a.b. pita: Poštovani,
živim u zgradi u Rijeci koja ima 150 stanova.Imam namjeru mijenjati prozore u svom stanu pa me zanima da li izgled prozora mora odgovarati sadašnjem izgledu postojećih prozora(ako da, kojim propisom je to regulirano). Hvala (28.1.2008)

Vanjski djelovi zgrade moraju se održavati sukladno stanju opisanom u građevinskoj dozvoli. Vanjski djelovi prozora (roletne ili grilje) moraju biti idnetični sa svima ostalima.Ostakljeni djelovi moraju biti takodjer identični ukoliko ne postoje roletne ili grilje.Ako postoje roletne uili grilje , ostakljeni djelovi su privatni dio pripadajućeg stana i mogu se održavati prema željama i mogućnostima vlasnika.

a.g. pita: Zanima me da li se mijanjanje parketa i laminata uslijed začepljenja kanalizacije plaća iz računa zgrade? (28.1.2008)

Ukolko se radi o štetnim posljedicama nastalim usljed kvara na zajedničkim instalaciama (vodovodne ili knalaizacijske),zamjena parketa ili laminata se vrši sredsvima sa police osiguranja.Ako n popstoji osiguran takav oblik štete,posljedice se otjklanjaju sredstvima pričuve.Ako je do štete došlo usljed nemara ili nesavjesnog postupanja pojedinog suvlasnika,isti je dužan nadoknaditi štetu.

Helena pita: Poštovani,

imam jedan problemčić koji me već dulje vrijeme muči. Točnije, iznos koji plaćam za hladnu vodu iznosi 147,10 kn za tročlano domaćinstvo. Već nekoliko mjeseci nemamo ovlaštenu osobu, a s ovom vodom se događa nešto čudno. Da imam kuću s vrtom ne bi toliko trošila (21,26 kubika). Imate li kakvo objašnjenje. Ne znam gdje i koga pitati da mi objasni. Hvala unaprijed. (19.1.2008)

Negdje ispred ulaza u vašu zgradu smješten je glavni vodomjer.Odredite jedan dana u mjesecu i očitajte stanje.Isto to učinite nakon 30 dana. Razlika između ta dva očitanja je ukupna mjesečna potrošnja svih stanara.Podjelite to sa brojem svih stanara u zgradi i dobiti ćete pojedinačnu potrošnjnu.Iz toga vidite vašu stvarnu potrošnju.
Situacija u kojoj se vi trenutno nalazite može biti posljedica napravilne raspodjele ili kvara na vodovodnim instalacijama unutar zgrade.

Marko pita: Poštovani,već sam vam se obraćao sa pitanjem u vezi kvadrature stanova u zgradi, niste mi odgovorili,pa eto stoga ponavljam svoj upit. Naime,kupio sam stan,novogradnju te platio 45 kvadrata stana, a naknadnim izmjerom utvrdio sam da sam dobio 42, a taj slučaj ima još nekoliko stanara u zgradi, zanima nas da li je izvođaču radova dozvoljeno odstupanje u kvadraturi, i ako jest koliko, te što mi možemo učiniti kako bi nam bio vraćen preplaćeni novac? Unaprijed hvala! (14.1.2008)

Iz vašeg pitanja proizlazi da ste prevareni i ukoliko prodavatelj ne prihvaća vaše primjedbe odnosno zahtjev za povrat preplaćenih sredstava, svoje pravo možete ostvariti putem nadležnog suda (vjerojatno u ugovoru o kupnji imate navedeno koji sud je nadležan za riješavanje sporova).

Tvrtko pita: Dali za postavljanje odašiljača tj. antene mobilnog operatera, iako to spada pod izvanredno održavanje je dovoljna nadpolovična suglasnost ili mora biti 100% suglasnost stanara ? (3.1.2008)

Postavljanje odašiljača mobilnog operatera ne spada u održavanje zgrade.To je izvanredni posao sa ciljem ostvarivanja financijske dobiti i potrebna je 100% suglasnost suvlasnika.

Tvrtko pita: Dali predstavnik suvlasnika ukoliko je prodao svoju nekretninu u zgradi, te ne posjeduje nikakvu drugu nekretninu na dotičnoj lokaciji i dalje može obavljati dužnosti predstavnika ? (3.1.2008)

Može sve dok suvlasnici ne donesu pravno valjanu odluku o razriješenju.Ovo je bitno kako bi se prije razriješenja analizirao rad predstavnika i poduzele eventualne mjere zbog propusta ili nepravilnog rada.

