Valentina pita: Poštovani, živim u jako staroj stambenoj zgradi,u prizemjlu,iznad nas se nalazi jedan kat...trpimo nesnosnu buku,ne samo od strane djeteta koje skakuće već od svih 5 stanara,čuje se svaki korak,svaki pokret,čak i glasovi uveće...kako tako nije prije bilo nedavno saznali smo od majstora da su pri mjenjanju podova izvadili osnovnu izolaciju...šta nam je činiti da taj pakao prestane,jer razgovor ne dolazi u obzir...kakva su naša prava?kome se obratiti?zaista je neizdrživo...HVALA (30.10.2011)

Očigledano je da suvlasnik mjenjao neštu u međukatnoj konsrukciji te se izgubilo svojstvo zvučne izolacije. Dirao je u zajedničke djelove zgrade i odgovoran je za sve šštetne posljedice. Pošto ne postoji dobra volja, vjerovatno ćete morati svoje pravo zaštiti sudskim pute. Sud može na temelju prijave odrediti vještačenje i po utvrđenom stanju donijeti riješenje koej može biti obvezujuće za predmetnog da stanje izolaciju dovede u prvobitno stanej.

željko pita: Poštovani

Da li je zakonom regulirano grijanje u zgradi. Naime u mojoj zgradi od nedavno, grijanje je uređeno tako da se gasi već u 21 sat. Zgrada ima toplinsku stanicu, termostat. (30.10.2011)

Nigdje nije zakonom određen vremenski period u kojem je distributer dužan isporučivati toplinsu energiji. Ta pitanja su nekad reiješavana administrativnim putem, a danas je vaše pravo da kupite onoliko koliko je vama potrebno odnosno, odnosno da dobijete onoliko koliko možete platiti, ili u prakičnom smislu da se grijete dok je to vama potrebno odnosno koliko možete sebi toga priskrbiti.
Nažalost veliki dio distributera toplinske energije se pridržava starih pravila iz socijalističkog razdoblja, jer iamju takvu tehnologiju koja zahtjeva nužna ulaganja u suvremeniju opremu, a opravdanje je u nedostatku financijskih sredstava.
Prema evropskim normama, i pravilima, građani će u dogledno vrijeme moći birati najpovoljnijeg distriubutera na slobodnom tržištu.

Obratite se sa zahtjevom distributeru da vam omogući grijanje po stavrnim potrebama, jer vi to sve plaćate vlastitim sredstvima.

ZVONIMIR pita: Poštovani,
Molimo Vas da nam odgovorite da li je upravitelj zgrade dužan na zahtjev stanara napraviti troškovnik za izradu građevinskih radova(fasade,uređenje okućnice itd.), osigurati nadzornika tih radova i da li je upravitelj zgrade dužan to napraviti bez naknade. (28.10.2011)

Upravitelj je dužan voditi poslove vezane za zgradu na način kako je predviđeno ugovorm o upravljanju. Posao procjjene troškova i nadzora nije dužan napraviti jer za to nije ni ovlašten. Znači u tu svrhu treba u ima suvlasničke zajednice prikupitzi ponude koje već u sebi sadfrže troškovnik. Prilikom prikupljanja ponuda , i vi se možete uključiti i paraleno tražiti ponude. Što je više ponuda, naći ćete boljeg izvođača.
Što se tiče nadzora, tu morate posebno posvetiti pozornost. Nadzor mora biti stručan i neutralan. Upravitelj vam ga može preporučiti, a vi odlučujete o njegovom angažiranju. Bitno je znati da je nadzo odgovoran ukoliko izvođač napravi očigledne propuste prilikom izvođenja radova.
Znači, upravitelj to nebi trebao ni raditi , već na temelju vaše odluke isplatiti troškove vezano za nadzora, a troškovnici iz ponuda se uglavnom ne naplaćuju.

