goranka pita: Na parkiralištu koje pripada stambenoj zgradi, stanari su, uz međusobnu suglasnost, izgradli desetak garaža isključivo za vlastite potrebe, ali bez građevinske dozvole. Bivši stanar zgrade koji je posjedovao 2 stana i dvije tako izgrađene garaže, u međuvremenu je prodao obje svoje nekretnine. ( prije 4-5 god.)
Pitanja:
1) Ima li taj bivši stanar pravo, uz stan prodati i garaže (koje nemaju građ.dozvole i nisu ucrtane u zem.knjige) , ili ima pravo tražiti samo naknadu za utrošeni materijal i rad?.
2)Što možemo učiniti ako taj stanar ( s obzirom da nije "prodao" garaže )i dalje, nakon 4-5 godina iste koristi za privatne potrebe, odnosno, mora li on zakonski te garaže dati na korištenje sadašnjim stanarima?
Hvala! (18.7.2007)

Prema opisanom stanju radi se o nelegalnim objektima.Prema tome nije moguće ostvariti nikakav pravno valjan posao.Ako nema dozvole za gradnju, nema ni legalizacije bez ispuunjenja svih preduvjeta.U svakom slučaju možete se nadati da problemi neće eskalirati.U međuvremenu provjerite urbanističke uvjete i mogućnost legalizacije garaža.
Ako je pomenutsa prodaja obavljena to je učinjeno u dobroj vjeri u ispravnost ali to sutra ništa neće značiti u procesuiranju.

ANDREA pita: Da li je dužna osoba u najmu tj. zakupu plaćati pričuvu, a koja nije vlasnik prostora kojeg iznajmljuje? (17.7.2007)

Osoba koja koristi stan kao najmoprimac dužna je plaćati pričuv ukoliko ima u ugovoru o nsajmu to nsavedeno.Međutim ,povreda te odredbe ne odnosi se na suvlasničku zajednicu.Najmoprivac odgovara prema stanodavcu (vlasniku stana).Vlasnik stana je dužan podmiriti troškove pričuvre ukoliko to najmoprimac ne učini.
Ipak postoji i vrsta ugovora između stanodavca i nsjmoprimca gdj je izričito određeno da najmoprimac mora ispunjavati obaveze vezane za održavanje zgrade (to su najčešće ugovori između pravnih osoba(vlasnika i zaštićenih stanara).
Savjetujemo da pšogledate Ugovor o najmu.

Goran pita: Kupio sam stan neprikladan za stanovanje od grada. Prilikom samostalne adaptacije, točnije zamjene kanalizacijskih cijevi propao sam kroz pod u ured na katu ispod. Firma koja je upravitelj zgrade ustanovila je: da je pod kao i grede istrunuo zbog dugotrajne izloženosti vlazi koja je probijala iz starih cijevi, da sanacija spada u njihovu nadležnost, te da to ne pokriva polica osiguranja zgrade. Obzirom da se radi o međukatnoj konstrukciji sredstva za sanaciju trebala bi se osigurati iz zajedničke pričuve, međutim predstavnica stanara ne želi dati suglasnost. Što mi je činiti? Navodno, odluka većine stanara može to promijenit, ali ja sam u toj zgradi tek 3 mjeseca, a obzirom na radove nisam baš omiljen kod stanara. Mlad sam i neiskusan. Molim Vas konkretan savjet. Unaprijed HVALA!!! (29.6.2007)

Međukaztna konstrukcija je zajedničko vlasništvo.Održava se sredstvima pričuve.Vidljivo je da se radi o nužnom zahvatu zbog opasnosti za ljude i imovinu.Zatražite hitni izlazak na mjesto događaja predstavnika graševinske inspekcije.Sa sadržajem zapisnika upoznajte preko predstavnika ostale suvlasnike.Pošto se radi o nužnom zahvatu , moraju pristati na sanaciju.Sve te radnje provedite na način da osigurate dokaze da ste postupili sukladno zakonu.Ukoliko suvlasnici ne opristanu da se problem riješi sredstvima pričuve,zbog hitnoće moižete sami pristupiti sanaciji.Sanaciju mora izvoditi stručna,kvalificirana osoba (obrtnik).Račune morate čuvati.Za naknadnu troškova koje su bili dužni snositi ostali suvlasnici morate pokrenuti postupak pred nadležnim općinskim sudom.
Ukoliko dođe do sudskog postupka, predlažemo da angažirate odvbjetnika.

