Milan pita: Poštovani,
pohvale za novootkrivene internet stranice te odličan rad i puno korisnih informacija. Imao bih par pitanja:
1. dobili smo prijedlog upravitelja za održavanje zgrade od 5 stanova u kojem je naveden ukupni sambeni prostor od 400m2. Po našem proračunu i kvadrata koji su navedeni u ugovorima o kupoprodaji pojedinih stanova, ukupna kvadratura 5 stanova ispada cca 260m2. Po tome ostatak od cca 140m2 odpada na hodnike i ulaz, Pitanje glasi: obračun pričuve za taj ostali prostor se računa po istom koeficjentu 1,00 ili po koeficjentu od 0,50??
2. Da li upravitelj zgradama mora na svoju naknadu od 10% od ukupnog iznosa uplaćene pričuve, obračunati PDV od 22% (jer po tome njihova naknada ustvari iznosi 32%)??
Hvala Vam na odgovorima i
lijepi pozdrav. (16.7.2009)
mario pita: Zanima me jedna stvar, dali je zakonom propisano da svaki objekat s više od dva stanara mora imati pričuvu. Naime u zgradi u kojoj živim ne postoji tako nešto, i dali ja mogu prisiliti ostale sustanare da plaćaju pričuvu, osiguranje zgrade, kućni savjet, da imamo predstavnika stanara. Situacija je malo specifična s obzirom na to da postoje i neki suvlasnici koji nisu u posjedu svojih dijelova i ne stanuju u zgradi, ali se vode u zemljišnim knjigama kao suvlasnici, pa me zanima dali je potrebno i njihovo odobrenje za postojanje kućnog savjeta. Još me zanima dali se onda izabire kućni savjet većinom suvlasnika ili sustanara, ili postoji neki zakon koji na takvo nešto obvezuje bez obzira dali je nadpolovičan broj suglasan, tj. dali postoji zakon koji obvezuje zgradu s više od 2, 3, ili 4... suvlasnika da moraju plaćati pričuvu i imati kućni savjet? Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru. (16.7.2009)
Goran pita: Poštovani,
predstavnik sam suvlasnika u mojoj zgradi i naišao sam na problem u kojem postoje razna tumačenja tko snosi troškove popravka.
Naime, susjedu se je počela pojavljivati plisanj na zidu te se je ustanovilo da se voda sa njegovog balkona zavlači pod alu stolariju i uzrokuje taj problem.Budući da se to dešava u stanu tog stanara ali i još nekih pitanje je da li taj popravak snosi pričuva ili to spada pod individualan problem, te ga je kao takvog stanar dužan sam financirati.Postoji tvrdnja da je alu stolarija loše izvedena te me zanima, budući da je prošao garantni rok zgrade, da li se može tužiti izvođača ako se dokaže greška u stolariji.
Pozdrav iz Zadra (14.7.2009)
Ivan pita: Poštovani,
Predstavnik sam suvlasnika u zgradi staroj 3. godine. Osim stambenog prostora u zgradi postoje lokali za koje ne znamo vlasnika te im ne možemo obračunavati pričuvu.Probao sam više puta razgovarati s investitorom i izvođačem ( koji ne plaćaju pričuvu za neprodane lokale) i pisanim putem tražiti imena kupaca lokala no odgovor nikad nisam dobio. Novom vlasniku jednog lokala sam našao ime no pošto je to velika monopolistička firma ponašaju se shodno tome. Odugovlače s odlukom plaćanja i traže od firme upravitelja puno dokumentacije ( npr. tko je predstavnik suvlasnika, žele odluku za to, među vlasnički ugovor…) Pitanje je kako najlakše saznati imena vlasnika lokala i kako ih natjerati ( po kojoj zakonskoj osnovi i kojem zakonu ) da počnu plaćati pričuvu.
S štovanjem,
U petak 10.07.2009. nakon što sam vam poslao pitanje saznao sam da monopolistička firma traži od firme upravitelj još i Etažni elaborat za zgradu i govore da je takva njihova procedura. Puno im je dokumentacije već poslano i bojim se da to još uvijek nije sve što će oni tražiti.
Korespondencija između firme upravitelja i monopolističke firme ide veoma sporo pa imam sumnju u dugotrajnost daljnjeg procesa i eventualno nastupanje zastare dijela duga iako im nije niti jedan račun ispostavljen. Osim povremenih dopisa i traženja dokumenata od firme upravitelj monopolistička firma ne pokazuje nikakve znakove dobre volje i želju za plaćanjem računa npr. Platit ćemo dugovanje za prošlih par godina a tijekom narednih nekoliko tjedana vi ćete nama poslati dokumentaciju koju ćemo mi tražiti u zakonskim okvirima.