D.K. pita: Dosadašnjim radom upravitelja smo nezadovoljni i imamo namjeru izabrati novog upravitelja.Da li se kod promjene upravitelja mora i sastavljati novi međuvlasnički ugovor ili je dovoljno donjeti anex postojećem ugovoru tj. izmijeniti samo jedan članak ugovora koji se odnosi na ime novog upravitelja.Mi smo sa dosadašnjim međuvlasničkim ugovorom zadovoljni i ne vidimo razlog da ga ponovno usvajamo.Molimo za vaše mišljenje.Unaprijed hvala. (2.1.2008)

Ne mora se mjenjati Međuvlasnički ugovor.Sve promjene se dodaju aneksom.Pravno valjane su one promjene koje usvoji nadpolovična većina suvlasnika po udjelu u vlasništvu.

Damir pita: U zgradi sa 4 ulaza imamo jednog predstavnika stanara koji vodi sva 4 ulaza. Htjeli bismo naš ulaz odvojiti od ostalih i imati svog predstavnika i svog upravitelja samo za naš ulaz. Kako da to izvedemo? Što je potrebno za to?
Hvala (2.1.2008)

Zgrada kao cijela građevina bi trebala biti u jedinstvenom sustavu upravljanja. U praksi postoji više slučajeva zasebnog upravljanja,ali to nije kvalitetno rješeno. Naime,nigdje nisu dodatno potpisani ugovori o održavanju zajedničkih djelova kao što je krov,fasada infrastruktura. U praksi se pokazalo dosta problema i ne preporučamo takav oblik upravljanja.Znači,da bi se poštovale zakonske odredbe,nužno bi bilo suglasno sa ostalim ulazima potpisati poseban međuvlasnički ugovor kojim se definiraju odnosi.

Fillip pita: Stanar sam nove zgrade sa pet manjih stanova od kojih je jedan i moj u potkrovlju. Volio bih si poboljsati kvalitetu života,skinuti dio krova u vlastitom trosku i napravit si malu terasicu, prema svim pravilima struke i sa svom mogučom brigom i pažnjom za ostale stanare i zgradu. Od preostala četri stana imam 3 suglasnosti za taj projekt dok se cetvrti suvlasnik nije slozio. Koje su moje zakonske opcije i mogućnosti za ostvarenje te terase?
Zahvaljujem (2.1.2008)

Bez suglasnostiu svih suvlasnika ne možete poduzimati nikakve radnje sa ciljem promjena stanja građevine.Osim toga,suglasnost vam može samo poslužiti da kod nadležnog tijela ishodujete daozvolu i tek onda možete realizirati zamisao.

ivana pita: živim u zgradi sa 6 sustanara.htijela bih postojeći prozor spustiti za 50 cm dolje ne dirajući u gabarite.stanari se ne slažu sa time i žele dignuti privatnu tužbu protiv mene.molim Vas savjet.koje su posljedice i da li imam pravo to napraviti.

unaprijed hvala na odgovoru (23.12.2007)

Nemate pravo.Samim spuštanjem prozora mjenjate vanjski izgled građevine,što je i zakonom zabranjeno ako se to radi bez posebne dozvole.

Melita pita: Predstavnik stanara postavlja nova ulazna vrata na ulazima unatoč činjenici da je na sastanku utvrđen niz drugih prioriteta, a i postojeća su ulazna vrata funkcionalna.Također, predstavnik to čini bez suglasnosti potrebne većine suvlasnika. Kad postave vrata predstavnik zgrade jednostavno podnese račun upravitelju zgrade koji potom isplaćuje iz sredstava pričuve za učinjen posao. Zanima me koja je odgovornost upravitelja i predstavnika zgrade u smislu zakonskih propisa. Unaprijed hvala na odgovoru (7.12.2007)

Ukoliko nema prvno valjane odluke donesene od strane nadpolovične većine po suvlasničkom udjelu,postupanje predstavnika je protuzakonito.Putem suda možete osporiti valjanost njegovog posla i tražiti obeštećenje.
Upravitelj postupa po nalogu koji mu prenosi predstavnik. Ukoliko je taj nalog u pisanom obliku i ovjeren pečatom i potpisom predstavnika ,upravitelj može biti oslobođen odgovornosti.Upravitelj je odgovoran ako postupa bez valjane Odluke suvlasnika ili suprotno odredbama iz Ugovora o upravljanju.

Saša pita: Suvlasnik sam stana u novoj zgradi sa 4 stana i zanima me na koji način uz pristanak ostalih suvlasnika mogu postati upravitelj zgrade,tj.koje sve radnje i gdje(Karlovac) treba obaviti za isto (6.12.2007)

Najprije morate sklopiti međuvlasnički ugovor.Zatim između sebe izabrati predstavnika i i donijeti Odluku o imenovanju upravitelja.Kako je ovo loženo pitanje predlažem da proučite Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, naročito od čl.88. do 93. i Vladinu uredbu o održavanju zgrada.
Napominjem da potpunu aktivnu legitimaciju ima samo onaj upravitelj koji ima registriranu ddjelatnost i upravlja temeljem Ugovora koji prihvaća nadpolovična većina suvlasnika po udjelu u vlasništvu cijele stvari .

