Marko pita: Koje obveze Upravitelj mora izvršiti unutar iznosa novca kojim on naplaćuje naknadu za redovno održavanje i kako se ona definira? (1.1.2011)

na našem portalu u rubrici "Zakoni" pronađite Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima" i pogledajte čl.378. i čl.379.

T. pita: Štovani,
3 stanara na zadnjem katu zgrade (3-katnica), je pregradilo potkrovlje (bez ičije suglasnosti) i preuredilo ga u spavaće sobe. To samo po sebi ne bi predstavljalo nikakav problem i ne bi mi smetalo, ali...
dimnjačar, da bi došao do krova tj, dimnjaka zgrade, mora proći kroz taj pregrađeni prostor, što stanari koji su ga pregradili izričito NE DOPUŠTAJU, što znači da i dimnjačar ne može obaviti svoj posao. Kako dosta stanara koristi peći na kruta goriva, a dimnjačar u zadnje 3 godine nije mogao obaviti posao, to mi se čini kao vrlo opasna situacija za sve stanare zgrade pa i one koji mu ne dopuštaju pristup dimnjaku...
Što mi je činiti?
Unaprijed hvala i lp, (29.12.2010)

Vaši susjedi su po dvije postupli protuzakonito.
Prvo, nisu smjeli bez suglasnosti ostalih prenamjeniti pomenuti prostor i koristiti ga za osobne potrebe.
Drugo, promjenama stanja unutar građevine, povredilio su odredbe Zakona o građenju. Izdvajamo samo detalj koji ukazuje na potencijalnu opasnost od požara zmog zaprečavanje pristupa dimnjačarima za održavanje dimnjaka a ujedno i u slučaju potrebe intervencije vatrogasaca kojima je zaprečen pristup i onemogućeno hitno postupanje zbog eventualnog izbijanja požara.

Katica pita: Poštovani!
stanujem u novoizgrađenoj zgradi u koju sam se doselila 2008. godine. Prije par dana nastao je kvar na telefonskoj linij, nakon prijave T-com tehničar je utvrdio da je problem u instalaciji u zgradi i da mi oni ne mogu pomoći. Kome se obratiti i da li se to može financirati iz pričuve? (27.12.2010)

Ako je zgrada u garantnom roku, potražite investitora. Ako je istekao rok, riješavate problem sredsvima pričuve

Ivica pita: Kao predstavnik stanara imam problem sa stanarom koji ne plača prićuvu već otprilike 10 godina. Gospodin je nezaposlen, gospođa je majka 10-o djece i svi skupa žive u stanu od 57 kvadrata. Da bi stvar bila gora oni su socijalni slučaj i naravno nitko im ništa ne može. Kada se gospođa zaposlila prićuva joj je sjela na plaću i žena više ne želi raditi.
Kada sam pitao upravitelja kada će prićuva biti naplaćena rekao je sljedeće:" Kada će dug iznositi 1/3 vrijednosti nekretnine tada ćemo joj ići na zapljenu nekretnine ". To znaći da ona uredno može živjeti u tom stanu 85 godina, ne plačati prićuvu, grad plaća ostale račune i dalje može ispijati kavu u obližnjem kafiću! Kako riješiti ovakve slučajeve? Molim za pomoć ! (27.12.2010)

Nažalost, vaš upravitelj vam je dao ispravan odgovor na temelju procjene o riješenju na zakonit način. I vaš slučaj je jedan od onih gdje se u društvenoj zajednici treba tražiti riješenje. U protivnom , ostali suvlasnici imaju prisilnu ulogu socijalnog skrbnika za osiguranje krova nad glavom toj obitelji. Društvena zajednica mora znati da i ona sredstva koje se dodjeljuju toj obitelji su sredstva građana koja se izdvajaju kroz poreze ili na drugi način, pa bi i udio u plaćanju pričuve trebao biti društveni problem a ne problem samo stanara u zgradi gdje žive takve obitelji.

Baras pita: Poštovani,
na našoj novogradnji fasada je obložena fasadnim pločama. Međutim, pokazalo se kako pri dnu ne postoji nikakva zaštita tako da pod ploče nesmetano ulaze miševi te se penju do stanova. Sada bi trebalo staviti zaštitne mreže kojih nema u projektu zgrade. Tko je odgovoran za propust i tko bi trebao snositi trošak ugradnje zaštite? MOže li se to tretirati kao prikriveni nedostatak kojeg otklanja investitor? (9.12.2010)

Radi se o propustu investitorai on je dužan otkloniti nedostatke.

