Udruga pita: Ako se radi premjenamjena u kotlovnici-plin i iznosi 31.200,00 Eur-a, za 1200 m2 ukupne površine. Da li za takvu investiciju trebaju biti potpisi svih suvlasnika ili je dovoljna većina s obzirom da se sredstva namiruju iz kredita ?
Da li onaj suvlasnik koji nije pristao na prenamijenu u kotlovnici mora zajedno sa ostalim suvlasnicima koji su pristali podmiriti troškove prenamijene ? Molim Vas da mi odgovorite hitno s obzirom da radovi prenamijen u toku. Unaprijed Vam se zahvaljujem.
Predsjednica Udruge Vesna Pišnić (29.9.2008)

Za sva poboljšanja odnosno uvođenja novih tehnologija,po trenutno važećem zakonu je potrebna suglasnost svih suvlasnika.Međutim, mi smatramo da je to štetna odredba , jer primjenom novih naučnih i tehničkih dostignuća može se postići značajna ušteda i osigurati kvalitetniji život.
Suvlasnici bi prilikom ovakvih zahvata trebali voditi računa da ispunjavaju svoje zakonske obveze-sudjelovanja u upravljanju kako bi na tržištu pronašli najkvalitetnije i po cijenama najpristupačnije riješenje.Znači , nitko ne može ostati po strani , a niti biti isključen iz sudjelovanja u donošenju odluke.

Vanja pita: Postovani,

zanima me koja su prava stanara zgrade ukoliko predstavnik stanara uporno odbija sazvati sastanak stanara, unatoc njihovim opetovanim (ali pojedinacnim) zahtjevima?

Na sastanku stanara bi se dakako trebalo odluciti i o izboru novog predstavnika stanara te o pokretanju rjesavanja brojnih pitanja koja muce stanare, a koja se trenutno ne rjesavaju.

Hvala i srdacan pozdrav. (29.9.2008)

Marija pita: Poštovani,

živimo u novogradnji staroj godinu dana koja ima garanciju 3 godine. Zgrada ima svojih nedostataka, kao što je kvaliteta gradnje i izolacija. Da li se može i KOGA naručiti da pogleda ispravnost izgrađenog objekta kako bi se isti utvrdili te da se po toj osnovi sanira ili popravi zgrada?hvala (25.9.2008)

Predlažemo da angažirate netralnog stručnjaka graditeljske struke.Može to biti svaki ovlašteni ing. građenja ili ovlašteni sudski vještak graditeljstva.Oni vam mogu datin predhodna mišljenja i savjete.Sa tim možete upoznati investitora i pokušati dogovorno otkloniti nedostatke. Ukoliko ne bude postignut dogovor sa investitorom-prodavateljem,možete pokrenuti sudski postupak po prijedlogu ovlaštenog stručnjaka graditeljstva.

Z. pita: Vlasnik lokala željezare u prizemlju zatražio je potpise vlasnika stanova za fiksno zatvaranje ispred svog lokala (cca 2,50x6 m.Taj dio pripada cijeloj zgradi. Ponudio je 600 kn mjesečnu naknadu u pričuvu. Koji postotak stanara mora potpisati zahtjev i dali postoji cjenik po kojem bi mogli orjentaciono procjeniti ponudjeni iznos.
Usput dali lokali imaju svoj vlasnički dio ispred lokala. (24.9.2008)

Ako zemljište pripada zgradi,suglasnost moraju dati svi suvlasnici. Ako se radi o zemljištu u vlasništvu jedinice lokalne samouprave ili nekog drugog subjekta,suvlasnici o tome ne odlučuju.Vlasništvo se dokazuje izvatkom iz zemljišnih gnjiga i možete provjeriti tko je vlasnik.
Cijena zemljišta se određuje voljom stranaka po tržišnim uvjetima.

Maja pita: Poštovani.
Prije goidnu dana kupila sa stan u novogradnji kao i moji susjedi. Cijela zgrada i infrastruktura nije bila gotvoa do kraja , ali mi smo uselili . Investitor je u međuvremenu završio zgradu i zatražio uporabnu dozvolu. Nakon toga ide primopredaja zgrade stanarima.
Na što moramo obratiti pažnju kod primporedaje?
Da li zgrada mora imati uredjen okoliš? Da li možemo odbiti potpisati primopredajni zapisnika ako se tlakovac oko zgrade ulegnuo i skuplja se kišnica oko zgrade?
Da li je investitor dužan imati plan električnih instalacija ( kaže da ga nema) ? Što je sa prvim punjenje plinske boce za zgradu ( imamo provučen plin)? Tko je to dužan financirati?