Roland pita: Balkonske ograde na zgradi su u derutnom i ruševnom stanju.
Da li se mogu/smiju sanirati iz sredstava zajedničke pričuve ili troškove snose vlasnici stanova?
Hvala! (29.6.2007)

Balkonske ograde su suvlasnički djelovi zgrade ukoliko su u izvornoj izvedbi i obliku kako je predviđeno građevinskom dokumentacijom , odnosno su sastavni dio građevine od trenutka legalne izgradnje. Održavaju se sredstvima zajedničke pričuve.

mirela pita: Moja majka je suvlasnik 1/4 stana, dok je drugi suvlasnik (koji živi u inozemstvu i od kojeg je očito nemoguće naplatiti stambenu pričuvu) suvlasnik 3/4 istog stana. Glede plaćanja stambene pričuve, moja majka je voljna plaćati 1/4 stambene pričuve (za dio koji je u njenom vlasništvu). Međutim, upravitelj zgrade želi moju majku teretiti za čitavo dugovanje, bez obzira što ona nema veze sa 3/4 stana, uz objašnjenje da su suvlasnici stana solidarni dužnici i da se upravitelj može naplatiti u čitavom iznosu od bilo kojeg suvlasnika. Da li je to točno, te ako nije što možemo učiniti po tom pitanju?
Unaprijed hvala na odgovoru! (29.6.2007)

Upravitelj postupa ispravno.Vaša majka bez obzira na veličinu udjela u vlasništvu je solidarni susdužnik.Nužno je da u ovoj situaciju pokrene postupak protiv solidarnog sudužnika. Iako isti nije dostupan,u narednom periodu može ostvariti pravo obeštećenja iz ostalog djela stana (visina obeštećenja će biti zbir svih troškova -pričuva i troškovi postupka) što će odrediti sud pravomoćnom presudom.U vašoj situaciji je vrlo značajno i prikupljanje svih računa o troškovoima održavanja stana.

ARIANA pita: Moja majka koja živi u zgradi u Malom Lošinju ima problem sa susjedom njihove kupaonice, na plafonu moje mame pojavila se velika vlažna fleka iz koje i kaplje voda s vremena na vrijeme. pozorili smo ih masu puta, obećala je to sanirati, ali do dana današnjeg ništa. Zgrada nema upravitelja i preostaje jedino tužba koja košta. Kome se obratiti?

Hvala (26.6.2007)

Vaš problem je posebno izražen zbog činjenice da nemate upravitelja.Da zgrada ima upravitelja,bila bi osigurana i polica osiguranja bi pokrila troškove otklanjanja kvara (vjerojatno se radi o puknuću cijevi za odvod sanitarnih voda).Ukoliko nužno morate riješiti problem,obratite se općinskom sudu sa zahtjevom za hitno postupanje.Ako problem možete odgodidi do jeseni,slučaj ćete lakše riješavati jer je Grad Mali lošinj odredio upravitelja koji će početi sa radom od mjeseca Rujna.

Mario pita: Više od 10 godina uredno podmirujem obveze zajedničke pričuve. U međuvremenu je bilo i manjih investicija (ulazna vrata, bojanje hodnika). Kako sam prodao stan interesira me da li imam pravo na povrat dijela sredstava zajedničke pričuve. Hvala. (29.5.2007)

čl.90.toč.6 Zakona o vlasništvu i drugvim stvarnim pravima :
-Suvlasnbik koji je otudjio svoj suvlasnički dio nekretnine nema pravo zahtjevati povrat svoga doprinosa u zajedničku pričuvu,nego taj ostaje i dalje u njoj kao doprinos toga suvlasničkog dijela.

