Sanja pita: Poštovani, živim u zgradi koja na 1. katu ima tri stana čiji vlasnici tu žive preko 30 godina, a u prizemlju poslovni prostor koji dugo nije bio u funkciji. Sada je taj prostor kupila osoba koja, kako smo čuli, želi napraviti salu za svatove u tom prostoru. Zanima me koja su prava nas starih stanara i da li je moguće otvoriti ugostiteljski objekt bez pristanka svih stanara. Hvala. (7.3.2007)
Roland pita: Poštovani, da li osiguranje pokriva štetu na zidu i stropu sobe nastalu zbog propuštanja vertikalnog kanalizacijskog odvoda(zajednička vertikala) i ako da, kakva je procedura kod prijave? Srdačan pozdrav! (7.3.2007)
dorotea pita: Živim u novoj izgrađenoj zgradi od 14 stanova.Dali stanari(suvlasnivi)potpisivanjem međuvlasničkog ugovora mogu urediti samostalno upravljanje zgradom? :) pozz (22.2.2007)
Sanja pita: Pozdrav, mene zanima na koji način upravitelj može povećati pričuvu, te kada je na isto povećanje obvezan.Naime, upravitelj moje zgrade povećao je pričuvu još u mjesecu lipnju 2006. godine za nekih tridesetak kuna, a pozanto mi je da stanari drugih zgrada u istom naselju pričuvu nisu povećavali. Isto tako, zanima me na koji način upravitelj mora voditi evidenciju o plaćanju pričuve, budući naš godišnje dostavlja obračune pisane rukom sa naznakom dana uplate i uplaćenog iznosa, a ti obračuni sežu i do 1997. godine. (15.2.2007)
ivona pita: Poštovani, da li u slučaju 3 stanara jedne kuće, većinski vlasnik po kvadraturi ima pravo ne plaćanja pričuve?Odnosno što i kako postupiti u slučaju njegova ne plaćanja, dok ostalih dvoje stanara uredno plačaju svoj mjesečni iznos pričuve?
Unaprijed se zahvaljujem (13.2.2007)
Gluhak pita: Poštovani, Molim Vas da mi odgovorite na slijedeće pitanje obzirom da nisam u mogućnosti platiti pravni savjet. Iz gradskog stambenog prije dve do tri godine dobili smo dopis, tj. od Suda riješenje o ovrsi a zbog neplaćanja pričuve. Naime, prema evidenciji gradskog stambenog tijekom 1999., 2000, 2001,2002. i 2003. nismo podmirili po jednu ili dvije rate. Nažalost, moram priznati da sam u to vrijeme vrlo površno čuvala uplatnice i ne mogu dokazati svoju uplatu. Ljubazno Vas molim na koji način mogu izbjeći ponovno plaćanje (svjesna sam da je pričuva obvezna i ja ju plaćam)te na koji se zakon i član mogu pozvati. Što trebam učiniti, je li točno da za stambenu pričuvu ide zastara nakon tri godine te ako i je tako, kako da ju tumačim u odnosu na vrijeme izdanog mi riješenja od Suda kojim ono traži ovrhu. Puno se zahvaljujem na odgovoru. S poštovanjem
S.Gluhak (8.2.2007)
tea pita: štovani, kako da se riješimo upravitelja čijim radom nismo zadovoljni, s obzirom da je sklopljen ugovor na određeno vrijeme odnosno na šest godina. on namjerno sklapa takve ugovore tj. na određeno vrijeme da mu stanari ne mogu ništa. nismo jedina zgrada koja ima problema s njim. u ugovoru stoji da se on može raskinuti sporazumno (u tom slučaju on traži da mu se isplati cijeli honorar za narednih 12 mjeseci iako neće biti upravitelj u tom periodu) ili je za sve ostalo nadležan sud. šta možemo učiniti jer smo se našli u apsurdnoj situaciji da ga plaćamo svojim novcem, a niko nije zadovoljan. unaprijed hvala (2.2.2007)
goranka pita: Jedan od suvlasnika u zgradi otkupio je stan susjedan svojem postojećem. Sada bi želio zatvoriti dio hodnika i tako dva stana spojiti malim predsobljem i napraviti jedan novi zajednički ulaz u stan. Da li mu je za navedenu pregradnju potrebna suglasnost svih stanara i da li je uopće moguće tako nešto napraviti s obzirom da je hodnik zajednički dio zgrade svih suvlasnika. Napominjem da u zgradi nije izvršeno etažiranje. Hvala! (31.1.2007)
Nikola pita: u zgradi koja je u 70 % vlasnistvu Grada Rijeke dogovorana je sanacija krova i izraden troskovnik. Jos nije proveden javni natjecaj i radovi nisu piceli. Od suvlasnika se trazi potpisivanje pristanka da se radovi plate UNAPRIJED. Dali je to u redu kad se nezna koliko će to na kraju kostati. Pitanje je kada treba platiti za izvedene radove. Pozdrav Rubinić Nikola (31.1.2007)
Antonela pita: zanima me da li je stanar zgrade dužan plaćati sredstva zajedničke pričuve ako je zgrada u koju je uselio još uvijek pod garancijom.Da li upravitelj zgrade može izvršiti ovrhu na račun osobe koja nije plaćala pričuvu u vremenu dok je zgrada bila pod garancijom. (20.1.2007)
