smiljana pita: Poštovani, već više od godine dana natežemo se oko popravka krova u zgradi. Svim stanarima pomalo curi pa se prišlo silikoniranju.Kako i dalje curi u našem stanu, krovni prozor mi je iznad kreveta u spavačoj sobi nemam povremeno gdje spavati jer voda lipti sa krova. Opet smo tražili sanaciju te je njihov odgovor da mi priznaju samo pola cijene sanacije. Uz to je svaki puta oštečen i strop za koji mi ne priznaju sanaciju.Pričuvi uredno plaćam. Kako bih završila agoniju prihvatit ću popravak kao takav.Vas molim savjet imam li pravo na sanaciju cjelokupunog iznosa iz pričuve te kome se mogu obratiti za savjet da to i ostvarim.Napominjem da sredstava na računu ima ali se smatra da je krov moj a ne od zgrade tj.svih stanara. Komunikacija s njihove strane je nedolična jer kod pisane komunikacije ne dobijem odgovor s njihove stane, sve ostaje na rekla kazala. (9.11.2009)

Ako pregledate odgovore na dosada postavljena pitanja , vidjet ćete da je odgovr dat više puta. Međutim , zaslužuje da se još po tko zna koji pu ponovi odgovor;
-KROV JE ZAJEDNIČKI ZA SVE SUVLASNIKE BEZ OBZIRA DALI JE NJIMA DIREKTNO IZNAD GLAVE ILI ŽIVE U PODRUMU ZGRADE!!!!
Svi suvlasnici su dužni sudjelovati u održavanju istog. Ako ne postoji svijest o odgovornosti, morat ćete posegnuti za sredstvima pravne zaštite. Podnesite prijavu nadležnom sudu protiv ostalih suvlasnik. Sud će vas sigurno zaštititi.
Međutim, dobro bi bilo da vaši susjedi jpš jednom budu upoznati sa stvarnim stanjem i da im se ukaže da će sud provesti procesualne radnje koje će trošak sanacije krova uvećati najmanje dvostruko (utvrđivanje činjeničnog stanja-vještačenje i dr.).

Mirta pita: Poštovani,

predstavnica sam suvlasnika desne strane zgrade koja je stara skoro 100 godina, kockastog je oblika s atrijem, s jednim kućnim brojem i jednim ulazom u zgradu, nakon kojeg se pruža prostrani hodnik iz kojeg se račvaju dva stubišta, lijevo i desno. U zgradi su 32 stana, po 16 na svakom stubištu. Kako je zgrada kockastog oblika, postoji mnogo dodirnih točaka među stanovima obje strane, kao i jedinstveni krov. Na žalost, zgrada je kod Upravitelja administrativno podijeljena po stubištima na lijevu i desnu stranu, tj. postoje dva odvojena računa pričuve. Suvlasnici desne strane imaju svoj međuvlasnički ugovor, oni s lijeve strane, također, svoj.
Jedan od suvlasnika desne strane zgrade pokazao je interes za kupnju dijela potkrovlja koje se nalazi iznad njegovog stana, tj. na desnoj strani. Prvi korak koji mora napraviti dobivanje je suglasnosti svih suvlasnika. I tu je nastao problem: treba li mu suglasnost svih suvlasnika samo desne strane zgrade ili je potrebna suglasnost svih suvlasnika cijele zgrade?
U Ugovoru o upravljanju i korištenju zajedničkih dijelova i uređaja zgrade, potpisnici kojeg su predstavnici obje strane, nalaze se samo krovni pokrov i krovna konstrukcija, ali ne i potkrovlje. Iz toga bi se dalo zaključiti da mu treba suglasnost suvlasnika samo desne strane. Logičan slijed toga je da novac od prodaje potkrovlja ide samo na račun suvlasnika desne strane zgrade. Međutim, Upravitelj je predložio da, iz predostrožnosti, prikupi suglasnost suvlasnika cijele zgrade zbog mogućnosti različitog tumačenja Zakona o vlasništvu i izbjegavanje eventualne tužbe suvlasnika lijeve strane zgrade. U tom slučaju, novac od prodanog prostora bi se dijelio na dva jednaka iznosa i bio bi uplaćen na oba računa. Kako je riječ o velikom prostoru, a samim tim i većoj sumi novca, htjeli bismo postupiti ispravno i u skladu s propisima te izbjeći bilo kakve sukobe i tužbe.
Koje je Vaše mišljenje o ovom problemu i kako tumačite Zakon o vlasništvu vezano uz ovaj slučaj? Da li je Ugovor o upravljanju i korištenju zajedničkih dijelova i uređaja zgrade "jači" od Zakona o vlasništvu?
(8.11.2009)