Vicenco pita: Poštovani,
u prizemnom dijelu stambene zgrade u kojoj živimo (Velika Gorica) nalazi se desetak lokala. Kako su oni postavili mnoštvo reklama za svoje radnje, postavili klima uređaje, proizvoljno obojili svaki svoj dio pročelja, zgrada nam nalikuje na „cirkuski plakat“. Zanima nas, predstavnike stanara stambene zgrade, da ili postoji zakon o postavljanju reklama (klima uređaja, izgledu pročelja) na stambene zgrade, te da li možemo donijeti odluku o naknadi za postavljane reklama na zgradi. Možda bi na taj način unijeli malo reda u to šarenilo.
Hvala (28.10.2011)

Nitko bez odobrenja suvklasnika nebi smio postavljati uređaje i opremu na pročelje zgrade , naročito u komercijalne svrhe. Ako suvlasnici pristaju na takva ponašanja, ona mogu biti isključivo po pravilima koje donosi jedinica lokalne samouprave.

ivan pita: Jedna suvlasnica u zgradi sa 48 stanova želi koristiti kabelsku telviziju jednog operatera, koju sa svoje instalacije želi koristiti već postojeće kanale za Tv u zgradi.
Da li ta suvlasnica može bez suglasnosti ostalih suvlasnika dogovoriti izvođenje radova, s obzirom da će na dva mjesta nova instalacija biti vidljiva u hodnicima i biti će vidljiv razvodni ormarić.
Napominjem da se radi o dodatnim a ne o redovnim instalacijama neophodnim za potrebe zgrade.
Hvala! (28.10.2011)

Ima pravo ali na neškodljiv način za ostale suvlasnike. Ako ugradnjom uređaja i opreme nanosi štetu drugima, nema pravo.

franc pita: Na ravnom krovu zgrada (Zapruđe)
stanari dograđenog 9 kata postavili su terase na neprelaznom dijelu krova,a koje su uzrokom prokišnjavanja u 8 katove zgrade. Suvlasnici
9 katova traže popravak tih
terasa na račun pričuve. Molim
pravno tumaćenje: Ako su stanari na 9 katu -bez valjane dozvole otuđili dio krova zgrade i napravili terase samo za svoje potrebe - imaju li pravo tražiti popravak tih terasa na račun pričuve zgrade? (27.10.2011)

Za sve promjene na zgradi, nužna je suglasnost svih suvlasnika. U vašoj situaciji, suvlasnici su protupravno promjenili stanje, i odgiovorni su za sve pposljedice koje nastupe zbog toga. Oni moraju sanirati stanje čak i pod prijetnjom kaznenog progona.

Božo pita: Poštovani,

Imam poslovni prostoru stambenoj zgradi.
Pričuvu plačan po koeficijentu 2,00 a stanari u istoj zgradi po koef. 1,00.
Molim vas dali vlasnici poslovnih prostora moraju plaćati po većem koeficijentu u odnosu stanara.
Ja kao vlasnik poslovnog prostora u skladu sa čl. 89 Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima NN 91/96, a na osnovu nejednakog ili apsolutno nemogućeg korištenja pojedinih suvlasničkih dijelova(npr. dizalo, dimnjak, ulaznih predvorja, stubišta, prozori, stubišta rasvjeta, podruma, tavana, instalacije zvonca i parlafona). Odluka stanara koji su u većini su donijeli ovakvu odluku.
Hvala. (27.10.2011)

Niste dužni plaćati po koeficijentu 2. Imate na portalu riješenje ustavnog suda. Plaćate kao i svi ostaki suvlasnici po istom koevicijentu. Što se tiče ostalog iza vašeg pitanja, imate pravo zahtjevati oslobođenje o dijela troškova koje navodite.

Dubravko pita: Poštovani,

Zanima me dali vlasnici garaža u zgradi plačaju pričuvu zgradi ili nešto drugo?

