Ljubica pita: Poštovani,u zgradi od 5 katova imam u stan na 4. katu.Unatrag 4 god.imam problem sa pojavom vlage na unutarnjem dijelu zida soba.Riječ je o vanjskom zidu zgrade.Upravitelj zgrade je upoznat sa problem i konstatirao je da će problem biti riješen kada se promjeni krov i stolarija. Ljetos je promijenjen krov i stolarija ali vlaga je i dalje na nosećem vanjskom zidu prisutna. Vlaga je intezivnija kada pada kiša. Sada upravitelj pokušava naći nove izgovore bez konkretog i zadovoljavajućeg rješenja otežući u nedogled. Što učiniti ? (19.1.2012)

Možete i sami potražiti savjet stručnjake jer u smislu čl.41. ZOV-a, na to imate pravo..

ja pita: Poštovani! Stanujem u stambenoj zgradi od 8 stanova. Jedna obitelj iznad mene uporno i namjerno (zlonamjerno) pravi buku u vrijeme kada bi trebali poštivati kućni red i mir. Policija je pozvana već nekoliko puta, no svaki puta kažu da to nije kršenje javnog reda i mira te da to nije u njihovoj nadležnosti.
Molim Vas da mi odgovorite kako da zaštitim svoja prava, odnosno kome da se obratim da se takve stvari prestanu događati.
Hvala! (19.1.2012)

Policija upravo treba postupati u ovakvim situacijama. Ako ti postupci ne daju rezultate, pokrenite sudski postupak protiv vlasnika stana pred nadležnim sudom. U dokaznom postupku se možete pozvati na brojne intervencije policije, a možete koristiti i ostale svjedoke Susjede, posjetitelje i druge osobe).

Ernest pita: Poštovani,
Živim u kući koja ima dva kata.Prizemlje i svaki kat ima drugog vlasnika.Tavan(nije baš visok) je u posjedu vlasnika drugog kata i on se jedini koristi njime.Pošto je krov u stanju da ga treba popraviti,da li se treba dijeliti trošak na tri ili četiri dijela.Postoji mogučnost da sami tavan nije službeno uveden u kvadraturu stana drugog kata.

Lijep pozdrav (18.1.2012)

Nije bitno tko je posjednik tavanskog prostora.Bitno je vlasništvo. Na temelju udjela u vlasništvu, određuju se i udjeli u investicijskim zahvatima.

Željko pita: Poštovani,

u tihoj, novoj, stambenoj zgradi živim iznad poslovnog prostora za koji se nije znalo da će biti kafić(a sad jeste). Na večer, poslije 21:00 sat se u stanu čuje žamor gostiju i slično, iako je mjerena razina buke (kad se kafić otvarao) u mom stanu. Zanima me jeli mogu tražiti da se poboljša izolacija u kafiću i jeli se može tražiti skraćivanje radnog vremena kafića sa 23:00 sata na 22:00 , kako bi se ispoštovao kućni red i mir.Hvala.
Srdačan pozdrav

(18.1.2012)

Ako dolazi do trajnog negativnog utjecaja na normalno korištenje stana, možete tražiti od nadležnog tijela koje izdaje odobrenje za rad promjenu riješena. Ako ne uspijete , ostaje vam sudski postupak u kojem ćete morati dokazivati opisano stanje.

Novak pita: Poštovani,
U stanu na prvom katu stambene zgrade iz sudopera je izbila voda prilikom odštopavanja kanalizacijske cijevi na višim katovima. Nastala je šteta na podovima, zidovima i namještaju. Plaćamo pričuvu, imamo upravitelja i policu osiguranja. Tko je dužan sanirati nastalu štetu? (18.1.2012)

Vidite sa upraviteljem dal je navedeno moguće podvesti pod policu osiguranja. Ako nije, Popravak ide iz pričuve pod pretpostavkom da je pravna ili fizička osoba koja je vršila odštropavanje postupala u dobroj vjeri, stručno i da se odštropavanje nije moglo izvršiti bez opisanih posljedica uz uobičajenu pažnju.

