Lili pita: Da li po zakonu mogu biti predstavnica suvlasnika u ulazu ako je suvlasnik moj otac a ja čitav život živim u toj zgradi (stanu)? (17.6.2009)

Da, ako je suglasna nadpolovična većina suvlasnika po udjelu uvlasništvu.

Nikola pita: U zgradi je dio stanova u vlasništvu Ministarstva obrane koje ne uplačuje redovno stambenu pričuvu. Dug je već premašio godišnji proračun zgrade, a ostali stanari plačaju veliku pričuvu da bi bilo sredstava za održavanje zgrade. Što je najbolje učiniti u ovom slučaju? (17.6.2009)

Problem je prisutan već dosta dugo u velikom broju slučajeva i preporučamo da se svi koji su sličnoj situaciji obrate Ministarstvu obrane i nadamo se da će i to pitanje doći na dnevni red u nadležnim službama.

Sinisa pita: Poštovani,

Interesira me kako zakon i pravilnici o kućnom redu reguliraju paljenje roštilja na ugljen na terasama i balkonima stambenih zgrada?

Je li to zakonski dopušteno i ako nije, kojoj službi se prijavljuju takve aktivnosti?

Da li se odluka o dopuštenosti/nedopuštenosti paljenja roštilja na terasama i balkonima stambenih zgrada, pri čemu se teroriziraju dimom ostali stanari i uništava fasada zgrade, može uvrstiti u odluku o kućnom redu koji treba biti izvješen na oglasnoj ploči svake zgrade?

Unaprijed zahvaljujem na vašem odgvoru i srdačan pozdrav.

(15.6.2009)

To je vječno pitanje sa kojim se još nitko nije ozbiljno pozabavio. Unutarnji dio balkona je dio posebne jedinice (stana) i vlasnik ga možr koristitzi na neškodljiv način za ostale. Ako se na istom odvijaju bneke aktivnosti koje su zabtranjene odlukom komunalnom redu, onda je za to nadležno komunalno redarstvo. To su one aktivnosti koje se videw ilimosjete sa javne površine, a remete normalan život ostalima. Imisije mirisa ili dim su stvar iz nadležnosti sanitarne inspekcije. Nažalost da bi se provele službene radnje nadležnih tijela, često je nužno dokazivati činjenično stanje, što je mučan i dugotrajan proces.
Pitanje se može regulirati i odlukom suvlasnmičke zajednice u vidu anesxa međuvlasničkom ugovoru ili odredbom odluke o kućnom redu, tobi olakšalo postupanje nadležnih tijela i službi, odnosno dokazivanje činjeničnog stanja u privatnoj tužbi.

Mia pita: Poštovani, lijepo Vas molim za mišljenje i savjet. Živim u stambenoj zgradi koja je poprilično stara. Susjed iznad mog stana je terorizirao cijelu zgradu renoviranjem stana koje je trajalo više od godine dana. Neću spominjati da se nikakav kućni red nije poštovao glede satnice i buke. Nakon što smo se žalili, radovi su se polako počeli privoditi kraju. Posljedica svega su popucali stropovi u mom stanu cijelom dužinom spavaće sobe, dio boravka te popucali zidovi okomito oko dimnjaka. Lijepo vas molim za savjet što učiniti i na čiji trošak napraviti sanaciju mog stana? Snosi li gore navedeni susjed ikakve odgovornosti jer je činjenica da je šteta nastala usljed njegovih grubih radova. Hvala (14.6.2009)

Ako su oštećenja nastala kao posljedica nestručnog ili neodgovornog ponašanja vašeg susjeda, on je dužan ista sanirati odnosno nadoknaditi prouzročenu štetu.

