Emil pita: Poštovani,

zanima me, dali se unutrašnjost dimnjaka smije koristiti za vodove iz stana na drugom katu pa sve do krova, kako bi se spojila amaterska radio stanica sa antenom?
Ako se to ne smije, kome se trebam obratiti za pomoć o eventualnom uklanjanju istih?'
Hvala i lijep pozdrav.. (30.5.2011)

Ako svi suvlasnici suglasno odluče da dimjnak neće namjenski koristiti i da se može upotribiti u druge svrhe, o tome moraju donijeti i odluku. U protivnom, dimnjak se ne može koristiti u druge svrhe.

mato pita: Poštovani.
Zivim uzgradi od osam stanovazgrada je uselita oko dvije godine.ovih dana se useljava i zadnji kupac u svoj stan, pa je poceo sa svojim uredjenjem stana.Moj stan se nalazi u prizemlju sa pripadajucem dvoristem oko 200m2.Izmedju nase zgrade i susjednog dvorista je 2m, i tu imam pristup pema cesti. tj.tu mi je dvorisna vrat u dvoriste. Susjed je postavio
vanjsku jedinicu na zid u tom prolazu za moje dvoriste.
Nebi bilo problema da je postavio na odredjenu visinu gdje ne mozes je dohvati ili glavom zakacit.Vec je postavio na visinu 1.60cm i jako e opasnoza prolazak, a nedaj boze da djeca stave prste u properel.Pokusao sam na lijep nacin upozorit, medjuti on je bio jako arogantan. Pa vas molim za savijet sto poduzet?
(30.5.2011)

Svaki suvlasnik ima pravo postavljanja uređaja i opreme na zajedničkim djelovima zgrade na način to ije škodljivoza ostale suvlasnike ili da nije u suprotnosti sa zakonskim ili podzakonskim aktima države ili jedinice lokalne samouprave.
Ako smatrate da je postavljanje vanjske jedinice štetno za vas, možete zahtjevati od istog da tu smetnju otkloni. Ukoliko to ne učini, preostaje vam sudska zaštita prava.

Gordana pita: Poštovani,Vlasnik sam stana na terasi i Cijele terase na vrhu stambene zgradena 6.katu.Zgrada ima još 20 stanova od kojih je jedan u vlasništvu grada.Radi proširenja stana i adaptacije izvadili smo lokacijsku dozvoluna koja je postala pravomočna. U postupku potvrde glavnog projekta dostavili smo pozitivnu suglasnost predstavnika svih suvlasnika za izdavanje građevinske dozvole. Suglasnost predstavnika svih suvlasnika je data u skladu sa potpisanim mađuvlasničkim ugovorom i njegovim ovlastima da" zastupa sve suvlasnike prema upravitelju i trećim osobama u poslovima vezanim za zajedničke dijelove i uređaje stambene zgrade,a koji nisu povjereni upravitelju". Organ koji nam je izdao Lokacijsku dozvolu odbija nam izdati potvrdu glavnog projekta po čl.223 zakona o prost.uređenju i gradnji uz obrazloženje da nismo dostavili dokaz da imamo pravo rekonstruirati navedenu građevinu-stan ( suglasnost svih suvlasnika) iako imamo suglasnost predstavnika istih.

Dio suvlasnika iz mržnje prema bivšem vlasniku stana odbija komunicirati sa nama i dati bilo kakvu suglasnost za "izmjenu fasade" i time nam onemogučuje naše pravo raspolaganja našom imovinom.Iako su i sami zatvorili balkone ,izbili zidove i povečali kvadraturu stanova bez ikakvih suglasnosti i dozvola)
Zanima me na koji način riješiti potrebne suglasnosti i da li je potrebna pojedinačna suglasnost ako postoji suglasnost predstavnika suvlasnika?
Kako eventualno putem suda (tužbom) riješiti nastalu situaciju? (30.5.2011)

Nažalost po valjanim propisima, vi ste žrtva pojedinaca kojima zakon daje mogućnost da odlučuju o suvalsničkim dijelovima zgrade. Vidi se da vaš postupak nije štatan za ostale,ali postoje oni koji su protiv samo zato što im to zakon omogućava.
Nema konkretnog odgovora jer sve upućuje na praksu iz "Grutovčana" koja vas vodi u dugotrajne sudske procese.
Posavjatujte se sa ovlaštenim odvjetnikom.

