Marta pita: Živim u stambenoj zgradi na prvom katu. Ispod mene u prizemlju su napravili dimnjak kroz vanjski zid zgrade i tako si riješili grijanje preko zime. Trebam li napomenuti kakve sve plinove udišem kada otvorim prozor? Kome da se obratim za takvo nešto? Unaprijed hvala. (31.1.2012)

Pogledajte odgovore na druga pitanja.

Sun pita: Poštovani,
Naime u zgradu su se prije nekoliko godina (3-4) uselili odvjetnički uredi koji se ponašaju kao stanari iako stanove koriste u poslovne svrhe. Moja pitanja su: 1. postoji li zakon prema kojem predstavnik stanara može iste prijaviti na veći koeficijent plaćanja pričuve?
2. Kako od useljenja se isti se nisu prijavili za plaćanje potrošnje vode da li ostali stanari mogu tražiti naknadu štete jer su oni plaćali vodu umjesto njih?

Hvala (31.1.2012)

Pričuvu plaćaju svi po istom koeficijentu (potražite u "Riješenja ustavnog suda")
Za potrošnju vode, možete zahtjevati ugradnju individualnog vodomjera, ili dogovorno utvrditi paušalni iznos.

Mario pita: U vašim savjetima pročitao sam različite, pa i oprječne odgovore na pitanja vezana uz štetu koja nastaje prokišnjavanjem s terasa u stanove koji se nalaze ispod. Stoga ponavljam pitanje i molim za precizan odgovor.

Iznad mojega dnevnoga boravka nalazi se terasa, koja je u vlasništvu susjeda, predstavnika stanara. U mojem dnevnom boravku procurila je voda na mjestu na kojem se na njegovoj terasi nalazi odvodni kanal. Prokišnjava pomalo svaki put kada jače pada kiša.

Javio sam štetu upravitelju zgrade i predstavniku stanara koji je ujedno vlasnik sporne terase.

Vlasniku terase pokazao sam štetu i e-poštom ga dva puta zamolio da se zbog uklanjanja uzroka na svojoj terasi obrati firmi koja je svojevremeno gradila zgradu. (Upravitelj mi je preporučio da tako postupim.) Vlasnik terase/predstavnik stanara na moja se pisma oglušuje i ništa ne poduzima.

Upravitelj zgrade kaže da on za probleme te vrste nije nadležan te da se moram sam dogovoriti s vlasnikom terase (predstavnikom stanara).

Zanima me koja su u ovom slučaju prava i obveze mene, upravitelja zgrade, predstavnika stanara/vlasnika terase. Kako je to zakonski regulirano?
Moram reći da ne mislim da je vlasnik terase osobno kriv za prokišnjavanje kroz njegovu terasu, radi se o tipičnoj hrvatskoj nekvalitetnoj novogradnji - kojoj je, recimo, istekao jamstveni rok.
Mene ne zanima samo to tko će na kraju morati platiti popravak, već me zanima i procedura u komunikaciji, prije svega tko i kako i na čiji račun mora naručiti firmu koja će ukloniti kvar.

Na koji način mogu ishodovati da se ta šteta popravi i ukloni? Ima li upravitelj zgrade ikakvu obvezu pri reguliranju toga posla? Koje su obveze predstavnika stanara (koji se sada oglušuje)?
(30.1.2012)

Da ste bolje pogledali, vidjeli bi da postoje dva kriterija za tu vrdstu problema.
Po jednom kriteriju, vlasnik terase je ujedno i korisnik vašeg krova.
Ako je došlo do štećenje usljed korištenja, štetne posljedicemože snositi vlasnik terase.

Ako je došlo do prokišnjavanja usljed erozije ili dotrajalosti, šteta se sanira sredstvima pričuve.

Probčlem se javlja kod utvrđivanja uzoka i to se može ustanoviti samo stručnim pregledom. Nažalost u praksi se veodi više slučajeva pred sudom za dokazivanje, i bojim se da će to i vas čekati ako ne bude viljnog momenta.

KOminicirajte sa subjektima u predmetu pismenim putem , što vam sutra može poslužiti kao dokaz da ste na zakonit način pokušavali riješiti problem.

