mario pita: Poštovani!U mom stanu,u kupatilu,je od dotrajalosti puštala vodovodna cijev koja je kod susjeda ispod mene stvarala vlagu na plafonu.Kvar je porijavljen i otklonjen.Od toga je prošlo 11 mjeseci i sad sam dobio obavijest od upravitelja zgrade da se od početka ove 2010.-te godine,odlukom suvlasnika,a zbog učestalih kvarova na vodovodnim instalacijama,troškovi popravka više ne plačaju iz pričuve,te da sam dužan platiti iznos troškova radova koje nije pokrilo osiguranje(pola iznosa).S obzirom na odmak od skoro godinu dana,te činjenicu da je ta odluka donesena u 2010-toj,a radovi izvršeni u 2009-toj,prije stupanja na snagu odluke suvlasnika,može li se odluka primjenjivati retrogradno i jesam li dužan podmiriti nastale troškove?Hvala! (15.2.2010)

Još jedan u nizu slučajeva gdje zakaže funkcija predstavnika suvlasnika i upravitelja. Predstavnik suvlasnika je trebao voditi računa da se posao završi do kraja, a upravitelj je trebao provesti ostale radnje na vrijeme. Retroaktivno se ne mogu donositi odluke. Znači, za vaš slučaj su se po pravilima koja su vrijedila u vrijeme događaja trebale primjeniti mjere sanacije posljedica štetnog događaja. Imate pravo zaštite svojih prava na sudu.
Na kraju, čudna je odluka da se više ne riješavju problemi na zajedničkoj infrastrukturi kad se zna da to nije volja ili nemar pojedinca. Takve odluke se nebi smjele donositi. Za nužne zahvate moraju se osigurati financijska sredstva, a jedini način je podizanje razine pričuve.

K.Brodarić pita: U trosobnom stanu iznad našeg živi poremećena muška osoba (liječen u Jankomiru,optuživan za razbojstvo) koja svakodnevno kad je doma pravi nepodnošljiu buku preko hi fi uređaja.Nezaposlen je.Ima dva psa.Kada ode van,jednog psa veže lancem za radijator,a drugog zatvori u drugu prostoriju.Prvi struže lancem,a drugi laje i cvili.
Smeće baca kroz prozor.Na upozorenje stanara reagira psovkama i prijetnjama. Policija dolazi često ali im
ne otvara vrata, a oni kažu da su nemoćni i da nemaju ovlasti intervenirati. Predstavnik stanara ne reagira jer se ga boji. Socijalna služba isto tako.Upućuje nas na policiju, a policija na socijalnu službu.
Poslali smo dopise na sve relevantne institucije,ali nitka ne reagira Šta da radimo?Teško je živjeti utom stubištu (23) stana Hvala na odgovoru.
(15.2.2010)

Do sada je samo jedan sličan slučaj zabilježen sa sretnim epilogom. To se dogodilo prije nekoliko godina u Puli. Vlasnik stana je imao nekoliko pasa koje držao na način da je maltretirao sve ostale suvlasnike. Oni su pokrenuli postupak pred nadležnim sudom sa zahtjevom za isključenje iz suvlasničke zajednice. Sud je nakon procesa koji trajao četiri godine donio riješenje kojim se taj suvlasnik isključuje iz suvlasničke zajednice. Stan je prodan, od dobivenog npvca su naplaćeni troškovi a sporni vlasnik je sa svojim psima odselio u nama nepoznatom pravcu.
Savjet!
I dalje možete tražiti intervencije policije i drugih tijela, ali konačno riješenje morate samo potražiti putem suda. Na sudu se mogu koristiti u dokaznom postupku zabilješke policije, socijalne službe, svjedoka i sl.

zdenka pita: Živim u zgradi od 66 stanova. Napravili smo sanaciju dimnjaka na zgradi radi prelaska sa kotlovnice na etažno grijanje. Za sanaciju moramo podić kredit koji će se otplaćivati iz zajedničke pričuve pa me zanima da li se iznos kredita dijeli na jednake dijelove po stanu ili se on obračunava prema kvadraturi stana. Molim Vas hitan odgovor. Hvala (12.2.2010)

Zajednički troškovi se dijele po udjelu u vlasništvu (kvadratura stana).

tomislav pita: Čiji je potpis važeći prilikom izbora predstavnika suvlasnika, u slučaju kada su vlasnici stana suprug i supruga ili kada je samo jedan od njih vlasnik? Što napraviti ako se uoči da potpisane osobe nisu vlasnici stana? (11.2.2010)

Važeći je potpis knjižnog vlasnika.To znači ako su supružnici i suvlasnici stana, oboje potpisuju.Svi ostali potpisi su navevažeći ako potpisnici nemaju pravnovaljane ovlasti (ovjereno kod bilježnika da u ime i za račun suvlasnika mogu potpisivati).

