Marko pita: Poštovani,
u susjednoj stambenoj zgradi čovjek posjeduje dvije međusobno spojene garaže, te u njima već godinama obavlja neprijavljenu stolarsku djelatnost. Naime, na navedenim garažnim prostorima nema nikakvih informacija o eventualnoj registraciji djelatnosti koje se u njima odvijaju. U isto vrijeme, vidljivo je da su navedene garaže prepune materijala i strojeva za obradu drveta i proizvodnju namještaja. Pri obavljanju djelatnosti proizvodi se buka, koja se znakovito pojačava među zidovima susjednih stambenih zgrada u neposredoj blizini (10-20 metara). Kako mu to nije osnovno zanimanje, djelatnost uglavnom obavlja u vrijeme odmora ostalih sustanara, odnosno u večernjim satima radnim danom, te pogotovu subotom i nedjeljom tijekom cijelog dana. Osim u području garažnog prostora, u nekoliko navrata koristio je i zajedničke površine ostalih stanara, te iste trajno oštetio aplikacijom raznih lakova za bojanje drveta (asfaltna površina ispred garaža). Naglašavam da se radi o zgradama isključivo stambene namjene, bez poslovnih prostora. Obavljanje ovakve djelatnosti usred stambene četvrti krajnje je neprijemjerena, te osim bukom, ostale stanare ugrožava i skladištenjem lako zapaljivih sirovina koje navedena osoba koristi u obavljanju ove neprijavljene djelatnosti. Što nam je činiti kako bi zaštitili kvalitetu življenja u stanovima koje smo skupo platili? (12.9.2010)

Očigledno je da se radi o nekoliko detalja koji ukazuju na nezakonit način korištenja prostora. Imate nekoliko mogućnosti kojima se može utjecati na promjene stanja.
-Možete prijaviti nadležnom tijelu (inspkcijskoj službi) da se radi o nezakonitoj djelatnosti.
-Možete podnijeti prijavu nadležnom općinskom sudu za nezakonito korištenje zajedničkih dijelova zgrade i ometanje normalnog korištenja vlastitog stana.

Ostaje još mogućnosti o čemu se možete posavjetovati sa odvjetniikom ukoliko se odlućite za pokretanje postupka pred sudom.

Navedeno se odnosi na slučaj ako vi sobno bez ostalih suvlasnika želite riješenje za što morate osigurati i sredstva za troškove pokretanja postupka. Ako to odluči nadpolovična većina po udjelu u vlasništvu, odluka se kao nalog predaje upravitelju koji u ime i za račun suvklasnika pokreće postupak ukojem se troškovi pokrivaju sredstvima pričuve.

EliKa pita: Poštovani Dali stanar koji stanuje ispod tavana može zabraniti ostalim stanarima da na tavanu naprave ograđeni prostor koji će im služiti kao odlagalište viška stvari(auto guma * i ostalog te tavan pretvore u kućni deponij hvala (11.9.2010)

Tavanski prostor je zajednički,i pravo na korištenje pripada svima. Međutim , to mora biti na neškodljiv način. Vi imate pravo zahtjevati da to bude na primjeren način. Ako se to ne poštuje, svoje pravo možete zaštiti pred nadležnim sudom.

Ivan pita: Poštovani,živim u etažiranoj zgradi sa 6 stanova i isto toliko suvlasnika. Jedan od stanara izlazi na hodnik i puši jer ne smije u stanu.Postoji li zakon koji brani pušenje na hodniku u stambenim objektima jer ima stanara kojima to smeta.
Hvala. (11.9.2010)

To pitanje možete regulirati posebnom odlukom suvlasničke zajednice ili Odlukom o kućnom redu.

