeg ako ja izvjesim imena (po abecednom redu predpostavljam) i što s onima koji nemaju stalno prebivalište u tom svom stanu?Budući da sam novi u tom poslu,a i nisam pravnik molim da mi odgovorite na pitanja.Ijoš pitanje kao dodatak:Firma Lučić čisti zgradu već desetak godina,kada sam preuzeo posao predstavnika da li sam morao ponuditi suvlasnicima još dvije firme(i tu imam prijetnji.Napravio sam s njima(Lučić)novi ugovor na početku ove godine(produžio ugovor s manjim izmjenama u ugovoru-više ne metu pozadinu zgrade nego samo stube koje vode u kotlovnicu zgrade za istu cijenu-nisu povisili od kako rade kod nas,dakle ista cijena manje posla),bez konzultacija sa strane odnosno na svoju ruku. (5.2.2012)

Ako ste prisiljeni na donošenje odluka radi nužnih i hitnih zahvata, predlažemo da na primjeren način upoznate suvlasnike. Svi suvlasnici su dužni sudjelovati u upravljanju zgradom, i u svakom slučaju će se možda neki i uključiti i u izvršavanje obveza.Tako je bitno da vi najprije pozovete ostale da zajedno riješevate probleme,uz napomenu da ćete u protivnom morati angažirati treće osobe.
Nije dobro samoinicijativno potpisivanje nikakvih ugovora. Kad je u pitanju čišćenje, moramo ukazati na činjenicu da to ne spada u poslove redovnog održavanja te je potrebna volja ostalih suvlasnika. Jedina zaštita od odgovornosti je ako netko odbije bez opravdanog razloga plaćanje tih usluga, da se smatra da štetno djeluje na zajednicu i da se zakonski može tražiti da prihvati pravila ponašanja uz mogućnost isključenja iz suvlasničke zajednice.

Ratko pita: Postovani,

Nas je problem vrlo kompleksan stoga vas molim za savjet. Supruga i ja smo vlasnici stana u prizemlju zgrade s 24 stambene jedinice te dva ulaza.U 9. mjesecu prosle godine uslijed pojave kapilarne vlage na dijelu zidova, pozvani su predstavnik stanara i upravitelja zgrade te smo ih izvjestili o problemu. Naravno ova dvojica nisu reagirali prenoseci krivicu na nas te nase instalacije. Angazirao sam ekipu s CCTV kamerom te geofonima za ispitivanje odvodnih cijevi te vodovodnih instalacija o svom trosku. Nadjeno je zacepljenje te puknuce odvodne cijevi glavne vertikale koje je uzrokovalo podlijevanje vode ispod betonske ploce stana, plavljenje podnozja zgrade te pojavu kapilarne vlage na zidovima u nasem stanu. Postoji i pisano izvjesce o tom slucaju. Istodobno upravitelj angazira drugu tvrtku za snimanje CCTV kamerom koja daje rjesenje povremenim ispiranjem no ne i sanaciju puknuca cjevovoda. U cijeloj toj prici morali smo anagazirati odredjene strojeve za sanaciju kapilarne vlage i odvlazivanje da bi spasili stan te da bi nam se poboljsali zdravstveni uvjeti (u tim danim vlaznost u stanu je bila gotovo 70%). Upravitelj zgrade i dalje negira problem te smo mi angazirali tvrtku koja je nanovo snimila situaciju te uzela mjere za sanaciju metodom bez iskapanja, tj. plastifikaciju postojece kanalizacijske cijevi. Osiguranje je pokrilo dio troskova sanacije unutar stana no ne i postojece uredjaje koje smo bili primorani nabaviti radi sanacije vlage. Moje pitanje je da li imamo s pravne strane traziti povrat troskova koji nisu pokriveni policom osiguranja sudskim putem (koje place upravitelj odnosno njegova tvrtka) te posto je ostecena kanalizacijska cijev zajednicka za taj dio zgrade a ispod donje betonske ploce naseg stana, na povrat troskova sanacije plastificiranjem?

