Magaš pita: Poštovani,
stanujem u peterokatnici bez centralnog grijanja.Posjedujemo gradski plin.Ugradio bi plinski boiler za centralno grijanje,te me zanima procedura.Svaki stan ima zasebne dimnjake.Da li moram tražiti suglasnost suvlasnika?
Hvala. (23.10.2011)

Morate provjeriti dali postoje uvjeti za priključenje nas postojeće dimnjake. Ako ne, možete riješenje potražiti kroz izvod nafasadi ali to mora biti sukladno propisima. Niste dužni za te zahvate tražiti suglasnost suvlasnika jer je svaki suvlasnik na neškodljiv načim može koristiti sva tehnološka i znanstvena rioješenja bez suglasnosti ostalih. Morate samo voditi rasčuna da se na taj način ne šteti ostalim suvlasnicima ili ugrožava javno dobro.

prevareni pita: Unaprijedd hvala na odgovoru.
Naime uselili smo se u stan u visoko prizemlje. ispod nas sagradjen je prostor za koji smo znali, za kojinam je investitor rekao da ce biti njegov poslovni prostor. ali nakon uporabne dozvole, on je probio 3 prozora koji gledaju u samo nas vrt. zanima me da li on na to ima pravo, odnosno da li ga mogu traziti da zatvori te prozore.hvala (23.10.2011)

Nema pravo ako to nije predviđeno projektom. Obratite se nadležnom uredu za urbanizam sa zaqhtjevom za uvid u projektnu dokumentaciju. Ako ustanovite da to nije u projektu, možete zhtjevati povrat u prvobitnono stanje.

Nikolina pita: Postovani,

kupili smo novi stan, te uz stan pripadajuci vrt. Za izlaz u vrt investitor je stavio montazni balkon, jer je zgrada udaljena od susjeda tocno 3 metra. da li za taj balkon nama ipak treba dozvola, jer ga nema u projektu? Kako ishodovati dozvolu? (23.10.2011)

Izvedeno stanje koje nije sukladno projektu može se legalizirati ako za to postoje uvjeti. Obratite se nadležnom uredu za urbanizam u mjestiu stanovanja.

Jasminko pita: Vlasnik sam stana u Zgradi sa 10 stanova,U stanu trenutno nitko ne stanuje pa me interesira da li sam duzan placati ciscenje zajednickog stubista i placati stubisnu struju? (22.10.2011)

Stubišnu rasvjeti da, jer služi i za javne potrebe zgrade. Čišćenje ne osim generalnog uređenja jer ne onečišćujete zgradu svakondevnim kretanjem.

Olga pita: Stanujem u manjoj zgradi nedaleko centra Splita (1. zona)od 3 kata koja ima krov star 70 godina te je neophodna potpuna izmjena istog jer je postalo nemoguce koristiti stanove na zadnjem katu zbog prirodnih utjecaja (kisa, vjetar...) Da li mozemo biti oslobodjeni placanja PDV-a za izmjenu krovista obzirom da u zgradi stanuje manji broj stanara,nedostatna su nam sredstva pricuve te je neophodno podignuti kredit. (21.10.2011)

Ne. Ne možete biti oslobođeni PDV-a.

Darko pita: JEL SE MORA PLATITI ZA ŽIVOTINJE VODU AKO SE ŽIVI U ZGRADI?to jest jel se mora povečati članove te zajednice ili?? (21.10.2011)

Voda se troši. Dali za potrebe osoba ili dživotinja to je isto. Samo je pitanje procjene kolika je stvarna potrošnja što je jako teško odredi. Koji udio potređnje se može računati za potrebe održavanja higijene životinja, teško je odrediti pa se to mora riješavati sporazumom između suvlasnika.

Damir pita: Poštovani,

Prije nekoliko dana u zgradi je preminula osoba koje je bila vlasnica jednosobnog stana. Šta se sada dešava sa naplatom pričuve kao i određenih zajedničkih troškova u zgradi. Kako je to regulirano .?

(21.10.2011)

Novi vlasnik je pravni sljedbenik. Nažalost, zakonodavac nije predvidio takve situacije, pa je često problem podmirenja troškova u međuvremenu. Vi bi u međubvlasničkom ugovoru trebali predvidjeti i tu situaciju i utvrditi normu kojom se obvezuje nasljednik na podmirenje troškova i ako to ne učini da se trošak može prenijeti na nekretninu.

ive pita: susjedu iznad mene je oštećena weš mašina poplavila stan i digla parket. Nakon nekoliko mjeseci meni je otpao krov na više mjesta i oštećene elektro instalacije na dva mjeasta. šta da radim, swusjed ne želi platiti štetu. mogu li ga tužiti odnosno koliko žće koštati trajati spor.
dajte mi savjet šta činiti. hvala (20.10.2011)

Vi bi trebali provjeriti opseg pokrića police osiguranja vaše zgrade. Ako to nije pokriveno kao štetni događaj, morat ćete pokrenuti postupak protiv susjeda sa zahtjevom za naknadu štete.

