Mirjana pita: Poštovani!
Uvidom u godišnje izvješće o poslovanju za pričuvu utvrđeno je da je od zaduženih 90000 kn naplaćeno od stanara 37000 kn.Praktički više od polovice stanara (3 ulaza-30 stanova) nije platilo pričuvu.Tko je odgovoran (osim stanara)? Da li Upravitelj mora nekim automatizmom i po kojem Zakonu ili Pravilniku tužiti neplatiše,te koji je rok zastare?
Predstavnik stanara je digao ruke,godišnji najveći izdatak je plaćanje predstavnika i Upravitelja.
Koji je zakoniti postupak za promjenu predstavnika i Upravitelja?
Mogu li se ulazi "odvojiti" i svaki imati svojega Upravitelja?
Zahvaljujem na brzom odgovoru!
?
(28.3.2011)

Čl. 379. Zakona o vlasništvu i drugim pravnim stavrima. To je obveza upravitelja.

Marica pita: Živim u novosagrađenoj zgradi useljnoj u 01/2007. Kroz prošlu godinu svi pregradni zidovi su popucali.
Kome se obratiti za sanaciju: investitoru i prodavatelju ili pričuvi ili osobno sanirati?
S obzirom da je to nova zgrada, zanima ju me mogući uzroci navednog problema? (27.3.2011)

Obratite se investitoru. Vjerovatno će on opovrgnuti odgovornost. Preostaje vam da se stručno utvrdi stanje, i nakon toga po potrebi pokrene postupak pred nadležnim sudom. Korisno bi bilo da građevinu pregleda stručna osoba građevinske struke po mogućnosti sudski vještak koji bi izvršio preliminarno (neslužbeno) vještačenje.

Marija pita: molim hitan odgovor!po kojem zakonu i broju tog zakona upravitelj zgrade nemože tužiti suvlasnika, jer smatramo da je upravitelj nas zaposlenik i da nema pravo prijetiti suvlasnicima tužbom a on radi nezakonito-hvala (27.3.2011)

U čl. 379. ¸Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima stoji između ostalih i obveza naplaćivanja dugovanja.

Liljana pita: Mi smo dva vlasnika u jednokatnici, svaki ima svoj ulaz a dogovorno riješavamo sva pitanja održavanja zgrada.
Sada plaćamo pričuvu.Troškovi upravitelja, banke itd pojedu nam dobar dio pričuve.
Da li po zakonu možemo biti izuzeti od plaćanja pričuve? (27.3.2011)

Zakon nije precizirao broj stanova. Samo se navodi pojam "višestambeni".

Vlatka pita: Poštovani,
imam upit u vezi uređenja pročelja/fasade na starijoj zgradi.
Zanima me je li pročelje (vanjski dio) balkona zajednički dio zgrade te da li se u tom slučaju svi njegovi vanjski (rubni) dijelovi saniraju iz zajedničke pričuva, a ne o samostalnom trošku suvlasnika?
Naime, radi uređenja pročelja/fasade na istoj zgradi povećana je pričuva za 30 % da bi nekoliko mjeseci nakon početka izvođenja radova stanari našli obavijest predstavnika stanara kako su balkoni u lošem stanju te bi ih stanari trebali sanirati o vlastitom trošku, kad su već postavljene skele. Ujedno je istaknuo odgovornost stanara za eventualnu buduću štetu/nezgodu.
No, istodobno je prilikom zabijanjem klinova u betonski dio balkona radi učvršćenja skele došlo do znatnih oštećenja balkona.
Molila bih Vas za savjet - u čiju domenu spada sanacija rubnog dijela balkona (suvlasnika ili zajedničke pričuve)?
Također me zanima ne podrazumijeva li se da se prilikom izrade nove fasade prethodno saniraju oštećenja na istoj (odnosno, ne bi li zajednička pričuva prvenstveno trebala služiti za sanaciju stvarne štete, a ne za estetsko uljepšavanje zgrade)?
Unaprijed zahvaljujem uz lijep pozdrav,
Vlatka (26.3.2011)

U opisanom djelu, balkoni se doržavaju sredsvima pričuve. Izuzima se samo onaj dio balkona (uglavnom unutrašnjost) koji se usljed uporabe oštećuje.