goranka pita: Da li se stubišna rasvjeta može i smije plaćati iz zajedničke pričuve, te da li su suvlasnici stanova zakonski obavezni sudjelovati u čišćenju zajedničkih prostorija,stubišta i haustora.? (10.1.2007)
Eleonora pita: U zgradi se nalaze 4 stana na prvom katu, u prizemlju postoje 3 poslovna prostora koja su u postupku denacionalizacije vraćena dvama suvlasnicima. Oni su odmah jednoh od njih proglasili predstavnikom stanara. On odbija potpisati zahtjev za etažiranjem objekta, sredstvima pričuve raspolaže svojevoljno, jednom riječju provodi samovolju onako kako njima (vlasnicima poslovnih prostora) odgovara. Navodno, iako nije provedeno etažiranje, njima pripada više od 50% površine cijelog objekta. Nikakav ugovor o uređenju međusobnih prava nije potpisan. Što poduzeti kako bi zaštitili svoje interese prije eventualnog ulaska u spor pred nadležnim sudom? S poštovanjem, Eleonora Despot (12.12.2006)
GORAN pita: MOLIM VAS GDJE MOGU PRONAĆI PODATKE O PRAVIMA I OBAVEZAMA PREDSTAVNIKA SUVLASNIKA ZGRADE.KONKRETNO KOLIKO NOVACA MOŽE POTROŠITI IZ PRIČUVE BEZ SUGLASNOSTI OSTALIH SUVLASNIKA .ZA VEĆE IZNOSE KOLIKI JE POSTOTAK POTPISA ZA ODOBRENJE POTROŠNJE. (7.12.2006)
Anita pita: Poštovani, Zanima me da li stanari moraju financijski potpomagati održavanje terase u zgradi ukoliko istoj terasi imaju onemogućen pristup i korištenje iste zbog zabrane pristupa od ostalih stanara! Naime radi se o tome da u našoj zgradi je kod izlaza na terasu useljena obitelj koja raspolaže prostorom i gore živi i isto tako ima direktan pristup terasi kao balkonu dok nama drugim stanarim izlazak na terasu nije moguć iz prethodno navedenih razloga! Da li smo dužni za isto izdvajati financijska sredstva ili trošak održavanja terase snosi vlasnik stana koji ima direktan izlaz na terasu.
Hvala na razumjevanju S poštovanjem
Anita (6.12.2006)
IGOR pita: MOLIM VAS DA MI ODGOVORITE DALI SUVLASNICI MOGU SAMI VODITI POSLOVE OKO ODŽAVANJA ZGRADE.
POZDRAV (23.11.2006)
Anton pita: Zanima me koja je procedura kad dođe do požara na dimnjaku i pritom štete u stanu na zidovima (puknuta fasada, probila voda prilikom gašenja od strane vatrogasaca pa se pojavile mrlje od čađi...)? Da li je to pokriveno osiguranjem? Predstavnik stanara me je obavijestio da mu je "rekao naš upravitelj zgrade" da to ne spominjemo jer da osiguranje ne pokriva te troškove. Izrađen je troškovnik i šteta je procijenjena na 9700,00 Kn koje će se naplatiti iz pričuve, a ne iz osiguranja! Hvala na odgovoru (12.11.2006)
Marina pita: Molim Vas da mi ogdovorite koje su dužnosti upravitelja zgrade prema suvlasnicima? Tko je dužan brinuti o neneplaćenoj pričuvi i o tome obavijestiti dužnike! Hvala! (9.11.2006)
Mirela pita: Vlasnici smo apartmana na Pagu. Apartmani su izgrađeni kao "kuće u nizu" gdje je svaki apartman spojen s drugim apartmanom bočnim zidovima. Iznad nas nema nikoga, svatko ima svoje dvorište s prednje i stražnje strane i svatko ima zaseban ulaz. Molim vas za objašnjenje da li smo obvezni plaćati zajedničku pričuvu budući da svatko održava svoj apartman samostalno, a s druge strane spojeni smo zidovima, zajedničkim krovom i vjerojatno nekom infrastrukturom. Hvala unaprijed i srdačan pozdrav! (7.11.2006)
MIREN pita: zgrada u kojoj živim sukladno zakonu, dužna je ugraditi novo dizalo ili sanirati postojeće.Za to nam je potrebno povećanje pričuve..Do kojeg iznosa je to moguće? (29.9.2006)
Goran pita: Molim Vas da li ja ,kao ovlaštena osoba zgrade, imam pravo samostalno(bez odluke drugih stanara) odlučiti da se izradi tel.instalacija do stanova na zadnjem katu,budući ti stanovi nemaju liniju od ormarića do stana. Naime,kažu mi u Rumatu da ti stanari imaju PRAVO na to,tj na telefonsku liniju i da se to financira iz zajedničke pričuve i da je dovoljno da samo JA potpišem suglasnost! Hvala! Goran Puškarić Kružna 6 (18.9.2006)
Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit
I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.
Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I
Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.