Dunja pita: živim na prvom katu zgrade - vlasnica sam stana.
Susjed u prizemlju je nadkrio svoju terasu. Nadstrešnica je tako blizu moga balkona da se preko nje može ući na njega.
Osim toga je od sjajnog pleksiglasa i praktički se ne može sada gledati s balkona.
Je li morao tražiti moju suglasnost ili suglasnost ostalih stanara. Koji propis uređuje to područje? Hvala unaprijed (21.6.2011)

Nitko ne smije poszavljati opremu i uređaje niti vršiti preinake na vanjskim djelovima zgrade ako za to nema suglasnost ostalih suvlasnika, odnosno odobrenje nadležnog tijela za urbanizam.
Ako ne postioje elemnti za postupanje nadležnih tijela po službenoj dužnosti, možete svioje pravo ostvariti pokretanjem postupka pred nadležnim sudom.

Goran pita: Poštovani,

Živim u zgradi od 2 kata (3 etažirana stana). Vlasnik sam 2 od 3 stana (2/3 prostora u vlasništvu), dok su zajednički prostori, dvorište razdjeljeni u idealnim česticama.

Susjed na katu (vlasnik 1 stana) ima ozbiljnu psihijatrijsku dijagnozu. Boravište mu je Mali Lošinj a prebivalište ovdje. Objekt je registriranprema kupoprodajnom ugovoru kao obiteljsko-stambeni objekt.

Taj susjed godinama nije plaćao vodu (priključak glasi na mene, a dobivam "bijele uplatnice" i ne postoji kontrolno brojilo).

S obzirom na recesiju ja više nisam u stanju plaćati za četiri osobe vodu umjesto samo za sebe, pa sam mu je zatvorio odnosno otvram prema potrebi. Isto sam naprVIO SA ZAJEDNIČKOM POTROŠNJOM (HEP)

Nadalje, susjed je bespravno postavio klimu na vanjski zid u zajedničkom vlasništvu.

Kada sam mu počeo zatvarati klimu, otišao je u Zagrebački Holding koji od mene traži da donesem Kupoprodajne Ugovore, sa namjerom da daju prinudnog upravitelja - a to su naravno oni sami.

PITANJE: Treba li objekt sa tri stana i dva vlasnika uopće upravitelja ?

Da li o upravitelju odlučuje većina stanara ili onaj koji ima većinu objekta u vlasništvu?

Mogu li ukoliko je odgovor drugi (većina objekta) izabrati sam sebe?

Da li se prijavljeno BORAVIŠTE smatra stanarom zgrade iako je prebivalište u drugom gradu ?

Kome da prijavim bespravno postavljenu klimu ?

Zahvaljujem

(19.6.2011)

Zgrada sa dva suvasnika je u kategoriji objekata koje ulaze u redovno upravljanje i održavanej. Međutim , vi kao većinski vlasnik imate prav na odabir upravitelja i na taj način izaći iz prinuden uprave.
Sva pitanja koja se jvljaju kao zloupraba od strane drugog suvlasnika se riješavaju u redovnom sudskom postupku ( to se odnosi i na postvljanje klima uređaja, čiju opravdanost procjenjuje sud , ako drugačije nije dogovoreno.
Bitno je vlasništvo, a ne boravište.

Angela pita: Poštovani,

treba li obiteljska kuća za odmor sa 7 stanova imati upravitelja? Ako da, jeli cijena pričuve ista kao za nastanjene objekte?

