Branko pita: Upravitelj je s predstavnicom stambene zgrade sklopio Ugovor o kreditiranju za sanaciju kosoga krova i fasade u iznosu od 225 000,00 KN.Rok vraćanja kredita su 84 mjeseca uz visinu kamatne stope godišnje 7%.
Nadalje Upravitelj je sklopio i Ugovor o izvođenju ugovorenih radova vlastitom operativom,a da se ostale tri pristigle ponude nisu niti razmatrale.
Da li je ovakav postupak pravno valjan?
I kojom se većinom donose odluke za navedene radove?
Unaprijed zahvalan. (8.2.2011)

Takve vrste odluke su pravnovaljane ako su usvojene od strane nadpolovične većine suvlasnika po udjelu u vlasništvu. Ako je prihvaćena ponuda koja je nepovoljnija možete je osporiti. Ako je već započeta provedba, možete tražiti nadoknadu štete počinjene prihvaćanjem nepovoljnije ponude.
Nikako se nije smjelo dogoditi da predstavnica potpisuje ugovor a da prethodno za to nije dobila suglasnost od strane nadpolovične većine suvlasnika po udjelu u vlasništvu.

Goran pita: Poštovani!
Živim u stambeno poslovnoj zgradi u kojoj se nalazi market.Od ranih jutarnjih sati do kasno u večer ispred marketa tj. ispod prozora stanova,na javnoj površini,okupljaju se svakodnevno konzumenti alkohola kupljenog u marketu.Svojim ponašanjem uzrokuju štete na javnoj površini,razbijanjem boca,bacanjem čikova,smeća pa čak i uriniranjem uz samu zgradu.Unatoč upozorenju upućenom voditelju marketa te konzumentima alkohola stanje je nepromjenjeno.Kome se obratiti (8.2.2011)

Obavjestite komunalno redarstvo i sanitarnu inspekciju.

Sasa pita: Zivim u novoj zgradi vec 5 goduna zadnjih godinu i pol mi plafon vlazi i otpada od suseda iznad mene,nesta smo radili ali sve je ostalo pa starom.On odbija dalje da razbija kupatilo jel misli da je u pitanju vertikala.Koji su moji dalji najpametniji potezi ukljucujuci i tuzbu??Unapred hvala. (8.2.2011)

Vaš upravitelj zgrade bi trebao znati postupak. Ako suvlasnik odbija, odnosno onemogućuje otklanjanje uzroka, treba protiv istog pokrenuti postupak pred nadležnim sudom.

sb pita: Postovani,

da li se za izgradnju balkona na visestambenoj zgradi od 6 stanova (prizemnje i 2 kata) treba traziti suglasnost svih stanara i da li je potrebno ishodovati gradjevisku dozvolu.hvala (7.2.2011)

Obratite se Odjelu za urbanizam nadležnom za vaše mjestio stanovanja.

Milka pita: Poštovani,

Već 10 godina moja kčer živi u inozemstvu. Za to vrijeme u njezinu stanovanju ne boravi apsolutno nitko. Mene kao penzionera zanima da li doista moja kčer po zakonu mora plačati čiščenje stepenica u zgradi po istoj cijeni kao ostale višečlane obitelji u zgradi koje borave svakodnevno u svojim stanovanjima. Napominjem, kčer ima prijavljeni stalni boravak u inozemstvu.

Zahvaljujem za Vaš odgovor i srdačno vas pozdravljam. (5.2.2011)

nema propisa koji to određuju. Suvlasnici to mogu regulirati posebnom odlukom u kojoj bi stajalo da oni koji ne žive u zgradi, ne trejau plaćati puni iznost. Ipak u ideanom dijelu bi trebali snositi do troškova jer zgrade su otvorene i za druge osobe. Logika bi nalagala da suvlasnici plaćaju za čišćenje onoga što učine gosti ili druga vrdsta ciljanih posjetitelja. Međutim, u zgrade ulaze i služene osobe, što bi značilo da postoje i opće obveze svih suvlasnika.

Marko pita: Poštovani,
kolika je minimalna zakonska garancija investitora na hidroizolaciju novoizgrađene zgrade?

