Damir pita: Poštovani,
Predstavnik stanara u našoj zgradi (Z.Kučića 13 Rijeka) odbija preuzeti očitanje mojih individualnih vodomjera i predati ih na daljnju obradu u RI-stan,iz razloga što za to traži da joj se plati 50,00 kn god. NA RUKE.
Molim odgovor da li je takvo ponašanje dozvoljeno , ako nije komu se treba obratiti.
Molim hitan odgovor da možemo poduzeti daljnje mjere.

s poštovanjem
Damir Viškanić (21.4.2020)

Ne postoje propisi ako to nije regulirano među-vlasničkim ugovorom. U svakom slučaju, po prvi put čujemo da se predstavnik ponaša na taj način. Uglavnom to obavljaju kao redovni dio svojih obaveza.

Maja pita: Da li su u vrijeme posebnih mjera(Covid 19 vecina ljudi radi od kuce,djeca imaju online nastavu)dozvoljeni bespotrebni radovi(adaptacije) stanova u zgradama,zna se kucni red,ali ovo nisu normalni uvjeti,i naravno da buka smeta!Unaprijed hvala. (17.4.2020)

Nema zabrane nikakvih odredbi kojima bi se zabranili radovi u vrijeme pandemije. Međutim , kao i normalnim bremenima, radovi se izvode na način da ne ometaju normalan život ostalim suvlasnicima a naročito u vrijeme aktivnog odmora.

Rupreht pita: Poštovani,
hvala vam na prošlom odgovoru.
Samo bih želio pojasniti, izaberemo li mi stanari sami izvođaća onda ne trebamo 3 ponude bez obzira što kredit uzimamo preko GSGK?
Hvala,
Lijep pozdrav. (17.4.2020)

Upravitelji su izvršitelji obveza iz ugovora o upravljanju i zakonitih odluka suvlasničke zajednice. Vi ste vlasnici, a vlasništvo je ustavna kategorija. Prema tome, imate pravo na donošenje odluka.

Mateo pita: Poštovani,
željeli bi sklopiti sporazum o načinu odvoza otpada za korisnike koji koriste zajednički spremnik prema Uredbi o gospodarenju otpada pa me zanima treba li na u tom slučaju potpisi svih korisnika ili samo većine, davatelj usluge nije propisano način sklapanja ni uvjete već smo upućen na Uredbu. Također obvezuje li takav sporazum korisnika i kada se njemu smanji broj članova od upisano u udjelu uvidu daljnje naplate budući se svima onda mijenja iznos na računu zbog udjela. Hvala (17.4.2020)

Pošto uredba nije ispunila ciljeve, vjerovatno će se mijenjati. Koliko nam je poznati još su u tijeku rasprave i konzultacije nadležnih. Do sada još uopće nije bilo ozbiljne rasprave o načinu zbrinjavanja otpada u stambenim zgradama.
Neka Komunalna društva nastoje uvesti pravila,ali nemamo nekih pozitivnih saznanja pa vam ne možemo dati pravi odgovor.

Petar pita: Može li predstavnik stanara zabraniti izlaz na zajednički ravni krov (17.4.2020)

Predstavnik stanara nema nikakva posebna prav osim onih za koje je ovlašten na ten+melju ZOV-a i Međuvlasničkog ugovora. Tu jedino možemo skrenuti pozornost na eventualno štetno ponašanje na krovu zgrade i eventualne posljedice čega bi trebao biti svjestan svaki suvlasnik,

Ivan pita: 1.Upravitelj šalje uplatnice bez koverte, otvorene i s reklamama. Tražili smo da reklame ne šalje, ali odbija slati drugačije. Ako ne želimo reklame, ima li pravo odbiti poslati uplatnice?
2.Može li predstavnik biti netko tko nije suvlasnik ali tu živi? (16.4.2020)

Uplatnice ne trebate odbijati jer imate zakonsku obvezu za plaćanje pričuve. Čak i da se dogodi da vam ne pošalje uplatnice, trebate ih sami tražiti. Što se tiče reklama, niste ih dužni uzimati.
Za drugo pitanje imate cjeli tekst na našoj web stranici koji govori da ne može.

Tomislav pita: Zagrada ukupne površine 1.211, 00 m2 ,od toga 255m2 prostora spada pod državne nekretnine, a 955 m2 je stambeni prostor. Odluka suvlasnika za promjenu predstavnika mora biti preko 51% prema ukupnoj površni/ m2. Skupljeno je potpis suglasnosti za 589 m2 stambenog prostora, što je preko 51 % stambenog prostora, pa da li moramo dobiti još suglasnost državnih nekretnina da bude 51 % suglasnosti ukupne površine ili je dovoljna suglasnost samo stanara ,jer se državu čeka dugo za potpis suglasnosti (16.4.2020)

Ne morate dobiti suglasno niti očitovanje. Bitno je da ste ih na zakonit način upoznali sa prijedlogom a na njima je da se izjasne ZA ili PROTIV. I oni su samo suvlasnici u idealnom djelu za sitima pravima obvezama kao i ostali.