V.Grozdanić pita: U našem neboderu postoji terasa koja je ujedno i krov stanova ispod nje. Kako samo jedan stanar koristi tu terasu za osobne potrebe, da li mora imati suglasnost svih stanara za korištenje, jer je to zajednički dio zgrade. I ukoliko terasa procuri u stanove morati će je popravljati svi stanari koji nikada nisu niti bili na toj terasi odnosno krovu. Molim odgovor da li korisnik terase mora za osobno korištenje imati suglasnost svih suvlasnika.Molim Vaš hitan odgovor zbog održavanja sastanka.Hvala (6.12.2007)

Za korištenje terase kao posebnog dijela, potrebna je suglasnost svih suvlasnika.Suglasnt mora biti uvjetovana obvezom održavanja onih djelova koji se korištenjem mogu dovesti u neispravno stanje.Štete koje nastaju usljed korištenja, dužan je sanirati počinitelj,tj.korisnik.

goranka pita: Poštovani, molim Vas da mi odgovorite kakva je situacija s ugradnjom kaloriometa u stanove. Naime u stambenoj zgradi s 20 stanova, šest stanara je dalo pismeni zahtjev za ugradnjom kaloriometra. Dali je uopće takva mogućnost već regulirana zakonom, odnosno postoji li zakon koji regulira takvu potrošnju plina, postoji li zakonom određena cijena 1m3,te da li je za takvo nešto potrebna suglasnost svih stanara.
Ljubazno Vas molim za odgovor.Hvala! (5.12.2007)

Molimo da pričekate sa bilo kakvom odlukom do stupanja na snagu Pravilnika o raspodjeli trođkova toplinske energije.Jedino vam možemo kazati da pravilnik predviđa mogućnost raspodjele troškova samo u situacijama kad svi suvlasnici imaju ugrađenje razdjeljivače (u vašem pitanju -kalorimetri).Savjetujemo da za sada ne donosite nikakve odluke.

D.K. pita: Na XI katu našeg nebodera nalazi se terasa od 125 m2 ispod koje se nalaze stanovi, pa je ta terasa ujedno i krov tih stanova.Terasu godinama koristi samo jedan stanar koji nije suvlasnik i to na škodljiv način između ostalog i za vođenje psa, pa mu terasa služi kao dvorište.Zbog zaštite od propadanja i bojazni da terasa procuri u stanove,suvlasnici su dali svojim potpisom suglasnost da terasu odnosno krov mogu koristiti samo ovlaštene osobe(serviseri,dimnjačari,vatrogasci i ovlašteni predstavnik). Da li se može na takav način zabraniti korištenje terase-krova, jer korisnik stana tvrdi da njemu nitko ne može zabraniti korištenje terase.Unaprijed hvala. (29.11.2007)

U više navrata je ovo pitanje odgovoreno.Nitko nema pravo bez suglasnosti svih ostalih koristiti terasu kao poseban dio.Za riješavanje vašeg slučaja potrebno je pokrenuti sudski postupak.

Tanja pita: Živim na zadnjem 6.katu stambene zgrade u Splitu.Zgrada ukupno ima 17 stanova, na svakom katu 3 stana te na zadnjem katu 2 stana i zajednička terasa cca 36 m2. Terasa ima ulaz iz hodnika-to je jedini izlaz na krov. Jedino se ja služim terasom. Zanima me na koji način ja mogu postati jedini vlasnik terase? Da li ja trebam terasu otkupiti od drugih suvlasnik,a ko da po kojoj cijeni po m2? Riječ je o otvorenoj terasi-bez krova. (11.11.2007)

Jedini vlasnik terase možete postati uz suglasnost svih ostalih suvlasnika.Terasu možete pod tim uvjetima otkupiti ili dobiti na trajno korištenje.Naravno moraju se poštovati uvjeti bitni za održavanje zgrade(terasa je ujedno i krov stana ispod i ne smije se koristiti na škodljiv način i mkora se osigurati prolaz radi održavanja krova ili drugih poslova vezanih za redovno ili izvanredno održavanje zgrade).

