N.K. pita: Kao prvo zahvaljujem se na prošlom odgovoru!
Imam pitanje koji se odnosi na radove na prostorijama koje su u vlasništvu zgrade.Naime, mi suvlasnici smo se dogovorili da ćemo sami bez upravitelja dogovoriti krečenje zidova i bojanje vrata. Međutim upravitelj zgrade mi napominje da bih imao problema sa inspekcijom. Kako mogu zakonito odraditi te poslove a da ih odradimo sami suvlasnici. Ugovor o djelu? Hvala unaprijed! (13.4.2011)

Malo neuobičajeno pitanje. Nisam potpuno siguran ali ako postavimo situaciju da zgrada nema pravnu osobnost, a radove izvode isključivo suvlasnici, mislim da tu nema odgovornosti.Do sada nitko nije odgovarao ako je nešto radio na svojoj kući a da za to nisu propisani poebni uvjeti.
Ipak prije nego li se odlučite na taj zahvat, nazovite Držani inspektorat radi potvrde ovog mišljenaj.

Katarina pita: Poštovani,
Živim u zgradi koja ima tri ulaza i svaki ulaz je izabrao svog predstavnika,ali nam je upravitelj zajednički.Dva ulaza su se složila i napravila nepotrebnu ogradu (iako je podignut zidić) oko zgrade i to samo oko svog dijela ne pitajući nikakav potpis nikoga iz mojeg ulaza pa tako ni mene. Sad me zanima kao osobu koja redovito plaća pričuvu ,da li oni imaju pravo tako raspolagati novcem koji je namjenjen za neke bitnije stvari što se tiče održavanja zgrade i koliki postotak stanara to mora odobriti. (12.4.2011)

Sredstva pričuve se upotrebljavaju namjenski. Ako nisu utrošena sukladno Uredbi o održavanju zgrada i Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, počinitelji mogu odgovarti za takve postupke i nadoknaditi eventualnu štetu bez obzira što je odluku donijela većina. Takvi slučajevi se riješavaju sudskim postupcima.

Malo pogledajte Uredbu i ZOV što imate i našem portalu.

Katarina pita: Poštovani,

molim vas informaciju, da li investitor može predati zgradu na upravljanje upravitelju iako je zgrada u većinskom vlasništvu investitora?

Sa štovanjem (12.4.2011)

Da. Kao većinski vlasnik ima pravo na takveodluke, a ostali evenualne zlouporabe sa štetnim posljedicama riješavaju putem suda.

ana pita: Poštovani, htjeli bi dograditi balkon u prizemlju naše stambene zgrade.Stan je sa stražnje strane zgrade. Suglasnost stanara imamo. Što još moramo ishoditi da bi mogli početi gradnju? Hvala (12.4.2011)

Bez valajne dozvole izdane od nadležnog odjela za urbanizam ne smijete ništa graditi bez obzira na suglasnost ostalih suvlasnika.

SERĐO pita: Poštovani!
Kao predstavnik stanara u ulazu zgrade imam pritužbi svih stanara pa i mene zbog jednog stana iz kojeg se širi vrlo vrlo neugodan miris koji dolaskom ljeta je još intenzivniji.U stanu živi mladić koji vjerojatno "sakuplja" svakakvo smeće i skladišti u svom stanu.Usmeno i pismeno sam ga obavještavao ali bez ikakvog rezultata.Molim
Vas kojoj instituciji da se obratim za otklanjanje i reguliranje ovog problema.
Zahvaljujem
(12.4.2011)

Predočite problem sanitarnoj inspekciji. Teško će i oni moći nešto konkretno napraviti bez dokaza o posljedicama. Trenutno zakonodavac nije predvidio efikasno riješenje po kojem će se u kratkom roku riješiti problem.
Pravno je moguće podnošenje tužbe protiv tog suvlasnika zbog ponašanja kojim se šteti drugim osobama. Ako tužbu podnose suvlasnici odlukom nadpolovične većine, u zahtjev se može tražiti i isključenje iz suvlasničke zajednice

DAMIR pita: Poštovani,kao prvo puno Vam hvala na odgovoru i na pomoći. Međutim naš upravitelj zgrade i dalje odbija pokazati nam policu osiguranja kao i druge papire vezane uz zgradu,pa ćak i kada je uplaćuja prićuva.Iz toga proizlazi da nam nedostaje više od 2700.+ ogromni raćuni od osiguranja i dr.iako smo sigurni da svi u zgradi plaćaju prićuvu(ima nas samo 6).Molim Vas kome da se obratimo za pomoć,koji pravni službi ili bilo kome drugome.Nemožemo ih otkazati jer tada nikad nećemo dobiti novac koji nedostaje.Još jednom najljepša hvala. (11.4.2011)

Pgledajte u Zakonu o vlasništvu i stavrnim pravima čl. 379. Sve ono što vaš upravitelj nije iuzvršio je dovoljan razlog za raskid ugovora o upravljanju. Po toč.3 imate pravo i nadoknadu štete ako je nastupila zbog nepoštivanja pojedinih odredbi.

