MIRJANA pita: Molim vas da mi odgovorite dali je investitor,prodavatelj stanova u novoj stambenoj zgradi, dužan stanarima koji su kupili stanove dati na uvid projektnu dokumentaciju,ako oni to zatraže od njega? Ako ne, što možemo poduzeti ako mislimo da neke stvari nisu napravljeni po projektu? Hvala! (18.2.2009)

jadranka pita: Poštovani, kroz fasadu mi je za vrijeme kiša prodrla voda u dnevni boravak i uništila zid i parkete. Rečeno mi je da nemam pravo na popravak iz osiguranja zgrade i da to moram sama popraviti.Malo je reći da sam revoltirana nakon prve zbunjenosti.Čemu služi pričuva ako na osnovne stvari čovjek nema pravo? (17.2.2009)

Fasada je zajednički dio zgrade.Prema tome održava se sredsvima pričuve.Pošto se radi o nužnom zahvatu, moraju se za to osiguratin sredstva kroz pričuvu. Takve slučajeve polica osiguranja ne pokriva jer se ne radi o štetnom događaju,nego neispravnoj građevini.U otklanjanju nedostataka moraju sudjelovati svi suvlasnici, bez obzira što ne trbe posljedice.Ukoliko dođe do većih šteta u stanu, imate pravo zahtjevati naknadu od ostalih suvlasnika.Po potrebi sa konkretne savjete se obratite odvjetničkom uredu.

Robert pita: Poštovani,
Molim Vas ako možete dati odgovor o načinu naplate provizije upravitelja, konkretno
upravitelj na našu godišnju uplatu iznosa pričuve uzima 9% i na to još PDV. Da li smije
naplaćivati pdv iz naše pričuve?
Unaprijed hvala na odgovoru.
(16.2.2009)

Stvar je u tome da vi imate takav ugovor sa upraviteljem.Suvlasnici odlukom nadpolovične većine po udjelu u suvlasništvu, odlučuju o prihvaćanju uvjeta iz ugovora.Loša strana vašeg ugovora je u tome što se povećanjem visine pričuve,automatski povećava i naknada upravitelju. Pitanje PDV je još jedno pitanje koje morate provjeriti u ugovoru o upravljanju.

Matilda pita: Što se može napraviti u slučaju kada je pričuva plaćana neko vrijeme prema kvadraturi iz kupoprodajnog ugovora , da bi iz neobjašnjivih razloga bila promijenjena kvadratura te je pričuva plaćana prema toj povećanoj kvadraturi. Ovih dana Gradsko stambeno je priznalo kvadraturu iz kupoprodajnog ugovora te sada opet plaćamo prema prvotnoj kvadraturi. Nastala je pretplata. Da li se može tražiti povrat ili priznavanje pretplate.
Hvala na odgovoru.


(15.2.2009)

Pričuva se plaća temeljem udjela u vlasništvu zgrade.Udio se dokazuje podatciima iz vlasničkog lista.Nikakvi drugi podatci nisu osnov za plaćanje.Imate pravo na povrat ili priznavanje pretplate.

I.M pita: Nakon pregovora s stanarima i usmeno su svi pristali i dali suglasnost se da prenamjenim tavanski prostor u zgradi.
Kakva treba biti pismena forma njihove suglasnosti?Jel sa svakim stanarom moram ići kod bilježnika?
Tu informaciju nemogu nikako naći i ako mi odgovorite puno će te mi pomoći.
Hvala unaprijed (5.1.2009)

Da,ako želite biti knjižni vlasnik, morate imati dokaz o voljnom pristanku ostalih.To može biti u formi prodaje, darovanja ili odrcanja vlasništva u vašu korist.Sve se ovjerava kod javnog bilježnika ,nakon čega se vrši uknjižba i podnosi porezna prijava (kao i u svim drugim slučajevima pri prometu nekretninama).