Nema se tu što razmišljati.Zakonom je određeno da svima suvlasnicima u idealnom dijelu pripadaju plodovi ili prihodi od zajedničkih dijelova nekretnine. Iz toga proizlazi da je potrebna suglasnost svih.Međuvlasnički ugovor se donosi sukladno zakonskim propisima. Prema tome ne može biti iznad zakona.
Da bi tavanski prostor postao poseban dio, potrebno je i etažiranje zgrade. I za to je potrebna suglasnost svih suvlasnika.
Ovo su vam samo temeljni savjeti a za detaljnije riješavanje cijelog posla morate se obratiti stručnim osobama.

Nataša pita: Poštovani. živim na IV katu zgrade sa ravnim krovom koji prokišnjava jer je pukla ploća po cijeloj duljini. S obzirom da stanari sa nižih katova ne žele ni čuti za sanaciju krova iz ovih ili onih razloga, molim Vas za savjet kome se obratiti za pomoć. Upravitelj zgrade tvrdi kako se moramo međusobno dogovoriti, no kako sam i navela to nije moguće jer stanari ne razumiju da je ovo njihova kuća i da se ona sastoji kako od podruma tako i krova i da sve to treba održavati.
Unaprijed hvala na odgovoru.
Srdaćan pozdrav (8.11.2009)

Ovdje se radi o nužnom zahvatu i nema mjesta za posebno dogovaranje. Da, potrebno se dogovoriti kako najbolje riješiti problem, ali za takav dogovor ne treba vječnost. Ako nema volje od strane ostalih suvlasnika, svoje pravo možete ostvariti podnošenjem tužbe protiv ostalih.

Potpuno ste u pravu! KROV JE ZAJEDNIČKI I ZA VAS I ZA ONE KOJI ŽIVE U PRIZEMLJU.

Ema pita: Poštovani, živim u jednoj zgradi u unajmljenom stanu. Imamo predstavnika stanara, koji se brine za stanarska pitanja. Posjedujem motor niske kubikaže kojeg inače držim izvan zgrade. Međutim, jučer su mi s njega tokom noći skinuti dijelovi. Sad želim držati svoj motor u ulazu, da bi ga zaštitila od daljnje krađe i s obzirom na to da je ulaz stvarno prostran i nikom ne smeta ako je motor unutra. Međutim, predstavnik stanara to mi ne dopušta. Štoviše, prijeti da će pozvati policiju da odstrani motor ukoliko ga budem držala unutra. Smije li on to učiniti, i po kojem pravnom propisu? Tj., ne bi li trebalo biti moje pravo da držim motor u ulazu ako nikome ne smeta? Unaprijed puno hvala! (7.11.2009)

To nebi trebao biti problem ni vaš niti predstavnika stanara-suvlasnika.
I u vašem slučaju se vidi nedorečenost određenih propisa, odnosno nepravilno tumačenje i primjena određenih propisa.
Ako zgrada nema posebno određen prostor za motocikle, bicikle, skutere i druge predmet, isti se nebi smjeli držati na hodnicima , stubištima ili drigim zajedničkim djelovima zgrade koji za to n isu namjenjeni. Hodnici, i stubišta su namjnjeni za prolaz ne samo stanarima nego i drugim osobama (građanima i službenim osobama-vatrogasci,policija ,hitna pomoć i dr.).
Sve je to predviđeno zakonom, ali nije određen subjekt koji će nadzirati provedbu propisa. Iz tog razloga je naša udruga i pokrenula inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i određenih promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima.

Roman pita: Poštovani,

Dali je moguče da se nekom da u najam zajednička prostorija na 20 godina bez bez ikakve naknade i suglasnosti svih stanara i . Naime kad je predstavnik došao kod nas da nas samo informira , počeli smo pitati neka pitanja i on je odgovorio da nas ni ne treba jel ima već dovoljan broj potpisa i nije htio dalje ništa raspravljat. molim vas i zakon tj. članak gdje bi se to moglo pročitati.
Unaprijed zahvaljujem i srdačan pozdrav (5.11.2009)

Suvišno je kazati da je vaš predstavnik izišao iz okvira svojih ovlasti. Ništa ne smije samovoljno odlučivati nitin potpisivati. Ne smije sklapati nikakve pravne poslove ako mu to ne proizlazi iz ovlasti predviđenih međuvlasničkim ugovorom ili posebnim odlukama suvlasnika. Svaki suvlasnik ima pravo biti upoznat sa svim poslovima vezanim za nekretninu.Za eventualne posljedice , protiv istog svaki oštećeni pojedini suvlasnik, manjina ili većina mogu podnijeti prijavu nadležnom sudu.

