zoran pita: postovani!!! dali je predstvnik stanara moze sam svojom odlukom sklopiti ugovor sa nekom firmom za ciscenje ulaza ili mu je potrebna suglasnost stanara i ako je potrebna u kojem postotku? hvala! (24.1.2012)

Predstavnik ne može samoinicijativno sklapati nikakve pravne poslove bez suglasnosti ostalih suvlasnika. Za poslove redovnog održavanja 50+1 %, a za izvanredne poslove 100%.

Mm pita: Cula sam da male zgrade imaju mogucnost/pravo otvoriti ziro racun na koji uplacuju pricuvu, dakle bez nekog upravitelja. Ima li istine u tome.
U nasoj je zgradi 5 stanova. (24.1.2012)

Svašta je danas moguće jer nisu predviđene sankcije za one koji nisu u sustavu redovnog upravljanja zgradama. Po zakonu svi više stambeni objekti moraju imati upravitelja registrirano za obavljanje te djelatnosti.
Istina dolazi onog trenutka kad dođe do problema.

Silvije pita: Poštovani,
Kada je obveza prijavljivanja novorođenčeta za pričuvu, vodu i ostale zajedničke režije u zgradi.
Unaprijed zahvaljujem

Silvije (24.1.2012)

To je novi član kućanstva i uz sreću da je došla prinova, dolaze i obveze već od rođenja. Znači, vodi se kao član kućanstva i ulazi u sustav raspodjele zajedničkih troškova.

jela pita: Pošovani,molim za savjet- živimo u staroj zgradi u kojoj je jako slaba zvučna izolacija,a pored nas susjed je prostor u stanovima koji je predviđen za kuhinju preuredio u sobu,tako da je sada njegova soba do naše kuhinje,pa mu sve smeta,prijeti nam da će nas podaviti,naziva svakakvim imenima,prijavljuje policiji. Iako je policija samo jednom došla i uvidjela da ne postoji buka,ali mi smo poslije određenog vremena na naše zaprepaštenje dobili kaznu koju moramo platiti,jer nas je on kao više puta prijavljivao. Mi smo vrlo dobro upoznati sa kućnim redom i mirom,šta je njegovo kršenje,kada ne smije biti buke,ali njemu smeta i pravi probleme za puštanje vode u kuhinji,kada neko normalno priča,upaljeno svjetlo u kuhinji,ako neko pozvoni na njegovo zvonce a treba nas,jer nosimo isto prezime i svi ostali stanari u zgradi su upoznati sa njegovim agresivnim ponašanjem,prije par godina je čak fizički i nasrnuo na ženu koja je skupljala novce za vodu... Pošto policiju očigledno ne interesuje da li je uistinu došlo do kršenja javnog reda i mira i da li i taj čovjek pretjeruje,molim vas za savjet šta da činimo,jer ne možemo plaćati kazne za šta nismo krivi,a u svom stanu bi trebalo normalno da živimo,a ne u strahu.Hvala (24.1.2012)

Odgovor na ovakva pitanja treba tražiti kroz daljnje postupke pred nadležnim sudom. Nužno je dokazivanje. Naše mišljenje je da su obje stranke žrtve okolnosti da zgrada ne zadovoljava standarde koji omogućavaju normalno i slobodno korištenje stanova a da se pritom ne ometaju susjedi međusobno. Neodgovarajuća zvučna izolacija!

Krešo pita: Molim odgovor:
Davatelj usluge za grijanje stana mi je izračunao snagu grijanja u kw (snaga) i to tako što je prebrojio članke radijatora i izmjerio njihovu visinu,sada me zanima da li ja mogu od davatelja usluge tražiti da mi smanji kw (snagu)tako da mi smanji broj članaka radijatora npr.za pola i da mi ponovo izračuna snagu po novom broju članaka radijatora u stanu,ili koji je postupak da bi mi smanjili snagu,napominjem da je stan moj,a oni su prvi put vršili izračun snage dok još nije stan bio moj.
Hvala na odgovoru (23.1.2012)

