milivoj pita: stanar sam privatne zgrade,zid oko zgrade je unesen u katastar kao zid zgrade da li to znači da smo nas osam suvlasnici,ako je tako dali može jedan od nas staviti ogradu na taj zid ako ima vrta ispred stana pošto je u prizemlju,da li treba suglasnost sviju,jer ja se tim zidom krečem a ako stavi ogradu više ne mogu
(13.5.2011)

Pojedinac nema posebno pravo na suvlasničkim dijelovima osim uz suglasnost svih ostalih.

S.Calic pita: Poštovani,
Živim u maloj zgradi sa šest stanova od kojih su tri stana u privatnom vlasništvu a ostala tri su u državnom vlasništvu. Zgrada je do prije pola godine bila bez potpisanog ugovora sa tvrtkom koja se bavi upravljanjem zgradama ali su redovno na naplatu stizali računi sa iznosom od 2,56kn po m2 za pričuvu zgrade. Napokon je ugovor o održavanju zgrade sa tvrtkom potpisan i predstavnik stanara je izabran ali u trenutku kada je na zahtjev stanara podnesen zahtjev za smanjenjem cijene pričuve nastao je problem. Naime cijena po metru kvadratnom koji sada plaćamo je cijena za koju Upravitelj tvrdi da je određena od strane države (koju država plaća za stanove u svom vlasništvu) i da zbog toga ne postoji mogućnost smanjenja iznosa mjesečne naknade. Zašto?
(13.5.2011)

Većina po udjelu u vlasništvu određuje visinu pričuve. To znači da nije bitno dali je država vlasnik ili netko drugi. Država je samo suvlasnik kao i vi.

stanari pita: Poštovani, prije dvije godine stanari zgrade ugradili su (naravno o svom trošku) vodomjere kako bi se potrošnja počela naplaćivati po potrošenom kubiku, a ne kao do sada po članu domaćinstva. Međutim gradsko poduzeće koje distribuira vodu svaki mjesec isporuči račun uvećan za 100-tinjak kubika u odnosu na stvarnu potrošnju stanara (vršili smo provjeru svakog vodomjera na dan očitavanja). Tu razliku za koju nitko ne zna gdje se pojavljuje, a navodno je očitana sa njihovog vodomjera, nam naplaćuju iz pričuve. Jesmo li je dužni plaćati? Ako ne, što poduzeti? Hvala (13.5.2011)

Hitno morate provjeriti ispravnost instalacija u zgradi. Ako utvrdite da je ispravna, greška je kod distributera, ili imate ilegalne potrošače.
Potrudite se i nastojte pratiti potrošnju kontrolnim očitanjem glavnog vodomjera.

zg17 pita: Poštovani,

na računima smo primjetili da je broj osoba prijavljenih na vodomjeru hladne vode 38, a na v.tople vode 188. Ne bi li broj prijavljenih osoba trebao biti isti na oba vodomjera? (12.5.2011)

Netko ne radi svoj posao na pravi način. Ne smije biti nikakve razlike u broju potrošača.

zabrinuta pita: živimo u zgradi koja ima 6 stanova,svaki stan osim našeg ima vodomjer u stanu. nama se voda naplaćuje iz glavnog vodomjera.pošto poneki uopće ne očitavaju niti plaćaju vodu dali je moguće da se ta njegova potrošena voda pribroji i naplati nama? i kome se naplaćuje izmjena glavnog vodomjera? (12.5.2011)

Imate pravo uvida u listu raspodjele potrošnje vode u vašoj zgradi koja se vodi u vašem Komunalnom društvu. Ako ustanovite nepravilnosti, imate poravo na zaštitu na sudu. Ne smije se dogoditi da vi plaćate i za one koji to ne žele.

Izmjena glavnog vodomjera u pravilu je obveza distributera (komunalnog društva) o njihovom trošku. Nažalost u praksi postoje in drugačiji slučajevi.

Vlado pita: Poštovani, kakva je procedura u slučaju kada se niti jedan suvlasnik ne želi prihvatiti posla ovlaštenog predstavnika stanara. Inače imamo određenog upravitelja, međuvlasnički ugovor i sve ostale dokumente potreben za zgradu.
Hvala (12.5.2011)

Nažalost nigdje nije to predviđeno zakonom ili drugim propisima. I to je jedan od razloga za donošenje Zakona o stanovanju.