Karolina pita: Vlasnica sam poslovnog prostora u zgradi i sad bi zeljela taj prostor pretvoriti u stambeni pa me zanima sto mi je sve potrebno inace zgrada nije etazirana.Da li mogu na poslovnom prostoru prosiriti prozore i da li za to treba suglasnost stanara?Zgrada ima tri ulaza i stanari su si napravili nove stepenice ispred svakog ulaza i to naravno iz pricuve a ispred mog poslovnog prostora su jos uvijek stare stepenice pa me zanima da li mogu ja sama sloziti stepenice i naplatiti ih iz pricuve ili to moram traziti da napravi predstavnik stanara?Hvala (28.5.2011)

Javite se u gradski odjel za urbanizam. Tu ćete dobiti odgovor vezano za promjene stanja. Što se tiče troškova,suvlasnici nisu dužni pristati na iste jer se radi o poboljšicama korisnika posebvnog dijela, i zahvat je samo u vašem interesu a ne u zajedničkom. Da vam bude jasnije, stepenice ispre ostalih ulaza dobivaju javno obilježje jer ih koriste i sve javne službe, dok su vaše za osobne potrebe.

JASMIN pita: Poštovani

Molio bi vas da mi odgovorite na pitanje jer stvari svaki dan izlaze van kontrole. Zajednički balkon neki svojataju kao " to je zajednički dio zgrade pa mi možemo raditi što god hočemo" tako da su si dali za pravo da stave cvijeće, stolove i stolice i to sve ispod prozora spavačih soba od dva suvlasnika.Koja prava imaju suvlasnici na balkon i mogu li se tako samovoljno ponašati bez suglasnosti svih stanara.
Lijep pozdrav i hvala. (26.5.2011)

U pravilu bi trebali dogovoriti način korištenja zajedničkih dijelova zgrade koji nisu u funkciji opće namjene. To pitanje bi trebali regulirati unutar međuvlasničkog ugovora ili posebnom odlukom suvlasničke zajednice. Neprimjereno je da se bilo tko ponaša na način da šteti ostalim suvlasnicima. Znači nitko nema pravo da koristi opisni dio nekretnine na način da ometa normalan život ostalima.

andrea pita: da li je negdje u zakonu predviđena odgovornost za štetu ovlaštenog predstavnika suvlasnika zgrade? (26.5.2011)

Juraj pita: Poštovani,
plaćam redovito pričuvu za stan u potkrovlju, u kojem provodim 1 mjesec godišnje.
Zbog stalnog prokišnjavanja potkrovlja, neadekvatne izolacije zidova i luminara (sve pločice u kupatilu su bile otpale), u više navrta molio sam Stambeno gospodarstvo iz Makarske da mi pomognu u rješavanju navedenih problema. Rekli su mi da je to za njih preskupo i da sve to moram sam učiniti o vlastitom trošku. Uz pomoć građevinske firme, izolirani su zidovi luminara, zamjennjeni neadekvatni drveni prozori sa alu-termo prozorima, sve pod stručnim nadzorom projektanta zgrade. Imam li pravo na ikakovu participaciju sredstava od strane Stambenog gospodarstva, a ako nemam čemu onda plaćanje pričuve od koje nemam nikakove koristi.
Hvala
(24.5.2011)

Pogledajte Uredbu o održavanju zgrada. U isoj piše u koje svrhe se upotrebljavaju sredstva pričuve. Vidjet ćete da imate dosta prava.