Imate pravo na dokazivanje da vam nije potrebna snaga koja se uzima kao osnovica za obračun instalirane snage. To može izvršiti ovlašteni projektant. U slučaju neprihvaćanja stručnog mišljenja od strane distributera toplinske energije, ostaje vam dokazivanje je u sudskom postupku.

pita: Postovani ,u nasem ulazu imamo dva stanara koji se griju na drva,stan iznad stana prvi i drugi kat od ukupno cetiri.svaki ima svoj dimnjacarski vod i kad dimnjacar obavi posao izda potvrdu kojom potvrdjuje da je sve ok.. Cak su bili i protupozarni inspektori koji su potvrdili da je sve u redu i izdali potvrdu ili atest.medjutim susjeda sa prvog kata uporno tvrdi da su se susjedi sa drugog kata probili u njen dimnjak te ona ima problema jer joj dimnjak ne vuce,i kaze da oni imaju jacu pec koja ne odgovara dimnjaku .Da li je moguce da je ona u pravu i pored atesta koje su izdali nadlezni? (23.1.2012)

Sumnja nikoga ne obvezuje. Onaj tko sumnja samo pravnim putem može to dokazati dokazivati opravdanost.

jadranka pita: Postovani trebam odgovor,naime 1970 god.napravili smo na terasi na koju se izlazi iz naseg stana dodatnu sobu i to sa tada potrebnim dozvolama ,a 1997 smo otkupili stan ali pri bodovanju nije ukljucena dogradena soba jer smo je sami financirali.Kad se zgrada etazirala izvrseno je mjerenje i ista je ukljucena u vlasnicki list 2006., te je povecana kvadratura stana i placamo pricuvu za to ,a u vlasnistvo je ukljucena terasa na koju imamo samo mi izlaz.terasa nije ukljucena u kvadraturu . Moze li se vlasnicki list iz 2006 godine smatrati pravovaljanim?Unaprijed hvala na odgovoru. (23.1.2012)

Vlasnički list je pravno valjani dokument kojim se dokazuje vlasništvo.

đuro pita: Poštovani,situacija za koju vas molim odgovor je slijedeća.Ugovorni i vanknjižni vlasnik stana na trećem katu od pet, je tvrtka koja je u stečaju...stečaj je završen, ali u posjedu nekretnine je vjerovnik te tvrtke od prvog dana.Stečajni upravitelj je osporio potraživanja tog vjerovnika i podnio tužbu za predaju nekretnine tvrtki u stečaju.Nekretnina je prijavljena u stečajnu masu,ali prvostupanjski sud je presudio u korist posjednika stana. Na tu presudu se tvrtka u stečaju žalila i predmet je već nekolko godina na Visokom trgovačkom sudu i ne postoji pravomočna presuda za iseljenje. Pričuvu nije nitko plaćao...ni Ugovorni vanknjižni vlasnik ni posjednik nekretnine.Došlo je do curenja vode iz kupaone u tom stanu, negdje u zidu i štetu trpi stan ispod njega.Hitne inervencije su nekoliko puta intervenirale,međutim nisu otklonile kvar,ali su ispostavile račun, koji predstavnik stanara ne želi ovjeriti ni platiti iz pričuve, već obavezu prebacuje na Posjednika stana, a ne na vlasnika, odnosno tvrtku u stečaju čiji je veliki vjerovnik upravo posjednik stana.Da stvar bude gora kvar nije otklonjen i ne zna se kako dalje. Moje pitanje je tko treba Pravno platiti račun i tko je dužan otkloniti kvar i o čijem trošku? A nakon toga se pokušati naplatiti ili obeštetiti od nekog drugog ako je to moguće? Unaprijed zahvaljujem na odgovoru uz srdačan pozdrav! (23.1.2012)