Darko pita: Poštovani!
Stanari smo zgrade u kojoj se ne plaća pričuva. Dobili smo rješenje da treba urediti prednju fasadu zgrade ili će ona biti prisilno uređena. Zanima me, što zakon (i koji) kaže u kojem omjeru trebaju sudjelovati stanari zgrade u navedenom zahvatu?
Hvala (30.12.2008)

Ako se radi o fasadi koja je opasna za suvlasnike i treće osobe (zbog erozije ili oštećenje postoji opasnost od ugrožavanja sigurnosti ljudi i imovine),građevinska inspekcija donosi riješenje o obaveznoj sanaciji.
Takodjer, jedinica lokalne samouprave može posebnom odlukom odrediti izgled pročenja u određenim zonama.To je zahvat sa ciljem zaštite vizuelnog identiteta urbane sredine.
Prema postojećim propisima (Uredba vlade RH o održavanu zgrada, Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima , Zakon o komunalnoj djelatnosti i dr.), suvlasnici osuglavnom sami osiguravaju sredstva kroz pričuvu ili dizanje kredita.Međutim , većina jedinica lokalne samouprave sudjeluzje u snošenju djela troškova.Ne ppostoje pravila koja udređuju visinu učešća u troškovima.

Dubravko pita: Poštovani,
Živim u stambenoj zgradi.Moj stan nalazi se na prvom katu.U stanu iznad našega živi obitelj koju poštivanje kućnog reda ne zanima.Navode kako u svom stanu mogu raditi što hoće.Techno muzika se iz njihovog stana u našem stanu čuje kao da je muzička linija u našem stanu. Dva puta smo morali pozvati policiju,ali nakon njihovog odlaska oni nastave po starom. Sada kao neku vrstu osvete počeli su hodati u stanu u klompama,ali na način da bi i mrtve probudili.Nemoram navoditi kako to zvuči po laminatu i ploćicama u kasnim većernjim satima.Dijete nam umire od straha. Koja su naša prava i kako ih ostvariti? Pokušao sam ih zamoliti da se dogovorimo te da usuglasimo stvari koje nas ometaju te da jedni drugima ne ometamo stanovanje,ali uzaludno.
Unaprijed hvala. (29.12.2008)

Opisano stanje ukazuje na složen problem koji treba sustavno riješavati;
-intervenciju policije tražite isključivo u slučajevima kad se može dokazati nedolično ponašanje druge strane.Nastojte osigurati prisutnost svjedoka za postupak na prekršajnom sudu.
Savjetujemo da ne tražite intervencije policije ako ne možete osigurati dokaze za opisano stanje ( često se druga strana suzdržava od ponašanja kad primjeti dolazak policije i ako vi nemate svjedoke, nema mogućnosti da se podnosi prekršajna prijava za narušavanje javnog reda,odnosno prekršajni sud nema činjenice bitne za izricanje odgovarajućeg riješenja.)
-ako dolazi do prekomjerne buke (techno glazba, možete zatražiti intervenciju sanitarne inspekcije.
-za mjernje prekomjerne buke možete angažitati i neku ovlaštenu tvrtku koja se bavi tehničkim ispitivanjem i mjeriteljstvom.
Sva predhodno opisana stanja treba dokumentirati , i u daljnjem pstupku se mogu koristiti prilikom podnošenje prijave nadležnom, općinskom sudu radi zaštite svojih prava.U zahtjevu sudu se može tražiti ograničenja u ponašanju druge osobe,obveza provođernja građevinskih zahvata rati zvučne izolacije ili u konačnici isključenje iz suvlasničke zajednice.
Daljnje savjete potražite kod odvejtnika jer udruga ne može pružati pravne usluge građanima.

mirta pita: Da li se krovni prozori smatraju zajedničkim dijelovima zgrade?
(29.12.2008)

Ako je zgrada izgrađen po projektu iz građevinske dozvole, i prozori kao sastavni dio krovne konstrukcije,održavaju se sredsvima pričuve.
Ako su prozori naknadno ugrađeni održava ih vlasnik stana,odnosno naknadni investitor.

Jasna pita: Poštovani, zanima me da li se čišćenje stubišta plaća po stanu ili broju članova? naime, nepravedno je da netko plaća za 1 stan sa 1 članom 23kn, a drugi stan sa 4 čl isto 23kn.Postoji neka regulativa po tom pitanju? (22.12.2008)

Čišćenje stubišta ne spada u redovito održavanje zgrade i prema tome suvlasnici sami odlučuju po tom pitanju.To pitanje nije nigdje određeno posebnim propisima.