Nadopuna gornjem dijelu pitanja je: Imaju li oni pravo tražiti od firme upravitelj Etažni elaborat za zgradu, i koje dokumente im po zakonskoj osnovi moramo poslati.
S štovanjem,
Ivan Horvat
(13.7.2009)
Ivan pita: Poštovani,
Predstavnik sam suvlasnika u zgradi staroj 3. godine. Osim stambenog prostora u zgradi postoje lokali za koje ne znamo vlasnika te im ne možemo obračunavati pričuvu.Probao sam više puta razgovarati s investitorom i izvođačem ( koji ne plaćaju pričuvu za neprodane lokale ) i pisanim putem tražiti imena kupaca lokala no odgovor nikad nisam dobio. Novom vlasniku jednog lokala sam našao ime no pošto je to velika monopolistička firma ponašaju se shodno tome. Odugovlače s odlukom plaćanja i traže od firme upravitelja puno dokumentacije ( npr. tko je predstavnik suvlasnika, žele odluku za to, među vlasnički ugovor…) Pitanje je kako najlakše saznati imena vlasnika lokala i kako ih natjerati ( po kojoj zakonskoj osnovi i kojem zakonu ) da počnu plaćati pričuvu.
S štovanjem,
Ivan Horvat
(10.7.2009)martin pita: U zgradi od 9 katova, ja živim u stanu na drugom katu. Problem: U kupaonici u zidu, počela se širiti vodna mrlja. Prvo se pojavila pri vrhu a zatim i na vrhu zida,tj., na spoju plafona i zida. To je dovodna cijev za wc. Tko treba snositi plaćanje ako se pozovu hitne intevecije? Kakve ima veze, da li je to olovna ili željezna cijev? Napominjem da je zgrada stara preko trideset i pet godina. Unaprijed hvala na odgovoru. (7.7.2009)
goran pita: Dobar dan. Može li ugostitelj suvlasnik na temelju natpolovične većine dobiti pravo na ljetnu terasu na suvlasničkom dvorištu, na kojemu grad ima pravo služnosti izgradnje pješačkih staza. Dakle, dvorište je u suvlasništvu stanara i ugostitelja, ali grad ima služnost prolaza.
Druga stvar koja mi nije jasna je to da neki govore da je potrebna natpolovična većina, a drugi da je potrebna apsolutna većina. Ako je potrebna apsolutna većina, što onda znače odredbe članka 42. Zakona o vlasništvu gdje piše da se suvlasnička ovlaštenja i suposjed mogu natpolovičnom većinom dati nekome od suvlasnika (na način kako se obavlja redovna uprava)? Isto tako, članak 41. govori da pod izvanrednu upravu spada samo najam cijele stvari na period dulji od godinu dana, što bi značilo da se dio stvari može iznajmiti natpolovičnom većinom do opoziva ugovora, a cijela stvar do godinu dana – je li to znači to ili to što piše ne znači ništa?
Molim odgovore i hvala.