Vera pita: Poštovani,
na sastanku stanara dogovoreno je obnavljanje krova.Za tu obnovu potrebna je izrada projektne dokumentacije i troškovnika od strane projektanta i nakon toga se kreće u izvođenje radova.
U prvom dijelu,izradi projektne dokumentacije traže se ponude projektanta.Predstavnik suvlasnika je kontaktirao samo jednog projektanta,dakle pribavio i prihvatio njegovu ponudu,sumnjam da je posao namješten.Ostali suvlasnici su prihvatili ponudu ne pitajući ništa.Ja takvu ponudu ne prihvaćam kao jedinu.Predstavnik smatra da je povoljna pa ne trebamo dalje tražti kako on to kaže. Ja sad pribavljam i druge ponude.Znajući da ćemo odabrati svakako najpovoljniju ponudu,zanima me da li je izvršena proceduralna greška predstavnika stanara u izboru projektanta,tj. da li su prekršena prava suvlasnika na uvid u više ponuda.Na koji zakon se mogu pozvati?
Sa šovanjem. (11.5.2011)

Pravilno postupate. Ako prođe nepovoljnija ponuda , a da je za to odgovoran predstavnik, možete u redovnom sudskom postupku to dokazati i isti je dužan nadoknaditi nastalu štetu.

Sandro pita: predstavnik sam stanara i imamo problem sa plačanjem pričuve i grijanja,odnosno u nekoliko zadnjih godina prodano je više stanova čiji su vlasnici (sada bivši) ostavili dugove, a novi vlasnici stanova ih ne žele platiti.dali novi vlasnici stanova preuzimaju dugovanja ili su to dužni podmiriti stari vlasnici.kolika je zastara za plačanje dugovanja pričuve i grijanja i šta učiniti ako zbog nemara upraviteljice isti dugovi uđu u zastaru.mogu li se troškovi nabave novih poštanskih sandučića podmiriti od pričuve? (10.5.2011)

Čovjek je ostavio duga a ne stan. Trebate pokrenuti postupak protiv bivših vlasnika. Novi vlasnici mogu biti dužni jedino ako su sporazumnon sam predhodnim vlasnikom to dogovorili.

mladena pita: Poštovani
prije nekih 5 mjeseci su nam se javili iz jedne tvrtke iz Splita (njnen predstavnik pri Gradu Trogiru) koja se bavi upravljanjem i održavanjem stambenih i poslovnih zgrada na području Splitsko Dalmatinske županije. I kada smo održali sastanak od nas 4 stalnih stanara odazvalo se 3 predstavnika obitelji, investitor koji još uvijek ima 3 stana u svom vlasništvu nije došao na sastanak niti je iznio svoje mišljenje, kao ni gospođa koja živi u Švedskoj a stanom se koristi samo par tjedana u ljetu. Iako se većina nije odazvala sastanku, predstavnik iz te firme za upravljanje zgradama je nama posalo uplatnice na kućnu adresu bez potpisanog ugovora,bez pristanka većine, bez ikakvog dodatnog obrazloženja. Da li je to u redu i da li mi moramo prihvatiti tu firmu? Mi jednostavno ne znamo što dalje raditi jer smo pomalo i zbunjeni. Uspoređujući ugovore s drugim firmama za upravljanje zgradama cijene su približno iste tako da nas ne ljuti cijena nego taj pristup svemu tome. Zašto ćemo mi nešto plaćati ako se većina oko toga nije složila i to bez ikakvog potpisanog dokumenta? Što nam je radit?
Inače ta tvrtka je tek od studenog 2010. godine počela s radom na području našeg grada. Da li postoji mogućnost da mi sami otvorimo ž.r i na taj račun uplaćujemo tu pričuvu koju bi inače trebali plaćati tim specijaliziranim firmama?
Unaprijed se zahvaljuem na odgovoru
Pozdrav
(10.5.2011)

ako je potpisala nadpolovična većina po udjelu u vlasništvu i za vas je to obvezujuće. Međutim, U bilo kojem sornom trenutku (ako vidite nezakonite ili štetne radnje, vi se na sudu možete zaštiti činjenicom da niste niakda upoznati sa uvjetima upravljanja, niti o utvrđenim odnosima između suvlasnika i upravitelja.

