Ivan pita: Zivim u zgradi sa 9 stanova (3 stana po katu), te u prizemlju zgrade imamo poslovni prostor. Novi vlasnik poslovnog prostora je na ulicnu/prednju stranu fasade postavio veliku neonsku reklamu, malo zatim dvije vanjske jedinice klima uredjaja, a sada postavlja i tendu ispred svojih izloga. Ovo sve izvodi bez ikakvog dogovora sa suvlasnicima. U medjuvl. ugovoru se fasada spominje kao "konstruktivni i vanjski djelovi zgrade". Sto smije, a sto ne smije izvoditi na fasadi bez pristanka suvlasnika ?? (5.9.2011)

Ništa bez suglasnosti ostalih suvlasnika. Osim toga , predpostaljamo da je pitanje postavljanja reklama riješeno i aktima lokalne zajednice. Postoje pravila koja se moraju poštivati.

Martina pita: Poštovani!
Živim u stambenoj novoizgrađenoj stanbenoj zgradi u kojoj su stanari izabrali predstavnika prije nego smo mi uselili, naime nisu svi stanari odmah useljavali u stanove. Sada je taj isti predstavnik iznajmio svoj stan te uopće ne živi u zgradi, a otkada je odselio nitko više ne održava sastanke niti se brine o zgradi. Da li postoji zakonska regulativa prema kojoj predstavnik stanara ne može biti netko tko ne živi u navedenoj zgradi budući istom nisu više drugi stanari u interesu i kako možemo dovesti do izbora drugog predstavnika. (5.9.2011)

Imate dovoljno razloga za izbor novog predstavnika. Jednostavo, donesite odluku koja mora biti usvojena od strane nadpolovične većine po udjelu u vlasništvu kojm razriješavate obveza dosadašnjeg predstavnika i imenujete novog.Zakonom je predviđeno da suvlasnici imaju predstavnika kojeg biraju sami bez posebno određenih pravila.


ja pita: Poštovanje.
Moje pitanje je dali svi suvlasnici u zgradi imaju pravo vidjeti sve troškove za predhodnu godinu. Mi od strane upravitelja dobijemo izvještaj u kojemu su iskazani troškovi... npr: hitne intervencije - xy kuna, limarski radovi yx kuna. Dali imamo pravo dobiti troškove npr za svaku hitnu intervenciju u prošloj godini. LP (5.9.2011)

Ne samo da imaju pravo, nego im je to i obaveza kako bi lakše mogli sudjelovati u upravljanju zgradom, odnosno planiranju posova i zahvata u narednom periodu.

Vladimir pita: Postovani,
wie ste rekli da je najbrži i najučinkovitiji način rješavanja problema curenja krova u stanu tužba protiv ostalih suvlasnika koji ne žele sudjelovati u sanaciji krova a ostalo stvar pitanja ažurnosti i efikasnosti suda.
Ja imam nalaz sudskog vjestaka koji izricito trazi sanaciju krova. Ja hacu sam o vlastitim troskovima izvrsiti sanaciju krova.
Do mi se od strane predstavnika i upravitelja zgrade neomogucava. Tako sto mi se kljucevi o krova ne stavljaju na raspolaganje.
Sta treba sada da poduzmen. (4.9.2011)

Vaš predstavnik zaista ne shvaća svoju ulogu. Mora biti svjestan da će biti i kazneno odgovoran ako vam onemogući da sami sanirate krov , a ujedno može biti odgovoran i za nepoduzimanje zakonom obveznih radnji.

Irina pita: Poštovani,
doselili smo u novu stambeno-poslovnu zgradu, u kojoj je naseljeno tek tridesetak stanova od ukupno 97. Vlasnik je odnedavno prestao plaćati paušale HEP-u za neprodane stanove tako da smo ostali bez struje, lifta i rasvjete po hodnicima i garaži.Stanari su pristali plaćati struju nakon što vlasnik plati dugove, ali to se ne događa.HEP nam prije toga neće uključiti struju. Što još možemo učiniti? (3.9.2011)

Vlasnik,koji je vjerovatno i investitor, je odgovoran za sadašnje stanje. Vjerovatno se radi o još jednom slučaju propadanja zbog krize ili nekih drugih razloga. Zakonom nisu predviđeni hitni postupci nadležnih tijela za ovakve slučajeve. Možda će i vaša tužba protiv njega biti još samo jedna u nizu!!
U svakom slučaju javite se malo i udruzi za zaštitu potrošača.