Unaprijez zahvaljujem. (26.10.2011)

Ako su garaže u sklopu zgrade, da! Ako su zasebne građevine , ne!

Petrana pita: Poštovani,
živimo u zgradi sagrađenoj 1968.godine sa vrlo lošom zvučnom izolacijom. Naš problem je stan iznad našeg i stan koji se nalazi na susjednom ulazu ( oba sporna stana su na 4.katu, naš stan je na 3.katu). U našem stanu kroz plafon se sve čuje, buka igranja komp.igrica, televizora a pogotovo navlačenje namještaja, stolaca i slično. i to oko 12 sati, 1 sat u noći. S obzirom da su se stanari oglušili na našu molbu za poštivanjem privatnosti i nastavljaju sa svojim aktivnostima naše pitanje glasi : kako postupiti u ovom slučaju i da li možemo tražiti od upravitelja zgrade postavljanje dodatne zvučne izolacije o trošku pričuve u našem stanu? Hvala na odgovoru. (26.10.2011)

Složeno pitanje koje bi najbolje bilo riješiti dogovorno. Ali, očigledno je da ćete najvjerojatnije sami to riješiti na način postavljanja svučne izolacije u vašem prostoru, ali o svom trošku.
Niste naveli starost zgrade. Ako je zgrada nova, možda se još nešto može riješavati preko investitira koji vjerovatno nije ispoštovao sve standarde predviđene projektom zgrade. U tom slučaju nužno je i dokazivanje za što treba angažirati stručne osobe.

Baras pita: Poštovani, kao predstavnik suvlasnika naručila sam osobno od jedne tvrtke popravak roleta. U toj tvrtki me odmah upozorilo da je stvarni iznos koji bi trebala platiti iz pričuve 450 kuna ali da će taj iznos odmah uvećati za 6% i to nam naplatiti jer će njima naš upravitelj uzeti toliku proviziju (6% od ugovorenog posla i to posla kojeg sam ja pronašla i ugovorila jer oni nisu imali roletara koji izvodi meni potrebne radove). Molim vas da mi objasnite kakva je to provizija koju upravitelj uzima izvođaču radova i ima li to kakvo uporište u zakonu i kako to uopće izbjeći jer svaki mjeseci ipak plaćamo upravitelju naknadu za posao koji za nas obavlja. Zahvaljujem. (26.10.2011)

Što kazati osim da se radi o kaznenom djelu. Javna je tajna da izvjestan broj upravitelja uzima proviziju od obrtnika koji dobijaju posao na zgradama. Cilj djelovanja udruge stanara jest da informira, educira i savjetuje suvlasnike stambenih zgrada sa prvenstvenim ciljem da shvate da si isključivi vlasnici stanova i zajedničkih djelova zgrade te da ih održavaju vlastitim sredsvima. Po zakonu su dužni sudjelovati u upravljanju zgradom. Jedna od bitnih zadaća je da plaćau pričuvu i da su dužni znati u koje se svrhe ulaže taj novac. Kako bi novac bio uložen pravilno,treba primjeniti pravila po kojima postupaju i ostali građani koji imaju svoje privatne kuće. Znači racionalno ulaganje i trošenje. To se postiže i kroz odabir izvođača i materijala. Točno je da je upravitelj dužan organizitrati sev poslove, ali ništa bez vašeg znanja i odobrenaja.
Bilo bi dobro da malo pogledate Uredbu o održavanju zgrada i Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. Sve imate na ovom portalu.

Jagoda pita: Poštovani!