Komplicirana situacija koju zakonodavac nije predvidio. Radi se o slučaju gdje treba očekivati konačno riješenje kako bi se znalo tko je čisti stvarni vlasnik (nekretnina bez tereta i zabilježbi). Konačno riješenje je neizvjesno a dolazi do štetnih događaja! Ostali suvlasnici su prisiljeni otklanjati posljedice. Zakonodavac nije predvidio način na koji će nakon utvrđivanja stvarnog vlasništva dobiti obeštećenje. Ni sudska praksa nije u tom pravcu imala pozitivnih riješena i stavova. Tako se događa da suvlasnici godinama snose troškove u ime onih koji zbog sporova ne plaćaju pričuvu. nakon konačnog, pravomoćnog riješena, jednostavno nastave od tog trenutka sa podmirivanjem obveza. Ono što je ranije uloženo od strane ostalih nitko ne može redovnim putem potraživati.
Dok se to kvalitetno pravno ne regulira, ide na teret svih subvlasnik, tj. na trošak pričuve.

Željko pita: Poštovani,
kako je moguće da nakon ugradnje razdjelnika račun za stan od 57.51 m2, bude veći za 39% u odnosu na iste mjesece 2009.g. (121000 kwh) i 2010.g(113000 kwh),kada je ukupno potrošena toplinska energija tih navedenih godina bila veće za 100% od potrošnje u 201.g. (53000 kwh). U zgradi nisu svi ugradili razdjelnike ali je Predstavnik inzistirao pa me interesira da li ga se može smjeniti iz razloga obmane ostalih suvlasnika.

Sa poštovanjem. (23.1.2012)

Iskusili ste tamnu stranu razdjelnika. Predstavnik Vas nije obmanuo nego je i on sam obmanut. Cijeli postupak ugradnje razdjelnika u gradu Rijeci je proveden traljavo, nestručno i stihijski. Ne krivite predstavnika.

vlatka pita: Poštovani, imam stan u centru grada s dvorištem koji su pojedini stanari zagradili rampama te ga koriste kao vlastiti parking. Etažiranje nije provedeno. Zanima me koji je postupak da i ja mogu koristiti ravnopravno dvorište te parkirati i moje vozilo. Hvala Vam! (23.1.2012)

Ako je dvorište pripadak zgrade i time suvlasništvo svih suvlasnika u idealnom dijelu, možete svoje pravo tražiti na sudu. Ako je dvorište javna površina, komunalno redarstvo dužno je raščistiti situaciju.

Monja pita: Poštovani
Lijepo molim odgovore na pitanja
1.Kako primorati suvlasnike jednog ulaza u odnosu na drugi ulaz s različitim kućnim brojevima 18/1 i 18/2, posebnim žiro rn. i predstavnikom suvlasnika na potpisivanje Međuvlasničkog ugovora ili poštivanje istog s pravima i obavezama, a ne samo pravima
2.Da li oba ulaza moraju biti kod istog upravitelja
3.Da li predstavnici suvlasnika dvaju ulaza mogu međusobno potpisivati nagodbe bez znanja i potpisa svih suvlasnika
Hvala
Monja Modrić (23.1.2012)

1.) Nikako.
2.) Ne moraju ali praksa pokazuje da je dobro da imaju istoga upravitelja.
3.) Moraju se poštivati pravila predviđena zakonom. Bitnije odluke vezane za redovite poslove donosi natpolovična većina suvlasnika po udjelu u vlasništvu.

Vanja pita: Poštovani, čitajući Vaše prethodne odgovore vezane uz promjenu krovnih prozora,došli smo do zaključka kako se troškovi promjene krovnih prozora snose iz pričuve pošto su sastavni dio građevine po projektu. Mđutim zanima nas može li upravitelj uvjetovati vrstu prozora i izvođača te kakva je situacija uvjet za zamjenu krovnih prozora. Naime, radi se o zgradi staroj 12 godina, a zamjenili bi 4 krovna prozora od kojih 2 prokišnavaju jako, a druga 2 se teško zatvaraju i malo prokinjavaju i o već pola godine. Da li takva situacija zahtjeva promjenu ili samo sanaciju krovnih prozora i da li o tome odlučujemo mi ili upravitelj uvidom u stanje krovišta i prozora?
Unaprijed hvala. (23.1.2012)

Hoćete li mijenjati ili sanirati sve ili samo neke prozore i kada, odlučujete vi, sami suvlasnici! Upravitelj nije u poziciji da vam se miješa u odluku niti da vam nameće izvođača/prodavatelja. Sve odluke vezane za navedeno donosite natpolovičnom većinom u kvadraturi.