Tomislav pita: Poštovani,
recite mi molim vas, što mogu učiniti ?
Predstavnica stanara potezom pera povećala je kvadraturu nekih stanova. Moj je stan sa 74 narastao na 82 kvadrata. Žalio sam se HEP-u, no oni su mi napisali da je kvadratura OK jer da je takva prijavljena od predstavnika stanara. S tim sam papirom otišao do predstavnice. Rekla je da je ona to opet promijenila (valjda na staro) jer se puno ljudi žalilo, ali ja sam danas OPET dobio račun na 82 kvadrata.
Razumijem da su se neki stanovi proširivali na balkone i da je grijana površina veća. Ali moj stan nije jedan od tih. Razumijem da bismo grijanje možda tebali plaćati više, ali ne na ovakav način.
Kako se mogu boriti protiv ovakvog bahaćenja predstavnice stanara ? (8.12.2010)

Nitko nema pravo mjenjati podatke koji se vode u vlasničkom listu. . Ako netko samovoljno to učini, može odgovarati za štetne posljedice. Slobodno odbijte razlku koja vam je nametnuta i plaćajte temeljem podataka iz vlasničkog lista. Tek, ako se utvrdi razlika prilikom etažiranja, morat ćete prihvatiti te obveze. Zatvaranje balkona je protuzakonita radnja ako vlasnik nije dobio dozvolu od nadležnog tijela za urbanizam , pa prema tome za to se ne plaća pričuva.U tim slučajevima postoji odgovornost koja se sankcionira na drugi način.


Duška pita: Poštovani,
Odnedavno sam predstavnik stanara u svojoj zgradi i štošta sam izučila samo ne mogu naći odgovor na jedno pitanje : Da li bi suvlasnici mogli ishoditi sufinanciranje od lokalne zajednice ili fondova za energetsku učinkovitost (za ugradnju mjerača toplinske energije, za vodu i dr... )
unaprijed hvala na odgovoru (8.12.2010)

Dobro pitanje! Da, to bi trebalo biti moguće. Čak i u praksi je i preovedeno nekoliko slučajeva gdje su jedinice lokalne samouprave u suradnji sa Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost ušle u zajedničke projekte sa zgradama. Trenutno se provodi jedan takav programa na području Grada Rijeke. FZZOEU i Grad Rijeka sufinanciraju ugradnju razdjelbnika u iznosu od 49% od ukupnog troška.

Međutim, sad je pitanje kako to rade u drugim gradovima, pa se konkretno za to obratite Fondu i vašem gradu.

Mira pita: Poštovani, molila bih Vas da mi odgovorite na pitanje. Može li upravitelj zgrade pored naknade za upravljanje zgradom naplaćivati iz pričuve i naknadu za PDV. (7.12.2010)

U ugovoru o upravljanju to pitanje morate imati defionirano. Ugovor potpisuju dvoje strane, predstavnik suvlansika u i ime suvlasničke zajednice i Upravitelj sa druge strane. Predstavnik ne smije potpisati ugovor prije nego li se sa sadržajem ne upoznaju svi suvlasnici, i da o tome donese odluku nadpolovična većina suvlasnika po udjelu u vlasništvu.

Lidija pita: Poštovani,
vlasnik sam stana u zgradi (izgrađena 1958g.) u kojoj je potrebna sanacija dimnjaka. Dali se sanacija plaća iz pričuve ili vlasnici stanova sami snose troškove?
Zahvaljujem na odgovoru (2.11.2010)

Ako dimnjak koristi samo jedan suvlasnik, održavanje id ena njegov račun.

Nogolica pita: Štovani!
Živimo u Zagrebu u zgradi od četiri stambena stana. U prizemlju stan ima 80m2 na prvom i drugom katu po 120m2 a na vrhu je stan od cca 60m2 koji je okružen terasom cca 60m2 tako da ta terasa sa svojom veličinom pokriva kvadraturu od 120m2 stanova ispod.Ta terasa je upisana u vlasnički list vlasnika stana. Isto tako na tu terasu prilaz ima jedino moguće vlasnik stana iz svog stana koji je jedino i koristi.Ali, sada je došlo do curenja iz terasa obzirom da je terasa vrlo loše napravljena. Voda nađe put, pa stoga ta ista voda curi niz fasadu same zgrade. Izvođać radova cijele zgrade više ne postoji. Stoga, Vas ljubazno molim da mi odgovorite tko je dužan popraviti tu terasu, obzirom na moguću daljnju štetu oštećenja fasade radi curenja vode iz cijevi sa terase.Odnosno dali se novac mora osigurati iz pričuve ili je dužan platiti sve popravke sam vlasnik stana kojemu i pripada terasa odnosno koja je u vlasničkom listu vlasnika stana . Lijep pozdrav. Nogolica-Santica (1.11.2010)