Danas nije razuno ulagati novac isključivo radi estetskog izgleda građevine. Posebno je nužno potrebno voditi računa o termoizolaciji, odnosno energetskoj učinkovitosti.

gordana pita: Poštovani,
u zgradi sa dvadeset stanova 6 lođa i jedan balkom zatvoreni su i ostakljeni.Da li je to dozvoljeno i što je sve potrebno da bi se takva dogradnja legalizirala.
Unaprijed hvala!
Gordana (25.3.2011)

Nikakve promjene stanja građevine nisu dozvoljene bez riješenja nadležnog tijela. Svi koji su to napravili bez dozvole, mogu jednog dana dočekati riješenja o uklanjanju tih elemenata.

Rozana pita: Poštovani!

U stambenoj zgradi imam 2 stana. U prvom stanu izvodila sam radove na kupatilu na renoviranju istrošenih vodovodnih instalacija, te sam upravitelju zgrade predala račune da mi refundira dio troškova na koje imam pravo, nakon čega je izvršio prijeboj od 1.500,00 kn od ukupno 7.000,00 kn koliko su inosili računi.Nakon nekog vremena iz sifona u kupatilu počela se vraćati prljava voda nakon čega je upravitelj zgrade pozvao majstora koji je odčepljujući odvod izvadio i ovalni dio sike koja je spajala cijevi, te je tada susjedu ispod mene kupatilo počelo vlažiti, nakon čega sam ponovo pozvala upravitelja zgrade da se riješi problem jer se vlaga u susjedovom stanu sve više počela širiti, međutim, on to nije htio učiniti, pa sam pozvala prijatelje (nemam račun) koji su to riješili na način da su prokopali dio kupatila,tj. morala sam kupovati nove pločice itd. Nakon svega, poslala sam predstavku i firmi koja održava zgradu i upravitelju zgrade da mi odgovore koji su mi računi refundirani, te zašto nisu pristupili sanaciji vlage jer se po meni radi o hitnoj intervenciji. Kako na to nisam dobila odgovor, poslala sam i požurnicu na tu predstavku, na koju ponovo nisam dobila odgovor. Isto tako, neznam koliko sam puta obilazila tu firmu da mi odgovore, ali uzalud. U drugom stanu koji je ispod terase vlaži već godinama u jednoj sobi, na što sam godinama tražila da se problem riješi, nažalost ne pismenim putem. Nakon toliko godina vlaga se proširiila i na drugu sobu, te je sada stanje da s plafona padaju komadi piture, a tu živi starica, moja baka, kojoj je zbog svega i dodatno narušeno zdravlje. Nakon svega, prestala sam plačati račune za pričuvu u oba stana, jer sam bila svime revoltirana. Slijedom svega dobila sam prijedlog za ovrhu na temelju vjerodostojne isprave, na koju sam uložila prigovor, iako sam svjesna, poznavajući praksu suda, da sam račune trebala platiti, ali što mi je dalje činiti, s obzirom na sve gore navedeno, na koji način da postavim tužbu prema sudu,zbog isplate, zbog naknade štete, zbog šutnje administracije ili kako jer mi je vjerujte mi puna kapa toga da moram ispoštovati svoje obveze, što je u redu, ali čini mi se da " jači" ne mora svoje. Uzgred budi rečeno, nikada nisam dobila ni međusuvlasnički ugovor, ni izvješće o obavljenom pregledu nekretnine , niti godišnji program održavanja nekretnine, niti račune za obavljene poslove iz prethodnih godina do 30.6. svake godine. Očito samovolja firme i upravitelja kojoj bi iz gušta stala na kraj. Zahvaljujem. S poštovanjem (22.3.2011)

Vi ste trebali iskoistiti pravo iz suvlasništva i tražiti otklanjanje uzroka i posljedica sudskim putem ako drugaqčije nije išlo. Može vam poslužiti za primjer i to da ste sudskim putem dobili i mjere ovrhe. Znači, treba se obratiti institucijama pravne države, a ne odbijati izvršenje zakonske obveze iz razloga što drugi te obveze nije izvršavao prema vama.
Nije vam kasno da pokrenete sudski postupak bez obzira na stanje i događaje koji su do sada nastupili.