Davorka pita: Molim da mi odgovorite ,prije 6 mjeseci kupila sam stan u novogradnji i kod mene na ulazu sanirao se dio dvorista posto je prokišnjavalo u podrum gdje su parkirna mjesta napominjem da je to bilo u 12 mjesecu prosle godine .Po toj hladnoći se betoniralo i postavljale su se kanalice ,nakon toga ništa se više nije radilo do danas ,asvoj posao nisu završili.Beton je počeo pucati jer je rađeno po zimi nema glazure ,između tog betoniranog dijela i zidova su rupu od par centimetara,klupćice nisu vraćane na prozore,zid zgrade je ostao prljav,a dolje u garazi pao je malter sa stropa ,pa cak i kada su postavljene kanakice ponovo prokisnjava i voda stoji u garaži.Prije mjesec dana zvala sam investitora javila se gospođa međutim do danas ništa pa sam poslala e-mail na upravu tvrtke.Zanima me koliki je vremenski rok do kada se to mora sanirati kada se započne jer po tome oni mogu odugovlačiti i godinama dok ne istekne jamstveni rok i sto učiniti ako se u dogledno vrijeme nista ne započne.Čula sam da jamstvo za vanjski dio zgrade vrijedi 10 god.Hvala unaprijed na odgovoru. (24.5.2011)

Za sve neispravnosti koje uočite, morate na pravi način reagirati. To znači da ništa ne smijete prepustiti nečijoj dobroj volji na temelju telefonskog poziva. Činjenično stanje mora biti utvrđeno na vrijeme, da vam sutra netko ne kaže da su istekle sve obveze zato što ih niste prijavili na pravi način. Primjedbe dostavljajte pismeno uz potvrdu prijema.Možete stanje fotografirati, ili na drugi način fiksirati. Bilo bi korisno da se angažira stručnjak koji bi izršio preliminarni pregled i dao svoje mišljenje koje će sutra u eventualnom sudskom postupkju poslužiti kao informacija na temelju koe sud može naložiti vještačenje.
To se odnosi i na stanje koje opisujete.
O vremenskim rokovima ne možemo govoriti , ako vi to nekim ugovorima niste regulirali.Međutim , prikriveni nedostatci koji nisu uočljivi u garantnom roku, mogu se i naknadno rješavati.

stanari pita: Poštovani, prije dvije godine stanari zgrade ugradili su (naravno o svom trošku) vodomjere kako bi se potrošnja počela naplaćivati po potrošenom kubiku, a ne kao do sada po članu domaćinstva. Međutim gradsko poduzeće koje distribuira vodu svaki mjesec isporuči račun uvećan za 100-tinjak kubika u odnosu na stvarnu potrošnju stanara (vršili smo provjeru svakog vodomjera na dan očitavanja). Tu razliku za koju nitko ne zna gdje se pojavljuje, a navodno je očitana sa njihovog vodomjera, nam naplaćuju iz pričuve. Jesmo li je dužni plaćati? Ako ne, što poduzeti? Hvala
ODGOVOR:
Hitno morate provjeriti ispravnost instalacija u zgradi. Ako utvrdite da je ispravna, greška je kod distributera, ili imate ilegalne potrošače.
Potrudite se i nastojte pratiti potrošnju kontrolnim očitanjem glavnog vodomjera.

Hvala na odgovoru, ali kao što je vidljivo iz pitanja mi redovito kontroliramo stanje naših brojila tako da je mogućnost ilegalne potrošnje gotovo nemoguća. Isto tako već smo izvršili provjeru instalacija i nigdje nije uočeno curenje (koje bi se moralo vidjeti da ga ima jer ipak je riječ o 100 000litara/mj.)
Preostaje samo distributer koji se na naša upozorenja oglušuje. Kome se obratiti i kako ga prisiliti da nešto poduzme? Hvala (može odgovor i na mail)
(23.5.2011)

Preostaje vam mogućnost da se obratite državnom inspektoratu, i krajnje sredstvo prijava protiv distributera zbog uporabe neispravnog zakonitog mjerila za što će vam biti potrebni dokazi.

andrea pita: Dal je u postupcima radi prisilne naplate pričuve koje kao tužitelj pokreće upravitelj zgrade moguće staviti prigovor kompenzacije sa troškovima koje je pojedini suvlasnik učinio, kao nužnim troškovima,konkretno sanacija upojnog bunara?dal će mi sud odbiti taj prigovor jer je tužitelj upravitelj, a ne suvlasnici?znam da za kompenzaciju potraživanja moraju biti uzajamna, pa neznam kako se to primjenjuje na ovaj konkretan slučaj (22.5.2011)

Kompenzacija se može provesti, ako se suvlasnici dogovore između sebe. U protivnom, to se ne mora uvažiti jer nije bilo obveznog traženja riješenje redovnim putem tj. zahtejevom da se problem riješeva sredstvima pričuve.