Ako je do oštećenja terase došlo usljed uporabe vlasnika, sanacija je njegova obveza. Ako se radi o lošoj izvedbi , onda se postupa kao u svim slučajevima održavanja zajedničkih dijelova (terasa je ujedno i krov za donje stanove. injenično stanje može utvrditi vještak građevinske struke.

saša pita: Poštovani,
da li kao predstavnik stanara imam pravo svaki mjesec tražiti od Upravitelja da mi se isprinta i uruči STANJE NA RAČUNU ZGRADE,DOSADAŠNJE TROŠKOVE POBOLJŠICA(bez troškova održavanja,režija i sl.),te SPISAK UPLATA PRIČUVE OD STRANE SUVLASNIKA S EVENTUALNIM DUŽNICIMA???
Od Upravitelja sam primio na znanje da što se tiče plačanja pričuve,imam samo pravo na uvid,a da oni ne žele i nemaju tu praksu,da isprintaju primjerak za Predstavnika stanara.
Hvala unaprijed.
Predstavnik stanara. (1.11.2010)

Predstavnik suvlasnika ima pravo uvida u financijsko stanje zgrade svakog trenutka. Radi se o novcu koji izdvajaju suvlasnici i nitko drugi. Kako svi suvlasnici nebi ometali upravitelja u radu ( u pravilu upravlja sa većim brojem zgrada sa velikim brojem pojedinaca), temeljem ovlasti iz međuvlasničkog ugovora za zastupanje suvlasnika, dužan je prema suvlasnicima preniejti sve informacije kako o financijskom stanju tako i svim ostalim pitanjima bitnim za kvalitetno održavanje i upravljanje građevinom.

Upravitelj vam je dužan učiniti dostupnim svu dokumentaciju, kako bi je stavili na uvid ostalim suvlasnicima.

Aleksandar pita: Poštovani,
ovlašteni sam predstavnik zgrade, te me zanima ugradnja vatrogasnih aparata u zajedničkim prostorima (Stubištu) zgrade.Prema tablicama, za ukupnu površinu stanova u zgradi (cca 1100 m2) potrebno je ugraditi 9 aparata. Na 4 kata to mi se čini previše. Da li treba računati na ukupnu površinu svih stanova, ili je bitna površina zajedničkih prostora, stubišta, drvarnica,cca. 150 m2, za koju bi trebao znatno manji broj aparata? Hvala. (26.10.2010)

Predlažemo da se izravno obratite nadležnoj policijskoj upravi, odjelu za zaštitu od požara. Tu ćete dobiti precizan odgovor.

Lena pita: Postovani,
u zgradi u kojoj zivimo jedan od stanara brine se oko pricuve. Znam da osim nekolicine stanara nitko ne placa pricuvu. Stanje racuna te iste pricuve nikad nam nije bilo predoceno a kad se zgrada jedan jedini put farbala, od svakog stanara zatrazen je ekstra novac. Jasno mi je da gospodin upravitelj zloupotrebljava polozaj i da se novac trosi tko zna gdje pa me zanima kome se mogu obratiti i gdje ga mogu prijaviti. Unaprijed zahvaljujem na odgovoru!
Srdacan pozdrav,
Lena (26.10.2010)


Malo pogledajte na našoj stranici Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima..
Očigledno da nemate uspostavljen sustav upravljanja na način kako zakon predviđa. Pročitajte u Zakonu o vlasništvu i dr. stvarnim pravima čl od 85. do 93 i čl.375 do čl. 383

Imate i Uredbu o održavanju zgrada.

