Branko pita: Postovani,
vlasnici nekih garaza zgrade iznajmili su prostore za poslovnu djelatnost.
Na stranicama KD Vodovod i kanalizacija lijepo pise da sada MORAJU podnijeti zahtjev za odvajanjem od prikljucka na vodu od ostatka zgrade
( Savjeti i upute potrosacima,clanak 11).
Oni to ne zele, a sto je najinteresantnije, ni pravnica KD Vodovod i kanalizacija(?)koja veli da "nije bas upucena " ne zna da li su oni duzni to uciniti.
Znam da je Grad Rijeka sam sebi svrha, ali ovo prelazi sve granice.
Ima li rjesenja ?
Hvala. (13.9.2006)

Otkupom stanova i drugih prostora , na sebe smo preuzeli sve poslove i uređenje odnosa između suvlasnika .Tako se i raspodjela potrošnje vode u stambenim zgradama vrši temeljem očitanja individualnih vodomjera ili na temelju broja članova kućanstva u stanovima .
Specifična situacija dolazi dkod protrošnje vode od strane vlasnika poslovnih prostora. Ako je poslovni prostor u zgradi , poželjno je da kvlasnik ima individualni vodomjer. Ukoliko nema vodomjera , preostaje sam situacija da se suvlasnicvi međusobno dogovore i donesu odluku o paušalnom iznosu koji će vlasnik ili korisnik poslovnog prostora plaćati .
Situacija sa garažama , kao poslovnbim prostorima je ista. Međutim,vlasnik ili korisnik tog poslovnog prostora bi trebao vidjeti dali postoji mogućnost za vlastiti prikljkučak na javnu vodovodnu mrežu .
Grad ili druga lokalna ili državna tijela nisu nikakvim propisima obavezani da određuju način i uvjete opskrbe vodom poslovnih prostora.

danijel pita: molio bi vas za odgovor. u zgradi u kojoj živim stan u prizemlju je preinačen u frizerski salon. kada je vlasnica salona išla u adaptaciju stare stvari je odložila ispod stepenica u zgradi, nakon molbe da ukloni stvari ona to nije učinila. što mi možemo napraviti sa tim stvarima, i da li postoji mogućnost da te stvari uklonimo o njenom trošku, hvala (9.9.2006)

U velikom, broju zgrada to pitanje nije dodatno regulirano međuvlasničkim ugovorom ili Odlukom o kućnom redu . Vaše pravo proizlazi iz Zakona o vlasništvu i drugim pravnim stvarima , Pojedinac suvlasnik može svoja prava ostvariti putem suda ili nekog drugog nadležnog tijela.
U vašoj situaciji , ne preporučujemo da sami uklanjate stvari , jer prijeti opasnost od prijave za odgovornost i štetu koja može nastupiti na stavrima. Ukoliko predmetna ne želi ukloniti stvari sa zajedničkih dijelova zgrade , morat ćete se obratiti Općinskom sudu koji će izreći riješenje uz naknadu troškova koje budete imali prilikom vođenja postgupka.

Branko pita: Prije 2 godine skupio sam potpise stanara za medjuvlasnicki ugovor i potpisao ugovor s upraviteljem. Obzirom da neki stanari nisu htjeli ispostovati zakonom propisane duznosti koje su uslijedile, upravitelj je otkazao ugovor.
Da li je postojeci medjuvlasnicki ugovor i dalje vazeci, obzirom da je doslo do promjene vlasnistva u nekim stanovima, tj. moze li se bez novog skupljanja potpisa sklopiti ugovor s novim upraviteljem .
Hvala. (7.9.2006)