Mladen pita: Dobar dan.Ispricavam se na smetnji ali imam par pitanja vezana uz upravljanje zgradama.Naime,vlasnik sam stana skoro godinu dana u zgradi koja broji cca 100 stanova od kojih je useljeno cca 15 stanova.Prije mjesec dana elektra je iskljucila struju tj.rasvjetu zgrade i lift radi neplacanja jer se nakupio dug od cca 6000 kn.Kad smo kontaktirali investitora u vezi toga on je rekao da vise nije njegova duznost da on to placa.Sada mi recite zar nije njegova duznost da on placa kompletno sve pa i odrzavanje zgrade sve dok se ne proda 51% stanova nakon cega mi biramo predstavnika stanara,te pocinjemo placati pricuvu s time da investitor sudjeluje u troskovima dok se ne proda 100% stanova.Molim vas recite mi da li sam u pravu.Iskreno zahvaljujem na vasem vremenu i nadam se da ce te mi odgovoriti.HVALA. (21.5.2011)

Jasno je da zgrada po zakonu mora imati upravitelja.Investitor, ujedno većinski vlasnik u vašem slučaju je dužan isto kao i vi biti u tom sustavu. Ako to onemogućava, i zbog toga ostali moraju trpiti štetne posljedice, odgovoran je zakonski. Ako ne ide drugačije, morat ćete ići tužbom nadležnom susdu.

Darko pita:
Poštovani,
Vlasnik sam stana u zgradi od šest katova u Splitu koja je sagrađena 1974.g. i nije etažirana. U zgradi nema lift ali postoji prostor u kojeg bi se on mogao ugraditi. Moje pitanje glasi, da li je za ugradnju potrebna suglasnost svih suvlasnika stanova, a ako je da li postoji način da se to izbjegne?
Molim Vas da mi navedete članke zakona koji uređuju ovo pitanje.
Lijep pozdrav i hvala.
Darko Buljubašić
(19.5.2011)

Potrebna je suglasnost svih suvlasnika jer se radi o izvanrednom poslu. čl.87 ZOV.

Vesna pita: Poštovani,
predstavnici stanara stambene zgrade u kojoj stanuju na sastanku izglasali su obavezu plaćanje naknade za potrošak vode za kućne ljubimce /pse/, i automatskiih prijavili kao članove na koji se dijeli potrošak vode. Kako nitko od stanara nije bio obaviješten, niti je sudjeovao u ovom prijedlogu, zgroženo smo ustanovili da oni imaju to pravo, i da ga ne možemo opovrgnuti. Naime,tvrdnja je njihova slijedeća; pas se kupa svaki dan i troši vodu kao i osoba. Naime, svi koji posjeduju pse znaju da je kupanje psa preporučeno tek par puta na godinu. Račun koji sam ja konkretno primila je ovaj mjesec za psa iznosio 165 kuna: Predstavnik stanara smatra da je ta odluka donesena i da je moramo poštivati.Imaju li oni ovakve ovlasti,imaju li oni bilo kakad pravilnih poslovanja, i kako mogu reagirati na ovu odluku da se promijeni na neki razuman dio,u postotku, ili da se plaća neka druga naknada za ljubimca. Molim odgovor.Hvala (19.5.2011)

Suvlasnici imaju pravo na donošenje odluka, ali pritom moraju voditi računa da to ne bude štetno za pojedince.
Kad su u pitanju kućni ljubimci, opravdano je da se sudjeluje u raspodjeli troškove. Pitanje, dali se pas kupa tri puta godišnje,tri puta mjesečno ili tri puta tjedno, to mnogi ne koji nemaju tu vrstu ljubimaca ne mogu ni znati. Jako teško je odrediti stvarni udio u potrošnji, ali je istina da on postoji. Na kraju, nije voda potrebna samo za kupanje životinja, nego i za održavanje čistoće njegovog životnog prostora.