Marinela pita: Poštovani, nakon tehničkog pregleda zgrade, izvođač je prodao stan u prizemlju. Vlasnik stana je nakon toga probio vanjski zid stana i napravio vrata. Uz zid zgrade gdje je bila zelena površina je stavio vrtne kocke i napravio sebi terasu. Uz sve to probio je i unutarnji zid u stanu te napravio prostoriju koja je dobila dio spremišta. Naravno, sve bez ikakve suglasnosti ostalih suvlasnika. Što mogu kao predstavnik stanara učiniti? (16.4.2020)

Za promjene stanja građevine, možete obavijestiti građevinsku inspekciju. Za protupravno zauzimanje zajedničkog dijela zgrade, možete podnijeti tužbu redovnom sudu.

Nevena pita: Upravitelj s računa pričuve plaća troškove grijanja
tako da na navedeni način troši novac pričuve na štetu urednih platiša, i izdaje uplatnice, a ne račune za grijanje koji iznosi se uplaćuju na račun pričuve. Na navedeni način su za prošlu godinu potrošena sva sredstva pričuve. Što se može poduzeti da se nezakonito potrošena sredstva vrate i da se neponavljaju nevedene nezakonitost i kako utužiti grijanje s obzirom da ne izdaju račune? (16.4.2020)

Tužba sudu. Pričuva je namjenska i točno je navedeno za što se može trošiti. Prijavu može odnijeti pojedinac ili suvlasnička zajednica.
Grijanje nikako ne dolazi u obzir!

Ivo pita: Može li suvlasnik zgrade tražiti GSKG ili Predstavnika u kojoj banci se vodi račun pričuve i tražiti banku izvod prometa po tom računu ?
Napominjem da predstavnik suvlasnika uopće ne odgovara na nikakve upite ili mailove i ne drži sastanke.

Hvala! (16.4.2020)

Nakon toliko vremena nekima nije poznato da je upravitelj dužan za svaku proteklu godinu za sve troškove svakom suvlasniku najkasnije do 30- 06.
Promijenite predstavnika! Ako upravitelj ni njemu nije dostavio izvješće, promijenite i upravitelja.

Tanja pita: Poštovani zanima me da li se u zgradi smije izbušiti rupa za spajanje kuhinjske nape ili mi trebaju neki pristanci ostalih stanara? Hvala (16.4.2020)

Ako se na taj način ne šteti ostalima, ne morate tražiti suglasnost. Vodite računa na da izvod ne bude postvaljn na način da se mirisi prenose u druge stanove.

Dane pita: Imam poslovni prostor u Trogiru na kraju-ćošku Zgrade i samo me povezuje sa Stanovima zajedništvo(Krov,oluci,fasada).Pričuvu mi naplaćuju 25 %više od stanova i sve troškove od stanova pripisuju na pričuvu .Sad su digli kredit za ugradnju interni vodomjerila i tim troškom mi povećali za60% a ja imam Vlastitu vodovodu šahtu-mjrilo.od 1988 . Upravitelj kaže da on primjenjuje sve odluke natpolovične veći Na kojii sudj naziv i gdje(Split ili Trogir mogu poslati tužbu protiv STANOUPRAVE (15.4.2020)

Redovnu pričuvu ste dužni plaćati po istom koeficijentu kao i ostali. Postavljanje individualnih vodomjera nije u redovitom održavanu. Ako posjedujete vlastiti priključak za vodu, niste dužni sudjelovati u tim troškovima. Tražite oslobađanje obveza u visini iznosa razlike od pričuve za ostale i u visini troška koji slijedi za ugradnju vodomjera.

Josko pita: poštovani,

predstavnik sam stanara u zgradi od 8 stanara. koliki mi je postotak potreban da krenemo u sanaciju oštećenja nakon potresa, jer imam otpore od manjeg dijela suvlasnika, koji imaju alternativni smjestaj, dok suvlasnici koji nemaju opcija žele što prije sanirati zgradu i vratiti se u normalu. (15.4.2020)

Radi se o nužnom zahvatu i jedino morate voditi računa da se sve odradi na stručan način i po uvjetima za troškove koji su obvezatni. Bez obzira na činjenicu što neki imaju alternativni smještaj, dužni su sudjelovati u troškovima sanacije.