AG pita: Može li investitor potpisati ugovor o upravljanju stambenom zgradom prije primopredaje stanova i to na rok od dvije godine, koliko traje garantni rok s jednim upraviteljem (tim činom vlasnicima stanova nije omogućen izbor upravitelja, kao ni rok za izbor), a sve temeljem članka u kupoprodajnom ugovoru koji glasi:

Potpisom ovog ugovora kupac se obvezuje sklopiti i međuvlasnički ugovor s ostalim vlasnicima stanova i poslovnih prostora u zgradi, kao i ugovor s upraviteljem zgrade, s kojem će biti sklopljen ugovor o održavanju i upravljanju zgradom. (28.5.2007)

Ukoliko ste potpisali Ugovor sa navedenom klauzulom , on je za vas obvezujući.Ovakvi ugogovori mogu iumati svoje prednosti.Kupci stanova i drugih prostorija , imaju neposredni kontakt sa prodavateljem i lakše mogu otkloniti eventualne nedostatke u gradnji.Napomionjemo da je zakonom ustanovljena i odgovornost upravitelja ukoliko ne izvrši ugovone obveze.

SS pita: Živimo u stambenoj zgradi sa 18 stambenih jedinica.
Dvojica vlasnika stanova na posljednjem katu zgrade samoinicijativno su zatvorila hodnike koji vode na zajedničke terase te na taj načun onemogućili korištenje prostora terasa ostalim suvlasnicima i hodnike praktično pripojili stanovima.
U jednome je slučaju jasno da nema nikakvog pravnog uporišta te će stanar ta vrata i ukloniti.
No u drugom slučaju stanar (novi) tvrdi da mu je prilikom kupnje stana prezentirana pismena suglasnost koju je prethodni stanar za taj čin dobio od suvlasnika 1989. godine.
Tu suglasnost sada nije u mogućnosti pronaći.
Dopunski problem predstavlja činjenica da je cijela površina terase zbog toga potpuno nedostupna ostalim stanarima.
U stanu su vršene konstrukcijske preinake tako da je jedini pristup terasi kroz stan budući da su zidovi hodnika srušeni čime je prostor hodnika spojen sa stanom.
Ne radi se o pripadku stanu budući da se kroz nekada postojeći hodnik ulazilo i u stan i na terasu.
Što učiniti kako bi svi suvlasnici ponovo dobili mogućnost korištenja prostora terase?
U obzir dolazi i opcija prodaje terase stanaru no kako je vlasnik nekoliko stanova MORH bit će vrlo teško prikupiti suglasnosti svih suvlasnika.
Tko bi u tom slučaju bio nadležan za utvrđivanje fer prodajne cijene?
Unaprijed hvala na odgovorima.


(26.5.2007)

Nitko nema pravo bez suglasnosti svih suvlasnika korstiti zajedničke djelove zgrade kao posebne.Znači oba suvlasnika su bespravno zauzeli zajedničke djelove.
U trenutku otkupa stanova u zgradi , svaki suvlasnik je stekao dirtektno pravo na valsništvo onoga što mu stoji u kupoprodajnom ugovoru , odnosno na ono što je upisano u zemljišne knjige.Svi raniji dokumenti se stavljau vamn snage.Tako ni potvrda iz 1989 nije prenosiva na druge osobe.Ona može biti pravovaljana ukoliko je potvrde svi ostali suvlasnici u zgradi.
Ukoliko osobe koje koriste zajedničke djelove ne žele uspostavu prvobitnog stanja, morate ih prisiliti sudskim putem.