Hvala! (4.2.2011)

Danijel pita: Poštovani, zanima me koje popravke u stanu i adaptacije pokrivaju sredstva iz pričuve po zakonu? (3.2.2011)

Samo ono što je vezano za zajedničku infrastrukturu.:
-Plinska instalacija do brojila,
-vodovodna instalacija do ventila prije trošila,
-elektroinstalacoja do brojila
-priključna jesta na dimovodu,

Marinko pita: Molim Vas dali distributer grijanja mora očitavati kalilometre po stanovima ili prestavnik stanara to mora činiti u njihovo ime te im isto dostavljati svaki mjesec. Riječ je o Vinkovačkom distributeru .Po njihovom kaa svi stanari buu ugradili kalilometre taa će očitanje činiti njihov djelatnik (1.2.2011)

Distributer po pravilniku očitava samo glavni kalorimetar. Suvlasnici odlučuju o tome na koji način će se vršiti očitanje idividualnih razdjelnika. Dali će to biti predstavnik ili netkodrugi odluku donose suvlasnici. Upravilu, očitanje vrše uglavnom tvrtke koje ugrađuju razdjelnike.

Andrea pita: Što činiti u slučaju kada se predstavnik stanara oglušuje na prijavljivanje puknuća cijevi u stanu i ne želi potpisati radni nalog za izvešenje sanacije, te naplate preko pričuve koju svi uredno plaćaju. Naime, predstavnik stanara kaže da se takva vrsta sanacije može i ne mora naplatiti iz pričuve, a po tome ispada da je to stvar njegove volje gdje će sredstva usmjeriti. S obzirom da se radi o zajedničkim novcima, smatram da to nije samo njegova odluka. Kome se obratiti i na taj način izbjeći nepotrebne komplikacije? (1.2.2011)

U pravilu takvi troškovi se pokrivaju sredvima sa police osiguranja. Ako polica to ne pokriva, riješava se sredstvima pričuve. Pogledajte malo Uredbu o državanju zgrada.
Vaš predstavnik nema pravo o tome donositi odluke jer je to propisano.

Damir pita: USUD, U-I/673/1996:

«4/3. Nema diskriminacije i povrede načela jednakosti ako se različita prava i nejednak položaj građana opravdava važnim političkim, pravnim i moralnim razlozima. "

Dakle, radi moralnih i POLITIČKIH razloga ne mogu otkupiti stan iz iste pozicije iz koje je to napravilo 313 894 građana do 31. prosinca 2000.
Zna li tko za nekakvu sličnu presudu (iz političkih i moralnih razloga) od nekog suda u EU ili USA? (1.2.2011)

Bez komentara!

kristina pita: Ovako...nabavili smo psa,i nedavno smo pročitali obavjest da bi trebali plaćati vodu za psa isto toliko koliko i za nas..Postoji li zakon o plaćanju vode za psa ili je to samo izmišljotina kako bi se pametnjakovići nabrali dodatnih para?? (31.1.2011)

Pitanje je dobro. Međutim morate ga postaviti i sebi; dali je potrebna voda za održavanje higijene psa.
Znači, zakonodavac ne poznaje kategorije potrošača nego samo očitanje potrošnje.
Suvlasnici sami mogu donijeti odluku o raspodjeli potrošnje vode pri čemu mogu uzeti u obzir i potrošnju radi održavanja higijene kućnih ljubimaca.

slobodan pita: predstavnik sam stanara zgrade u vž investitor nije predvidio nadstrešnice na d balkonima 6 kata.u dogovoru s upraviteljem napravili smo nadstrešnice s tim da je 60 posto cijene platio upravitelj a ostatak iz pričuve.Sa zahvatom sam upoznao većinu suvlasnika.dali sam postupio ispravno jer jedan suvlasnik govori da sam to napravio bez pitanja te da me može tužiti za naknadu štete. (30.1.2011)

Bez suglasnosti svih suvlasnika slični zahvati nisu dozvoljeni. U vašem slučaju, trošak snose pojedinačno suvlasnici koji su dobili nadstrešnice.

N. pita: Poštovanje, zanima me da li se ima pravo tražiti nadoknada štete (krečenje prostorije) iz sredstava pričuve budući da je šteta nastala iz razloga što stanar iznad nije zatvorio ventil na radijatoru te je tako istekla voda po plafonu stana ispod.Stanar iznad nije nikad pritnao da nije zatvorio ventil na radijatoru. Hvala unaprijed! (29.1.2011)

Posljedice izliva vode se rijšavaju putem police osiguranja ili sredsvima pričuve. Utvrđivanje odgovornosti suvlasnika može se ustnoviti sudskim putem.

zoran pita: Poštovani molim pravni savjet za slijedeći slučaj:
Stanujem u zgradi izgrađenoj 1967 godine koja ima zajednički vodomjer. Problem je slijedeći. Jedan od stanara u zgradi je otišao do javnog bilježnika koji mu je ovjerio izjavu da u njegovom stanu ne živi nitko i prijavio 0 osoba za vodu. Naravno to nije istina jer štoviše čak 3 osobe žive u tom stanu. Kada predstavnik stanara ponovo prijavi dotične oni donesu novu izjavu i sve ide ponovo.
Kada smo to prijavili Vodovodu oni su naprosto rekli “riješite to interno mi nismo policajci”.
Ako imate kakav savjet kako da tomu doskočimo bio bih ljubazan.