Dubravka pita: Poštovani,

molim Vas za odgovor na moje pitanje: prilikom uređenja kupaone u apartmanu ugradila sam vodomjer. Nakon toga je to učinjeno u cijeloj zgradi i to iz sredstava pričuve.
Zanima me da li ja mogu novac koji sam potrošila na vodomjer i rad koji sam platila majstoru, nekako kompenzirati sa pričuvom?

Unaprijed zahvaljujem!

Pozdrav! (11.4.2011)

Uz predočenje računa, možete ražiti oslobođenje plaćanja pričuve u visini troška, umanjenog za vaš udio u obvezama.

Krešimir pita: Poštovani,
možete li mi objasniti što podrazumijeva garancija na građevinske, a što na obrtničke radove? Nakon samo tri godine stanovanja u novogradnji došlo je do znatnih oštećenja na keramici terase stana zadnjeg kata koja je ujedno i krov stanovima ispod. Zanima me tko je dužan snositi troškove sanacije keramike na terasi, a tko troškove štete na stanovima ispod? Koje su nam pravne opcije budući da tvrtka koja je gradila zgradu više ne postoji?
Zahvaljujem,

Krešimir Horvat (9.4.2011)

Ako je činjenica da ne postoji tvrtka koja je bila investitor, preostaje vam da primjenite pravila iz uredbe o održavanju zgrada i Zakona o vblasništvu i drugim stavrnim pravima.
Ako je došlo do oštećenja keramike usljed uporabe, korisnik tog dijela je dužan sanirati štetne posljedice. Ako se rado o građevinskim nedostatcima, onda ide sredstvima pričuve

saša pita: Poštovani,

Je li potrebna suglasnost svih suvlasnika za otvaranje ordinacije opće prakse u stambenom dijelu zgrade?
Ako je, kojim je pravilnikom to regulirano?

Hvala lijepo
(6.4.2011)

Pogledajte čl. 82 Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim parvima (zakon imate i na našem portalu).

Maja pita: Živim na jednoj od četiri etaže kuće. Iznad moje kuhinje je susjedu terasa koja pušta vodu meni na plafon kuhinje i susjed ne želi to popraviti, moram napomenuti da oni godinama ne plačaju nikakvu pričuvu a mi smo se tek uselili. Molim vas da mi odgovorite što da radim? Hvala, pozdrav! (6.4.2011)

Susjed je odgooran za štetne posljedice koje nastaju usljed njegovog nemara ili štetnog ponašanja. Ako ne želi dogovorno riješavanje tog problema, morate se obratiti nadležnom sudu sa tužbom protiv njega.

MLADENA pita: Vlasnik sam stana (god. izgradje je 2007.) u zgradi koja broji ukupno 8 stanova. Nikada nisu stavljeni vatrogansi aparati u zgradu niti je stavljen broj s nazivom ulice. Tko je dužan to napraviti vlasnici stanova ili investitor (od ukupno 8 stanova prodano je 5 stanova, dok su ovi ostali u vlasništvu investitora)? (5.4.2011)

U stambenim zgradama moraju se ispoštovati odredbe o zaštiti od požara. Pošto se radi o relativno novoj građevini, investitior je trebao postaviti infrastrukturu za zaštitu od požara. Očigedno je da niste znali za te propise,i nigdje u ugovoru o kupnji se to ne spominje, pa je sada na vam da to riještie, naravno uz sudjelovanje investitora koji je već sada samo u ulozi suvlasnika zbog neprodanih stanova.

Maja pita: Poštovani,
živim u zgradi koja je izgrađena prije 30-tak godina i ima pet katova..Prije krečenja stubišta bile su vidljive oznake katova i tako je recimo na prvom katu bila oznaka "prizemlje", na drugom "I.kat" itd..Da bi na zadnjem katu koji je peti - pisalo "IV.kat". Moje pitanje je pošto zgrada nema lifta a u sredini stubišta ima "rupu" predviđenu očito za dizalo i kako se radi o zgradi od pet katova da li se mora dobiti suglasnost svih stanara za ugradnju dizala ili je dovoljna većina? Hvala na odgovoru.. (5.4.2011)

Zakonodavac nije posebno precizirao to područje. Međutim , spominje se da suvlasnici u prizemlju mogu biti oslobođeni sudjeovanja u održavanju dizala.
Kod vas je sitacija u kojoj dolazi do ugradnje dizala koje nikad nije postojalo. Za to je potrebna suglasnost svih suvlasnika. Međutim to ne znači da oni iz prizemlja moraju izdvajati sredstva za tu investiciju. Od njih se samo zahtjeva da odobre da se u tom zajedničkom prostoru postavi dizalo. Tako se dolazi do stanja da se dizalo ne ugrađuje sredstvima pričuve nego poosebnim osiguranjem sredstava od strane stanara koji će ga redovito koristiti.