martina pita: Poštovani,
Zanima me slijedeće:
Moja tvrtka je u najmu prostora u kojem smo izvršili renoviranje prije 1. godinu. Prostor je dio stana fizičke osobe. 21.05 došlo je do puknuća cijevi vodokotlića u kupaoni, te je došlo do izliva vode i nastala su oštećenja u našem prostoru u najmu, u prostoru ispod nas 2. kat , te na 1-om katu. Ustanovljeno je da je puknuta cijev greška proizvođača. U međuvremenu bez obzira što nije došao izvještaj upravitelja GSKG Zagreb o događaju i nastaloj šteti, niti zapisnik osiguravajućeg društva zgrade, suvlasnik stana na 2-gom katu podnio je općinskom sudu u Zagrebu zahtjev za sudskim vještačenjem radi osiguranja dokaza. Zanima me koje je naše pravo uslijed nastalog događaja.
Zahvaljujem na odgovoru
Martina Klepić Novalija, Zagreb mob. 091 575 1909 (12.6.2009)

Pošto je već u tjeku postupak vještačenja, sačekajte rezultate i odgovornost za štete će snositi ustanovljeni krivac.Ne znam o kakvoj polici osiguranja se radi, ali po pravilu, štete bi trebale biti nadoknađene iz police, a osiguravajuća kuća bi trebala utvrđivati činjenično stanje i ukoliko se ustanovi subjektivna odgovornost pojedinca istog teretiti.

Riječanka pita: U zgradi nas ima pet stanova. S tri stana imamo stalne probleme (roštiljanje,galama do duboko u noć,dovođenje nepoznatih ljudi, psi koji tumaraju i vrše nuždu po dvorištu, djeca koja uriniraju i divljaju po dvorištu, nered, prljavština...)Pred nedavno smo se obratili policiji nakon jedne fešte i sad više ne roštiljaju i ne galame noću,malo su i doveli sam vrt u red, no i dalje nam sjede iza 22 sata ispod prozora od soba ili kuhinje i šapuću kako, tobože, nebi smetali (moram li uopće napomenuti da nam se intima obiteljskog i bračnog života pretvorila u noćnu moru gledanja jel' ima koga u vrtu da nas čuje...). Ljuti, što smo ih stavili na red člankom 110 Zakona o vlasništvu i Pravilnikom Grada Rijeke o držanju životinja, sada su postavili stolice i na ulazni dio dvorišta, pa kada ulazimo iz zgrade ili u zgradu, budu neugodni i podsmješljivi. Postoji li neka zakonska regulativa kojom i to možemo dovesti u red jer nam je dosta??? Naša obitelj se drži kućnog reda, nikome ne nameće svoju privatnost i to isto tražimo i od ostalih stanara, a i bar sedam godina smo trpili, manje-više šutke, ovakvo ponašanje. Napominjemo da je riječ o ljudima koji su akademskog obrazovanja, što još više začuđuje. (8.6.2009)

Ovaj problem bi se mogao tretirati kao psihološko maltretiranje (mada takav izraz i ne postoji u terminologiji normalnog izražavanja). Jednostavno riješenmje ne postoji. Problem morate dokazati u redovnom postupku na sudu.Uzmite za primjer sudske zabrane približavanja određenih osoba na određenoj udaljenosti. Sličan zahtjev bi i vi mogli podnijeti u postupku na sudu.
Pošto se radi o uznemiravanju i ometanju privatnog života, predlažemo da se posavjetujete za odvjetnikom i pokrenete postupak na sudu.

Andjelko pita: Dobar dan,
stanujem u stambenoj zgradi s 9 stanova. Nakon već jednog od suvlasnika, sada namjerava još jedan suvlasnik svoj stan iznajmiti jednoj tvrtki. Time bi taj stan postao poslovni prostor s povećanim prometom tuđih ljudi/nestanara(stranaka) po stubištu. Neki suvlasnici to ne odobravaju. Već je jedan stan pretvoren u poslovni prostor (Računovodstvo) bez objave ili suglasnosti ostalih suvlasnika. Primjećujemo opuške, papiriće, kaugume, te sprečavanje zatvaranja ulaznih vrata (koja se inače mogu automatski zatvoriti) kao neugodu. Ulazna se vrata inače mogu otvoriti preko parlafona. Da li je ta prenamjena stambenog u poslovni prostor samo stvar jednog suvlasnika ili zahtijeva privolu najmanje 51% suvlasnika u dijelovima zgrade? Kako to zakon rješava? (6.6.2009)