ROMINA pita: Stan koji imam u planu kupiti nalazi se u potkrovlju i nema vode. Dali moram pitati stanare za ugradnju vode i sve ostalo što ide uz to.
Molim hitan odgovor!
Srdačan pozdrav, (22.12.2008)

Nitko vam ne može zabraniti priključivanje na postojeću infrastrukturu okoliko sve ostale poslove provodite na zakonom predviđen način. Vjerojatno se radi o prenamjeni prostora, i za to morate tražiti dozvolu od nadležnog tijela za urbanizam i pritom ćete dobiti sve uvjete, pa o načinu prikljkučenja na postojeću infrastrukturu.
Međutim, ako su ostali suvlasnici investitori instalacija, mogu od vas zahtjevati da sudjelujete u djelu predhodnih troškova.

Dijana pita: Poštovani!
Stanar sam u novijoj stambenoj zgradi od 80 stanova u Varaždinu, Dravska 15. Investitor zgrade je Stanoing d.o.o. Uselili smo u zgradu prije godinu dana i primjetili čudan okus vode. Nismo jedini jer se i većina stanara žali na vodu ( no nitko ne poduzima ništa). Obratili smo se predstavniku stanara koji je dao vodu na ispitivanje na masti i mineralna ulja. Nalaz je bio u redu. Budući da je voda i dalje čudnog okusa, a ništa se dalje ne poduzima po tom pitanju molim Vas za savjet što nam je dalje činiti. Interesira me i da li imamo pravo na pismeni dokaz o ispravnosti vode za piće i da li se daljnja analiza vode treba financirati sredstvima iz pričuve ili se trebamo obratiti investitoru?
Unaprijed zahvaljujem. (20.12.2008)

Bez obzira na nalaze, vi možete zahtjevati detaljnu analizu vode i tražiti pismeni nalaz.Detaljnije savjete možete dobiti u vašem Zavodu za javno zdravstvo.

rea pita: Poštovani,

lijepo molim ako ste u mogućnosti odgovoriti mi na pitanje što učiniti kada račun u ime kupca a za vodoinstalatesrke usluge ne potpiše predstavnik suvlasnika već njezin zet koji ne stanuje na istoj adresi niti u istom kućanstvu pa se temeljem takvog računa tereti pričuva, odnosno takav račun prihvaća upravitlej zgrade?

Hvala!

Rea (18.11.2008)

Definitvno, radi se o potpisu osobe koja za to nije ovlaštena.Upravitelj postupa suprotno odredbama ugovora o upravljanju i Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima.I fizička i pravna osoba ( potpisnik i izvršitelj naloga su odgovorni za eventualne posljedice.Upravitelj smije provesti postupak naplate računa samo kad dobije ovjeren dokument od strane legitimnog predstavnika suvlasnika.

Dorotea pita: Poštovani,
živim na četvrtom katu zgrade od 5 katova . Kako sam se razboljela pa sam ovisna o kolicima zainteresirana sam za ugradnju lifta u mojoj zgradi. Da li je nužna suglasnost svih stanara za ugradnju, budući da bih ja sama većim dijelom ili u cijelosti snosila trošak ugradnje, ili je njihova suglasnot nužna samo ako se to financira iz sredstava pričuve. Ukoliko to sve odlučim sama financirati, jesam li slobodna sama odabrati izvođača radova, bez da to sve vodi tvrtka kojoj plaćamo pričuvu, i kad bi njih trebala obavijestiti? Da li postojanje lifta u zgradi znači i povećavanje mjesečnog plaćanja za pričuvu? Molim Vas za brzi odgovor i zahvaljuujem na tome. (18.11.2008)

Da bi se dizalo ugradilo potrebna je suglasnost svih suvlasnika.Ukoliko neki od suvlasnika nije suglasan, može se putem suda osporiti njegova odluka koja štetno djeluje na pojedince ili suvlasničku zajednicu.
Ako ugradnja dizala ide na trošak pričuve, takodjer je potrebna suglasnost svih suvlasnika,
Ako ugradnja ide na trošak pojedinca ili manje interesne skupine, potrebna je suglasnost svoj suvlasnika, ali u finaciranju sudjeluju samo zainteresirani i dizalo služi isključivo njima odnosno odlučuju o načinu korištenja dizala.Ako neko od suvlasnika želi naknadno ući u kategoriju korisnika, investitori mu mogu dati prava korištenja uz naknadu idealnog dijela troškova.