Srdacan pozdrav i hvala unaprijed.
(4.2.2012)

Nažalost vi ste jedni od onih koji smatraju da im je upravitelj dužan nešto napraviti.

Ne! Upravitelj je dužan izvršiti naloge koji mu proizlaze iz Ugovora o upravljanju i sukladno odredbama iz Međuvlasničkog ugovora i Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima.

Da! Upravitelj je bio dužan provesti poslove koji mu iz tog proizlaze bez prava odlučivanja dali će to napraviti ili ne
Radilo se o nužnom i hitnom zahvatu.

Da! Imate pravo tražiti povrat djela troškova, ali samo ako ste postupili na zakonit način a to znači da ste na to bili prisiljeni jer netko drugi nije izvršio obaveze.
Iz cijele stvari proizlazi da ste pretrpili štetu ne vlastitom krivnjom i ta šteta je trebala biti otklonjena sredstvima police osiguranja, a onaj dio koji ne pokriva polica, sredstvima pričuve.
Sve što ste poduzeli i izložili se troškovima , bio je dužan napraviti temeljem naloga i ovlasti vaš upravitelj u suradnji sa predstavnikom suvlasnika.

Jasno je da su svi nastali troškovi podmireni sa police osiguranja i računa pričuve, a ne sa računa upravitelja.

Teo pita: Molio bih vas konkretan odgovor!
Koje su to nadležne službe kojima se mogu obratiti kada susjed drži gomilu smeća na stubištu u stambenoj zgradi,njegovi kućni ljubimci ometaju red i mir.
Napominjem da komunalni redar,policija i slično dižu ruke od toga
Unaprijed hvala! (3.2.2012)

Po trenutno važećim propisima, nitko od javnih službi nije za to nadležan. Suvlasnici donose odluke ili odredbe kroz među vlasnički ugovor o načinu korištenja zajedničkih dijelova. Zgrade su privatni posjed, i neki zloupotrebljavaju ustavom zagarntirano pravo nepovredivosti privatnog vlasništva, znajući na im nitko ništa ne može.
Kršenje tih odredbi se utvrđuje u sudskom postupku na temelju tužbe suvlasničke zajednice ili pojedinih suvlasnika.

Nažalost, to vam je sadašnja situacija. Možda, ako uspijemo sa inicijativom o donošenju Zakona o stanovanju, to pitanje jednog dana bude od javnog interesa itako da mogu postupati naležne službe.

Dado pita: Može li predstavnik stanara biti netko tko ne stanuje u dotičnoj zgradi?
Koji su po posebni zahvati u zgradi za koje je potrebno 100% suglasnost stanara?
Hvala. (3.2.2012)

1. Da, ako to odluče suvlasnici,,
2. Čl. 8. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima.

Mare pita: Znjima me tko snosi troskove gradevinskog vjestaka kojega sam narucila, prokisnjava nam vec desetak godina u nas poslovni prostor zid je skros do cigle odpao i vidi se zeljezna zahrdana konstrukcija u betonu. Iznad nas je terasa i restoran susjeda koji je suvlasnik objekta. Danas nam na nas poziv vjestaka stigla uplatnica u visini 4000kn kao predujam. Jeli kad sud odluci da je kriv susjed bude ovi novac placen? Hvala na hitnom odgovoru. (3.2.2012)

Troškove snosi onaj tko pokreće postupak. Ako sud utvrdi odgovornost tuženog, izriče mu obvezu naknade svih troškova.