Svaki suvlasnik ima pravo na prenamjenu svog stana bez suglasnosti ostalih. Međutim, korištenje zajednički djelova se može regulirati na način koji odgovara svima suvlasnicima. Znači da se zajednički hodnici ne mogu pretvarati u čekaonice ili koristiti za privatne potrebe na štetu ostalih. Postoje i pravila po kojima se izdaju odobrenja za djelatnost što možete provjeriti kod nadležnog tijela koje izdaje za to riješenje.

veny pita: Poštovani!
Zanima me dali postoji kakva inspekcija ili sl.koja nadzire rad upravitelja zgrada? (1.6.2009)

Nažalost ne!. Jedini nadzor nad radom upravitelja po zakonu mogu vršiti suvlasnici zgrade sa kojom upravlja. Iz tog razloga smo pokrenuli inicijativu za donošenje Stambenog zakona po kojem bi određena pitanja trebao nadzirati stambeni inspektor.

sanja pita: u neboderu zajedničke prostore sušiona koriste samo stanari koji nemaju balkone.Te sušione su im dane na korištenje još 80-tih godina dogovorom svih stanara i sve su zaključane.Pojedini stanari ih drže izuzetno neuredno pa dolazi do množenja raznih nametnika.Postoji li služba koja bi mogla sankcionirati neodgovorne stanare?Pozdrav (1.6.2009)

Nitko nije naslijedio pravo korištenja kao pravo vlasništva. Pravo korištenja iz vremena društvenog vlasništva prestaje i svi postojeći ili novi korisnici to mogu bez zapreka koristiti jedino uz suglasnost ostalih suvlasnika. Ako se prostorije koriste na štetan način za ostale suvlasnike, može im se posebnom odlukom nadpolovične većine suvlasnika otkazati pravo korištenja, a pojedinac ili manja skupina to ostvarju pokretanjem postupka preko nadležnog suda.

Milivoj pita: Poštovani, živim u zgradi s dva ulaza u jednom je dizalo a u drugom ne dali prićuva za cijelu zgradu može biti ista ako se zna da dizalo troši znatno više energije i da je nužan ugovor o održavanju i tehnički pregled svake godine. Kolika bi trebala biti razlika u sredstvima prićuve
S poštovanjem.
Milivoj (1.6.2009)

Ulaz bez dizala može tražiti oslobađanje plaćanja djela pričuve u prosječnom godišnjem iznosu ukupnih troškova nužnih za održavanje dizala. Ukoliko se vrše značajniji zahvati, sredstva osiguravaju isključivo suvlasnici ulaza u čijem je vlasništvu dizalo. Ostali ulazi imaju obveze podmirivanja pričuve za ostale zajedničke dijelove i obveze.

Luka pita: Postovani. Zivim u zgradi na zadnjem katu.Zgrada ima ravan krov koji je prije godinu dana procurio. NApokon smo dogovorili saniaciju krova i izabrali najbolju ponudu. Mene zanima posto mi je cca 45% povrsine stropa unisteno od curenja vode dali imam pravo da mi se izvrsi popravak oštečenih dijelova na trosak pricuve ili moram sam o svom trosku izvrsiti sanaciju stropa? Unaprijed zahvaljujem. (1.6.2009)

Štete koje nastupe zbog propuštanja krova se saniraju sredsvima pričuve, ako se radi o ravnom krovu na kojem su oštećenja usljed dotrajalosti ili građevinskih propusta.

I pita: Postovani,
u nasoj zgradi tavanski dio se sastoji djelomicno od stambenog, a djelomicno od zajednickog dijela kojeg nekolicina suvlasnika koriste vec preko 40 godina kao spreme. Posto bismo zeljeli etazirati zgradu interesira nas sto uciniti sa tim prostorom. Da li postojeci korisnici mogu i dalje koristiti taj prostor uz nadoplatu? Odnosno, prema Zakonu sto uciniti sa takvim prostorom? Zahvaljujem na odgovoru. (28.5.2009)

Svi suvlasnici moraju odlučiti o daljnjoj namjeni zajedničkih prostorija. To znači da ih možete dati u najam,prodati ili odrediti drugu namjenu.