Edita pita: u zgradi u kojoj živim i za koju redovno plaćam pričuvu, došlo je do kvara na cijevi za vodu. do kvara je došlo jer se nisu radili redoviti servisi vodovodnih instalacija koji bi se trebali plćati iz pričuve. nesreća je ovaj put zadesila mene jer je na mom mjerilu za vodu pokazana 1000% veća potrošnja od uobičajene. ovo je već drugi slučaj u našoj zgradi. molim vas da mi odgovorite na pitanje: tko snosi odgovornost za oticanje vode u šahtu? tko treba platiti oticanje vode zbog kvara na instalacijama? dali je moguće naplatiti ih iz pričuve koju redovno uplaćujem? (18.11.2008)

Predpostavljamo da živite u novijoj zgradi koja ima ugrađene individualne vodomjere.Ako je vaš vodomjer pokazao te gubitke,radi se o šteti koja ide isključivo na vaš trošak. Predpostavljam da niste ugovorom o međuvlasničkim odnosima to pitanje regulirali.Ako imate policu osiguranja koja pokriva štetne događaje, ista pokriva troškove sanacije prilikom puknuća ili nenamjernog oštećenja , ali gubitke snosi krajnji korisnik- potrošač koji je dužan nadzirati ispravnost inastalacija.
Drugačija je situacija u zgradama sa starim sistemima za opskrbu vodom.Tu je zajednička instalacija od glavnog vodomjera do zapornog ventila prije trošila u stanu ili ugrađenog individualnog vodomjera (razdjeljivača potrošene vode u zgradi).

L. pita: Živim u Varaždinu u stambenoj zgradi koja ima 2 ulaza i 125 stanova savaki ulaz za sebe ima svog predstavnika stanara i zaseban raču za pričuvu.Na krovu zgrade iznad susjednog ulaza postavljene je puno TK antena koj su u vlasnistvu pošte, policije, t-mobila, vipa itd. i na ime tog postavljanja na račun za pričuvu tog ulaza nalaze se jako velika financijska sredstva. Molim Vas za pojašnenje dali su bez suglasnosti svih stanara zgrade, TK antene smjele biti postavljene, budući da nas na našem ulazu nitko nije ni pitao.Budući da je zgrada jedan objekat koji ima dva ulaza,dali su
sredstva koja su doznačana pretpostavljam na ime najma morala biti podjeljena na oba ulaza. Kako su stanari mog ulaza protiv postavljanja antena molim Vas da mi date savjet kome od nadležnih instanci da se obratimo kako bi se antene uklonile. još da napomenem da nigdje ne postoji pismena suglasnost stanara susjednog ulaza za postavljanje TK ANTENA¸. (14.10.2008)

U čl.91.Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima možete pronaći odgovor na vaše pitanje.Ako je krov isti za oba ulaza,zgrada je jedna cjelina,a suvlasnici imaju ista prava i obveze prema udjelu u vlasništvu.

Darko pita: Poštovani !
Stanar sam u zgradi na IX. katu, gdje i kome se mogu obratiti za pomoć u svezi pritiska vode u voddovodnoj instalaciji. Naime,potrebno je 35 sek da se napuni čaša od 0,3 lit vodom, a kad je istovremeno kad je otvorena špina u kuhinji i wc-u ili ne daj bože uključena perilica, za jednu čašu vode potrebno je gotovo 1 min. (10.10.2008)

Obratite se distributeru vode sa pitanjem o pritisku u vanjskoj mreži sa pitanjem o pritisku u dovodnoj vodovodnoj mreži.
Ako je pritisak u dovodnoim cjevima dobar,problem je uvašoj zgradi.U nižim građevinama može doći do
otežane cirkulacije vode zbog začepljenja ili nestručnog održavanja (mogući nestručni zahvati u drugim stanovima).

Ako se radi o visokim građevimama, za opskrbu vodom se često moraju ugrađivati dodatne pumpe za postizanje zadovoljavajuće opskrbe gornjih stanova. Provjerite na kojoj je razini vaš stan u odnosu na gornju visinsku točku do koje je distributer osigurao normalnu opskrbu.

natalie pita: Da li predstavnik stanara mora biti vlasnik stana ili može samo biti prijavljen u njemu?
Unaprijed hvala (2.10.2008)

Suvlasnici između sebe biraju svog predtsvnika. Međutim , nigdje ne stoji da to može biti i druga osoba. Bitno je da izabrani predstavnik postupa sukladno zakonu, odnosno da na pravi način zastupa suvlasnike.Na kraju, bolje i takav predstavnik nego nikakav.