GOGA pita: Poštovani,
Zanima me dali je upravitelj zgrade po upitu dužan izvjesiti na oglasnoj ploči imena stanara koji uredno i redovito plaćaju pričuvu, a isto tako i onih koji pričuvu mjesecima ne plaćaju. Naime, na sastanku stanara na kojem se između ostalog raspravljalo o prošlogodišnjem izvještaju, jedan od stanara pitao je zašto nemamo pismeni uvid u plaćanje tj.neplaćanje pričuve na što je upravitelj odgovorio da je to PROTUZAKONITO.
Hvala (11.2.2010)

Nije nužno nigti zakonom propisano da se javno trebaju isticati podatci. Nije ni zabranjeno. Jedino što je zakonom obavezno jest da svaki suvlasnik mora imati pravo uvida u financijsko stanje i vođenje poslova vezanih za upravljanje i održavanje zgrade.

Nina pita: Postovana, sto bi trebalo poduzeti sa strane suvlasnika zgrada da se stave u isti polozaj kao i vlasnici kuca(u vezi poreza). Naime, zgrade se trebaju odrzavati. Za to je potrebno uloziti odredjena sredstva. Zajednicka sredstva svih suvlasnika zgrade. Za odrzavanje zajednickih dijelova zgrade (krov,zajednicke instalacije, vanjski dio prozora, ulazna vrata) zgrada, odnosno suvlasnici zgrade ne mogu traziti povrat poreza. Dok u slucaju ako si vlasnik kuce i imas iste radove imas pravo na povrat. Molim Vas savjet. Hvala. (11.2.2010)

Vemo kvalitetno postavljeno pitanje. Nažalost trenutno sustav ne omogućava riješenje tog pitanja. Nigdje nije zkonom predviđen model. Nadamo se da će naša inicijativa za promejne u ZOV_u i donošenje Zakona o stanovanju i to piotanje definirati.

Andrija pita: Poštovani, živim u zgradi od 4 kata, na 3 katu, a iznad mene je poslovni prostor. na balkon su postavljene pločice koje su po mom mišljenju za unutarnje prostorije (ispucale su od vremenskih uvjeta) i pretpostavljam da su iste postavljene i na terasi od tog poslovnog prostora. Naime, čim padne snijeg ili veča kiša počne mi vlažiti gornji desni čošak fasade na balkonu i otpadati boja od vlage. problem je ustanovljen prije cca 3 godine i vlasnik je bio upozoren i problem je navodno sanirao dok sam ja iz svog džepa platio sanaciju svog balkona. Sad je opet isti problem i zanima me:
1. kome da podnesem prigovor i da sam tražim izvođača radova koji će to korektno sanirati,
2. da li se to plaća iz pričuve?

gospođa od vlasnika poslovnog prostora je ujedno i predstavnica stanara.
Unaprijed hvala.
(11.2.2010)

Balokon iznad vas je posebni dio i pripada poslovnom prostoru. To znači da ako ga vlasnik koristi , i usljed toga dolazi do oštećenja koji uzrokuju vlaženje, vlasnik tog prostora je to dužan sanirati , kao i nadoknaditi time prouzročenu štetu.
Eto, prigovor bi trebali preko predstavnice suvlasnika predati upravitelju ,ali??. Vjerovatno će vam trebati riješavanje sudskimputem . Ipak, prije svega pismenim putem uputite zahtjev predstavnici.

Vjera-Teodea pita: Jedan suvlasnik nekretnine iz susjednog ulaza ugradio je vanjsku jedinicu svog klima uredjaja, probivši naš zid,naš predstavnik se obratio pismenim putem predstavniku stanara koji je neovlašteno montirao jedinicu, kao i njihovom Upravitelju.Upravitelj je odgovorio u pismenoj formi da je to spor našeg ulaza i vlasnika klima uredjaja, te dato moramo s njim riješiti ili se obratiti policiji ili državnom odvjetništvu.Kakve veze sa tim sporom ima državno odvjetništvo, i tko je nadležan za riješavanje navedenog spora, ako vlasnik obija istu otkloniti? Hvala
(9.2.2010)

