Renato pita: Kupio sam stan(potkrovlje) u stambenoj kući sa zajedno četiri etazirana stana ,vlasnik cijele kuće odbio je plaćanje i ugovaranja stanarske pricuve.Stambena kuća je bila stara oko pet godina a krov je počeo prokisnjavati nakon dvije godine nakon useljenja.Kome da se obratim da svi zajedno platimo krov i da svi stanari počnu plaćati pricuvu u stambenoj kući.hvala (5.8.2010)

Anka pita: Poštovani,
Kako se raspoređuju troškovi struje za stubište i čišćenje stubišta u slučaju povremenog boravka određenih vlasnika stanova. Da li su oni svejedno obvezni sudjelovati u tim troškovima svaki mjesec. (28.7.2010)

Za suvlasnike koji stalno borave u svojim stanovima, primjenjuje se pravilo podjele troškova na temelju broja članova kućanstva ili udjela u uvaslištvu cijele nekretnine. Vaše pitanje je logično sa stanovišta da niste stalno nastanjeni i da manje izravno sudjelujete u korištenju rasvete i održavanja čistoće. Međutim, činjenica je da osim suvlasnika, u zgradi često borave i druge osobe (ovlaštene službene osobe,serviseri, gosti i dr). Pošto suvlasnici moraju osigurati optimalne uvjete ne samo za sebe,nego i za druge osobe, teško je slučajeve slične vašima izdvojiti i posebno tretirati.

Valentina pita: Poštovani, kome da se obratimo vezano uz pogrešnu naplatu pričuve. Lokali u prizemlju zgrade plaćaju pričuvu po garažnom koeficjentu, upravitelj zgrade nam po tom pitanju ne želi pomoći. Zahvaljujem na odgovoru (27.7.2010)

Upravitelj je dužan provoditi mjere kojima se osigurava naplata svih potraživanja i dugovanja (čl.379 st.1 toč. 4.ZOV).Pričuva se plaća po istom koeficijentu za svaki prostor bez obzira dali se radi o poslovnom prostoru ili stanu. Pogledajte na našoj stranici "Riješenja ustavnog suda. Ako vaš upravitelj ne izvršava svoje zakonske obveze, možete putem suda ntražiti nadoknadu štete (čl.379. st.3.)

Mario pita: Suvlasnici su postavili drukčije koeficijente ovisno o namjeni prostora (imam već 5 godina firmu, no sad sam je prijavio na svoj stan, pa bi se to trebalo tretirati po koeficijentu 1.5).

12.10.2009 u odgovoru Sanji ste napisali:
"Postoji riješenje ustavnog suda da svi suvlasnici bez obzira na namjenu
i korištenje plaćaju pričuvu po istom koevicijentu."

Možete li poslati link na to rješenje jer ga ne mogu naći.

Dodatno, napisali ste:
"Različiti
koeficijenti se mogu primjenjivati isklučivo uz suglasnost svih
suvlasnik."

Citiram kolegu koji mi je poslao sljedeće:
"Naime prema članku 375. stavku 2. točki 5. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima određeno je slijedeće: "Međuvlasnički ugovor iz stavka 1. ovog članka sadrži osobito:
- uvjete i način prikupljanja i raspolaganja sredstvima zajedničke pričuve,"
U stavku 3. istog članka propisano je: " Odluke koje proizlaze iz međuvlasničkog ugovora obvezuju sve suvlasnike ako je ugovor sklopila većina suvlasnika čiji suvlasnički dijelovi čine više od polovice vrijednosti svih posebnih dijelova nekretnine.
To u konkertnom slučaju znači da većina suvlasnika prema njihovim suvlasničkim dijelovima može odlučiti da svi plaćaju istu visinu minimalne zajedničke pričuve ili da se plaća prema namjeni i načinu korištenja određenog prostora, dakle uz određene korekcijske koeficijente. "

Dakle, da li sam ja dužan plaćati pričuvu po višem koeficijentu samo zbog toga što sam firmu prijavio na stan u kojem i živim. Ne dolaze mi klijenti niti imam zaposlene niti se stan na bilo koji način drukčije koristi nego do sad.