marijo pita: imam pitanje i molio bih odgovor u sto kračem roku ako je moguče?.
ugradio sam nadzornu kameru nad ulazna vrata u stanu čelija kamere hvata tipkalo zvonca i vrata naljepio sam i naljepnicu da je objekat pod nadzorom u zgradi ima 9 stanova 8 stanova se slaže sa time osim jedne stanarke kaže da joj ometa intimu, ta kamera uopće ne hvata stubište samo vrata da li ja trebam neku potvrdu za to sto sam ugradio kameru i da li na to imam pravo po nekom zakonu i kojem pošto nemam drugi sistem zaštite za svoju obitelj molim odgovor ? unaprijed zahvaljujem pozdrav iz Slatine (slavonija) (1.10.2008)

Nitko nema pravo zadirati u privatnost drugih osoba.Međutim, poseban dio u zgradi je samo stan ili drugi privatan prostor.Zajednički dijelovi (hodnici,stubišta i drugi otvoreni prostori ne daju nikome pravo da u njima štiti privatnost, odnosno da ograničava drugima pravo na postavljanje neškodljivih uređaja.Naše je mišljenje da to ne može nitko zabraniti.

Ivan pita: Kao predstavnik stanara zgrade u Splitu na adresi Biokovska 8 uvidio sam da su se izdvajanja u svrhu NAKNADA UPRAVITELJU povećala sa 179,68 kn mjesečno na 244 KN (za ukupnu površinu zgrade od 736,40 metara kvadratnih) i to od 01. siječnja 2008. Potom odlazim kod voditeljice financijskog dijela naše upraviteljske kuće (STANO-UPRAVA d.o.o.) i dobivam odgovor da su sve upraviteljske kuće dogovorno od sječnja 2008. godine podigle naknade s 0.20 kn po metru 2 na 0.25 i da nisu bili u mogućnosti obavjestiti sve predstvanike jer ih ima prilican broj.
Interesira me da li su mogli mijenjati odredbe ugovora o upravljanju koji je potpisan izmedju mene kao predstavnika i dirktora STANO-UPRAVE d.o.o. dana 12.02.2007.godine odnosno točku 5 koja glasi "Naknada upravitelju za poslove iz čl. 3 utvrđuje se u visini od 0.20 kn po metru kvadratnom (neto)obračunske površine i uplaćuje se na račun Upravitelja do 15-tog u mjesecu za tekući mjesec.Da li je takva odluka pravovaljana i mogu li samoinicijativno vršiti naplatu svoje usluge u iznosu na koji stanari nisu ni dali suglasnost? Napominjem da u ugovoru ne postoji članak koji se odnosi na eventualnu izmjenu visine naknade. Logično mi je da potpišemo novi ugovor, kako izvršiti povrat novca koji su neovlašteno izdvojili na svoj račun? (1.10.2008)

Bez odluke suvlasnika,ni sam predstavnik ne može potpisati nikakav aneks ili odluku kad su u pitanju uvjeti iz Ugovora o upravljanju. Prema tome,svako dizanje cijena usluge upravljanja je protuzakonito ako nema pravnovaljane odluke.
Vaše je da upozorite upravitelja na nezakonitost u postupanju i preostaje vam da odlučite o daljnjem načinu suradnje sa istim.Možete tražiti i povrat protupravno naplađenih sredstava.

Hrvoje pita: Pitanje: živim u zgradi. Na plafonu mojeg kupatila pojavljivaju se fleke od vode. Konstatirali smo da se ne radi o puknuću cijevi već o začepljenosti cijevi. Stanari iznad (penzioneri)kažu da njima ne curi i da ako imam problema da ja zovem servisera. Predsjednik zgrade,naime,ne želi ništa imati s time i kaže da se mi trebamo međusobno dogovoriti.
Molim pomoć što da napravim.
Zvati odvjetnika ili ... postoji li nekakav prijepis pravilnika u kojem stoje obveze i odgovornosti za ovakav slučaj. Svakako očekujem da mi saniraju nastalu štetu. (30.9.2008)

Nema sumnje da se radi o problemu koji se treba riješavati u sklopu poslova redovitog održavanja zgrade. Vaš strop je dio međukatne konstrukcije, i problem se rijašava na taj način da suvlasnik iznad vas mora omogućiti intervenciju da se kvar otkloni.Ukoliko on to ne učini, može snositi posljedice za nastalu štetu.
Ovlaštena osoba, preko upravitelja ili ovlaštene tvrtke to mora riješiti.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više