Vedrana pita: Živimo u zgradi sa 29 stanova u 2 ulaza. Svaki ulaz odabrao je svog predstavnika stanara. Oni prikupljaju zasebne pričuve od 1kn/m2. Zapravo su se nametnuli i izmislili neka svoja pravila. Nitko se ne buni jer smatraju da dobro prolaze ne plaćajući nikome da prikuplja novac, a valjda i znaju da iznos pričuve treba biti veći. Nema upravitelja i nije potpisan međuvlasnički ugovor. Nama je na spoju vanjskog zida i plafona počela prodirati voda.
1) Možemo li ostvariti svoja prava (sanaciju zida) iz takve "divlje" pričuve? Da li da platimo sami nalaz vještaka, pa poslije refundaciju iz pričuve?
2) Možemo li uskratiti daljnje plaćanje takve pričuve ukoliko nam ne odobre plaćanje iz prikupljenih sredstava?
3) Kakva je snaga odluka stanara s obzirom da nema međuvlasničkog ugovora?
4) Može li grad utjecati da se izabere upravitelj, plaća pričuva i odluke donose prema zakonskim propisima?
(4.11.2009)

U Rabu postoje registrirani upravitelji za obavljanje te vrste djelatnosti. I sam Grad Rab ima tvrtku za upravljanje.
To što vi imate u vašoj zajednici nije ništa sukladno zakonu. Upitno je sve što se kod vas događa. Odluke nemaju zakonsku formu.Međuvlasnički ugovor mora predhoditi svemu. Slijedeće je ugovor o upravljanju. Sve dok to ne budete imali,bit ćete "gruntovčani" i svaku povredu pojedinačnih prava ćete morati riješavati putem suda.
Kod vas se pojavio problem danas! Sutra ćeto biti kod nekog susjeda i tako dalje. Zapitajte se što se može napraviti sa tom jednom kunom pričuve? To nije pričuva. Moglo bi se reći da je to dobrovoljni prilog koji će sutra netko potrošiti a da nikom ne mora polagati račune.
Pitanje je kako ćete vi moći ostvariti pravo za sanaciju oštećenja naračun svih suvlasnika. Sumnjam da će ostali biti solidarni u riješavanju vašeg problema. Ima još puno toga ......

D pita: Uselio sam u novoizgradjenu zgradu prosle godine u 10.mj. Do danas nisam dobio racune za pricuvu od poduzeca koje se bavi odrzvanjem zgrade. S obzirom da racune nisam dobio, nista nisam niti placao. Sve druge racune uredno dobivami i na sve njih me je prijavio prodavatelj zgrade. Molim vas za savjet u vezi ove situacije. (3.11.2009)

Javite se vašem upravitelju zgrade ako ga imate.Ako ga zgrada nema, morate ga se organizirati i izabrati upravitelja.

zlata pita: U jednoj stambenioj zgradi u Karlovcu, postoji predsjednik A.... koji brine o pričuvi, ali i o svom džepu...Radi se o tome da nam se nikada ne podnose izvješća na što je novac potrošen, a vidimo da se kupuju neke stvari koje se koriste u privatne svrhe-točnije kosilica, cementa puno(a toliko ga stvarno nije potrebno)i to za vikendicu na selu... Plus drugo pitanje je spada li prozor u krovu tj. stana u potkrovlju , kao zajedničko vlasništvo, tj. prozor se nikada nije mjenjao i pušta ...Naravno mđuvlasnički ugovor nismo dobili...pozdrav i hvala (3.11.2009)

Tipičan primjer autokratskog ponašanja pojedinca u suvlasničkoj zajednici koja ne funkcionira. Vi jedini otvoreno govorite o problemu i vjerujem da ste motivirani činjenicom da baš vama prokišnjava zbog neispravnog krovnog prozora. Ostali će reagirati tek kad i njima počne kapati za vrat. Mislim da je vrijeme da sa probemom na primjeren način upoznate ostale suvlasnike i izaberete odgovornu osobu za predstavnika. Ako vas i dalje ne bude nitko razumio , vbjerujte da neće proći dugo vremena da će ih situacija i problemi navesti na slično razmišljanje.