Zahvaljujem,

Mario B. (27.7.2010)

Odgovoreno !

Branka pita: Poštovani, Da li je prilikom spajanja dva manja stana u jedan veći (oba na istoj etaži) potrebno ishoditi lokacijsku dozvolu? Da li je potrebna suglasnost ostalih stanara višestambene zgrade? Da li je moguce novoformirani stan uknjiziti kao jednu nekretninu? Kakva je situacija sa priključcima plina, struje, vode, i mjerenjima istih (izbjeći plaćanje po dva računa)? (26.7.2010)

Da. Obratite se nadležnom uredu za urbanizam. Što se tiče vode,plina i struje nema probloema.Ta se rješavju bez poteškoća kod distributera. Ako ne zadirete u zajedničke djelove zgrade, niste dužni tražiti suglasnost ostalih suvlanika.

Tomy pita: Zgrada u kojoj živim se satoji od 4 stana, adaptacijom dva stana promjenjen je vodovodni sistav i ugrađeni interni vodomjeri, druga dva stana nemaju interne vodomjere. Suvlasnici koji su ugradili vodomjere žele da se njima voda obračunava po očitanom stanju internog vodomjera dok oni koji vodomjera nemaju po broju osoba u kućanstvu ( tako se obračunavalo do sad). Koja metoda je ispravnija i legalnija? Da li uvjeriti i ostale suvlasnike da ugrade interen vodomjere (22.7.2010)

Kombinirana metoda primjene raspodjele temeljem članova kućanstva i očitaljem individualnih vodomjera je u redu pod uvjetom da su individualni vodomjeri ispravni. Znači obje metode su ispravne, a vama preostaje da se zajedniči brinete o ispravnosti instalacija i trošila i neće biti problema.

zvijezdana pita: Poštovani,

Nakon što su svi stanari zgrade dobili enorman račun za vodu,naknadno je utvrđeno puknuće cijevi 20tak metara od zgrade.Zanima me tko snosi troškove popravka(komunalno,stanari ili netko treći) i tko treba platiti razliku u većoj cijeni računa potrošnje vode koja nije uzrokovana krivnjom stanara nego već prije spomenutog puknuća cijevi ? (21.7.2010)

Ako je cijev pukla između priključnog mjesta i zgrade,odnosno nakon glavnog vodomjera,oštećeni su suvlasnici. U tom slučaju dužni su podmiriti cijeli račun.
Suvlasnici mogu donijeti odluku da se nastala razlika (gubitci ) podmire sredstvima sa računa zgrade. Iako nijednim propisom to nije predviđeno, može se smatrati da se sredstva ulažu u otklanjanje štetnih posljedica događaja u kojem nijedan suvlasnik nije izravno odgovoran.

Elvira pita: Predstavnik stanara suvlasnika naše zgrade se teško razbolio i nije sposoban više biti predstavnik. Mi sad više nemamo predstavnika jer se nitko ne želi prihvatiti te obaveze. Interesira me na koji način naći novog predstavnika i kome se obratiti.Hvala. (20.7.2010)

Ne postoji neko kvalitetno riješenje, ali neki suvlasnici privremeno imeniju neku drugu osobu izvan zajednice.Možete pokušati dogovor i sa upraviteljem. Međutim, mišljenja smo da bi ipak vi između sebe morali naći kompromisno riješenje. Jedno od riješenja je da se dogovorite da svaki suvlasnik bude predstavnik određeno vrijeme, a da ujedno imenujete vijeće od nekoliko članova koje će pomagati u donošenju prijedloga vezanih za upravljanje. Morate shvatiti da je to isključivo vaše vlasništvo i da nitko drugi neće ozbiljno riješavati vaše prpobleme.

Ana pita: Poštovani,

Živimo u tavanskom stanu na 5. katu. Iz našeg stana je ulaz u neuređeni tavanski prostor koji je vanknjižno vlasništvo (zgrada nije etažirana).