Hvala unaprijed. (17.6.2011)

Obiteljske kuće ne moraju imati upravitelja.

predstavnik pita: Kao predstavnik stanara, nedavno sam na ruke Upravitelju predao 8 različitih, što zahtjeva, što zamolbi. Iste su mi na licu mjesta urudžbirali, i to svaki spis zasebno. Nakon mjesec i više dana, Upravitelj mi šalje odgovor koji se sastojao od dvije ili čak tri rečenice. Odgovorili su mi u jednom dopisu na svih 8 zahtjeva i zamolbi,i to riječima da oni kao Upravitelj upravljaju našom nekretninom po zakonima i pravilnicima i u vidu dobrog gospodar. Mene zanima sljedeće; ako uručim 8 različitih spisa,što zahtjeva, što zamolbi, i svaka od njih predstavlja konkretno pitanje za sebe, na koji trebam odgovor da vidimo na čemu smo, ne razumijem zašto i po kojoj zakonskoj osnovi meni Upravitelj odgovara jednim odgovorom na svih 8 "upita",a iz istog odgovora kao predstavnik suvlasnika ne dobivam nikakve informacije o problemima iz mojih "upita".
Da li postoji pravni način da ih mi stanari koji su ogorčeni ponašanjem i odgovorima našeg Upravitelja, natjera da nam ipak odgovore na naše "upite" točnim i konkretnim odgovorima???
Da li postoji način da damo otkaz našem Upravitelju i bez supotpisivanja većine stanara, a tu mislim na Nadležni sud ili nekakvom tužbom, koja bi rezultirala otkazom Upravitelju???
Predstavnik stanara. (16.6.2011)

Očigledno je da vas taj upravitelj ne smatra bitnim.Ne priznaje vas kao nalogodavca. Možda je to zbog forme zahtjeva.
Svaki vaš zahtjev mora se temeljiti na odredbama Zakona o vlasnštvu i drugim pravnim stvarima i Uredbi vlade RH o održavanju zgrada. Znači, ako ste vi osigurali financijska sredstva i donijeli kvalificirane odluke, uravitelj ih je dužan provesti.
Vaš upravitelj odgovorom koji navodite pokazuje da nije adekvatna osoba za taj posao. Ako je ocjenio da ste donijeli odluke odnosno uputili zahtjeve koji su u suprotnosti sa pravnim aktima, bio vam je dužan to obrazložiti.
Voljom većine, redovnim putem se donosi odluka o otkazu upravitelju. Pojedinci, odnosno manjina, svoje pravo mogu ostavrivati pred nadležnim sudom.
Pogledajte malo čl.378. i 379. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima.
Vi kao predstavnik stanara, morate sa svim detaljima koje navodite upoznati sve ostale suvlasnike i predložiti da se izjasne o povjerenju sadašnjem upravitelju.
Poznata je činjenica da se danas jako teško može organizirati sastanak suvklasnika radi rasprave. Zato se nejčešće pristupa pismenim informacijama upoznavanje svih sa upitnikom o izjašnjavanje o povjerenju.

ROBERT pita: Poštovani,
u prizemlju zgrade je poslovni prostor koji će uskoro biti kafić. Ispred poslovnog prostora je manja zajednička terasa. Zanima me kao predstavnika suvlasnika tko mora prikupljati potpise suvlasnika za postavljanje terase i tende, vlasnik poslovnog prostora ili predstavnik suvlasnika. I, jeli mora imati potpise svih suvlasnika ili 51 posto. Postoji još jedan problem, dio stanara je u najmu, od grada Zagreba(naselje Jelkovec), jel treba i njihov potpis ili samo od vlasnika? Hvala ROBERT (15.6.2011)

Izjašnjavaju se vlasnici, a nije bitno tko će prikupljati izjave. Bitno je da se utvrdi autentičnost potpisa knjižnih vlasnika.Mora postojati 100% suglasnost. Za stanove u najmu potpisuje također vlasnik-grad.

tina pita: Poštovani,
zanima me dali je za promjenu krova na zgradi u iznosu od 500.000,00 kn potrebna suglasnost svih suvlasnika? (15.6.2011)

Rekonstrukcija ili zamjena krova je nužni zahvat ili redovno održavanje i potrebno je 51% suglasnosti suvlasnika po udjelu u vlasništvu bez obzira na vrijednost posla.