Novak pita: Ukoliko se šteta nastala istjecanjem otpadne vode iz sudopera naplaćuje iz pričuve tko i na čiji zahtijev procjenjuje visinu štete? (23.1.2012)

Pozovite barem 2-3 majstora da Vam daju ponude za sanaciju po izvršenom uviđaju. Izvođač se plaća po uvjetima na tržištu rada odnosno usluga.

Ljiljana pita: Poštovani,
predstavnica sam suvlasnika u zgradi od 46 stanova. Pošto nam je ove sezone grijanja u podstanicu ugrađen kalorimetar i grijanje znatno poskupjelo odlučili smo se na ugradnju razdjelnika topl. energije. Skupljajući potpise po stanovima većina vlasnika želi znati dali je naša zgrada "čista" od ilegalnih priključaka(bojleri vode,dodatni radijatori...). Zbog sumnje da postoje, a u vidu što pravednije raspodjele potrošene top. energije zanima me kako se može provesti provjera svih stanova i koji su daljni postupci ako takvo što postoji?
Zahvaljujem na odgovoru (23.1.2012)

Teško bez volje suvlasnika. Vi u zgradi možete potpisati poseban međusobni ugovor s pravilima koji će biti sukladan Pravilniku o raspodjeli potrošnje toplinske energije. Ovog trenutka vam ne možemo dati kvalitetan odgovor jer ne postoji zaštitni mehanizam za one koji su savjesni potrošači. Zloupotreba Ustavom zagarantiranih prava nepovredivosti vlasništva često je zapreka za poštene raspodjele svih obveza vezanih za zajedničke poslove u zgradama. Zato neki koriste situaciju da imaju više grijaćih tijela ili drže otvorene prozore jer znaju da će se energija koja pobjegne kroz prozor raspodijeliti na sve suvlasnike.

nada pita: Poštovani, već sam Vam postavljala pitanje, ali nisam dobila odgovor. Naime, u našoj zgradi, nakon što smo mi uselili u svoje stanove, u prizemlju zgrade je otvoren kafić. Kafić je pušački,ventilacija je izvedena tako da iz kfića i iz wc-a kafića ispuhuje na ulaz u našu zgradu.U samom ulazu naše zgrade širi se nesnosan smrad. Moram napomenuti da ta ventilacija tu nije predviđena prije no što je otvoren kafić. Možete mi odgovoriti na koji način po zakonu mora biti izvedena ventilacija iz takvih objekata, i da li taj kafić uopće ima pravo na dozvolu za pušenje jer je veći od 50 m2? Kome se obratiti? Molim odgovor, hvala (23.1.2012)

Morate pozvati sanitarnu inspekciju. Često se pojavljuju slučajevi da ni nakon izlaska sanitarne inspekcije ne bude riješen problem. Nažalost tada vam ostaje duži put a to je podnošenje tužbe nadležnom općinskom sudu. To je mukotrpan i dugotrajan dokazni postupak, ali ipak je mogućnost za neko trajno riješenje.

Đuro pita: Poštovani,
U ulazu zgrade sa dva kata i 6 stanova vlasnik sam stana na zadnjem katu i ulaz u potkrovlje moguć je samo iz moga stana. Kako je visina premala za normalno korištenje želio bih podići "sljeme", odnosno vijenac za cca 1-1,5 metara te izgraditi krovne kućice.
U etažnom elaboratu potkrovlje se ni jednom rječju ne spominje pa me zanima na koji način mogu ishoditi pravovaljanu dozvolu za gradnju (rekonstrukciju)?

