Ivan pita: Poštovani.
Zanima me izrada šanka u nosecem zidu. Zanima me sa pravne strane što sve trebam poduzeti kako nebi imao problema sa suvlasnicima? I da li trebam njihovo odobrenje? Živim na 7. katu od 9. Da li postoji organ koji moze ne odobriti ili odobriti probijanje nosivog zida? Znaci samo izrezati dio zida ne uklanjat ga kompletno?!

Unaprijed zahvalan,

Ivan (25.11.2011)

Zabranjeni su svi zahvati na nosivim zidovima bez dozvole nadležnog tijela za urbanizam.
Da bi vaš zahtjev za dozvolu bio valjan, morate pribaviti suglasnost svih suvlasnika u zgradi.
Bez ozira na tu suglasnost, nadležno tijelo će provjeriti ostale uvjete i tek oda donijeti riješenje.

Vivien pita: Poštovani,
molim da mi odgovorite da li nam
treba suglasnost ostalih stanara
za postavljanje fasadnog dimnjaka? Mišljenje i dozvolu
ovlaštenog dimnjačara imamo.
Zahvaljujem!
(25.11.2011)

Niste dužni tražiti suglasnost, ali se moraju poštivati pravila. Mora se izvršiti inspekcijski nadzor od strane MUP-a. To vam je vjerujmo objasnio ovlašteni dimnjačar.
To što niste dužni tražiti suglasnost, ne znači da možete proizvoljno postavljati fasadni bojler.

Vlado pita: Poštovani
Živim u zgradi koja ima samostalno centralno grijanje, svoju kotlovnicu. Ne želim grijati stan i sa predstavnikom stanara sam se dogovorio da plaćam 30% od troškova grijanja. Njega su ostali stanari zbog toga napali napali, tvrdeći da ja moram koristiti centralno grijanje, pa mi on uredno šalje uplatnice. Ja pak smatram da je ovo moj stan i da ne moram koristiti uslugu grijanja.
U očekivanju odgovora, prijateljski pozdrav!
Vlado (25.11.2011)

Ako ste isključili grijaća tijela, ne morae plaćati udio u ukupnoj potrošnji.
Ne postoji kvalitetan prvilnik za zgrade sa vlastitim kotlovnicama, ali se mogu primjeniti odredbe Pravilnika koji služi za raspodjelu troškova prema distributerima. Po tom pravilniku, dužni ste plaćati instaliranu snagu,što je negdje u razini koju navodite u pitanju.

Valentina pita: Poštovani!
Zanima me da li PRINUDNI upravitelj mora odraditi svoj otkazni rok od 3 mjeseca koji počinje teći od prvog dana mjeseca koji slijedi otkazu, a već je nadpolovičnom većinom suvlasnika izabran novi redovni upravitelj. Da li prinudni upravitelj može s danom otkaza predati svu traženu dokumentaciju novom izabranom redovnom upravitelju ili mora odraditi otkazni rok od 3 mjeseca? i zanima me da li uopce taj otkazni rok od 3 mjeseca postoji kod prinudnog upravitelja?
Hvala! (25.11.2011)

Nema strogih pravila. Ako nema problema koji treba trenutno riješavati, a to neće učiniti dosadašnji upravitelj, možete mu dati trenutni otkaz.
Ako su problemi tekući, savjetujemo mirni prelazak i prenos obveza na novog upravitelja i tu je normalno da se usuglasi period ali ne veći od tri mjeseca.

Silvija pita: Poštovani,
U zgradi ima 60 stanova, imamo zajedničku kotlovnicu za grijanje. Gradska plinara Krapina je obavijestila upravitelja da prema zakonu nema dozvolu za obavljanje djelatnosti i opskrbe toplinskom energijom, s obzirom da naša zgrada ima zajedničku kotlovnicu GPK Može distribuirati plin do brojila u kotlovnici a toplinsku energiju u stanove ne. Do sada je svaki vlasnik stana dobivao na svoje ime račun za plin i tako smo plaćali, naravno postoje i dužnici, a iz ovog proizlazi da bi se trebalo plaćati na drugačiji način odnosno da upravitelj zgrade na osnovi ispostave računa napravi obračun za svaki stan i plaća Gradskoj plinari. Što mi možemo učiniti da i dalje ostane ist odnosno da svaki stan dobiva svoj račun i sami plaćamo GPK. HVALA (24.11.2011)