Livio pita: Poštovani

U zgradi gdje stanujem u suterenu zgrade otvoren je lokal koji je iznajmljen od grada kao poslovni prostor.Vlasnik lokala je u fasadi zgrade gdje je bio prozor otvorio vrata, oličio dio fasade u neprimjerenu boju koja odudara od ostatka fasade, nadalje iznad vratiju (dvoja vrata ) postavio je tende, te na fasadu oko lokala postavio sijetleće reklame. Sve to je napravljeno bez da od suvlasnika zgrade traži suglasnost. Mi stanari tražimo da se naše vlasništvo vrati u prvobitno stanje, te u tom smislu tražimo savjet.

S poštovanjem (24.5.2007)

Pravljenje novih otvora,mjenjanje vanjskog izgleda su protuzakonite radnje.Slučaj prijavite građevinskoj inspekciji koja će donijeti riješenje o vraćanju u prvobitno stanje ukoliko predmetni za zahvate nije imao valajnu dozvolu.

n.n. pita: Kako smijeniti predstavnika stanara koji uopće ne radi to što je zadužen?

Konkretnije, doselio sam se 89 godine, od tada do danas nije sazvan niti jedan sastanak, od održavanja zgrade promijenjena je brava na ulaznim vratima i parlafon, kaplje nam voda u sandučiće,također i u stanove jer je u stanu na najgornjem katu potrebna hitna sabnacija.

Molim Vas da što prije odgovorite, te se unaprijed zahvaljujem na odgovoru. (24.5.2007)

Predstavnika suvlasnika biraju i razriješuju suvlasnici izjašnjavanjem. Pravno valjana odluka je ona koju donese nadpolovična većina suvlasnika po suvlasničkom udjelu.Izjašnjavanje se može provesti usmeno na skupu stanara ili ako to nije moguće, može biti pismeno.Pravo izjašnjavanja imaju samo knjižni vlasnici stanova ili drugih posebnih djelova.
Podnesite pismeni zahtjev opstalim suvlasnicima preko predstavnika.Ukoliko predstavnik ne postupi po vašem zahtjevu ,o stanju stana izvjestite građeviunsku inspekciju , a naknadno možete tražiti i odštetu putem suda.Ukoliko predstavnik ne postupi po vašem zahtjevu , zaknski je odgovorana,a ako ni ostali suvlasnici ne prihvate obaveze bit će zajednički odgovorni za posljedice.

GORAN pita: Zanima me kome se obratiti kad poduzeće koje je ovlašteno za održavanje i upravljanje zgrada i njihovo povezano poduzeće za održavanje dizala zavare vrata na zadnjoj etaži zgrad i prezidaju izlaz u podzemnu garažu, te se na nalog o oslobađanju prolaza MUP-a odjela za protupožarnu zaštitu ogluše. I tko je nadležan za kontrolu rada dizala.

hvala (21.5.2007)

Suvlasnici nekretnine (cjele zgrade) međuvlasničkim ugovorom rekuliraju način korištenja i održavanja zgrade. Prema tome , samovoljno mjenjanje namjene i izgleda zgrade je protuzakonito.Za postavljanje bilo kavih pregrada i mjenjanje namjene određenog prostora , potrebna je suglasnost svih suvlasnika i građevinska dozvola
Za kontrolu dizala postoji nekoliko tvrtki u RH.ZIK telefon 012321229(zavod za integralnu kontrolu u zagrebu,TIM telefon 051 626-000 (tehničko ispitivanje i mjjeriteljstvo u Rijeci).

kristijan pita: po članku 93. stavak 4. zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima upravitelj mi je dužan podnijeti račun o poslovanju za svaku godinu..
dali sam ja dužan plaćati zajedničku pričuvu ako to upravitelj ne čini već par godina za redom? (15.5.2007)

Svake godine , najkasnije do 30.06. Upravitelj je dužan podnijeti financijsko izvješčće za proteklu godine.
Vi ste dužni plaćati pričuvu bez obzira na ostale.Postavite samoi sebi pitanje , kako je moguće da imate upravitelja koji ne plaća pričuvu.Savjetujemo da ga razriješite obaveza , i da se protiv istog podnese prijava sa zahtjevom za prisilnu naplatu.

