Maja pita: Stanarskim pravom otkupljen je stan 1993. Godine. Kupoprodajni ugovor navodi točan raspored prostorija u stanu i podrum, i kao takav je bio položen u knjigu ugovora. Parničnim postupkom je upisano vlasništvo nad stanom i zajedničkim dijelovima i uređajima zgrade u zk. Međutim u međuvremenu je zgrada etažirana bez naše suglasnosti te je spomenuti podrum i zajednička prostorija u zk uvedena kao gradska imovina tj. Stan u vlasništvu Grada!?! i to u parničnom postupku upisa vlasništva pred sudom. Inače mi smo jedini korisnici tog podruma već 40 godina. Sada ispada da otkupljeni stan nema niti podrum niti zajedničku prostoriju. Može li mi netko objasniti pravni aspekt ove "legalne" krađe koja se odvila bez našeg znanja. (28.7.2011)

Da bi vam se dao kvalitetan odgovor, treba ući u povjest događanja što danas nije jednostavno. U mnogo zgrada je slična situacija. Treba pronaći građevinsku dokumentaciju i vidjeti što je upisano, pa ako se provelo drugačije, možete tražiti usklađivanje.

Laura pita: Može li suvlasnik držati bicikl i druge stvari na samom ulazu u zgradu (zajednički dio zgrade) ukoliko se bar jedan suvlasnik ne slaže s tim postupanjem? (28.7.2011)

U pravili , nikakvi predmeti bez valjane odluke svih suvlasnika nebi se smjeli držati na hodnicima ili stubištima. Ne smiju se donositi ni odluke , ako se dozvoljavanjem korištenja, remeti normalan prolaz ili pristup a posebno za potzrebe intervencija vatrogasaca ili sl.

Doris pita: Poštovani,
lijepo vas molim da mi odgovorite na sljedeće pitanje:
Da li je potrebna suglasnost većine stanara (tj. 51%) za odluku o izboru tvrtke koja će obaviti postupak upisa nekretnine u zemljišne knjige, ili je moguće da o tome odluči samoinicijativno ovlašteni predstavnik suvlasnika?
Da li biste mi naveli zakon?
Unaprijed se zahvaljujem.
S poštovanjem, Doris Ottaviani (27.7.2011)

Radi se o zakonskoj obvezi , ali odluku o izboru izvršitelja donose suvlasnici.
Ovo je izvanredni posao koji n ije tipičan, pa ne možemo citirati zakonsku odredbu, ali se radi o vašem novcu, i vi ste logučno i opravdano nadležni za odlučivanje o tom pitanju.

Andrea pita: Da li predstavnik suvlasnika zgrade može tražiti od vlasnika stanove podatke o osobama koje su u najmu, i onda imena najmoprimaca objaviti na popisu u zgradi?
(26.7.2011)

Zakon o prijavi prebivališta ili boravišta određuje da se svatko mora bti prijavljen preko nadležnog ureda PU. Prema tome, ne vidimo razloga da bi to bilo zabranjeno.

Dorian pita: Postovani,
Na koji nacin mogu ostale suvlanike (inace nas je 4) zakonski prisiliti da ulazu u odrzavanje zajednickih djelova zgrade s time da nisam vecinski suvlasnik ( privatna nekretnina-starina ) Zgrada se sastoji od prizemlja i 2 kata te zajednicke vanjske terase i okucnice. Trebalo bi napraviti fasadu,ograditi okucnicu,sanirati vanjsku veliku terasu i balkone jer su u jako losem stanju.Zgrada nije etazirana nego je u idealnim djelovima.
Ja sam svoj dio naslijedio i uredno ga koristim,a oni su ga kupili i nemaju nikakav interes za ulaganje i odrzavanje zgrade i time mene sprijecavaju da ulazem u svoj dio jer nema smisla sve urediti kada fasada i sve gore navedeno je u losem stanju.
Hvala vam (24.7.2011)