Službeno sam prenamjenila poslovni prostor iz uredskog prostora u hladnjaču za čuvanje zamrznutih proizvoda, zanima me na koji način se isključiti iz sustava centralnog grijanja koje se nalazi u sustavu zajedničke kotlovnice plinske jer u ovom slučaju ono je štetno i nepotrebno. Kontaktirala sam predstavnicu stanara i upravitelja zgrade da odjave prostor sa popisa za potrošnju plina što oni ne dopuštaju. (25.10.2011)

Nažalost, prema važećem Pravilniuku, ostajete u obvezi plaćanja instalirane snage. Znači nemate pogtrošnju, ali ste u zgradi za kokju je projektom predviđena potrena snaga.
Mi se slažemo sa vama , i smatramo da nebi trebali plaćati taj paušal, ali nažalost do promjene Pravilnika mi vam ne možemo dati koristan savjet-

Antonia pita: Poštovani, Imamo problem sa očitavanjem vode u zgradi.Naime blagajnik za vodu svaki mjesec preda stanje vodovodu i oni pošalju razliku kubika koja obićno bude oko 15 kubika jer svi ne prijave uredno stanje mjerila.Problem je u tome što svaki mjesec tu razliku kubika naplate meni kao najvećem potrošaću u zgradi.Mislim da nije pošteno da ja plaćam razliku koju nisam napravila samo zato što imamo veliko kućanstvo a svaki mjesec uredno očitam mjerilo i čak nadodam po kubik više. Blagajnik za vodu slježe ramenima i ne želi razgovor. Zar njegov posao nebi trebao biti da sam osobno očita mjerilo u svako stanu a ne da kupi stanje na usmeno.U vodovodu kažu da je problem u blagajniku. Molim vas za savjet.hvala (25.10.2011)

Potanje raspodjele potrošnje vode u zgradama često postaje problem kad se pojavi prekomjerna potrošnja vode. U tim slučajevima , hitno treba provjeriti instalacije radi eventualnih gubitaka. Drugi oblik problema se javlja ako svi suvlasnici nemaju projavljene sve članove kućanstva. To se često događa u iznajmljenim stanovima gdje su jedna ili dvije osobe na popisu, a vodu troše "prolazni gosti". Treći oblik se javlja zbog neodgovornog ponašanja osobe koja vodi evidenciju pojedinačne potrošnje. Zna se dogoditi da iz prijateljskih razloga upiše manji broj članova kućanstva. Četvrti oblik se javlja kod individualnih brojila.To su "satovi" u stanovima koji služe kao razdjelnici. Mogu biti neispravni ili korisnik ne očitava stvarno stanje.
U svim slučajevima se javlja prekomjerna potrošnja, koja se u pravilu djeli svim kućanstvima proporcionalno ukupnoj potrošnji. Tako se i događa da oni koji najviše troše, dobiju i najveći udio u plaćanju prekomjetrne potrošnje.
Iako to izgleda nemoguće, ali nužno je uspostavljanje unutarnjeg nadzora i sim suvlasnicima redovito stavljati rezultate raspodjele na znanje.
Vaš blagajnik se neodgovorno ponaša, i samo suvlasnici mogu donijeti odluku o njegovoj eventualnoj promjeni, a svaki suvlasnik koji je oštećen , može jedino sudskim putem zaštititi svoja prava ako u zgradi nisu uspostavljeni kvalitetni odnosi koji se temelje na međusobnom uvažavanju i razumjevanju.

Mila pita: Poštovani,

da li je za uvođenje B-neta unutar ulaza zgrade potrebna suglasnost stanara. Ako je, molim da mi odgovorite u kojem omjeru? (25.10.2011)

Svaki suvlasnik ima pravo na korištenje usluga sa tržišta. Nije potrebna suglasnost, ali se infrastruktura mora postaviti na neškodljiv način za zgradu i suvlasnike.