Biserka pita: U zgradi s 7 stanova stanari su mogli 1997.g.otkupiti 9/10 površine svojih stanova. 1/10 je zadržana na ime obeštećenja vlasnika, a stanarima određena najamnina koji su plačali Gradu Zagrebu sve do listopada 2011g. kada grad prekida ugovor o najmu s obrazloženjem da je taj dio vračen vlasniku.Od tada stanari dobivaju račune za komunalne i ostale naknade na ukupnu kvadraturu svojih stanova. Povijesni vlasnik ima zadnju adresu u Sloveniji 1945.g i nema daljnjih kontakata od tada.
Kojim putem stanari mogu doći do prava prvokupa ostatka od 10% svojih stanova.
(30.1.2012)

Ako je sada poznat stvarni vlasnik preostalog dijela zgrade, isključivo sa njim trebate komunicirati i riješavati sva stvarno pravna pitanja.

Anita pita: Poštovani,
susjeda na katu (dvoetažna zgrada, 2 stanara) je svojevoljno dala zatvoriti dva dimnjaka na krovu (bez konzultacija u pitanja da li ih mi koristimo) te na trećem zatvorila svoj dio te izolirala dimnjak i izolacijom prekrila i vratašca na samom dimnjaku. Zbog loše cirkulacije zraka došlo je do curenja dimnjaka u dvije prostorije našeg stana (štete ima jer to svakodnevno curi dok se loži).
Zbog njenog nemara također nam se još jedan zid u drugoj prostoriji raspada od vlage, što ona demantira izjavom da su to naše cijevi od vode.
Što je najbolje u ovakvim slučajevima učinit, uzevši u obzir da se radi o osobi sa kojom se nemože normalno razgovarati?
Hvala
(29.1.2012)

Ako ne ide drugačije, sudskim putem. Neka stručna osoba utvrdi stanje i na temelju toga formulirajte tužbu protiv odgovorne osobe.

Danko pita: Živim u zgradi koja ima 5 stanova i koja ima 2 zajednička dimnjaka; 3 stana na jedan dimnjak i 2 stana na drugi dimnjak. Svi stanovi koriste dimnjak osim mog. Griju se na drva. Problem je što su neki suvlasnici otvarali nove rupe na tim dimnjacima bez 100%-tne suglasnosti i upitne stručnosti te nastaju znatni troškovi u održavanju i funkcioniranju dimnjaka. Naravno, oni traže (3 suvlasnika) da plaćanje tih troškova ide preko pričuve,izračunato, koji bi "pojeli" cca 6 mjeseci moje uredno uplaćene pričuve (160 kn/mj) a da ne koristim dimnjak. Moj stav je da oni te troškove moraju snositi sami mimo pričuve. S obzirom da sam u manjini, što da radim? Da prestanem plaćati pričuvu?
(27.1.2012)

Svaku prilagodbu infrastrukture osobnim potrebama plaćaju korisnici. Takođetr, odgovorni su i za naknadno održavanje na preinačenim djelovima.

Dorijana pita: Dali je moguće izvršiti etažiranje zgrade ako je u zgradi 24 suvlasnika a samo njih 4 neće potpisati ugovor o etažiranju i Ugovor o razvrgnuću suvlasničke zajednice. Znači nas preko 50% je za ( i po suvlasničkim udjelima prelazimo 50% ) . Kako možemo izvršiti etažiranje zgrade. Hvala. (27.1.2012)

Usklađivanje katastra i gruntovnice je zakonska obveza.
Ako se radi o etažiranju, to je drugi posao i svaki suvlasnik pojedinačno ne mora pristati. Isto tako, svaki suvlasnik može etažirati svoj posebni dio (stan ili drugi prostor u zgradi), bez ostalih. To znači da troškove etažiranja snose oni suvlasnici kod kojih se provodi ta radnja.

Ana pita: Poštovani,
živim u vlastitom stanu, u zgradi sa 10 stanova, zanima me da li je dozvoljeno držati kućne ljubimce-pse,u stanu takve zgrade (sa balkonom)? Da li je potreban pristanak svih ili dijela stanara zgrade? I možete li mi reći kojim je zakonom to određeno? Unaprijed Vam puno hvala! (27.1.2012)

U stanu se mogu držati kućni ljubimci, ali na način da se ostalima ne ometa normalno korištenje svojih stanova. Vlasnici životinja su se dužni pridržavati odredbi Zakona o dobrobiti životinja. To znači da im moraju osigurati kvalitetne uvjete za život.
Životinje se ne smiju držati na način da drugim stanarima čine štetu ili im ometaju normalne uvjete za život.

Marko pita: Mora li investitor plaćati pričuvu za neprodane stanove i ako da, po kojem koeficijentu? (26.1.2012)

Da, po istom koefijentu kao i ostali suvlasnici.