Dalibor pita: Poštovani,

uselio sam u zgradu u zagrebu (novogradnja) prije dvije godine. Predstavnik stanara, koji se među prvima uselio je sam sebe imenovao za predstavnika i osobu za čišćenje zgrade (koja dobiva naknadu) koja ne živi u našoj zgradi. Nakon dvije godine, većina stanara je nezadovoljna njegovim (ne) radom i željeli bismo ga smijeniti pa vas molim za informaciju je li točno da je potrebno skupiti 51% potpisa od strane vlasnika stanova da ga se smijeni i možemo li odmah po tom pitanju minjenjati i nepoznatu gospođu koja dolazi čistiti stubiše obzirom da su naše sustanarke izrazile želju za čisšćenjem (nezadovoljne dosadašnjim radom). Svaki stan u zgradiu ima svoj vodomjer i po njemu plaćamo ali smo dobili svaki vlasnik dug od cca 400 - 500 Kn za nekakve nastale troškove vode još u izgradnji zgrade i ja to ne želim platiti jer sam kupio gotovi stan i ne želim sutra da se netko sjeti da investitor nije platio prozore pa da i to nakandno plaćam. Molim Vas za odgovor. Unaprijed zahvaljujem. (3.9.2011)

Sva piatanja od interesa za suvlasnike riješavaju oni sami dogovorno što potvrđuju Međuvlasničkim ugiovorom ili posebnim odlukama. Međuvlasnički ugovor i Odluke vezane za redovito održavanje zgrade donose se odlukom nadpolovične većine po udjelu u vlasništvu. Prema tome, možete promjeniti predstavnika ako to procjeni većina.
Čudna je situacija sa vodom. Ako niste nigdje potpisali da preuzimate obvezu predhodnih troškova, niste dužni iste podmirivati. Troškove vode ne čini stvar (stan), nego osobe!

pita: molim vas za odgovor suvlasnik sam stana u privatnoj kuči od 3 stana i živim na zadnjem katu ispod ravne ploče koja prokišnjava.susjed s prizemlja bi se odrekao svoga dijela idao ga meni da ja saniram o svome trošku ali susjeda u sredini se ne želi odreči i nema novaca za sanaciju koja su moja prava.unaprijed hvala (2.9.2011)

Vas dva donesite odluku o načinu saniranja krova ako ste vlasnici više od polovice ukupnih dijelova zgrade. Odluka je obvezujuća i za trećeg suvlasnika ako ne sadrži protuzakonite elemente.

Takvim postupkom ispunjavate uvjete za pokretanje tužbe protiv osobe kja ne želi sudjelovati, a sud će donijeti riješenje o prisilnoj nadoknadi pripadajućih trokova.

Damir pita: Poštovani,
vlasnik sam stana u prizemlju od 54 m2 i kupujem stan do sebe od 26 m2. Moje je pitanje slijedeće: da li je moguće napraviti prolaz širine vrata kroz nosivi zid izmedju ta dva predmetna stana, a sve prema naravno planu od ovlaštenog statičara i da li je za to potrebna suglasnost stanara. (1.9.2011)

Da. Suglasnost ostalih suvlasnika vam je potrebna kako bi mogli izraditi projektnu dokumenatciju koju uz zahtjev morate dostaviti nadležnom tijelu za urbanizam (promjene stanja građevine).

Nataša pita: Poštovani!
Koji je najbrži i najučinkovitiji način rješavanja problema curenja krova u stan na posljednjem katu zgrade, u slučaju kad suvlasnici s nižih katova smatraju da se to njih ne tiče (jer njima ne curi!?) i ne žele plaćati povećanu pričuvu? Može li ih se tužiti da obezvrjeđuju moju imovinu, koliko bi takav postupak trajao, koštao i koliki su izgledi za uspjeh, te, ukoliko nije izgledno, na koji pravni način bi se ovaj problem mogao brzo riješiti? Unaprijed zahvaljujem. (29.8.2011)

Tužba protiv ostalih suvlasnika koji ne žele sudjelovati u sanaciji krova. ostalo je stvar pitanja ažurnosti i efikasnosti suda.