Srebrnjak pita: Poštovani,
zgrada je stara nepunih deset godina, krovna je konstukcija djelomično istrunula, a crijep je u redu. Oštećena su dva stana, od toga jedan zaista jako,a voda se širi prema trećem. Ta su tri stana građena prije 7 godina, jer se zgrada radila postupno. Nitko od "stručnjaka" do sada nije otklonio problem. Koja su prava suvlasnika zgrade, može li se potraživati obeštećenje od izvođača? Koji nasm postupak preporučujete? Inače, novaca u pričuvi nema dovoljno za popravak, trebamo podizati kredit.
Hvala najljepša. (9.9.2010)

Očigledno se radi o prikrivenim nedostatcima nastalim prilikom gradnje. Možete putem suda zahtjevati da ivestitor otkloni te nedostatke. Ipak predlažemo da prije pokretanja postupka, stručna osoba izvrši preliminarni pregled objekta radi lakšeg vođenja dokaznog postupka.

martina pita: Poštovani!
Živim u zgradi gdje su zajednicki balkoni,a i ulaz u stan mi je preko balkona.Zanima me da li se preko pricuve moze sanirati ti zidovi pošto su u lošem stanju i sve odpada!!!!hvala (5.9.2010)

Da, zidovi balkona su zajednički dijelovi zgrade.

Sly pita: Poštovani,
vlasnik sam stana u novogradnji.Nakon godinu dana održan je sastanak stanara. Naime, izabrali smo predstavnika stanara i stanari su odlučili da to bude i upravitelj zgrade(nigdje ne stoji pismeno,niti je on nigdje registriran).Nakon šta sam predložio da uzmemo firmu kojoj ćemo plaćati pričuvu "pokopali" su me da oni to ne žele plaćat jer investitor je rekao da je on odgovoran za statiku zgrade 10god. i da ne treba plaćati pričuvu(al ako dođe vlaga u stan to nije statika,zar ne?). Moje pitanje glasi dal upravitelj zgrade može biti fizička osoba?Dal samo po kakvom zakonu dužani plaćati pričuvu? (5.9.2010)

Pručuvu ste dužni plaćati. Upravitelj može biti fizička osoba ali se mora registrirati za upravljanje zgradom. Ovo pitanje nije dovoljno kvalitetno riješeno ZOV jer nije precizirano na koji način će se registrirati pa se automatski svrstava u kategorije obrtnika ili d.o.o. što sa sobom povlači i druga pitanja, tj. da se primjenjuju pravila koja vrijede za pravne osobe.

Katica pita: Koji je postupak za isključivanje suvlasnika iz zgrade zbog neplaćanja pričuve (grijanja) zbog čega dolazi u pitanje opskrba plinom cijele zgrade (22 poseb. dijela). Zgrada ima zaseban sistem grijanja.
Hvala.
(3.9.2010)

Svaki svlasnik može pred nadležnim sudom pokrenuti postupak sa zahtjevom za isključenje iz zajednice drugog suvlasnika. U pravilu , takvi slučajevi završavaju sa opomenama, upozorenjima ili mjerama koje ne donose isključenje.Ako se stanje ne mjenja , u drugom postupku sud bi trebao uvažiti relevantne činjenice i donijeti poszitivno riješenje.
Ako se postupak pokreće temeljem odluke nadpolovične većine ili svih ostalih suvlasnika, sud već u prvostupanjskom riješenju može odlučiti o isključenju.
U svakom slučaju, većina nebi trebala trpjeti štete i biti taoc bahatih pojedinaca u zgradama štoi nažalost nije rijetkost.

Iva pita: Zanima me koja je procedura u slučaju traženja pravne zaštite od strane suda jer suvlasnici ne žele promjeniti krov koji prokišnjava. (30.8.2010)

Morate od suda zahtjevati da donese riješenje da svi ostali suvlasnici moraju sudjelovati u riješavanu probblema. Radi se o nužnom zahvatu, pa će sud sigurno donijeti pozitivno riješenej.

slobodanka pita: Novi vlasnik prizemne prostorije od 18m2 bez sanitarnog cvora s izlazom na zajednicko dvoriste [oko 30m2] je to dvoriste namjestio s hrpom vrtnog namjestaja i u njemu zivi a zajednicku prostoriju [7m2] u koju se takodjer ulazi iz tog dvorista pretvotio u svoju kupaonu. Sve je to napravio u odsustvu drugigh stanara koji stanuju na katu [ima ih 4]. Tvrdi da on nikome ne smeta i da ima pravo na taj zajednicki prostor. Kojim putem mozemo povratiti prostoriju koju je sebi pretvotio u kupaonu i svesti njegov namjestaj u dvoristu na razumnu kolicinu a ne na sjedalice za 14 ljudi, lezaljke, bicikle, bazene za djecu i sl.?
(21.8.2010)