Dejan pita: jedina smo zgrada u Zagrebu gdje svjetlo na stubištu gori 24 sata dnevno. Zadnji račun za stubišne režije =86,60 kn(10 kn za predstavnika, 5 za čistača, te 71,60 za struju(na stubištu+za lift). u više navrata sam upozoravao da nije normalno da svijetla gore non-stop kroz cijelu godinu te predlagao da ugradimo ili prekidače po katu ili senzore, međutum odgovor uz smiješak od predstavnika stanara bio je da je ovo najbolje rješenje.Smatram da sam ovime oštećen, te Vas molim za savjet što mi je činiti.
Hvala i Lp, (19.5.2011)

Ne vidim druge logike nego da promjenite predstavnika jer je zaista čudno da netko na taj način stvara nepotrebne troškove. Danas u vrijeme nužnosti štednje , netko svojim nerazumnim stavom to opstruira.

Ana pita: Poštovani,

Zanima me da li postoji ikakav zakon koji zabranjuje pušenje na hodnicima zgrade?

Unaprijed hvala! (18.5.2011)

Zakon je takva pitanja ostavio suvlasnicima da ih reguliraju posebnim odlukama.

Danijel pita: Zgrada ima 5 vlasnika stanova i od toga 4 žele dogovor o korištenju zajedničkim prostorija dok jedan sve stopita. Da li je dovoljno da večina suvlasnika potpiše dogovor ili mora biti jednoglasna odluka tj. dogovor svih suvlasnika(100%)? Napomena da bi svi dobiili pravo koristiti zajedničke prostorije svako na svome katu što bi bilo najpoštenije i svima bi odgovaralo osim eto tog jednog suvlasnika.Hvala! (18.5.2011)

U Zakonu stoji da je potrebna suglasnost svih suvlasnika. Međutim, u dosta slučajeva ostali suvlasnici postupe i drugačije. Ako je očigledno da pojedinac ima jedini cilj blokiranja procesa bez opravdanog razloga,ostali provedu odluku, a pojedinac ima pravo dokazivanja štetnosti takve odluke sudskim putem. Činjenica je da za sada nemamo podataka da ijedan takav slučaj pokrenut pred nadležnim sudom.

Vladimir pita: molim da mi odgovorite dali vlasnici poslovnih prostora koji su ispred svoji prostora stavili svjetleće reklame i na njih plaćaju porez na reklame dužni platit i prema zgradi u pričuvu. smatram da već plaćanjem većeg koeficijenta (1,2) da smo već diskreditirani.hvala i sa štovanjem (18.5.2011)

Korištenje zajedničkih dijelova , suvlasnici sami reguliraju međuvlasničkim ugovorom ili posebnim odlukama. Ako neki suvlasnik upotrebljava zajedničke dijelove radi ostaviravanja osobnog dobitka, mora za to imati suglasnost ostalih suvlasnika. Tako se može tretirati i postavljanje reklama kojima poziva potrođšače i na taj način povećava dobit. Suvlasnici mogu zahtjevati i naknadu za postavljanje reklame ko i od svakog drugog korisniuka uz uvažavanje njegiovog prava iz idealnog udjela u vlasništvu.

vesna pita: Poštovani!
Molim Vas za vašu stručnu pomoć.
Stanujem u staroj zgradi sa 9 stanova. Prije 6 mjeseci u prizemlju zgrade, sa posebnim ulazom, renoviran je prostor nekadašnje trgovine tekstilom u kafić. Naš stan nalazi se točno iznad kafića, te imamo određenih problema sa bukom (žamor, MUZIKA, povlačenje stolica), te čišćenjem prostora nakon radnog vremena i to 1-2 sata, te nesnosnim smradom dima cigareta iz ventilacije i terase koja je postavljena ispod balkona koji se nalaze na stupovima tako da sav smrad ulazi u stan.
Moja pitanja:
Da li je vlsnik kafića prilikom prenamjene prostora bio obavezan postaviti zvučnu izolaciju?
Da li se ventilacijski otvori smiju postaviti ispod nečijeg balkona i da li je terasa ispod balkona,znači lijevo i desno od ulaza, ispod naših balkona, propisno postavljena odnosno da li tu smiju biti postavljeni stolovi, s obzirom da je par metara dalje postavljena i druga terasa?
Pročitala sam negdje da u stambenim zgradama potrebno tražiti suglasnost stanara za puštanje muzike poslije 22 sata, ali ne mogu nigdje pronaći nikakav pravilnik. Da li je to istina? Da li se i kafići u stambenim zgradama moraju držati kućnog reda?
KOliko je dozvoljeno zadržavanje u prostorima nakon završetka radnog vremena (čistačica?)?
Molim Vas što hitniji odgovor!
Unaprijed zahvaljujem!
(18.5.2011)