DAMIR pita: POŠTOVANI.MOLIM VAS DA MI ODGOVORITE NA SLJEDEĆE PITANJE.DALI JA KAO PREDSAVNIK STANARA IMAM PRAVO U UVID POLICU OSIGURANJA I TROŠKOVE VOĐENJA RAĆUNA U BANCI.UPRAVITELJ ZGRADE NAM TO USKRAĆUJE TE SE PRAVDA DA JE TO POSLOVN TAJNA.DOŠLO JE DA NAM SE RAĆUNI NIKAKO NE SLAŽU I DA SU SE POVEĆALI TROŠKOVI TE SE LJUDI PITAJU GDJE JE NOVAC OD PRIĆUVE IAKO SE PRIĆUVA POVEĆALA ZA 80%.PUNO HVALA (21.3.2011)

Nevjerovatno da se takva pitanja uopće mogu postavljati!!!
Pa dragi gospodine, novac na računu pričuve je onaj koji vi izdvajate iz vlastititog džepa. Vaše je pravo i dužnost da sudjelujete u održavanju i upravljanju zgradom.
Pravilno je da svi suvlasnici ne idu individualno provjeravati stanje na računu, ali zato imaju predstavnika koji je to dužan učiniti umjestio njih i dostaviti im sve tražene informacije.

KAKO VAŠ UPRAVITELJ MOŽE KAZATI DA SE RADI O POSLOVNOJ TAJNI KAD JE U PITANJU VAŠA ZGRADA I VI STE GLAVNI SUBJEKTI U ISTOJ. ŠTO SE TO OD VAS MOŽE SKRIVATI, ODNOSNO TAJITI?!
IZ VAŠEG PITANJA ISPADA DA VAŠ UPRAVITELJ UPRAVLJA SA VAMA (ne zgradom!) U IME I ZA RAČUN NEKOG TREĆEG ZA KOGA VI NE SMIJETE ZNATI!

Dinko pita: Poštovani, vlasnik sam stana čija je struja priključena na "stubište". Sada bih želio priključak koji bi bio samo za moj stan. U HEP-u sam sve uredio i uredno platio, ali mi sada predstavnik stanara tvrdi da mi je za zahvat potrebna suglasnost SVIH stanara od kojih neki i ne žive u HR! Molio bih vas informaciju da li je uvođenje struje u stan elementarno pravo svakog stanara bez suglasnosti ili uistinu trebam potpis svih stanara u stubištu. (21.3.2011)

Imate pravo na vlastiti priključak. Ne trebate suglasnost ostalih ako to ne činite na njihovu štetu. Postupite po uvjetima koje zahtjeva HEP.

Ivan pita: Poštovani,
stambena zgrada ima sedam suvlasnika i nema upravitelja. Radi se o staroj stambenoj zgradi s po dva stana u suterenu, visokom prizemlju, prvom katu i jedan u dijelu tavanskog prostora. Između prizemlje-kat i kat- tavan istrulile su stropne grede, te su stanovi u visokom prizemlju i na katu opasni za stanovanje. Interesira me tko snosi troškove popravka istih u stambenoj zgradi,
Unaprijed zahvaljujem
(21.3.2011)

Međukatna konstrukcija je zajednička i održavaju je suvlasnici udjelom u troškovima prema idealnom dijelu vlasništva u zgradi. To se odnosi na one dijelove koji su dotrajali usljed starosti ili erozije. Međutim , ako su neki dijelovi oštećeni usljed osobne uporabe određenog korisnika, to može biti jegova obveza.