Unaprijed zahvaljujem
Maja Baričević (23.9.2008)

Zgrada mora biti izgrađena na temelju građevinske dozvole i projektne dokumentacije koja je predhodila istoj.Znači da mora biti izvedena na po unaprijed određenim pravilima.Ako su svi uvjeti ispunjeni, investitor može dobiti uporabnu dozvolu.
Kako bi se izbjegli izbjegli naknadni problemi, potrebno je da sve primjedbe dostavite investitoru za zahtjevom za otklanjanje nedostataka (to se odnosi i na tlakavac).
Sastavni dio dokumentacije je i elaborat za elektro-instalacije (mora ga posjedovati).
Plin je potrošna roba i to je obveza korisnika -potrošača. Investitor je dužan samo ugraditi propisanu opremu.

zvjezdana pita: Zgrada ima dva stanara. Susjed je ovlašteni predstavnik zgrade. Ništa ne poduzima po tom pitanju npr. zajednički hodnik nije ofarban 28 godina, ofarbana su vrata sa kojih je odmah otpala pitura...Na naš zahtjev pristao je da se ofarba hodnik sa sredstava zajedničke pričuve Rumat. Međutim, kada je pitur izgletao hodnik zainatio se i ne želi da taj pitur dovrši posao. Koja su moja prava da dođem do sredstava zajedničke pričuve koju uredno plaćam ? Da li ja kao zamjenik mogu nakon 12 godina njegove vladavine postati ovlašteni predstavnik (napomominjem da u zgradi žive samo dva stanara) (20.9.2008)

pika pita: Postovani,
Molim as da me uputite kome se mogu pozaliti u mom slucaju.
Kupio sam novi stan novogradnju,sa urednim papirima,ukupne povrsine sa parkirnim mjestom,samim tim postao suvlasnik zajdnickih prostorija zgrade.Nakon dobivanja uporabne dozvole,investitor i bivsi vlasnik srusio je dio u podrumu ,vise zidova i sad na tom mjestu gradi supe ,koje pokusava nama prodati po cca 1000 eur.po kvadratu.(stan 2000 eur po kvadratu)Ima li on na to pravo,obzirom da smo mi kupci stana kupnjom postali suvlasnici zajdnickuh prostorija znaci da ustvari gradi na nasem i pokusava nam prodati ono sto smo vec kupili?
Da ne napominjem da to vise nije onakvo stanje za koje se dobila uporabna dozvola?
Molim Vas da mi pomogneta ili da me uputute na nekog ko mi moze pomoc?
U iscekivanju brzog odgovora lijepi pozdarv!
(11.9.2008)

Da bi vam mogli dati kvalitetan odgovor, trebali bi detaljniji uvid u dokumentaciju zgrade.U Građevinskoj dozvoli bi trebao biti pomenuti prostor,a isti podatci bi trebali biti i u uporabnoj dozvoli.Iz "namjene" bi se trebalo vidjeti dali se radi o posebnom ili zajedničkom dijelu zgrade.
Molimo da nam dostavite više podataka.

kosana pita: ako na oglasnoj ploči stoji datum kada će doći kontejner za krupni otpad i taj dan ne dođe što napraviti dalje -ovlaštena osoba kaže zovite sami čistoću- to košta 600 kn- tko će to platiti- molim da mi ime ne objavite- hvala (9.9.2008)

U Gradu Rijeka, pitanje kontejnera se riješava preko Vijeća mjesnih odbora. Za ostale jedinice loklane samouprave nije nam poznato.

Raul pita: Kupio sam stan u novoj etažiranoj zgradi.
Stanari još nisu izabrali predstavnika i upravitelja zgrade.
Susjed ispod mene pokazuje namjeru da svoj balkon produži na zajednički krov koji spaja dva tornja zgrade.
Kome se obratiti da se takva nelegalna uzurpacija efikasno spriječi?
(9.9.2008)

Nitko nema pravo vršiti promjene na zajedničkim, valjskim dijelovima zgrada bez suglasnosti svih ostalih suvlasnika.Suglasnost je tek osnova za podnošenje zahtjeva nadležnom tijelu za ishodovanje dozvole za zahvat. To znači da vaš susjed ne smije samovoljno poduzimati nikakve zahvate.Ni suglasnost svih suvlasnika ne obvezuje nadležno tijelo na izdavanje dozvole,ako zhvat nije usklađen sa prostornim planom.