Zoran pita: Poštovani,upravitelj zgrade sa 82 stana i predstavnik suvlasnika,započeli su bez znanja svih suvlasnika prikupljati potpise/suglasnost za postavljanje reklame na zgradu i prikupili su cca 60% potpisa.Da li je za takve radnje potrebna suglasnost svih stanara,tj.dali isto spada u poslove redovnog ili izvanrednog održavanja zgrade kada je potrebna suglasnost svih stanara.Ne moram napominjati koliko bi isto narušilo izgled zgrade, budući da na krovu imao i antenu HT.
s POŠTOVANJEM (12.6.2011)

Za takav posao je potrebna suglasnost svih suvlasnika. Ako se odluka donese i primjeni, svoje pravo možete zatražiti pokretanjem postupka pred nadležnim sudom. Međutim, bitno je pritom dokazati da se zaista radi o štetnom poslu što je glavni argument za pokretanje postupka.

Branimir pita: Koliko je bitan vlasnicki udio u zgradi u postocima povrsine vlastitog stana za izglasavanje nekih gradjevinskih radova??Da li to ima neku odredjeju tezinu i kako se moze primjeniti ?? Naime zgrada u kojoj zivim ima 8 stanova ( ja posjedujem 2) od toga su 3 susjeda u kompi i manipuliraju,kalkuliraju oko odredjenih gradjevinskih radova i prioriteta koji zadovoljavaju njh!! Pod svu silu po dobivenom troskovniku og GSKG-a koji ima previsoku cijenu zele izvrsiti doticne gradjevinske radove te bi vrlo lako mogli dobit 51% glasova na racun 2 prazna stana ciji vlasnici zive u inozemstvu!! Kako prekinuti takav krug, odnosno kako primjeniti nacin glasovanja da se uzme u obzir vlasnicki udio u povrsini stana jer bi tada jedino mogli ponistiti takvo izglasavanje posto imamo najvece stanove !! Molim pomoc?? Napominjem ja jesam da se izvrse doticni gradjevinski radovi ali ne po toj cijeni koja je 30% veca od cijene na trzistu, a uz to nemamo predstavnika zgrade,a cuo sam da sa predstavnikom stanara mozemo zatraziti ponude svih firmi gradjevinskih bez obzira dali one imaju kooperantski ugovor sa GSKG-om ili ne !! Unaprijed hvala! Molim vas neki broj od pravnog savjetnika ako je moguce? hvala (11.6.2011)

Nije rijetkost da većina odlučuje na štetu manjine. Nažalost, zakonodavac vam ostavlja smo mogućnost da svoja prava azštitite putem suda. Na sudu je potrebno dokazati da zbog takvih odluka trpite štete, i u slučaju pozitivnog dokazivanja, možete ostvariti pravo na odštetu koja nastupa zbog takvih odluka.

Branimir pita: Može li predstavnik zgrade biti osoba (stanar) zgrade ako nije vlasnik stana ??? Cuo sam da predstavnik zgrade mora biti vlasnik stana ili ako nije, tada ga ko u mom slucaju mora roditelj koji je vlasnik stana opunomociti da je i on ravnopravi vlasnik stana te tek tada mu mogu suvlasnici zgrade potpisati 51% glasova da bi postao predstavnik!!!! Molim objašnjenje, unaprijed hvala!! (11.6.2011)

Nigdje nije zakonom određeno da predstavnik mora biti i suvlasnik. Radi se o volji suvlasničke zajednice.

Verica pita: Poštovani,
u mojoj zgradi pet-šest vlasnika stana ne živi u svom stanu već ga iznamljuje. Podstanari su maldi, iznimno bučni, ometaju nas i uznemiravaju u bilo koje doba dana. Njihove ,,gazde,, koji tu ne žive, ponašaju se bahato, ignoriraju naše pritužbe, za policiju je to sitnica. Što učiniti i kako zaštititi one ,,dobre,, vlasnike od onih koji se bogate neprijavljenim potstanarima sa min. najamninom od 250 eura? (10.6.2011)

Ako drugačije ne ide, tužba nadležnom sudu za neprimjereno korištenje stana, odnosno korištenje na način da se ugrožava vaš normalni život. Ostaju tu još neka pitanja koja treba riješavati država kroz sustav, i zbog sličnih stvari i jeste pokrenuta inicijativa za donošenje Zakona o stanovanju.