Mario pita: Poštovani,
Posjedujem stan s terasom u zgradi staroj 12 godina gdje su završni radovi napravljeni nekvalitetno , a investitor i izvođač su bankrotirali te više ne postoje kao poslovni subjekt. Terasa je skroz dotrajala(unutarnje pločice postavljene vani se raspadaju) i vlaži donji stan kojem je ona krov. Skupio sam potpise većine stanara u m2 da se terasa sanira 2/3 iz sredstava pričuve a 1/3 da plati vlasnik terase jer je upravitelj odbijao sanaciju iz pričuve s objašnjenjem da je terasa moje vlasništvo te da je ja moram sanirati sam. Suglasnost stanara jedino nije potpisao predstavnik stanara.Takva je predana upravitelju koji oteže s sanacijom.Molim savjet i pomoć što mi je činiti. Hvala (20.10.2011)

Sve ste napravili kao treba. Vaš predstavnik je samo suvlasnik. Njegov glas nije presudan. Iako je protiv, on je samo jedinka, i volja većine se mora privesti ako je to zakonito donesena odluka.
Ako vaš predstavnik ne provede odluku većine po udjelu u vlasništvu, može biti kazneno odgovoran za eventualne posljedice.

Jadranka pita: Dali se naknada za neovlaštenu potrošnju plina po čl. 81. st.3. Općih uvjeta za opskrbu prirodnim plinom (NN br.43/09)
smatra štetom? (20.10.2011)

Potražite savjet odvjetnika jer ne možemo odgovarati na pitanja koja se odnose na ono što nije dopušteno.

Natali pita: Poštovani,
zanima me nakon koliko vremena od dana dospijeća zastarjevaju računii za pričuvu zgrade. Naime poslana mi je opomena za račun čije je dospijeće bilo 15.07.2009.g i na to trošsk opomnene 20 kn. (20.10.2011)

Tri godine.

Ella pita: Jesam li ja kao podstanar duzna placati tzv zajednicku pricuvu zgrade ili je to obaveza suvlasnika zgrade?
Hvala (19.10.2011)

Ne. To je vaša obveza u slučaju da ste sa najmodavcem potpisali ugovor u kojem preuzimate tu obvezu.I u tom slučaju, vi ste odgovorni samo prema najmodavcu, a on prema suvlasničkoj zajednici.

mladen pita: Poštovani
Suvlasnici naše zgrade prije 6 mjeseci su donijeli odluku da promijenimo upravitelja, što je i učinjeno.Da li bivši upravitelj mora sadašnjem predati svu dokumentaciju(izvode žiro računa,plaćene račune za razne usluge, financijsko izviješće za proteklo razdoblje i sl.)ili samo ono što on smatra da je potrebno(poslao je fin.izvješće s kojim se mi ne slažemo, i listu dužnika.
Unaprijed hvala (19.10.2011)

Da. U slučaju da tu oobvezu ne ispuni, može se prisiliti sudskim putem. Vi možete donijeti odluku kojom obvlašćujete novog upravitelja da sudskim putem prisili bivšeg da nadoknadi svu nastalu štetu koja je nastupila zbog njegovog neispunjavanja zakonskih obvez, zluporabe položaja ili nemara.

Darija pita: Poštovani,
u Vašem odgovoru gđi Mili od 9/21/2011 kažete da "radilo se o stambenom ili nekom drugom prostoru, pričuva se plaća po istom koeficjentu (potvrđeno rješenjem Ustavnog suda)". Znači li to da poslovni prostori sada plaćaju pričuvu po istom koeficjentu kao i suvlasnici stanova? Vrijedi li to rješenje u cijeloj RH? Naime, predstavnik sam suvlasnika stambene zgrade u Zagrebu i trenutno smo u fazi potpisivanja aneksa ugovora. Upravitelj je i po aneksu predvidio da vlasnik poslovnog prostora u zgradi plaća pričuvu po koefijentu 1.25. Je li to u skladu sa zakonom?
Hvala.
Lijepi pozdrav,
Darija (19.10.2011)

Dobro ste pročitali.Riješenje ustavnog suda je ujedno i pravilko po kojem su svi suvlasnici jednaki u pravima i obvezama bez obzira dali se radi o stambenom ili poslovnom prostoru.

Ivan pita: Poštovanje, u zgradi imamo neplatišu pričuve već duže godina. Trenutni iznos duga je 15 000 kn. Upravitelj zgrade po svom pravniku tuži,ali i ne naplaćuje dug.Kako to ubrzati ? Dali angažirati odvjetnika ? (18.10.2011)

Nažalost to nije usamljen slučaj.Naši sudovi nastoje riješenjima na ovrhu primanja ili pokretnih stavri rijšiti problem, što nije uvjek izvedivo. Teško se odlučuju na ovrhu nad nekretninom. Još uvjek se negdje provlači faktor solidarnosti kojim se štiti čovjek da ne ostane bez krova nad glavom . Međutim, ta solidarnost nije na tered društvene zajednice nego na teret suvlasnika. To je prisilna solidarnost jer ostali suvlasnici snose teret održavanja zgrade. Možda bi to donekle mogli i tolerirati, ali kad vidimo slučajeve da jedna osoba živi u kvalitetnom stanu veličine preko 100 m/2, postvljamo sebi pitanje dali je to u redu. U "suvremenom svijetu" , socijalni slučajevi su oni koji nemaju krov nad glavom.
Pitanje angažiranja odvjetnika je nepotrebno , jer to vaš upravitelj ima u obvezi.