Roland pita: Živim u Puli u neboderu u naselju Šijana na 3. katu. Na tom katu imamo zajedničku terasu nas četvero stanara sa tog kata. Jedan od stanara bez naše suglasnosti postavio je vanjsku jedinicu klima uređaja na tu terasu. Voda iz te klime curi po terasi pošto vlasnik ne prazni redovno kantu u koju se slijeva voda te stvara lokve na terasi koje se kroz odvod izlijevaju na donje terase te se i ostali susjedi bune. Što nam je činiti? Na koji način ga natjerati da tu klimu stavi na balkon u svoj stan kao što i svi ostali stanari rade? Hvala na odgovoru. (8.9.2008)

Jedinica lokalne samouprave može posebnom odlukom odrediti pravila za postavljanje klima uređaja na pročelja zgrada. IUkoliko takva odluka ne postoji, suvlasnici bi trebali posebnom odlukom odrediti pravila za neškodljiv način postavljanja uređaja.Ako te odluke nema, možete sudskim putem zahtjevati da vlasnik ukloni uređaj ako je isti postavljen na nepravilan odnosno škodljiv način.Zahtjev može podnijeti pojedinac o svom trošku, ili na temelju odluke nadpolovične većine suvlasnika po udjelu u vlasništvu davanjem ovlasti upravitelju i na teret sredstava pričuve.

danijela pita: U hodnik dug 5 m koji vodi isključivo do mog stana
premjestila sam ulazna vrata stana za 1 m, uz pismenu suglasnost 24 stanara (od ukupno 26) i suglasnost predstavnika stanara. Navedenom preinakom ne remetim prolaz drugim stanarima, a vrata prvog susjeda su udaljena 4 m od novopostavljenih. Susjeda najavljuje tužbu, uz obrazloženje da sam uzurpirala 1 m nosivog vanjskog zida njenog stana. Da li njena tužba može rezultirati presudom o povratu u prijašnje stanje i koje još poljedice mogu očekivati. (29.8.2008)

Da,morate imati suglasnost svih suvlasnika.

Danijela pita: Poštovani
Dali su stanari zgrade u čijim vlasničkim listovima pod teretovnicu piše da zgrada nema građevinsku dozvolu dužni plaćat zajedničku pričuvu? (9.8.2008)

Da,Pričuva se mora plaćati.Ako ništa drugo, postoji obveza održavanja iz statusa vlasništva nad nekretninom.

Damir pita: Nad jednim od stanova u stambenoj zgeadi se vodi sudski postupak radi utvrđivanja vlasništva (bivši vlasnik je umro). Naravno za taj stan nitko ne plaća pričuvu i to već traje više od 5 godina. Da li je mogući i kako pokrenuti sudski postupak (ovrhu) protiv nasljednika odnosno trenutno nepoznatih(og) vlasnika. Hvala. (9.8.2008)

Nužno je pokrenuti postupak pred nadležnim sudom. Ako nasljednik nije poznat, postupak se pokreće protiv umrle osobe kako bi se ispunili pravno formalni uvjeti izbjegavanja nastupanja zastare. U trenutku kad nasljednik postane poznat, on uz prava nasljeđivanja preuzima i obveze vezane za predmetnu nekretninu.

Marija pita: Poštovani,
najljepše Vas molim za odgovor! U novoj zgrdi (useljena 4 mjeseca) susjed je bez dozvole investitora zgrade(koji još uvijek nije prodao sve stanove i stoga je vecinski vlasnik), bez dozvole iti jednog vlasnika stana, samoinicijatvno zatvorio vratima dio zajedničkog hodnika i time onemogućio prilaz svim stanarima a sebi stambeni prostor proširio za 7-8 m2!koja su prava nas ostalih stanara i pkoje je nadležno tijelo kojem se možemo obratiti da se učinjena šteta ukloni!(preskačemo Predstavnika stanara, budući je on zažmirio nad ovim problemom)!

hvala i lijepi pozdrav (8.8.2008)

Svaki suvlasnbik samostalno pred nadležnim sudom može pokrenuti postupak zbog popvrede prava vlasništva. U vašem slučaju,ako ostal ne žele, postuak pokrećete sami.
Međutim,ko svi stanovi još nisu prodani, postoji i obveza investitora,naročitoi ako zgrada još nije dobila uporabnu dozvolu

josip pita: Molim vas za mišljenje i prijedlog!
Znam da su sredstva zajedničke pričuve namijenjena održavanju zgrade, a dali je moguće međuvlasničkim ugovorom, ili na neki drugi način regulirati, da se iz sredstava zajedničke pričuve mogu plaćati osmrtnice za preminule stanare. Suvlasnici su sa takvim prijedlogom suglasni jer se izbjegava neugodno sakupljanje priloga u tu svrhu po stanovima.
Zgrada ima oko 150 stanova.

Zahvaljujem vam se na ranijim odgovorima!

(8.8.2008)

Iako je U redbom o održavanju zgrada i Zakonom o vlasništvu i drugim stvarnim pravima preddviđeno za što služe sredstva pričuve,često se postvalja ovo pitanje. U praksi se iz srtedstava pručuve često podmiri i taj trošak.Koliko nam je poznato , još nitko nije postavio pitanje odgovornosti za takva postupanja. Ipak, najbolje bi bilo kad bi postojala Odluka suvlasnika, da se na drugi način osiguraju sredstva u zajedničkom fondu.