Ako pojedini suvlasnik koristi zajedničke dijelove za postavljanje uređaja ili opreme za vlastite potrebe, dužan je za to tražiti suglasnost ostalih suvlasnika. Međutim, najčešće se to pitanje zaobiđe. Pošto nijedan suvlasnik to ne smije činiti,slijedi pokretanje postupka za prisilno uklanjanje. Ako se taj postupak vodi u ime i za račun svih suvlasnika,mora postojati odluka natpolovične većine po udjelu u vlasništvu.Tada se postupak vodi na trošak sredstava pričuve do okončanja.
Ako nema takve odluke, pojedinac je prisiljen sam pokrenuti postupak pred nadležnim sudom i to o vlastitom trošku.
Postoje i neke nelogičnosti u ZOV-u kojim nije definirano suvlasništvo zgrada koje imaju zajedničke fasade i krovove, pa je dozvoljena podjela po ulazima. To dovodi do sličnih situacija gdje nedostaje "interes" za postupanje u ime suvlasničke zajednice (otprilike;-To nije naš problem).

Po svemu sudeći, čeka vas osobno pokretanje postupka pred nadležnim sudom ako vi izravno trpite posljedice neprimjerenog ponašanja suvlasnika iako vjerojatno i nekim drugima smeta.

Sanja pita: Poštovani,
na susjednoj zgradi, 20 m od naše postavljene su 3 antene mobilnih operatera. kako možemo utjecati da se te antene maknu i da li je ta zgrada morala tražiti dozvolu od nas za postavljanje tih antena?
hvala (7.2.2010)

Nažalost na ovo pitanje je jako teško odgovoriti da bi vi mogli biti zadovoljni(naravno i nama bi bilo zadovoljstvo da možemo). Naime , praksa postavljanja baznih stanica mobilnih operatera je jednaka području cijele RH, a i šire. Susjedne zgrade nitko ne pita za suglasnost (nije im to zakonska obveza). Ostaje vam pravo da pokretanjem postupka dokažete štetnost utjecaja zračenja na ljudsko zdravlje. U dosadašnjoj praksi nije zabilježen nijedan slučaj da je netko to uspio dokazati. Jedino vas možemo uputiti da se obratite Zavodu za javno zdravstvo na čijem području živite i pokušate od njih zatražiti nešto konkretniji odgovor.

Krunoslav pita: Poštovani, živim u novoj zgradi u kojoj još nije bilo skupa stanara niti je izabran predstavnik stanara (iako je više od 90% stanova prodano). Firma koja je izgradila zgradu (Stanoing) je ujedno i upravitelj zgrade. Prvo pitanje: da li postoji neki rok u kojem se mora izabrati predstavnik stanara i održati skup stanara? Moje drugo pitanje se odnosi na pušenje u zajedničkim prostorijama zgrade. Konkretno na hodniku u koji se ulazi sa stepeništa a iz hodnika se ulazi u stanove, neki stanar u večernjim i noćnim satima puši. Unatoč protuprovalnim vratima miris dima ulazi u moj stan. Da li je zakonom ili nekim drugim aktom uređena ta problematika. (6.2.2010)

Nama je najteže odgovoriti na pitanja gdje čovjek zakaže po osnovnim pitanjima. Zgrade bi trebale odmah imati upravitelja. Međutim, to nitko ne svati dok ne dođe do problema. Bilo bi jednostavno kad bi taj problem svi vidjeli, odmah bi se reagiralo. Međutim, ako vi vidite ostali ne , padate u nemilost sustav koji nije odredio sankcije za nepoštivanje zakona. U Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima i Uredbi vlade RH o održavanju zgrada ( u našoj rubrici "Zakoni").
Pušenje u hodniku?! Nema odgovora. Stvar opće kulture!

Nera pita: Što napraviti u slučaju kad nemamo međuvlasnički ugovor s Upraviteljem i kad imamo predstavnika stanara-samoproglašenog koji u 10 god. nije sazvao niti jedan sastanak, nikad nije predočio stanarima godišnji plan, nikad nije dao na uvid godišnje izvješće, sve radove po zgradi radi po vlastitom nahođenju. Također se ne zna tko je sve dao potpis na bilo što jer u dva stana žive podstanari. (5.2.2010)

Morate se organizirati na taj način da donesete odluke usvojene od natpolovične većine suvlasnika po udjelu u vlasništvu, promijeniti predstavnika, napraviti među-vlasnički ugovor, izabrati novog predstavnika i ovlastiti ga da vas zastupa prema upravitelju i trećim osobama. Primjerke ugiovora možete pronaći i na našem web portalu ili na portalu upravitelja MAR-KAT čiji baner je na našoj stranici.