Problem kod vas je što nemate organizirano upravljanje, pa ćete vjerovatno morati potražiti pomoć pravne države (suda) ako se međusobno ne dogovorite oko riješavanja problema.

denis pita: postovani,
u zgradi od 6 stanova mislimo obnoviti fasadu i popraviti krov.U potkrovlju postoji stan, koji ima prozore na krovu.Dogovoreno je da se mijenjaju svi prozori (5kom.)Stanari navedenog stana zele ugraditi velux prozore koji kostaju oko 3000 kn..Ja se ne slazem da moramo svi platiti tu cijenu, jesam li u pravu? zahvaljujem (21.3.2011)

Prilikom rekonstrukcije krova moraju se poštovati pravila da se istom obuhvaćaju svi elementi koji su ugrađeni kao dio originalne građevine. Ako je neki suvlasnik nešto naknadno, individualno ugrađivao, to je postala njegova obveza održavanja.
Krovni prozori koji se ugrađuju, procjenjuju se prema vrijednostima originalne izvedbe. Ako se ugrađuje nešto sa povećanom vrijednosti, razliku snosi osobno tražitelj takvog proizvoda.

Ana pita: Poštovani,
U stambenoj zgradi u kojoj živim dimnjak koji se koristi već dugo nije očišćen.Preko upravitelja zgrade doznajem da se dimnjačar oglušuje na njegove pozive.Zanima me da li je upravitelj zgrade dužan pozivati dimnjačara ili dimnjačar ima neku zakonsku obvezu očistiti dimnjake.S obzirom da se radi o ugrožavanju imovine i života molim Vas da mi kažete tko vrši nadzor u takvim situacijama. (21.3.2011)

Svaka jedinica lokalne samouprave ima odluku o osobi koja će obavljati dimnjačarske poslove. Taj timnjačar ima zakonsku obavezu kontrole ispravnosti, a ujedno i čišćenja dimnjeka. Ako je uredno pozvan , ane odaziva se, mogao bi odgovarati za eventualne štetne posljedice.

miroslav pita: Pitanje je vezano uz otkup jednog dijela zajedničkih prostorija zgrade.
Dakle nekolicina stanara, točnije 5 od 17stanova bi mi "ustupili" svoj dio u jednoj od zajedničkih prostorija u moju korist. Ja bi si naravno taj dio pretvorio u dio svojeg stambenog prostora.
zanima me kako se to može riješiti pravno, papirnato, i koji su preduvjeti za ostvarivanje toga.
Naravno ja sam spreman isplatiti stanare na način koji njima najbolje odgovara.
Molim vas da mi opširnije odgovorite da mogu sa stanarima lakše diskutirati o mogučim rješenjima.
UNAPRIJED ZAHVALJUJEM! (20.3.2011)

Molimo da razumijete da na ovaj način ne možemo davati opširne odgovore.
U svakom slučaju, postavljeno je pitanje o mogućnostima otkupa dijela prostorije. Po pravilu bi uz voljni pristanak određenog dijela suvlasnika da vam prepuste svoj idealni dio,bilo potrebno suglasnost svih ostalih da se sa time slažu. U protivnom, će biti teško izvesti.

Ivana pita: Živim u zgradi sa još 120 drugih suvlasnika.
U prizemlju je poslovni prostor u kojem vlasnik želi otvoriti kafić. Kolki postotak suvlasnika mora dati potpis odobrenja za otvaranje ovakve vrste djelatnosti u zgradi i što ako većina suvlasnika bude protiv tj. ne da potpis za otvaranja takve vrste djelatnosti. Smije li u tom slučaju vlasnik ipak otvoriti kafić bez suglasnosti suvlasnika i što u tom momentu treba poduzeti. (16.3.2011)

Suvlasnik ima pravo na promjene i prenamjene svog posebnog dijela bez suglasnosti ostalih suvlasnika. Međuti, ostali suvlasnici to pravo mogu osporavati , ako dokažu da im se na taj način ometa njihovo normalno korištenje svojih posebnih dijelova (stanova ili drugih prostorija).