Imate pravo na zaštitu svog udjela u suvlasništvu.Pojedinac smije raspolagati sa dijelom zajedničke imovine isključivo uz suglasnost svih ostalih suvlasnika. Ako pojedini suvlasnik postupa suprotno, možete svoje pravo zaštititi putem suda. Ako odluku o pokretanju sudskog postupka donese nadpolovična većina suvlasnika po udjelu u vlasništvu, postupak se vodi na teret sredstava pričuve, a ako ga pokreće pojedinac, to čini o osobnmom trošku.

Vedran pita: Poštovanje!
Vlasnik sam stana u zgradi u kojoj žive većinom stari ljudi. Prije nekoliko godina postavili smo na ulaze senzore koji pale svijetlo na samom ulazu u zgradu. To je postavljeno u svrhu štednje stubišne struje. Svijetlo je nužno jer u ulici ne postoji ulična rasvjeta.Ne vidi se ništa čim padne mrak, postoji mogućnost spoticanja o podest i odvodne kanale pred zgradom. Gospođa u prizemlju se žali na to da ne može spavati jer se svijetlo pali gasi (a pale ga mačke koje opet druga susjeda hrani pred zgradom). Gospođa iz prizemlja zahtjeva da se to svijetlo ukloni. Moje pitanje je kako zakon regulira ovak slučaj?
P.S.
Instalirana snaga žarulje na ulazu je 25W.
Hvala! (21.8.2010)

Imisije svjetlosti, mirisa i sl u slučajevima da štetno utječu na zdravlje ljudi riješava sanitarna inspekcija. U vašem slučaju, nigdje ne postoji propis kojim se odobrava ili zabranjije korištenje te vrste rasvjete. Smatramo da vaš način postavljanja ravjete ima pozitivan učinak a osoba kojoj to smeta, bi trebala prilagoditi uvjete korištenja svog posebnog dijela novonastalim okolnostima.

Max pita: POŠTOVANI,

ŽIVIM U STANU I ISPOD SEBE IMAM SUSJEDA KOJI JE BEZ MOG ODOBRENJA PODIGAO KROV OD CRIJEPA NAD NJEGOVIM BALKONOM I PREŠAO VISINSKI MOJU PODNU PLOČU ZA VIŠE OD 40 CM. ZNAČI KADA STOJIM NA SVOM BALKONU VISINA KROVA NJEGOVOG BALKONA PRELAZI MOJA KOLJENA. TO JE NAPRAVIO ZATO JER JE PRODUŽIO KROV BALKONA A KAKO GA JE PRODUŽIO TAKO JE MORAO PODIĆI VISINU NA VANJSKOJ FASADI. MOJ POD TJ. STAN JE NIŽI OD NJEGOVOG KROVA.

DALI JE TO PRKRŠAJ I ŠTO MI JE ČINITI...

ZA TU NJEGOVU DOGRADNJU NIKAD NISAM BIO OBAVJEŠTEN A KAO ETAŽNI SUVLASNIK ZGRADE NISAM NIKAD POTPISAO SUGLASNOST ZA DOGRADNJU NJEGOVOG BALKONA.

HVALA (21.8.2010)

Pozovite građevinsku inspekciju. Predpostavljamo da predmeti nije ishodovao potrebnu dokunmentaciju za dopunske građevinske zahvate.

mkk pita: Zgrada u koju smo se uselili početkom 2010. godine zaštićeni je spomenik kulture. U zgradi su četiri stana u vlasništvu fizičkih osoba a svih ostalih 900 m2 u vlasnišrvu Grada. Prilikom uvida u popis obveznika plaćanja pričuve ustanovili smo da grad za svoj dio ne plaća pričuvu i nije niti imenovan kao obveznik plaćanja. Prema neprovjerenim informacijama grad je "rešetkama" odvojio svoje vlasništvo i koristi pomoćni ulaz na zadnjoj strani zgrade. Kako je zgradu nemoguće vertikalno podijeliti jer su zajednički dijelovi pod jednim krovom a prostori se protežu horizontalno kroz cijelu zgradu, zanima nas da li je moguće još kako podijeliti zgradu. Napominjemo da (20.8.2010)