Josip pita: Poštovani,
moraju li vlasnici stana koji imaju psa za kućnog ljubimca prijaviti dodatnog člana radi obračuna vode?
Unaprijed hvala i pozdrav! (4.4.2011)

Suvlasnici nadpolovičnom većinom po udjelu u vlasništvu mogu donijeti i takvu odluku da se u potrošnju vode evidentira i životinja. To ima i logiku jer nitko u sanu nebi smio držati životinje u nehigijenskim uvjetima.Za redovito održavanje higijene živiotinja potrebna je voda,

Darije pita: Jesam li dužan platiti pričuvu ako za istu nisam dobio uplatnice? Naime za prva tri mjeseca ove (2011. god.) sam dobio uplatnice i uredno ih platio, a po ugovoru o kupoprodaji vlasnik sam stana od 31.08.2010.te sam prozvan na oglasnoj ploči za dug za koji ni uplatnice nisam dobio?? u stanu trenutno ni ne stanujem (2.4.2011)

Da! Vi morate znati da je to ne samo zakonska nego i moralna obveza. Ako vi ne plaćate priučuvu, teret održavanja pada na vaše susjede i ostale suvlasnike u zgradi jer driugih izvora financijskih sredstava nema.

Ana pita: Poštovani, nas troje od pet suvlasnika u zgradi dižemo kredit za adaptaciju zgrade na 10 godina u iznosu od 110.000,00 kn. Na uvid smo dobili otplatni plan kredita te aneks međuvlasničkog ugovora. Po planu otplate vidljivo je da 1. rata iznosi 1.528,44 ka, a zadnja 916,27 kn. Primjer izračuna rate pričuve: dosadašnjih 1,53 kn/m2 raste na 8,28 kn/m2 na osnovi izračuna prve rate.Upravitelj je u Aneks napisao da se sredstva pričuve ne mogu smanjiti prije potpune otplate kredita. Da li imamo pravne osnove zatražiti da se u Aneks promjeni te da se bar jednom godišnje obavi revizija iznosa pričuve tj. da se ista smanjuje po otplatnom planu kredita? Unaprijed zahvaljujem. (1.4.2011)

Imate pravo na odlučivanje o osigiuranju financijskih sredstava, ali morate voditi računa da se ne dogodi da nema novca za ostale potrebe.
Ideja o godišnjoj reviziji je je izvrsna, i preporučamo da se o tome donese odluka. Na d taj način će se bolje pratiti svi procesi održavanja (naročito troškovi).

Katarina pita: oštovani,

molim vas savjet što napraviti u slijedećoj situaciji:

suvlasnica sam jednog od 43 stana u novoj zgradi u Zagrebu. Kad smo se mi useljavali (kraj 9.mjeseca 2010), uočila sam da u ormarićima u kojima je predviđeno da budu cijevi za protupožarnu zaštitu istih nema. Prodavateljica stanova je rekla da su spremljeni na sigurno da ne bi došlo do krađe dok se većina stanova ne proda.

U toku 1.mjeseca uočila sam da je ormarić u našem hodniku otvoren pa sam ga išla zatvoriti i vidjela da se unutra nalazi crijevo ali nije bilo mlaznice.
Nekoliko dana nakon toga osvanula je poruka predstavnice stanara koja nas je obavijstila da se vrata zatvaraju da je na prvom ulazu došlo do krađe protupožarne opreme ( vrijeva i mlaznica). Tad su u našem ulazu još uvijek postojala crijeva.

Išli smo se raspitati kod našeg upravitelja koji nam je poslao dopis nakon primopredaje zgrade, gdje navodi da nisu zatekli protupožarnu opremu, da mole da se ista postavi i da predstavnica stanara to prekontrolira i preuzme. Predstavnica stanara nije ništa preuzela, na sastanku stanara predstavnica prodavatelja tvrdi da su oni protupožarnu opremu stavili i da je sva bila, da je poslala dopis upravitelju da je ista postavljena, ali da nije predstavnica stanara potpisala primoredaju ali da može potpisati naknadno.

Nakon nekog vremena nestale su cijevi i iz našeg ulaza.

Mene zanima, tko je odgovoran u ovom slučaju za protupožarnu opremu, većina stanara nije ju ni vidjela.