Ako je kotlovnica vlasništvo suvlansika zgrade, vi možete ustanoviti model i donijeti odluku o kupnji energenta izravno bez posrednika. Znači vaš upravitelj nema pravo kupnje plina na svoju firmu, i prodavati vama proizvedenu toplinsku energiju.
Vi upravitelju putem ovlasti dajete nalog da u vaše ime i za vaš račun osigurava gorivo i organizira održavanje sustava za opskrbu tzoplinskom energijom.
Raspodjelu troškova takodjer riješite pravilnikom između vas suvlasnika. Ideealno bi bilo kad bi mogli ugradsiti razdjelnike, ali je primjereno da se ton vrši i na temlju udjela u vlasništvu (kvadratura stana).

john pita: Jedan stanar na vrhu je ilegalno nadogradio terase svoga stana na zadnjem osmom katu (koje su ujedno i zajednički krov. Preusmjerio jekišu i padaline iz za to predviđenog odvoda terase direktno sa novog krova ilegalne nadogradnje da pada niz fasadu, po tuđim prozorima i terasama na cestu slobodnim padom od visine 23 metra. Predstavnik ne poduzima nista od straha jer je covjek problematican. Kome anonimno prijaviti?
Hvala (23.11.2011)

Obratite se sa svojim slučajem uredu za urbanizam u svome gradu.

Željko pita: Treba mi odgovor i pravni savijet, u kupatilu od susjeda mi curi voda po stropu(ove godine je već curila, navodno im je bilo puknulo crijevo od bidea, to sam uspio nekako riješiti gletovanjem i krečenjem) sad se ponovila ista stvar sa curenjem, ali oni imaju dvadeset verzija te ovaj se kupao pacuri niz pločice,te klupice od stolarije nisu im dobro napravili, te bio je jugo i kiša itd.Zvali su majstora ili nazovimo ga tako da kao došli su do zaključka da to curi sa krova njihov zaključak je atak na zdravu razum jer on stanuje iznad mene pa bi logikom stvari prije njemu curilo.Skinuli su par pločica u svom kupatili i ne poduzimaju ništa kao kod njih je suho, kod mene i dalje vlaži iako je curenje nastalo prije 20 dana.Čepili su kanalizaciju 3 puta(bacanjem krpa u WC),curilo mi je u dnevnoj sobi i kuhinji, pa problem sa dimnjakom, napom iako zgrada nema odvod za napu. Ja Vas molim za savijet što mogu učiniti i nakoji način to riješiti.
Hvala (23.11.2011)

Poštovani,
Iz Vašeg slučaja razvidno jest da trpite štetu u okviru odnosa u suvlasničkoj ili međuvlasničkoj zajednici. Metodologija kojom bi se trebao rješavati problem jest takva da Vi kao suvlasnik koji trpi štetu o tom problemu trebate izvijestiti stanara iznad sebe (što jeste), te predstavnika suvlasnika koji će onda o svemu obavijestiti Upravitelja te mu naložiti da organizira popravak štete (tj. da pošalje majstore) kako bi se sve vratilo u prvobitno stanje. Dakako, predstavnik ili stanari mogu angažirati i majstore o svom izboru.
Sanacija u Vašem slučaju može podrazumjevati kopanje kod Vas i kod susjeda. Susjed je dužan omogućiti kopanje u svom stanu ako su njegove instalacije i uređaji štetan uzrok Vaše štete. Ukoliko Vas, zbog činjenice da je nerazuman, ignorira i ne dopušta kopanje kod sebe, morat ćete svoj problem rješavati putem suda što nije sretna opcija ali nije niti nužno spora jer možete tražiti tzv. hitnu mjeru kako biste se zaštitili od daljnjeg trpljenja štete do okončanja sudskog postupka.

melija pita: Poštovani,

Prije nekoliko mjeseci sam zatražila pismeno očitovanje od predstavnika stanara kao i od upravitelja zgrade o broju stanova u mojoj zgradi budući da sam vlasnik stana i suvlasnik u zgradi pa me zanima budući da mi ga nisu dali da li isto moram dobiti ili ne?

Isto tako me zanima, budući da su u potkrovlju zgrade vlasnici stanova koji se nalaze na zadnjem katu napravili sebi stanove (za koje ne plaćaju pričuvu) i sada traže popravak krova za koji bi se moaro podići kredit i koristila bi se sredstva iz zajedničke pričuve da li ukoliko jedan od stanara ne želi dati pristanak na radove oni ipak, bez obzira što ne plaćaju pričuvu za stanove po krovom i nemaju vlasničke listove,mogu povećati pričuvu i podići kredit za isti (naravno ja ne želim da se zbog toga na moj stan stavi hipoteka za taj kredit)?