(7.7.2009)mladena pita: Poštovani
živim u zgradiu kojoj ima 8 stanova. od toga je 5 stanova u privatnom vlasništvu stanara a drugi su u vlasništvu investitora. Kod plaćanja struje za stubište i čišćenja stubišta da li sudjeluje i invesitor kao vlasnik ostatka neprodanih stanova? Drugo pitanje: do naše zgrade garadi se nova zgrada za koju nas nitko nije pitao nikakvu suglasnost oko izgradnje i bilo čega drugoga. Da li je to u redu i imamo li mi stanari kakva prava po tom pitanju i da li se nas nešto pita? (6.7.2009)Saša pita: Poštovani, imamo problem sa triom predstavnik stanara, upravitelj - banka.Otkrili smo da predstavnik stanara nema 50%+1m2, odn ima 1920 od 2200 m2.A od tih 1920 1/3 nije od vlasnika.Na upit smo dopili "dopunu" liste koja je očita krivotvorina, datirana je od prije 6 godina sa potpisom stanara koji je prošlu godinu kupio stan.Upozorena je i otp banka koja nas ne šljivi.U biti nikog živog nije briga nego ekipa dipli dalje.Grčevito se drže svog predstavnika iako ih svaki dan gnjavimo .Zanima me mogu li u općinskom sudu uz predočenje jasnih dokaza tražiti blokadu računa (neovlaštena osoba 6 godina barata sa naših 700.000 kn kumulativno)i smjenu upravitelja koji zanemaruje svoje dužnosti.P.S Vjerojatno ni upravitelj nema čistu listu suglasnosti za sebe. (6.7.2009)
Julijo pita: Poštovani,
stanujem u zgradi sa još 3 stanara. Zgrada je etažirana i svi imamo jednake udjele.Moj problem je slijedeći:Vlasnik stana iznad našeg svojedobno je ugrađivao prozore sa sjeverne strane zgrade.Također je izvadio fasadne plinske dimnjake.Klupice ispod prozora nisu zatvorene kako nalaže struka kao ni fasadni dimnjaci. Ovog proljeća počela se, od njegovih prozora na dolje rušiti fasada i rušenje je već došlo do gornje razine naših prozora.Ukoliko se tako nastavi otpasti će i fasada na našem dijelu stana te će uslijed kiše doći do kvašenja zidova i nastati će šteta na privatnom vlasništvu, dakle u našem stanu.Pitao sam građevinsku tvrtku može li se zaustaviti otpadanje fasade i dobio predračun za to.Za Biti će svakako potrebno napraviti fasadu na cijeloj zgradi, ali za to dugo neće biti novaca stoga mi je interes spriječiti štetu na vlasitim stanu.Pitanje:mogu li se troškovi sanacije(zaustavljanja daljnje štete)platiti iz pričuve? Ako u pričuvi nema novaca možemo li za iznos računa ne plaćati u sredstva pričuve. (30.6.2009)Lana pita: Poštovani,
molila bih za odgovor vezano za potršnju vode u stambenoj zgradi.
Naime, zgrada se sastoji od 6 stanova, frizerskog salona, kafića i dućana, te ima zjedničko mjerilo za potrošnju vode.
Potrošnja vode se obračunava prema broju prijavljenih članova pri čemu su npr. na frizerski salon prijavljena samo dva člana pri čemu obračun potrošnje vode nije realan jer jedan frizerski salon potroši više vode nego kućanstvo od 2 člana.
Molila bih Vas za prijedlog odnosno odgovor koliko bi članova trebalo biti prijavljeno na postojeće lokale u zgradi kako bi troškovi kućanstava bili realni budući da ne postoji mogućnost da se ugrađuju samostalni mjerači potrošnje po svakom pojedinačnom kućanstvu odnosno lokalu.
Unaprijed hvala (29.6.2009)Igor pita: Poštovani,
kupio sam stan koji se nalazi na zadnjoj etaži zgrade, s tim da ima još oko 1-metar potkrovlje.
Sve je izgledalo uredu i mada izvođač nije jedan od poznatijih, žurilo mi se, te sam možda malo neoprezno brzo uletio u kupovinu.
Nakon što sam se uselio, primjetio sam da se čuju glasni zvukovi sa terase susjednog stana koja se nalazi punom dužinom kraj moje spavaće sobe. Čuju se čak i zvukovi normalnog razgovora ljudi, a da ne govorim buka sa stolicama i sl. Ti zvukovi, kao i drugi zvukovi iz susjednog stana se čuju u mom čitavom stanu.
Također, kada sam ugrađivao rasvjetu i bušio strop, primijetio sam da strop nije betonski, nego očito nekakav viseći, a pitanje je da li se uopće klasična betonska deka nalazi između njega i krova. Po tome kako se šire zvukovi, rekao bi da ne.
Mislim da je zvučna izolacija neprihvatljiva i nije mi jasno kako su dobili uporabnu dozvolu.
Zanima me što mogu zakonski napraviti i da li nakon preuzimanja stana izvođač uopće ima bilo kakvu odgovornost?
Da li bi mogao pozvati građevinsku ili sanitarnu inspekciju, te tražiti od izvođača da sanira nedostatke, ako ih inspekcije pronađu? Jamstvo na građevinske radove je još u tijeku.
Hvala! (28.6.2009)Ksenija pita: 70-tih godina nadogradili smo treci kat na zgradi koja je onda bila u vlasnistvu grada kome smo i platili naknadu za to. Zanima me, s obzirom da su sada svi stanovi u zgradi u osobnom vlasnistvu a zgrada nije etazirana da li smo izjednaceni u pravima koristenja zajednickih prostora s ostalim vlasnicima, tu prvenstveno mislim na prostorije kao sto je praonica , drvarnice i sl.