Vlasta pita: Možete li mi odgovoriti koja je procedura da se otvorena terasa koja sada spada u zajedničke dijelove zgrade pretvori u vlasništvo suvlasnika koji jedini ima stan na toj otvorenoj terasi. Terasa je jasno razgraničena, jer se sa stubišta ulazi na terasu a tek onda s terase u stan.Slučaj je specifičan pa možemo reči o pripadku stanu jer se u stan ulazi preko terase i nikako drugačije. Mi je kao suvlasnici koristimo već 25 godina neometano.Iz razloga da terasa je počela prokišnjavati stanu ispod htjeli bi uložiti u terasu i na taj način zaštititi naše ulaganje. Jasno nam je da je potrebna suglasnost svih suvlasnika a njih je 10. Upitna su nam dva suvlasnika, i to novija suvlasnika . Što je u tom slučaju???? Možemo li mi vremenom skupljati te potpise kod javnog bilježnika ili da ostavimo i dalje ovaj status quo??? Mi terasu koristimo, suvlasnicima i dalje kao i dosada omogućavamo pristup antenama, dimnjaku...
Molim Vas za hitan odgovor!! (15.5.2006)

Ako su svi suvlasniuci suglasni , dio zajedničkih djelova može postati posebna suvlasnička jedinica ili se može pripojiti nekoj postojećoj . Dovro ste primjetili ,da je za to je potrebna suglasnost svih suvlasnika . Pristanak suvlasnika predhodi etažiranju tako da se strogo razgraniče suvlasnički udjeli . Kod vas je prisutna potreba služnosti do antena.Dođete li u situaciju da se možete uknjižiti kao vlasnik ,u pisanom obliku ostavite pravo služnosti ostalim suvlasnicima za nužne poslove . Ako se odlučite za skupljanje suglasnosti ,u tekstu navedite da izjava IMA TRAJNU VALJANOST BEZ OBZIRA NA PROMJENE VLASNIŠTVA NEKRETNINE. Prilikom ukljižbe,nakon etažiranja , svaki suvlasnik uzima zabilježbu u gruntovnici o pravima i obvezama .O ostalom ste već dovoljno i sami upoznati .

Sanja pita: Poštovani,

Nedavno smo kupili stan za koji su nam bivši vlasnici predali potvrde o tome da su sve režije do trenutka primopredaje plaćene.

Međutim predstavnik stanara tvrdi da je ostao dug za održavanje zajedničkih prostorije (rasvjeta, grijanje, spremačica i sl.) koji nije podmiren.

Računi su uredno plaćani otkad sam ja uselila.

Da li sam ja dužna podmiriti njihov dug?

Hvala Vam unaprijed,
Sanja Pečur (22.4.2006)

biserka pita: koja se sve plaćanja mogu vršiti na teret računa kuće da li materijalni troškovi ulaze u tu kategoriju i da li moraju biti pisano navedeni u Međuvlasničkiom ugovoru
prilikom promjene upravitelja da li je potrebno potpisivati novi Međuvlasnički ugovor
Hvala
naknada predstavniku isto stoji u ugovoru i isplaćuje se iz pričuve (22.4.2006)

biserka pita: izvršena je promjena predstavnika suvlasnika, gospođa nema telefona i nije kod kuće često, poslala sam joj tri dopisa na koja nije odgovorila treba mi pofarbati sobu jer je promočilo i šteta je sanirana plaćena od osiguranja dotična se ne oglašava kako da je probudim (22.4.2006)

biserka pita: potkrovlje u našoj zgradi u vlasništvu je 1/3 Grada Rijeke a 2/3Republike hrvatske. Tu je i stan nastojnika koji je već prodan prije par godina. Postoje još četiri prostora bez vode koje Grad daje u najam kao nužni smještaj, na tom prostoru sada se mjenja el. instalacija i postavljaju se novi el. satovi na račun kuće. Grad Rijeka plaća pričuvu za taj dio samo gdje su stanari i to neku simboličnu cifru, šta učiniti kad odobrenje za radove potpisuje samo predstavnik suvlasnika i kako to promjeniti i da li kuća ima pravo odabrati osiguravatelja i potpisati ugovor o osiguranju samostalno. HVALA (22.4.2006)