Iako nije dovršeno pitanje, može se kazati da nitko nema pravo nikakvim rešetkama izdvajati svoj udio iz zajedničke suvlasničke cjeline koja ima isti krov i zajedničku infrastrukturu.
Ovaj odgovor vam pože poslužiti kao motiv da se ozbiljno uključite u procese vezane za upravljanje i održavanje vašom zgradom.

B.M. pita: Živim u zgradi s 12 stanova. 4 stana uredno ne plačaju pričuvu godinama. Kod nekih se se ta cifra popela i preko 20000kn. Kako natjerati vlasnike tih stanova da plate zaostatke, te da nadalje uredno izvršavaju svoje obveze.

Unaprijed zahvaljujem (20.8.2010)

Pregledajte vaše Ugovore o međuvlasničkim odnosima i Ugovor o upravljanju. U međuvlasniukom ugovoru treba stajati visina pričuve i suglasnost vašem predstavniku da potpiše ugovor o upravljanju. U ugovoru o upravljanju, treba stajati odredba da upravitelj pokreće postupak za sva dugovanja ili potraživanja. Ako takva odredba postoji, onda je i upravitelj odgovoran za dio dugovanja gdje je nastupila zastara obvezniku (tri godine.
Ako nemate ta pitanja precizirana u navedenim aktima , morate to pod hitno učiniti

Ivana pita: Poštovani, suvalsnica sam stana (apartmana) u višestambenoj zgradi (8 stanova)koja nema upravitelja. Došlo nam je do isključenja stubišne rasvjete zbog neplačanja, vjetar je podigao nekoliko crijepova na krovu,... Drugi suvlasnici tvrde da je to moj problem, većina nas živi u raznim krajevima Hrvatske te nismo dovoljno u kontaktu. Predložila sam im da odaberemo upravitelja, ali oni tvrde da nam ne treba jer je zgrada stara tri godine i da imamo garanciju. Da li se smijem obratiti kome za imenovanje prinudnoga upravitelja jer mi krov prokišnjava,a investitor kaže kako to što je vjetar odnio crijepove ne spada pod garanciju. Unaprijed zahvalna !!! (20.8.2010)

Morate pod hitno riješiti pitanje upravljanja zgradom. Pogledajte na našoj stranici tekst "Upravljanje višestambenim objektima na otocima i priobalju". Nešto o modelu upravljanja u uvjetima sličnim vašem , pogledajte na portalu upravitelja MAR KAT ( na našem portalu imate baner).
Ako ne uspijete riješiti problema uptravitelja, (time bi riješili i osiguranje objekta), morate pokrenutiu postupak protiv svih ostalih suvlasnika koji ne žele sudjelovati u troškovima održavanja zajedničkih djelova, u vašenm slučaju krova.
Obratite se nadležnima u Gradu Makarska sa pitanjem mogućnosti postavljanja prinudnog upravitelja.

damir pita: predstavnik zgrade zahtjeva da u ulazu u zgradu, kao i u dizalu budu napisana imena svih stanara i kat na kojem zivimo. To je uskracivanje privatnosti i veca mogucnost,u vremenu kad nismo kod kuce omogucimo mogucim lopovima ulazak u stan u kojem nema nikog. Je li moguce da je donesen takav zakon. Nitko nije duzan broj telefona ili mobitela dati javnosti na uvid. (18.8.2010)

Dovoljno je da se na vidnom mjestu (oglasna tabla i sl. ) postavi popis suvlasnika. Slažemo se da je neprimjereno isticati ostale podatke.
Po tom pitanju nije donesen nikakav zakon.