Problem je u tome, sto je stan ispod nas prodan, novi vlasnik je probio strop/pod i hoće prisvojiti neuređeno potkrovlje. Isti taj vlasnik je rekao predstavniku stanara da nema takve namjere ali rupa u stropu/podu još nije zatvorena.

Zanima me može li on samo tako useliti gore i čija je briga taj tavan? Naime, kada ima troškova za popravke i sl. onda je tavan naš jer samo mi imamo pristup, a kada netko vidi svoju korist onda nije.

U slučaju da bespravno useli, kome se obratiti i što učiniti?

Hvala,
Ana (17.7.2010)

Vaš susjed postupa protuzakonito. Bespravno zauzima zajednički prostor. Ako dođe do trajnog uspostave stanja trajnog korištenja, morat ćete pokrenuti postupak pred nadležnim sudom.

Ana pita: Poštovani!
Prije gotovo godinu dana ispred našeg nebodera otvoren je park sa spravama za mlađi uzrast. Od onda non - stop, u svako doba dana i noći trpimo nesnosnu buku glasova, škripu naprava iz parka, bilo od strane mlađe djece, njihovih roditelja, a navečer i starije djece, a po noći adolescenata koji se dolaze alkoholizirati. Popodnevni odmor je nomopguć, kao i noćni. Sve to jako utječe na naše zdravstveno stanje, kako psihičko, tako i fizičko. Što možemo napraviti, kako se zaštititi od ove vrste zlostavljanja? Hvala! (9.7.2010)

Život u urbanoj sredini uzima danak. Izgradnjom velikih objekata naseljeno je mnogo ljudi na malom prostoru. Starije generacije i oosobe sa radnim obvezama trebaju mir i uvjete koji im omogućavaju normalno funkcioniranje. Djeca i mlade osobe su takodjer u nezavidnoj situaciji. Prostor za igre i reakreaciju je sve manji jer veliki dio su zauzeli "limeni ljubimci" (automobili). Svi smo uskraćeni za nešto. Dali je rješenje u pozivanju policije da osigura javni red i mir. Kako, kad se to mora učiniti na štetu nekog od spomenutih? Nekad je potrebno i takovo riješenje! Ipak, čini mi se da ćemo se u određenom smislu trebati naviknuti na sve ono što nam je donio urbani život. Naravno, u nijednom slučaju ne dozvoliti da se razvije anarhija, pa kad za to postoje osnove , tražite intervenciju policije ili neih drugih tijela i službi.

Suzana pita: Poštovani, u stanu imam krovne prozore zanima me dali se oni obnavljaju iz pričuve s obzirom na to da su stari 15 godina i nemaju opšave po današnjim standardima. U jednom od vaših odgovora vidila sam da piše da to ide iz pričuve osim ako nije drugačije određeno zanima me što to točno znači i tko to određuje. Hvala (7.7.2010)

Ako je krovni prozor sastavni dio građevine po projektu, onda se država sredstvima pričuve. Ako je vlasnik stana naknadno isti ugrađivao, održava ga vlastitim sredstvima.

davor pita: Na teraci zgrade od 13 katova jedan od suvlasnika instalirao je roštilj bez odobrenja svih suvlasnika.
Ima li pravo na to?
Srdačan pozdrav
(7.7.2010)

Pravila korištenja zajedničkih djelova zgrade određuju suvlasnici. Pojedinac, bez suglasnosti ne može koristiti zajedničke djelova ako na taj način smeta drugim suvlasnicima. Korištenje zajedničkih dijelova pod posebnim uvjetima može imati suvlasnik tek nakon suglasnosti svih ostalih suvlasniuka.