sanja pita: Uslijed pada komada fasade 27.05.2009. dvojici stanara su oštećena osobna vozila ( probijena hauba, probijen krov,ostećena vrata i hauba)Zahtjev za popravak tog dijela fasade poslan je upravitelju u ožujku 2009...ali oštećenje nije sanirano izvršen je samo uvid.Oštećene stanare interesira od koga mogu tražiti naknadu nastale stete na vozilima.
Sanja Fumić (28.5.2009)

Ako je šteta nastupila usljed nemarnog odnosa svih suvlasnika, a vozila su u njihovom vlasništvu nemaju pravo na naknadu štete.Pravo na naknadu štete u tim situacijama imaju sve treće osobe (ostali građani koji nisu u suvlasničkim odnosima). Međutim, ako je postojala obveza zanacije,a naročito ako se radi o nužnom zahvatu, odgovorna je osoba koja je bila dužna provesti zahtjev ili odluku. Zahtjev ja pravno valjan ako su za te zahvate osigurana financijska sredstva.

sanja pita: Ukratko, stanari u našem ulazu misle da nas upravitelj pokrada i žele mene za novog predstavnika, pa me zanima da li mogu i koliko unazad vidjeti njegovo poslovanje i da li mi je dužan to izložiti . Hvala za vaš odgovor (26.5.2009)

Svaki suvlasnik mora imati uvid stanje na računu i informacije o svim troškovima. Kako to nebi tražio svaki suvlasnik pojedinačno, zakonom je predviđena uloga predstavnika koji ima aktivnu legitimaciju zastupanja ostalih prema upravitelju i trećim osobama. Funkcija predstavnika ne samo da daje pravo uvida u stanje nego i da zahtjeva dodatne inforamacije. Znači, nije volja upravitelja da učini dostupnim sve podatke, nego je to jegova zakonska obaveza.

Mario pita: Poštovani, vlasnik sam stana u zgradi od 16 stanova. Vlasnici drugih stanova su privatne osobe, Ministarstvo obrane i Grad. Vlasnik poslovnog prostora u prizemlju je banka. Manje više svi suvlasnici plaćaju stambenu pričuvu. Sa pročelja zgrade odlomio se komad fasade te oštetio vozilo koje je bilo parkirano uz zgradu (nije obilježeno mjesto za parkiranje). Interesira me postoji li financijska odgovornost suvlasnika zgrade za nastala oštećenja na automobilu. Napominjem da zgrada ima predstavnika stanara i upravitelja. Hvala. (26.5.2009)

Ako je vlasnik vozila treća osoba (nije suvlasnik u zgradi) ima pravo naknade štete. Ako je loše stanje fasade produkt nemara svih suvlasnika, oštećeni ima pravo naknade štete sa računa zgrade. Ako je propust predstavnika ili upravitelja, to se mora dokazati sudskim putem, i okrivljeni je dužan snositi posljedice i nadoknaditi štetu.

Goran pita: U zgradi u kojoj imam stan predstavnica stanara hoće u privatnim stanovima mjenjati prozore na račun iz pričuve, umjesto da svatko mijenja sebi...Pitam se dali ona to smije napraviti ako nismo svi za to.... Hvala (23.5.2009)

Upitno je dali predstavnica suvlasnika uopće može donijeti zakonitu odluku. Ako su značajniji zahvati u pitanju,i provode se poslovi redovitog idržavanja, predsvanica smije provesti samo odluku nadpolobvične većine suvlasnika po udjelu u vlasništvu.
Zamjena prozora sredsvima pričuve se može vršiti samo ako su oni bez grilja ili roletna.