Goran pita: Da li suglasnost za isključenje iz kotlovnice radi uvođenja etažnog grijanja mora potpisati suvlasnik koji je već isključen
Hvala (18.1.2012)

Ne, jer on očito više nije ugovorna strana u ugovoru o isporuci toplinske energije iz kotlovnice, pod uvjetom da ste isključeni na zakonit način.

Maja pita: Poštovani,
čistačica sam u zgradi već 4 godine, a želim biti i dalje. Imam potpise većine stanara. Da li se to smatra radom na crno i ako da, kolika je kazna? Da li kaznu plaćam ja ili se plaća iz pričuve? (17.1.2012)

Ako primate novac u ruke, onda radite na crno i odmah obustavite takvu praksu. O visini i vrsti kazne se informirajte u Poreznoj upravi. Legalizirajte svoj rad na način da sa predstavnikom suvlasnika sklopite Ugovor o djelu po kojem će Vam se isplaćivati naknada sa računa zgrade na Vaš tekući račun i na koju će se obračunavati potrebna davanja državi.

predstavnik pita: Poštovani, molim odgovor na jedno kratko i jasno pitanje. Ako kao predstavnik stanara pravodobno obavijestim sve suvlasnike za sazivanje sastanka ( 3-4 tjedna prije ) i od 100 suvlasnika dođe njih 30, da li njih 30 smije odlučivati u ime svih suvlasnika, primjerice o promjeni Upravitelja, ili svejedno treba skupiti 50%+1m2 potpisa svih suvlasnika?????
Hvala unaprijed. (17.1.2012)

Takvi sastanci bez kvoruma su normalna pojava u jako velikim zgradama. U tom slučaju se sastanak održi, donesu se zaključci, sastavi se zapisnik u tri kopije (za oglasnu ploču, predstavnika i upravitelja) a za provedbu odluka koje traže 50%+1, trebate kao predstavnik naknadno skupljati potpise "od vrata do vrata" ili u obliku pismenog izjašnjavanja ostalih suvlasnika

Ivan pita: Dobar dan zanima me jos nesto...komu se mogu zaliti na predstavnicu stanara ? (17.1.2012)

Možete sami sazvati sastanak sa 1/3 potpisa u kvadraturi, te natpolovičnom većinom smjeniti predstavnicu. Sami suvlasnici odlučuju. Nitko sa strane to nema pravo.

Ivan pita: Postovani zanima me jesam li duzan placati mjesecnu nakladu za odrzavanje cistoce u zgradi ? (17.1.2012)

Da, morate.

Vedran pita: Poštovani, u stambenoj zgradi sagrađenoj početkom prošloga stoljeća, a koja se nalazi na području zaštićenih kulturno-povijesnih cjelina grada, nešto više od 50 % suvlasnika usuglasilo se u namjeri da izvrše izmjenu ključa obračuna pričuve i to na sljedeći način.
Suvlasnicima koji su u proteklom razdoblju do sada izmijenili dotrajalu vanjsku stolariju novom PVC stolarijom, (balkonska vrata i prozore) u svojim stanovima, o vlastitom trošku, pričuva bi se obračunavala po zakonskom minimumu, dok bi se suvlasnicima koji se nisu upuštali u takav zahvat pričuva i dalje obračunavala po starome ključu, odnosno 4 kn po kvadratnome metru. Na taj način bi se vlasnicima koji su zamijenili prozore kroz razliku između minimalne i trenutne pričuve na duže vremensko razdoblje refundirao uložen iznos, dok bi ostali suvlasnici i dalje plaćali dosadašnji ugovoreni, nemali iznos.
Napominjem da zgrada nije provela usklađivanje zemljišne knjige, niti je etažirana, većina spomenute stolarije u stanovima je već zamijenjena, a modeli i boje prozora i vrata birani su proizvoljno pošto se ova inicijativa pojavila nedavno.
Molio bih Vaše mišljenje i savjet glede ovog modela plaćanja pričuve obzirom da će se odraziti na dugi vremenski period i financijsku sliku same zgrade.
Da li je Upravitelj dužan realizirat obračun ukoliko se radi o natpolovičnoj želji suvlasnika uzimajući u obzir da ubuduće zajednička novčana sredstva neće biti prihodovana ravnomjerno dok eventualni izdaci iz budžeta hoće, te štiti li zakonodavac suvlasnike koji su zbog nemogućnosti ugradnje nove stolarije dužni plaćati veću pričuvu od ostatka suvlasnika.
Hvala na Vašem vremenu i odgovoru.
(17.1.2012)