Nikša pita: Poštovani,
moji roditelji su vlasnici stana u zgradi na prvom katu, a ja sam vlasnik stana ispod njihovog. Razmišljamo o spajanju dva stana po vertikali u jedan dvoetažni stan. Zanima me da li mi za to trebaju suglasnosti drugih stanara, te koja druga dokumentacija je potrebna. Također, budući da je stambena zgrada dosta velika (10-tak ulaza), da li mi trebaju suglasnosti samo stanara iz mojeg ulaza ili iz cijele zgrade? (6.7.2010)

Spajanjem dva stana u jedan dvoetažni, zadirete u zajedbničke djelove zgrade. Međukatna konstrukcija je zajednička i prema tome, potrebno je ispunjavanja ostalih uvjeta. Jedan od uvjeta je suglasnost ostalih suvlasnika, a drugi koji slijediu je usklađivanje građevniske domunentacije. Tražanje dozvole od nadležnog tijela za urbanizam (lokacijdska dozvola).

Marijan pita: Poštovani, u 4 mjesecu ove godine kupili smo stan na prvome katu u novoizgrađenoj manjoj zgradi (7 stanova) u Svetoj Klari u Zagrebu. Na ugovoru se zgrada vodi kao "stambeno poslovni objekt". Točno ispod našeg stana (izravno ispod našeg balkona je i ulaz u njega) nalazi se "poslovni prostor" koji se sada pretvara u kafić. Prilikom kupovine stana niti agencija preko koje smo kupovali stan, niti prodavatelj nisu nam rekli da je taj prostor namijenjen za tu svrhu. Tijekom ovog vremena shvatili smo/smatramo da su i prodavatelj i agencija i vlasnik toga "poslovnog prostora" bili u dogovoru koji bi okvirno bio ovakav: da se šuti o namjeni "poslovnog prostora", da vlasnik "poslovnog prostora" ne radi ništa dok se ne proda i zadnji stan (naš stan, da se stan zasigurno proda) te da se tada krene u realizaciju ovog kafića. Smatramo da smo izigrani jer smo tražili miran stan u predgrađu (imao malu bebu, 3.mjeseca; spavaće sobe su okrenute na tu stranu gdje je kafić) a sada se ispod nas treba otvoriti kafić. Napominjem i slijedeće: u zgradi ne postoji predstavnik stanara niti ikakav dogovor o Međuvlasničkom ugovoru niti išta drugo, vlasnik "poslovnog prostora" nije od nas tražio nikakvu suglasnost već nas je (pojedinačno) obavijesti da otvara kafić. Nas nekolicina stanara (4) nismo za to da imamo kafić u zgradi pa vas pitam:
1. Što možemo učiniti – možemo li spriječiti otvaranje kafića, na koji način, što je za to potrebno – npr. uzeti odvjetnika …?
2. Kojim se službama, institucijama i na koji način možemo obratiti?
3. Koja nadležna tijela možemo zatražiti za podatke tipa: sve dozvole za kafić i sl.; je li moguće da se kafić otvori u takvoj zgradi; naša prava kao stanara i prava vlasnika toga prostora i sl.?
4. Gdje i na kakav način možemo dobiti Elaborat o etažiranju?
5. Gdje se može nabaviti primjer Međuvlasničkog ugovora? (6.7.2010)

Nažalost niste jedini koji nisu pravodobno proverili prije kupnje nekretznine. Sama činjenica da se radi o stambeno poslovnom objektu trebala jo kod vas izazvati povećanu pozornost i trebali ste tražiti uvid u građevinsku dokumentaciju. Osium toga , prilikom kupnje , trebali ste od investitora tražiti podatke o građevini. Teško ćete sada sprijećiti otvaranje kafića.Ukoliuko budtete morali trpiti neprimjereno ponašanje vlasnika i gostiju, morat ćete se obraćati nadležnim institucijama. Vlasnik poslovnog prostora nije dužan tražiti suglasnost ostalih suvlasnika , ali djelatnost mora obavljati sukladno valjanim propisima na način da ne ometa ostale suvlasnike u normalnom korištenju nekretnine.
Podatke o posebnim djeloviam ,ertažnim vlasnicima, možete vidjeti i na internet portalu pravosuđa ( gruntovnica).Međuvlasnički ugovor sastavlajusuvlasnici određujući time uzajamne odnose. Imapre primjer na našem portalu (požete pogledati i MAR KAT (baner upravitelja sa Krka na stranici Udruge).