Sanja pita: Poštovani,
živim u zgradi na trećem ( posljednjem) katu.
Na balkonu, obzirom da smo posljednji stanari u visinu, imamo nadstrešnicu od staklenih ploča na čeličnoj konstrukciji.Stan smo kupili prije 5 godina. Prije 3 godine tijekom zime jedna ploča je pukla i sasipala se na balkon.Upornošću i dosađivanjem uspjeli smo dobiti zamjenu ploče od tvrtke koja upravlja našom zgradom uz napomenu da to nije zajednički dio zgrade i ubuduće nećemo moći koristiti njihove usluge za popravak oštećenja. Prošle zime ta ista ploča je opet napukla pa imam osjećaj da će ove zime ponovno pasti. Kome se obratiti? Je li to zaista problem vlasnika stana? Ja ( laički) tumačim konstrukciju kao dio krovišta zgrade.
Unaprijed hvala. (18.10.2011)

Ako su ploče izvedene sukladno projektu prilikom izdradnje, one sastavni dio građevine i održavaju se sredstvima pričuve.
Ako su naknadno ugrađene sukladno urbanističkim uvjetima, održaa ih suvlasnik tog djela zgrade. U slučaju da su postavljene bez dozvole, nemate ih pravo ni obnavlajti.

Ana pita: Poštovani, vlasnica sam stana u kojemu je centralno grijanje na plin. Zbog ostalih stanara koji ne plaćaju račune za grijanje grije se premalo ili nikako. Mene zanima smijem li ja uvesti svoje grijanje i odvojiti se od ostalih. (17.10.2011)

Ako je zgrada u sustavun opskrbe toplinskom energijom, dužni ste plaćati instaliranu snagu.
Ako ste van sustava (ako zgrada ima vlastitu kotlovnicu), trebao bi postojati ugovor između suvlasnika o načinu podmirenja računa. Ugovor bi bio temelj za pokretanje postupka za prisilnu naplatu potraživanja od neplatiša.
Vi se možete izdvojiti iz sustava i uvesti svoje grijanje, ali pod uvjetom da to nije štetno za ostale. Ako vaš stan dobiva toplinsku energiju iz cijevi,ili koristi poziciju da dio topline dobiva iz drugih stanova, može vam se postaviti uvjet plaćanja dijela troškova.
Konretne odgovore na vaše pitanje bi vam trebao dati upravitelj zgrade, jer mi nemamo uvid u stvarno stanje.
U svakom slučaju, dobro bi bilo da se posavjetujete sa udrugom potrošača.

perica pita: U zgradi sa 8 stanova,treba raditi novi krov i fasadu.Na koji nacin se dijele troskovi.(Iznos se jednostavno podijeli na 8,ili ovisi o velicini,m2, stana) (17.10.2011)

Po udjelu u vlasništvu, to znači po kvadraturi.

Baksa pita: Vlasnici smo stana u Cakovcu,koji ne koristimo vec duze vrijeme,pricuvu placamo redovno,s obzirom da je pocela sezona grijanja a imamo zajednicko grijanje koje se placa po kvadraturi stana.S obzirom da u stanu nitko ne zivi,radiatori su zatvoreni a predstavnik stanara kaze da bez obzira sto u stanu nema nikoga moram placati grijanje.Na koji nacin mogu rijesiti ovaj problem posto nem smisla da placan grijanje a ne grijemo taj prostor? (16.10.2011)

Vi ste dužni plaćati samo instaliranu snagzu pod uvjetom da ste isključili radijatore. Pismenim putem obavjestite predstavnika o tome , te u računu koji dobivate , pronađite stavku "Instalirane snage", i taj iznos plaćajte. U slučaju spora, morate imati dokaz da su radijatori isključeni.

Sanja pita: 2000. smo uselili u trenutni stan. Zgrada je stara i instalacije su bile loše. Kupaonske instalacije redovito su poplavljivale stan pa smo se 2007. odlučili za cjelovitu rekonstrukciju kupaone kojom prilikom su zamijenjeni i glavni ventili za hladnu i toplu vodu. Sve smo platili sami uz redovito informiranje upravitelja zgrade. No ventil za hladnu vodu nedavno se blokirao pa u kupaoni nema pritiska hladne vode. Mjesecima molimo upravitelja zgrade da nam taj ventil zamjeni, ali uzaludno. Iako redovito plaćamo pričuvu vjerojatno ćemo ponovno o svom trošku morati zamjeniti taj ventil. Koja prava imamo i na koji način ih ostvariti.

Unaprijed hvala. (16.10.2011)

Zajednička instalacija je do zapornog ventila. U pravilu se ventil smatra zajedničkim djelom infrastrukture i riješava se sredsvima pričuve ako je dotrajao ili policom osiguranja ako dođe do puknuća.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više