Kad to pročitate, moći ćete postaviti jasnije pitanje jer se iz ovog trenutno ne može vidjeti dali uopće imate uređene odnose kako je propisano.

valentina pita: da li je zakonom odredeno tko mora placati pricuvu ukoliko je stan u najmu? (21.10.2010)

Zakonska obveza je na vlasniku stana.Vlasnik može prenijeti obvezu na najmoprimca, ali to je zamo između ta dva subjekta. Ako najmoprimac ne plaća, to je dužan učiniti vlasnik a sporne situacije oni riješavaju između sebe.

hrvoje pita: Poštovani,

kome se obratiti kada Upravitelj, konkretno GSG Velika Gorica već preko 30 dana nije izašao na teren da izvidi Prijavu curenja preko krova i preko fasade na stanovima na zadnjem 4. katu te ispod njega na 3.katu. Koliko će onda trebati za sanaciju ako tako dugo treba da dođu po prijavi koja je išla prvo preko Predstavnika suvlasnika,nakon 3.tjedna i osobno putem telefona, a nakon još 10 dana i putem maila direktoru poduzeća. Unaprijed zahvalan. (18.10.2010)

Vaš predstavnik mora upoznati ostale suvlasnike sa stanjem. Radi se o hitnom nužnom zahvatu. Suvlasnici moraju osigurati financijska sredstva, donijeti odluku o načinu rješavanja i tu obvezu kao nalog dati upravitelju. Ukoliko upravitelj ne poduzme potrebne radnje, možete ga razriješiti obveza upravaljanja i imenovati novog.Ako u slučaju da su ispunjeni svi preduvjeti, upravitelj ne postupi i zbog toga nastupe štetne posljedice , možete od istog tražiti naknadu štete.

Upraviteljeve dužnosti i ovlasti
Članak 379.
(1) Upravitelj je dužan osobito:
- brinuti se da se zajednički dijelovi nekretnine održavaju u graditeljskom i funkcionalnom stanju, nužnom za normalno korištenje,
- obavljati povremeni i godišnji pregled nekretnine i o tome sačiniti zapisnik,
- utvrditi visinu sredstava zajedničke pričuve koju snosi pojedini suvlasnik,
- raspoređivati i druge troškove nekretnine na suvlasnike, naplaćivati dugovanja te redovno podmirivati te troškove prema trećima, sukladno sredstvima kojima raspolaže,
- obavještavati suvlasnike na prikladan način o obavljenim poslovima,
- obavljati i druge poslove u skladu s obvezama preuzetim ugovorom iz članka 378. ovoga Zakona,
- položiti svakom suvlasniku uredan račun o poslovanju u prethodnoj kalendarskoj godini i staviti mu na prikladan način na uvid isprave na kojima se temelji, i to najkasnije do 30. lipnja svake godine,
- izraditi pregled predviđenih poslova za održavanje i poboljšice, kao i predvidivih troškova i opterećenja u narednoj kalendarskoj godini (godišnji program) ili za višegodišnje razdoblje, te to na prikladan način objaviti u kući najkasnije do isteka tekuće kalendarske godine,
- prikupiti više ponuda za poslove održavanja koji se ponavljaju u razmacima duljim od jedne godine kao i za veće radove radi poboljšice.
(2) Suvlasnici, u čije ime upravitelj upravlja nekretninom, dužni su o promjeni osobe upravitelja ili o promjenama njegovih ovlasti koje se i njih tiču, obavijestiti najmoprimce i zakupnike na prikladan način; ono što bi neobaviješteni najmoprimci i zakupnici ispunili osobi koja više nije upravitelj ili više nije ovlaštena primiti ispunjenje, valjano je ispunjeno i oslobađa dužnike obveze, ali samo ako nisu znali za tu promjenu.
(3) Upravitelja koji postupa suprotno obvezama iz ovoga članka, suvlasnici mogu razriješiti dužnosti te im je dužan naknaditi štetu koja nastane radi njegove nemarnosti ili propusta

Branko pita: Da li je pravno valjano da Međuvlasnički ugovor potpiše izvanknjižni vlasnik?
Može li Međuvlasnički ugovor potpisati supruga preminulog supružnika iako se ona ne vodi kao sauvlasnica toga stana? (17.10.2010)

Da. Bitno je da ima dokaz vlasništva nad nekretninom. U tu svrhu miu može poslužiti i kupoprodajni ugovor. Potpisom isti poreuzima stvarno pravnu odgovornost za izvršavanje svih obveza prema suvlasničkoj zajednici.