Lana pita: Poštovani,
može li predstavnik suvlasnika biti i osoba koji nije suvlasnik (upisani vlasnik stana)već je član obitelji suvlasnika i stanar zgrade?
hvala (10.5.2011)

Ako tako odluči većina ostalih suvlasnika po udjelu u vlasništvu, može.

Tea pita: Dali ste ODGOVOR:
"Važeći je potpis knjižnog vlasnika.To znači ako su supružnici i suvlasnici stana, oboje potpisuju.Svi ostali potpisi su navevažeći ako potpisnici nemaju pravnovaljane ovlasti (ovjereno kod bilježnika da u ime i za račun suvlasnika mogu potpisivati)."
Dogodilo se da je upravitelj dobio listu sa čak 3 osobe koji nemaju pravo potpisa i time nemaju pravo odlučivanja, te ne čine 51% pri odluci o izboru upravitelja.No, upravitelj se oglušuje o dokaze i kaže da nije njegovo da povjerava dokaze.Što učiniti? (10.5.2011)

Ne morate poštivati takve odluke, i svoje pravo možete zaštititi sudskim putem.

Tamara pita: Poštovani,

Živim u Puli u zgradi sa 40 stanova. Moj stan je u suterenu i ima poseban ulaz. Zbog prelaska na prirodni plin potrebno je izvršiti radove na postojećim plinskim instalacijama, iako su stare svega 10 godina. 53% stanara je odlučilo da troškove snose svi stanari, oko 2 100kn po stanu. Pošto postoje problemi u naplati pričuve te je zgrada u minusu zbog ranije financiranih radova, ovi radovi će se financirati posebnim uplatama. U svom stanu nemam uopće plinske instalacije niti su one predviđene, te me zanima moram li ja platiti isti iznos kao i ostali stanari koji imaju plin? Upravitelj zgrade mi je rekao da moram jer su to zajedničke instalacije, neovisno što ih ja ne koristim. Eventualno bih mogla tražiti umanjenje ako na to pristane većina stanara što je nemoguće postići. Ako ne moram platiti isti iznos, koje daljnje korake mogu poduzeti?

Unaprijed hvala
(9.5.2011)

Ako plinska instalacija nije postojala, nije predviđena i vi je ne želite u svom stanu, niste dužni sudjelovati u troškovima. To je dio infrastrukture koju suvlasnici koji je koriste trebaju održavati (osobna potrošnja).

Toni pita: Postovani,

Vlasnik sam prostora u prizemlju zgrade. Zgrada je stara preko 100 godina. Vlaga ulazi u moj prostor od dvoriste ispred mojeg prostora. Ima betonska povrsina u dvoriste koja je popucana. To dvoriste je vlasnistvo lokalke samouprave. Tko je duzan sprijeciti da vlaga ulazi u moj prostor, i kako to napraviti ?

Hvala. (8.5.2011)

To je obveza suvlasnika jer se radi o prodoru vlage kroz zidove ili temelje koji su zajednički dijelovi.

Siniša pita: Poštovani,
živimo u zgradi u kojoj dio stanara ne želi sudjelovati u donošenju odluka te je tako nemoguće prikupiti dovoljan postotak za početak radova. Što učiniti u tom slučaju?
Hvala! (7.5.2011)

Za poslove redovitog održavanja, potrebna je suglasnost nadpolovične većine po udjelu u vlasništvu.
Za izvanredne posloe, potreban je suglasnost svih.
Redovni poslovi su svi koji su vezani za održavanje krova, fasade, infrastrukture i sl. Ako su krov ili fasada u takvonm stanju da se nužno moraju zamjeniti novim , to je također redovno održavanje.
Sve odluke koje donosete za rješavanje takvih problema su obvezujuće i za one koji ne daju voljni pristanak i bit će na kraju sudskim putem prisiljeni da podmire troškove, a na njihovu žalost i troškove sudskog postupka.