Hvala (28.1.2011)

Predstavnik suvlasnika predaje stanje potrošnje vode. Prema tome, vodovod bi to trebao uvažavati.Nebi smjeli na temelju ovjerene izjave donositi zaključke jer to može jedino sud. Znači, vodovod mora prihvatiti stanje koje prikazuje predstavnik suvlasnika i izvršiti obračun. Stanar koji ima ovjerene izjave iste može koristiti samo na sudu. Sud će utvrditi istinitost vaših navoda.

Petra pita: Poštovanje!
Moje se pitanje odnosi na prisvanjanje imovine uslijed podstanarstva,naime, nedavno mi je posmenuto da nakon određenog vremena provedenog u stanu u kojem ne plaćam režije ja,nego podstanari i sve troškove koje se odnose na isti oni mogu tražiti pravo na isti.Kada se to događa i da li je uopće to moguće? Kako netko može uzeti imovinu koja je na papiru moja? (27.1.2011)

Nitko vam ne može oduzeti pravo vlasništva bez obzira na navedene činjenice.

Tomica pita: Poštovani,
kao predstavnik zgrade imam problem s upraviteljem. Zgrada je izgrađena 2008 te smo za upravitelja odabrali investitora kako bi u slučaju reklamacija mogli sve imati pod jednom pravnom osobom. Za vrijeme trajanja garancije (2 godine) nismo imali nikakva ulaganja pa samim time nisam ni imao sumnju u godišnja izvješća koja nam je upravitelj slao. No, sada nakon isteka garancije došlo je vrijeme da stavim pod kontrolu prihode i rashode kako bi znali s kojim iznosima raspolažemo. Prošli tjedan sam zatražio stanje računa no dobio sam ga tek jučer. Isto tako sam tražio i kopije računa za 2008., 2009. i 2010. kako bih vidio da je sve u redu. Za 2008. i 2009. sam dobio, a za 2010. nisam uz obrazloženje da nisu dobili još sve račune pa da će to napraviti naknadno. Odmah po primitku kopija računa sve sam pregledao i uvidio nepravilnosti. Odmah jučer sam im poslao mail da tražim objašnjenja po nepravilnostima na što mi odgovaraju, citiram:

Nastavno na Vaš dopis u kojem tražite od nas da Vam se očitujemo po stavkama izvješća za 2008 g . i 2009. g ., ovim putem Vas obavještavamo da nismo u obvezi nakon proteka više mjeseci po dostavi izvješća, obrazlagati stavke izvješća. Budući ste izvješće za 2008 godinu dobili na uvid u lipnju 2009. godine, a izvješće za 2009. godinu u lipnju 2010. godine, a niste za u to primjerenom roku tražili nikakva pojašnjenja, navedenu dokumentaciju smo arhivirali i smatramo da su izvješća za 2008.g. i 2009. o poslovanju prihvaćena od Vaše strane.

Sve bi to bilo u redu da nije bilo nepravilnosti u iznosima, pa Vas molim za savjet na koji način ih prisiliti na to (koji zakon, pravilnik) obzirom da prema
ugovoru oni raspolažu s novcima ali u najboljem smislu za NAS, a što očito ne rade.
Isto tako molim Vas za informaciju da li ja kao predstavnik stanar imam pravo na uvid našeg računa u banci? Naime, u utorak sam bio i banci gdje imamo račun, i nisam mogao dobiti informaciju o stanju računa iako sam imao ugovore o upravljanju gdje se vidi da sam ja predstavnik?

Unaprijed zahvaljujem te Vas molim za inforamciju da li mi kao zgrada možemo biti članovi Vaše udruge da se zaštitimo od tahvih upravitelja?

Molim Vas za odgovor na mail. A ujedno Vas molim za direktan mail, imam još par pitanja :)

Lijep pozdrav,
Tomica (27.1.2011)

Pročitajte malo na našem web portalu odredbe Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. Ako nemate posebnog strpljenja za detaljnije proučavanje, nađite čl. 379. Bit će vam sve jasno. Takvom upravitelju možete dati trenutni otkaz i ako utvrdite da su ispunjeni uvjeti iz točke 3. postupite po istoj.