Romeo pita: Poštovani
molim vas da mi date pravni savjet vezano za plaćanje pričuve. Naime 13. 6. 2010.dobio sam opomenu od upravitelja na iznos od 740 kn. Provjerivši uplate ustanovio sam da sam sve navedene datume u opomeni uredno platio. Nakon toga sam upravitelju uručio pismeni prigovor. Međutim !.7. mi je stigao prijedlog za ovrhu od javnog bilježnika u iznosu 1200kn. Skupio sam sve bankovne izvatke od ožujka 2007. i ustanovio da sam rate za sve mjesece platio do primitka opomene. Plaćam internetom i od 2007. nisam mijenjao šifru za mjesec koja piše na uplatnici pokraj poziva na broj niti sam naveo za koji je mjesec jer sam smatrao da se podrazumijeva da je to za taj mjesec. Kad sam plaćao zaostatke točno bi naveo za koji mjesec se zaostaci plaćaju. Uložio sam prigovor javnom bilježniku i odnio kopije bankovnih izvadaka upravitelju kako bi povukli ovrhu. Oni su mi rekli da je kompjuter sam prebacivao uplate u neka druga razdoblja prije 2007. kada ja i nisam bio vlasnik stana. Nije mi jasno kako onda na ovrsi ima potraživanja za 2003.2007., 2009., i 2010. ako je to kompjuter sve složio po mjesecima. Ukratko imam bankovna izvješća s datumima uplata od 3.2007. Za ranija razdoblja nemam jer sam smatrao da nakon tri godine nastupa zastara.
Je li predstavnik mora imati više od 50% suvlasnika za pokretanje ovakvog postupka?
Ako predmet dospije na sud kakve su mi šanse i ako presuda ne bude u moju korist koliki su sudski troškovi?
Zahvaljujem i srdačan pozdrav
(4.7.2010)

Prije pokretanja postupka a prisilnu naplatu, vaš upravitelj bi trebao utvrditi istinitost vaših navoda. Bitno je da se ustanovi da je sa vaše strane na račun pristigao obavezni iznos, a grešku u datiranju bi trebao zanemariti. Ako ste podmirili sve obveze u zadnjih tri godine, nema osnove za pokretanje postupka.
Ako je u predhodnom periodu pokrenut postupak kojim se izbjegava zastara, te dugove morate podmiriti. To je u slučajevima kad je predat zahtjev nadležnom sudu za pokretanje postupka, a sud iz nama dobro poznatih razloga dosta kasni sa donošenejm riješenja. Naravno,
postupak proizvodi i dodatne troškove koje sre vi dužni podmiriti.

Pošto je dobro poznato da su banke ažurne u vođenju evidencije priliva sredstava, postavite upravitelju pitanje čiji to kompjuter sam prbacuje za druga razdoblja?

Ako ste obvezni iznos u cijelosti uplatili na vrijeme , bez obzira na činjenice koje navodite, sud vam ne može izreći obvezu ponovnog plaćanja.

Troškove postupka pred sudoom plaća ona strana koja izgubi parnicu.

Ako to bude išlo sa računa zgrade, postavite pitanje odgovornosti upravitelju za neosnovano pokretanje postupka.

Mirta pita: Poštovani,

predstavnica sam stanara u stambenoj zgradi koja ima podrumski prostor, međutim, kako je vrlo stara, taj prostor nije bio u potpunosti pregrađen i prilagođen korištenju svih suvlasnika kao njihove vlastite drvarnice. Vlasnički odnosi vezani za podrumski prostor sve do danas nisu uređeni. Tijekom 1990.-ih neki su suvlasnici od Grada otkupili određeni broj četvornih metara podrumskog prostora zajedno sa stanom te u Ugovorima imaju dokaz o otkupu i stambenog i podrumskog prostora. Međutim, većina suvlasnika to nije učinila, ali je usprkos tome tijekom vremena pregradila i prisvojila određene veličine podrumskog prostora te ih koristi kao drvarnice bez ikakvog dokaza o vlasništvu. Ima nekih suvlasnika koji nisu učinili ništa od navedenog te ne koriste podrumski prostor, a za to imaju interes.