Lana pita: Postovani,
U nasem ulazu nalazi se stan u kojem zivi alkoholicar koji se nije sposoban brinuti za sebe, stan je u groznom stanju ,iz njega smrdi i vec godinama se zove policija,grad,socijalno ali svi prebacuju lopticu s jednih na druge i naravno nista se ne poduzima. Za taj stan se vec desetljecima ne placaju nikakve rezije dok racuni za pricuvu uopce ni ne dolaze sto je skroz cudno.Mozemo li mi kao suvlasnici nesto napraviti da rijesimo taj problem a da nije samo sudska tuzba? (15.4.2020)

Sličan slučaj je bio u Puli gdje je suvlasnik isključen iz zajednice zbog nastalih troškova. I ovdje treba vidjeti gdje se stalo na pokretanju postupka za prisilnu naplatu i ostalih troškova.
Ako nitko nije poktretao nikakve postupke, treba tražiti odgovornost upravitelja i ostalih (struja, voda, komunalije i dr).

Matko pita: Uslijed djelovanja potresa oštećen je dio krovišta. Stanar u potkrovlju (koji nije vlasnik niti plaća pričuvu) je pozvao izvođača koji nije obavijestio nikog od stanara niti predstavnika zgrade već je na svoju ruku obavio radove i poslao račun upravitelju zgrade. Predstavnik stanara je dobio račun od upravitelja za isplatu radova. S obzirom da smatra cifru neprimjerenom pitanje je može li se odbiti plaćanje? Govorimo o slučaju gdje netko sa ulice dođe i obavi radove na zgradi te traži isplatu. (15.4.2020)

Neprimjereno ponašanje suvlasnika koji nije podmirivao obveze plaćanja pričuve se očitovalo i kroz ovaj postupak.Popravka krova je nužni zahvat i bez obzira što on nije izvršavao svoje obveze, mora se riješiti. To se redi na zakonit način. Međutim ne na način kako je on to učinio.
Mogao je za to dobiti suglasnost svih ostalih suvlasnika, ali ako to nije učinio, odgovoran je za svoje postupke i dužan je podmiriti troškove.

Vladimir pita: Poštovani,
Zanima me gdje i kako nabaviti kućni red (plakat) koji bi trebao biti u ulaznom prostoru stambene zgrade.
(15.4.2020)

Odluka o kućnom redu donose suvlasnici natpolovičnom većinom. Ogledni primjer imate na našem portalu.

Anđelko pita: u čemu je razlika i zašto je tokom ovrhe došlo do promjene adrese i računa na koji se uplačivala sredstva nakon svih troškova suda,javnog bilježnika i slično.ostao je dio koji je redovno išao upravitelju da bi se adresa prebacila na ulaz i Szp ili zajednička pričuva istom.Dali je tu neka nedorečenost i čemu kamate upravitelju na pričuvu u iznosu 4kn/m kvadratni a više od pola stanara nije potpisalo u normalnom dogovoru obnovu fasade koju je sam predstavnik dogovorio i garantirano dobio "zahvalu" (15.4.2020)

U vašem pitanju ima više elemenata za koje morate potražiti savjet odvjetnika. Očigledno je da se radi o povreda zakonskih propisa gdje mogu postojati i elementi kaznenog djela ( radi se fasada a vi ne znate ništa o tome?)

Tajana pita: Molim Vas za info kad je vlasnik stanova i zgrade grad Zagreb, da li je on ujedno i upravitelj ili ne,odnosno da li takva zgrada mora imati i upravitelja.Hvala (14.4.2020)

Za sva pitanja se javljate vlasniku a to je grad. On odlučuje kome će dati zgradu na upravljanje.

tomislav pita: pozdrav, da li je legano uz pričuvu još i ovako skupljati novce za struju stubišta i dizala, čistaćicu i domara i to sve označeno na nekoj uplatnici iz narodnih novina, jer nitko nema kontrolu nad tim novcem (14.4.2020)

To su pitanja koja zakonodavac nije riješio na pravi način. Zbog toga smo predložili da se u novom zakonu koji je u pripremi riješe i ta pitanja.

tomislav pita: da li predstavnik stanara za bilo kakvo ulaganje u zgradu mora imati većina 51% potpisa vlasnika stanova ili 51% stambene površine ili netreba ništa i sam može raditi što hoće.

hvala Vam (14.4.2020)

Treba imati suglasnost, ali i osim toga mora sve suvlasnike upoznati sa prijedlozima. Ako se odluke usvoje od strane natpolovične većine , one su obavezne i za ostale pod uvjetom da se radi o zakonom propisanim djelatnostima.

 



140 godina liburnijskih voda

140 godina liburnijskih voda

140 godina vodoopskrbe i 120 godina odvodnje liburnijske rivijere.

Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više