Miljenko pita: Naša zgrada sastoji se od 48 stanova,3 poslovna prostora u prizemlju zgrade, i od 5 garaža. Poslovni prostori imaju zaseban ulaz i kao i svi ostali stanovi imaju svoje vodomjere i svoj priključak struje.Poslovni prostor, frizerski salon ne želi plačati pričuvu zgradi jer nema zajednički ulaz, ne čisti im čistaćica koja čisti zgradu i ne troše zajedničku struju. Molim Vas moje pitanje je da li je taj poslovni prostor dužan plačati pričuvu ili ne sa zakonskog gledišta? Molim Vas takodjer da mi malo obrazložite svoj odgovor. Unaprijed hvala. (15.4.2007)

Ukoliko se poslovni prostor nalazi uzgradi (ima isti krov, nosive zodove i fasadu) vlasnik je dužan plaćati pričuvu bez obzira što ima odvojeni ulaz i djelove infrastrukture.
Zajednička potrošnja struje po pravilu se ne plaća sredstvima pričuve a isto tako ni održavanje čistoće (osim ako takvu odluku nisu donijeli svi suvlasnici).

Dražen pita: Molio bih Vas kao Udrugu da mi objasnite,ako znate,da li i kome odgovara Upravitelj za nekvalitetan nadzor izvedenih radova od strane njegovog ugovornog izvođača radova?!Posljedica je opasnost po život stanara u zgradi...
Srdačan pozdrav i sreću u radu! (15.4.2007)

Upravitelj je odgovoran suvlasnicima i dužan je nadoknaditi sviu štetu koja nastupi zbog neizvršavanja obaveza iz čl.379. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima.Ukoliko je upravitelj na temelju svojih ovlasti iz Zakona i Ugovora o upravljanju postupao na način da zbog toga dođe do ugrožavanja ljudi imovine,suvlasnici su dužni pokrenuti postupak pred nadležnim tijelima (sud ,građ.inspekcija i dr.).Suvlasnici mogu odlukom nadpolovične većine otkazati Ugovor o upravljanju , i ovlastiti novog upravitelja za provođenje postupka utvrđivanja odgovornosti prethodnog upravitelja.

Daniela pita: Naša zgrada se sastoji od 11 stanova-suvlasnika.Stan u prizemlju zgrade se je prodao,i novi vlasnik preuređuje stan iz stambenog prostora u poslovni prostor i to bez da je kontaktirao ostale suvlasnike stanova.Čini nam se kao da će to biti zubarska ordinacija sa rentgen kabinetom(vidjeli smo olovne ploče,a novi vlasnik je stomatolog).Da li to može učiniti bez suglasnosti ostalih stanara i kome se možemo obratiti za zaštitu protiv zračenja rentgena?Zahvaljujemo (30.3.2007)

zlatan pita: U prizemlju stambene zgrade je poslovni prostor sa zasebnim ulazom, zasebnim priključkom za vodu i struju. praktički sa zgradom nema ništa osim što je u sklopu nje. Treba li vlasnik tog prostora plačati pričuvu i koliku. hvala. (23.3.2007)

Vlasnik prostora mora plaćati pričuvu za odrtžavanje zajedničkih djelova.Iako ima izdvojenu potrošnju struje i vode,sve ostalo je ostalo zajedničko (krov,fasada i sve ono što je zajedničko u građevinskom smislu.Iako to do sada nije bilo primjenjeno u praksi , može na kraju obračunskog razdoblja tražiti samo oslobađanje od dijela plaćanja troškova za održavanje dizala ako postoji i ne mora sudjelovati u zamjeni vodoinastalacija i elektroinsztalacija u ostalim zajedničkim djelovima zgrade.