Zahvaljujem
Ksenija (26.6.2009)Dado pita: Živim u neboderu u Novom Zagrebu.
U zadnjih godinu dana ja i ostali vlasnici stanova u zgradi dobivamo račune za vodu uvećane za preko 90%.
Urgirali smo u nekoliko navrata kod predstavnika stanara i kod upravitelja zgrade da se nešto poduzme ili po tom pitanju. međutim oni nas ignoriraju i tvrde da je takva potrošnja normalna. Provjerili smo u susjednim identičnim neboderima i njihovi računi su u prosjeku 80-90% manji od naših.
Sumnjamo da vodovodne instalacije negdje obilno propuštaju ili možda propuštaju slavine u nekom stanu. Moguće je da u zgradi koja je zaista velika ima i neprijavljenih stanara.
Po osobi sada plaćamo 120 kn utroška vode mjesečno.
Što poduzeti?
Unaprijed hvala na savjetu.
(26.6.2009)Marica pita: Postovani,
posjedujem poslovni prostor koji se nalazi u prizemlju stambene zgrade. u tom prostoru nema ni struje ni vode, i otvoren mu je prednji zid. dali ja moram placati pricuvu iako je prostor totalno neupotrebljiv, ili tek nakon adaptacije i koristenja istog? isto tako, naknadno sam saznala da je bivsi vlasnik tog prostora ostao duzan neku pricuvu, i zanima me dali sam ja duzna to podmiriti ili samo da pocnem placati od kad sam ja preuzela? hvala (25.6.2009)goran pita: Živim sa roditeljima u zgradi sa šest stanova.došao sam na ideju da bih htio uredit potkrovlje u stambeni prostor.polovica potkrovlja je iznad našeg stana.zanima me dali trebam suglasnost svih stanara ili samo stanara s naše polovice? možemo li napravit novi ulaz na potkrovlje ili direktno iz našeg stana? I zanima me na što bi trebali posebno obratit pažnju,tj.mogući problemi? Unaprijed hvala. (24.6.2009)
glavke pita: Pozdrav.
Želio bi postaviti wi-fi antenu na krov zgrade u kojoj živim.Dali ja moram podnijeti kakav zahtjev ili zamolbu nekome?Znam da je na krov zabranjeno dovoditi struju i antena bi se trebala napajati preko solarnih ploča.Mnoge wi-fi udruge su več postavile antene na krovove nebodera pa me zanima na koji način bi i ja mogao dobiti odobrenje za postavljanje dotične antene.Unaprijed zahvalan,Mario (22.6.2009)Meri pita: Poštovani,
trenutno smo u fazi sanacije terase-konačno ispred mog stana.Kako se moja terasa nalazi iznad stana susjeda ispod mene, ista njemu predstavlja krov.Naravno i ostalim stanarima.Tako je i na drugom dijelu zgrade.Iz tog razloga sanaciju terase (koja se vrši zbog prokišnjavanja,loše izolacije ,propusta investitora) plaća pričuva.Međutim, nama vlasnicima stanova koji imaju i terasu je rečeno da mi moramo platiti pločice i postavljanje istih.Do sada smo ih imali i smatramo da nismo mi krivi što je ove postojeće bilo potrebno skinuti.Molim vas pravni savjet.
Zahvaljujem (21.6.2009)Ana pita: Poštovani!
U zgradi imam 6 praznih stanova. Da li su vlasnici tih stanova dužni plaćati, vodu, rasvjetu na zajedničkom stubištu,čistačicu i blagajnicu budući da su stanovi većim dijelom godine prazni. Napominjem da Anketom koja je provedena, većina vlasnika stanova (više od 51% vlasničkog udjela) odlučila da se za prazan stan plaća 1 član vode, čistačica, blagajnica. Unaprijed hvala na odgovoru. (21.6.2009)M. pita: Poštovani, interesira me dali je pokrivena pričuvom "sanacija" puknute cijevi u zidu.Susjeda na katu ispod je primjetila vlaženje stropa u kupaoni, nakon čega smo pozvali radnike održavatelja zgrade i utvrđeno je da je pukla cijev u zidu, te je izolirana i upućeni smo da je o svom trošku saniramo. Predsjednik kućnog savjeta tvrdi da sve unutar stana sanira o svom trošku stanar.Pa ne radi se o uređenju stana ili "estetici" koju stanar treba/želi napraviti, već o dotrajalosti cijevi. Molimo za savjet. (19.6.2009)