Stic pita: Postovani,
instalacije centralnog grijanja prolaze nam po podu stana. Izgleda da je negdje pukla cijev i voda curi u stan ispod naseg. Da li sanaciju tih cijevi mozemo pokriti iz pricuve? (10.3.2011)

Ako se radi o oštećenju prije zapornog ventila kojim se kontrolira dotok vode prema vašim trošilima, onda se to sanira sredstvima pričuve ili preko police osiguranja. Važno je znati da zaporni ventil ne mora biti izvan vašeg stana jer se opskrba vodom stanova vrši cjevovodom koji često prolazi i kroz posebne djelove (privani djelovi-stan ili dr.)

Tiki pita: Poštovani,

živim u zgradi na zadnjem katu. Zgrada je nekvalitetno napravljena i već su četiri puta sanirane pločice na balkonu koji nije natkriven. Pločice su svakoga puta ponovo pucale i otpadale su fuge. Kroz kratko vrijeme počelo je curiti susjedu kat ispod, na stropu njegove lođe i vlaži po kutovima njegovog stropa u unutarnjem prostoru gdje živi. Firma koja se bavi održavanjem zgrade tvrdi da cijelu sanaciju moram platiti ja, da to ne spada u zajednički dio. S obzirom da je balkon velik i trošak je enorman, a i meni sulud jer se problem javlja od samog početka izgradnje zgrade, a i čitajući neke Vaše odgovore, zanima me treba li sanaciju platiti firma koja upravlja zgradom iz razloga što je moj balkon ujedno i krov susjedove lođe? Rečeno mi je s jedne druge strane da bi se balkon mogao smatrati zajedničkim dijelom, osim ako u međuvlasničkom ugovoru ne piše drugačije. Naravno, do međuvlasničkog ugovora nikako ne mogu doći jer se nadležni za to oglušuju na svaku moju molbu.
Ukoliko je istina da se sanacija mora riješiti iz pričuve, lijepo bih Vas molila ako bi me mogli uputiti na neki zakonski akt na koji se mogu pozvati, u kojem piše točno da se ta sanacija plaća iz sredstava pričuve jer je moj balkon nečiji krov, kada se budem opet morala susresti s njihovim pravnikom.
Da dodam, firma za upravljanje zgradom je upoznata s činjenicom da je zgrada loše napravljena i da postoji problem hidroizolacije na balkonima, ali smo od tužbe upućene investitoru odustali jer je firma koja je izvodila radove otišla u stečaj i računi su blokirani tako da ne bi ništa postigli s tužbom.

Hvala Vam unaprijed. (10.3.2011)

Nažalost, vaš slučaj je jedan od onih iz najnovijeg doba stihijske gradnje. Očigledno se radi o propustima investitora koji bi u ovom slučaju trebao otkloniti posljedice.
Balkon u građevinskom smislu jeste sustavni dio građevine, Međutim, uboraba i sve ono što nastaje usljed toga je odgovornost vlasnika ili korisnika.
U vašem slučaju bi upravitelj trebao poduzeti mjere da ne bude štetnih posljedica za vaše susjede jer kroz zajdničke dijelove dolazi da vlaženja susjedunispoda vašeg stana.
Sa naše pozicije, bez izvida na licu mjesta, ne možemo dati kvalitetan odgovor na vaše pitanje, pa nismo sigurno tko će morati snositi štetne posljedice.

Antonija pita: Poštovani,
već dvije godine na stropu kupaone imam vlaženje iz stana iznad mojeg. Na dijelu stropa se pojavila plijesan i otpao je dio žbuke.
Ustanovljeno je da curi iz odvoda kade.
Krajem prošle godine je susjed izjavio da je izvršio sve popravke. Kako u tom periodu nitko nije boravio u stanu, strop je popravljen o mom trošku. Prije mjesec dana se stan ponovno počeo koristit te ponovno i curi.
Susjed je izjavio da on nije izvršio popravak, te da to niti ne namjerava napraviti, kome smeta neka o svom trošku uredi njegovu kupaonu.
U stanu ne živi, iznajmljuje ga.
Molim za savjet što se može učiniti.
Upravitelj je sa svime upoznat i kaže da to nema veze sa nnjime. (10.3.2011)

Vaš susjed je dužan otkloniti nedostatke čak i nadoknaditi štetu koja nastupa radi njegovog nemara. Morate zaprijetiti tužbom , ili čak pokrenuti postupak pred nadležnim sudom ako taj problem ne riješi dragovoljno.