Prije svega, ne postoji "zakonski minimum" za visinu pričuve. Ako mislite na često spominjanih 1,53 kn/m2, znajte da niti jedan zakon to ne propisuje u tom iznosu. To je obmana jer zakonodavac niti nema pravo određivati koliko je nekome potrebno novaca za upravljanje i održavanje nad njegovom nekretninom.
Pričuva se određuje prema stvarnim potrebama za funkcioniranje zgrade i treba razlikovati nenamjensku tj. redovnu pričuvu, te onu namjensku (npr. za rolete i prozore, fasadu i sl.)
Inicijativa kod Vas možda nije loša ali model ne valja jer bi se pojavio prevelik nesrazmjer tj. ovi što bi išli na minimalac vjerojatno ne bi dovoljno izdvajali za redovno održavanje zgrade. Koliki je potrebni minimum, treba odrediti upravitelj u dobroj vjeri. Ipak, on će postupiti onako kako mu Vi odredite ali je sasvim legitimno od upravitelja da Vam otkaže upravljanje ako utvrdi da Vas model kojeg mu nalažete na provedbu vodi u propast.

VLADIMIR pita: tko daje dozvolu za rušenje nosivih zidova u zgradi i tko je dužan provjeriti dali je dotični stanar uradio po nacrtu koji ima za rušenje i dali predstavnik zgrade mora imati kopiju njegove dozvole (16.1.2012)

Nitko bez valjane dozvole ne smije izvoditi zahvate na nosivim dijelovima zgrade. Dozvolu izdaje nadležno tijelo za urbanizam
na temelju zahtjeva investitora koji prethodno pribavljene suglasnosti svih ostalih suvlasnika.

Ivanka pita: Poštovani, interesira me da li su vlasnici stanova dužni financirati zamjenu krovnih prozora u slučaju kada u zgradi postoje stanovi u potkrovlju.
Poznato mi je da u Zakonu stoji da su krovište i krovni prozori zajednički dio zgrade i to je u redu ukoliko ne postoje stanovi u potkrovlju. Krov je također zajednički dio zgrade bez obzira da li ima stanova u potkrovlju ili nema. Sporna je zamjena stolarije koju ostali stanari plaćaju sami (iako vanjski dio stolarije spada u zajedničko održavanje), a vlasnici stanova u potkrovlju tvrde da zamjena krovnih prozora mora ići na teret zajednički pričuve, odnosno svih nas (a u slučaju procurivanja da se može naplatiti kao interventno održavanje). Po meni ovdje se radi o propustu prilikom donošenja zakona, jer očito nitko nije razmišljao da postoje i stanovi u potkrovlju.
Molim vaše mišljenje.
(16.1.2012)

Dakle, ako je stan ispod krovnog prozora izgrađen tijekom gradnje zgrade, po glavnom projektu, onda krovni prozor spada u zajedničke dijelove i svi suvlasnici snose troškove njegove sanacije ili zamjene. Ako je pak ispod krova po glavnom projektu, te prilikom gradnje bilo potkrovlje ili tavan, a netko je naknadno preuredio taj prostor i napravio sebi stan, tada taj stanar sam snosi trošak popravka krovnog prozora.

Marijan pita: Poštovani,da li je obaveza prijaviti jednog člana u vezi plaćanja vode,ako u stanu nitko ne živi ili može biti 0 članova.Radi se o zajedničkom vodomjeru. (13.1.2012)

Ne. Osim u slučaju da postoji posebna odluka za potrošnju vode za održavanje čistoće u zajedničkim dijelovima zgrade.

jelica pita: U strogom centru grada, stanarka poslovno-stambene zgrade baca smeće svakodnevno na prolaznike (boce, uloške, opuške, tetrapak, ljekove...)
Što učiniti i gdje prijaviti?

lp
fala (13.1.2012)

Gradskom komunalnom redaru.