Aljoša pita: Poštovani,
u zgradi od 7 katova, 4 gornja kata su stanari, a prva 3 tvrtka koja je u stečaju. Prostori te tvrtke su prodani drugim tvrtkama od kojih neki plaćaju pričuvu, a neki ne. još nekoliko stanara ne plaća pričuvu. Na nekoliko mjesta nam je oštećena fasada uslijed nevremena (koja je inače u vrlo dobrom stanju), te tuda prodire vlaga i stvara se plijesan koju treba stalno tretirat - naravno, da je sanacij tih mjesta jedino rješenje. Uz taj gorući problem potrebno je hitri sanirati glavnu el. ploču i usponske vodove koji nisu adekvatni za trenutnu potrošnju, a i radi se o aluminijskim vodičima s KRPENOM izolacijom - trebam li štogod dodati? S obzirom da nam tvtrka u stečaju duguje 80.000kn (koje nećemo nikad naplatiti) stanje na računu je konstantno u minusu (eventualno u pozitivnoj nuli), a radi se ne samo o zajedničkim dijelovima zgrade, nego je u pitanju i sigurnost i zdravlje ljudi, što nam je činiti? Mora li Upravitelj to sanirati, a onda to naplatiti povećanjem pričuve? Što ako nemamo 51% suglasnih? Što je s osiguranjem?
Zahvaljujem. (2.11.2009)

Složen problem koji se na ovaj način ne može obrazložiti. Ako ste u manjini, zakon vam ne stavlja mogućnost da obavežete upravitelja za neki posao. Ostaje vam jedino riješavanja putem suda.
Međutim , ako situacija postane složena , i dođe do neposredne opasnosti za ljude i imovinu, uparvitelj dužan sa tim upoznati nadležno državno tijelo (građevinsku inspekciju i li drugo tijelo) koji bi po službenoj dužnosti trebali pokrenuti postupak prisilnog rješavanja problema.

Ostaje nam problem nelikvidnih pravnih osoba. Tu bi trebalo pokrenuti postupak pred sudom sa prijedlogom ovrhe nad nekretninom.

Za detaljnije obrazloženje ovog pitanja , morat ćete se u dogovoru sa upraviteljem obratiti stručnoj ili pravnoj osobi.

Maja pita: Ukraden nam je bicikl u vrijednosti 2000,00KN iz zajedničke prostorije zgrade. Zanima me imamo li pravo na naknadu štete od strane zgrade, naime brava na vratima ulaza u zajedničku prostoriju nije bila razbijena a ulazna vrata nikada nisu zaključana. (1.11.2009)

Nažalost, nitko vam nije dužan nadoknaditi štetu. Držanje predmeta u zajedničkim dijelovima zgrade bi moralo biti regulirano posebnim odlukama svih suvlasnika, što predpostavljam nije učinjeno.

Božidar pita: Poštovani!

U Međuvlasnikom ugovoru naše zgrade je napisano (i potpisano od većine) da ako se ne postigne suglasnost većine oko neke odluke zbog slabog odaziva na sastanak ili drugih razloga, protekom 15 dana od objave odluke na oglasnoj ploči, smatra se da su i ostali suvlasnici suglasni s odlukama, osim u slučaju da više od 1/3 suvlasnika zatraži ponavljanje sastanka.
Ovo je uneseno u Međuvl. ugovor upravo zbog nemara samih stanara i prave gnjavaže oko skupljanja većine potpisa za baš svaku odluku, a što je vrlo sporo i skoro pa neizvedivo.
Da li su dopisi u kojima su takve odluke sa sastanaka nakon tih 15 dana ovjerene od predstavnika ili ev. još i članova vijeća suvlasnika pravovaljani i dovoljni da se pravno smatra da je s time suglasna i većina? (1.11.2009)