Marija pita: Poštovani,
Nekoliko stanova u zgradi se iznajmljuje. Mi, ostali suvlasnici ne znamo tko trenutno boravi u tim stanovima. Imaju li vlasnici tih stanova obavezu nekome u zgradi, možda ovlaštenoj osobi, prijaviti imena i prezimena ljudi kojima su iznajmili stan. Postoje li ikakve posljeddice ukoliko to ne naprave?
Zahvaljujem na odgovoru,
Marija (26.1.2012)

To pitanje bi trebali detaljnije regulirati ugovorom o među vlasničkim odnosima. U svakom slučaju, vlasnik stana je dužan predstavniku dostaviti točan broj osoba koje žive u stanu. Svaka osoba mora imati prijavljeno trajno prebivalište ili privremeni boravak na adresi gdje stanuje u nadležnom uredu MUP-a.

Kokolo pita: Postovani, molim odgovor ! Moji roditelji su stariji ( preko 80 ) te na sastanke sustanara odlazim ja i čak sam i drugi ovlasteni potpisnik po računu uz predstavnika stanara , naravno izabrani voljom stanara .Kako ja nisam prijavljena na toj adresi zanima me da li mi roditelji trebaju dati neku punomoc da ih zastupam i da li je legalno da sam potpisnik po računu koji smo zasebno otvorili kao jedan od tri ulaza zgrade u kojoj nema upravitelja pa smo se sami organizirali i tako funkcioniramo tri godine ?! (26.1.2012)

Dobro bi bilo da imate punomoć, ali to nije nužno ako su vas izabrali i ovlastili ostali suvlasnici.

manuela pita: KUĆNI RED

Molim Vas informaciju dali postoji nekakvi standardizirani obrazac kućnog reda ili to ovisi od zgrade do zgrade, naime kod nas ima dosta nesuglasica oko vremena za dnevni odmor, i do koliko sati je kućni red navečer. Mala smo zgrada, 8 stanova. Jako dobro bi nam došlo nešto napismeno, službeno napisano jer ovako se nikad nećemo dogovoriti. Hvala unaprijed (26.1.2012)

Na ovom portalu potražite ogledni primjerak Odluke o kućnom redu. Imate i kratko obrazloženje.

Vlado pita: Poštovani
Već sam vam pisao o svom problemu i evo ga ponovo:
Živim u zgradi koja ima samostalno centralno grijanje, svoju kotlovnicu. Ne želim grijati stan i sa predstavnikom stanara sam se dogovorio da plaćam 30% od troškova grijanja. Njega su ostali stanari zbog toga napali, tvrdeći da ja moram koristiti centralno grijanje, pa mi on uredno šalje uplatnice. Ja pak smatram da je ovo moj stan i da ne moram koristiti uslugu grijanja.
U očekivanju odgovora, prijateljski pozdrav!
Vlado
Vi ste ljubazno odgovorili:
Ako ste isključili grijaća tijela, ne morate plaćati udio u ukupnoj potrošnji.
Ne postoji kvalitetan prvilnik za zgrade sa vlastitim kotlovnicama, ali se mogu primjeniti odredbe Pravilnika koji služi za raspodjelu troškova prema distributerima. Po tom pravilniku, dužni ste plaćati instaliranu snagu,što je negdje u razini koju navodite u pitanju.

Naravno, isključio sam grijaća tijela i uredno plaćam 30 % troškova za grijanje. Sad predstavnik stanara, pod pritiskom stanara zgrade, saziva sastanak za 31.01. s jednom jedinom točkom reda: grijanje. Sa neskrivenom namjerom prisliti me koristiti uslugu grijanja i naravno, plaćanje. Osobno mi je to rekao.
Lijepo vas molim da mi odgovorite: imaju li stanari zakonsku moć za ostvarenje svog nauma?
U očekivanju odgovora, prijateljski pozdrav!
Vlado (26.1.2012)

Ne postoji pravilnik za tu kategoriju korisnika. Međutim, u eventualnom sudskom postupku, možete se opozvati na Pravilnik o raspodjeli potrošnje toplinske energije koji se primjenjuje za zgrade u sustavima opskrbe od strane drugih subjekata. Ostaje da sud koristi pozitivnu praksu te da to načelo primjeni u vašem slučaju.
Pošto zakonodavac nije to pitanje pravno regulirao, očekuje se da suvlasnici donesu pravednu odluku koja neće diskriminirati one koji ne žele biti u sustavu, a ipak uvažavaju činjenicu da su u objektu koji je specifičan i pristaju na dio troškova u paušalnom iznosu. Neprimjereno je da vas netko prisiljava na nešto što vi ne želite.