Vlasnik kafića se mora pridržavati pravila propisanih za tu vrstu djeltnosti. U vašem slučaju, bilo bi preporučljivio da se obratite sanitarnpoj inspekciji vezano za buku jačinu glazbe i imisiju neprijatnih mirisa koji dolaze do vašeg stana.
Radnon vrijeme određuje jedinica lokalne samouprave. Ponašanje nakon radnog vremena kojim se uznemiruju druge osobe (buka , lupanje i sl. je opisano u Zakonu prekršajima pritva javnog reda i mira. Možete se obratiti i policiji.

Ozren pita: Moj otac je predstavnik suvlasnika.
Jedan od suvlasnika je vec po drugi puta napravio hitnu intervenciju na vodovodnoj kanalizaciji bez da je konzultirao predstavnika suvlasnika i ostale stanare zgrade.
Sada se pojavljuje izvođač radova s troškovnikom i zahtjevom da moj otac potpiše post festum sve te radove.
Može li to tako i ne bi li trebalo utvrditi čijom je krivnjom je došlo do kvara na instalacijama (neprimjerenim ponašanjem suvlasnika, kvarom ili puknuću i lomu)?
Ovako smo mi dovedeni pred gotov čin i prisiljeni na plaćanje nejasnih troškova.
Hvala (16.5.2011)

I pod predpostavkom da se radi o istinitom događaju i troškovima, svaki suvlasnik je dužan prijaviti kvar ili štetu prije poduzimanja radni za otklanjanje ako za to postoje uvjeti. Iključena je obveza kad se radi o hitnom nužnom zahvatu koji se ne može odgoditi radi neposredne opasnosti nastanka težih posljedica. Međutim i u tim slučajevima, predstavniku moraju biti dostavljeni stvarno dokazi sa realnim troškovnikom.

Ovdve treba obtratiti pozornost na činjenice da su takvi slučajevi uglavnom pokriveni poliocama osiguranja.

Goran pita: Poštovani,
predstavnik suvlasnika u zgradi sa 82 stana odlazi te je predloženo biranje novog.Javilo se dvoje kandidata kojima je stari predstavnik dao listu s osobnim podacima stanara i kvadraturom njihova stana te postotkom suvlasništva.Nakon mjesec dana pozvani su kod Upravitelja na prebrojavanje dobivenih glasova/potpisa.Isti su dobili potvrde Upravitelja sa izraženim postotcima glasova/potpisa.Nakon toga Upravitelj je rekao da glasovi/potpisi nisu prikupljani na odgovarajuči način tj. da je na tim listama u zaglavlju trebalo stajati-Izbor za predstavnika suvlasnika.Molim Vas ocjenu istog, te dali postoji kakvo zakonsko uporište u tvrdnji Upravitelja, te ako je to istina molim uputu na koji način to napraviti.Moje je mišljenje da bi bilo dovoljno i dizanje ruku na sastanku te prebrojavanje istih.Pa i zakoni u Hrvatskom saboru se donose na takav način.Očito je da postoje neki interesi zašto se Upravitelj odlučio na takav potez. Zahvaljujem i s poštovanjem (14.5.2011)

Ako se netko negdje pojavi sa listom potpisa , a da uz to ne postoji kvalitetno obraqzloženje, ta nista je ništavna. Vaš upravitelj je u pravu, jer nije istaknuto u koju svrhu su prikupljani potpisi.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više