nenad pita: zivim u stambenoj zgradi gdje je postaojao zajednicki antenski sistem do uvodjenja kablovskog operatera nakon toga taj je sistem devastiran
moje pitanje je dali jos uvijek vrijedi zakon da stambena zgrada mora imati zajednicki antenski sistem za pracenje nacionalne televizije
kao sto vrijedi za zgrade u novogradnji hvala (1.2.2010)

Mnogi građani su već prihvatiloi činjenično stanje i riješavali taj problem individualno kroz uzimanje usluga kabelske, satelitske ili neke druge vrste. Na taj način se stvorila situacija da se temeljem čl.3 Uredbe vlade RH, Odlukom suvlasnika to pitanje izuzme iz redovitih poslova održavanja.

INES pita: U zgradi u koju smo nedavno uselili, investitor još nije prodao sve stanove. Potpisali smo Međuvlasnički ugovor i izabrali Upravitelja zgrade. Dali je investitor dužan plaćati pričuvu za stanove koji su još u njegovom vlasništvu?Investitor je potpisao Medjuvlasnički ugovor za sve svoje stanove. Kojim člankom pravilnika je to određeno.Hvala.
(1.2.2010)

Da. Investtor je u ovom slučaju suvlasnik i za njega vrijede isti propisi kao i za vas.

Adriana pita: U našoj zgradi stanuje par narkomana u izvanbračnoj zajednici. Pitanje vlasništva stana također je sumnjivo jer gospodin iz tog para još nema rješenje iz ostavinske rasprave nakon smrti svojih roditelja.
Osim što kontinuirano narušavaju kućni red, lupanjem i vikom u svako doba dana (posebno noći), ne plaćaju ni račune za režije (ni za pričuvu). Osim toga spojili su se na mjerilo od stubišta pa ilegalno troše struju na taj način, a iz HEP-a nam poručuju da je to problem stanara suvlasnika zgrade.Kao šlag na kraju, s njima žive i psi koje gotovo nikad ne izvode vani što dodatno pridonosi sveopćoj ludoj situaciji. Većina stanara ne želi im se zamjeriti jer se boje njihovog lošeg društva, a s druge strane njih dvoje maltretiraju stanare cijele zgrade. Molim Vas za savjet što nam je činiti, jer firma koja je upravitelj naše zgrade pere ruke od cijele situacije. (1.2.2010)

Suvlasnici mogu koristiti zakonsko pravo za podnošenje zahtjeva sudu za isključenje iz suvlasničke zajednice. Međutim, kod vas je posebno složena situacija, jer još nije difiniran vlasnik. Opisano stanje bi trebalo dati nadležnom državnom odvejtništvu na ocjenu. To možete učiniti na taj način da donesete odluku izjašnjavanjem nadpolovične većine suvlasnika po udjelu u vlasništvu te ovlastite upravitelja da u vaše ime i na vaš račun agažira odvjetnika koji bi vas zastupao u predmetu

Domagoj pita: Poštovani, vlasnik sam stana na vrhu zgrade u trokatnici sa dva ulaza. 85. su to bila dva stana, svaki na svom ulazu, nakon čega su spojeni i fizički i administrativno u jedan stan sa jednim ulazom (drugi je zazidan). Danas mi iz mnogih razloga treba ponovo razdvojiti ta dva stana. Upoznat sam sam procedurom, odvajanjem vode, struje, plina e.t.c., ali me zanima što bi se dogodilo da samo otvorim vrata ponovo na drugom ulazu (onom koji je 85. zazidan). Pretpostavljam da bih papirnato teško riješio svoj problem obzirom na loše odnose sa suvlasnicima i suvlasnika međusobno, pa me zanima što bih mogao očekivati ako samo postavim vrata na mjesto gdje su bila. Napominjem da imam potvrdu nekog ureda (mislim za urbanizam) da se stan sastoji od dvije uporabne jedinice i da za kvadraturu stana koji se nalazi na tom drugom ulazu plaćam pričuvu u korist tog drugog ulaza.
Zahvaljujem na odgovoru. (10.1.2010)

Prema opisanom stanju, nitko vam nebi trebao postavljati pitanja. Moglo se nekad postaviti pitanje zatvaranja vrata , ali danas se radi o povratu u prvobitno stanje sukladno građevinskoj (projektnoj) dokumentaciji.

ivan pita: poštovani;
Iznajmili smo stan ljudima sa malom djecom prije 11mjeseci.prije božiča su otišli iz stana kući u Travnik i ne žele nam se više javiti tj. isključili su mobitele. stan su uništili(mala djeca šarala po zidovima , vlaga itd) nisu platili režije ni stanarinu. ali su ostavili svoje stvari. želimo im prekinuti najam stana ali nemožemo ih kontaktirati. ugovor vrijedi do 2mj.2010. što ako se ne pojave ? što napraviti sa njihovim stvarima?
HVALA (10.1.2010)

Ništa!
Ovaj odgovor se odnosi na stanje kada vlasnik nema kvalitetan ugovor o najmu. Ako u istom nemte zaštitne klauzule , mi vam ne možemo dati ni kvalitetan savjet. Zatražite savjet u odvjetničkom uredu.