D.K. pita: U našoj zgradi oko 20 god. neki stanari koriste zajedničke prostorije i to:vešeraj,sušiona i soba za sastanke,koje je bivša predsjednica kućnog savjeta dala četvorici stanara na korištenje. Suvlasnici se pozivaju na članak 41.-inzvanredni poslovi ZOVIDSP-a i tvrde da se za korištenje tih prostorija na dulje od jedne godine mora tražiti suglasnost svih suvlasnika. Molimo za vaše mišljenje, da li se treba tražiti suglasnost svih suvlasnika za korištenje zajedničkih prostorija na duže od jedne godine? HVALA! (9.11.2007)

Ako se zajedničke prostorije ili drugi zajednički djelovi zgade daju na korištenje pojednicima na rok duži od godine dana,potrebna je suglasnost svih suvlasnika.Do godine dana može se prihvatiti odluka nadpolovične većine uz napomenu da svaki pojedinac tu Odluku može osporiti dokazima u postupku pred nadležnim sudom (ako trpi štetu i ometanje privatnog vlasništva u sdvom posebnom dijelu zgrade).

miljenko pita: Poštovani, upitnikom o uvođenju satelitskog antenskog priključka u zgradu, od 48 stanova i tri poslovna prostora, 1 poslovni prostor i 7 stanova su protiv, ostali smo svi za, što po suvlasničkom udjelu u zgradi iznosi cca 83 % za.Da li je to dovoljno da se uvede priključak na trošak zajedničke pričuve? Međuvlasničkim ugovorom, pošto je model upravljanja zgradom samoupravljanje, to bi trebalo biti dovoljno. U protivnom po mom mišljenju nikakvi poslovi u zgradi se nikada nebi napravili jer uvijek bi netko bio protiv, ako svi po zakonu trebamo biti za. Unaprijed hvala na odgovoru. (9.11.2007)

Stari,zatečeni antenski sustav u zgradama se održava sredstvima pričuve.Ugradnja novog sustava je poboljšica i nuužna je suglasnost svih suvlasnika.Ako svi suvlasnici ne žele sudjelovati,ostali imaju pravo na ugradnju što financiraju vlstitim sredstvima.Oni koji ne žele,dužni su omogućiti provođenje instalacija na neškodljiv način i kroz svoj privatni propstor-stan, ukoliko se to drugačije ne može urediti.

Lea pita: u Zgradi s 10 suvlasnika, jedna je suvlasnica u svom stanu u potkrovlju promijenila prozore i postavila Velux (3 kom), Nakon toga je došla s računom da želi da se njoj ti prozori naplate s računa zgrade. Mi novca nismo imali, no sazvala sam sastanak, na kojem su svi stanari nepodijeljeno žustro reagirali da ne dolazi u obzir plaćanje nečeg što je ona samovoljno napravila. Od tada je prošlo dvije godine. Gospođa živi u inozemstvu i sad se pojavila da ne prihvaća odluku stanara (u međuvremenu je pokrenut zahtjev za kredit i izradu fasade) da se njoj odobri uplata od 2000 kn kao refundacija za popravak prozora, te da neće plaćati kredit jer njoj nisu plaćeni prozori. Tužit će zgradu, lijepo molim Vaš pravni savjet. Ima li pravo napraviti radove u kući i onda tražiti da se to njoj plati, bez ikakvog dogovora ili obaviještavanja stanara?! (7.11.2007)

Suvlasnica koja je samovoljno izvela radove mora na sudu dokazati da je to bio jedini način za riješavanje problema (nužni zahvati-prokišnjavanje).Ukoliko je poduzela sve zakonom predviđene radnje ona će to pravo ostvariti.Međutim , ako ne dokaže da se radi o nužnom zahvatu,to će biti teško.U redovnoj proceduri onaj suvlasnik čija imovina ili zdravlje su ugroženi zbog neispravnosti građevine, dužna je upoznati suvlasnike koji su na primjeren način kroz pričuvuz dužni osigurati financijska sredsva.Ako suvlasnici ne prihvate, potrtebno je pozvati građevinsku inspekciju koja donosi riješenje.Ukoliko suvlasnici ne postupe po riješenju,građ
evinska inspekcija može osigurati prisilnu sanaciju ina trošak suvlasnika čije nekretnine se stavljaju pod hipoteku i iz njoh se može izvršiti prisilna naplata.
Naš savjet je da se svi sporni slučajevi riješe sporazumno, i ukoliko je bilo opravdano zamjeniti prozore da se dogovorite.Ako postoji sunja i opravdanost , oštećeni to ,mora dokazati na sudu, a too zahtjeva velike financijske izdatke koje netko na kraju mora podmiriti.Osim toga procesu traju predugo.

deo pita: da li pričuva pokriva izmjenu roleta na neboderu (30.10.2007)

Da,roletne,grilje i ostakljene površine ako nema roletna i grilja su zajednički djelovi zgrade (vanjski djelovi).Ukoliko postoje roletne ili grilje , staklene površine su vlasništvo stanara.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više