Što napraviti, što ako nam dođe inspekcija tko bi snosio trošak kazne, da li mi moramo iz pričuve kupiti nova crijeva i mlaznice?

Hvalap uno na pomoći.

Sa štovanjem (1.4.2011)

Nažalost, vaš slučaj nije usamljen. Zakonska je obveza da sve zgrade moraju imatiu predviđenu opremu za zaštitu od požara. Neki se snalaze na taj način da kradu opremu po drugim zgradama da bi ostvarili materijalnu korist prodajući istu na crnom tržištu.

Preporučano vda se za te krađe podnecse odgovarajuća prijava nadležnoj policijskoj postaji.

aaaaaaaa pita: Živim u stambenoj zgradi u Splitu koja ima 40 stanova. Na svakom katu postoji zajednička
prostorija od cca. 2 m kvadratna.Tu prostoriju je moja ,samo moja obitelj koristila 3o god.
Više stanova u zgradi je to prispojilo svom stanu , na koji se i ta prostorija naslanja,Pri pokušaju
istog susjeda koja živi na našem katu nama pravi probleme .Interesira me tko meni treba
dati dozvolu tj.odobrenje jer napominjem nigdje nije navedeno čije je to vlasništvo ,
već da je to zajednička prostorija zgrade . Da li sam ja u istoj situaciji kao i drugi stanari
Koji su to već i napravili .
Molim vas za što hitniji odgovor jer je već u taj problem upletena i policija te da mi odgovorite
kome bi se mogla obratiti .
Unaprijed zahvaljujem Vedrana iz SPLITA
(1.4.2011)

Obično ne odgovaramo na ovakva pitanja (jer se ne poredstavljate na pravi način). Međutim , samo kratko; nitko nije imao pravo samovoljno zauzeti spomenute dijelove, pa ni vi bez suglasnosti svih ostalih suvlasnika. Kako ćete riješti već zauzete prostore, to je vaša stvar, ali predpostavljamo da ćete morati uzeti praksu "gruntovčana" i ići na sud. Do suda ćete se već sjetiti koga ćete prijaviti prvog (svaki od suvlasnika koji je zauzeo dio zajedničkog prostora vam je kanditat).

kristijan pita: Stovani.Upravitelj zgrade zeli zamjeniti staru i dotrajalu vanjsku stolariju plasticnom.Naime Nekolicina stanara tocnije 8 od 24,koliko zivi u ulazu,vec je napravilo taj zahvat o svojem trosku.zanima nas da li imamo pravo na kakvo umanjenje pricuve,posto nam je glupo da mi placamo tudu iz zajednicke pricuve.unaprijed hvala (28.3.2011)

Trebali i bi imati!
Činjenica je da u vrijeme kad ste mijenjali stolariju, niste znali da je Uredbom o održavaju zgrada stavljenaq mogućnosi i drugačijeg odlučivanaja. Ta drugačija odluka ne postoji, ali je tu činjenično stanje da te već uložili vlastita sredstva u elmente koji su ujedno i zajednički dijelovi zgrade. To bi trebao biti razlog da ostali suvlasnici shvate da vi niste dužni sudjelovati osim u onim slučajevoma gdje se radi o stolariji na ostalim zajedničkim dijelovima zgrade (misli se na stubišne i ostale otvore moji nisu izravno vezani za stanove)

kristijan pita: Stovani.Nas upravitelj zeli zamjeniti vanjske prozore koji imaju klasicnu stolariju sa plasticnima.Posto sam ja svoje izmjenio kada sam renovirao stan,zannima da li imam kakva prava na naknadu ili smanjenje pricuve,jer mi je glupo da sa svojim novcam placam tudu stolariju.Unaprijed hvala (28.3.2011)

Možete tražiti priznanje dijela troškova, odnosno oslobađanje od dijela troškova koji slijede. Međutim, ne očekujte jednostavno prihvaćanje vašeg prijedloga jer ta pitanja nisu precizno određena nikakvim propisima, a vi ih vjerovatno niste predvidjeli u Međuvlasničkom ugovoru.

Jurica pita: Želio bih znati da li predstavnik stanara može krojiti pravdu tko ima i koliko pravo u odlučivanju, pravo glasa. Po njegovom faktor odlučivanja mi je manji jer živim u manjem stanu tako da nemam pravo na istu težinu glasa kakovu imaju ostali stanari u većim stanovima. Nije li to diskriminacija? Kome prijaviti takovog predstavnika s obzirom da se tvrtka koja upravlja zgradom ne želi u to mješati. (28.3.2011)

Vaš predstavnik daje pravilno tumačenje. Odluke vezane za redovite poslove upravljanja su pravnovalane kad ih donosi nadpolovična većina po udjelu u vlasništvu.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više