PREKOMJERNA POTROŠNJA VODE

4.2.2011


Veći račun za utrošak vode znači i veći broj kubika vode očitan na zajedničkom vodomjeru na mjestu gdje je zgrada priključena na javnu mrežu. Uzroci mogu biti sljedeći:

1. Oštećena vodovodna instalacija između glavnog vodomjera i krajnjih potrošača, odnosno ventila prije trošila u svim suvlasničkim jedinicama (stanovima ili drugim prostorijama).

2. Neispravna instalacija ili trošilo (vodokotlić ili špina) u stanu pojedinih potrošača.

3. Netočni podatci o individualnoj potrošnji (neispravni individualni vodomjeri ili netočan broj članova kućanstva).

4. Neispravan glavni vodomjer

Što činiti?

AD/1.

Utvrditi kvar i otkloniti uzrok. Kad se radi o puknuću cijevi, najčešće se radi o štetnom događaju koji se pokriva sredstvima iz police osiguranja. U praksi se gubitci podjele proporcionalno potrošnji na sve suvlasnike. Mi smatramo da se radi o štetnim posljedicama bez izravne odgovornosti pojedinaca te da se šteta može podmiriti sredstvima pričuve.
 
AD/2.

Dosta je teško to utvrditi ako vlasnik stana ne omogući uvid i ne želi riješiti problem neispravnih instalacija. T
o su uglavnom slučajevi s osobama koje ni inače ne poštuju prava ostalih. Ako se ustanovi da je netko zbog nemara ili namjerno činio štetu zajednici na taj način, potrebno je u redovnom sudskom postupku tražiti nadoknadu štete ili čak zahtijevati isključenje iz suvlasničke zajednice.

AD/3

U mnogim zgradama ovlašteni predstavnici dostavljaju podatke o potrošnji. Uočeno je da su pojedini predstavnici zlouporabili svoj položaj pa su prikazivali netočne podatke o pojedinačnoj potrošnji. Kako bi se ta sumnja otklonila, obavezno tražite uvid u te podatke.

AD/4.

Najprije morate utvrditi da uzrok nije u zgradi. Nakon toga od distributera tražite otpis prekomjerne potrošnje uz obaveznu zamjenu glavnog vodomjera.

 




Zaključci s konferencije o sigurnosti, zaštiti okoiša i energetskoj učinkovitosti

22.rujna 2016. godine u Rijeci je održana konferencija na temu stanovanja. Konferenciju su organizirali Hrvatska udruga stanara i suvlasnika zgrada i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj pod pokrovit

Zaključak ustavnog suda o Zakonu o energetskoj učinkovitosti

Koliko treba potpisa stanara za obnovu? Ustavni sud ukinuo apsurdno i neprovedivo pravilo

Pitanja i odgovori

I dalje se učestalo ponavljaju ista ili slična pitanja.Molimo da u već objavljenima potražite odgovor na vaše pitanje jer ne stižemo na sva pravodobno odgovoriti
Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Vodič s korisnim savjetima za sigurno, kvalitetno i ekonomično stanovanje

Zbog ubrzanog razvoja događaja vezanih za upravljanje, održavanje i razvijanje ukupnih odnosa u zgradama i zajednici, općenito, objavljujemo cjelokupan sadržaj Vodiča u originalnom izdanju.


NOVA INICIJATIVA

(Objavljeno 27.1.2013)

Nova inicijativa je pokrenuta na nacionalnoj razini i nadamo se da će se konačno pokrenuti ovo značajno društveo pitanje.

INICIJATIVA ZA DONOŠENJE STAMBENOG ZAKONA I IZMJENE U ZAKONU O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA.Objavljeno na ovom portalu 2009.g.

Udruga stanara i Hrvatsko pravničko društvo Rijeka pokrenuli su inicijativu za donošenje Zakona o stanovanju i promjene u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. MOLIMO DA PROČITATE DO KRAJA I

NUŽNE PROMJENE POSTOJEĆIH PROPISA

Više godina pokušavamo ukazati na nužnost promjena u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, Uredbi o održavanju zgrada i donošenja Zakona o stanovanju.

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više