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru!

S poštovanjem! (19.11.2011)

Poštovani,

Prvi dio Vašeg pitanja, koji se odnosi na to da li Vam predstavnik i Upravitelj moraju dostaviti podatak o broju stanova, ima, dakako logičan odgovor: MORAJU! Štoviše, Vi kao suvlasnik imate pravo znati sve o svim pitanjima vezanim za zgradu u kojoj imate vlasnički udio, npr. popis stanara, broj stanova, stanje računa zgrade sa analitikom primitaka i izdataka, popis dužnika koji ne plaćaju pričuvu i sl. Institut predstavnika suvlsanika treba shvatiti kao komunikacijskog posrednika između suvlasnika i Upravitelja a Upravitelj mora izvršavati Vaše (suvlasničke) naloge a ne Vi njegove jer je on tu da služi Vama a ne Vi njemu! Nažalost, u zgradarstvu u RH postoji upravo obrnuta retorika pa su suvlasnici često obmanuti i "strahuju" od Upravitelja.
Drugi dio pitanja koji se odnosi na suvlasnike pod krovom možemo odmah okarakterizirati kao nešto što je nelegalno, nelegitimno i protuzakonito. S kojim pravom netko sebi "sagradi" ili nadogradi stan u potkrovlju, po kojem projektu, po čijoj dozvoli i suglasnosti? Takav prostor nije legalan, nije eražiran, upisan, niti za njega postoji vlasnički list. Pravno, taj stan ili "etaža" je nepostojeći i ne podliježe obvezi plaćanja pričuve niti takav (su)vlasnik nema pravo odlučivanja u suvlasničkoj zajednici u udjelu koji se odnosi na sporni prostor. Štoviše, radi se o opasnom presedanu za kojeg sam siguran da ga morate rješavati sudskim putem u smislu opstojnosti takvog prostora.

Dubravka pita: Stovani, vlanici smo dva stana u zgradi od sest stanova. Uskoro cemo biti vlasnici i treceg stana u istoj zgradi.
Tu i zivimo, dok su ostali stanari vikendasi.Predstavnik stanara zivi u inozemstvu i nemamo njegovu adresu.
1. pitanje :
Mozemo li postati predstavnici stanara obzirom da cemo posjedovati 3 od 6 stanova u zgradi i kako?
2.pitanje
Mozemo li kao "obicni" stanari zatraziti pismeno financijsko izvjesce od upravitelja?
3.pitanje
Od upravitelja smo sluzbeno zatrazili kontakt (telefon, e-mail)predstavnika stanara koji zivi u inozemstvu ali nismo dobili odgovor.Kako postupiti kad vas upravitelj kao "obicne" sustanare ignorira, obzirom da do predstavnika stanara ne mozemo doci a nastao je problem koji zajednicki trebamo rijesiti? (18.11.2011)

Poštovani, redom odgovaram na Vaša pitanja:

1.) Za donošenje bilo kakvih odluka u višestambenoj zgradi nije relevantna činjenica koliko Vi imate stanova nego koliko imate ukupno kvadrata u odnosu na svu stambenu kvadraturu zgrade. Drugim riječima ako npr. Vaša zgrada ima 1000 kvadrata (svi stanovi zbrojeno), tada je za kvorum potrebno imati natpolovičnu većinu u kvadraturi, dakle 501 metara kvadratnih, što možda možete ostvariti i sa 2 veća stana ili bi Vam možda trebala 4 manja.
Znači, da biste se sami postavili za predstavnika suvlasnika, morate posjedovati pola zgrade + 1 metar u ukupnoj stambenoj kvadraturi. Metodologija samog izbora predstavnika jest da se isti izglasa na sastanku (na kojem možete biti sami ako imate većinu), o istome sastavite zapisnik te skupite potpise kojima se dokazuje natpolovična većina za razrješenje dosadašnjeg i postavljanje novog predstavnika tj. Vas. To sve dosatavite Upravitelju te se novi predstavnik formalno legalizira sastavljanjem aneksa međuvlasničkog ugovora.