Slavoj pita: svako koliko godina se baždare vodomjeri za toplu i za hladnu vodu.što učiniti sa stanarom koji u tom roku ne izvrši bnaždarenje.hvala. (9.6.2011)

Za hladnu vodu svakih pet godina a za toplu svake tri godine.

Ljiljana pita: U najmu sam u privatnom poslovnom prostoru koji se nalazi u stambenoj zgradi u prizemlju, ali ima zaseban ulaz i nema nikakav kontakt sa zajednickim dijelovima zgrade. U tom prostoru bih otvorila kemijsku čistionicu i uvela gradski plin. Da li mi je potrebna suglasnost stanara za uvodenje plinske instalacije i otvaranje čistionice i u kojem postotku.
Hvala! (9.6.2011)

Nije vam potrebna suglasnost ostalih. Bitno je poštujete sve zakonom predviđene uvjete za obavljanje te vrste djelatnosti.Znači, propisima je tako uređeno da se moraju postojati uvjeti da vaša djelatnost nije štetna za ostale suvlasnike.

Ante pita: Poštovani,živim u jednoj od dvije zgrade koje imaju četri ulaza i svaki ulaz ima svog predsjednika kućnog savjeta tj.svi stanari pojedinog ulaza su neovisni.Međutim,obadvije zgrade se u katestarskim česticama upisuju kao jedna cijelina.Moje pitanje je Ako bi se u jednom ulazu pokušala raditi nadogradnja da li je potrebna suglasnost svih stanara spomenutih zgrada ili samo stanara ulaza gde se planira raditi? (9.6.2011)

Nikakva nadogradnja nije moguća ako se za to ne može dobiti valjana dozvola nadležnog tijela za urbanizam. Tek kad to provjetrite, možete tražiti suglasnost svih suvlasnika zgrade kao cjeline bez obzira šti ima više ulaza.

marijan pita: Stručno mišljenje.Koliki postotak stanara mora pristati na sanaciju balkona u stanbenoj zgradi gdje nemaju svi balkone,a željelo bi se platiti iz pričuve?Unaprijed hvala na savjetovanju. (8.6.2011)

Balkonu su zajednički dio rađevine u svom konstruktivnom djelu. U tom smislu se i održavaju sredstvima pričuve. Međutim , ako do oštećenja dolazi usljed korištenja ili nemara pojedinca, isti je to dužan sanirati o svom trošku.

Tomislav pita: Poštovani,
molim da mi odgovorite u čijoj nadležnosti se nalazi problem golubova na tavanu stambene zgarde ispod kojeg neposredno živim.
(Smrad crkotina, buka, žohari nam ulaze kroz prozore s tog tavana)
Predstavnik samo jednom godišnje angažira svog sina i njegovog prijatelja da uz naknadu malo počiste tavan i obavi se dezinsekcija ali problem ostaje i sve se vrti u krug.Predstavnik tvrdi da je trajno rješenje preskupo. Dali se može kontaktirati neka inspekcija(sanitarna-zdravstvena) koja bi naložila potrebne radnje ili nešto sl.? Hvala (8.6.2011)

Postoji riješenje. Postavljaju se odgovarajuće mreže, i to ne bi trebaloi biti preskupo. Potražite preko interneta "zaštita od golubova".
To bi se trebalo riješiti sredstvima pričuve.

Petar pita: Živim u zgradi koja posjeduje veš kuhinju od dvije prostorije iste veličine spojene vratima u podrumu, koju bi želio urediti za stan. Zgrada nije etažirana, pa me zanima da li je moguće ugovorom o darovanju ili prodaji postati vlasnikom jedne ili obje prostorije. (5.6.2011)

Da, ako su svi ostali suvlasnici suglasni.