Bez obzira na povjest građevine, zgrada je sada suvasnička zajednica i primjenjuju se pravila o održavanju prema Uredbi i ZOV-u

Ivana pita: POštovani,

molila bih Vas odgovor na slijedeće pitanje.
Na koji se način za plačanje režija iz pričuve određuje broj osoba? Naime, predstavnik stanara zaračunao je i našu novorođenu bebu kao dodatnu osobu kod plaćanja struje u stubištu!! S obzirom da beba još ni ne hoda, a kamoli da se koristi svjetlom, stvarno ne vidim koji je razlog.
Također je rekao da se za plaćanje i ostalih režija (voda) beba prijavljuje kao dodatna osoba.

Na koji način se zakonski regulira određivanje broja osoba u kućanstvu?

Hvala! (22.7.2011)

Osobe nisu samo brojke. Mislim da vam je u međuvremenu pstalo jasno da je i vaša beba potrošač iako još nije psiho-fizički samostalna. Zbog bebe su porasle vaše osobne potrebe.

Ozren pita: Upravitelj stambenom zgradom poslao mi je uplatnice za uslugu koju naziva „odštopavanje kanalizacije“.Odbio sam plaćanje i o tome ga obavijestio jer redovito plaćam zajedničku pričuvu a prema Pregledu prihoda i rashoda za 2011. godinu zgrada ima višak sredstva na žiro-računu kojim se mogu pokriti eventualni troškovi i tzv. „odštopavanja“ kako upravitelj naziva tu uslugu.Pored toga sporne su još neke stvari:
1.Uz uplatnice nema, niti me je predstavnik suvlasnika obavijestio o pristiglim ponudama za čišćenje kanalizacije, odabiru najpovoljnijeg izvođača i radnom nalogu
2.Nema podjele i specifikaciji eventualnih troškova čišćenja kanalizacije prema broju članova kućanstva, prema kvadraturi stanova ili potrošnji vode
3.Radi se o iznimno visokom računu – U zgradi je samo pet stanova ukupne kvadrature oko 220 kvadrata sa samo 8 stanara a moj udio je preko 700 kuna što znači da je prema mojoj procjeni zgradi ispostavljen račun od oko 3.500 kuna. Napominjem da nije bilo nikakvih građevinskih radova odnosno sanacije cijevi.
4.Upravitelj tvrdi da se radilo o hitnoj intervenciji pa nije trebao odabir najpovoljnijeg izvođača te da odvoz fekalija i odštopavanje cijevi ne ulazi u trošak redovne pričuve nego se dodatno naplaćuju.
Napominjem da niti upravitelj niti predstavnik suvlasnika nikada nisu dostavili kopije Međuvlasničkog ugovora, Ugovora o upravljanju i Proračun prihoda i rashoda za 2011. godinu. Stoga Vas molim da mi pomognete savjetovati koja su moja prava u ovome sporu i kako ih ostvariti odnosno kako se ubuduće zaštititi od takvih, po mojem mišljenju, friziranih i nepostoječih usluga, odnosno računa i obveza plaćanja.
Hvala na pomoći.
(22.7.2011)

Tipičan primjeer zanemarivanja obaveze upoznavanja suvlasnika sa troškovima. Iako se radilo o nužnom hitnom zahvatu, postojali su uvjeti kada upravitelj mora upoznati suvlasnike o visini troška koji slijediu, aposebno ako je postojala mogućnost da se bitra a ne nameće izvođač.

Darko pita: Poštovani,
vlasnik sam stana u potkrovlju koji stalno prokišnjava. Nepravljena je nova hidroizolacija krova prošlu jesen, ali ispada da je cijelo vrijeme prokišnjavalo zbog zaštopane cijevi za odvodnju kišnice s ravnog krova. Nije ni trebala sanacija krova nego samo te cijevi.

Upravitelj zgrade i predstavnik stanara su vidjeli o čemu se radi prije dva mjeseca i ustanovili da treba hitna zamjena te cijevi i nisu ništa poduzeli.
Od onda mi se nitko ni ne javlja na telefon. Otišli ljudi na more i ne vole da ih se uznemirava sa nekim problemima.