Rade pita: Zgrada ima 10 apartmana i imala je jedno mjerilo za vodu(Crikvenica-Jadranovo). Prije 10 godina kad smo kupili apartman,čovijek koji se predstavio kao upravitelj zgrade iznio je meni i ostalim novim susjedima sistem plačanja vode i to dan-osoba 2.kune,što znači da u jednom danu ako u mom apartmanu(25 kvadrata) prespava i boravi 4 osobe dužan sam platiti 8 kuna po danu a to je tadašnja cijena 1 kubika vode.Ljudi su bili kroz godine boravka zaprepašteni,jer nismo trošili niti 1/4 od onog što smo plačali,što se ispostavilo jer smo svi ugradili kontrolna mjerila.Na zadnjem sastanku je izašao sa tezom da se treba plačati 10% vode više od onog što se potoši jer se kako on tvrdi toliko vode potroši od glavnog do kontrolnog brojila. Moja pitanja su sljedeća:
1.Koliko je moguća istina da se troši 10% vode više od onog što pokazuje novo kontrolno brojilo,odnosno da se toliko troši između dva navedena brojila(ako nije kako da mu dokažem)
2.Dali je moguća legalizacija kontrolnog brojila i koja je procedura?
3.Tko bira upravitelja zgrade i na koji način?
4.Tko kontrolira potrošnju novca iz pričuve i kome je on dostupan?
5.Tko određuje visinu pričuve i dali je ona potrebna u zgradi građenoj 1990.god?
6.Dali upravitelj zgrade uzima naknadu za obavljanje svog rada i koliko?(zgrada je u funkciji samo ljeti)
7.Dali je upravitelj dužan predočiti sve račune od potrošnje novca iz pričuve? (pražnjenje septičke jame itd.)
8.Što sve ulazi u račun vode,konkretno u mom slučaju (Jadranovo-Crikvenica) odnosno osim potrošnje vode što je sve svaki stanar još dužan platiti?
9.Kod legalizacije djelova zgrade koji nisu legalni,odnosno što su dograđeni naknadno (garaža,terase,potkrovlje)dali moraju financijski učestvovati i stanari čiji su stanovi odprije legalni.
Hvala i pozdrav (27.8.2011)

Zaista preopširno pitanje pa vas za glavninu moramo uputiti da pročitate određene odredbe u Zakonu o vlasništvu i drugim stavrnim pravima i Uredbu o održavanu zgrada ( sve imate na našem portalu).

Što se tiče kontrolnih brojila, ona imaju ulagu razdjelnika unutar zgrade i kad je sve ispravno, zboj očitanja (pod uvjetom da se očitaju u istom periodu, u praksi unutar 5 dana) trebao bi biti jednak ili približan stanju na glavnom vodomjeru. U protivnom, se javlja stanje koje treba provjeriti a to je ; oštećenje na zajedničkoj instaqlaciji pa se voda gubi ili u pojedinim stanovima postoje neispravni individualni vodomjeri pa se ne prikazuje realna potrošnja.
Individualni vodomjer se može legalizirati isključivo ako ste izravno prikopčani na javnu vodovodnu mrežu. Trenutno to nije moguće jer ste priključeni na zajedničku mrežu koja je infrastruktura u zgradi, i vlasništvo je svih suvlasnika.

Maja pita: Postovani
zivim u zgradi sa sest katova, cetiri stana po etazi,ja sam na drugom katu. susjeda sa prvog kata, stan ispod mene renovirala je stan proteklih 8 mjeseci i prilikom postavljanja nape razbila je odvod za ventilaciju i spojila napu pa sad cijeloj vertikali iznad nje kad ona kuha u kupatilu a time i stanu smrdi kao da se je u istom kuhala. pokusali smo s njom razgovarati, sazvali sastanak,medjutim nista se nije promjenilo a proslo je vec 2 mjeseca od toga. molim vas da mi recete kako najbrze mogu rjesiti taj problem jer je postalao nepodnosljivo,naime zena kuha u 6 popodne i 1 u noci, a od toga bar 5 puta u tjednu przi ribu. (25.8.2011)

Konzultirajte se sa snaitarnom inspekcijom. Vjerovatno ćete biti prisiljeni svoja prava ostavrivati putem suda jer predmetna svoj posebni dio koristi na način kojim ugrožava vaša prava.

snježana pita: živim u zgradi gdje su susjedi iznad nas sanirali krov bez našeg dopuštenja i pristanka i izveli su još radove na crno kao i sad nas potražuju novac za materijal i radnike na crnjaka ili će nas dati na sud koja su moja prava (24.8.2011)

Iako su napravili nešto što e u zajedničkom interesu, trebali su to u sporazumu sa vama i uz vaše sudjelovanje.
Pitanje je vaše prikazivanje stanja, a vjerovatno i oni imaju svoju priču. Možda će to sud riješavati. U svakom slučaju, ako je krov prokišnjavao, radilo se o nužnom zahvatu u kojem moraju sudjelovati svi suvlasnici.