tatjana pita: POŠTOVANI! imam veliki i HITAN problem pa vas molim za pravni savjet.Živim u suterenskom stanu,koji sam prije pet godina kupila od vlasnika koji više nije živ.Zgrada ima 8 stanova i predstavnika stanara koji ne živi na ovoj adresi?!Bivši vlasnik je zajedničku prostoriju(vešeraj) ,prenamjenio u kupaonu i sanitarni čvor na suglasnost svih stanara,a predstavnik je to i odobrio.Sada se kupaonica stalno zaštopava ustvari je zaštopana i voda ne odlazi,tako da kada se voda pusti dali iz pipe ili wc-a izlazi na sifon sve van.U nekoliko navrata dolazile su hitne intervencije i uspijele otkloniti problem na dan dva,a sada više i ne dolaze jer uvidom u cijevi kamerom ustanovljeno je da glavna glavna kućna kanalizacijska cijev koja se proteže od dvorišta kroz zgradu na cestu,a na koju su priključene i slivne vode imaju kvar(cijev je "sjela").Naša cijev je spojena na tu cijev a kvar je dobra dva metra dalje na glavnoj prije opisanoj cijevi.Došla su i gospoda iz općine (GSKZ),i ustanovili da to treba podmiriti iz pričuve te namravili mjerenja i trškovnik.Problem je taj što predstavnik stanara ne želi to podmiriti iz pričuve uz obrazloženje da je to zbog naše kupaonice nekada zajedničke prostorije i cijevi koja je "divlje" spojena spojena na glavnu kanalizacijsku cijev?!?! iako iz općine kažu suprotno.Naglašavam da smo mi takav stan kupili i da je sami predstavnik odobrio bivšem vlasniku takav zahvat.Molim vas savijet kako dalje??,HVALA LIJEPO! (6.5.2011)

Ako ste vlasnik stana kza koji posjedujete vlasnički list dobive na temelju kupoprodajnog ugoviora, znači da je stan legalan i da ste suvlasnik sa istim pravima i obavezama kao i ostali. Iz tog proizlazi da vas nitko bez argumenata ne može prisiljavati na nešto što je zajednička obaveza svih suvlasnika.
Iz opisanog se vidi da se radi o problemu zgrade što se rješava sredstvima pričuve.

Aneida pita: Poštovani, predstavnica sam u zgradi koja ima dva ulaza i dva predstavnika. Svaki ulaz ima svoj odvojeni račun za prikupljanje pričuve. Moje pitanje je vezano uz antenski sustav koji je zajednički i trebamo napraviti neke rekonstrukcije na njemu. Dobili smo dvije ponude i sad ja ne mogu dogovoriti se sa susjednim predstavnikom na koji način da rješimo pitanje jer u mom stubištu ima 16 stanova i svi su jednoglasno odlučili za jeftiniju ponudu i imam potpise svih stanara , dok u drugom ulazu predstavnik ne želi sakupiti potpise i odluku SVIH stanara nego kaže da je na sastanku bilo 10 od 16 vlasnika stanova i njih 10 je odlučilo za skuplju ponudu. Molim Vas da ne duljim više odgovorite mi da li Je pošto je antena zajednička za oba ulaza potrebno sakupiti SVE potpise suvlasnika i vidjeti koliko ih je za jednu a koliko za drugu ponudu tj. da li treba biti 51% od svih zajedno stanara u oba stubišta ili pojedinačno po stubištu.
Unaprijed Vam se zahvaljujem. gos. Vilić (5.5.2011)

Pošto se radi o jednom objektu i zajedničkom sustavu, bez obzira na dva ulaza i dva prestavnika, Dovoljna je suglasnost nadpolovične većine po udjelu u vlasništvu.

Marin pita: Postovani,

prije dva mjeseca na sastanku s nasim predstavnikom stanara smo dogovorili da bi ugradili izmjenjivac toplinske energije u podstanici nase zgrade. Dogovorili smo se da nas nakon prikupljenih ponuda obavijesti. Međutim radovi su obavljeni a da nas niko nije upoznao ni koliko ponuda je bilo ni tko je izvođac radova, a predpostavljam da se radi o radovima veceg iznosa od 20.000.kn Pa Vas molim da mi odgovorite je li predstavnik stanara bio duzan izvjestiti nas o prikupljenim ponudama i je li mu zakon dozvoljava da samovoljno odlucuje.
Hvala i lijepi pozdrav (4.5.2011)

Predstavnik suvlasnika nije smio samovoljno oprihvatiti ponude. Ako ustanovite da je uzeo nepovoljnu ponudu, možete sudskim putem zahtjevati odštetu od istog.