Ukoliko supruga preminulog potpisuje, ona mora biti svjesna da je preuzela svu stvarno pravnu odgovornost u periodu kad nema dokaza vklasništva nad nekretninom, a po prirodi stvari je stvarni vlasnik.

ciril pita: prije tjedan dana nanio sam cca.4 kubika zemlje na ravan krov za zeleni krov ( sloj od 5 cm ili po m2 50-tak kg. ), ali bez suglasnosti stanara smatrajući da vlastitim plaćanjem zelenog krova neću nikoga izazvati. napominjem da sam prije 16 godina uredno otkupio od svih stanara terasu, a za nadogradnju svoga stana na 6 katu bez lifta. no prilikom radova uvrijedio sam muža predstavnice stanara rekavši da zemlju nosim "na svoje" i ona je stvar prijavila i građevinskoj i komunalnoj inspekciji, te sada huška ostalih 6 stanara na tužbu. pitanje: kakvi su mi izgledi u parnici, odnosno, može li mi sud narediti da skinem zemlju iako stabilitet zgrade nije narušen.( usput, na "moj" krov se u ovih 16 godina nitko nije nikada popeo, a prije 4 godine hidroizolaciju sam platio takođe sam ) (11.10.2010)

Nemate pravo ako, ako određeni prostor za to nije namjenski predviđen. Postoje građevine sa vrtovima na tersama, ali je to samim projektom bilo prilagođeno urbanističkim i drugim uvjetima.

Helena pita: Poštovani, živimo u zgradi na 2. katu, pred oko 3 tjedna na plafonu kupaonice pojavila se mrlja od vode koja se od sada osušila, pa opet pojavila i opet osušila. Stanari iznad nas odbijaju sanirati štetu koja po riječima vodoinstalatera proizlazi od njih (odvod iz kade), iako to pokriva osiguranje, oni odbijaju pokretanje bilo kakvih radova. Koja su moja prava i postoje li nadležne institucije kojima bi se mogla obratiti. Hvala (11.10.2010)

Očigledno se radi o neispravnoj infrastrukturi u stanu vašeg susjeda. Iti je dužan omogućiti nesmetano otklanjanje kvara jer će u protivnom biti stvarno-pravno odgovoran za sve posljedice koje nastanu. Ako nem voljnom pristanku, vaš upravitelj može tražiti hitno postupupanje sudskim putem, jer štetne posljedice dolaze kroz zajdnički dio građevine, a vi osobno se ne morate kompromitirati kroz narušene međuljudske odnose sa susjedom.

ivona pita: Poštovani,
stanarka sam zgrade sa 12 stanova i 2 poslovna prostora. Poslovni prostori duguju za pričuvu cca 60000 kn već više od godinu dana. Pričuvni upravitelj je nemaran i još nije pokrenuo ovrhu. Što učiniti, osim promijeniti pričuvnog upravitelja? Da li je zastara duga za pričuvu 5 g?Koliki postotak stanara (kvadrata) mora potpisati da bismo promijenili pričuvnog upravitelja. (5.10.2010)

Sam pojam "pričuvni upravitelj" je neprimjeren. Postoji upravitelj koji se imenuje po odluci suvlasničke zajednice, i on je dužan provoditi sva plaćanja i potraživanja u ime i za račun suvlasničke zajednice. Ako to ne učini iz neopravdanih razloga, dužan je podmiriti štetu nastalu zbog njegovog nemarnog ponašanja.
Zastara za plaćanje pričuve iznosi tri godine.

gorana pita: naćin na koji se treba izvesti sanacija fasade na zgradi ne riješava problem pojavljivanja vlage u mom stanu ,stoga nisam potpisala suglasnost za povečanje pričuve ,osim toga natječaj je bio interni . Jesam li obavezna plačati povečanje ,napominjem da još tri stanara ne plača povečanje . (4.10.2010)

Visina pričuve se određuje odlukom suvlasničke zajdnice prihvaćanjem od strane nadpolovične većine po udjelu u vlasništvu. Takva odluka je obvezujuća za sve ostale. Dužni ste plaćati pričuvu, ali vam ostaje pravo da svoj interes zaštitite na sudu zbog nerješavanja vašeg problema. Sud će utvrditi odgovornost onih koji su odgovorni za stanje opisano u vašem pitanju.Odgovorni mogu biti svi ostali suvlasnici koji ne žele sudjelovati u riješavanju problema, predstavnik suvlasnika ako ne poduzme potrebne mjere, odnosno upravitelj ako ne postupi po odluci ostalih suvlasnika po nalogu koji mu izda predstavnik suvlasnika.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više