Dajana pita: U podrumskom prostoru zgrade u kojoj živim nalazi se uređeno "sklonište" korišteno u tu svrhu za Domovinskog rata. Sad u mirnodobskom razdoblju zanima me tko je vlasnik skloništa: stanari Grad Zagreb ili netko treći.
Naime sklonište troši struju i grijanje koje snose stanari,a neznamo kome korisnici skloništa plaćaju najam jer nam ne žele reći.
Drugo pitanje: može li upravitelj zgrade pokrenuti etažiranje samo uz suglasnost predstavnika stanara iako isti nije o tome obavijestio stanare? (24.8.2011)

Podrumski prostor je namjenski određen kao sklonište. Dali se radi o posebnom djelu, ili je to zajedničko vlasnitvo stanara, nije vidljivo iz vašeg pitanja. Provjerite to u gruntovnici. Sklonište namjnski služi i za sve suvlasnike i ostale osobe koje stalno ili povremeno borave u zgradi. Tako se može smatrati da je i vama to potrebno. Međutim, u vremenu kad nema potrebe za korištenje tog prostora u te namjene, nebi smjeli postojati ni troškovi, osim ako to netko koristi za svoje osobne potrebe. U tom slučaju, stalni ili povremeni korisnik je dužaj snositi troškove.

To je jedno od pitanja od javnog interesa koje nije dovoljno definirano, i nadamo se da će se to riješiti kroz program državne uprave za zaštitu i spašavanje.

eva pita: Poštovani, molim Vas da me uputite kojoj instituciji se trebam obratiti za uklanjanje kabela ostvaljene od stare kabelske mreže, (osim operateru) koji to prebacijuje na prethodnog. hvala (24.8.2011)

Tužbom proiv subjekta koji je postavio infrastrukturu ako to nije prenio na sljedbenika ( drugog operatera)

Tina pita: Poštovani,živim u visokom prizemlju u centru grada, naš stan gleda na dvorište i veliki problem prve susjedi koji imaju postavljene klima uređaje točno na prozorima a voda koja curi iz njih curi nama po vešu, rpletama , prozorima i zavjesam,a ako puće vjetar i po parketu. Dotiče susjede smo lijepo zamolil da riješe problem no od toga ništa. Vod neumprno curi tako da se ne može niti spavati.I još jedan problem svaki dan iz par stanova trešti muzika do ranih jutarnjih sati, već je zvana i policija ali učinak je kratkotrajan, jedn dan je mir, i onda sve ponovno. Kome se obratiti i što napraviti?? Hvala (24.8.2011)

Pozovite sanitarnu inspekciju. Ako oni ustanove da to nije njihova nadležnost, morate podnijeti tužbu nadležnom općinskom sudu protiv susjeda. Zakonom je predviđeno ponašanje u suvlasničkoj zajednici gdje se izričito kaže da se posebni dio mora koristiti na način da se ne ometa nesmetano korištenje ostalim suvlasnicima.

MIRA pita: Poštovani!
Molim Vas da mi objasnite pravne procedure u svezi modela internog ili samoupravnog upravljanja stanbenom zgradom. Napominjem da bismo između sebe izabrali volontera upravitelja i volontera predstavnika stanara. Zgrada ima 6 stanova i svi smo složni. Zbog loših iskustava sa tvrtkama za održavanje - pričuvu stanbenih zgrada odlučili smo se na interni model.
Hvala!
Srdačan pozdrav Mira Hock
(23.8.2011)

U temeljnom dijelu ZOV-a stoji da suvlasnici mogu izabrat upravitelja između sebe ili neku treću osobu. U poglavlju za prelazno razdoblje stoji da osoba mora biti registrirana za upravljanje. To su zakonske odredbe gdje se ne možmo baš dobro snaći.
Samo da napomenemo da ima zgrada gdje suvlasnici sami organizirano upravljaju, i nitko nije morao dokazivati legalitet za taj oblik upravljanja. Problem se javlja kad pojedinac u zajednici ne poštuje dogovorena prqavila , i štetno se ponaša za zajednicu, postupak pre nadležnim državnim tijelima morate pokretati sami. To se mpože odraziti negativno na odnose u zajednici. Znači, ako je sve u redu, nećete odgovarati ako budete sami upravljali.