stanari pita: poštovani,
naša zgrada ima 19 stanova i 7 lokala, imamo dvorište koje nije etažirano. Firma koja je izgradila zgradu u dvorištu je iscrtala parkirališna mjesta, mjesta ima 21 (nedovoljno za sve). Mjesta su podijeljena prema postotku vlasničkog udjela u nekretnini. Firma koja je izgradila zgradu tvrdi da je dvorište namijenjeno isključivo stanarima i da lokali nemaju pravo na dvorište? Također nas zanima da li etažni vlasnik koji je iznajmio svoj stan ili lokal ima pravo bez suglasnosti ostalih vlasnika iznajmiti dvorište (tj. parking) dati na korištenje svom najmoprimcu?

unaprijed hvala!
(4.5.2011)

U novije vrijeme su se kupovali stanovi sa parkirnim mjestima. Tako je svaki suvlasnik i vlasnik parkirnog mjesta pa isto mmože prpustiti drugom na korištenje. To mora stajati i u ugovoru o kupnji nekrenine. Čudna je formulacija o idealnom djelu parkirnih mjesta. To je nemoguće tako definirati.

Krešimir pita: Poštovani
Suvlasnik sam stana u višestambenoj zgradi, kojom kao vanjski upravitelj upravlja društvo registrirano za tu djelatnost.
Postoje čvrste indicije i materijalni dokazi o netransparentnom, da ne kažem nezakonitom postupanju u poslovima upravljanja zgradom, na relaciji predstavnik suvlasnika - upravitelj. Predstavnik suvlasnika samostalno donosi odluke koje se tiču upravljanja zgradom, bez ishođenja potrebne većine potpisa suvlansnika i bez da obavještava suvlasnike o učinjenom, te daje naloge prema upravitelju i potpisuje određene dokumente u ime suvlasnika, bez potrebne većine-suglasnosti potpisa ostalih suvlasnika. Upravitelj je u toj situaciji, blago rečeno nezainteresiran da provjeri vjerodostojnost takvog 'predstavljanja' i utemeljenost naloga koji iz tog proizlaze.
Posljedica toga su nelegalno donesene odluke koje se provode, te druge neželjene posljedice u poslovima upravljanja zgradom, koje idu na štetu svih suvlasnika.
Zanima me kojoj instanci i u kojoj formi se može podnijeti prijava, odnosno zatražiti nadzor nad obavljanjem poslova zastupanja suvlasnika i poslova upravljanja zgradom?
Unaprijed zahvalan,
(4.5.2011)

Upravitelj upravlja po nalohu suvlasnika. Kako nebi morao sa svakim suvlasnikom raspravljati, zakonodavac je predvidio da to ide preko predstavnika suvlasnika. Za njega je dovoljno da predstavnik dostavi valjanu odluku što dokazuje pečatom i vlastoručnim potpisom.
Predstavnik suvlasnika u vašoj situaciji može biti kazneno odgovoran ako svojim samovoljnim postupcima štetno djeluje na suvlasničku zajednicu.

lea pita: Pitanje br 1:kupili smo stan 2007 al tek ove 2011 u 1 mjesec je rješena uporabna a mi smo papire od stana dobili tek sad u 4 mjesec.Zanima nas tko je dužan urediti sve oko određivaja upravitelja,zgrada ima 2 ulaza u našem ulazu je 7 stanova s time da je od investitora 1 stan?
pitanje br 2:naš stan je u prizemlju ograđen našim vrtom i mi smo zagradili lođu koja gleda na naš vrt tako da smo srušili lođin zid od visine 1 m i stavili veliku kliznu stjenku a drugi zid koji je bio visine 1.80 zazidali smo ga do lođe stana poviše nas?stanari se ne bune da li smo mi u kakvom prekršaju?ima li kakove kazne?
(1.5.2011)

Upravitelja biraju suvlasnici odlukom nadpolovične većine po udjelu u vlasništvu. Jedinica lokalne samouprave bi trebala odrediti prinudnog upravitelja ako ga suvlasnici ne izaberu dragovoljno.

Vi ste promjenama stanja postupili protuzakonito. Ako susjedima to ne smata, a inspekcija ne primjećuje , puno sreće!

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više