2.) Pogrešno je pitati "da li" smijete tražiti financijsko izviješće od Upravitelja. Ispravno je to da je traženje Vaša moralna i zakonska dužnost i mogućnost, a on Vam ga MORA dati jer Vi odlučujete o svom vlasništvu a ne Upravitelj. Vi birate Upravitelja da izvršava vaše naloge i možete ga i otkazati i promjeniti ako ne izvršava obveze sukladno odredbama ugovora o upravljanju i ZOV-a!

3.) Ako Vas Upravitelj ignorira u Vašim upitima i ne postupa prema Vašim, suvlasničkim, nalozima,imate pravo donošenja odluke o promjeni upravitelja sukladno čl.379.t.3. Zakona o vlasništvu i drugim stavrimim pravima.

Jasna pita: Trebaju mi odgovori i pravni savjeti kako da riješimo problem sanacije krova, pa molim one koji razumiju problematiku da mi odgovore.

Trenutna situacija: Krov curi u svim stanovima, preko loših dimnjaka i pukotina prokišnjavaju i prostori čak i u prizemlju. Voda često prolazi i uz instalacije pa situacija postaje opasna po život.
Znamo da imamo pravo na saniranje krova u takvim uvjetima i kad neki stanari ne žele sudjelovati u radovima.

U zgradi je pet stanova koji zajedno čine malo preko pedeset posto zgrade, vlasnik ostalog dijela je grad.

Grad i tri stana su pristali na sanaciju krova. Privatni vlasnici, tj. vlasnici stanova dat će iznos u gotovini, dok grad, vlasnik poslovnih prostora, plaćat će povećanu pričuvu za kredit koji diže upravitelj zgrade.

Vlasnici druga dva stana ne sudjeluju. Jedan ne želi, tj. nije potpisao, do drugog se ne može doći jer ga nema nigdje. Ni u stanu, iako je prijavljen tu i jedino što vidimo su stalni sudski pozivi i očekujemo da će taj stan biti oduzet ovrhom.Također, u tom stanu su isključeni struja i voda, a i pukla je jedna od greda na stropu (a taj je strop jedna od krovnih površina).

Upravitelj zgrade, tvrtka, ne predstavnik stanara, tvrdi da mi koji smo pristali na sanaciju morami biti jamci kreditu koji on diže. To, zapravo, znači da ćemo mi na kraju platiti njihov dio i onda ih možemo tužiti za povrat sredstava.

Mora li to biti tako? Moraju li stanari koji daju gotovinu biti jamci za cijeli iznos ili ako mi dajemo gotovinu nemamo veze s tim kreditom jer smo svoje platili? Ili upravitelj, koji diže kredit, sam pokušava naplatiti taj iznos od tih stanara?

Zahvaljujem na pažnji i nadam se odgovoru koji će razriješiti ove dileme. (9.11.2011)

Malo predugo pitanje!
Radi se o nužnim zahvatima gdje čak nije nužna suglasnot suvlasnika. Tu bi upravitelj pravilno gtrebao obrazložiti da je zakonska obveza svih suvlasnika da sudjeluju u riješavanju problema. Suvlasnici bi samo trebali osigurati financijska sredstva i odbrati najpovoljnije riješenje temeljem ponuda koje mogže prikupiti upravitelj ili oni sami preko predstavnika suvlasnika. Oni suvlasnici koji ne pristanu, mogu na to biti prisiljeni sudskim putem.
Upravitelj ne diže kredit nego vi , a on u vaše ime i za vaš račun vodi sve potrebne poslove.

mario pita: Živim u zgradi na četiri kata sa garažom u podrumu.Investitor,ujedno i vlasnik koji nam je prodao stanove traži cifru od 12000 eura za parking mjesto u istoj.Pošto je to preskupo nitko nije bio zainteresiran,dotični vlasnik je garažu prenamjenio u vlastito skladište i radnju iz koje se čuje buka.Da stvar bude još i gora na ulazu je postavio rampu s katancem čiji kjuč on samo ima.Ulaz u garažu i u zgradu je jedan te isti,pa me zanima dali on sam može odrediti cijenu parkirnog mjesta ili za to postoji tržišna cijena i jeli smije postaviti rampu na ulazu u zgradu u kojoj ne živi. (9.11.2011)

Vlasnik ima pravo raspolaganja svojom nekretninom. Međutim , mora omogučiti svim ostalim suvklasnicima nesmetan prolaz i pristup posebnim djelovima.
Ako korišetenjem svog posebnog dijela ( u ovom slučaju garaže) štetno djeluje na ostale, imate pravo na zaštitu sudskim putem.