Josip pita: Molim vas za mišljenje i prijedlog!
Znam da su sredstva zajedničke pričuve namijenjena održavanju zgrade, a dali je moguće međuvlasničkim ugovorom, ili na neki drugi način regulirati, da se iz sredstava zajedničke pričuve mogu plaćati osmrtnice za preminule stanare. Suvlasnici su sa takvim prijedlogom suglasni jer se izbjegava neugodno sakupljanje priloga u tu svrhu po stanovima.
Zgrada ima oko 150 stanova.

Zahvaljujem vam se na ranijim odgovorima!
(8.8.2008)

Maja pita: Poštovani,

prije 4 mjeseca uselili smo u stan u novogradnji. Novogradnja još nije završena i nije izvršena primopredaja. Da li suvlasnici zgrade, ima nas četvoro, možemo sami organizirati upravljanje zgradom i prikupljati pričuvu ( u zakonu kaže da upravitelj mora biti registiran za to) ili mramo to prepustiti nekom od registriranih poduzeća koja se time bave . Koji je rok za sklapanje takvih ugovora ?
(24.7.2008)

Vi po zakonu morate imati upravitelja.Međutim, pod predpostavkom da imate ugovore sa garantnim rokom, za sada bi bilo dovoljno da izaberete predstavnika i sve što se tiče zajedničkih djelova zgrade riješavate preko investitora, koji bi u grantnom roku trebao obavljati sve poslove vezane za otklanjanje nedostatak i održavanje zgrade.Tek kad se izvrši pregled i zgrada dobije uporabnu dozvolu,trebate izabrati upravitelja.
Problem upravitelja koji suvlasnici biraju između sebe, je u tome što isti mora biti registriran.Način registriranja nije dobro riješen, pa se nadamo da će naša inicijativa za promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima to riješiti.

nikola pita: Kako riješiti pitanje nužne sanacije krovišta koje je u derutnom stanju, ako svi suvlasnici ne žele učestvovati u financiranju istog, a sredstva pričuve nisu dostatna za pokriće troškova sanacije.Potrebno je ući u kredit koji bi trebali otplaćivati svi, a ne smo oni koji su svjesni situacije.Nadalje kako naplatiti pričuvu od onih suvlasnika koji se nevode da igdje rade (neplaćaju pričuvu)to jest zvanično nemaju sredstava.Postoji li zakon koji to definira ili ostaje na suvlasnicima koji su samosvjesni i plaćaju pričuvu a ovim drugima zakon ništa nemože.Napominjem da ni ovrha onima koji spadaju u takve nemože ništa jer im se nema šta naplatiti. Predstavnik stanara: Nikola (24.7.2008)

U održavanju krova moraju sudjelovati svi suvlasnici.Osiguravanje sredstava se vrši kroz pričuvu koju su dužni plaćati svi bez obzira na materijalni ili socijalni status.Pošto društvena zajednica više ne sudjeluje u održavanju zgrada,neki suvlasnici moraju pogledati istinu u oči i procjeniti dali mogu živjeti u zgradama za koje ne mogu osigurati sredstva za održavanje.Ovo je ozbiljno upozorenje da se na vrijeme odluče jer bi uskoro moglo doći do hipoteka na stanove onih koji ne plaćaju pričuvu.Netko od suvlasnika može biti oslobođen plaćanja pričuve jedino ako su svi ostali suvlasnici suglasni da snose i njegov dio troškova.

Diana pita: Vlasnik sam stana u kući sa 3 stana. Iznad stana na zadnjem katu je tavanski prostor koji spada u zajedničke prostorije. Vlasnici stana na zadnjem katu htjeli bi da im ostali vlasnici ustupe u vlasništvo svoj dio tavana u koji bi oni proširili stan, s tim da bi oni preuzeli na sebe vlasništvo nad krovom, dakle u slučaju popravaka na krovu da isključivo oni snose troškove. Da li je takvo rješenje zakonski moguće, i što se događa ako za koju godinu netko drugi kupi taj stan i pokuša osporiti ugovor? (7.7.2008)

Dražen pita: biti ću izabran za predstavnika zgrade, da li ostali stanari meni moraju uplaćivati neku naknadu kao što je u nekim slučajevima i na koji način ih na to primorati, hvala. (4.7.2008)

Uvjete pod kojima će se obnašati funkcija predstavnika suvlasnika određuju sami suvlasnici.Nigdje nisu strogo propisani uvjeti ali se u praksi provodi odluka o prihvaćanju međuvlasničkog ugovora u kojem stoje prava i obveze predstavnika što podrazumjeva i eventualne naknade.Promjena predstavnika se uglavnom vrši temeljem odluke napolovične većine suvlasnika po udjelu u vlasništvu i te odluke se dodaju međuvlasničkom ugovoru kao "anex".

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više