Na parceli je inače i drugi objekt spojen sa našim ali sa odjeljenom pričuvom jer ima ulaz iz druge ulice i vlastito krovište. Taj objekt spojen sa našim ima sa suterenom ukupno 5 etaža dok naš sa suterenom ima tri etaže. (20.1.2012)

Najprije trebate dobiti suglasnost ostalih suvlasnika, zatim podnijeti zahtjev za izdavanje dozvole nadležnom tijelu za urbanizam. Detaljnije upute ćete dobiti u uredu za urbanizam nadležnom za vaše mjesto stanovanja

Vesna pita: Poštovani,
molim vas za informaciju da li je potrebna suglasnost svih stanara u zgradi da bi se moglo započeti sa ugradnjom dizala. Naime, u zgradi od 16 stanova, 2 vlasnika ne žele dizalo jer smatraju da im stvara buku. Molim vas za odgovor da li je moguće da se je iz navedenog razloga dizalo nemoguće ugraditi iako u zgradi žive i osobe starije životne dobi koje žele dizalo i kojima bi isto uvelike koristilo u svakodnevnom kretanju. (20.1.2012)

Ako to radi skupina suvlasnika svojim sredstvima, to mogu učiniti na neškodljiv način za ostale. Sve troškove snose investitori, što znači da u to ulazi i potrošnja električne energije za pogon dizala i troškovi naknadnog redovnog održavanja.

Ninoslav pita: Poštovani,
Budući da će naš upravitelj uskoro u stečaj zanima me slijedeće:

Da li mi stanari možemo otvoriti zajednički obrt ili udrugu građana i sami tj. taj obrt ili udruga građana da je naš upravitelj zgrade? Zanima me sa stajališta zakonodavstva da li je to moguće napraviti.

Hvala!
Nino Crnički
Varaždin
(20.1.2012)

Možete, jer, sukladno čl.44. ZOV, upraviteljem može biti jedna ili više osoba iz redova suvlasnika, te bilo koja druga pravna ili fizička osoba koju suvlasnici odrede za upravljanje. Ostaje otvoreno pitanje registriranja djelatnosti, što zakonodavac nije dovoljno dobro regulirao.

Rudi pita: Poštovani,

da li se "zatvaranje" balkona smatra i postavljanje rolete ili vanjske žaluzine, te da li je za to potrebna kakva dozvola?

Hvala (19.1.2012)

Bez usklađivanja na temelju dozvole nadležnog tijela za urbanizam, ne smije se mijenjati vanjski izgled građevine.

Neno pita: Vlasnik sam stana na 1 katu peterokatnice izgrađene 60-tih godinam, sa klasičnim grijanjem. Dimnjačar koji ima ugovor sa upraviteljem je na prijavu stanara ispod mog stana pokušao očistiti dimnjak, ali nije uspio niti iz stana ispod niti sa krova. Kako u navedenu vertikalu nema pristupa iz mog stana dimnjačar predlaže razbijanje zida u mom stanu. Tko mi se u navedenom slučaju treba obratiti sa istim zahtjevom, koja su moja prava te da li mi je netko dužan isplatiti nadoknadu. Ujedno dimnjak se nalazi između dva stana - Tko određuje iz koje4g stana će se razbijati ? Hvala (19.1.2012)

Suvlasnička zajednica sa sobom nosi i određene dužnosti, a ovo je jedna od takvih situacija. Zamislite da dođe do požara zbog neočišćenog dimnjaka pa da svi upiru prstom u Vas?! Treba poslušati struku i dozvoliti otvaranje dimnjaka u Vašem stanu tj. postavljanje vratašaca ili sl. otvora po preporuci dimnjačara uz garanciju da će Vam navedeni zahvat biti izveden stručno i uredno, a cijena treba biti plaćena iz sredstava zajedničke pričuve! Nakon zahvata sve u vašem stanu mora biti dovedeno u prvobitno stanje.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više