Goran pita: Poštovanje.
Javljam se kao suvlasnik zgrade u Varaždinu.
Razmišljamo da se odvojimo od toplane i izradimo kotlovnicu u zgradi. Pojedinci su za etažno grijanje gdje bi svaki stan imao protočni bojler, ali ima jedna struja koja bi napravila zajedničku kotlovnicu. Po meni takva kotlovnica bi bila isplativija održavanje bi nas manje došlo ali trebam neke konkretne podatke ako mi možete pomoći. Radi se o zgradi 12 katova 50 stanova. Da li se takva kotlovnica uopće može izvesti(na vrhu zgrade ili u podrumu) koja bi mogla grijati 50 stanova prosječne kvadrature 65 m2 i koja bi se spojila na postojeću instalaciju grijanja - iskoristile bi se postojeće vertikale cijevi pa se ne bi bušilo po stanovima kao u slučaju protočnog bojlera za svaki stan.
Znam da za detaljnu analizu treba napraviti projekt ali ako ste imali iskustva koliko bi okvirno koštala takva kotlovnica. Trenutno prosječno godišnje izdvajamo 5000 kuna za grijanje i toplu vodu za 65 m2 stana. Koliko bi okvirno takva kotlovnica pridonijela da se taj iznos smanji i na koji iznos.
Unaprijed zahvaljujem.
(26.1.2012)

Za pitanja tehničke naravi, možete se obratiti tvrtkama koje se bave tom vrstom djelatnosti.Ne možemo reklamirati nikoga pa vam predlažemo da pokušate sami. Riješenja postoje i već su u primjeni na nekim zgradama.

doktor pita: Poštovani,
zanima me da li je za otvaranje liječničke ordinacije u stambenom prostoru u višestambenom ulazu potrebna suglasnost drugih suvlasnika? (25.1.2012)

Ne, osim ako se vrše neke promjene u građevinskom smislu da se pritom zadire u zajedničke dijelove i infrastrukturu.

Marko pita: Poštovani
Suvlasnici su za ugradnju video nadzora, da li treba sakupiti potpise i u kojem postotku ili je usmeni dogovor dovoljan
Marko Kovač (25.1.2012)

Radi se o izvanrednim poslovima, i po zakonu je potrebna suglasnost svih suvlasnika.

Marijan pita: Poštovani,

u našoj zgradi skoro svaki drugi stan je zatvorio loggiu ili terasu te na taj način povećao površinu koja se grije. Na koji način se taj problem može regulirati tj. tko je odgovoran da se evidentira stvarno stanje grijane kvadrature stana, te da potom svaki stanar grijanje počne plaćati prema stvarnoj grijanoj kvadraturi? (25.1.2012)

Unutar suvlasničke zajednice trebate donijeti Odluku o načinu raspodjele, odnosno utvrditi stvarne grijane površine i te podatke dostaviti distributeru.

jedna pita: Štovani!
Što je to Zapisnik o konačnom obračunu (u rečenici "Garantni rok za građevinsko-obrtničke radove traje dvije godine od dana potpisa Zapisnika o konačnom obračunu" )?
Hvala! (24.1.2012)

To je pitanje koje se postavlja stranki sa kojom potpisujete ugovor!

i pita: Štovani!
Ukoliko uslijed puknuća kanalizacijske cijevi nekog od stanara viših katova zgrade (ne zna se kojeg), a krivnjom izvoditelja radova (što je nedvojbeno utvrđeno) u stanu na nižem katu te iste zgrade nastane materijalna šteta, nakon eventualnog otpisa dijela računa od strane osiguravatelja stambene zgrade, tko je dužan platiti ostatak računa?
Hvala! (24.1.2012)

Ako se radi o štetnom događaju koji pokriva polica osiguranja, šteta se sanira na teret police. Ako nije, šteta se sanira sredstvima pričuve.

jedna pita: Štovani!
Tko je i koliko često dužan provjeravati ispravnost pojedinačnih vodomjera u šahtu stambene zgrade u Zagrebu? (Zgrada nema zajednički glavni vodomjer, vec svaki stan ima svoj posebni u šahtu.) O čijem se trošku to vrši? Također, u slučaju sumnje u ispravnost vlastitog vodomjera u tome šahtu, koga pozvati te kako se plaća ta usluga?
Hvala! (24.1.2012)

Individualne vodomjere kontroliraju sami vlasnici, a po posebnoj odluci može se ovlastiti predstavnik ili druga stručna osoba da periodično kontrolira pravilno korištenje istih. Ako se radi o zakonitim mjerilima, to čini vlasnik osobno.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više