Denis pita: Postovani,

zanima me Vase misljenje o sljedecem slucaju. Zgradom upravlja isti upravitelj otkad je sagrađena. Upravitelja je odabrao investitor od kojeg su sadašnji suvlasnici kupovali stanove. Problem je u tome sto investitor nije uplaćivao pričuvu za stanove koji su bili u njegovom vlasništu tako da je sada račun zgrade u minusu. Velika većina sadašnjih suvlasnika redovito plaća pričuvu , vec se jednom dizao iznos pričuve ali nismo pokrili minus. Prema informacijama od predstavnika stanara sadašnjom visinom pričuve pokrivamo sve tekuće troškove. Njegova je želja da se pričuva još poveća tako da imamo sredstava i za neke izvanredne popravke mada je zgrada relativno nova. Problem je u tome sta bi s time pokrili minus na računu zgrade a upitno je hoće li se i kad ovrhom uspjeti naplatiti dug od investitora. Molim vas za Vaše misljenje šta bi bilo pametno učiniti u ovom slučaju tim vise što je nejasno da li i će se i sa punom naplatom od investitora pokriti svi tadašnji toškovi jer je po svemu sudeći iznos pričuve bio premalen da bi se pokrio trošak dok je vecina stanova bila neprodana. Koja je odgovornost u tom slucaju samog upravitelja jer nije naplatio dogovorenu pričuvu i nije reagirao ako je vidio da iznos pričuve( ako bi se i naplatio) ne pokriva troškove.
Napominjem da su svi stanari dobili zapisnik o primopredaji i u kojem se ne spominju dugovanja za pričuvu. Da li smo mi kao sadašnji suvlasnici odgovorni za prijašnje troškove tj. svaki ponaosob za troškove zgrade prije nego smo postali suvlasnici.

Zahvaljem
(3.2.2012)

U čl.93 Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima su opisane upraviteljeve dužnosti i ovlasti. Ako ih ne izvršava, dužan je suvlasnicima nadoknaditi štetu ako ista nastupi zbog toga.
Investitor je u vašem slučaju samo suvlasnik i dužan je plaćati pričuvi za stanove koje nije prodao.

Vaše obveze su nastupile onog trenutka kad ste postali vlasnici, a osim zakonom , utvrđene su i Ugovorom o međuvlasničkim odnosima.

tamara pita: Poštovani
da li za stanare koji ne plaćaju priuvu, a rade, postoji mogućnost prisilne naplate pričuve putem ovrhe (kako to rade svi sada) bez da se prvobitno tereti račun kuće za nastale troškove? Znači dugovanje+trošak ovrhe direktno s računa neplatiše? (2.2.2012)

Svako pokretanje postupka prisilne naplate zahtjeva troškove. Međutim, svi ti troškovi se trebaju naplatiti od dužnika.

Diana pita: Poštovani,
živim u zgadi od 60 stanova. Nedavno smo imali skup stanara na temu uvođenja etažnog grijanja. Tamo nam je rečeno da stanari moraju dati 100 postotnu suglasnost da bismo mogli prijeći na etažno grijanje. Da li je to točno ? Znam da desetak stanara ne želi etažno. Što možemo učiniti mi ostali stanari ? (1.2.2012)

Ako je zgrada do sada bila u sustavu opskrbe toplinskom energijom, potrebna je potpuna suglasnost svih suvlasnika.
Ako se tek planira uvođenje etažnog grijanja, potrebno je izgraditi instalacije. U tom slučaju, investitori su oni koji ugrađuju etažno grijanje. Ostali koji ostaju izvan sustava, nisu dužni sudjelovati.

Vuna pita: Postavila sam već isto pitanje ali moram ponovo zbog mail-a. Da ponovim,
Poštovani,
živim u stambenoj zgradi na prvom katu a ispod mene je stan u prizemlju koji je ugradio dimnjak odnosno probio kroz vanjski zid zgrade ispod mog prozora!!! Moram li napomenuti kakve sve plinove udišemo u ove zimske dane? Kome se mogu obratiti za pomoć? Tko je nadležan za to i kako je to uopće mogao netko legalnim putem dopustiti? Hvala Vam unaprijed na odgovoru. (31.1.2012)

Svaki suvlasnik ima pravo korištenja zajedničkih dijelova zgrade pod istim uvjetima , odnosno na način da time ne štei driugim suvlasnicima. Ako je opisano stanje točno, možete zahtjevati uklanjanje dimnjaka , odnosno izvedbu koja vama neće štetiti. Ako nema voljnog pristanka, pozovite sanitarnu inspekciju , a po potrebu u daljnjem sudskom pstupku tražite prisilno riješavanje problema.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više