MATE pita: Molim vas da mi odgovorite na slijedeca pitanja
1.Zgrada posjeduje lift i ima 3 etaze i pridzemlje.
Kako se raspodijeljuju troskovi upotrebe, odrzavanja lifta i potroska njegove energije ?
2. Zgrada nije za sada prikljucena na kanalizaciju,vec posjeduje vlastiti spremnik za otpadne voda i fekalije sto zahtjeva i njegovo praznjznje.
Kako se rasporedjuju troskovi tog praznjenja,jer to je apartmanska gradnja pa vecina stanara nije tu tokom godine vec samo ljeti.Zgrada ima jedno zajednicko mjerilo za vodu a svaki apartman posjeduje vlastito malo mjerilo za kontrolu potresnje.Dali je to u nadleznosti upravitelja zgrade i dali se potrosnja iz ovg upita pod 2 uzima iz zajednicke pricuve. Hvala na odgovoru (23.8.2011)

Problem velikog broja zgrada na otocima i priobalju. Dizalo, voda i pražnjenje septičkih jama su piatnja koja bi suvlasnici trebali dogovoriti između sebe.
Suvlasnik koji živi u prizemlju može biti oslobođen od značajnog dijela troškova vezanono za dizalo.Malo je teže odreditio udio koji je vezan za zajednički intres.
TRoškovi čišćenja septičkih jama , takodjer dogovaraju suvlasnici. Najednostavniji način da se to vrđi na temelju broja članova kućanstva. Međutim , u turističkim mjestima taj podatak je svakodnevno mijenja, pa je teško dati pravi savjet.
Sličan problem je i sa potrošnjom vode.

Upravitelj bi vam trebao osigurati stručnu pomoć.

Lovre pita: Dobar dan,
suvlasnik sam zgrade sa 60 stanova.
Vodu placamo po clanovima kucanstava (ocitanje sa vodomjera unutar zgrade podijeli se sa brojem stanara zgrade i tako dobijemo cijenu potrosnje vode po osdobi).
Da li mogu kao pojedinac ugraditi svoj vodomjer te na taj nacin placati stvarno potrosenu vodu za moj stan?
Da li postoji zakonski akt na kojega se mogu pozvati u slucaju da predstavnik stanara ugradnju svojevoljno odbija i govori da je to nemoguce?
Da li mi treba suglasnost ostalih stanara ili je dovoljno da je ugradeni vodomjer sluzbeno ispravan te da se bazdarenje istog dogada u predvidenim zakonskim rokovima?
Ako mogu ugraditi vodomjer u svoj stan, kome u tom slucaju placam potrosak vode?
Da li sam ocitavam potrosak vode ili predstavnik stanara dolazi u ocitavanje mjesecno/godisnje?
Unaprijed Vam zahvaljujem na Vasim odgovorima,
Srdacan pozdrav,
Lovre Hribar
(23.8.2011)

Raspodjela potrošnje vode unutar suvlasničke zajednice je u nekim slučajevima regulirana na način da se primjenjuju odredbe pravilnika koje imaju neka komunalna društva. Ta prvila se primjenjuju ako su suvlasnici sa tim suglasni.
U tim sluzčajevima se primjenjuje pravilo da suvlansici koji imaju dovomjere, plaćaju po čitanju , a oni koji nemaju plaćaju temeljem broja članova kućanstva , ali ipak sa određenim ograničenjem. Npr. U rijevi se primjenjuje pravilnik koji predviđaq da članovikućastva plaćaju u redovnim uvjetima do 7 m/2

Marko pita: Poštovani,

Živim u prizemlju zgrade u Rijeci. Imam jedan mali problem nesanice koji mi se javio od kada je susjed montirao klima uređaj nekoliko katova iznad prozora moje spavaće sobe.
Odvod kondenzata izveden je na način da se na klima uređaju montirala cjevčica koja omogućava kapanje kondenzata cca 50cm od ruba zgrade.
Kapanje kondenzata preko noći proizvodi buku koja me ometa. Na ukazivanje problema susjed mi je odgovorio "to ti je dok se ne navikneš".

Što mogu napravit i postoji li kakva regulativa na koju se mogu opozvati?
(22.8.2011)

Iako će se nekom činiti da je to mali problem, moramo istaknuti da je on u dosta slučajeva vrlo ozbiljan i ne smije se zanemariti.
U mnogim zgradama je to pitanje zanemareno, i nužno ga je regulirati odlukom suvlasničke zajednice. Suvlasnici bi trebali donijeti Odluku kojom se regulira pitanje postavljanje klima uređaja u djelovima gradova ili naselja gdje to nije regulirano Odlukom zajednice.

Po ovom pitanju nužna je i konzultacija sa predstavnicima sanitarne ispekcije koji će procjeniti dali ima elemenata za službeno postupanje.

Ako ne bude drugog riješenja, morat ćete svoje pravo zaštiti sudskim putem.

Božo pita: Da li investitor fizička osoba treba plaćati pričuvu za nov i neuseljen stan u zgradi sa devet stanova koja je izgrađena 2007.godine. (22.8.2011)

Da, on je u suvlasničkim odnosima i ima iste obveze kao i vi.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više