Ivko pita: Molim Vas da mi naznacite zakon ili Ustavnu zakonsku odredbu, kako ste odgovorili prije kratkog vremena gospodji na njezino pitanje o placanju pricuve za poslovne prostore, po kojem se placa jednako za poslovni prostor i stan-po istom koeficijentu. To mi je potrebno zbog sudskog procesa kojeg vodim. Hvala unaprijed (25.10.2011)

Pronađite na našem portalu rubriku "Riješenja ustavnog suda"

Višnja pita: imamo djedovinu - stan u zgradi u centru Zagreba sa 5 stanova. u jedan stan doselio se vrlo imućan stanar iz SAD-a koji želi odmah urediti fasadu, krov, stubište tavan terasu i podrum uzimanjem kredita i stavljanjem hipoteke na zgradu, iako bi se ti poslovi mogli raditi i sukcesivno jer zgrada nije u tako lošem stanju. Mi ne želimo takav teret ali on i predstavnik stanara imaju nadpolovičnu većinu. Da li ta većina smije povećavati pričuvu do iznosa kojeg oni žele? Zahvaljujem (25.10.2011)

Lijepo je čuti da postoji volja i želja da se zgrada dovede u opisano stanje. Naša je preporuka da se to učini gdje god je to moguće. Ulaganjem se postiže kvalitetniji život, a ujedno se podiže i tržišna vrijednst nekretnibne. Jedina zapreka može biti socijalni status pojedinih suvlasnika koji ne mogu podnijeti povećanje troškova.
Ako postoji odluka nadpolovične većine, niste je dužni ispoštovati jedino ako je na taj način ugrožen vaš socijalni staus što ćete morati dokazati u eventualnom sudskom postupku.

Mare pita: Poštovani!
Vlasnik sam poslovnog prostora i plaćam pričuvu po koeficijentu 2.00. Upozorila sam tvrtku kojoj uplaćujem pričuvu da trebam uplaćivati po koeficijentu 1.00, no oni to ne žele prihvatiti. U Vašim odgovorima sam pročitala da je rješenjem Ustavnog suda potvrđen koeficijent 1.00.
Molim Vas da me uputite kako riješiti moj slučaj. Unaprijed se zahvaljujem! (25.10.2011)

Vaše pravo možete izčitati iz primjera rjšenja ustavnog suda na našem portalu. Prema tome,plaćajte po ptravilima koja vrijede za sve suvlasnike bez obzira u koje svrhe koristite svoj posebni dio.

iva pita: POštovani!
Obraćam Vam se u vezi ugostiteljskog objekta u stambenoj zgradi. Naime, u stambenoj zgrdai se otvorio caffe bar te su za potrebe svoje terase zauzeli 3 parkirališna mjesta koja su bila pravilno ocrtana te je svako mjesto imalo željeznu rampu. Parkirališna mjesta pripadaju svim suvlasnicima te oni imaju ključ tih rampi. Zanima me da li su oni trebali potpise svih suvlasnika ili samo većine suvlasnika. Nadalje, zanima me da li je jedan od uvjeta rada caffe bara uporabna dozvola pošto čitava zgrada nema uporabnu dozvolu. Na kraju bih Vas zamolila da mi napišete kakvo je zakonski propisano radno vrijeme caffe bara u stambenoj zgradi.
Unaprijed zahvaljujem (24.10.2011)

Očigledno je da je ukupna situacija izvan zakona. Bez uporabne dozvole, ne može se dobiti ni riješenje za obavljanej djelatnosti naročito ako je u pitanu nova zgrada. Za ranije izgrađene zgrade i poslovne prostore nisu postojali navedeni zahtjevi.
Što se tiče parkirnih mjestaq, akoje zemljište u vlasništvu zgrade, potrebna je suglasnost svih suvlasnika.
Rado vrijeme određuje jedinica lokalne samouprave i nema strogog zakonskog propisa vezano za to područje.