MARIO pita: U ZGRADI SA 22 STANA 1 STANAR NE DOZVOLJAVA PRISTUP PLINSKOJ INSTALACIJI U SVOME STANU.ZBOG TOGA SE NE MOŽE ISPITATI INSTALACIJA I OD9.MJ.2006,CIJELA ZGRADA NEMA PLINA.PLINSKI PRIKLJUČAK POSTOJI.KAKO TO RIJEŠITI? (18.3.2007)

Svaki suvlasnik je dužan omogućiti održavanje zajedničke infrastruktute čiji dijelovi prolaze kroz njegov posebni dio.Ukoliko to ne omogući,može se na to prisiliti sudskom odlukom.Ukoliko osoba ne prihvati redovnu sudsku odluku , isti sud može odlučiti o priusilnom provođenju u nazočnosti službenih osoba.Ovdje bi sud trebao ocjeniti da se radi o hitnom postupanju,a sve troškove i eventualnu štetu suvlasnicima je dužan podmiriti okrivljeni.

Goran pita: Poštovanje.
Pišem vam iz Varaždina i zanima me na koji način ste riješili način obračuna toplinske energije u Vašem gradu.
Naime naš distributer iz Varaždina na moj upit o uvođenju kalorimetra nema ništa protiv ali kaže da je problem u odobrenju cijene od Ministarstva za grijanje po jedinici utrošene energije. Pronašao sam na stranicama Vašeg distributera Energo da je on formirao cijenu (fiksnu i onu za potrošnju po očitanju) ali da je ministarstvo (po riječima mog distributera Termoplin iz Varaždina)naložilo da se i dalje plaća po površini stambene jedinice jer cijena nije odobrena. Koliko ima u tome istine i da li plaćate energiju po očitanju, koliko se isplati uvođenje kalorimetra, kolika je ta cijena?
Hvala (14.3.2007)

Predlažemo svim korisnicima tolinske energioje da sačekaju odgovor.Nime još nije dovršen Pravilnik o načinu raspodjele i obračunu troškova za isporučenu toplinsku energijui.Pravilnik priprema HERA,odnosno Ministarstvo gospodarstva rada i poduzetništva-uprava za energetski razvoj.Radi se o vrlo složenom aktu i preporučamo strpljenje i razumjevanje pošto se takav akt po prvi put donosi u ovom obliku.O usvajanju Pravilnika će građani biti obavješteni od resornog ministarsta,moći ćete ga vidjeti i na našoj web-straniciZnači,nemojte žuriti sa ugradnjom razdjeljivača troškova (to nisu kalorimetri) u zgradama.
Do tada će se troškovi toplinske energije plaćati na dosadašnji način.

Ana pita: zanima me ko određuje kome pripada koja drvarnica u zgradi? naime kod kupnje stana dobili smo i drvarnicu koju prijasnji vlasnik nije koristio,te ju je koristio susjed (koji je kao otkupio drvarnicu od bivseg vlasnika stana) te nama dao na koristenju manju koja je prije pripadala njemu. ugovora o kupnji drvarnice izmedju njih dvoje nema nigdje napismeno.kako dobiti ono sto smo platili?hvala! (8.3.2007)

Predpostavljamo da su svi stanovi otkupljeni sa drvarnicama što bi trebalo stajati u kupoprodajnim ugovorima.Ukoliko vaš susjed ne raspolaže sa dokazima da je otkupio dvije drvarnice,dužan vam je jednu ustupiti. Ukoliko mežete doći do povjesne dokumentacije zgrade,tu bi trebali pronaći i podatke koja drvarnica pripada kojem stanu.To će vam, trebati za ostvarivanje prava putem suda, ukolikovam bespravni korisnik istu dragovoljno ne preda.Osoba koja tvrdi da je otkupila drvarnicu od susjeda,dužna je to dokazati pravno-valjanim ugovorom ili vlasničkim listom.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više