Marja pita: Društvo je kupilo stan u zgradi u kojoj je na jednom ulazu šest stanova,a četiri vlasnika(bračni par u suvlasništvu tri stana,vlasnica dva stana ,trećeg je prodala našem d.o.o..
Postoji međuvlasnički ugovor iz 2005.godine koji se ne poštuje,suvlasnici nisu izabrali predstavnika stanara niti uplaćuju pričuvu za održavanje zajedničkog hodnika-stubišta,međusobno ne kontaktiraju.
Šta poduzeti da se situacija riješi kako bi se moglo zajedničko stubište okrečiti,popraviti ograda i razbijeni prozori.
Zahvaljujem,poštovani pozdrav (10.1.2010)

Očiugledno da nitko ne mari o činjenicama da je zakonodavac predvidio pravila ponašanja. Nažalost ne funkcionira sustav nadzora nad provedbom propisa i sudbina pojedinog suvlasnika je da svoja prava mora štititi vođenjem postupaka pred sudom (GRUNTOVČANI)
Još jedan od ozbiljnih razloga za donošenje stambenog zakona u RH.

zoran pita: Poštovani
Odnedavno živim u zgradi staroj 10 god.u kojoj su se pojavili problemi vezani uz izolaciju i saznajem da se nije plačala pričuva za zgradu,pa vas molim možete li mi objasniti kako oganizirati sakupljanje pričuve i šta treba za osnovati firmu koja se brine o pričuvi,buduči da ostali građani Sinja nisu zadovoljni sadašnjom firmom
hvala (10.1.2010)

Predlažem da na našem WEB portalu pronađete Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima i Uredbu Vlade RH. Osim toga pogledajte sadržaj portala MER-KAD i vidjet ćete sve što vam je potrbneo.
Zvaka zgrada sa više stanova mora imati upravitelja. Upravo je to bitno izrazloga što bi u mnogim zgradama bila situacija slična vašoj.

Martina pita: Cijenjeni, je li moguće ugraditi vlastito brojilo za potrošnju vode u zgradi gdje se potrošnja obračunava prema broju članova kućanstva? Ako je moguće, trebam li tražiti posebne dozvole od stanara za to? Komu se obratiti ugradnju brojila i koja je cijena okvirno? (8.1.2010)

Iako je po pravilu stvar suvlasničke zajednice donošenje odluke o načinu raspodjele potrošnje vode u zgrama, gotovo da nitko nema valjanu odluku o tome. Iz tog razloga u Rijeci se raspodjela provodi sukladno Pravilniku KD Vodovod i kanalizacija koji prihvaća kombinirani način. Raspodjela se vrši na temelju broja članova kućanstzva i na temelju očitanja individualnog vodomjera, odnosno razdjelnika. U sudskoj praksi je prihvaćen taj način, uz obavezu korisnika te vrste mjerila da bude ispravno (baždareno ili sa valjanom garacijom da se radi o testiranom uređaju.

K pita: Poštovani,
Koliko bi bilo realno vrijeme potrebno za provođenje ovrhe i kakva je točno procedura za istu. naime, upravitelj već skoro dvije godine ne može naplatiti dug susjeda koji odbija plaćati vodu i pričuvu iz samo njemu poznatih razloga.Da li je dug nastao nakon pokretanja ovrhe pokriven tom ovrhom ili se mora pokretati nova ovrha. (6.1.2010)

Rok za pokretanje postupka za prisilnu naplatu pričuve je tri godine od dana nastanka duga. Ako se u tom roku pokrene postupak, rok zastare se prekida do okonmčanja postupka. Zahtjevom se obuhvaća jedan period i za svako novo dugovanje se pokreće novi postupak. Naravno , bitno je znati da u zahtjevzu az prisilnu naplatu mora stajati će dužnik biti terećen i za sve troškove postupka što mu sud izriče konačnim riješenje. Naravno, postupak pokreće upravitelj koji u zahtjevu treba navesti i te okolnosti.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više