Tanja pita: čekam odgovore i ništa???? (13.1.2012)

Postavila ste pitanje u pogrešnu rubriku. Pitanje je dugo , ali odgovor kratak. U vašoj situacija ostaje jedino kad primijetite da ste oštećeni, podnesete prijavu nadležnom sudu.
Radi se zaštiti privatnih interesa jer ste vi suvlasnik u zajednici, imate vlastitu vrijednost ( tržišnu i uporabnu) i ako vam to netko ugrožava, rješavate sudskim putem kad se već u zgradi ne možete dogovoriti da uspostavite normalni sustav upravljanja i odlučivanja.

Ivana pita: Živim u zgradi na zadnjem katu. Zanima me ukoliko dođe do curenja ploče/krova te ako se pojavi samo vlaga na plafonu, treba li se trosak pokriti iz pričuve? Hvala (13.1.2012)

Da.

Robert pita: Jučer je svim stanarima u zgradi došao enormni račun za vodu, naime na računu je jasno naznačena potrošnja vode prema brojilu (svaki stan ima svoje brojilo) te dodatna stavka (razlika prema očitanju na glavnom brojilu). Dakle ako je cijev pukla negdje u zgradi, a prije brojila svakog stana, iz prakse, na koji način se regulira plačanje te razlike, hvala. (13.1.2012)

Suvlasnici mogu donijeti odluku da se razlika od redovne potrošnje podmiri sredstvima pričuve. Radi se o posljedici štetnog događaja,a ne o odgovornosti svakog pojedinog suvlasnika.

Karlo pita: Poštovani, u članku 387, stavku 2, Zakona o vlasništvu piše da upravitelj može biti i fizička osoba... Pošto svi spominju pravne osobe zanima me da li stanari iz moje zgrade mogu za upravitelja izabrati nekog iz zgrade ili eventualno neku drugu (samo) fizičku osobu? (13.1.2012)

Upravo ste uočili jedan u nizu paradoksa i nelogičnosti u ZOV-u koji je u dosta članaka nedorečen pa i kontradiktoran kada se radi o suvlasništvu. Iako ZOV predviđa i "fizičku" osobu, kasnije odredbe istoj onemogućuju vršenje djelatnosti upravitelja jer traže stručnost što je nemoguće ostvariti u samo jednoj osobi (pravnik, ing. građevine, knjigovođa). Dakle, u praksi, to može biti (i dobro da je tako) samo pravna osoba.
Pokrenuta je inicijativa da se legalizira i mogućnost upravitelja iz suvlasničke zajednice sa svom stvarno pravnom odgovornosti prema suvlasničkoj zajednici i prema zajednicvi.

Petra pita: Postovani, U nasoj zgradi jedan od suglasnika nas je obavijestio o pocetku radova koji spadaju u poslove izvanredne uprave i za koju mu je potrebna 100%-tna suglasnost suvlasnika. Suglasnost nije dobio. Sto sada trebamo uciniti? I tko uopce, prije izdavanja dozvola, provjerava da li on ima 100%-tnu suglasnost suvlasnika. Unaprijed hvala na odgovoru. (13.1.2012)

Prije svega, takvu suglasnost treba provjeriti upravitelj koji u dobroj vjeri upravlja stambenom zgradom. On ne smije dozvoliti radove izvanredne uprave bez 100%-tne suglasnosti. Ali on može, kao i suvlasnici biti izigran i neobaviješten. U takvim slučajevima se morate zaštititi sudskom tužbom (posebno tražeći "hitnu mjeru" kako bi se radovi obustavili, a potom i da bi se stvar dovela u prvobitno stanje).
Preporučljivo je da u ugovoru o upravljanju stoji i odredba kojom je upravitelj dužan na dojavu suvlasnika pokrenuti službeni postupak pred nadležnim tijelima.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više