Jedan od načina raspodjele podrumskog prostora je taj da svaki od suvlasnika dobije drvarnicu veličine koja je proporcionalna veličini stana kojeg posjeduje.
Moje pitanje je slijedeće: je li svatko od suvlasnika dužan te četvorne metre podrumskog prostora otkupiti od ostalih suvlasnika ukoliko ga želi pregraditi i pretvoriti iz zajedničkog u svoje privatno vlasništvo te mora li za to dobiti odobrenje svih suvlasnika? Možda ipak ti kvadrati podrumskog prostora bez ikakvog otkupljivanja od ostalih suvlasnika, automatski pripadaju određenom suvlasniku te ih ima pravo proglasiti svojim privatnim vlasništvom?

Unaprijed Vam zahvaljujem.
Lijepi poZDrav! (28.6.2010)

Svaki suvlasnik je u idealnom dijelu vlasnik zajedničkih dijelova zgrade. U vašem slućaju, podrum je zajednički osim u dijelu koji je upisan kao vlasništvo pojedinih suvlasnika.
Do točnog pripadajućeg dijela dolazi se etažiranjem. Nema otkupa od suvlasnika osim ako netko svoj dio želi prepustiti pojedincu uz naknadu.

Martin pita: Poštovani,

Imao bih tri pitanja:
1. Tko je dužan plaćati režije zgrade (struja za rasvjetu i liftove, čišćenje i sl.) dok nije sklopljen međuvlasnički ugovor odnosno dok stanari nisu preuzeli zgradu?
2. da li kontejnere za smeće moraju kupiti stanari (iz pričuve) ili investitor to mora osigurati prilikom izgradnje? I koliko ih treba po stani - ovdje se radi o zgradi od 109 stanova?
3. Imamo stalnih problema s garažnim vratima. Vrlo često se kvare (ne motor nego baš vrata). Dosadašnje kvarove snosio je investitor - mada je to sve bilo povuci potegni.... Zatražio sam ponudu od jedne druge firme koja nude garažna vrata. Kada sam im poslao sliku trenutnih, rekli su mi da to opće nisu adekvatna garažna vrata, već da su to vrata za lokale u trgovačkim centrima koja ne mogu podnijeti tolika podizanja tijekom dana. Sad me zanima da li imamo pravo tražiti investitora da zamijeni garažna vrata?


Lijep pozdrav i unaprijed Hvala. (21.6.2010)

Zajedničku potrošnju plaćaju suvlasnici. Ako nemate to pitanje regulirano , davatelj robe ili usluge vam može postaviti uvjete po pravilima poslovanja i vi ste ih dužni priohvatitiu pojedinačno. Zakonska je obveza imenovanje upravitelja. Vi ste pruzeli svoje posbne dijelove (stanove) i automatski ste preuzeli i ostale obveze koje proizlaze iz titulara vlasništva.
Kontejnere za smeće u pravilu osigurava komunalno društvo koje djeluje na području vaše jedinice lokalne samouprave.

Sve nedostateke nastale prilikom gradnje, investitor je dužan otkloniti u garantnom roku. Ako postoje prikriveni nedostatci, to mu je obveza i izvan garantnog roka.

nikola pita: živim u osijeku(naselje jug 2)u zgradi s ukupno nas 4 stanara.jedan od stanara je od novčanih sredstava iz pričuve izmjenio kompletnu strujnu tablu s osiguračima u svom stanu(cijena oko1200.00kn+ radovi).iako smo mi ostali stanari na njegovu zamolbu se složili da promjeni samo glavni vod od stubišta do njegovog sata.svi mi ostali stanari smo istu tu staru tablu s osiguračima mjenjali o svom trošku.da li dotični stanar ima pravo koristiti te novce iz pričuve.zanimljivo je da novca u pričuvi i nema pa nas je dodato sve zadužio.da li ima pravo zakonski da nas zaduži,sutra može mjenjat cijevi vodovodne i ko zna šta ,a mi da samo plaćamo.žalili smo se,ali tvrde u odjelu za pričuve da on ima na sve to pravo i moramo plačati,mi smo umirovljenici,novaca slabo i još da plćamo tuđe račune.molim hitan odgovor i savjet---hvala-- (20.6.2010)

Sredsvima zajedničke pričuve se održavaju zajednički dijelovi. Strujna tabla nije dio zajedničke infrastrukture i prema tome suvlasnik je dužan takve poslove obavljati o svom trošku.

