ZAGAĐENJE BUKOM
8.9.2024
ZAGAĐENJE BUKOM
Zdravo ljudsko uho je u pravilu sposobno za primanje zvučnih podražaja na području frekvencija od 16 Hz (ispod toga je infrazvuk) do 20000 Hz (iznad toga je ultrazvuk).
Zvuk nastaje pravilnim vibriranjem čestica u elastičnoj tvari dok buka nastaje nepravilnim vibriranjem istih čestica.
Buku možemo definirati kao svaki nepoželjni zvuk. Mjerne jedinice za buku su Decibel (dB) za intenzitet buke i Hertz (Hz) za frekvenciju.
Izvori buke mogu biti različiti.
U industriji buka nastaje pri radu radnih strojeva i uređaja, pri radu pomoćnih uređaja (ventilatori, kompresori, agregati), pri transportu materijala i pri obradi materijala.
U naseljima izvori buke su prometna vozila, zvučni signali te razni uređaji u domaćinstvu (perilica suđa, perilica rublja, TV uređaji i sl.). Na razinu buke utječe visina i oblik zgrada, vrsta materijala od kojih su izgrađene zgrade, raspored blokova zgrada, zeleni nasadi i širina ulica pa tako uske ulice s blokovima zgrada i bez ili vrlo malo zelenila su pogodni za nastajanje i širenje buke.
Zdravstveni značaj buke:
Buka može štetno djelovati na čovjeka što se ogleda u psihološkom djelovanju (osjećaj neugode i iritacije te poremećaj spavanja), fiziološko djelovanje (oštećenje sluha i poremećaj fizioloških funkcija organizma) i smanjenje radne sposobnosti i produktivnosti rada.
Kod osoba nenaviknutih na buku na početku izlaganja buci javlja se neugodan osjećaj u glavi i jak pritisak u ušima. Nakon kraćeg vremena javljaju se neodređeni bolovi i opći umor. Po prestanku djelovanja buke prisutan je tinitus (subjektivno zujanje ili šum u ušima), a poneki zvukovi poprimaju drugačiji karakter. Ove pojave su prolaznog karaktera i nestaju nekoliko dana po prestanku izlaganja buci. Nakon dužeg i kontinuiranog izlaganja buci dolazi do trajnog oštećenja sluha.
Zaštita od buke:
Zaštita od buke u radnim prostorima provodi se pravilnim održavanjem strojeva i uređaja, ograničavanjem izvora buke i korištenjem osobnih zaštitnih sredstava (antifoni, štitnici i kacige).
Zaštita od buke u naseljima podrazumijeva upotrebu manje akustičnih materijala u gradnji odnosno bolja zvučna izolacija stanova, ograničavanje maksimalno dozvoljene buke za neka vozila, izmještanje tranzitnog prometa i teretnog prometa iz središta naselja, rekonstrukcija postojećih ulica (široke ulice), odabir uličnih zvučnih zastora te izdvajanje industrijskih pogona na periferiju naselja.
Vanja Tomac, dr. med., spec. školske medicine, NZZJZ PGŽ – ispostava Krk