Dean pita: Poštovani,
Smije li izvođač radova staviti (obojati) na zgradu svoju reklamu prilikom gradnje, i budući da je ta reklama već 3 godine, možemo li mi tražiti da nam se isplate nekakva sredstva za to razdoblje reklamiranja?
Ako stanari ne žele više tu "reklamu" na zgradi tko je dužan snositi trošak uklanjanja iste! (3.6.2011)

Onaj tko je istu postavio. Ako ne postupi, možete pokrenuti sudski postupak za prisilno uklanjanje.

Mario pita: Poštovani,
U našoj stambenoj zgradi planira se iznajmiti atomsko skolonište. Koji su uvjeti za iznajmljivanje takvih objekata? Kakve se tehničke izmjene mogu raditi u skloništu (sanitarni čvor, odvod)? Znate li, iz prakse, realnu cijenu najma? (2.6.2011)

Javna skloništa u zgradama su ostala nedefinirama u smislu načina korištenja u slučaju nužde.
Ako je sklonište u vlasništvu zgrade , ne može se trajno iznajmljivati bez suglasnostin svih suvlasnika.

Mario pita: Poštovan
Kupio sam stan na zadnjem katu stambene zgrade 2006.god.,poviše je bila ravna terasa koja je prokišnjavala (imam fotografije). Sa voditeljem zgrade sam prićao, ali mi je rećeno da nema dovoljno sredstava na računu zgrade za te radove. registrirana firma mi je napravila troškovnik potrebnih radova, te su to i napravili. Ja sam htjeo da se ti radovi odbijaju od pričuve što sam i napravio, odnosno nisam plačao pričuvu od 2006.god, ali Stambeno gospodarstvo to ne želi. Prije par dana došao mi je poziv za sud gdje me Stambeno gospodarstvo tužilo da moram platiti komletn iznos koliko sam dužan za sve ove godine.
Molim Vas odgovorite mi šta da napravim.
S poštovanjem. (2.6.2011)

Morate i vi poštivati Zakon. Bili ste dužni plaćati pričuvu, ali istodobno ste imali pravo i mogućnost pokretanja sudskog postupka za prisilnu sanacaiju krova. Tako bi sud donio riješenje po kojem su svi suvlkasnici dužni sudjelovati u troškovima tog zahvata.
Uplatite pričuvu i pokrenite postupak za aštitu vaših prava!

Helena pita: Poštovani,

Živim sa obitelji (dvoje djece i suprug) u stambenoj zgradi koja se nalazi u bloku stambenih zgrada (broj 42, 44, 46 i 48). Ispred ulaza 44 postoji veći prostor koji su djeca iz sva četiri ulaza koristila za igru od 1988.godine, kada su zgrade sagrađene, do danas, naravno, poštujući kućni red i to nikad nikome nije smetalo. Danas smo dobili pismenu prijetnju dijela suvlasnika ulaza 44 (kojima su djeca odrasla u međuvremenu, a koja su se naravno igrala na tom prostoru) i sada im smeta igra naše manje djece-koja poštuju kućni red.Također postoji prostor za igru na kraju bloka zgrada sa kojeg su djeca potjerana, također uz prijetnje i (npr. polijevanje vodom) te nezakonito prisvajanje tog prostora od strane stanara u prizemlju ulaza 48. Molim za Vaš komentar u svezi ovog narušavanja dječjih prava.

Unaprijed zahvaljujem, (1.6.2011)

Predpostavljamo da se radi o javnoj površini (nije u suvlasništvu vlasnika stanova).U tom slučaju to je javna površina. Vi i ne možete donositi nikakve odluke već to mora donijeti vlasnik, a to je jedinica lokalne samouprave. Znači za sve sporne momente nadležna su tijela koja temeljem valjsnih propisa imaju pravo postupanja.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više