Ivo pita: Predstavnik sam suvlasnika stambene zgrade koja se sastoji od 8 stanova.

U prizemlju zgrade nalazi se prostor veličine 84 m2 (od čega 30-tak m2 bez prozora)u kojem već 18 godina stanuje bespravno useljeni hrvatski branitelj. Isti uporno tvrdi kako prostor ne pripada nama suvlasnicima te se čak ljuti ako se o tome povede bilo kakva rasprava.

U tlocrtu prizemlja navedeno je da je prostor namijenjen za nekadašnji kućni savjet.

Zgrada je bila u vlasništvu MORH-a, a sada je vlasništvo nas osam suvlasnika.

Bespravno useljeni je tražio otkup prostora od MORH-a ali je dobio odgovor da prostor nije u njihovoj nadležnosti.

U gradskim službama Splita utvrdili smo kako prostor ne spada u stambeni, niti poslovni a nije ni sklonište te da grad ne polaže pravo na njega.

Naše je mišljenje da prostor pripada zgradi i to kao zajednički prostor koji ravnomjerno pripada nama osmorici suvlasnika.

U vezi navedenog molim da nam pomognete odgovorom na 4 sljedeća pitanja:

1. Kome pripada sporni prostor, suvlasnicima ili nekom trećem ?

2. Kome se obratiti kako bi dobili "papir" odnosno dokument kojim bi se potvrdilo ili osporilo naše vlasništvo nad navedenim prostorom?

3.Što napraviti odnosno koji bi bio red poteza kako bi prostor povratili u naše vlasništvo (oslobođeno od osoba i stvari ili na način da se ugovorom o najmu regulira status sadašnjeg korisnika)?

4. Što raditi ako sadašnji korisnik ne bude htio napustiti prostor ili ne prihvati soluciju plaćanja najma ?

Lijep pozdrav i unaprijed Hvala.

(15.6.2010)

Ako nema mogućnosti za dogovor, ostaje vam traženje riješenja sudskim putem. Očigledno je da se radi o vašim zajedničkim prostorijama koje su vlasništvo svih suvlasnika u idealnom dijelu. U projektnoj dokumentaciji zgrade, mora biti vidljivo postojanje prostorije a ujedno i namjena.

Josipa pita: Poštovani,

prije 3 g smo kupili stan u zgradi a investitor osim što je nakon uporabne dozvole radio dodatne građevinske radove i bučio po cijeli dan, sad nam poslovnim prostorima u prizemlju stvara problem. Naime, izajmio je jedan bez suglasnosti stanara i sad je tu trgovina. Dopustio im je montiranje vanjskih klima uređaja tik uz prozor moje spavače sobe. Naravno da one buče po cijelu noć i nenormalno griju a sada hoće par metara dalje, ponovno bez suglasnosti montirati također ogromne vanjske jedinice od frižidera koje će navodno obložiti. To je mali jednosoban stan i nemam gdje pobjeći od te buke a da ne spominjem da njihova reklama osvjetljava cijelu spavaću. Što da radim i kome se mogu obratiti za pomoć? Kod tih vanjskih jedinica je i nekakva neuređena zemljana površina pa me zanima kako mogu doznat dali pripada cijeloj zgradi ili investitoru jer bi on mogao sutra dovesti kontenjer smeća pod prozor pod izlikom da je to njegovo.. Unaprjed zahvaljujem! (12.6.2010)

Po pitanju naknadene dogradnje objekta, obtatite se građevinskoj inspekciji.
Po pitanju buke i svijetlosti obratite se sanitarnoj inpekciji.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više