Alan pita: Poštovani,

Moji sustanari na katu izvode kućne ljubimce u zajedničke prostorije zgrade (hodnik i terasu) da tamo vrše nuždu. S obzirom da razgovor s njima nije urodio plodom podnio sam pismeni zahtjev predstavniku stanara da se obrati nadležnoj inspekciji. On je to učinio, ali s tri tjedna zakašnjenja i k tome-radilo se o pogrešnoj inspekciji te je stanje ostalo nepromijenjeno.

Stoga me zanima postoji li neki mehanizam kojim bih mogao prisiliti predstavnika stanara na aktivniji angažman, pogotovo zato što je ponašanje mojih susjeda već uzrokovalo znatnu štetu na zajedničkim prostorijama, a koja je sanirana iz sredstava zajedničke pričuve?

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru. (8.11.2011)

Očigledno je da se radi o neprimjerenom ponašanju pojedinaca swa štetnim posljedicama za suvlaničku zajednicu. Za takve slučajeve bi bilo najbolje da se donese Odluka od strane kvalificirane većine suvlasnika po udjelu u vlasništvu kojom će se ta pitanja regučlirati. To će biti osnov da prenesete ovlasti na upravitelja da u ime i za račin suvlasnika poduzme potrebne zakonom predviđene mjere.

Alan pita: Poštovani,
saznao sam da suvlasnik namjerava susjedni stan koji je nedavno kupio probijanjem nosivog zida spojiti sa svojim (starim).
Taj nosivi zid je od osobitog ststičkog značenja (moja profesija), i zanima me kako prevenirati takvu rabotu, osim usmenim upozorenjem, te koje sve mjere mogu poduzeti ukoliko do radnje dođe, tj. po kojim sve osnovama je isti u prekršaju/kazni?
Hvala! (8.11.2011)

Hitno trebate izvjestiti građevinsku inspekciju za zahtjevom za obustavu radova , odnosno , ako je već nešto učinjeno za povrat u prvobitno stanje.

Blagica pita: Poštovani,
Vlasnik sam stana 54 m2u prizemlju
kao i terase ispred stana 28 m2
1) Da li plaćam pričuvu i na terasu ?
2) Terasu podržava visoki, visoki potporni zid.
Ukoliko dođe do oštećenja tko je dužan sanirati, vlasnik terase ili iz sredstava pričuve ?
(Naime taj potporni zid osim moje terase podržava cijelu zgradu)
Zahvaljujem unaprijed na odgovoru

(8.11.2011)

Ako je terasa posebni dio građevine i služi isključivo vlasniku, a nema nikakve uporabne vrijednosti ili drugih potreba ostalih suvlasnika, vlasnik je osobno održava.

Suvlasnici su dužni sudjelovati samo u dijelu koji je od zajedničke koristi. To bi moglo značiti da se u idealnom dijelu priznaju troškovi i pokrivaju sa računa pričuve.

Zeljko pita: Dali Upravitelj zgrade može izgubiti licencu za obavljanje tog posla i pod kojim uvjetom i po kojoj zakonskoj odredbi? Naime postoji problem u zgradi koji nije nerješiv, a Upravitelj na otklanja neispravnost nakon prijave koja mu je dostavljena prije više od 30 dana. Predstavnik stanara je u u tom periodu u više navrata inzistirao kod njih da dođu na sanaciju, a oni (Upravitelj)ne poduzima ništa. Štetu koju trpe stanari na svojoj imovini svakim danom je sve veća.
molim pravni poučak. (7.11.2011)

Na našem portalu možete pronaći Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima . Pogledajte čl. 379. (upraviteljeve dužnosti i ovlasti).
Osim tog članka, pronaći ćete još toga dosta interesantnog.

Daria pita: Poštovani,
u našoj zgradi u centru grada nalazi se frizerski salon u prizemlju koji je u vlasništvu. Od nedavno vlasnica šalje svoje zaposlenice da suše ručnike iz salona na terasi zgrade koja je zajednički prostor suvlasnika. Mi smatramo da vlasnica nema pravo davati ključ zaposlenicama od zajedničkih prostorija i samog ulaza u zgradu. Ima li uopće i ona sama na to pravo budući da ne stanuje tu, već obavlja uslužnu djelatnost.
Hvala na odgovoru!
S poštovanjem!
(4.11.2011)

Možete kao suvlasnička zajednica donijeti odluku o načinu korištenja zajedničkih dijelova. Ako to nemate, onda imate osobno mogućnost da svoje suvlasnička prava štitite sudskim putem. Ako kažemo da nema pravo, mora postojati identitet onih koji su tim njenim ponašanjem oštećeni.