Josip pita: Zgrada nam ide u sanaciju fasade,tj.u izradu toplinske demit fasade.Da li je potrebna dozvola za radove jer se radi o večim radovima ili nije potrebna jer se radi o sanaciji pročelja...zgrada je iz 1967 godine tako da sada ima običnu zbuku. (5.3.2011)

Nije potrebna nikakva posebna dozvola ako se ne radi o zgradi sa statusom zaštićenih spomenika kulture. Za vas je najbitnije da se prilikom izrade primjene sredstva i materijali kojima ćete osim vizuelnog izgleda dobiti i energetski učinkovitu zgradu.

Stjepan pita: Štovani,

zanima me koja su moja prava kao stanara u zajedničkoj zgradi koja ima četiri ulaza, te po 15 stanova u svakom ulazu.

Naime, stanari iz susjednog ulaza napravili su "zajednički" roštilj iza zgrade (ne znam čije je zemljište, zajedničko ili općinsko, ali privatno sigurno nije), te se skoro svaki dan (kad dopuste vremenski uvjeti) nešto peče (bilo na ugljen ili drva).

Nemam ništa protiv toga da oni peku, ali smeta dim koji mi se nanosi (i još mnogim stanarima) na balkon. Ne mogu ni prozračiti stan niti sušiti robu na balkonu dok nisam kod kuće jer me je previše puta dočekala nadimljena roba i stan.

Hvala,
Stjepan (5.3.2011)

Ako je okućnica vlasnišvo svih suvlasnika, trebalo bi donijeti Odluku o načinu korištenja iste. Ako je to dio javne površine, pozovite komunalnog redara.

Romeo pita: Poštovani
Upravitelj me na nalog predstavnika tužio zbog neisplate pričuve oko 750 kn. Prvo ročište je odgođeno jer nisam u dovoljnom broju primjeraka priložio dokazae o uplati tj bankovne izvode nisam službeno protokolirao i predao primjerak za suca i tužitelja jer mi je u pozivu pisalo da sve dokaze moram donjeti na samom ročištu. Nakon što sam dokaze priložio zvala me pravnica upravitelja na razgovor. Na tom razgovoru sam predložio nagodbu kojom bi mi se isplatilo 200 kn troškova koje sam imao za uplatu na sudu nakon prigovora na ovrhu, javnog bilježnika i fotokopiranje te da se povuče tužba. Pravnica mi je rekla da ona ne zna kako će sudkinja presuditi, ali maksimalno što mi može ponuditi je povlaćenje tužbe. Izostao sam jedanput s posla zbog ročišta, potrošio jako puno svog vremena u pripremi dokaza ali nisam sačuvao račune od fotokopiranja, javnog bilježnika ( punomoć suprugu )i potvrdu od suda u iznosu od 100 kn. Zanima me je li u tom slučaju mogu očekivati kakvu naknadu od suda i koliku i vaš savjet da li da prihvatim povlačenje tužbe ili da idem na ročište koje bi bilo zaključno zbog malog iznosa.
Srdačan pozdrav i unaprijed hvala. (4.3.2011)

Nažalost, u ovom slučaju ste oštećeni i vi i ostali suvlasnici. Trškovi postupka su pokrenuti sredstvima pričuve, i da se proglašeni krivim, bio bi to vaš trošak. Ovako, došlo je do nepotrebnih troškova. Te troškove bi trebao snositi onaj tko je počinio grešku. Ako ste vi izvršili uplate nakon pokretanja postupka, onda nećete moći dobiti povrat osobnih troškova. Ako je upravitelj pokrenuo postupak zbog neažurnog vođenja evidencija uplata, on bi morao snositi štetne posljedice.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više