Uvjeti rada u centrima za gospodarenje otpadom
Prije ulaska otpada u sortirnicu imamo primjera gdje djelatnik sa vilama nastoji izdvojiti nekorisne frakcije
8.9.2024
Jesu li uvjeti rada djelatnika u Centrima za gospodarenje otpadom humani i koliko ovise o tehnologiji koja se primjenjuje, a koliki je doprinos građana?
Naslušali smo se dosta toga o Centrima za gospodarenje otpadom, međutim malo se zna o uvjetima u kojima rade djelatnici u neposrednim procesima unutar centara.
U neposrednom procesu odvajanja otpada u "Centrima za gospodarenje otpadom", često su uvjeti ispod dostojanstva čovjeka u ovom stupnju razvoja civilizacije.
Da bi bolje razumjeli situaciju, moramo istaknut da bi u centre trebao dolaziti razvrstani otpad, kako bi se korisne frakcije mogle usmjeravati prema oporabiteljima.
Nažalost, situacija je daleko od idealne. To znači da mi, kao građani, još uvijek nismo savjesni prilikom odlaganja otpada. U odloženom otpadu u pravilu je osim korisnih frakcija prisutan i biootpad. Prisutnost biootpada uvjetuje onečišćenje i onog djela koji se sutra ponovno može reciklirati i koristiti za proizvodnju novih proizvoda.
Daleko veći problem za djelatnike je u tome što je biootpad u fazi raspadanja opasan za ljudsko zdravlje. U današnje vrijeme se malo spominje bolest "trbušni tifus". Sadašnja situacija zahtjeva da se svi oni djelatnici koji su neposredno vezani za naknadno razvrstavanje otpada na linijama - sortirnicama, trebaju preventivno cijepiti.
ZATO APELIRAMO NA GRAĐANE DA SVJESNIJE POSTUPAJU PRILIKOM ODLAGANJA, ODNOSNO RAZVRSTAVANJA OTPADA KAKO BI POMOGLI TIM LJUDIMA DA SAČUVAJU ZDRAVLJE!