smiljana pita: Poštovani,
već smo promijenili trečeg predstavnika stanara a i dalje upravlja onaj prvi sa kojim večina stanara nije bila zadovoljna jer je šparao novac a ne održavao zgradu.Koji je postupak da se dovede red i da onaj tko je izabran i vodi zgradu. Imam osječaj da kako večina stanara nema novaca ne podižu ni glas za pravilnost jer iz toga proizlazi da se trebaju sanirati krov koji curi i podrum koji je stalno poplavljen. Mislim da bi morala postojati institucija kojoj bi se mogla obratiti prije nego se zgrada sruši kao kula od karata.
Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru, (27.1.2011)

Čudno pitanje.Izaberete novog predstavniika , a stari i dalje obnaša funkciju kao da ase ništa nije dogodilo. Ako ne možete kroz zajednicvu riješavati problem , zgrada je u stanju raspadanja, podnesite tužbu nadležnom sudu protiv onog koji onemogućava normalno održaqvanje. Ako sud procjeni da je na taj način zgrada dovedenaq u opasno stanje, može odrediti prisilnog upravitelja i onda dok god se problem ne riješi, suvlasnici neće morati o ničem odlučivati, ali će redovno morati podmirivati troškove jer će u protivnom lako ostati bez stana.

Zoran pita: Poštovani iamm pitanje vezano za vodu i plaćanje iste u zgradi koja ima zajedničko brojilo. Naime jedan od stanara u zgradi je otišao do javnog bilježnika koji mu je ovjerio izjavu da u njegovom stanu ne živi nitko i prijavio 0 osoba za vodu. Naravno to nije istina jer štoviše čak 3 osobe žive u tom stanu.
Kada smo to prijavili Vodovodu oni su naprosto rekli “riješite to”.
Ako imate kakv savjet kako da se ta sitaucij riješi bili bi zahvalni (27.1.2011)

Krajnje drsko i bezobzirno ponašanje. Podnesite tužbu nadležnom sudu protiv tog suvlasnika jer čini kazneno djelo. Donesite odluku nadpolobvične većine po udjelu u vlasništvu i zadužite upravitelja da u ime i na račun suvlasničke zajednice pokrene postpak.
Čudan je stav Vodovoda koji ne prihvaća izvješće o potrošnji koje dobiva od vašeg ovlaštenog predstavnika.

josip pita: Poštovanje! U prizemlju zgrade sa 90 stanova postoji i kafić, a za cijeli objekt postoji samo jedno brojilo hladne vode, tako da se ne može kontrolirati potrošnja tog lokala. Kako se računa udio potrošnje h. vode kafića, čuo sam da bi oni trebali plaćati vodu po industrijskoj tarifi ili po postotku. Hvala (26.1.2011)

Nažalost, nigdje zakonodavac nije predvidio odgovor na to pitanje. Da je vlasnik kafića izdvojen i da ima svoje zakonito mjerilo, onda to nebi bilo bitnio. Ostaje da vi na temelju dogovora u suvlasničkoj zajednici donesete odluku o tome kakom će se kafić uključiti u pravilnu raspodjelu potrošnje vode. Obratite se vašem opskrbljivaču (vodovod) i tražite tumačenje sukladno praksi koju provode. Suvlasnici mogu donijeti odluku o procjeni prosječne potrošnje u sličnim uvjetman u drugim objektima i predložiti vlasniku kafiča da dragovoljno podmiruje te troškove. Najbolje bi bilo kad bi isti mogao ugraditi zasebno zakonito mjerilo.

čedomir pita: U zgadi, stjecajem okolnosti, nema niti predstavnika niti zamjenika predstavnika stanara,a teško je u kraćem roku donijeti izmjene Međuvlasničkog ugovora i izabrati na propisan način nove ljude.
1. kojim postupkom "upravitelj" može postati "prinudna uprava" dok se ne izaberu novi predstavnik i zamjenik?
2. Za davanje u zakup zajedničkih prostora na rok duži od godine dana koliki je postotak suglasnosti suvlasnika poreban(prema Mevlasničkom ugovoru i Ugovoru s upraviteljem uređeno je više od 50%), te mogu li predstavnici suvlasnika sklapati takove ugovore bez te suglasnosti ,k tomu u Ugovoru s upraviteljem utvrđeno je da to radi upravitelj nakon pribavljenih suglasnosti suvlasnika više od 50% .
Hvala, (26.1.2011)

Prinudnog uprabitelje određuje jedinica lokalne samouprave, a prisilnog upravitelja sud. U prvom slučaju bi to trebao biti reoviti postupak,ali je činjenica da mnoge jedinice lokalne samouprave to ne provode. U drugom slučaju sud određuje upravitelja ako stanje građevine zbog neodržavanja postane opasno postoje neki drugi pojavni oblici kojima se ugrožavaju javni interesi.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više