Bojana pita: Poštovani,
Molim da mi odgovorite da li se izrada vratašca sekundara sabirača dimnjaka, odnosno vratašca koja se nalaze u stanovima stanara plaća iz pričuve ili ju plaćaju vlasnici stanova koji koriste dimnjak.
Unaprijed se zahvaljujem,
Bojana Pavković (24.10.2011)

To pitanje morate regulirati međuvlasničkim ugovorom koji mora biti sukladan ZOV-u i Uredbi održavanju zgrada. Pravilno bi bilo da se radi o trošku pričuve jer je na jednom dimnjaku serijski povezano više korisbnika i onaj na najnižoj razini je u poziciji da češće otvara vratašca i pritom ih učini neupotrebljivim ali u interesu i onih koji su na višim katoviima na istom dimovodu.

Tiki pita: Poštovani,

živim u zgradi na zadnjem katu. Zgrada je nekvalitetno napravljena i već su četiri puta sanirane pločice na balkonu koji nije natkriven. Pločice su svakoga puta ponovo pucale i otpadale su fuge. Kroz kratko vrijeme počelo je curiti susjedu kat ispod, na stropu njegove lođe i vlaži po kutovima njegovog stropa u unutarnjem prostoru gdje živi. Firma koja se bavi održavanjem zgrade tvrdi da cijelu sanaciju moram platiti ja, da to ne spada u zajednički dio. S obzirom da je balkon velik i trošak je enorman, a i meni sulud jer se problem javlja od samog početka izgradnje zgrade, a i čitajući neke Vaše odgovore, zanima me treba li sanaciju platiti firma koja upravlja zgradom iz razloga što je moj balkon ujedno i krov susjedove lođe? U međuvlasničkom ugovoru, u popisu zajedničkih dijelova zgrade, ne stoji da se pod te dijelove podrazumijeva i balkon. Majstori koji su dolazili i provjeravali stanje, rekli su kako nije problem u odvodima, nego u hidroizolaciji koja nije napravljena prema pravilima struke. Ispod pločica je sve puno vode. Također su to isto utvrdili i građevinski inspektor i arhitekt. Firmu koja održava zgradu sam molila neka nam dostave ovjerenu i potpisanu izjavu u kojoj stoji tko mora sanirati problem. Odgovora nakon nekoliko molbi i dalje nema. Negdje sam pročitala da se pravno smatra da je balkon nečiji krov i da se šteta sanira iz sredstava pričuve ako nisam ja pridonijela tome da susjedima curi, tj. da sam to učinila svojom upotrebom balkona. Gdje to mogu pronaći? Ukoliko je istina da se sanacija mora riješiti iz pričuve, lijepo bih Vas molila ako bi me mogli uputiti na neki zakonski akt na koji se mogu pozvati, u kojem piše točno da se ta sanacija plaća iz sredstava pričuve jer je moj balkon nečiji krov, kada se budem opet morala susresti s njihovim pravnikom.
Da dodam, firma za upravljanje zgradom je upoznata s činjenicom da je zgrada loše napravljena i da postoji problem hidroizolacije na balkonima, ali smo od tužbe upućene investitoru odustali jer je firma koja je izvodila radove otišla u stečaj i računi su blokirani tako da ne bi ništa postigli s tužbom.
(24.10.2011)

Iako je predugo ptanje, evo kratki odgovor.
Radi se o prikrivenim nedostatcima koje nije moguće uvjek ustanoviti u garantnom roku. Možete tražiti od investitira dragovoljno riješenje ili to tražiti sudskim putem. Što će biti moguće ostvariti kad je u pitasnju firma u stečaju, pitanje je?
Kad je terasa iujedno i krov, riješava se sredsvima pričuve (detaljnije proučite Uredbu o održavanjuu zgrada i Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima)

Viktorija pita: Poštovani,
zatvorila bih balkon pvc prozorima na pročelju peterokatnice.Da li moram tražiti suglasnost svih stanara?
Hvala. (23.10.2011)

Ne možete tražiti suglasnost za nešto što nije zakonom dozvoljeno. Istina je da je u praksi zatvaranje niz balkona na opisani način, a da nitko ne reagira. Postupate po savjesti i osobnoj odgovornosti kao i mnogi drugi.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više