Sve sam slikao svaki dan i tužiti ću ih sigurno, ali dok sud bude gotov propadne mi stan.

Šta da radim.
Mogu li ja to popraviti o svom trošku i tražiti naknadu troškova. (22.7.2011)

Ako ne možete odlagati problem, riješite ga osobno ,ali vodite računa da imate valjane dokaze. Potražite stručnu osobu ( po mogućnosti ovlaštenog vještaka) neka to pregleda, napravite zabilješku sa fotografijama i problem riješite preko ovlaštenog izvođača (morate imati valjani račun).
Ako vam to ne prihvate odgovorne osobe i ako vam se ne prizna trošak, svoje pravo možete zaštiti putem suda.

MARINA pita: molim vas objasnite mi je li moguće da se u zgradi odnosno neboderu otvore druga ulazna vrata ipred dva stana u prizemlju bez suglasnosti tih stanara.
naime nekolicini stanara je važno otvoriti vrata i navodno su skupljani potpisi po stanovima.ulazna vrata bila bi tik do mojih vrata stana.imam malu djecu i nije mi drago da s ulice može bilo tko ulaziti bez nadzora.molim vas recite mi je li moguće to spriječiti.
hitno mi je .
puno hvala (20.7.2011)

Bez odobrenja nadležnog tijela zaq urbanizam , ne smiju se izvoditi takvi zahvati. Zahtjevu mora predhoditi suglasnost svih suvlasnika i idejno riješenje.

Alen pita: Poštovani,

Postavljam pitanje u ime agencije Plus M.A.K. zanimajući se na kojim adresama u Vrbanima postoji zagađenje vode spominjano u Aferi: Vrbani III

Unaprijed Hvala! (19.7.2011)

To pitanje morate postaviti Zavodu za javno zdravstvo.

Miljenko pita: Poštovani,
u mojem stanu u stambenoj zgradi (izgrađenoj 1998. godine) otpala je žbuka sa stropa. Prvo se to dogodilo u radnoj sobi, zatim u dnevnoj, a sada u spavaćoj.
Kako do oštećenja nije došlo zbog lošeg održavanja ili udaranja po stropu, već zbog loše gradnje, imam li pravo tražiti da se sanacija tog oštećenja financira iz pričuve? (15.7.2011)

Iako je istekla garancija, može se pokrenuti postupak za sanaciju od strane investitora. Radi se o prikrivenom nedostatku. Nije se moglo vidjeti da se radi o lošoj izvedbi. Postupak se pokreće putem suda.
Ako to ne možete provesti (mnogi investiteori su nestali, a pravnih sljedbenika nema), morat ćete samo to sami sanirati. Sama žbuka unutar stana ne utječe na zajedničku konstrukciju građevine.

Mira pita: Poštovani, živim u zgradi gdje je 6 etažiranih stanova. Okućnica zgrade još nije riješena tako grad Rijeka održava okućnicu ( zapravo samo kose travu 2 do 3 puta godišnje).Živica se nije održavala i još štošta. Kako je to bilo neuredno, našim doseljenjem smo, uz dogovor sa stanarima čistili i ponešto zasađivali da nam bude ljepše. Samim tim je i u prosjeku 4 mjeseca nešto povećana potrošnja vode po članu pa se jedna starija gospođa stanarka ( koja ima 5 članova u obitelji )pobunila.Predložili smo sastanak da bi se dogovorili što želimo i što ne. Nemamo vodomjere, a ako ne nastavimo održavati okućnicu kao i do sada i prepustimo gradu, sve će opet zarasti i uloženi trud nestati, zarasti. Molila bih sugestiju mirnog razgovora i dogovora za taj sastanak za dobrobit svih.
Zahvaljujem na pomoći.
(14.7.2011)

Nažalost, nitko ne može biti prisiljen na izdvajanje sredstava za održavanje okućnice, ako za to nemate spporazum sa vlasnikom u kojem ste se svi ovezali da održavanje.
Činjenica je da je u ovom slučaju višečlana obitelj izložena većin troškovima (podjela potrošnje sukladno broju članova kućanstva.
Preostaje vam da ako želite, možete se dogovoriti o solidarnom sudjelovanju u trškovima u ime onih stanara kojima socijalni status to onemogućava.