Bilo bi u redu kad bi imali dokaz da su svi suvlasnici upoznati sa prijedlogom za donošenje odluke, da im se to može i dokazati u slučaju spora. Međutim , uvjek netko može kazati da je bio odstan ili da iz nekih drugih razkloga nije upoznat.
Predlažemo vam da uvedete oblik pismenog izjašnjavanja. Prijedelog "Odluke" napišite sa kvalitetnim obrazloženjem i rokom za izjašnjavanje. Na samom obrazcu prijedloga naznačite "ZA" ili "PROTIV". Suvlasnik koji se izjašnjava upisuje svoje podatke o identitetu i vlastoručno potpisuje prijedlog. Mora se voditi račina da tekve izjave-prijedloge potisuju isključivo knjižni vlasnici ili opunomoćenici.

ana pita: prije 9 godina sam nasljedila 1/5inu stana sestra sad trazi da se napravi etazno vlasnistvo stan je na prvom katu stambene zgrade od 4 stana dali je moguce etaziranje toga stana jer je nas 5 suvlasnika (31.10.2009)

Ako svi suvlasnici nisu složni, sud radi rješavanja spora može narediti etažiranje.

Davor pita: Susjed kat povrh mene ne održava prozore te se oni nalaze u iznimnom lošem stanju zbog čega imam prokišnjavanje u svom stanu.
Na jednom od prozora je puknuto staklo i jedan komad stakla je već otpao. Napominjem da je njegov stan na 17-om katu i da je to opasno po život svih prolaznika. Ovo je prijavljeno upravitelju ali on "ne zna što napraviti". Da li je moguće sanirati ovaj kvar iz pričuve i onda podignuti tužbu protiv suvlasnika te ga optužiti za nemar. Da li treba uključiti i policiju u ovo? (31.10.2009)

Grilje ili roletne su zajednični dijelovi zgrade, Održavaju se sredstvima pričuve ako suvlasnici ne donesu odluku drugačije. Suvlasnik na čijem posebnomdijelu dođe do oštećenja zajedničkih elemenata zbog nepropisnog korištenja ili nemara, dužan je sanirati posljedice takvog ponašanja. Postoje i neki dijelovi koje bi trebala obuhvatiti i polica osiguranja. Ako su stakla vanjski element (bez grilja ili roletna , ona su zajednički elementi i riješavaju se preko police osiguranja ili sredstavima pričuve (naravnio osim u slučajevima namjernog oštećenja ili nemara)-

Maja pita: Poštovani,
stanu ispod nas u kuhinji curi voda,navodno od nas s obirom da smo iznad.Mijenjali smo vodovodne cijevi izvana i iako je kod nas sve suho,susjedima ipak i dalje curi.Zanima me,ako je problem sa cijevima u zidu,da li to ide na naš trošak ili trošak pričuve?
Unaprijed zahvalna (29.10.2009)

Ako je do curenja došlo usljed nestručno izvedenog zahvata na vašem dijelu instalacija, štetu ste dužni nadoknaditi vi. A
Ako je neki drugi uzrog, šteta se riješava na trpšak pričuve ili police osiguranja.
Da bi se dao pravi odgovor, potrebno je znati i stvarni uzrok.

Valdi pita: Poštovani,živim u zgradi sa deset stanova. Troje stanara ne plaća pričuvu. Na sastanke stanara oni se ne odazivaju. Prije dvadesetak dana saznali smo da je jedan od tih neplatiša prodao stan i da se odselio. Neznamo na koji način prisiliti ostalo dvoje stanara da plaćaju pričuvu i da plate dugovanje (cca. zadnje 2 godine), te dali je moguće doći do sredstva koje je trebao uplatiti stanar koji je odselio?
(28.10.2009)

Zadnje tri godine može se naplatiti pričuva. Najprije pokušaj ovrhe putem javnog bilježnika. Ako to ne uspije , ide su tzužbom općinskom sudu. Tužbu podnosi upravitelj u ime i za račun suvlasnika.
Sve preko tri godine je zastara.
Tužba se pokreče i za suvlasnika koji je odselio jer dug stvara osoba a ne stvar.