iva pita: stanujem u potkrovlju stambene zgrade, krov ima šindru i prilikom svake kiše nama prokišnjava, susjedi s katova ispod nas ne žele promjenu krovišta jer naravno ne prokišnjava njima. Kako da usprkos njihovom ne slaganju promjenimo krovište? (18.8.2010)

Pitanje se nasžalost često ponavlja , ali zaslužuje da ga javno iustičemo sve dok svi ne shvate da je krov zajednički za one u vršnim stanovima i za sve one koji su na naišim katovima.
Ako ostali ne pristaju , preporučamo da pokrenete sudski postupak sa zahtjevom za hitno postupanje jer vam je ugroženo zdravlje i imovina. Sud će sve ostale prisiliti na sudjelovanje u troškovima.
Svima bi trebalo biti jasno da će osim troškova zahvata na krovu morati platiti i sve ostale troškove vezane za postupak. To može udvostručiti ukupne troškove.

IVONA pita: Poštovani, zanima me da li mogu tražiti iz pričuve promjenu grilja koje su u jako lošem stanju i koje ne mogu otvarati jer postoji opasnost da padnu.
lijep pozdrav! (18.8.2010)

Grilje i roletne su zajednički djelovi zgrade. Međutim , specifičnost ovog problema je u tome što suvlasnici mogu donijeti posebnu odluku o načinu riješavanja tog problema. Često je prisutna činjenica da pojedinci sami riješe svoj problem ne pitajući zajednicu pa u vašem slučaju ne žele sudjelovati u troškovima kroz plaćanje pričuve. Suvlasnička zajednica može donijeti odluku da svaki suvlasnik riješava tu vrstu problema uz uvjet da se radi o jednoobraznom modelu (sve grilje moraju biti iste).

marina pita: mi imamo malu bebu od 5mj,za nju placamo ciscenje ulaza.malo sam se raspitala u ostalim zgradama kod njih neplacaju ciscenje dok nekrenu u skolu..pa me zanima dali mi moramo placati ciscenje za bebu staru 5mj??vec 3mj.smo placali...nas toje platimo 40kn sve ukupno..i zanima me dali taj ko cisti ulaz smije po stanu jos uzet 10kn,kao zato sto dodje pokupiti novac?hvala (17.8.2010)

Osobe onečišćuju zgradu i okoliš. Za to trebaju imati i psiho-fizičku sposobnost (uračunljivost).Prema tome, "bebe" su blagodat prirode koje se u opisane odnose nebi smjele uključiti jer nisu "savjesna bića" po prirodi stvari.
Pravilnike o snošenju troškova održavanje čistoće u zgradam bi morali donijeti suvlasnici posebnim odlukama, a kako se može iz vašeg pitanja vidjeti, to pravilo vam je nametnuo.

Stipe pita: Poštovani,
kupio sam stan u zgradi s 30-ak stanova od čeka ih je 15-ak prodano. Investitor nam nameće upravitelja zgrade bez obzira što nije prodana većina stanova. nešto stanova danih u kompenzaciju i neprodani stanovi čine više od 50% stambenih jedinica. Investitor izjavljuje da će za neprodane stanove on plaćati pričuvu.Interesira me može li investitor u ime ostalih stanara sklopit ugovor s upraviteljem zgrade kojeg on odabere.
Lijep pozdrav (11.8.2010)

Ivestitor kao većinski vlasnik ima pravo na doniošenje takve odluke. Vaše pravo je da se u slučaju eventualnih ppovreda pojedinačnih prava zaštitite pred nadležnim sudom.

Marija pita: Poštovani!
Zanima me da li je potrebna suglasnost stanara ako želim zatvoriti loggiu? (11.8.2010)

Zatvaranjem lođe mjenja se izgled građevine. To se ne smije činiti bez valjanog riješenja nadležnog odjela za urbanizam u lokalnoj sajednici. Međutm , pozitivno riješenje će se teško izhodovati jer bi to moglo pokenuti masovni proces zatvaranja lođa. Svi koji su do sada proveli takve radnje su to učiniili uz rizika da će im građevinska inspoekcija donijeti riješenje o obveznom pvratu u prvobitno stanje.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više