Mariza pita: Kako riješiti slučaj kada u zgradi gdje već jedan stanar plaća vodu prema stanju svog vodomjera, a sada meni povjerenik zgrade ne želi u listu upisati potrošnju s mog vodomjera (vodomjer mi je postavila ovlaštena osoba 28.03.2006., a on je dobio na uvid sve potrebne papire). Povjerenik uporno odbija u listu upisati potrošnju vode prema vodomjeru već i dalje plaćam vodu prema broju članova obitelji. Prije nego sam kupila i montirala vodomjer obavijestila sam povjerenika i dao je usmenu suglasnost, a sad mi to pravo osporava. Obratila sam se Ri-stanu i Rumatu koji se čude takvom ponašanju povjerenika ali mi ne mogu pomoći jer listu ipak ispunjava i pečatira on. Što dalje činiti da ostvarim svoje pravo? Lista stanara sa potrošnjom vode, odnosno brojem članova obitelji nikada nije istaknuta na oglasnoj ploči. Isti povjerenik ne plaća vodu jer koristi subvenciju grada do 30 kubika. Unaprijed hvala. (21.4.2006)

Frane pita: Molim savjet za sljedeće.Ovako zgrada u kojoj posjedujem stan se nalazi na jednom otoku.POznam zakon i tamo se ne provodi,10 god nitko ne placa pricuvu.Bio je odreden nekakav prisilni upravitelj ko zna od kuda 100km na kopnu.(prije 10god).To nitko nije shvatio i ne stizu nikakve uplatnice niti je on bio tamo.Inace zgrada je od 6 stanova.Jel moguce da se mi sami organiziramo bez firmi koje ce upravljati zgradom.Sta je potrebno poduzet?Hvala (15.4.2006)

Bojan pita: Od strane upravitelja zgrade dobili smo, kao suvlasnici zgrade (Rijeka, Uspon V. Bukovca 2) dopis kojim nas se obavještava da je u NN br. 69/05 objavljen novi podatak o etalnoskoj cijeni građenja u iznosu 5,426,62 kn/m2te da, kad se ovaj iznos preračuna u minimalnu pričuvu, proizlazi d ista iznosi 2,36 kn/m2, a ne 1,53kn/m2 kao do sada.
Molimo da nam odgovorite da li je to točno, od kada se primjenjuje i da li stoga stoji obveza zaključivanja ankesa međuvlasničkog ugovora? Unaprijed zahvaljujemo, uz poštovanje
Novosti: True (6.4.2006)


Novi podatak o etalonskoj cijeni građenja ne primjenjuje se za određivanje visine pričuve.Taj podatak odnosi se na nove građevine.Na stare građevine primjenjuje se stara odredba o minimalnoj visini pričuve od 1,53 kune/m2.

U posljednje vrijeme pojavilo se različito tumačenje od strane pojedinih upravitelja i pravnika o obavezi podizanja pričuve.Usmeno smo dobili unaprijed opisano obrazloženje od predstavnika resornog ministarstva te uskoro očekujemo i pisani odgovor.

petar pita: me: Petar Silic
Email: petar.silic@gmail.com
Poruka:
pozdrav,
molio bih Vas za jednu informaciju, vrlo kratko:
vlasnik sam stana u potkrovlju u starijoj
zgradi. Zgrada ima osim mog stana jos 2 stana i 2
poslovna prostora u prizemlju.

Ja zelim obnoviti krov zgrade, da li ja sam kao
vlasnik stana u potkrovlju, moram sve troskove
popravka krova sam platiti?

hvala unaprijed :o)

(4.4.2006)


Svi suvlasnici dužni su sudjelovati u trošku popravka krova.Sudjelovanje je obvezno bez obzira živi li netko u potkrovlju ili u podrumu.Iznos troška po pojedinom suvlasniku ovisan je o veličini njegovog posebnog dijela zgrade.

 



NAJČITANIJE

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

ZUOZ - savjetovanje za predstavnike JLS na području PGŽ

Predjsednik Hrvatske udruge stanara i suvlasnika zgrada izv. prof. dr. sc. Dejan Bodul, dipl. iur. održao predavanje o novinama koje donosi novi Zakon o zgradama.
KONFERENCIJA

KONFERENCIJA "BOLJA ENERGIJA"

"Bolja energija", konferancija o održivoj ekonomiji u organizaciji 24 sata.
140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više