Katarina pita: Zivimo u novoizgradjenom naselju. Nedavno je predstavnik stanara predlozio da se kontejneri za smece premjeste s jedne strane zgrade na drugu (jer se taj prostor navodno moze iskoristiti za parkirna mjesta). Problem je sto je predvidjeno mjesto na koje bi zeljeli premjestiti kontejnere tocno ispred naseg balkona te balkona svih stanara koji gledaju na tu stranu. Stovise, na tom mjestu vec postoje 3 kontejnera kojima bi se sad jednostavno htjelo pridodati i one sa druge strane. Pitanje je koji su preduvjeti potrebni da bi se navedeni premjestaj mogao ostvariti tj. na koji nacin se mi mozemo izboriti da do tog premijestanja ne dodje? Koja su nasa zakonska prava? Ne zelimo da nam ispred balkona bude postavljeno 6 kontejnera. (27.10.2009)

Sa ove pozicije je teško dati prijedlog za riješenje. Predpostavljamo da je netko ranije predvidio najmanje škodljivo mjesto za kontejnere. Nitko ne želi smeće pod prozorom spavaće sobe, pa o tome i sada treba voditi računa. Obratite se gradskom komunalnom poduzeću gdje bi trebali dobiti adekvatan odgovor.

Mirko pita: Poštovani,
živim u zgradi kroz koju je ostavljen prolaz koji je trebao služiti za parkiranje vozila i ujedno kao protupožarni put kako bi vatrogasna vozila mggla doći sa stražnje strane zgrade.
Mene zanima da li se taj prolaz može etažirati na jednoga vlasnika i ujedno zatvoriti (zazidati) i prenamjenit se u stan dok poslje više ne bi vatrogasna vozila u slučaju potrebe mogla doći sa stražnje strane zgrade.
Hvala! (26.10.2009)

Ako je netko projektom predvidio namjenu prolaza, sigurno da je za to postojao opravdana razlog. Pa, zar nekima nije dovoljan razlog da se omogući nesmetan prilaz vatrogasnim i drugim interventnim vozilima. Suvišno je davanje ikakvog komentara na ideju da se taj prolaz prenamjeni i da se u njemu vrše bilo kakvi građevinski zahvati osim redovnog održavanja.

Vlado pita: Poštovani:
Moja pitanja:1. Da li može biti izabran za predstavnika suvlasnika stanar koji je sa mnom u izrazito lošim odnosima
2.Što poduzeti ako taj stanar koristi stubišnu struju u svojoj garaži i u svome podrumu drži tehničke aparate a pritom to ne plaća te koristi vodu za polijevanje cvijeća koju takodjer ne plaća
hvala (26.10.2009)

Ne znam kakva je to suvlasnička zajednica ako je predstavlja osoba koja nemjerno djeluje protiv interesa ostalih suvlasnika.Sve troškove koje je predmetni napravio, plaćaju ostali suvlasnici.Isti donose odluku o predstavniku i slobdnom njihovom voljom može biti izabran svatko od suvlasnika. Nažalost vaš slučaj nije usamljen i to najčešće iz razloga "što nitko drugi neće biti predstavnik".

deana pita: Poštovani,
Imala bi par pitanja pa vas lijepo molim ako je moguće dobit na njih odgovor.
Prvo, dali upravitelj može povećati pričuvu a da nije tražio suglasnost stanara i kolika je sada min. pričuva?Dali se može prijaviti i gdje upravitelj ako troši novce iz pričuve za stvari za koje nesmije(plačanje vode za neke stanare kontinuirano i ako se svi bune)?Dali postoji zastara za plačanje pričuve?Naime jedan stanar već godinama ne plača pričuvu.I dali se može određenim stanarima na račun simpatija priznavat troškovi radova na zajedničkim dijelovima zgrade i kompenzirat sa pričuvom a drugima ne iako se radi o zajedničkim dijelovima?
Unaprijed se zahvaljujem. (23.10.2009)

Nevjerojatno! Zar i danas postoje takvi problemi.
Upravitelj nema pravo raspolaganja financijskim sredstvima zapodmirenje bilo kakvih računa suvlasnika za njihove osobne troškove. Nikakva kompenzacija bez suglasnosti SVIH suvlasnika nije zakonita.Jedino može provesti Odluku suvlasnika koji solidarno prihvaćaju podmirenje troškova pojedinca.
Upravitelj koji postupa suprotno zakonun , dužan je nadokdaiti štetu koja zbog njegovih propusta.

Oliver pita: POŠTOVANI,

Zanima me dali smijem u svom vlastitom stanu na predzadnjem katu zgrade kuhati na balkonu povremeno.

Hvala unaprijed! (22.10.2009)

Da, ako na taj način ne ometate druge suvlasnike.
Imisije mirisa ili plinova su često razlog da se ne možemo ponašati onako kako želimo. Ako mirisi smetaju drugim suvlasnicima imaju pravo tražiti zaštitu. Sa ovog mjesta mi to ne možemo procjeniti

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više