Tea pita: Poštovani!
Doselila sam se u Zagreb prije 2 god.,u stan koji je u obiteljskom vlasništvu, odlučila sam se prije par mjeseci nabaviti psa, on je inače vrlo tih,ne laje i ne cvili,naučen na kućni red, uredan i socijaliziran! Međutim sustanari zgrade, navodno većina, se bune jer nitko dosad nije imao bilo kakvu životinju u stanu. Danas mi je predstavnica stanara rekla da moji sustanari žele pisati peticiju i poslati ti je, tako da bi se ja morala riješiti psa. Mogu li me natjerati na to i koja su moja prava? (11.7.2011)

Ne postoje pravila koja omogućavaju ili onemogućavaju držanje životinja na neškodljiv način. Ukoliko vlasnik drži životinju na neprimjeren način i time onemogućava normalan život u zgradi ostalima, može mu sudskim putem biti to pravo ograničeno. U ekstremnim slučajevima takav suvlasnik može biti isključen iz suvlasničke zajednice.

ŠTEFICA pita: MOLIM NASLOV DA MI ODGOVORI NA JEDNO PITANJE.

VLASNICI SMO STANA U SPLITU, KOJI NE KORISTIMO VEĆ DUŽE VRIJEME, MEĐUTIM PREDSTAVNIK STANARA ZAHTJEVA OD NAS, ŠTO SMO DO SADA I RADILI , DA MORAMO PLAĆATI ZA JEDNU OSOBU, IAKO U STANU MJESECIMA NITKO NE STANUJE.

STAN SE NALAZI U ZGRADI SA 10-TAK STANOVA.

UJENDO, TAJ ISTI PREDSTAVNIK, KOD NAPLATE NE IZDAJE NIKAKOVU POTVRDU O UPLATI.

SRDAČAN POZDRAV I PUNO HVALA. (7.7.2011)

Iako se ne vidi što to "predstavnik" zahtjeva plaćanje za jednu osobu a da nitko ne živi u stanu, jasno je da isti to ne meože činiti. Svi troškovi koje svojim boravkom načini osoba , mogu se pravilno raspodjeliti sa ostalim suvlasnicima. Međutium , ako nitko ne živi u stanu, nema ni troškova.

bojana pita: Postovani,
ispred zgrade je natkriveni parking koji nije od stanara, vlasnik ga sad namjerava zatvoriti i koristiti u ne znam koje svrhe. Da li ima pravo na to? (7.7.2011)

Ako se radi o privatnom djelu, vlasnik poštujući zakonske uvjete , može svoj prostor koristiti na njemu odgovarajući način. U vašem gradu postoji ured za urbanizam i mođžete provjeriti dali se na pomenutoj lokaciji smije nešto graditi ili na drugi način uređivati.

Marija pita: Poštovani,
molim hitan odgovor na pitanje.Zbog nepažnje susjeda iznad nas prije nekoliko dana usred noći je procurilo u naš stan(ostavio nekakv ventil od vode za plinski bojler otvoren). Hitne intervencije stigle, isključili nam struju jer predstavljamo sad opasnost i za nas i ostale stanare.Da li je susjed dužan nadoknaditi štetu ili ide iz pričuve? Tko je dužan ustanoviti uzrok štete i odlučiti od koga će se šteta naplatiti - upravitelj, predsatvnik stanara ili tko? Naime, mi smo slučajno saznali što im se dogodilo, susjed neće priznati da je kriv. Ne želim se povlačiti po sudovima. Nadam se da i za ovakve situacije postoje upravitelji i predstavnik. (3.7.2011)

Zgrada bi trebala imati primjerenu policu osiguranja koja bi pokrivala te sučajeve. Ako osiguravajuća kuća utvrdi subjektivnu odgovornost, može teretiti odgovornu osobu, ali vama ne smije uskratiti pravina otklanjanje štetnih posljedica.
Ako ništa od navedenog nije provedeno, ostaje vam tužba sudu protiv vašeg susjeda.