štef pita: imamo problem sa stanarom koji već 5 godinu ne plaća pričuvu a zaposlen je u Gradskom uredu grada Zagreba. Svaki put kad otkrijemo u kojem dijelu radi , on promjeni radno mjesto te obustava na plaću treba zatražiti jer oni ne daju podatke o promjeni. Uz to stavio je prigovore na ovršni postupak pa je on odjednom zaustavljen i tako u nedogled. Da li mi stanari možemo putem tužbe upisati spor na nekretninu (stan u zgradi) i tako onemogučiti da ga proda a nama ostane dug, kao što se već dogodilo kod istog upravitelja Gradsko stambeno-komunalnog gospodarstva? (22.5.2009)

Ako je poznat knjižni vlasnik, nužno je pokretanje postupka za prisilnu naplatu. Bitno je da ne dodje do zastare potraživanja. Sve njegove aktivnosti su samo odugovlačenje do donošenje konačnog riješenja. U konačnom, pravomoćnom riješenju sud bi trebao odrediti i snositelja troškova postupka, a to je po pravilu onaj tko je proglažen odgovornim ili krivim za nastale posljedice.

BEZ OBZIRA GDJE NETKO RADIO ILI KOJU OBVEZU OBNAŠAO DUŽAN JE SNOSITI DIO TROŠKOVA ODRŽAVANJA NEKRETNINE ČIJI JE SUVLASNIK. ODRŽAVANJE ZGRADE JE OBVEZA SUVLASNIKA A ONI SAMO SOLIDARNO MOGU NEKOG OSLOBODITI DJELA OBVEZA. TO NE MOŽE UČINITI NI SUD NITI BILO KOJI DRUŠTVENI SUBJET. SVAKO IZBJEGAVANJE TE OBVEZE JE ŠTETNO ZA OSTALE SUVLASNIKE I ONI IMAJU PRAVO OD SUDA ZAHTJEVATI PRISILNO PODMIRIVANJE OBVEZA, A U KRAJNJEM SLUČAJU I ISKLJUČENJE IZ SUVLASNIČKE ZAJEDNICE!

dalibor pita: Suvlasnici bi htjeli uredit stubište zgrade ( krečenje, bojanje ...), od tvrtke koja ima ugovor za održavanje zgrade dobili smo ponudu koja je previsoka,molim Vas da mi odgovorite dali je moguće da se sa računa pričuve isplati novac za taj posao koji bi obavio jedan stanar u zgradi po puno-puno povoljnijoj cijeni i na koji način. (21.5.2009)

Zakonito obavljanje poslova podrazumjeva i zakonito plaćanje. Prema tome, ako pojedinac suvlasnik obavi neki posao, to mora biti zakonito kao da radi za neku drugu pravnu ili privatnu osobu. Kod vas se vidi da niste omogučili drugima da dostave ponude, i da niste imali mogućnost odlučivanja o povoljnijoj ponudi. Morate biti svjesni činjenice da je novac na računu pričuve vaš i da je jedino zakonit način njergovog ulaganja ovisan o vašim odlukama.

Dalibor pita: poštovani,

živim u zgradi sa više stanara i želio bih urediti potkrovlje u stambeni prostor.
Molio bih Vas možete li mi pomoći u sastavljenju ugovora koji bi stanari trebali potpisati kako bi mi ustupili taj prostor. (21.5.2009)

To je izravno pružanje pravne pomoći i mi kao udruga vam ne možemo izići u susret. Možete se za to obratiti subjektima za pružanje konkretne poravne pomoći.

francesco pita: Postovani!

Zivim u kuci udaljenoj 2 m od susjeda.Obje napravljene prije vise od 100 g.
Moj otac je bez dozvole ali uz suglasnost ostalih susjeda podigao 2. kat kuce sredinom 70-tih
Sada mi novi vlasnik kuce preko puta moje zaklanja pogled podizanjem svoga krova na drvene stupove, kako bi dobio veci prostor na svojoj terasi.
Umjesto starog krova podignuo je zidic 1 m i na njega stavio grede visine 1,5m a na sve to jos i krov u starom obliku.
Imam li mogucnosti tuziti ga da vrati gradjevinu u prvobitno stanje (21.5.2009)

Obratite se građevinskoj inspekciji.Da bi se opisani zahvati mogli izvesti, nužno je ihodovanje dopunske dokumentacije kod mjesno naležnog ureda za urbanizam.Starost građevine ne daje nikome mogućnost promjena bez ispunjenja zakonom predviđenih uvjeta.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više