Tomislav pita: Poštovani,
ukoliko sam vlasnik dva susjedna stana i želim ih spojiti u jedan (prolaz-vrata 90cm)koje su mi potrebne potvrde i gdje ih mogu izvaditi? Što je sa suglasnošću susjeda? Cijela zgrada treba dati suglasnost ili?

Unaprijed hvala (2.11.2011)

Promjene u vašem posebnom dijelu (vlasništvu) možete vršiti bez suglasnosti ostalih suvlasnika ako ne zadiuirete u zajendičke dijelove. Ako se mjenja stanje, potrebna je prerthodna suglasnost suvlasnika , i dozvola nadležnog tijela za urbanizam. (provjerite u uredu nadležnom za vaše područje).

Pero pita: Molio bih ukoliko mi možete navesti proceduru koja je potrebna od mene kao predstavnika suvlasnika zgrade u situaciji nakon požara u podrumu zgrade. Koga treba zvati, kako odabrati tko će izvršiti sanaciju zgrade i kako se ponašati prema osiguranju.

Hvala! (1.11.2011)

Vaš upreaviteklj bi vam trebao sva ta pitanja riješavati kao dio svog redovnog posla.
Teško je po tko zna koji pout davati isti savjet!!!!!
Vi ste izabvrali upravitelja. Imate međuvlasnički ugovor i ugovor o upravljanju. Upravitelj je u vaše ime i za vaš račun dužan izvršiti primjereno osiguranje kod odgorajuće osiguravajuće tvrtke. Opseg pokrića štete dogovara aupravitelj uz vašu suglasnost. Jedna stavka u polici osiguranja je sigurno saniranje posljedica štete od požara.

Ako to nemate, vaš upravitelj je odgovoran za posljedice
jer nije izvršio svoju zakonsku obvezu.

Ana pita: Poštovani,
zanima me može li predstavnik suvlasnika zgrade podići kredit za obnovu krova, kao hipoteku koristiti cijelu zgradu (a time i stan ciji sam suvlasnik) unatoč tome što nema suglasnost svih stanara. Krov je nužno obnoviti (radi se o zamjeni salonitnih ploča) ali mislimo da ga je bespredmetno mijenjati crijepom i tako cijelu priču poskupiti više puta(potrebna dodatna podkonstrukcija...). (1.11.2011)

Sam predstavnik bez suglasnosti potrebne većine po udjelu u vlasništvu ne smije donositi takve odluke. Međutim iz sadržaja vašeg pitanja se vidi da se radi o nužnim zahvatima, i može se kazati da popostoji opravdana odgovornost svih suvlasnika za eventualne pslejdice zbog opisanog stanja.
Naše mišljenje da se morate suočiti sa činjeiciom da je salonit opasan po zdravlje ljudi i da morate pomoći poredstavniku da se realizira ideja o zamjeni pokrova crijepom. To pred vas postavlja zadaću da ispunite zakonsku obvezu o dužnosti svakog suvlasnika da sudjeluje u upravljanju i održavanju zgradom.
Uključite se ozbiljno u rješavanje ovog problema i postupite kao u slučaju koji je iopisan na našem portalu pod naslovom "Fasada u pola cjene". To znači da vodite računa o svakoj kuni koja se ulaže u održavanje vaše zgrade, jer nikakva druga sredstva sa strane nećete dobiti.

Mladen pita: VLasnik sam prizemlja privatne kuće po darovnom ugovoru(dakle nemam vlasništvo 1/1).Vlasništvo kata i potkrovlja je od dotične gospođe.Krov i potkrovlje je u ruševnom stanju,kada pada kiša slijeva se niz zidove i uništava "moju" nekretninu.Dotična gospođa ne želi ulagati ni kune u naš zajednički krov,pod ni kojim uvjetima ni prodati postojeću nekretninu.pošto ja imam darovni ugovor i brinem se o nekretnini duži niz godina,postoji li mogućnost ikakve utužbe.unaprijed zahvaljujem.. (31.10.2011)

Suvlasnici su dužni zajedničkim sredstvima održavati zajedničke djelove. Krov je zajednički, i mora se odfržavati na način da nijedan od suvlasnika ne trpi štetne posljedice. Ako jedan suvlasnik ne želi sudjelovati, može se prisiliti sudskim putem.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više