Damir pita: Postovani,

Vlasnik sam poslovnom prostora u prizemlju poslovno-stambene zgrade, te sa jos dva susjedna prostora dijelim zajednicki vodni prikljucak koji glasi na moj prostor. Doslo je do poknuca cijevi ,a predsjednik zgrade ne zeli potpisati da se sanacija plati iz pricuve koju rednovno placam, zbog toga jer jedan od preostala dva vlasnika vec duze ne placa pricuvu.Cak i na intervenciju drustva koje upravlja zgradom on ne zeli potpisati da se troskovi sanacije naplate iz srestva zajednicke pricuve. (30.6.2011)

U pravilu, vaša zgrada bi trebala imati policu osiguranja koja pokriva tu vrstu štetnih događaja. Postavite pitanje i Upravitelju, zašto to nije osigurano.
U svakom slučaju, od vodomjera do zapornog ventila ispred trošila, instalacija spada u infrastruklturu koja spada pod redovito održavanje.

Marko pita: Poštovani!

U godišnjem obračunu troškova zgrade, pod troškovima održavanja zgrade naplaćeno je, između ostalog i 1000kn za održavanje lifta. Problem je u tome što naša zgrada nema lift, niti ga je ikad imala. Što predlažete da se učini? (29.6.2011)

Što kazati!
Pa, to je kazneno djelo koje netko čini na štetu vas suvlasnika.
Suvlasnici moraju znati da je to njihov novac namjenski određen za održavanje zgrade a ne da ih netko pravi budalama.

Postavite sebi pitanje, dali vam treba upravitelj koji samovoljno raspolaže sa vašim sredstvima.

S.M. pita: Molim vas pomoc, Zivim u neboderu koji oduvjek ima parkirna mjesta pokraj zgrade.Nova upraviteljica zivi na prvom katu te je u dogovoru s firmom koja nas odrzava stavila dvije male rampe da se tu vise ne smije parkirati.S obrazlozenjem da je to ta firma zastitila jer i to spada pod zastitu zgrade (sve do 6m od zgrade).Nema nikakvu dozvolu od Grada Zagreba. Dali je to ispravno? Hvala lijepo na odgovoru (24.6.2011)

Obratite se gradskom odjelu za urbanizam.

Waldemar pita: Poštovani,

U posjedu sam četverosobnog stana koji se nalazi u stambenoj zgradi koja ima ukupno samo dva stana. Na objektu je izvršeno etažiranje 1982 godine, a nakon donošenja novog zakona o etažiranju i nakon denacionalizacije zemljišta, sprovedeno je papirnato sve po novom zakonu osim što je umjesto suvlasničkog ugovora prihvaćena postoječa Utanačenje-Nagodba svih suvlasnika iz 80-tih godina.Kako se ja pretežno nalazim u SR Njemačkoj, a također i suvlasnik druge etaže, zatražio sam od ostalih suvlasnika da odredimo upravitelja. Suvlasnici druge etaže to uporno odbijaju, a i blokiraju izvršenje gotovo svih neophodnih radnji u zajedničkom interesu, kao na pr. osiguranje objekta, neoohodni manji poravci i sl.
Moje pitanje glasi: Da li je za objekat sa dva jednaka stana (etažirano u dvije etaže) po zakonu obavezan upravitelj, te ako je kako da privolim (prisilim) ostale suvlasnike na izvršenje zakonske obaveze. Unaprijed hvala za Vašu pomoč. (22.6.2011)


 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više